ABDIJSIROOP ALS DE LIEFDE RIJPT Uit de Provincie. Streng optreden tegen verstoring van openbare bijeenkomsten. Hoesl Ge? Past op! AKKER's verstèrkte ers-patU'iit Nu patent PHILIPS' BI-ARLITA' aan het Rijk van een som van f71.750,—. Dit bedrag is gebracht ten laste van den kapitaaldienst van 1935, Ongeveer de helft van dit bedrag ad f36.750,wenschen Ged. Staten te dekken uit het batig slot van 1934. Het restant ad f35.000,— zal dan nog moeten worden gevonden uit het batig slot van 1935 en/of volgende jaren. Op deze wijze wordt bereikt, dat de ge wone dienst van komende jaren niet wordt belast ter zake van genoemde wegen. Het bedrag van rond f 103.000,—, dat na het vorenstaande van dat batig slot overblijft, wenschen Ged. Staten toe te voegen aan de algemeene reserve. Deze reserve wordt daardoor opgevoerd tot ruim f190.000, De vooruitzichten. Ten aanzien van de begrootingen voor 1938 en 1939 zal het plan om te komen tot een begrooting, die sluit zonder mid delen van vroegere jaren, nog van in vloed zijn; in die van 1938 zal nog een bedrag van f25.000,(het restant van het slot van 1933) worden verwerkt, ter wijl die voor 1939 de eerste begrooting zal zijn, die geheel op de middelen van dat jaar is aangewezen. De uitvoering van dat plan wordt steeds lastiger. De laat ste loodjes wegen in dit opzicht stellig het zwaarst. Voorts vestigen Ged. Staten er de aan dacht op, dat het totaal van de opbrengst van de opcenten op de rijksbelastingen in het ontwerp f5000,hooger kon wor den geraamd dan het vorige jaar. In het algemeen kan worden gezegd, dat die opbrengst is gestabiliseerd; d e tijd waarin de opbrengst van de opcenten op de hoofdsom men van vermogens - en inkom stenbelasting steeds weer een sterk dalenden tendenz ver toonde schijnt achter den rug te zij n. Zooals reeds bij de behandeling van de begrooting voor 1936 is meegedeeld, ligt aan het voorstel tot vorming van een algemeene reserve ook ten grondslag de v/ensch om mede daardoor t.z.t. tot ver laging van de provinciale be lastingen te kunnen geraken. Daartoe zat het noodzakelijk zijn eerst het plan om te komen tot een begrooting, welke sluit zonder middelen van vroe gere jaren, geheel ten uitvoer te leggen. Een zeer belangrijke factor om daartoe te geraken zal voorts hierin zijn gelegen, dat de opbrengst van de belastingen zich niet slechts op een dieptepunt heeft ge stabiliseerd, maar wederom in opwaart- sche richting gaat. Het economische leven moge hier en daar eenige teekenen van verbetering vertoonen, een verbete ring over de geheele lijn is er allerminst, terwijl daarnaast dient bedacht, dat de gevolgen van een zoo danige verbetering eerst na een paar jaren hun invloed op de openbare finan ciën doen gelden. In de moeilijke jaren is ten aanzien van de financiën der Pro vincie een solide beleid gevoerd. In rus tige bezonnenheid dient dat beleid te worden gehandhaafd. Thans tot ver laging van de belastingen te besluitenzouzijn eenspecula tie op een mogelijke st ij ging van de opbrengst der belastin gen, een stijging, die, blijft de economi sche toestand zich ontwikkelen in een zelfde richting als de laatste maanden en werden daarbij niet een hoogst enkele, Ingezonden Mededeeling. 7nj&t2 a dMeh& stuMan en Son aeScAanien FEUILLETON. Uit het Engelsch. 125.) o— Haar gedachten gingen terug naar dien avond, schijnbaar zoo lang reeds geleden, toen George Tancred bij haar gekomen was en haar liefde gevraagd had. Ze zuchtte bijna hoorbaar, ze voelde zich plotseling zoo eenzaam, zoo ver ver wijderd van 'het heerlijke, bruisende leven; baar groote zelfvertrouwen was verdwe nen. Opeens bereikte een zacht geluid baar oor en ze hief haar hoofd op. Het volgende oogenblik zag ze dan man, wiens gelaat ze daar juist had meenen te zien in de glooiende kolen van het vuur. Hij kwam met vastberaden tred de keu ken binnen en sloot de deur achter zich toe, alsof 'hij' daarmede voor altijd de buitenwereld wilde afsluiten van Philippa en zichzelf. De brandende haard was voor hen beiden plots een symbool van een heerlijke, veilige plaats, waar rondom slechts geluk en behagelijkheid kan heer maar alle takken van ons volksbestaan betrokken, metterdaad mogelijk, echter bij lange na nog niet zeker is. Eerst wanneer dit laatste het geval is, oordee- len Ged. Staten het oogenblik gekomen daartoe voorstellen te doen. Wat overigens de begrooting aangaat sluit zij voor den gewonen dienst in ont vangst en uitgaaf met f2.452.917,46, ter wijl op den post voor onvoorziene uit gaven is uitgetrokken f24.942,91. Het to taal van den gewonen dienst is 134.000,— lager dan de vorige begrooting. Meer is geraamd voor schrijfloonen ter griffie f2000, Ter zake van het onderhoud van wegen is rond f 10.000,4 meer geraamd, wat zijn gereede verklaring vindt in de voort gaande uitvoering van het provinciaal wegenplan. De ten laste van de provincie blijvende kosten ter zake van krankzinnigenverple ging zijn rond f 4000,lager geraamd dan voor 1936. Het aandeel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders is f 25.000,lager ge raamd dan voor 1936. Hoezeer het totaal van de tekorten van de bootdiensten bijna 10 lager is ge raamd dan voor 1936, komt daarvan slechts f 1000,— ten goede aan de Pro vincie, wijl de tekorten van de niet ge- subsidiëerde lijnen hooger moeten worden uitgetrokken. Het bedrag voor onvoorziene uitgaven uitgetrokken is niet aan den hoogen kant. Evenwei is deze post in de laatste jaren nimmer hoog gesteld. Voor 1936 is uitgetrokken rond f 23.000,terwijl thans f 25.000,kon worden geraamd. Ged. Sta ten zijn van oordeel, dat met dit bedrag kan worden rond gekomen, mits niet dan In zeer bijzondere gevallen nieuwe uit gaven aan de begrooting worden toe gevoegd. Nadat het ontwerp der begrooting was gereed gekomen, heeft de Regeering nood gedwongen den gouden standaard moeten loslaten. Schommelingen in de geraamde bedragen, zoowel ten aanzien van de in komsten, als van de uitgaven, zijn al licht te verwachten, doch de omvang daarvan laat zich thans zelfs bij benade ring nog niet bepalen. Ged. Staten heb ben gemeend, daarom geen wijziging te moeten brengen in de cijfers der begroo ting, gelijk die aanvankelijk waren vast gesteld. DE ROOFOVERVAL TE KLOOSTERZANDE Tweede verdachte meldt zich aan. De eerste verdachte ontsnapt. Bij de politie te Oosterhout (N.-Br.) heeft zich gisteren de tweede verdachte van den roofoverval te Kioosterzande, de 37-jarige letterzetter Jh. L., geboren te 's-Gravenhage, aangemeld. Zijn opsporing en aanhouding was ver zocht door de marechaussee te Honte- uisse. L. had dit verzoek in eou nieuwsblad gelezen en meldde zich daarop aan. Hij is nog des middags door de marechaussee van Raamsdonkveer naar Kioosterzande overgebracht. In den afgeloopen nacht heeft de ver moedelijke dader van den roofoverval, ze kere B. P., kans gezien uit de cel van de marechausseekazerne te Groenendijk te ontvluchten. Men heeft nog geen spoor van hem gevonden. D'e marechausseekazerne te Groenen dijk is een behoorlijk, nieuw gebouw. Men vermoedt, dat P. óf 'hulp van buiten ge kregen heeft óf dat men de deur per on geluk heeft laten open staan. De deur is zoo good als niet beschadigd. D'e W. uit Kioosterzande wordt nog al tijd in arrest gehouden. Zijn beide broers zijn nog wel verboord, maar bevinden zich op vrije voeten. REKENING EN BEGROOTING VAN DE PROVINCIALE STOOM BOOTDIENSTEN De rekening 1935 van de stoomboot diensten op de Westerschelde geeft aan uitgaven f 707.565,08, ontv. f 447,902,55, een nadeelig slot dus van f259.662,53; voor de lijn BreskensVlissingen zijn de cijfers f 301.862,05, f 220.055,52; voor de lijn Vlis singen—Neuzen f 59.718.61, f 52570,93, f 7147,68; NeuzenHoedekenskerke f 137.743,31, f 76562,191/2, f 61181,liy2; lijn Hansweert Walsoorden f 179.405,91, f 75651,01%, f 103.754,89%; tram en auto- schen. Beiden voelden dat woorden hier zouden verstoren de intieme sfeer, doch ook, dat ze niet noodig waren. George kwam naast haar staan en zich ietwat vooroverbuigend, nam hij de banden van het meisje in de zijne en zij trok ze niet terug. Hij kon nauwelijks ge- looven dat het werkelijkheid was, toen hij haar in zijn armen nam. Hij had eindelijk de weg tot haar hart gevonden en wist nu, dat ze het hem geheel gegeven had. Philippa Yeoman, een vrouw zonder armen? Hij lachte zacht en gelukkig voor zich heen, toen deze gedachte door zijn brein schoot. „De mijne," fluisterde hij. „Eindelijk de mijne, Je bent nu de mijne, Philippa. Zeg miji eens, dat het waaT is." „Ja." Het was meer een zucht dan een woord, maar het bevredigde hem vol komen. „Ik heb zoo lang moeten wachten," zei bij, maar zijn stem klonk 'heël niet droef meer. „En nu nu is het wachten voorbij nu ga je met Dicky en mij naar buis. O, mijn liefste. Je weet nief, wat dat voor mij zal zijn." „Ik heb mij erg eenzaam gevoeld den bus naar Hansweert i 6572,31, f 800, f 5772,31. De begrooting 1937 voor alle lijnen be halve Vlissingen—Terneuzen geeft aan ontvangsten f 368.493, uitgaven f 538.493, alzoo nadeelig saldo f 170.000; de lijn Vlis singenNeuzen resp. f51,580, f61.580, f 10.000. Voor den Oosterscheldedienst, dus de lijn ZierikzeeWolphaartsdijksche Veer wordt een ontvangst geraamd van f 58.000, uitgaven f 86.500, alzoo een kwaad slot van f28.500. De stand van het reservefonds voor de stoombootdiensten bleef in 1935 onver anderd, n.l. f955.832,89. De motorbootdienst KortgeneWol- phaartsdijk had in 1935 een ontvangst van f 49800,38, uitgaaf f 27359,94, goed slot f22440,44. Hiervan is uitgekeerd aan de pachters f 942,42, aan de provincie f 21498,02. De eindrekening van de kosten van den dienst voor de Provincie is aan inkom sten f 21498,02 en f 900 pacht, is totaal f22.398,02. Hiertegenover staat f450 voor huur veer KortgeneWolphaartsdijk, rest een goed slot van f 21948,02. De motorbootdienst VeereKamperland had een ontvangst van f9201,39, waar tegenover staan f 1400, uitgekeerd aan den pachter en f7554,43 diverse uitgaven, rest f 246,96. De totaal inkomsten voor de provincie van dit veer bedroegen f721,96 en de uit gaven f20.040,19, rest een kwaad slot van f 19318,23. Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit ls het tijdstip, waarop de bacteriën welke men Inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarliike verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en codeïne". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat en begint te hoesten, als GU last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma, Verlaagde prijzen: 10.75,11.25, f 2.-, f 8.50 p. flacon Centrale A.R. Klesvereen. Goes. Gisteren vergaderde de Centrale A.-R Kiesvereeniging in den Statenkxing Goes, onder leiding van den heer J. A. Domi- nicus. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op den ernst van dezen tijd en in ver hand daarmede op de noodzakelijkheid van het voeren van een krachtige actie tot verbreiding van onze beginselen, ook mede met het oog op de komende verkie zingen. De voorstellen van het Centraal Comité inzake candidaatstelling en ontwerp-ver- kiezingsmanifest, werden na eenige be spreking goedgekeurd. In den breede werd stilgestaan bij de te voeren propaganda in den komendeD winter; in verband daarmede werden verschillende adviezen verstrekt. Het ligt in de bedoeling in het a.s voorjaar weer een z.-g. „praatmiddag" la organiseeren, waarvoor de heer J. J. C van Dijk, bereids zijne medewerking beeft toegezegd. Tot afgevaardigden naar het in Ja nuari te houden Centralen Convent wer den gekozen de heeren Buitenhuis, Hom mes en Zuidema. Dé aftredende leden vaD bet Provinciaal Comité de heeren Domi' nicus, Hommes en Ds A. Soheele werden herkozen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende punten ter sprake gebracht. O.m. werd opgewekt de pogingen tot stichting laatsten tijd," zei Philippa zacht. Toen veranderde haar stem en iets van -haar bekoorlijke schertsto-on klonk er weer in -door. „Ik heb altoos verlangd," zei ze schudhter; toen zweeg ze. „Wat heb je altoos verlangd, liefste?" vroeg de dokter. „Ik heb altoos verlangd Dicky's moe der te mogen worden," fluisterde Phi lippa. „Gelukkige kerell Ik heb Dicky vaak benijd. Maar -dat is nu voorbij1. Dicky heeft zijn zin gekregen. Maar - heb je nooit iets anders verlangd, Philippa? Zeg het mijl, want ik, o, ik heb altoos zoo vreeselijk naar jou verlangd." „Ja, zelfs nog erger," fluisterde Phi lippa in zijn oor. „Ik zocht ik wenschte allermeest -Dicky's vader." Hij nam haar opnieuw in zijn armen, lang en innig, alsof hij haar nimmer weer zou laten gaan. Het was uit met zijn eenzaamheid, zijn zorgen; de tijd van vertwijfeld wachten was voorbij. Buiten was -de zon achter de kimmen verdwenen en de nacht was -over de natuur gedaald. Maar in de harten van deze twee men- schen was de zon van geluk opgegaan en daagde de morgen van een blijde, zonnige van A.R.J.A.-clubs zooveel mogelijk te steunen. Het stadhuis van Biervliet. Biervliet heeft een oud stadhuisje, dat met de nabije kerk een fraai stadsgezicht vormt, een eenvoudig 18e eeuwsch ge bouwtje met 'n dakruitje. Door pleister is 't wat ontsierd doch dat kan eraf. Po gingen worden aangewend, aldus meldt „Heemschut" dit gebouwtje te behouden en als 't kan, te doen worden lot een oudheidkamer van de stad die door 't haringkaken zoo beroemd werd. Goes. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week f 64,10 op. Ook werd de commissie ver blijd met een extra-gift ad f 50. - De speldjescollecte voor het sup pletiefonds van het sanatorium vooi longlijders „Zonnegloren" bracht op f 167.25. Waarde. Dezer dagen is alhier eeD postduivenvereeniging opgericht onder den naam van „De Scheldevlieger". Hel bestuur is als volgt samengesteld: K. G Louisse, voorz., M. A. Blaauwkamer, secr., W. Krijnsen, penningm., A. Schrier eD M. Krijnsen commissaris. De vereeniging stelt zich ten doel om de duivensport op Zaterdag te beoefenen en aansluiting te vragen bij den Ned Bond van Zaterdagvliegers. Wemeldinge. Gisteren werd alhier op initiatief van burgemeester P. J. Keijzer e.a. een afdeeling van het Groene Kruis opgericht en een definitief bestuur geko zen, hetwelk als vol-gt is samengesteld: Burgemeester P. J. Keijzer, Ds A. de Bruijn, Dr W. F. Gnirrep, mevr. de KoeijerMüller, Dis P. Werges, Adr. Lin- denbergh Pz., P. Smit, welke allen hun benoeming lieten welgevallen. Tevens weid, nadat door mr Dusseldorp, burge meester van Goes, het nut om aan te slui ten bij de Pïov. Afd. was uiteengezet, be sloten bij genoemde Prov. Afd. als ver eeniging toe te treden. De vergadering werd bezocht door 43 leden. In Januari 1937 zal weer een vergadering worden gehouden. lerseke. De oesterverzending naar En geland neemt toe. Speciaal de uitgezaaide Fransche oesters gaan goed weg. De vraag daarnaar wordt vanwege de beste quali- teit steeds grooter. Oostkapelle. De afd. van Patrimonium hield Maandagavond haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer P. Gornelisse. De jaarverslagen werden uitgebracht. Gesproken werd over de taak van Patrimonium in dezen tijd in ver band met de vergadering van het verbond op 26 Sept. 1.1. Een werkprogramma werd voor dezen winter opgesteld. Dö van Dijken eindigde met -dankgebed. Koudekerke. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. K. Maljaars, G 56 uit Meliskerke; B. van der Linde met gezin, E 184b uit Vlissingen; G. Bemij-n met gezin, A 110 uit Middelburg; J. J. W. -de Munck, E 176b uit 's-Gravenhage; Mej. M. van de Vijtve-r, A. 145 uit Middel burg; A. Willemse miet gezin, G 5b uit Oostkapelle; Mej. G. M. de Smet, E 10 uit Biervliet; W. Verbage, B 175 uit Middelburg; P. de Boks met gezin, E 105 uit Middelburg; M. Brasser, B 256 uit Vlissingen. Vertrokken; A. G. He-ij, van A 138 naar Leiden; M. A. Terwoert, van A 72 naar Utrecht; G. J. de Bruiju, van D' 31 naar Den Haag; J. Koole, van B 298a naar Vlissingen; K. Boot, van E 199a naar Middelburg; Mej. M. Labruijtère, van G 26 naar Ritthem; J. Labruijlère, van B 150 naar Zoutelande; J. S. Adriaan- se, van G 59 naar Middelburg; G. Schou- wenaar met ge-zin, van B 301 naar Vlis singen; A. A-lewijhse, van C 11 naar Vlis singen; Mej. C. A. G. Aoda, van D 219 naar O. en W. Souburg; Mej. N. van Looi, van D 229 naar Middelburg; H. Mol met gezin, van B 299d naar Hydra Hebet (Britsch-Indië); D. Kodde met gezin van B 192 naar O. en W. Souburg. (V.G.) Westkapelle. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Lourus Riemens, lanlbou- wersknecht, uit Aagtekerke; Adriana Hui- bregtse, dienstbode, uit Zoutelande; Hen drik Gorne-lis Vlaskamp, marechaussee, uit Apeldoorn. Vertrokken: Jacob Cijso-uw en gezin, boekhouder Z.L.M., naar Goes; Kornelis Jobse, landbouwers-knecht, naar Oostka pelle. levensdag." Na een lange poos van ongestoord ge nieten in hun jonge, groote liefde, be merkte Philippa plots, dat er thee voor haar gereed stond op tafel en de gedul dige ketel reeds geruimen tijd vruchteloos poogde -haar aandacht te trekken. „Wel", zeide ze vroolijk. „Juffr. Wag- gitt heeft me immers naar beneden ge zonden om mijn thee uit te drinken. En ik moet hoognoodig naar huis, om vader het nieuws te vertellen. Maar bij zal wel geen bezwaren maken." „Ik geloof bepaald, dat ik mijn thee onaangeroerd heb laten staan in mijn akelig-ong'ezellige eetkamer. Wil je mij misschien een kopje geven? Laten we sa men thee gaan drinken - een voor proefje van wat komen gaat - spoedig. Je komt toch spoedig, lieveling?" „Ja", zei Philippa met neergeslagen oogen. „D'icky en ik kunnen het niet langer zonder je stellen. Kijk, het water kookt al; ik zal de thee wel even zetten. Weet je nog, -dat je eens niet wilde hebben, dat ik koffie voor je maakte?" „Jal" „He zal je nu met mijn auto thuis Ingezonden Mededeeling. - Mi Hoofdpijn, gevoel van onbe hagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, verdwijnen in menig geval, wanneer de huisverlich ting verbeterd wordt. Contro leert toch of het middenlicht van al Uw vertrekken wel een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van minstens 150 dekalumen oevatl Neomt de moeite ons gratis boekje „Van het Wondere Zien" eens aan te vragen I Ritthem. Dinsdagavond kwamen in het gemeentehuis Q0 uitnoodi-ging on onder leiding van den Burgemeester Per sonen bij' elkaar om plannef te bespre ken voor een feestviering ia de gemeente ter -gelegenheid van het a.s. -huwelijk van Prinses Juliana. Een werkcomité werd gevormd be staande uit de vo-lgendo '^s.onen: P. W._ ter Haar, burgemeester, D'. Kófotanje, opzichter Polder Walcheren, B. J. de Meijl, hoofd dei school, H. M. van de Put te, A. Tange A. Poelman -en M. Lutedjln. Het eere-comité bestaat uit het college van Burg. en Weth. en Ds. G. de Ru, Ned. Herv. predikant. Het feest zal op twee achtereenvolgende dagen gehouden worden. Een voorloopig programma werd opgemaakt. Tholen. De beide oude woningen aan de Kade alhier zullen worden gesloopt. Döor de gemeente zal een gebouw ge- plaats worden voor de brandweer, met daaronder een gaskelder als schuilplaats der -inwoners bij- mogelijke luchtaanvallen in oorlogstijd. EEN WAARSCHUWING VAN DE REGEERING. De Regeeringspersdienst meldt: In ver band met het feit, dat de laatste weken eenige malen geoorloofde vergaderingen met voorbedachten rade zijn gestoord, is het volgende ter algemeene kennis ge bracht: Het opzettelijk storen van een geoor loofde openbare vergadering door het ver wekken van wanorde of bet maken van gedruiscb is een misdrijf. Het wordt in gevolge art. 144 van het Wetboek van Strafrecht gestraft met een gevangenis straf van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste f 60. In aanver wante gevallen kunnen bovendien nog brengen. Ik heb vanavond toch geen drin gende gevallen meer, en voor één keeltje zal ik eens doen, waar ik zin in heb. Wat is -dat? Och, daar komt Dicky. Arme kerel. Ik was hem heelemaal vergeten. De keukendeur werd opengeworpen en Dicky stapte binnen, met een blik vaa blijde verwachting in zijn oogen. „Juffrouw Waggitt heeft me gezon den", begon 'hij. „Wij hadden nog in het geheel geen thee gehad. Ze dacht, u hebt nu al zoo lang tijd gehad thee te drinken, misschien dat er nu wel een kopje voor mij is. Mag ik een kopje hebben, Papa? Ik heb ook vreeselijken honger. Maar u hebt ook nog niets gedronken en de koe ken staan er ook nog allemaal." Philippa liep op hem toe en sloeg haar armen om hem heen. „Jij kleine lieveling", zei ze. „Je zult ze allemaal hebben, boor. Papa en ik - behoeven geen thee meer." D'icky zag haar met verrasten blik aan, terwijl zijn vader hem met een gelukkige glimlach gadesloeg. „Wat wat is er met u gebeurd?" begon D'icky, zijn blauwe oogen werden nog grooter. „Juffrouw Philippa hebt u wat moois beleefd." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2