DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 31 Bolsjewistische manieren. „Moderne Vakbeweging". Buitenland. Binnenland Staten-Generaal. Begrooting van Financiën. Belangrijkste Nieuws Gemeenteraad van Goes. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" tor oxploitatio van hot blad „Do Zeeuw", üurcuux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. I'untohè^uc en Girorekening 44400 Hijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lunge Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomonten voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losso nummors 5 cent Advertontiün 30 cent per regel. Ingezonden rncdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of inouo f0.85. Bij contract belangrijke korting. De vorige week heeft een aantal N. S. B.-ers voor dit doel uit Amsterdam naar Utrecht gedirigeerd, een vergadering van de vrijdbnkersvereeniging „De Dageraad" door het gooien met stinkbommen en rotte eieren en het slaan met stoelpooten e.d. onmogelijk gemaakt. Dit bolsjewistisch optreden wordt in „Volk en Vaderland" openlijk in bescher ming genomen. De „wakkere mannen" die zich in strijd met de wet aan deze ordeverstoring schuldig maakten, worden gehuldigd en „met trots" wordt van hunne schanddaden melding gemaakt. En in een te Amsterdam gehouden vergadering van de N.S.B. heeft Dis van Duvl deze bolsjewistische manieren eveneens open lijk toegejuicht. Naar het heet, gaat het hier om aan het optreden van „D'e Dageraad", welke organisatie men onduldbaar acht, een einde te maken, maar in werkelijkheid is bedoeling om door intimidatie zijn posi tie te versterken. Op allerlei manieren moet bij de massa de indruk worden dat de N.S.B. onweerstaanbaar is, dat „Mus- sort wint". Als het kan met wettige middelen. Maar als dit voordeeliger schijnt dan door onwettige middelen, door het aan wenden van bolsjewistische strijdmetho- den. "Wat dit betreft, trekt de N.S.B. met de Communisten één lijn. En zoo is weer opnieuw gebleken dat wie het wel meent met de belangen van land en volk zich moet keeren zoowel te gen het communisme als tegen het na- tionaal-socxalisme. Ter verdediging van zijn wetsvoorstel tot verlenging van de wettelijke leerplicht schreef de heer K. ter Laan in zijn me morie van antwoord o.m.: „Zij, 1 de voorstellers vonden in hun opvatting steun bij de geheele moderne arbeiders beweging". In verband daarmee maakte de heer Tilanus bij het openbaar debat in de Tweede Kamer de volgende rake opmer kingen: „Dat moderne arbeidersbeweging" wordt niet geschreven tusschen aanha- lingsteekens. Het deed mij eenigszins den ken aan „het denkend deel der natie", zooals 'die woorden vroeger wel werden gebruikt. Nog steeds schijnt dus de gedachte te heerschen bij de Soc.-Democraten: „De Moderne vakbeweging: dat zijn wij". De heeren vergeten of verzwijgen, dat er een krachtige Christelijke vakbeweging is en een krachtige Roomsch-Katholieke vak beweging, en dat h e t N. V. V. s 1 e c h t s een minderheid vormt. Ik zou willen vragen: kan het N. V. V. zich eigenlijk nog wel noemen „moderne vakbeweging1" in den waren zin van het woord? Modern, wanneer men nog steeds staat op het standpunt van den klassen strijd, zooals deze Memorie van Toelich ting weer bewijst? „Modern", wanneer men de machtige beteekenis van den Godsdienstig-geestelijken ondergrond der dingen nog steeds niet schijnt te zien. Een dergelijke vakbeweging is niet „Mo dern" in den goeden zin van het woord, zij begrijpt haar tijd niet; onze tijd staart zich niet meer blind alleen op materie en loon; onze tijd is niet alleen histo- risch-materialistisch ingesteld, maar men heeft gelukkig in breeden kring oog ge kregen voor de geestelijk-godsdienstige waarden. Dit is „modern". En ik zou zeg gen, dat de tijd, waarin we leven, dit toch wel heel diep doet gevoelen." Behartigenswaardige opmerkingen. DE OORLOG IN SPANJE. Zal Madrid deze week nog vallen? Woensdagmiddag hebben de opstande lingen het vliegveld Getafe bij Madrid genomen. Generaal Varela heeft na de verovering van Getafe tot journalisten gezegd: G ij kunt aan de wereld hek end maken, dat wij Madrid nog in den loop van deze week zullen nemen. Behalve de inneming van Getafe be haalden de opstandelingen nog andere successen. Een aantal dorpjes rond Ma drid werd door hen bezet. De regeeringstroepen moesten verschil lende stellingen ontruimen en ook de ar tillerie nam de vlucht in de richting van Madrid. Uit Sevilla wordt gemeld: In hun opmarseh na den val van Mos- toles namen de opstandelingen acht Rus sische tanks en 'bezetten Gasabanchel, een voorstad van Madrid. Daarentegen wordt uit Madrid geme jd: De rechtsche troepen hebben Alcorcon, T.eganes en Getafe bezet. Zij zetten hun opmarseh voort. In den sector Tardiente hebben zij belangrijke winsten behaald en strategische punten op den vijand ver overd. De opstandelingen deden tegenaanval len, doch werden met zware verliezen af geslagen. DE HERKIEZING VAN ROOSEVELT. De grootste meerderheid ooit behaald. Gisteravond zes uur stond definitief vast, dat Roosevelt herkozen is met de grootste meerderheid, die nog ooit in eenige presidentieele verkiezing is voor gevallen, n.l. met de stemmen van 523 kiesmannen tegen acht. Alleen Vermont met drie en Maine met vijf stemmen, bei den New England Staten in het Noord oosten, hébben Landon gekozen. Er was ongeveer 88 pet. van de stem men geteld en Roosevelt heeft er 21 milli- oen verkregen tegen 12 millioen op Lan don. DE BELGISCHE REGEERING ZAL OVER DEN DIENSTTIJD VAN ACHTTIEN MAANDEN DE VERTROUWENSKWESTIE STELLEN. Minister-president Van Zeeland heeft verklaard, dat de regeering zich niet te gen het indienen van amendementen of tegenvoorstellen, gaande over detailpun ten in bet militaire wetsontwerp zal ver zetten, maar van den 18-maandsohen diensttijd zal zij moeilijk kunnen afzien. Zij zal dan ook in de Kamer de vertrou wenskwestie stellen. De regeering is in principe geneigd voldoening te geven aan de Vlamingen, die de volgende eisoben naar voren brengen; oprichting vhn een Vlaamscb officierencorps, een Vlaamsche militaire academie, vervlaamsehing van de leger-administratie in bet Vlaamsche land en indeeling van het actieve leger in Vlaamsche en Waalsobe divisies, resp. aangevoerd en bestuurd in het Neder- landsch en in bet Fransoh. DE FRANSCHE GRENSVERSTERKINGEN. Voor de legeroommissie van de Fran- scbe Kamer heeft de minister van natio nale defensie, Deladier, een uitvoerige uiteenzetting gegeven over den militairen toestand van Frankrijk, dien hij als vol komen geruststellend beschouwt. Dala- dier besloot zijn uiteenzettingen ongeveer als volgt; „Wanneer vele Franschen naar de ver sterkte streken in Noord-Oost-Frankrijk zouden kunnen gaan, en daar de defen sieve organisaties zouden kunnen bezoe ken, welke de grenzen beschermen, zou den zij een gevoel van ge ruststelling ondervinden, als zij constateerden, dat de barrière n i e 1 te over- schrijden valt en dat Ie veiligheid van Frankrijk aan d e n kant verzekerd i s". Dit werk zal trouwens aangevuld wor den aan de Noordelijke grenzen en in de zone, die tot dusverre krachtens bet ver drag van 1814 open w'as gelaten tegenover Bazel en Belfort. Ook d« Jura -streek zal worden gefortifieerd, ten einde dezen kant van den weg te versper ren voor een invallend leger, dat de neu traliteit van Zwitserland zou hébben ge schonden. Daladier kondigde vervolgens aan, 'dat hij zonder verwijl bij 't parlement een cre- dipt van 500 millioen zou aanvragen, ten behoeve van de vervolmaking der defen sieve organisatie aan de grenzen, e n vooral in de Noordelijke streek, welke thans voornamelijk door „waterwerken" verdedigd wordt. Binnenkort zullen werken van gewapend beton, gelijk die op de grens van den El- zas, gebouwd worden aan de Bel gische grens. Mussolini weldra naar Hongarije? Mussolini en koning Victor Emmanuel zullen, naar gemeld wordt, kort vóór Kerstmis een officieel bezoek aan Hon garije brengén, evenals ook andere zeer hooggeplaatste persoonlijkheden uit het buitenland. Deze reis zal een uiting zijn van de goede verstandhouding, welke tusschen de verschillende bij' deze bezoeken betrok ken mogendheden bestaat. Het zal na vele jaren Mussolini's eerste reis buiten Italië zijn. Korte Berichten. De Belgische Kamer heeft met 135 tegen 41 stemmen een motie van vertrou- wen aangenomen, die ingediend was ten besluite van de behandeling der interpel laties van Rex, de frontisten en de com munisten over de binnenlandsche politiek der regeering en het verbod van de Rexis- tische betooging op 25 October. Vanaf 13 November a.s., wanneer de 40-urige arbeidsweek in het bakkerij- bedrijf zal worden ingevoerd, wordt in Frankrijk de broodprijs 1 die de laatste weken reeds eenige keeren was geste gen i wederom met 10 centimes per kilo verhoogd. DE CONCENTRATIE VAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Naar „De Stand." verneemt, zal eind dezer 'week de Memorie van Antwoord op de algemeen© beschouwingen over de Rijksbegrooting 1937 verschijnen. Hierin zullen o.m. mededeelingen worden ver strekt over bet resultaat van den arbeid van de Staatscommissie inzake de concen tratie van bet Bijzonder Onderwijs. Hoe wel men daarvan geen bevestiging kon geven, mag op grond van verschillende gegevens worden aangenomen, dat de kans op een gemeenschappelijke oplossing grooter is dan eenige maanden geleden. RADIO-TELEFOONVERKEER MET NED.-INDIE. Stijging met 291 procent in October. Zoowel de wijziging in de positie van den gulden als de tariefsverlaging van ongeveer 50 procent, welke 1 October j. 1. in bet radio-telefoonverkeer met Nederlandsch-Indië toepassing vond, Zijn oorzaak geweest, dat dit een geweldigen sprong naar boven maakte. In totaal werden in bet radiotelefoon- verkeer met Ned. Indië in October 782 gesprekken gevoerd, waarvan 313 in Ne derland en 469 in Indië werden aange vraagd. In October 1935 waren deze aantallen reap. 200, 90 en 110 en in September 1936 iesp. 251, 116 en 135. Wat zijn op het oogenblik voorrangswegen? Naar gebleken is, beeft bij vele wegge bruikers de meening postgevat, dat sinds 1 November 1.1. reeds voorrangswegen in Nederland bestaan met het gevolg, dat reeds eenige aanrijdingen hebben plaats gehad. De K.N.A.C. vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat een weg slechts dan voorrangsweg is, als bijl als zoodanig door vierkante bordjes met oranje midden vak of door oranje koppen op de afstands paaltjes is aangeduid. Op het oogenblik is nog geen enkele weg als voorrangsweg aangewezen. Zulks zal geleidelijk pas in de naaste toekomst geschieden. Slechts hebben sinds 1 November ver harde wegen voorrang boven onverhar de wegen. Minister Deckers in Deventer. Woensdagmiddag beeft de minister van Landbouw en Visscherij mr dr L. N. Dtec- kers de middelbare koloniale landbouw school te Dteventer bezocht. Hierna ver trok de minister naar Drenthe. EERSTE KAMER. DE RIJTIJDENWET. Minister van Schaik beeft zijn wets voorstel, waarbij de rechtsverhouding tus schen agenten en reizigers en hun op drachtgevers wordt geregeld, ook in de Eerste Kamer z. h. st. aanvaard gezien. Meer tongen maakte het ontwerp los, waarbij in de sigaren-industrie 'het ge bruik van machines 'behalve van die, welke er op 26 Mei j.l. reeds waren wordt verboden, behoudens dispensatie van den minister. Eigenlijke oppositie was er niet, tenzij dan van de N. S. B.-ers, die van de oppo sitie leven moeten. Ook dit ontwerp werd z. h. st. aangenomen. Tegen het ontwerp, dat beoogt het te gengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen is in den Senaat een ware storm opgestoken. De Tweede Kamer heeft bet ontwerp op 8 Juli j.l. z. h. st. aanvaard: slechts de Vrijheidschebondsche Dr Vos stemde daar tegen. Maar in de Eerste Kamer verzetten zich verschillende heeren. De heer Ter H a a r (G. H.) heeft groote bezwaren. De wet bevat niet vol doende normen. Aan de regeering wordt een (blanco volmacht gegeven. Tegen dit bezwaar weegt het voordeel van soepele aanpassing aan de eisclien der practijk niet op. Het wetsontwerp gaat veel verder dan voor het doel noodzakelijk is. Spr. vindt het middel erger dan de kwaal. Arbeids bescherming der bestuurders willen we allen, doch die is voldoende te voorzien in de arbeidswet. Dte beer Janssen de Limp ens (R. K.) acht maatregelen om overver moeidheid van bestuurders van auto's te gen te gaan, noodzakelijk. Hier zal echter DE TOCHT VAN DE KON. FAMILIE MET DEN KRUISER „DE RUYTER". Zooals wij reeds meldden, maakten gis teren de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernbard een tocht met den nieu wen kruiser De Ruyter. Eerst bezichtigden de hooge gasten het schip. Prinses Juliana toonde veel belang stelling voor de verzorging der zieken. Prins Bernhard voor de maéhinekamer. Des middags werden schietoefeningen gehouden. Het doel was een schijf, welke door de sleepboot Utrecht werd gesleept. De Koninklijke gasten verschenen op de brug en even later werden de projectielen afgevuurd. Na enkele salvo's bezweek de kleine schijf reeds: een der masten was door midden geschoten. Nauwelijks waren de schoten gelost, of Hr Ms De Ruyter hulde de schijf in een nevelgordijn, dat de schijf weldra aan het oog onttrok. Tegelijk weer klonken de salvo's van de luchtafweer-mi- trailleurs. Later werd met de katapult een vlieg tuig weggeschoten. Te Den Helder is de Koninklijke familie onder het lossen van 35 saluutschoten met sloepen weer aan land gekomen. Groot was hier de belangstelling. Den Helder had zich in feestdos gestoken. Er waren eerewachten van adelborsten opge steld, het catapult-vliegtuig van de krui ser cirkelde boven de stad, de reddings boot „Botrus Rijkers" voer een „eere rondje". Aan den wal vonden eenige militaire inspecties plaats. Even later dan den vastgestelden tijd vertrokken de hooge bezoekers met den gewonen trein, waarin een paar konink lijke salonrijtuigen waren opgenomen, toe gejuicht door duizenden. Ook op de terug reis, o.a. te Schagen, en vooral te Alkmaar was veel publiek aan de stations aanwe zig en werden de vorstelijke personen op hartelijke wijze 'begroet. De aankomst in Den Haag had vrijwel onopgemerkt plaats. Slechts weinigen wa ren getuige van de terugkomst der Ko ninklijke familie. over bet doel worden heengeschoten. De voorschriften ingevolge deze bevoegdheden zullen' te ver gaan. De heer Kropman (R. K.) heeft ook bezwaar tegen groote delegatie van macht. Den heer Moltmaïer(S.D) daar entegen gaat het ontwerp niet ver genoeg. Verkeersveiligheid is alleen te bereiken door regeling der arbeidstijden. België kent reeds de 48-urige werkweek voor alle vracht- en autobuschauffeurs. Deskundi gen hebben spr. verzekerd, dat 2025 pet. der verkeersongevallen is te wijten aan oververmoeidheid van chauffeurs. Een bezwaar is de moeilijkheid der con trole. Over dit bezwaar zal spr. echter •heenstappen, terwille van de sociale voor- deelen. D'e heer Van Asc'h van Wijck (A. R.) wijst er op, dat oververmoeidheid steeds moeilijk te constateeren zal zijn. Een eenvoudige regeling der werktijden van beroepschauffeurs ware beter ge weest. De beer Droo gleever Fortuyn (Lib.) acht de groote bevoegdheid der re geering in strijd met ons staatsrecht. D'e heer Van Citters (A. R.) zegt, dat het voldoende was geweest, de arbeids tijden der chauffeurs te regelen. "Wat de patroons betreft, wil men die hierin be trekken, dan moet men de arbeidswet wijzigen en niet met een eenvoudig Kon. besluit komen. Spr. wenseht er niet aan mee te werken, dat de Staten-Generaal anders dan bij dringende crisis-maatrege len steeds meer worden uitgeschakeld. D'e vergadering wordt te 4.40 uur ver daagd tot vanmiddag één uur. Druk van personeele belasting te zwaar geacht. Aan 'het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begroeting van het Depar tement van Financiën voor 1937, is het volgende ontleend: Verscheidene leden spraken met klem den wenscb uit, dat de Regeering een scherp toezicht op de banken zal bevorderen in den geest van bet toe zicht op de levensverzekeringsbedrijven. Eenige leden wezen op het veel voor komend verschijnsel, dat bewoners van groote buitens en dergelijke perceelen ten gevolge van den zwaren druk der personeele belasting deze per- ceelen verlaten en zich elders gaan vesti gen. Andere leden vestigden de aandacht op de positie, waarin vele groote gezinnen verkeeren tengevolge van den te zwaren druk der personeele belasting vanwege de opcenten. Dergelijke gezinnen worden meermalen onbillijk behandeld. Voorts werd betoogd,«Lat op restau rants en caf 's in de steden de per- Binnenland. Dé Eerste Kamer maakt bezwaar tegen de rijtijdenwet voor chauffeurs. Vorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van financiën. Buitenland. De Fransche grensversterkingen worden uitgebreid. Mussolini naar Hongarije? De herkiezing van Roosevelt. De diensttijd in België. soneele belasting onevenredig zwaar drukt. Einkele leden waren van oordeel, dat de grondbelasting 'dient te worden afgeschaft. In de plaats van de grondbelasting moet, naar bun meening, komen een ver hoogde vermogensbelasting. Andere leden waren van meening, dat de grondbelasting wel degelijk is geamor tiseerd. Bovendien wezen zij er op, dat de grondbelasting een der middelen kan zijn, waardoor de Regeering in staat is te bevorderen, dat boerenland zooveel mo gelijk in banden van de boeren blijft. Tenslotte drongen eenige leden op een zoodanige wijziging van de wet op de grondbelasting of van de toepassing van deze wet aan, dat kassen en warenhuizen van tuinders niet langer als gebouwde eigendommen worden beschouwd. Eenige leden drongen aan op techni sche herziening van de O'mzetbelas- t i n g w e t. Het vaststellen van bet ver schuldigde bedrag gelijkt veelal meer op een „gentlemen's agreement" tusschen den fiscus en den belastingschuldige dan op het nauwkeurig bepalen van den aan slag. Andere leden evenwel waren van mee ning, dat een herziening van de omzetbe lasting niet gewenscht is. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de accijns op bier behoort te worden verlaagd. Enkele leden drongen op verlaging van den accijns op het gedistilleerd aan. Andere leden daarentegen verwachtten van een verlaging van dezen accijns slechts een geringe prijsvermindering en dus ook geen sterke toeneming van het verbruik. Verscheidene leden gaven als bun mee ning te kennen, dat een verlaging van den accijns op suiker drin gend noodig is. Eenige leden vestigden de aandacht op de moeilijkbeden, 'die bij de uitvoering van de landarbeiderswet worden ondervon den. Door eenige leden werd er de aandacht op gevestigd, dat de grensbewaking in sommige streken zeer onvoldoende is. Enkele andere leden wezen er op, dat soms op onverantwoordelijke wijze wordt opgetreden tegen smokkelaars. Meer dan eens wordt, een formeele jacht op ben ge opend, die over een verren afstand wordt voortgezet en die voor anderen groot ge vaar oplevert. Hiertegen werd aangevoerd, dat zulks wel noodzakelijk is, gezien de groote vrij moedigheid der smokkelaars en bun groot aantal. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad van Goes. Allen aanwezig. De gemeenterekening over 1935 en de begrooting voor 1937 worden aangeboden. Zoo mogelijk hoopt de voorzitter de 'be groeting in December door den Raad te doen behandelen. Tot gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer H. Koops te Coevorden, nr 1 der aanbeveling, met 8 st. tegen 5 st. op den heer G. A. Holleman te Haarlem, nr. 2 der aanbeveling. Wijziging der verordening op de hef fing van besmettelijke ziekten-geiden. Z. h. st. aangenomen. Rondvraag. Dhr v. d. D' o e s heef! vernomen, dat het middagschaftuur bij de werkverschaffing op K uur is gebracht. Spr. vindt dit, gezien het zware werk, te kort. Dfe voorzitter antwoordt, dat het schaftuur op aanschrijving van het De partement door den Inspecteur der werk verschaffing op Va uur was gebracht. B en W. gingen daarmoe niet accoord. Zij achtten een behoorlijke rusttijd noodig en hebben verkregen, dat deze althans voor November uur gebleven is. Dhr L a p o r t. vindt 1 uur voor dii werk, dat bovendien nog buiten de kom ligt, gewenscht. In oen normaal particu lier bedrijf wordt ook één uur geschaft. De v o o r z i t t e r antwoordt, dat een zeker aantal uren moet worden gewerkt- Voorbeen was de sdhafttijd ook uur, Allen hébben de fiets bij zich en kunnen dan juist thuis gaan eten. Spr. verheugt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1