DE ZEEUW ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD Staten-Generaal Uit de Provincie ZORG VOOR DE BLOED* FILTREERENDE ORGANEN. VAN VRIJDAG 6 NOV. 1936, Nr 82. EERSTE KAMER. RIJTIJDENWET GOEDGEKEURD MET 33—10 STEMMEN. De Eerste Kamer heeft gisteren voort gezet de behandeling van het wetsontwerp houdende bepalingen, beoogende het te gengaan van oververmoeidheid bij chauf feurs. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, beantwoordt in de eerste plaats de be zwaren, die zijn uitgesproken tegen de te groote delegatie van bevoegdheid aan de regeering. De heer Van Cittera heeft zich tot spre kers leedwezen te veel beperkt tot het uiten van exclamaties. De uitlating inzake een „besluiten-regeering'' wijst spr. af, omdat de besluiten-regeering van Koning Willem I besluiten nam 'buiten de wetge vers om, terwijl hier het parlement om machtiging wordt gevraagd. Dat de regee ring het parlement onder voogdij zou wil len stellen, wijst de minister eveneens af. Spreker verwijt den heer Ter Haar, dat deze niet het vertrouwen heeft, dat de regeering niet met zinlooze, maar met redelijke maatregelen zal komen. Een zin looze regeering zou binnen 24 uur van de regeeringstafel zijn weggevaagd, tenzij de volksvertegenwoordigers al even zin loos zouden zijn geworden. Tegenover de afgevaardigden, die geen machtiging wilden, maar regeling dezer materie in de arbeidswet betoogt spreker, dat dit 'geen alternatief is, want er is geen m'achtiging zoo ruim als die van de ar beidswet, die op elk onderdeel slechts een richtlijn geeft en verder alles overlaat aan de nadere regeling. Sprekers ambtsvoorganger kwam ten slotte tot de conclusie, dat de arbeidswet zich voor deze materie niet leent, ten eer ste omdat deze wet in hoofdzaak regelt de arbeidsvoorwaarden in ondernemingen en ten tweede omdat de regeling dan te beperkt zou worden en dat de veiligheid van 'het verkeer er niet in betrokken kan worden. Spreker acht het wel merkwaardig, dat een college als de Tweede Kamer, dat toch heusch niet gewend is de regeering op den voet te volgen, zonder bezwaar en zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp heeft goedgekeurd. De gemaakte opmerkingen en bezwa ren zullen de volle aandacht hebben van de regeering, ook bij het vaststellen van de algemeene maatregelen van bestuur. Wanneer de regeering thans uit deze Kamer zonder dit wetsontwerp naar huis moet g'aan, zal er dit jaar niets meer ko men van een nieuwe wet, noch van ar beidsbescherming voor chauffeurs. Dit wetsontwerp verwerpen is het kind weggooien met het badwater. De Minister van Water staat, de heer Van Lidth de J eude, kan de groote bezwaren tegen de hier gevraagde delegatie niet begrijpen Spr. wil echter toezeggen, zoodra de mo gelijkheid daartoe bestaat, eraan te zul len medewerken de maatregelen van bestuur en de bepalingen ten spoedigste om te zetten in wettelijke voorschriften. Ook de heer-rijders kunnen overver moeid raken en dan ook gevaar opleveren. Men heeft wel den draak gestoken met de aanvankelijke regeling van het ont- werp-rijtijdenbesluit, dat men heeft wil len karakteriseeren met de populaire woorden: „Vier uur getuft, een half uur gepit, dit is het standpunt Van Van Lidth" Resume erend wil de minister toezeggen: le. dat zoo spoedig mogelijk de bepalin gen en maatregelen van bestuur zullen worden omgezet in wettelijke voorschrif ten; '2e. dat genreefd zal wo.c'en naar ver ruiming van de bepalingen inzake de iij- tijden van besnijders; 3e. dat gestreefd zal worden naar een zoo min mogelijke differentiatie; 4e. dat met dr- li- de Kamer geopperde bezwaren rekening zal worden gehouden. Na replieken wordt het wetsontwerp aangenomen met 33 tegen 10 stemmen. Tegen hebben gestemd: Michiels van Kes- senioh (R. K.), Kropman (R. K.), Janssen de Limpens (R. K.), De VÏugt (A. R.), Van Citters (A. R.), De Savornin Lohman (G. H.), Van Asch van Wijck (A. R.), Ter Haar (C, H.), Briët (A. R.) en de voorzitter baron De Vos van Steenwijk (G. H.). Bij den aanvang der vergadering heeft de heer de Marchant et d'Ansembourg (N. S. B.) een vreemdsoortige motie in gediend. De artikelen 5 en 16 van het Reglement van Orde voor de Eerste Ka mer, handelen namelijk over de taak van den voorzitter. D'e N. S. B.-afgevaardigde was nu van meening, dat het herhaalde lijk voorkomt, dat leden, die het woord vragen, het niet krijgen. Hij wilde in een motie de wenschelijkheid doen uitspreken, dat nadrukkelijk moet worden vastgesteld, op welke wijze het woord moet worden gevraagd. De motie kreeg alleen de stemmen der beide N. S. B.-ers! Handelsspionnage? Onze correspondent te Ierseke schrijft ons: Gelijk men weet, is de concurrentie in de mosselenbranobe tusschen Philippine ©ener- en Ierseke anderzijds 'heel sterk in de laatste jaren. Philippine stond sterk door zijn verkoo-pvereeniging Phimos, waarin de grootste mosselkweekers zijn vereenigd. Ierseke ging den strijd indivi dueel aan, gesteund door zijn beste kwali teiten. Philippine was sterk in het Noor den van Frankrijk en West-België. Ierse ke was overal waar wat te verdienen was: in D'uitschland, Brussel en Parijs. Door de oprichting van 'het Centraal Verkoop kantoor (C. V. K.) werden Brussel en Pa rijs in combinaties gegoten en de meeste andere terreinen gemonopoliseerd of aan belanghebbenden weggeschonken. Wat ten gevolge heeft, dat alle afnemers van mos selen, alle h'andelsadressen ten kantore van het G. V. K. en bij de plaatselijke agenten bekend worden. Nu is de groote grief van de bandelaren, dat te Ierseke agent van het G. V. K. is iemand uit mos- selexporteurskringen uit Philippine, de zoon van den leider van Phimos. Die k'an nu alle handelsadressen leeren kennen. Wat te Ierseke gezien wordt als handels spionnage. Te Philippine is een agent aangesteld, zoon van een kweeker belanghebbende bij Phimos. Hoe kan dat nu goed werken? Reeds in' 1935 is daartegen geprotes teerd en zijn feiten genoemd, die 'bet dag licht niet kunnen verdragen. Toen is ge zegd, dat dit zal veranderen. Dit is nog niet gebeurd. (Uit een door ons ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat de bedoelde plaatse lijke agent van het C. V. K. te Ierseke alleen weet, naar welke plaats mosselen worden gezonden, maar niet aan wien. Dat alle afnemers van mosselen, en alle handelsadressen ook bij de plaatselijke agenten van het C. V. K. bekend zijn, is dus niet juist. Red.) Invoer van moeulen in Belgil. Het Centraal Verkoopkantoor van mos selen te Bergen op Zoom deelt aan zijin afnemers in Holland mede, dat voor den invoer van mosselen in België de navol gende voorwaarden zijin gesteld: 1 voor elke zending mosselen-, welke in België wordt ingevoerd, is een invoer- machtiging noodig, de afgifte van deze invoermachtigingen geschiedt doör de ver- eeniging van Belgische mosselinvoerders. („Vermosin") Invoermachtigingen wor den door „'V ermosin" slechts afgegeven aan in België woonachtige handelaren. De Belgische handelaren zullen hun mosselen krachten-s de Belgische bepa lingen in -het vervolg mioeten -bestellen bij „Vermosin". 2 Invoer geschiedt slechts over Rou- chauteSelzaeteLilo of Putte. Dus m.a.w. België is nu de baas, en doet wat het wil in zijin eigen land. Over de prijs is nog geen overeen stemming 'bereikt. Dit zal binnenkort wel komen. Doel is den- kweekers f 1.80 per ton te betalen. (Ze krijgen nu f 1.00 k f 1.70) -en dan f 0.60 voor vracht te geven. De Hollandsohe kooplui worden dan geheel uitgeschakeld. Geen mensch verzuimt een laxeermiddel te gebruiken bij verstopping der Ingewanden. Nog noodzakelijker is hes zorg te dragen, dat de bloedtuters niet verstopt raken en dus de nieren aangetast zouden worden. Neem derhalve een üluretlsch middel, al» BU verschijnselen opmerkt als ptjn ln de lendenen en gewrichten, duizeligheid, moe. held enz. Poster'» Rugpijn Nieren Pillen zijn het speciaal hiervoor vervaardigde middel, reeds jaren met succes toegepast, I 1—,.U 1.16 e» l 9—- pet dooa. Meliskerke heeft haar nieuwe brandspuit. Enkele weken geleden maakten wij melding van den -aankoop door -de ge meenten Grijpskerke en Meliskerke van twee spuiten van de gemeenten Drieber gen en Rijsenburg en -deelden wij mede, dat deze brandspuiten eerst onder toe zicht van -den heer E. Visscher aan de ambachtsschool te Middelburg aan een grondig onderzoek zouden worden onder worpen. Terwijl men met de grootste der B-puiten, die voor Grijpskerke, die over -eigen tractie 'beschikt, nog bezig is, is die voor Meliskerke gereed. Deze kon Don derdagmiddag aan de Meliskerksche brandweer van de 13 leden was het grootste deel naar Middelburg gekomen worden overgegeven. De geheel opnieuw gestelde en keurig rood -geschil-derde motorspuit was onder gebracht in de kazerne van -de Middel- burgsche brandweer en reeds eenmaal met succes geprobeerd. Thans konden de mannen van Melis kerke -de s-puit zelf naar -de ka-de rijden en spoedig daarop gaf -de-ze eerst met twee, daarna met drie slangen volop wa ter. Was dus het bewijs geleverd, -dat de-ze spuit goed werkte, ook heeft men na een korte toelichting het personeel, dat haar in het vervolg zal moeten bedienen, nog eens in de gelegenheid gesteld onder eigen commandant een korte oefening te houden, eveneens met voorloopig goed resultaat. Het mag hier wel even bij vermeld worden, dat een 'leerling -der ambachts school, afkomstig uit Meliskerke, de spuit geheel uit elkaar nam en weder monteer de, dus in staat is voorloopig wenken ten aanzien der bediening te geven. Een tweetal vrachtauto's zijn voorzien van een haak om de spuit er aan te be vestigen en een -dier auto's was nu met de leden der brandweer naar de stad ge komen en trok de spuit in triomph naar de gemeente. Voor het vertrek waren slangen enz. opgeladen en ook de helmen, die voor een zeer klein bedrag van dezelfde -brand weren als de spuiten zijn overgenomen. De burgemeester, d© heer J. J. de Keijr- zer, woonde de overdracht der spuit bij en was terecht voldaan over deze groote verbetering. Het aantal gemeenten op ons eiland met spuiten met imotorkracht neemt wel zeer toe. Middelburg. De colleote voor het huwe lijksgeschenk van Prinses Juliana en Prin8 Bernhard zal hier Woensdag a.s. worden gehouden. 's-H. Arendskerke. Opening Chr. Kleuterschool. Donderdagmiddag werd alhier onder groote belangstelling de nieuwgebouwde Chr. Kleuterschool in ge bruik genomen. De voorzitter, Da v. d. Waa, opende met gebed. Z. Eerw. bracht in zijn ope ningswoord dank aan hen, die hadden medegewerkt aan -de tot stand koming van dit fraaie gebouw, alsmede aan het personeel, en wees op het mooie feit, dat de bouw gefinancierd was, deels door een renteloos kapitaal, deels door een kapi taal met een rente percentage van 2 pet. en door een le hypotheek. Spreker wees er op, dat gedurende 13 jaren de kin-deren waren ondergebracht in een houten gebouw en thans over een frisch ruim les- en speellokaal kunnen be schikken, waarvoor het bestuur dan ook hoogst dankbaar is. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester, die het bestuur felici teerde met de mooie school. In den tegen- woordigen tijd worden vele financleele offers van de gemeente gevraagd. Des niettegenstaande is dit mooie gebouw tot stand gekomen. Spr. hoopt dat de exploi tatie zal mogen rendeeren. In 't kort schetste mej. Behagen, on derwijzeres, het bewaarscho-olon-derwijs en -de wijze waarop de kinderen worden bezig gehouden. Dhr G. Philipse, penningmeester, gaf in 't kort een overzicht van het finan cieel© gedeelte, en drong aan op zoo mo gelijk nog meer steun, aangezien de ex ploitatie heel wat meer zal kosten dan voorheen. Door de kinderen werden verschillende spelletjes uitgevoerd. Aan alle aanwezigen werd een kopij© thee aangeboden, terwijl -de kinderen verschillende versnaperingen kregen. Kruiningien. Als een bijzonderheid mel den wiji dat Dhr. Jac. Lavooy alhier 40 jaar tijdens de bietencampagne dienst heeft gedaan als sch rijver-taxeei der, waarvan 2'5 jaar op dezelfde plaats n.l. Hoedek-enskerke. Wemeldinge. In -de Donderdag gehou den bestuursvergadering van de vereeni- ging „Het Groene Kruis", alhier, werd'en de bestuursfuncties als volgt verdeeld P. J. Keijzer, voorzitter; ds A. de Bruijn, secretaris, ds P. Wer ges, penningmeester; Mevr. de Koeijer-Müller, magazijn-mees- teresse; W. F. Gnirrep; A. Lindenbergh Pz.; en P. Smit, commissarissen. Hoewel de vereeniging pas in den loop van -de-ze week is opgericht, telt zij thans reeds ruim 150 leden. Heinkenszand. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de diaconessenvereeniging is gesticht door de Hervormde diaconiën van 'sHeer Arendskerke, Heinkenszand en Nisse. In verband hiermee werd giste ren een driedaagsche bazar geopend om daardoor te trachten de capaciteit van de vereeniging op te voeren. ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed. „Ik kan Kruischen Salts niet hoog ge noeg roemten, want ik leed langen tijd aan indigestie; 0(p 't laatst durfde Ik bijna niets meer te eten, Eenige maanden ge leden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek wer kelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter." Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet «nel en gere geld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er ont staan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken,-zoo- dat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstof fen in Uw lichaam op, welke de alge- heele gezondheid schaden. De zes mine rale zouten, waaruit Kruschen Sabs is samengesteld hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en- geregelde werking. De afval stoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen op hoopen -en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oor zaak van Uw onpasselijkheid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijlksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spijsverteringsklachten- behooren tot bet verleden. Kruschen Salts ia uitsluitend verkrijig- baar bij- alle apothekers en erkende dro gisten f 0.40 f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesoh, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij,, Amsterdam, voor komt. (Adv.) Grijpskerke. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk een bijeenkomst gehouden, uitgaande van -de contactcommissie der Geref. Jeugdorganisaties, waarin de voor zitter Ds J. Plomp een rede uitsprak, ge titeld: „De demonische God en de Ver bond© God." In onzen tijd, al-dus spr., vragen meer dere bewegingen onze aandacht als com munisme, fascisme, Barthianisme, N.S.B. enz. Met name wil s-pr. thans wijzen op de leer van het communisme in zijn strijd tegen God, en in het aanvaarden van den demonischen God, -die alleen werkt naar absohiten willekeur, despotisch heer- schend, zooals een man als dhr Sneth- lage Hem ons uitbeeldt. Hij meent daar voor gronden te vinden in de Calvinis tische leer der praedestinatie. Daartegenover stelt spr. het juiste be ginsel van 'Calvijn e.a., waarin God erkend wordt als de vrije en hoogste S-ouvere-ine macht, als de rechtvaardige en liefheb bende God, die door den weg des ver- bon-ds tot zijn volk komt. Met een opwekking om in dezen weg met alle kracht voort te gaan als kinde ren des Verbonds, staande in het orga nisatieleven eindigt spr. -zijn rede. Verder werden -door de M.V. „Dient den Heere" in een praatje rondom het haardvuur de belangrijkste voorvallen ge memoreerd uit het 121/2-jar'ig vereeni- gingsleven, terwijl door leden der andere vereenigingen ter afwisseling wat bijdra gen werden geleverd. Tholen. Naar wij vernemen is- door de heeren Landhout-de Korte alhier aange kocht een perceel bouwland aan den Singel alhier van den heer B. Geluk. Jp dit terrein, zullen eenige landhuisjes worden gebouwd. Zoodat het niet lang meer zal duren, of het is geheel volge bouwd met keurige nieuwe woningen. FEUILLETON. Uit het Engelsch. 127) o— Maar zelfs in dat romautieke land bad hij -het leven niet zoo 'heerlijk gevonden als -dezen middag, nu ze zich spoedden -door de welbekende omstreken van Yorks hire. Hij keerde terug naar het gewone alledaagscbe leven, de zaken wachtten ■hem; de gore fabrieksstad, waar duizen den arbeiders, zijn arbeiders, t:e midden van jachtende machines hun strijd om het dagelijkseh brood streden, zou straks zijn arbeidsveld zijn. Maar bet was thans voor hem geen verschrikking meer; de liefde had hem kracht gegeven de moei lijkheden te overwinnen en zijn taak met lust te verrichten. Rhoda had haar slanke haad in de zijne gelegd. Ze had een blijde glimlach op haar gelaat en een volmaakt© tevreden heid straalde uit haar o-ogen. De weinige woordje», welke ze hem zoo nu en dan in het oor fluisterde, maakten hem gelukkig en dankbaar. Romney kon geen o-og van haar afhou den. Haar keurige kleeding paste volko men bij haar bekoorlijke gestalte. En ook haar uiterlijke schoonheid was in vol maakte harmonie met de edelheid en de reinheid van haar trouwe hart. Ze was in de jaren van -haar afwezig heid opgegroeid tot een vrouw, die zich wist te bewegen in allerlei 'kringen. Ze was terug gekomen als een vrouw, die haar houding zou weten te bepalen als mhesteres van het luxieus© kasteel, doch niet minder zich minzaam weten te ma ken bij de eenvoudige -arbeiders, wier deelgenoot ze eens was. Haar bart was even eenvoudig, als toen ze als gewoon fabrieksmeisje haar eerste scholing als zangeres had genoten bij het o-orverdoo- vend gestamp der machines. Ze was no-g dezelfde Rhoda, die eens in den nacht ongemerkt was verdwenen, om het talent dat ze had ontvangen, te ontwikkelen, -en zich te ontplooien tot de waardige levens gezellin van -den man, die werken had ge leerd omdat hij lief had. „Daar is het dorp al, liefste. Daar zijn de poorten van Leathe-rgate. We zijn nu thuis", zei Romney, toen de auto een hoek omzwenkte en ze de grauwe dak-en van de nederige -do-rpshuisjes en de groote hek- kien van het kasteel ontwaarden. Toen reed de wagen met matige snel heid en luid claxo-ngeschat, we-lke klonk als een blijden jubelzang, door de straten van het kleine dorpje, de poorten van hun nieuiwe woning binnen. Een ©enigszins bont gezelschap wachtte daar, temidden van frisch groen en gou den zonneschijn, de komst van het bruids paar .af. Romney had er op gesaan, dat al zijn intieme vrienden 'bij deze gelegen heid op Fo-xelwood Hall aanwezig zoud-en zijn. En zdj 'behoorden niet allen tot dat soort menschen, welke men in den regel daar aantreft. Een theetafel was aangericht in de groote -ontvangkamer. In een van de groo te gebeeldhouwde stoelen, welke eens had toebehoord aan een of ander edelman, zat thans juffrouw Waggitt. Ze had zich voor de-ze gebeurtenis gekleed in haar 'beste zlwart-zijden japon en was in druk ge sprek gewikkeld met haar buurman, Ja- cob Olidersihaw. „Ik begin z-oo langzamerhand een oude vrouw te worden", zei ze, „en heb dus al heel wat ervaring opgedaan. En dit weet ik wel, als je een goed patroon op je weefgetou/w hebt, gebruik je daar liefst ook een goed soort wol voor. Zelfs een slecht werkman zal zijn best doen, als hij een goed paroon heeft. En mijnheer Rom ney heef altoos een prachtig patroon op zijn wie'l gehad, maar -de menschen begre pen het niet, omdat zijn liefde nog niet rijp was''. „Och vrouw", antwoordde Jacob, „de menschen begrijpen elkaar zoo vaak niet En als we dan in de eerste deelen van ons leven getroffen worden en we toon-en ons bedroefd, dan zeggen de menschen dadelijk van ons, dat we geen liefde heb ben. Maar ware liefde sterft niet, ondanks alles, het rijpt en zal eens zijn vruchten geven". „Je 'hebt gelijk, Jacob, je hebt volkomen gelijk, jongen", stemde juffrouw 'Waggitt toe. „Ik heb nooit geweten, dat je zoo goed kon preekenje overtreft Ds Lot-hian bijna, jongen. Ofschoon die het anders ook kan. Je moest maar eens zien hoe veel menschen er tegenwoordig in dat akelige gebouwtje komen, dat nu als kerk dient. Maar, straks is de nieuwe kerk klaar en al za'l ze nooit weer de St An drew kunnen wo-rden, ik heb er toch mijn offer voor gegeven, uit mijn spaarpot voor de ti-enden. Maar Jacob, ik geloof dat ik de nieuwe auto van mijnheer Romn-ey hoor komen, zou je eens even naar buiten willen gaan en zi.en, waar J-ob gebleven is?" Jacob strompelde naar 'het terras, waar het blijde zonlicht al zijn kracht inspande om op- dezen vreugdevo'llen dag alles in volle heerlijkheid te doen uitkomen. Over het kort geschoren gras kwam D'icky Tan- cred op- 'zijn oude vriend Jac-o-b toeloopen. No-g immer -had D'icky van de lente ge noten als 'hij -zag hoe alles weer uitbotte en groen werd. Maar zoo heerlijk als deiz-e lente kon 'hij er zich -geen herinneren. 'De lang gekosterde hoop van zijn Vurige kin derziel was in vervulling gegaan. Hij was nu even rijk als het kindje op zijn geliefde plaat. Ook hij kende de weelde van moe derarmen en moederliefde. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5