Antirevolutionaire wenschen. EERSTE BLAD Wijziging Lager Onderwijswet ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 33 Buitenland. Bin Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Kmergo" ter exploitatie van liet blad „Uo Zeeuw". Bureaux Lange VoralHlraat 70, (Joch, 'Iolei'ooimiimiiier 11. f'<tt(trli/'«|u<j en (lliotekeiiliig UMi liljlt/itib/'ir Middelburg; La IJOKKIIANUKL .1. J. FANOY, Lange Burg IJ 10, Tel. 23. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDElMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VlinHltigon f0.20. Losse nummers 5 cent Advof'tüiitkbt ÜO .cent per regel, liigestotttlet» rnodedeclingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op grond van de overwegingen in vorige artikelen ontwikkeld, wordt in het ontwerp-Verkiezingsmanifest 1937 der Antirevolutionaire partij uitgesproken, dat zij èn in den stembusstrijd èn in de eerstvolgende parlementaire periode het pleit wenscht te voeren voor een Chris telijke staatkunde. Voor een staatkunde alzoo, die geba seerd is op en waarbij rekening wordt gehouden met de eischen die Gods Woord dienaangaande stelt. In verband daarmede wordt dan in de eerste plaats gevraagd een krachtige handhaving van het Gezag, zoowel hier te lande als in de Overzeesche gewesten. Dit is een punt dat geen nadere toe lichting meer behoeft. Voor een gezond volksleven is handhaving van het gezag een eerste vereischte. Wordt het gezag niet meer geëerd, dan gaat het onher roepelijk naar den ondergang; dan is de ontbinding niet meer te keeren. Handhaving van het gezag, maar dan gegrond op de erkenning van het hoogste Gezag, de souvereiniteit Gods voor heel het leven. Alleen zóó zal het mogelijk zijn de gezagondermijnende invloeden, die een rustig en ordelijk volksleven bedreigen, met goed gevolg te weerstaan. Als tweede punt wordt daarnaast op den voorgrond gesteldhet behoud van de grondslagen waarop het Nederlandsche staatsleven steunt; de eerbiediging van de vrijheid van Godsdienst en geweten; de bewaring van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur. Gezien de sterke stroomingen, die in dezen tijd hun invloed laten gelden, is het beslist noodzakelijk op deze fundamen- teele punten de nadruk te leggen. Er is een stelselmatig streven om juist de grondslagen aan te tasten en te onder mijnen. Onder vaak schóón-schijnende leuzen en met een beroep op de zoo noodzake lijke nationale eenheid wordt gepoogd ons volksleven te verstikken door het aan leggen van een knellend dwangbuis, dat alle vrije levensuiting dreigt te belem meren. Niets zal wanneer dit pogen kans van slagen krijgt meer veilig zijn voor de lange en sterke vangarmen van den Staatzelfs niet de vrijheid van Godsdienst en geweten, voor welke heerlijke Christelijke rechten onze voor ouders onder de bezielende leiding van Oranje, goed en bloed en leven hebben geofferd. Wij behoeven om de beteekenis van deze vrijheden te verstaan nog niet te gaan naar landen als Rusland en Spanje. Niet lang geleden was hier een Duitscher die zich in zéér voorzichtige bewoordin gen uitliet over den toestand in zijn va derland. Op de vraag hoe het nu stond met de vrijheid van de kerken, verklaar de hij zich daarover liever niet te wil len uitlaten, omdat hij zichzelf niet zon der noodzaak in moeilijkheden wenschte te brengen. Wel een veel-zeggend zwijgen! En dergelijke toestanden wenschen de leiders van een beweging, wier karakter zoo nationaal is, dat zij ons land tot een trouwe copie van Duitschland wenscht te maken, ook hier werkelijkheid te doen worden Daarom is het noodig, meer dan ooit, te blijven waken voor de eerbiediging van onze rechten en vrijheden, ook van de 'rijheid van Godsdienst en veweten Hetzelfde geldt van de bewaring van den rechtmatigen volksinvloed op het landsbestuur. Den rechtmatigen volksinvloed. Er zijn partijen, die alle volksinvloed willen vernietigen; wier ideaal het is ook in ons land de dictatuur te vestigen. Maar er zijn anderen, die inplaats van volks-invloed op 't landsbestuur feite lijk niets anders willen dan ^olks-^egee- ring; volledige toepassing van het begin sel der volkssouvereiniteit. Het één zoowel als het ander moet worden tegengestaan. Wij pleiten daar om voor handhaving van 't gezag van de Overheid, maar tegelijkertijd voor behoud van den rechtmatigen invloed van het volk. In de derde plaats wordt genoemd- de versterking van het Christe lijk huwelijks- en gezinsleven; de handhaving van de publie ke eerbaarheid; de bescher ming en verbetering van de Zondagsrust. Wie eenigszins meeleeft weet, dat er sterke destructieve machten aan het werk zijn, die zich ten doel stellen, de onder mijning van het Christelijk huwelijks- en gezinsleven en die van de Overheid ver langen, dat zij, inplaats van daartegen in te gaan, dergelijke pogingen zal steunen. Daarom wordt gepleit voor de verge makkelijking van de echtscheiding, het volkomen op één lijn stellen van de on gehuwde met de gehuwde moeder, de voeding en opvoeding van de kinderen door den staat, het losmaken van de ge zinsbanden. Tegen deze verderfelijke, revolutionaire beginselen, die het nationale leven in den grond 'bedreigen, moet de Overheid zoo veel dat haar mogelijk is optreden. En dan wordt nog genoemd de hand having van de publieke eerbaarheid. De 'O-verheid kan op dit gebied niet alles doen. Haar kunnen is beperkt. De gezinnen hebben hier wel in de eerste plaats een taak. Immers het pu blieke leven is toch eigenlijk niet anders dan een weerspiegeling van het gezins leven. Als in de gezinnen de tucht verslapt, dan wordt het voor de Overheid moeilijk het gezag te handhaven. Als in de ge zinnen een ruwe toon heerscht, dan zal straks de baldadigheid welig tieren. Als op het gebied van het zedelijk leven de door God gestelde normen worden ver acht en losgelaten, dan zal het steeds meer moeite kosten de publieke oneer baarheid tegen te gaan. Maar al kan de Overheid dan niet alles, toch heeft zij ook op dit gebied een taak en mag van haar op grond van het Antirevolutionair beginsel worden ge vraagd krachtig te bestrijden de invloe den, die de publieke oneerbaarheid be vorderen en de goede zeden kwesten. DE OORLOG IN SPANJE. De uiteindelijke strijd om Madrid begonnen. Reuter meldt uit Lissabon: De uitein delijke strijid om Madrid is thans begon» nen. De eerste troepen Afrikaansche infan terie, welke gesteund worden door hon derden pantserauto's en tanks, zijin reeds in de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad met de regeeringstroepen in een gevecht van man tegen man gewik keld. Er staan reeds talrijke vrachtauto's klaar geladen miet levensmiddelen, brood en gedroogde groenten, daar Franco Ma drid na de inname tegen tegenaanvallen moet beveiligen en als uitgangspunt voor verdere militaire operaties moet gebrui ken. Het is in de stad volkomen rustig, meldt de regeering. Radio Sevilla gaf echter het volgende beeld: Madrid lijkt volkomen in verwarring te zijn; krijgsgevangenen verklaren, dat gisteren in de straten plotseling guardia civil en phalanx-soldaten verschenen, die zich meester maakten van tanks en daar mede den strijid aanbonden tegen extre mistische elementen. Later op den avond seinde Reuter het volgende bericht uit de hoofdstad, waar uit men kan opmaken, dat straatgevech ten vermoedelijk niet vermeden zullen kunnen worden. De regeeringsartillerie onderhoudt een ononderbroken vuur op de stellingen der opstandelingen bij Romanes en Getafe. L-e straten der hoofdstad zijn nog steeds overvuld met vluchtelingen, deels uit de dorpen in de omgeving, deels uit Madrid zelf, welke laatsten hun wonin gen reeds hebben verlaten omdat die on der het voortdurende vuur der nationa listen liggen. Le barricaden, gebouwd over de voor naamste toegangswegen tot de .stad, zijn minstens 1 M. dik; negen geblindeerde auto's, gewapend met licht geschut in plaats van mitrailleurs, zijn bijl de barri caden in positie gesteld. Hoewel gisteren veel bommen der na tionalisten in talrijye deelen der Stad vie len, is 't niet mogelijk ;de aangerichte schade na te gaan. De Madrileensche be volking verdraagt met kalmte het voort durende bombardement. Een sombere ha'ans. Officieele Fransche instanties schatten de verliezen aan menschenlevens, welke de Spaansche burgeroorlog tot dusverre gisteren is de zeventiende week van den strijd begonnen) heeft geëischt, on 200 f'-OA Het tengevolge van den burger krijg geleden economisch verlies en de daardoor veroorzaakte vermindering van het valksvermogen wordt in dezelfde kringen met 20 milliard peseta's aange geven. Van de 200.000 slachtoffers zijn niet minder dan 150.000 personen zonder vorm van proces neergeschoten of na een sum miere behandeling voor een vonnis van een volksrechtbank terechtgesteld. Slechts een vierde gedeelte van de slachtoffers van den burgeroorlog, 50.000 dus, heeft op het slagveld den dood gevonden. Reeds zestien weken lang ligt nu de geheele Spaansche industrie, het econo misch leven en het bankwezen stil, uit gezonderd natuurlijk de oorlogsindustrie- en, die de orders eenvoudig niet afkunnen. De verliezen alléén voor den Spaan- schen buitenlandschen handel bedragen reeds naar schatting 220 millioen peseta's. Ook de opbrengst van den oogst is aan zienlijk minder, aangezien op het oogen- blik slechts de helft van den gecultiveer- den bodem is bebouwd. De geheele han delsvloot, in totaal omvattende 900 sche pen, metende 1.200.000 ton, ligt stil. ERNSTIG TREINONGELUK IN POLEN Vijf dooden, tientallen zwaar gewonden. In de buurt van "Warschau beeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij, voor zoover reeds bekend, min stens vijf personen den dood hebben ge vonden, 40 a 50 reizigers ernstig en bo vendien nog een aantal licht gewond werden. Nabij het station Zozensliwce liep, daar de nevel alle uitzicht belette, een electri- sche voortrein op een stilstaanden snel trein. D'e laatste wagen van den sneltrein werd omhoog gestooten en omgeworpen, terwijl drie wagens vernield werden. Onder de reizigers bevonden zich bui tengewoon veel scholieren en studenten. Rccsevelts terugkeer een triomftocht. Roosevelt is gisteren naar Washington teiuggekeerd. Zijn herintrede in het Wit te Huis geleek een triomftocht. 150.000 menschen stonden opgehoopt in de stra ten van het station tot het Huis. Aan het gejubel kwam geen einde. D'e menigte doorbrak het politiecordon. Roosevelt was zichtbaar onder den in druk van deze ontvangst, waaraan demo craten zoowel als republikeinen deelna men. Sterk dalend geboortecijfer in Engeland De „D'aily Herald" wijst op de daling van het geboortecijfer in Engeland. D'e geleerden breken zich het hoofd ovei dit vraagstuk, want z-ij vreezen, dat de be volking van Groot-Brittannië binnen 100 jaar tot slechts 4 millioen z-ielen zal zijn teruggeloop en D'e oorzaken van deze daling van bet geboortecijfer, aldus wordt verklaard, lig gen niet zoo voor de hand als men wel zou denken, ofschoon economische oor zaken een voorname rol spelen. Een aantal geleerden heeft thans een commissie gevormd, om het vraagstuk te bestudeeren. Engeland en Italië. D'e Italiaansche regeering streeft er naar de handelsbetrekkingen nieuw te re gelen met de landen, die aan de sancties deelnamen. Reeds is bet handelsverdrag, met Frankrijk verlengd en is men met België en andere kleine landen tot over eenstemming gekomen. Die standpunten die Italië en Engeland innemen waren echter moeilijker te ver eenigen. Dit was ook de oorzaak dat de onderhandelingen tussehen beide landen geruimen tijd heiben geduurd en blijk baar eerst thans tot het gewenschte re sultaat hebben geleid. Het Reuterbureau seint nu uit Rome, dat na zes weken onderhandelen de over eenkomst met Engeland is gesloten. Korte Berichten. Het gebied rond Kopjes (Z.-Afr.) wordt bezocht door een kikvorschenplaag. Bij honderden zitten de dieren op de vel den en wegen. Hun aanwezigheid legt men uit als een voorteeken van hevige regens. Op de laatste kikvorschenplaag, welke vijf jaar geleden plaats had, volg den namelijk hevige regens en stormen. DE LANDSVERDEDIGING. In de memorie van antwoord op de Rijksbegrooting wordt hieromtrent opge merkt: De door de regeering in den laatsten tijd genomen maatregelen op het stuk van de landsverdediging wijzen erop, dat zij een open oog heeft voor de veranderde omstandigheden in de wereld. Ook is zij van meening, dat verdere versterking niet zal zijn te ontgaan. Zij meent echter, dat tot voorzieningen, die zullen leiden tot een ingrijpende ver zwaring der personeellasten, niet zal mo gen worden overgegaan dan nadat bij de verkiezingen van een duidelijke instem ming van het land zal zijn gebleken. Dé regeering treft zoodanige voorberei dingen, dat het na de verkiezingen optre dende kabinet in staat zal zijn op zeer korten termijn een bealissing te nemen. OPENING VAN DE BRUG BIJ MOERDIJK DOOR DE KONINGIN. Officieel is thans bekend geworden, dat de Koningin 'de nieuwe brug bij Moer dijk Zaterdag 12 December zal openen. Of Prinses Juliana en Prins Bernhard de Koningin zullen vergezellen, is nog niet bekend. HULP VOOR DE VISSCHERS. Medegedeeld wordt, dat bij het departe ment van Binnenlandsche^. Zaken in ver gevorderd stadium van voorbereiding is een wettelijke regeling, o.m. beoogende met betrekking tot de ondersteuning van schippers tot een billijker verdeeling te komen van de thans op bepaalde gemeen ten drukkende uitgaven. Binnenland, Memorie van Antwoord op de Rijksbe grooting. D'e regeering en de landbouwcrisispoli tiek. "Wetsontwerp wijziging L. O.-wet. Sdheuring in de N. S. B. Buitenland. De felle strijd om Madrid. Dalend geboortecijfer in Engeland. Engeland en Italië. Ernstig treinongeluk in Polen. Ingezonden Mededeeling. DE ONDERWIJS-CONCENTRATIE. De regeering deelt in de memorie van antwoord op de Rijksbegrooting mede, dat de staatscommissie binnenkort itot overeenstemming zal komen. Dé regeering deelt mede, dat het onder zoek dat ziji naar aanleiding van de be zwaren, die in de Kamer waren ing'e bracht, tegen de wijze, waarop gedurende de laatste jaren de concentratie bij het openbaar onderwijs geschied, heeft inge steld zich heeft uitgestrekt over alle open bare scholen die zijn opgeheven. Het re sultaat van dat onderzoek is nog niet vol ledig. VET EN MARGARINE VRIJ VAN HEFFING VOOR DE BEHOEFTIGEN. Evenals vorige jaren heeft de Neder landsche Zuivelcentrale wederom beslo ten, haar medewerking te verleenen, op dat met Kerstmis ten behoeve der armen bak en braadvet, gesmolten rundvet, ge smolten reuzel en/of onvermengde mar garine vrij van heffing verstrekt zullen kunnen worden door in aanmerking ko mende vereenigingen. Slechts die personen kunnen kerstga ven bekomen, die op eenigerlei wijze steun hetzij in geld of in natura, van rijks- of gemeentewege ontvangen en niet reeds op grond van de bestaande bepalingen voor verstrekking van onvermengde margarine tegen goedkoopen prijs in aanmerking komen. UITVOERRECHT OP INDISCHE PRODUCTEN. Heffing van fwee procent? Het denkbeeld een matig uitvoerrecht op het meerendeel der Indische producten te heffen, heeft naar de Télegr. vernam, gedurende eenige weken voorwerp van overleg uitgemaakt tussehen den minis ter van Koloniën en den Gouverneur-Ge neraal. Aanvankelijk gingen geruchten over een heffingspercentage van 3 of 5 pet. met eenige uitzonderingen. Verleden week is de On der nemers-raad voor Ned.- Indië door den minister in audiëntie ont vangen om het uitvoering geven aan de in overweging zijnde voornemens te be pleiten. Daarna heeft de minister de gedachten- wisseling met den Gouverneur-Generaal voortgezet, waarhij overeenstemming zou zijn bereikt over de heffing van een tij delijk uitvoerrecht van 2 procent met uit zondering van enkele producten, o.m. koffie. Officieele bevestiging was hiervan niet te verkrijgen, doch in doorgaans goed in gelichte kringen acht men een dergelijk compromispercentage zeer wel mogelijk en verwacht men invoering op korten ter mijn, zij het wellicht met eenige modifi caties. SCHEURING IN DE N. S. B. Oprichting van een Nationaal Socialistische Volkspartij. Volgens een gepubliceerd communiqué is in een D'onderdag 5 Nov. gehouden bij eenkomst van leden en gewezen leden van de N. S. B. besloten tot de oprichting van de Nationaal Socialistische Volks partij met hoofdzetel te Rotterdam. Aan het communiqué ontleenen we nog het volgende: „Deze oprichting is noodzakelijk ge worden, omdat het Nationaal Socialisme door -de N. S. B. niet op de juiste wijze wordt uitgedragen. De N. S. B. vertegenwoordigt slechts nog 'het liberalisme en is in handen ge komen van groo-t-kapitalisten. Arbeiders komen voor functies niet in aanmerking, slechts het bezit van meer of minder kapitaal beslist over de min of meer belangrijkheid der functies. De leiding is niet in staat gebleken om ver keerde elementen uit -de beweging te hou den en te voorkomen dat deze zelfs be langrijke posten bezetten. Tegen uitspat tingen van deze elementen staat ze vol komen machteloos. D'e arbeiders worden in de N. S. B. klechts geduld en gebruikt als willooz-e werktuigen, slechts goed voor colportage, verspreiding, enz. Eén gevoel van rechtszekerheid heeft niemand in de N. S. B. Alles en allen zijn overgeleverd aan de willekeur van aller lei functionarissen, die wel zorgen dat klachten nimmer komen waar ze moesten komen. Het eenige wat ieder functionaris-je van groot tot klein weet te prediken is het offeren en nog eens offeren, zonder -dat er eenige controle op de gebrachte offers mogelijk is." Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 5 November is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Leerdam de heer A. Hanemaaijer, raadslid en oud- wetho-uder van Rotterdam, voorzitter van den Christelijken Bond van arbeiders in de voedingsbedrijven. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Lageronderwijiswet. Aan de Memorie van Toelichting -ontleenen wijl; De Minister acht den tij'd gekomen voor het opnemen van een regeling, welke te gemoet komt aan den in de laatste jaren van vele zijden uitgeoefenden aandrang, om de mogelijkheid te -openen, dat ook -de lagere school dienstbaar kan worden ge maakt aan het aanleeren van 'tFriesch De tegenwoordige redactie van het derde lid van art. 12 -der lager-onderwijs- wet laat de mogelijkheid, dat aan een leerling eener school voor uitgebreid lager onderwijs vrijstelling wordt ver leend van de verplichting tot het volgen van het onderwijs in alle of bijna alle vakken van uitgebreid lager onderwij's, welke o-p die school worden gegeven. Daar deze vrijheid te ver gaat, wordt voorgesteld le bepalen, dat een leerling van het eerste leerjaar onderwij's moet ontvangen althans in tenminste twee en die van de hoogere leerjaren althans in tenminste drie der vakken Fransch, Duitsch,, Ehgelsch, wiskunde en handels kennis. Inzake de tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken- van een school op meer dan vijf -kilometer afstand van -de woning, worden eenige wijizigingen voorgesteld, welke de strekking hebben om de al te groote vrijgevigheid, die uit dat artikel spreekt, wat te temperen. O. m. wordt een aa.nwij'zing gegeven van -de wijze, waarop de afstand van de waning naar de school moet worden be rekend, nl. door dien te meten langs „den kortsten voor kinderen- voldoend begaan- haren en veiligen weg". Voorts wordt voorgesteld geen steun meer te verleenen, indien de financieele toestand der ouders, voogden of verzor gers van de kinderen daartoe geen aan leiding geeft. Ook wordt de steun beperkt tot de ver voerkosten, waaronder ook de kosten van het gebruik en onderhoud van een rijwiel zullen vallen. Tenslotte wordt een nieuwe bepaling voorgesteld, door de mogelijkheid te ope nen, dat van gemeentewege in het ver voer van de kinderen kan worden voor zien,, indien geheele vergoeding noodig wordt geacht. De minister acht -den- tijd gekomen, de uiterst sobere bepalingen die in de wet nopens de oudercommissie worden aange troffen, eenigszins aan te vullen, In de eerste plaats stelt hij! voor, dat de oudercommissie bevoegd zal zijn zich tot B. en W. of tot den gemeenteraad te wenden met betrekking tot de belangen der school, en dat zij het gemeentebestuur en den leden van het rijksschooitoezicht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1