DE ZEEUW Rheumatische Pijnen AKKERsKIOOSTERBALSEM ALS DE LIEFDE RIJPT verdwijnen, met KloOStcVDolsCIJX het vanouds beproefde huismiddel TWEEDE BLAD Voor den Zondag Letterkundige Kroniek. HET ADRES A. WILKING Aemengu nieuws. HONIG'S VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder goed van kwaliteit Wat er deze week voorviel FEUILLETON Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in rug, armen of beenen, wrijf dan dadelijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijfmiddel, dat tot diep in de weefsels zijn weldadige, genezen de werking verricht en de pijnen verdrijft! Overal verkrijgbaar! Doosje van 10 Gram 35 cenl, Polten van: 20 Gram 62'/a cent, 50 Gram f. 1.04. Het minste tandbederf, VAN ZATERDAG 7 NOV. 1936, Nr 33. AFSTEKEN NAAR DE DIEPTE. Steek af naar de diepte en werp uwe netten uit om te vangen. Lucas 5 4. Simon Petrus heeft den geheelen nacht gearbeid om visch te vangen, maar het resultaat is teleurstellend. Doch... dan komt de Profeet van Naza reth en zegt tot hem: steek af naar de diepte. Een wonderlijk bevel. Immers de nacht was voorbij en juist de nacht is de meest geschikte tijd voor een visscher om buit te mogen verwachten. Petrus had echter één ding geleerd: te buigen voor Jezus en Zijn Woord. Daarom komt er ook geen woord van critiek of bedenking in zijn ziel op als hij Jezus' bevel verneemt, maar hij ge hoorzaamt; onvoorwaardelijk en kinder lijk. In die gehoorzaamheid, in dat vertrou wen op het Woord van Jezus, ligt het geheim van allen zegen. Zoo was het bij' Petrus die een rijke vangst mocht binnenhalen. En zoo is het nog. Wij hebben niet eerst te wikken en te wegen, wij hebben niet eerst het Woord van onzen God aan de rede te onder werpen, maar wij hebben het eerbiedig in geloof en gehoorzaamheid te aan vaarden. En als ook tot ons het bevel komt af te steken naar de diepte, dan zullen wij ondervinden, welk een rijken zegen ook nu nog daarin gelegen is. De rijkste schatten liggen niet altijd maar zoo voor het grijpen. Daarom: steek a! naar de diepte. Naar de diepten der Heilige Schrift waarin de gedachten Gods verborgen lig gen. Gedachten van waarheid en recht, van verzoening en liefde, van genade en vrede in Jezus Christus. Gedachten van de onnaspeurlijke liefde Gods, die Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft maar heeft hem overgeven tot een verzoening voor onze zonden. Wie deze schatten wil vinden en er steeds meer van genieten, steke af in de diepte. Geloof en gehoorzaamheid vinden rijke belooning. ALLE KLOKKEN LUIDEN. „Alle klokken luiden" is een boek voor den Hohandschen winter. Het is er op be rekend, den lezer te boeien door zijn lec tuur; maar het wil hem tevens ©en blik gunnen in 'die wereld van klanken, welke de klokken over steden en dorpen uitstor ten. De Mank is hier tot woord en beeld geworden, en 'het kan niet anders of deze ontmoeting moet den mensch tot een 'blij- de verrassing worden. Deze bundel is gemeten naar de maiat van onzen tijd: novellen en schetsen die niet uren achtereen beslag leggen op den lezervormen den inhoud. Voor een ro man van grooteren omvang ontbreekt bij velen de lust (al zegt men dan, dat bet „de tijd" is, die een zich verdiepen in een verhaal van enkele honderden bladzijden niet gedoogt). Veler voorkeur gaat uit naar een beeld, dat zich plotseling aan ons oog openbaart, ons korten tijd weet te boeien en dan los laat; niets is na tuurlijker dan dat schrijvers en uitge vers probeeren, aan die vraag te voldoen. Wie bij zijn lectuur den eisch van be knoptheid s-telt, ziet zijn verlangen bevre digd in de novellen, die deze bundel brengt. Het is werk van enkele meesters op dit terrein: Hendrika Kuyper-van Oordt, P. Keuning, dat stellig aen aan winst mag worden genoemd. Trouwens: 'het blijkt telkens opnieuw, dat de schrijf ster Hendrika Kuyper-van Oordt in een kort verhaal iets bijzonders weet te geven, dat zij in bet kleine waaraan door Uit het Engelsch. 128). o— Nu en dan dwaalden Dicky's oogen met liefkoozenden blik naar de slanke vrou wengestalte, welke met de oude juffrouw Scriven op het terras zat. Niemand zou thans van Fhilippa durven zeggen, dat ze „een vrouw zonder armen" was, die gelij kenis vertoonde met de Venus van Milo-, Haar armen en haar hart stonden wijd open voor alle troostzoe'kende en eenzame zielen, die ze kende. Uit de diepte Van baar intens geluk wensehte ze wel met haar moederliefde heel de wereld te om vatten. Daar waren twee mensehen, die onge merkt wegd'waalden van het gezelschap, dat de komst van Romney en zijn vrouw verbeidde. Ze wandelden na'ar den haag van beuken in bet boekje van bet groote park. Eens, op dien droeven Novemberdag, toen de dood zijn kille band gelegd bad sommigen schouderophalend wordt voor bijgegaan haar kunstenaarschap op het duidelijkst bewijst. Het valt te betreu ren, dat er in onzen eigen kring voor dit „kleine werk" niet grootere belangstelling bestaat; bier ontdekt men immers menige bladzijde, die vopr bet beste dat ter -ande- rer zijde met trotschen jubel wordt ge noemd, allerminst onder dot Mevrouw Kuyper-van Oordt verhaalt van „Hendrik den Berg, de koster". D'e oude ker'k van het dorp dat door de stad wordt opgezogen en in zijn afzonder lijk bestaan van de wereld geveegd staat in bet middelpunt, en de koster wordt de hoofdpersoon in het verbaal. dat óók degenen die geen lezers-van-pro- fessie zijn, tot lezen kan verlokken. In deze bijdragen wordt namelijk bet een en ander meegedeeld over veel dat met klok ken en baar zang verband houdt: over „Verzonken klokken" (waarin het volks geloof aan het woord komt); over „D'rent- sdhe klokikes'toelen" (waarmee men de paden van bet oude Drentsöhe land be wandelt); over „Klokkenopschriften" (waarin men den vromen ernst van de makers beluistert); over kerk-, brand-, kerst- en Mei-klokken. Uit deize opsom ming blijkt reeds, dat het onderwerp: „De klokken luiden" tot allerlei bijdragen ge- insipireerd beeft. Reeds de eerste regels van deze novelle geven een proeve van den klaren, rusti- gen schrijftrant: „D'e stad is een reu-s- achtige pompoenplant gelijk, ver in bet rond bedekken baar uitloopers de aarde. D:e stad beeft een omtrekkende beweging gemaakt achter de dorpen; nu ligt daar de dorpskom als een enclave, een ding uit een anderen tijd. D'e hoefsmid oefent er zijn bedrijf uit, de 'kuiper en de wa genmaker. Het bovenlicht van den bak kerswinkel is met houten lofwerk ver sierd een smal kastje met ruitjes: is 'het toonraam, en op zijn stoep baalt Gijsbert Bol, de bakker met zijn ongezonde gezicht, een ase-mpje lucht in zijn -meel-bestoven longen eer bij in de bedstee kruipt". Met de novelle „Het Klinkerstraatje" overtreft P. Keuning op verschillende punten zijn vorig werk. Hij heeft geen twintig bladzijden noodig; maar1 in die be perking toont zich zijn kunstenaarschap wel zeer duidelijk. Men moet dit verbaal rustig lezen: bet oordeel over de lectuur zal, dat kan baast niet anders, onverdeeld gunstig zijn. Wij hopen, dat deze schrij ver den lezer nóg een® meeneemt naar de ze stugge, harde en toch ook vergevens gezinde mannen. Behalve novellen biedt deze bundel blij kens zijn titel ook „impressies:, interviews, schetsen''. Een wetenswaardig allerlei dus, Dit deel van bet geheel kan one niet dan matig bekoren: Over bet geheel gaat de behandeling niet uit boven vlotte, maar zeer gewone kranten-reportage; gelegen- heidsoopie, met de goed en minder mooie kanten daarvan. Wij zijn overtuigd, dat een teveel in deze richting de weerdee- ning bij den lezer niet zal doen stijgen; over het geheel genomen gaat -de belang stelling van het lezend publiek wij: be doelen d'an de „boekenlezers", niet de „krantenlezers" allerminst in deze richting. D'e Limburgsche legende welke Marie Koenen bijdraagt De klokken van de Landskroon vertoont een sterken Roomsch-Katholieken inslag. Bit is allerminst een reden om haar te verwerpen; maar in dezen kring doet zulk een ontmoeting wel even vreeand aan. Ditzelfde geldt voor: „D'e klokken gaan naar Rome" van Antoon Gooien; wij ge- loo-ven niet, dat de verzameling daardoor rn het oog van den lezer aan waarde heeft gewonnen. Waar nog bijkomt, dat deze novelle van den bekenden men mag wel zeggen: beroemden auteur niet die hoogte bereikt van zijn ander werk. Het is naar inhoud en vorm beide wei nig meer dan ©en teleurstelling toch zeker voor het publiek, dat diit boek uit hoofde van een abonnement op de geheele reeks krijgt toegezonden. De uitvoering van den 'bundel is een afzonderlijke vermelding waard. Niet al leen de foto's van Piet Maree, maar ook de kleine houtsneden van Anten Pieck verleenen aan het boek een voornaam ca chet, De belangstelling van velen is bet zeker waard; 'tzal hen op lange winter avonden een bron van genot, ontspanning en leering zijn! A. L, VAN OYEN. Ingezonden Mededeeling voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Bende jonge dieven ontmaskerd. Te Moercapelle is een dievenbende, bestaande uit 14 jongens, waarvan de meesten de school nog bezoe ken, ontmaskerd. De diefstallen werden reeds maanden lang gepleegd en zijn door een toeval aan het licht gekomen. Een uitgebreid onderzoek leverde het volgende op: In koppels van drie en vier trokken de jeugdige boefjes er op uit en stalen in de winkels chocolade, drop, toffees, kauw gom, sigaretten, sigaren en meer artike len, soms in groote hoeveelheden. De buit werd in een leegstaand schuurtje opge slagen om verdeeld te worden. In enkele gevallen zijn groote blikken koek gesto len. Onder het voorwendsel iets te willen koopen, ging men de winkel bin nen met drie of meer kameraden. Ter wijl één bediend werd, trachtten de an deren bun slag te saan. Niet alleen met winkeldiefstallen hield men zich bezig; ook aardappel-diefstallen werden gepleegd. D'e aardappelen, welke bij een landbouwer gestolen waren, wer den aan diens buurman als veevoer ver kocht. Ook kwam bet voor, dat de jon- g ns op het land van een landbouwer veldvruchten stalen, die dan weer door anderen aan denzelfden landbouwer wer den verkocht. Dé politie heeft tegen een twaalftal jon gens proces-verbaal opgemaakt. Inbraak onder een kopje thee. Hengelo' schijnt den laat- sten tijd een object voor dieven te zijn, Binnen enkele dagen is daar op verschil lende plaatsen ingebroken. Bijl bet gezin v. W. werd ingebroken toen bet echtpaar des avonds een wande ling maakte. Nadat 't geheele huis door zocht was, heeft men uit een kast een busje met ongeveer f 20 ontvreemd. Terwijl het echtpaar R. bij' vrienden op visite was, werd door ongenoode gas ten een bezoek gebracht. Toen bet echt paar terugkwam brandde het licht en speelde de radio. Alle kasten -had men overhoop gehaaid. Bovendien had men zajh tijd benut om een kopje thee te drinken. Geld werd niet vermist, maar een gouden horloge en enkele andere voorwerpen van waarde zijn meegeno^- men. Bijl den winkelier S. wist een „bezoe ker in een onbewaakt oogenblik een kist met 200 sigaren te ontvreemden. De politie stelt een onderzoek in. Het ,„t a r w e-s c h a n d a a 1" in de Betuwe Door den officier van justitie biji de rechtbank te Arnhem is aan de verschillende personen die vorig jaar als verdachten betrokken werden in het zoo veel bes-proken „tarwe-scbandaal in de Betuwe" en in verband daarmede ©enigen hijid, de een langer, de ander korter, in voorarrest hebben moeten doorbrengen, kennis gegeven, dat het vooronderzoek in hun z-aken is beëindigd en er geen verdere vervolging terzake zal plaats hebben. Ingezonden Mededeeling. op de oudste zoon van dit buis, bad Paul Sylvia op deze plek gevonden en haar ge troost met zijn groote liefde. Toen Wanen de beukenbladeren verdord en geel gewor den, nu waren ze groen en frisch. Wat was ©r sinds dien dag veel ge beurd. Nog was de liefde in bun beider hart, maar ze was gerijpt, geheiligd, gezuiverd. Want ook -in Sylvia's hart was opgebloeid die wondere, teere plant, welke reeds eer der bij Paul bloesem bad gedragen: het geloof. Ze smaalde nu niet meer over Paul's vroomheid. God, Die haar haar kleine schat had ontnomen, had ha'ar veel groo- ter schat terug geschonken, een schat, die niet sterft of vergaat, maar blijft, eeuwig in de hemelen. Sedert dien tragisChen Novemberavond hadden ze deze 'plaats niet weer bezocht, te veel pijnlijke herinneringen waren er aan verbonden. Maar op dezen stralenden Meidag konden die herinneringen hen niet m-eer wonden, want al hun leed was geheiligd. Paul trok haar in zijn armen, toen ze het beschutte plekje hadden bereikt. Zijn geluk had nimmer, noch op den avond van hun eerste liefde, noch gedurende de gelukkige dagen te midden van -de alpen, zulk een hoogtepunt bereikt als vandaag. Van h-en, die ze zoo juist op bet terras hadden achtergelaten, waren er maar wei nigen 'die bez'aten, wat zij' als hun onbe twistbaar bezit konden do-en gelden e<en schat zoo groot, -dat slechts de hemel goed genoeg was het voor hen te bewaren; het was de band, die beider zielen in hoo-gere eenheid te zamen bond, dan ooit aardsche liefdebanden zouden kunnen. Slechts één van -de aanwezige gasten was daarin Paul's deelgenoot. Dat was de oude man, die zich weer eigenaar van al zijn vroegere bezittingen mocht noemen, door 'de genialiteit en bekwaamheid van eigen geest, zoowel als door de kranige werkzaamheid en doorzettingsvermogen van een rechtschapen zoon. Richard Farren had weer zijn intrek genomen in de prettige salo-n, waar hij eens genoten had van de blijde levenslust van -zijn ©enige dochter, waar hij eens zijn verachting had uitgesproken over zijn nietsnutten jongsten zoon, waar hij eens de droeve doodstijding had vernomen van zijn veelbelovenden oudsten. Het eenvou dige, antieke portret van Sophia had zijn oude pl'aats boven den haard herkregen. Als hij nu -opzag naar het zacht'e vrouwen gelaat, was het niet meer met bitterheid in zijn hart, omdat hij haar deze weelde nooit had kunnen aanbieden. Hij wist ha'ar nu 'deelgenoote van een veel grootere rijkdom en heerlijkheid en zijn verstij vende oogen zagen hunkerend uit naar dien dag, dat hij met haar hereen-igd zou den worden in dat oord, waar nimmer schaduwen het levenspad versomberen. Toen Roimney even later -zijn lieftallige bruid de tr'ap opleidde en bij zijn vader bracht, was een stevige handdruk de tolk van de dankbaarheid, die -er leefde in het hart van -den ouden man. En zijn blik zeide hen, meer dan welsprekende woor den zouden kunnen uitdrukken, dat zijn zegen hen 'begeleidde op hun verder le venspad. Laat op dien Meiavond, toen Romney's vrienden allen vertrokken waren naar eigen noo-dende haarden, troonde hij- zijn vrouw mee naar buiten, voor een wande ling onder de schitterende sterrenhemel en de zacht wiegende bo-omen. De maan zond haar zilverig licht op de hloesemende takken der eeuwenoude en toch groene eiken. Gisteren is dan nu officieel bekend ge worden, dat op 7 Januari a.s. denzelf den datum, waarop het 58 jaar geleden zal zijn, dat wijlen Koning Willem III en Koningin Emma in het huwelijk traden het huwelijk zal worden gesloten tus- schen Prinses Juliana en Prins Bernhard. D'it belooft een feestdag voor Vorstenhuis en volk te worden in den hoogen, verhe ven zin des: woords. Moge daarop vooral niet vergeten worden God te danken, Die ons deze blijdschap bereiden wil. Hoe pijnlijk is met deze feestvreugde in contrast de droefheid die er te Sohevenin- gen en Schiedam heerscht. Twee Scheve- ningsohe loggers vergingen in den storm van vorige week en verscheidene visschers jongeren en ouderen, vonden den dood in het groote zeemansgraf. Hoe warm deed het aan, dat H. M. de Koningin persoon lijk deze week de bedroefde vissohersfami- lies ging troosten. Ook de ontploffingsramp te Schiedam die niet minder dan 14 menschenlevens kostte deed ons opschrikken. Ook hier is onzegbaar leed in vele gezinnen ver oorzaakt. Tegen de oorzaken van sommige onge lukken staan wij, men-schen, machteloos. Maar soms zijn de oorzaken heel duide lijk aan te wijzen en met eenige moeite en goeden wil ook weg te nemen. Zoo ont staan er vele auto-ongelukken door over vermoeidheid van de chauffeurs. Van daar, 'dat de regeering beusdh niet te vroeg een wetsontwerp heeft ingediend, dat tegen te lange arbeidsdagen van auto bestuurders maatregelen wil treffen. Sommige Eerste Kamerleden had-den 'be zwaren, maar gelukkig vond het wetje-, dat braodnoodi-g is, toch -een meerderheid. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL Na alle sombere berichten van den laat steen tijd willen wij vooral niet verzui men te wijzen op de mooie order, die onze soheepsbouw-industrie krijigt uit te voe ren, waarvan ook Viissingen profiteeren mag en -die aan deze industrie weer aar dig wat werk bezorgen zal. Internationaal is er minder reden tot verheugenis. Mussolini hield een rede, die haast een nog scherper, uitdagender ka rakter -droeg dan de vorige. Göring liet zich te Berlijn allesbehalve vriendelijk over En-geland uit, zo-odat het -ge-en won der is, dat Engeland bij monde van Eden van -antwoord dienen moest. In Engeland vraagt men zich af, wat Mussolini in de Middellandsche Z-ee wil. Hij heeft verklaard, niet voornemens Le zijn dezen Britschen rijksweg te bedrei gen, noch hem af te snijden, maar dat de levensbelangen van Italië geëerbiedigd moeten worden. E-den kon verklaren, dat Engeland met de Middellandsche Zee ook heusch niets van plan is-, Intusscben neemt de span ning -door al dat gepraat niet weinig toe. Mussolini heeft de landen der Kleine Entente in rep en roer gebracht doorzijn verklaring ten aanzien van Hongarije. Hij heeft rechtvaardigheid voor dit land geëiscbt, zoodat de vier millioen Honga ren, die thans buiten deze grenzen wo nen, weder met bet moederland worden vereenigd. Dit is de eerste keer, dat Mus solini zóó sterk uitgesproken opkomt voor de politieke rechten van Hongarije. Tusschen die twee is het koek en ei. Maar anderen zijn óf ongerust óf gere serveerd. Dé Volkenbond kan volgens Mussolini sterven. Maar verdwijnt de bond, dan verdwijnen de sancties, en kunnen de .sterkst bewapenden -doen wat zij willen: recht of onrecht. D'at weet deze dictator ook wel. D'aarom is de rede van den Dnce een koude douche voor ben, die door overeenstemming en samenwerking het gevoel van veiligheid in Euro-pa pogen te versterken. Geweldig is de zege van den aftreden- den president Roosevelt. Hij is door alle breede lagen van de bevolking krachtig gesteund, zoowel in de landbouwcentra als in -de steden. Roosevelt kreeg ongeveer 60 pet, Lan- don ongeveer 40 pet. van alle s-temmen. Wel is natuurlijk mogelijk, -dat de min derheid in enkele staten zich zal verzetten tegen een centralisatie van de macht in Washington. Ze gingen naar de kleine do-odenakker, waar onder het friechgroene gras Ru pert's laatste rustplaats was. Een slanke obelisk wees de plek waar zijn stoffelijk omhulsel geborgen was. Hij Was het eens geweest, die zich tus schen deze twee geliefden had geplaatst, maar nu ze op dezen schoonen lenteavond op zijn graf toefden, was er in hun harten niet het minste haatgevoel; enkel diep me delijden leefde daar met den jongeling, die zonder de groote kracht Van het geloof te kennen, in de sombere doodsvallei was af gedaald. Toen ze daar bewogen, Zwijgend ston den, zagen z-e plots de tengere gestalte van Hugo Lothian gaan. Hij ging baar de stad vol zon'de en ellende, fier, in het be sef brenger te mogen zijn van licht en leven >en geluk. Zijn voetstap was op de heuvels als -de boodschapper van goede tijding. En 'hij wist, zijn arbeid was niet tevergeefs gewee-st en zou het ook niet zijn, omdat hij streed en leefde in de kracht van zijn God. EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5