Het Defensievraagstuk. De Schoolstrijd nog niet uit. De Koninklijke Familie te Soestdijk. MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 34 Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et liuiergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Uurcaux Lungo Vorst,straat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKIIANDF.L J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, vreclcabonnomcnton voor Middelburg, Goes en Vlissingcn f0.20. Losso nummers 5 cent Advertontiön 30 cont per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85- Bij contract belangrijke korting. Er Is wat betreft de belangstelling voor onze weermaoht een belangrijke verande ring ingetreden. Vrij algemeen wordt be seft, dat een verdere versterking van de defensie beslist noodzakelijk moet worden geacht. Op het gebied van het oorlogsmateriaal is door de instelling van het defensiefonds reeds eenige verbetering verkregen, maar ten opzichte van de personeelsvoorziening moet nog veel worden gedaan. Met name is versterking van de jaarlijksche lichtin gen en verlenging van den eersten oefen tijd onafwijsbare eisch. Blijkens de pas gepubliceerde memorie van antwoord op Hoofdstuk I der staats- begrooting staat ook de Regeering op het standpunt, dat, gezien de internationale omstandigheden, versterking van onze landsverdediging niet uit kan blijven. Zij is echter van oordeel, dat tot voor zieningen, die zullen leiden tot een ingrij pende verzwaring der personeels lasten niet zal mogen worden overgegaan, dan nadat bij de verkiezingen van een duide lijke instemming van het volk zal zijn ge bleken. Intusschen worden zoodanige voorbereidingen getroffen, da.t bet na de verkiezing optredend Kabinet in staat zal zijn op zeer korten termijn een beslissing te nemen. D'e vrees scbijnt ons niet ongewettigd dat deze politiek tot een ongewenscht uitstel zal leiden. De gewone gang van zaken is toch, dat een nieuw Kabinet begint met de zaken opnieuw in studie te nemen, en dat het geruimen tijd duurt eer die studie tot con crete plannen en voorstellen heeft geleid. Daarom zouden wij het hebben toege juicht, indien nog in deze parlementaire periode voorstellen met betrekking tot de versterking van de weermaoht aan de orde waren gesteld. Natuurlijk zou dit belangrijke offers van financieelen en persoonlijken aard eisehen. Maar, zooals de heer Van D ij k do vorige week tereoht opmerkte, het gaat dan ook om het hoogste nationale goed. Het z ij n van ons volk staat bier op bet spel. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van „Volksonderwijs" is weer eens duidelijk aan het licht getreden, dat de schoolstrijd nog volstrekt niet tot het verleden behoort. Aan de orde kwamen o.m. de door het hoofdbestuur geformuleerde wijzigingen van de L.O.-wet 1920, waarbij is uitge gaan van de gedachte dat aan het prin cipe der pacificatie voorloopig niet dient te worden geraakt, maar die toch bedoelen de stichting van bijzondere scholen te bemoeilijken en in kleine plaatsen zelfs onmogelijk te maken. Bij de bespreking werd door een afge vaardigde van Den Haag betoogd, dat Rechts nooit tevreden is en op allerlei wijze pressie uitoefent, dat de bijzondere school de politieke school bij uitnemend heid is en dat in de bijzondere school een gezagsondermijning zit, gevaarlijker dan die van opruiers. De inleider de heer Klaas de Vries ver klaarde in het algemeen met de gemaakte opmerkingen in te stemmen. Wij wijzen op deze uitspraken niet om ze te bestrijden, maar alleen om nogeena te laten uitkomen dat de schoolstrijd vol strekt nog niet tot het verleden behoort. Waakzaamheid blijft geboden. De politieke stormwaarsohuwingsdienst blijft waarschuwen: We est op uw hoede! CE BELEGERING VAN MADRID. Voorbarige berichten. De slacht offers van de luchtbombarde menten. Un. Press meldde Zaterdagavond Volgens radio-berichten zijn de colon nes van generaal Varela hedenmorgen om 10 uur 40 na een hevig artillerievuur uit het Zuiden en uit het Westen de Spaan- sche hoofdstad binnengerukt. Hedenmiddag bevonden zij zich reeds in de Pradera San Isidoro in de onmid dellijke nabijheid van de Puerta del Sol, bet centrum der stad, waar zich de voor naamste regeeringsgebouwen bevinden. In de voorsteden werd de weerstand van de roode troepen in de morgenuren totaal gebroken. De volksfront-afdeelin- gen hadden blijkbaar ieder contact met elkaar verloren. Zij' vluchtten in paniek naar de binnenstad, duizenden dooden en gewonden en ook talrijke tanks achter latend. De Portugeesche radio-club gaf Zater dagavond om zes uur plaatselijke tijd (half zeven Greenwioh-tijd) onder voor behoud een door haar opgevangen radio bericht, volgens het welk op het Madril- leensche gebouw der posterijen de witte vlag was geheschen ten teeken van over gave. Deze berichten blijken in dezen vorm wel wat voorbarig geweest te zijn. Tot Zondagavond waren de troepen van Franco nog niet veel dichter bij het cen trum van Madrid gekomen, Wel zijn de troepen van Fran co tot in de voorsteden opge rukt, wel wordt er aan den rand van de stad gevochten, doch in de stad zelf zijn de opstande lingen nog niet doorgedron gen. Luchtgevechten. 'Intusschen is de toestand voor de bur gerbevolking der Spaansche hoofdstad vrijwel onhoudbaar geworden door de bombardementen van vliegtuigen en ver dragend geschut. Om half vier 'Zondagmiddag hebben vliegtuigen der opstandelingen torpedo's van groot kaliber gelanceerd op het stads deel Cebada, waar de groote markt is ge legen. De vliegtuigen moeten de artillerie der opstandelingen aanwijzingen hebben ge geven. De luchtdoelartillerie heeft met buitengewone energie gewerkt. Er ontstond een luchtgevecht, waarbij evenwel alle toestellen in de lucht bleven. Zondag heeft het bombardement veel meer indruk gemaakt dan den vorigen keer, hoewel toen toch meer dan 150 per sonen om bet leven zijn gekomen en 300 personen gewond werden. Men vreest dan ook, dat het aantal slachtoffers gisteren nog veel aanzienlijker zal zijn. Bovendien hebben batterijen der opstandelingen de binnenstad van Madrid onder vuur ge nomen. Bij het bombardement deT artillerie en der luchtmacht van de opstandelingen zijh Zondagmiddag volgens den corres pondent van Reuter te Madrid ongeveer 200 personen gedood of gewond. De verwachtingen, die Zaterdag door de opstandelingen werden gekoesterd, dat ze waarschijnlijk dienzelfden avond Ma drid zouden binnen rukken zijn niet ver vuld. Volgens een gisteravond door de Spaan sche ambassade te Londen verstrekte mededeeling, bevond Madrid zich nog steeds in handen der regeeringstroepen en „was in de hoofdstad alles rustig." De opmarsch der opstandelingen zou Zaterdag zeer bemoeilijkt zijn door het slechte weer. Doch Zondag is 't een zon nige dag geweest en bet feit dat Madrid niet viel toont dus wel, dat de regee ringstroepen bardnekkigen tegenstand bieden. De Engelsche ambassade ver klaarde den indruk te hebben, dat men vast besloten scbijnt om Franco niet Ma drid te laten binnenkomen. Tal van winkels hebben hun deuren gesloten, aangezien het geheele personeel in enkele uren tijds gemobiliseerd en naar het front gedirigeerd is. De militietroepen houden hardnekkig stand in de loopgraven, die vlak om Ma drid liggen en voeren een feilen strijd met de opstandelingen. Inmiddels duurt de uittocht van vluch telingen voort. Wie niet over een wagen tje beschikt, draagt een matras op den rug. De menschen praten niet veel meer, in tal van wijken staan menschen en die ren stil en dicht opeengepakt tusschen stapels vormelooze voorwerpen, die op bedden en stoelen lijken. Voortdurend dreunt het kanonvuur. Uit Lissabon meldt Reuter, dat de mili tie, die Madrid verdedigt, dreigt, voor haar terugtocht alle belangrijke gebou wen in de stad op te zullen blazen, o.a. dat van den telefoondienst, de regee ringsgebouwen en bet Koninklijk Paleis. De regeering naar Valencia. Bevestigd wordt, dat de leden van de regeering Madrid hebben verlaten. Ook de Russische ambassadeur, Moses Rosen berg, is uit Madrid vertrokken. Er is intusschen een comité van natio nale defensie gevormd. Uit Valencia wordt gemeldt, dat de leden van de regeering aldaar succes sievelijk in auto's uit Madrid zijn aan gekomen. Uit 'Calamanca wordt gemeld, dat Jose Primo de Rivera, de leider der fascis tische Falanx uit de gevangenis te Ali cante, waar bij sedert het uitbreken van den 'burgeroorlog was opgesloten, ont vlucht is. De laatste berichten. Heden wordt gemeld Naar gemeld wordt zijn 200 personen naar de opstandelingen overgeloopen. Verder wordt vernomen, dat de censuur nog geen toestemming heeft gegeven om bijzonderheden te publiceeren over de wapenfeiten te Madrid. In den avond gingen regeeringstroepen gesteund door de meest moderne hulp middelen over tot den aanval op de stel lingen van de opstandelingen. De regee ringstroepen zetten den opmarsch naar Caraiancel Alto voort. Sedert hedenochtend 8 uur wordt de stad hevig gebombardeerd. De granaten vliegen in de hoofdstraten en richten aanzienlijke schade aan. Vliegtuigen der opstandelingen hebben pamfletten uitge worpen, waarin generaal Franco aankon digt dat zijn troepen morgen de stad zul len binnenrukken. De bevolking van Madrid bewaart baar koelbloedigheid. Koning Leopold spoort aan tot eenheid. Koning Leopold beeft Zaterdag in een rede, gehouden ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden de wetten in zake (het provinciaal bestuur werden af gekondigd, aangespoord tot eenheid en gematigdheid. 'Het politieke klimaat van België, aldus de ko ning, is niet geschikt voor hevige wijzigingen. Niet dat België afkeerig is van evolutie in de idee- en en instellingen, verre vandaar, maar het wensoht die evolutie slechts na wijs beraad te d'oen voltrekken. Het is tijd terug te keeren tot tolerantie en gematigdheid. Het kostbare goed, verkregen door onze politieke rijpheid, mag niet leiden tot duurzame en diepgaande verdeeldheid. D© koning eindigde met een beroep to doen op alle Belgen, opdat zij tot bezin ning komen, opdat zij, geleid_door goede trouw en door den wensch naar algemee ne verzoening, een einde maken aan de onderlinge verdeeldheid. Verplichte arbeidsdienst in Oostenrijk? Naar uit welingelichte bron wordt ver nomen, zou de Oostenrijksche Bondskan selier Schuschnigg tijdens zijn verblijf in Tirol op een conferentie van officieren, te Innsbruck verklaard hebben, dat de re geering voornemens zou zijn, den ver plichten arbeidsdienst in te voeren. Hiervoor zouden in aanmerking komen alle jongelieden, die geschikt zijn voor den militairen dienst. D'e duur van dezen aibeidsdienst zou zes maanden zijn, na afloop waarvan de jongelui automatisch naar het bondsieger zouden overgaan. De regeering zou tevens de invoering van verplichten militiedienst overwegen voor alle mannen, die daartoe geschikt zijn, van 22 tot 36 jaar, die voor bepaal den tijd bij de militie zouden moeten die nen. Korte Berichten. D'e sneltrein MarseilleBordeaux is outspoord. Negen wagons sprongen uit de rails. Evenwel zijn, naar tot nu toe werd gemeld, slechts drie personen licht gekwetst. i Op voorstel van den Duitschen mi nister voor luchtvaart zal het huidige vliegveld voor München, Oberwiesenfeld, buiten gebruik worden gesteld en wor den vervangen door een nieuw vliegveld München-Riem. Dit nieuwe vliegveld zal één der mo dernste en grootste luchthavens worden. Do oppervlakte zal 4 vierkante kilometer bedragen. i Het Dhitsche Nieuwsbureau ont kent de geruchten, welke in de buiten- landsche pers zijn verschenen, dat de leider van de Belgische rexisten, Degrelle, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Ber lijn door dr Goebbels ontvangen zou zijn en dat dr Goebbels hem bij deze gelegen heid raad zou hebben gegeven inzake po litieke leiding, propaganda en taktiek. In Lancashire zal onder de textiel arbeiders een stemming worden gehouden over staking in verband met hun afgewe zen looneischen. Er bestaat gevaar, dat door aansluiting van andere arbeiders in totaal 100.000 werklieden in staking zul len gaan. Twintig communisten, die in de laatste twee jaar communistische propa ganda gevoerd hebben en van pogingen tot hoogverraad beschuldigd worden, zijn te Maagdenburg veroordeeld. Zeventien beklaagden kregen tuchthuis straffen, varieerend van anderhalf tot zes jaar, terwijl de andere drie lichtere ge vangenisstraffen hebben opgeloopen. Volgens berichten uit de Congokolo- nie zou aldaar een groot schandaal aan het licht zijn gekomen. Een aanzienlijke hoeveelheid goud blijkt in de mijn van Kilomoto verduisterd te zijn. Een offi cieel onderzoek is geopend, dat reeds tot opzienbarende ontdekkingen zou hebben geleid. Tengevolge van een mijninstorting zijn drie Poolsche arbeiders in de Ostri- court-mijnen te Lens op' 280 m onder den grond om het leven gekomen. De geruchten dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard het Paleis van wijlen H. M. Koningin Emma als zomerverblijf zullen gebruiken, vinden nieuw voedsel in het feit, dat Zaterdag middag de vorsteli)ke verloofden met H. M. de Koningin onverwacht een vrij lang durig bezoek aan het Paleis en het fraaie park hebben gebracht. De Koninklijke familie was met den door Prins Bernhard bestuurden auto op weg van Den Haag naar Het Loo en arri veerde kort na het middaguur bij het Paleis Soestdijk, waar Prins Aschwin, de broeder van Prins Bernhard, het gezel schap reeds opwachtte. Na in het Paleis de lunch gebruikt te hebben, hebben H. M., de Prinses en de beide prinsen een fietstocht door het park achter het paleis gemaakt. In Soest was het bezoek der Konink lijke familie langzamerhand hekend ge worden en toen later in den middag aan stalten werden gemaakt den tocht naar Het Loo voort te zetten, hadden zich langs den straatweg tallooze bewoners opge steld in de hoop iets van de Koninklijke familie te zien. De belangstelling van het publiek concentreerde zich vooral in de buurt van het onlangs door H. M. de Koningin onthulde Koningin-Emma-mo- nument, daar men hoopte, dat de auto hier even zou stoppen. Tegen vijf uur passeer de de auto van H. M. met Prins Bern hard achter het stuur. Even werd wat langzamer gereden bij het monument, maar voor het publiek het besefte, was de auto reeds voorbij om via de Kerk straat in de richting Amersfoort te ver dwijnen. Tegen zes uur zijn de vorstelijke per sonen ten paleize Het Loo gearriveerd. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Motie der samenwerkende schippers- vereenigingen. Het bestuurderscollege van samenwer kende scMppersvereenigingen in Neder land heeft de volgende motie aangeno men: In aanmerking nemende, dat de uitvoe ring der wet op een zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeeling steeds min der beantwoordt aan het gestelde doel, waardoor de toestand der particuliere schipperij in Nederland met den dag slechter wordt; dringt met klem aan op een spoedige publicatie van het rapport der commissie-Heldring, alsmede op het op korten termijn nemen van maatrege len, die in groote lijnen in voornoemd rapport zijn aangegeven om tot een ver- beteide structuur en uitvoering der wet op een zooveel mogelijke evenredige vrachtverdeeling te geraken; verzoekt dringend ter geruststelling der schip perij in kennis te mogen worden ge steld met de vermoedelijke tijdstippen waarop publicatie en wetsverandering als vorenbedoeld, valt te verwachten. PACHT EN HYPOTHEEK NA DE DEVALUATIE. De waardevermindering van den gulden brengt moeilijkheden. De drie centrale landbouworganisaties hebben zich tot de ministers van land bouw en justitie gewend met een request, waarin zij er dezen op wijzen, dat de waardevermindering van den gulden op het gebied van pacht en hypotheek moei lijkheden veroorzaakt. In Zeeuwsch-Vlaanderen 'zeg gen de Belgische eigenaren alle opzeg bare pachten op, met het doel de pacht sommen te verhoogen. In sommige paclu- contracten komt de goudclausule voor, waarvan de eigenaren thans toepassing eisehen. In hypotheekacten komen bepa lingen voor, dat de hypotheek zal zijn opgezegd alleen al door het feit, dat Ne derland den gulden van het goud los maakt. Hypotheekhouders zien zich nu ge dwongen, de geleende geldsom terug te betalen en elders een hypotheek te slui ten, wat hun in de meeste gevallen niet gelukt. Ook is het voor de pachters zeer bezwaarlijk, een hoogeren pachtprijs te betalen. De drie 'G.L.0. vragen om maat regelen tegen de genoemde handelwijzen. HET ROTTERDAMSCHE HAVEN BEDRIJF. Eenige opleving merkbaar. Zaterdagochtend is het 10.000ste schip voor Rotterdam bestemd gedurende den loop van dit jaar, den "Waterweg binnen gekomen. Het 10.000ste schip verscheen verleden jaar op 13 December. Thans kwam het derhalve ruim een maand eerder. De vooruitgang van het scheepvaart verkeer ten opzichte van het vorig jaar Binnenland. Steun aan den tuinbouw. Jhr R. A. L. de Muralt overleden. Buitenland. De strijd om Madrid. Verplichte arbeidsdienst in Oostenrijk? Rede van koning Leopold. moet geheel verklaard worden uit meer dere aanvoeren van erts en grootere ver schepingen van kolen te Rotterdam. De omvang van het scheepsverkeer wordt hierdoor zeer sterk beïnvloed, te meer omdat in den regel de schepen, die erts en kolen vervoeren steeds een reis in ballast maken. Een groot deel der schepen, 'dat te Rotterdam kolen haalt, komt ledig binnen en van de schepen, die er erts brengen, vaart 'n groot deel ledig terug. STEUN AAN DEN TUINBOUW. Derde voorschotuitkeering op komst. Volgens mededeeling van den regee- ringscommissaris F. V. Valstar, zal do derde voorschotu.itkeering voor den L in bouw, tot een bedrag van 3 a 3*72 mil-- lioen gulden, waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag a.s. bekend gemaakt worden. BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF. Men meldt aan de N. R. Crt., dat dezer dagen in Den Haag een conferentie werd gehouden tusschen de bedrijfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid- Holland en de rijksinspectie voor de werk verschaffing, ter bespreking van de hui dige werkloosheid in het bedrijf. 'In principe bleken alle aanwezigen van meening dat de huidige toestand het 'drin gend gewenscht maakt de wederinvoering van een loohbijslagregeling onder oogen te zien. Nadat de praetische mogelijkheden breedvoerig besproken waren, besloten de raden zich dienaangaande tot den minis ter van sociale zaken te wenden en mid delerwijl te trachten deze aangelegenheid nog nader met de rijksinspecties te be spreken, teneinde zoo mogelijk tot een eensluidende opvatting te komen. Na afloop van de conferentie hebben de raden de vergadering voortgezet en werden nog verscheidene onderwerpen besproken. Besloten werd o.a. aan de or ganisaties in het tuinbouwbedrijf het ad vies uit te brengen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waardoor a. In geval zich belangrijke wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, ieder der partijen het recht zal hebben de wederpartij) op te roepen, teneinde een wijziging van het loon voor te stellen; b. 'Partyen, indien geen overeenstem ming wordt bereikt een scheidsgerecht zullen samenstellen om een definitieve uitspraak te doen. Vooraf zij dan nog aan partijen bekend gemaakt, dat de bedrijfs raden zelf gaarne bereid zijn om een uit spraak te doen en daar waar gewensch* van advies te dienen. In principe werd tenslotte nog besloten tot aansluiting bij bet bureau van de Ne- derlandsch bedrijfsraden. DE BOTERPR1JS. In verband met het feit, dat de boter- accijns Vrijdag op 80 ets. per kg. is vast gesteld (hetzelfde bedrag als de vorige week) is de binnenlandsche groothandels- prijs voor boter met 5 ets. per kilogram opgeloopen. Hoewel er gelegenheid zou geweest zijn deze stijging door een verlaging van den accijns- op te vangen ia dit niet gedaan, omdat men te bevoegder plaatse van oor deel is, dat een stijging in verband met het seizoen, welk9 onder vroegere, nor male omstandigheden regel was, ook thans haar beloop behoorde te hebben. De militaire pensioenen. D'e Algemeene militaire pensioenbond heeft een verzoekschrift gericht tot den minister van defensie met betrekking tot de militaire pensioenen waarin wordt aangedrongen op herziening van de mili taire pensioenen van voor 1920 in dier voege, dat deze gelijk worden gesteld met de later verleende pensioenen. Een nieuw marine-steunpunt In fndië? Naar de Java-bode verneemt, zou bin nenkort in het Oostelijk deel van den archipel, vermoedelijk op Ambon, een marine-steunpunt worden gevestigd. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1