Ontstellende openhartigheid. DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 35 Buitenland. Binnenland Een degelijk Nederlandsch staatsstuk. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Kmergu" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". IhiiTUtix Lange Vorst,straal 70, (iocs. Telefoonnummer 11. l'oalc.hèquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa JIOEKIIANBF.L J. J. FANOY, Lange Iiurg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDT:MA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weckabonncmcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertontiën 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Van Italiaansche zijde is voortdurend betoogd, dat de oorlog met Abessynië onvermijdelijk was, door het aggressieve optreden van de Abessynsche regeering. Voor Italië was de veldtocht een zaak van zelfverdediging en het oordeel van den Volkenbond, dat men hier te doen had met een onrechtmatige daad, werd met de meeste beslistheid afgewezen, Nu de oorlog achter den rug is en de verovering van Abessynië als een vol dongen feit wordt beschouwd, acht men het blijkbaar niet meer noodig deze voor stelling vol te houden. In een boek van generaal De Bono, den eersten opperbevelhebber in den oorlog tegen den Negus, en waarin niemand minder dan Mussolini een voorrede schrééf, wordt openlijk verkondigd, dat Italië reeds in 1932 is begonnen de cam pagne in Afrika voor te bereiden. Blijkens een bespreking van dit boek in de „N. R. Crt.", verhaalt De Bono met een ontstellende openhartigheid, dat de toeleg was, den Negus zoodanig te prik kelen, dat hij tenslotte tot den aanval zou overgaan. De Negus echter wilde den vrede. En hij stelde zooveel vertrouwen in den Vol kenbond, dat 'hij verzuimde de voorbe reidingen voor een eventueelen oorlog te treffen. De Bono verklaart zelfs, dat de Abes- syniërs Italië bij de handhaving van de orde in 'Libië zeer behulpzaam waren. Deze vriendelijkheid van dit onbe schaafde volk was echter voor „de bren gers van de beschaving" te Rome geen bezwaar, om hun booze plannen te vol voeren. Begin 1935 schreef Mussolini aan De Bono: „Indien de Negus geen plan heeft ons aan te vallen, moeten wij zelf het initiatief nemen." In het begin van 1935, toen de troe pentransporten reeds in vollen gang wa ren, was er eenige vrees dat de Negus de heillooze voornemens van Italië zou door zien en op een ongelegen oogenblik tot den aanval zou overgaan. Maar toen stel de De Bono den Duce gerust met de mededeelingDe Negus Neghesti laat nu teveel bidstonden houden en vastendagen, dan dat wij nog kunnen verwachten, dat hij' ons wil aanvallen Deze opvatting werd door Mussolini gedeeld. Hij antwoordde, dat inderdaad „allerlei dingen er op wezen en dat de onderschepte telegrammen ook bevestig den, dat de Negus niet het initiatief tot een botsing wilde nemen." Toen de Negus niet bereid bleek het sein tot den aanval te geven, bleef er voor Mussolini, toen alles tot den oorlog ge reed was, niets anders over dan 'het, be vel te geven den oorlog te beginnen, en Abessynië, „dat algemeen als barbaarsch en de gemeenschap der beschaafde vol ken onwaardig gebrandmerkt is," onder den voet te loopen. Van beschaving gesproken En dan durfde Mussolini in zijn oor- logspToclamatie nog over Italië te spre ken als van „een volk dat trotsch is op zijn eere". Het klinkt dan ook weinig geruststel lend, wanneer iemand die op zoo brutale wijze het recht met voeten treedt, ver klaart zich met Hitier tot plicht te stellen om „de groote cultureele instellingen van Europa te verdedigen." DE OORLOG IN SPANJE De opstandelingen maken een omtrekkende beweging om Madrid. Een deel der opstandelingen is erin geslaagd een omtrekkende beweging te maken en de stad in den moeilijk te ver dedigen Noord-Westelijken sector aan te vallen. Deze aanval heeft blijkbaar succes gohad; Sevilla deelt thans mede, dat het geheele terrein van het Casa del Gampo (het Volkspark op den rechteroever van de Mazanaresi) bezet is, terwijl tevens het Noordstation, bet 'hospitaal en de Universiteit bezet zijn (mogelijk is ook het Academisch ziekenhuis bedoeld). Van de zen sector uit doen thans zes nationalis tische colonnes een aanval op het hart van de hoofdstad, waarvan de val, naar Radio-Sevilla meent, nog slechts een kwestie van uren is. Inderdaad dreigt dit succes der rec'ht- schen de hardnekkige verdediging van den versterkten sector tussohen de Lego- via- en den Toledobrug, waardeloos te ma ken. De vertegenwoordiger van Havas in Madrid seinde, dat in de stad rust en orde heerschte, welke laatste door de roo- de militie verzekerd werd. De plaatsen der mannen zijn overal door vrouwen in genomen. De bombardementen nemen in hevig heid toe; de correspondent meldt hoe op een sirene-alarm een tiental jachtvlieg tuigen der regeering opstegen om den vij and tegemoet te gaan; hoe de nationalis tische vliegtuigen er niettemin in slaag den aan him waakzaamheid te ontsnap pen en lager dan gewoonlijk over de stra ten van het centrum joegen, deze met mi- trailleurvuur schoonvegende. De Reuter-correspondent uit Madrid meldt later, dat door de in aantal en he vigheid toenemende bombardementen een paniekstemming onder de bevolking be gint te heersehen. Bij een bombardement van de wijk Salamavea vielen 27 slacht offers. Thans heeft de bevolking instructies ontvangen, om, wanneer de rechtsche troepen Madrid binnenrukken, hun hui zen tot vestingen te maken en van daar uit den bloedigen strijd tegen Mooren en legioensoldaten voort te zetten. Grijsaards vrouwen en kinderen, allen moeten dan het hunne er toe bijdragen, Madrid tegen 'dien vijiand te verdedigen. Op alle hoeken van de straten, in alle kwartieren moeten barricades worden opgericht; flesschen met brandende benzine moeten naar de binnenrukkende tanks en de geblindeerde auto's worden geworpen Bericht wordt verder, dat kolonel Cas- teljon, een der aanvoerders der rechtsche troepen, ernstig is gewond. De regeer ing zet den strijd voort. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het departement van buitenland sche zaken een nota overhandigd, waarin de Britsohe regeering er officieel van in kennis wordt gesteld, dat de Spaansche regeering zich tijdelijk te Valencia heeft gevestigd en vastbesloten is den strijd met verdubbelde energie voort te zetten tegen de opstandelingen, op alle fronten en in het bijzonder op bet centrale front. Groot offensief tegen Malaga verwacht. De kruiser der opstandelingen, Alml- rante Cervera, kwam gisteren te Algeci- ras aan van Oeuta. De kruiser werd be geleid door een flottielje van gewapende sleepbooten en verscheidene vliegtuigen. 1000 man troepen en 40 stukken veld geschut werden aan wal gezet; de mili taire autoriteiten van Algeciras requi- reerden alle autobussen en vrachtauto's die beschikbaar waren voor het vervoer naar het front van Esteporia. Men verwacht spoedig een krachtig of fensief op Malaga. Mededeelingen van de zijde der Opstandelingen. In een radiorede verklaarde generaal Queipo de Llano, dat de opstandelingen Madrid nog niet zijn Mnnengedrongen, omdat het oogenblik nog niet was geko men. De opstandelingen bezetten thans alle bruggen over de Manzanares.. De radioclub van Teneriffe deelt mee, dat generaal Valera de opmarsch in Ma drid voortzet. In het Noordwesten zijn de stellingen bij het Noorderstation, de universiteit- wijk en de landbouwschool door opstan delingen bezet. CLEARINGBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND. Achterstallige vorderingen bijna geheel betaald. Te 's-Gravenhage worden thans voort gezet de reeds eenige malen voor nader overleg, laatstelijk op 26 September in verband met de gewijzigde monetaire po litiek onderbroken bandels- en clearing- besprekingen met Duitschland. Aanvan kelijk werd van gedachten gewisseld te Hamburg en te Berlijn, thans is een Diiit- sche delegatie naar Den Haag gekomen om hier de Nederlandsohe vertegenwoor digers- onder leiding van Dr M. H. Hirsch- feld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid te ontmoeten. De situatie voor Nederland is, vergele ken bij vorige jaren in zooverre verbeterd zegt de „Telegr.", dat de achterstallige vorderingen van het Nederlandsohe be drijfsleven, met name den tuinbouw, op het Dhitsobe thans vrijwel geheel betaald zijn, dank zij de reserveering gedurende een drietal jaren van een zeker bedrag van den export. Hierdoor komt dus, bij overigens gelijk blijvende verhoudingen, een grooteer bedrag op de clearing vrij voor voldoening van loopende vorderingen Schaarschte aan appelen in Duitschland. Met ingang van 22 October is de leve ring van Duitsche appelen in Duitscb land aan de marmelade-, vruchtengelei en vruchtenstroop-industrie verboden. Eveneens is de verwerking van appelen in deze fabrieken verboden. Als reden hiervan wordt opgegeven de sterk geste gen behoefte aan versche appelen op de Duitsche markten. Belangrijke besprekingen te Weenen. Volgens geruchten zou Von Papen de laatste dagen in Duitschland hebben door gebracht en Zaterdag met Von Neurath te Berlijn en Zondag met Hitier te Berchtesgaden langdurige besprekingen hebben gevoerd, vermoedelijk over de a.s. conferentie te Weenen. Gisteren heeft te Weenen het eerste politieke onderhoud tusschen den Itali- aanschen minister van buitenlandsche zaken 'Giano, den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg en den staatsse cretaris van buitenlandsche zaken Schmidt plaats gehad. Diplomatieke besprekingen te Londen. De Poolsche minister van buitenland sche zaken, Beek, en zijn echtgenoote zijn Zondag te Londen aangekomen. Ook Prins Paul van Joego S-lavië is Zondag naar Londen vertrokken. Hoewel het verblijf van den prins regent in Engeland een zuiver particulier karakter zou dragen, zal bij toch de ge legenheid te baat nemen voor eenige po litieke besprekingen. Paul Kiès In Spanje. Paul Kiès, gewezen officier van het Nederlandsche leger en lid van de S. D A. P., blijkt ook in Spanje te zijn en werkzaam te wezen bij het opkweeken van militietroepen. Korte Berichten. Uit Valenciennes wordt gemeld: 500 mijnwerkers zijn in staking gegaan; zij weigeren de mijnen te verlaten. i Gisterochtend is de bierstaking te Rijssel en omgeving begonnen. De staking is evenwel niet algemeen. NATIONALITEIT VAN PRINS BERNHARD. Van Duitsche regeeringszijde wordt, naar de „Telegraaf" vernam, bevestigd, dat op '17 November a.s. Z. D. H. Prins Bernhard van het Duitsche staatsburger schap zal worden ontheven. Of dit in eenigszins plechtigen vorm zal geschie den, is officieel nog niet vastgesteld. Er zal eerst een beslissing worden genomen op 12 November, den dag, waarop Hitier naar Berlijn terugkeert. STRIJD TEGEN DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Vergunningstelsel wordt met ingiang van 1 Januari ingevoerd. Naar gemeldt wordt, kan binnenkort de afkondiging tegemoet worden gezien van een algemeenen maatregel van bestuur, waarbij bet autovervoer van personen aan een vergunningstelsel zal worden onder worpen, 'zulks in afwijking van het -be paalde in -de wet op de openbare middelen van vervoer. De bepalingen van dezen algemeenen maatregel van bestuur zullen vermoedelijk met ingang van 1 Januari a.s. in werking treden. De vergunningen zullen worden afge geven door den rijksinspecteur, belast met bet toezicht op de spoorwegen, tot wiens competentie, zooals bekend mag worden ondersteld, ook het toezicht op andere openbare middelen van vervoer behoort. Het waren dan ook deze rijksinspecteurs, die den strijd tegen de wilde autobusdien sten hébben aangebonden, 'evenals tegen het vervoeren van personen tussohen twee plaatsen per taxi of huurauto. Tengevolge van de uitspraken der rech terlijke macht ten deze, kon het rijkstoe- zicht tegen deze wilde diensten onvoldoen- de optreden. Het rijkstoezieht 'hoopt nu met behulp van den nieuwe algemeenen maatregel van bestuur, het euvel van de wilde autobusdiensten enz. te kunnen be strijden. Onze gezant te Rome. Naar gemeld wordt, is thans binnen kort de benoeming te verwachten van dr J. B. Hubrecht, buitengewoon gezant en gevolmachtigd "minister te Boekarest, iD gelijke hoedanigheid te Rome. De salarissen van het rijkspersoneel. Het bestuur van de Centrale van rijks personeel heeft een adres gezonden aan den ministerraad, waarin het herinnert aan den toestand, waarin het rijksperso neel in de jaren 19141918 verkeerde, toen de duurtebijslagen en loonsverhoo- gingen met het oploopen der prijzen geen gelijken tred hielden. Hét bestuur der genoemde centrale acht het gewenscht, ter voorkoming van een herhaling van 'hetgeen zich in die ja ren voordeed, dat bij stijging van het in dexcijfer de salarissen en loonen van het rijkspersoneel evenredig worden ver hoogd. Dit ware te bereiken door een bepaling in het Bezoldigingsbesluit op te nemen en een maatregel van gelijke strekking DEN KLOEKEN MINISTER-PRESIDENT WAARDIG. De dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake hoofdstuk I der Staatstoegrooting, geeft het „Utr. Dagblad" (Lib.) aanleiding tot het maken van de volgende opmerkin gen: „De eerste indruk, dien men bij lezing krijgt, is wel, dat 'hier in rustige, zake lijke en nuchtere termen een, de omstan digheden in aanmerking nemende, ge zonde en in de realiteit gefundeerde po litiek wordt uiteengezet en, voor zoover noodig, verdedigd. Ietwat ironisch hier, eenigszins verma nend elders, doorloopt de Regeering lof en blaam, haar 'door de Kamer toegezwaaid. In klare taal zet zij de problemen en de moeilijkheden uiteenen vergeet te vens niet, te wijzen op 'de lichtpuntjes, die er gelukkig ook nog zijn. Gevoel voor 'hu mor beeft de Regeering, ondanks de 'On gunst der tijden, behouden. Er zijn plaat sen in de M. v. A., welke hiervan getui gen en een ieder, die waardeering kan koesteren voor „acrobatiek tussohen de regels", een glimlabh ontlokken. Aan gebrek aan tactische kwaliteiten gaat bet regeeringsantwoord al evenmin mank, zoodat, summa summarum, gezegd mag worden, dat een knap en degelijk Nederlandsch staatsstuk is vei schenen, 'n stuk, den kloeken Minister-President waardig". ten behoeve van de arbeidscontracten te treffen. Commissie van advies crisis-organisatie- besluit 1933. De minister van landbouw en visscherij heeft voor het tijdvak van 9 November tot 31 D'ec. 1936 benoemd in de commis sie van advies bet crisis-organisatiebe- sluit 1933, voor zaken betreffende vis scherij, tot deskundige leden de heeren J. Polderman te IJmuiden; J. Tijssen te Wieringen; W. Oskamp te Maarssen; dr J. G. Ramaker te Breskens; F. J. L. M. Bhooge te Philippine. DE LICHTVOORZIENING IN ZEELAND Laatste gemeentelijk electriciteitsbedrijf verdwijnt. De gemeenteraad van Sas van Gent nam 'het onverwachte besluit het onder- grondsdhe verlichtingsnet voor de electri- citeitovoorziening aan de P. Z. E. M. (N. V. Provinciale Zeeuwschie Electriciteits- Maatsohappij) te verkoopen tegen den ge boden prijs van f 125.000 en zulks met ingang van 1 Januari 1937. De onderhandelingen hierover waren reeds geruimen tijd loopende. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland werd op een spoe dige afbandeling van deze transactie aan gedrongen. Nu de verkoop een voldongen feit ge worden is, beeft de P. Z. E. M. bet laatste gemeentelijk electriciteitsbedrijf in Zee land in handen gekregen. Onder den moreelen druk, die van bo ven af op de gemeente is uitgeoefend, ver liest deze met de overgave 'daarvan een bloeiende 'bron van inkomsten, die elk jaar ongeveer f2000 winst voor de publieke kas afwierp. De gemeente beeft echter moeten zwich ten voor de bedreiging, dat het contract met de P. Z. E. M., dat 1 Jan. 1938 af zou loopen, in geen geval zou worden ver nieuwd, althans niet onder de thans gel dende voorwaarden. Tot dusverre waren de tarieven van de gemeente Sas van Gent de laagst gelden de van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. 28 cent per KWU voor hoog- en 8 cent per KWU voor dagtarief. Wel heeft de gemeente kunnen bedingen dat deze tarieven ook in den vervolge door de P. Z. E'. M. zullen géhandhaafd blijven, doch alleen voor die perceelen, ■die ook na 1 Jan. 1937 door dezelfde be woners zullen gebruikt worden en zoolang zij met de maatschappij geen vastrecht- contract hebben .afgesloten. Bij verhuizingen of betrekken van nieuw gebouwde perceelen worden echter de nieuwe tarieven gelheven. De klein-industrie gaat bij de nieuwe regeling in eenigszins gunstiger conditie verkeeren. (HMd.) ACTIE VOOR HERINPOLDERING VAN 'T LAND VAN SAEFTINGE. Te Hulst is gisteren een openbare ver gadering gehouden onder leiding van bet lid der Provinciale Staten, den heer P. B'auweas, betreffende de door hem ont worpen plannen tot inpoldering van 'het Binnenland. Het nationaal huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana. Een verklaring van de regeering aan de centrale landbouw-organisaties. Teeltregeling vroege aardappelen. De strijd tegen de wilde autobusdiensten. Buitenland. De strijd om Madrid. Een omtrekkende 'beweging der opstandigen. Politieke besprëking te Londen en Wee nen. verdronken land van Saeftinge, gelegen onder de gemeenten Graauw en Clinge en tot inpoldering van de Noord onder de gemeente Ossendrecht, ten einde zoodoen de een betere, goedkoopere en nauwere verbinding met overig Nederland te ver krijgen. Voor een stampvolle zaal zette de beer Bauwens zijn plannen uiteen. Het betreft hier, naar de „Telegr." meldt, ongeveer 3600 gemeten eerste klasse bouwgrond. In deze polders zouden ongeveer 40 groote boerderijen kunnen worden gesticht. De kosten voor het leggen van den in- polderingsdijk zijn in verhouding tot de opbrengst der gronden, welke op ruim 45 miliioen gulden wordt geschat, be trekkelijk laag. Niet alleen uit een oogpunt van grondaanwinning, maar te vens ter bestrijding der werkloosheid, acht spreker de uitvoering van het plan nood zakelijk. Door de verwezenlijking van het plan zal een verbindingsweg met overig Ne derland tot stand komen, welke slechts een kilometer lang zal zijn, terwijl thans de boot er twintig minuten over doet om de Schelde over te steken. Men zou dan een geregelden overtocht krijgen. Om het kwartier zou men kunnen oversteken, waardoor aan vele bezwaren zou worden te gemoet gekomen vooral van de zijde der zakenlieden in Zeeuwsch Vlaanderen en de reizigers uit Holland. Voor den handel van Zeeuwsch-Vlaan deren is en blijft voorzeker hoofdzaak: een korte verbinding met minder verplaat singskosten. Deze zou men alleen kunnen verkrijgen door de inpoldering van het sinds 1717 verdronken land van Saeftin ge. Reeds geruimen tijd worden in deze polders opmetingen en peilingen verricht door den dienst van bet Kroondomein om aan de hand hiervan te kunnen uitmaken of dit land, dat slechts zelden meer onder water komt, geschikt is voor her-inpolde ring. Met weemoed is echter het plan van Gedeputeerde Staten ontvangen om een bootverbinding tot stand te brengen van den Perkpolder naar Kruiningen, welk plan ruim één miliioen gulden kost en waarmee noch de handel, noch de indu strie van Zeeuwsch-Vlaanderen gebaat zijn, terwijl voorts de afstand nog steeds vier kilometer blijft en de kosten van verplaatsing stabiel blijven. Het tekort, in de exploitatie van bet veer Walsoorden- ->Hans>weert bedraagt per jaar ongeveer f 100.000, waarin het rijk 80 pet. bijdraagt. Ook dit tekort kan niet worden weggecijferd door de uitvoering van het Perkpolder-plan, aangezien alle verkeer en vervoer thans via den tunnel van Antwerpen geschiedt. Uit een onlangs gehouden telling te Ant werpen is gebleken, dat niet minder dan 1750 Nederlandsohe auto's door den tun nel van Antwerpen 'hun weg naar of van Holland nemen. Wanneer nu bet plan tot inpoldering van het verdronken land van Saeftinge wordt uitgevoerd, zullen deze Nederland sche auto's hun weg vinden via Ossen- 'drecht en het aldaar aan te leggen veer. Aan het slot der verga dering werd een motie aan genomen, waarin b ij Regee ring en Staten-Goneraal wordt aangedrongen geen medewerking te verleenen aan de uitvoering van het P erkp 01 der-plan. Deze motie zal wei te laat komen! Zeeuwsch-Vlaamsch Bergsteilingsfoniis. D'e gemeenteraad van Hontenisse be sloot tot deelneming in hst Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellingsfonds, in het kapi taal voor 10 cent per inwoner voor een bij drage van 3 cent per jaar gedurende vijf jaar. Een zelfde besluit werd genomen door den gemeenteraad van Philippine. De doodelijke aanrijding tusschen Huist en Walsoorden. De rechtbank te Middelburg veroor deelde onlangs den 24-jarigen chauffeur L. J. de W. uit Hulst, die op 21 Maart j.l. met een door hem bestuurde vracht auto op 'den straatweg, tusschen Hulst en Walsoorden een 9-jarig meisje heeft aangereden tengevolge van welke aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1