Naturalisatie van Prins Bernhard Begrooting Binnenlandsche Zaken. WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 30 Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" tor oxploitatio van hot blad „De Zeeuw", liureuux Lungo Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. I'mUclièque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Eu BOEKHANDEL J. J. FANCY, Lunge Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomonton voor Middelburg, Goos on Viissingon 10.20. Losso nummers 5 cent Advertcntiön 30 cent per regel. Ingezonden rnedcdcelingen 60 cent per regel. Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de toegrooting van Binnenland- sohe Zaken voor '87 is verschenen. Daar aan is het volgende ontleend: Vele leden waren van oordeel, dat de Zondagswet geheel Verouderd is. Zij kan niet meer gehandhaafd worden, herzie ning is eisoh. 'Gevraagd werd tot welk resultaat het overleg geleid heeft, dat de Minister ten vorigen jaren toezegde met zijn amtotge- nooten te zullen plegen. Vele leden spraken den wensch uit, dat thans spoedig zal worden vastgelegd, dat enkel deRood-wit-blauwe vlag als de Nederlandsohe vlag is aan te mer ken. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het optreden der Regeering soms af breuk doet aan 'het verantwoorde- lijkheidsgevoel der gemeen- t e n. De verhoudingen tusschen landsregee- ring en gemeentebesturen heeft naar som- miiger oordeel een bedenkelijke wijziging ondergaan. Van Den Haag uit wordt nagenoeg alles geregeld. D'e lagere organen hebben maar af te wachten wat op de regeerings- bureaux beslist wordt. Verscheidene leden konden zich met de handelwijze van den Minister inzake de weigering van kasgeld aan ge meenten, die een door den Minister voorgestelde regeling van loonen en sala rissen niet wenschen te aanvaarden, geens zins vereenigen. Een dergelijk optreden behoort achterwege te blijven. Tegenover de van verschillende zijden geuitte critiek wilden andere leden hun waardeerkcr uitspreken voor het beleid van den Minister. Door zijn krachtig op treden zijn vele gemeenten er in geslaagd baar buisboviing binnen bet financieel mogelijke te 1-engen. Hierdoor zijn vele gemeenten voo. noodlijdendheid bewaard gn.'het zijn .rui fj0 maatregelen der Re- geering geweest, die een totale ineenstor ting der gemeentelijke huishouding heb ben voorkomen en dientengevolge ver schillende gemeenten een grootere zelf standigheid hebben doen behouden. De vraaig werd gesteld, of de Minister van doorvoering van nog aanhangige voorstellen tot verlaging van de loonen en salarissen wil af zien en zich van verderen drang in de richting van verlaging wil onthouden. Verschillende leden konden dezen aan drang niet ondersteunen. Inwilliging daar van zou tot onbillijkheden leiden tegen over gemeenten, die tijdig tot verlaging van salarissen en loonen zijn overgegaan. Eenige 'leden betoogden, dat Nederland in vergelijking tot andere landen op bet gebied van luchtbescherming een aanmerkelijken achterstand beeft in te balen. Met voldoening bad men dan ook geconstateerd, dat thans voor dit doel een post op de begrooting is uitgetrokken, hoewel men bet bedrag ontoereikend vond Opnieuw drongen verscheidene leden aan opsamenvoeging van ge meenten. Voorts is betoogd, dat thans meer dan ooit gewaakt moet worden voor de on kreukbaarheid van het overheidsperso neel. Het had bevreemding gewekt, dat de post voor steun aan noodlijdende gemeen ten niet verhoogd was, niettegenstaande voor 1986 reeds het dubbele noodig bleek. Het bad de aandacht van eenige leden getrokken, dat meermalen personen tot burgemeester benoemd worden, die reeds op gevorderden leeftijd zijn. Vooral de benoeming van gepension- neerde overheidspersonen of ambtenaren stuitte op bezwaren. In dit verband werd gewezen op de gemeenten Roermond, Wormerveer en Breda. Andere leden konden zich daarmede geenszins vereenigen. De drie speciaal be doelde ambtsdragers zijn personen nog in de kracht van hun leven. Juist doordat zij in het genot van pensioen zijn, kunnen zij het burgemeestersambt, hetwelk relatief zeer laag gesalarieerd wordt, bekleeden. Gevraagd werd, of de Minister wil mee- deelen, welke Armenraden zijn op geheven of nog voor opheffing in aan- merking'komen. Verscheidene .leden drongen wederom aan op het geven van een rijksbijdrage in de kosten van verpleging van armlas tige krankzinnigen. DE OORLOG IN SPANJE. De buitenrand van Madrid onder artillerievuur. Volgens de jongste uit Spanje ontvan gen perstelegrammen is thans ook bet Noordelijke leger van generaal Moia, dat, zooals bekend, tot dusver een afwachten de houding aannam, den opmarsch naar Madrid 'begonnen, terwijl de Zuidelijke colonnes van generaal Varela en kolonel Yague de hoofdstad reeds zoo dicht ge naderd zijn, dat de buitenrand van Ma drid onder artillerievuur ligt. De situatie is dientengevolge zóó, dat men ieder oogehblik den beslissenden strijd om het centrum van de Spaansche hoofdstad kan verwachten. Indien Madrid op de onderhandelingen niet ingaat en den strijd dus tot het uiter ste zou willen voortzetten, kan men er zeker van zijn, dat nog heel wat menschen- levens moeten worden geofferd, voor da: het Madrileensche bolwerk met zijn mas sale gebouwen, die stuk voor stuk moe- ten worden ingenomen, in banden van de opstandelingen zal vallen. De regeering te Madrid heeft gister middag een communiqué uitgegeven waar in zij zegt: De opstandelingen trekken thans hun volle mac'ht samen en verzamelen al hun geestkracht voor de omsingeling van Ma drid. De stad 'houdt zich uiterst kalm. Men hoort te Madrid voortdurend het geloei van de sirenes, dat de nadering van vliegtuigen aankondigt. Bij de aan vallen van gisteren waren vrouwen en kinderen de eenige slachtoffers. De luchtmacht van de Madrileensche regeering heeft verscheidene militaire doelen aangevallen in den sector van het centrum en heeft twee convooien van 50 vrachtauto's vernield in den sector van niescas. In een officieel communiqué, dat het hoofdkwartier der opstandelingen heeft uitgegeven, wordt o.a. meegedeeld, dat de opstandelingen oprukken in de richting van Alcorcon. Radio Goruna deelt mee, dat 1600 Rus sen aan de zijde der Regeeringstroepen hebben gestreden, verder dat van Madrid is meegedeeld dat Generaal Varela zou zijn gevangen genomen door de Regee ringstroepen. De correspondent van Havas te Madrid deelt weer mee, dat de opmarsch der Re geeringstroepen bij Madrid energiek 'wordt voortgezet. KONING EDWARDS REDE. De toestand in het Verre Oosten baart zorg. In een stroomenden regen, welke even wel de menschenmassa's, die zich in dichte rijen langs den weg verdrongen, niet had kunnen afschrikken, heeft de Engelsche koning Edward zich gisteren met het gebruikelijke ceremonieel naar Westminster begeven, waar hij zijn troon rede hield, welke langer was dan gewoon lijk. „De politiek van mijn regeering", al dus luidde het in koning Edward's rede o.a., blijft gebasseerd op de t r o u w a a n den volkenbond. D'e regeering wenscht den volkenbond versterkt te zien in het belang van zijn werkzaamheden. Mijn regeering zal voortgaan, alles te doen, wat de pacificatie van Europa kan bevorderen, en tot dit doel zal zij haar pogingen voortzetten, welke kunnen lei den tot een bijeenkomst van de vijf mo gendheden, die het verdrag van Locarno hebben onderteekend. Als resultaat van de onderhandelingen welke worden gevoerd, zal, naar ik hoop, het verdrag tot begrenzing van de vloot- bewapeningen, dat op 25 Maart j.l. Le Londen is onderteekend, de basis vormen van een internationaal accoord, waaraan ten slotte alle vlootmogendheden zullen moeten deelnemen. Mijn regeering volgt met ongerustheid de ontwikkeling van den politieken toe stand in het Verre Oosten en ik hoop, dat de Chineesch-Japansche onderhandelin gen, welke momenteel worden gevoerd, zullen leiden tot een bevredigende oplos sing. Volkomen vasthoudend aan hun besluit, om het internationale niet-inmengingsac coord ten aanzien van Spanje na te ko men, zullen mijn ministers voortgaan, iedere gelegenheid aan te grijpen, om hel lijden en het verlies van menschenlevens in het ongelukkige Spanje te verlichten. In Mei van het komend jaar zal te Londen de imperiale conferentie bijeenko men en ik vertrouw, dat bij deze gelegen heid de interimperiale besprekingen weer eens haar waarde zullen bewijzen door een nauwer samenwerking tusschen mijn volkeren aan te moedigen. Ik ben ver heugd, dat deze bijeenkomst samenvalt met mijn kroning. Ik hoop na deze plechtigheid wederom een bezoek te brengen aan de Indische D'ominions, om daar mijn opvolging op den keizerlijken troon bekend te maken. Ik ben verheugd te kunnen wijzen op 'het feit, dat de algemeene vooruitzichten voor handel en industrie gunstig blijven en dat goede reden bestaat, een verdere verbetering te verwachten. Mijn mi nisters zullen voortgaan, de vrije uitwissel in g van goede ren over de wereld&an te moe digen. De ministers zijn tot de slotsom geko men, dat de bestaande wet gewijzigd moet worden, teneinde krachtiger op te kun nen treden tegen personen of organisa ties, die de binnenlandsche rust versto ren. Een wetsontwerp zal worden inge diend tot versterking van de wet, zon der in te grijpen in de vrijheid van woord of vergadering. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN AMERIKA. Bar winterweer. In het geheele gebied van de Vereenig- de Staten ten Oosten van Rocky Moun tains, met uitzondering van de Zuidelijke staten, was het gisteren bar winterweer. Hevige regens en sneeuwbuien, voortge jaagd door meedoo'genlooze stormwinden ontlastten zich zonder onderbreking. Hét was tal van bewoners van afgelegen boerderijen onmogelijk hun stemplicht te vervullen. Toch is er over het algemeen druk gestemd. Naar vernomen wordt, zijn de verkie zingen totdusver over het algemeen vrij rustig veriaopen. In de volkswijken van New York hebben echter eenige vecht partijen plaats gehad, waarbij! verscheide ne arrestaties moesten worden verricht. Ook in het graafschap San Miguel in Nieuw-Mexico is het tot incidenten ge komen. De situatie werd daar op een gegeven oogehbliik zelfs zóó gespannen, dat de staat van beleg moest worden af gekondigd. In Californië werd een aanhanger van Roosevelt door twee leden van de partij van Landon neergeschoten. Hoe onbeteekenend tot dusver de re sultaten der presidentiëele verkiezingen ook nog zdj'n, karakteristiek is, dat Roosevelt tot nu toe steeds de meerder heid heeft verworven boven zijn tegen stander Landon. Kabinetsreorganisatie in Oostenrijk. De O'ostemijksche Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft zijn kabinet gereorga niseerd. Uit de regeering verwijderd werden de minister van handel, Fritz Stockinger, en de beide voormalige Heimwehrman- nen, Von Baar, Bahrenfels en Draxler. Stockinger werd reeds lang ervan be schuldigd, dat hij het accoord met Duitschland van 11 Juli j.l. voorzoover het economische kwesties betrof, saboteer de. Naar de meening van zeer wel inge lichte kringen heeft Schuschnigg met deze kabinetsreorganisatie een dubbel doel, in de eerste plaats, volledige uit schakeling van de oude Heimwehrgar- de en in de tweede plaats, herstel van nauwe economische betrekkingen met Dhitschland. Het militair statuut van België. Verlenging van den diensttijd verworpen. De regeeringsvoorstellen nopens liet militair statuut van België zijn door de groote partijen in afzonderlijke vergade ringen besproken, meldt de Msb. Verschillende katholieke leden maak ten bezwaren tegen de verlenging van den diensttijd tot achttien maanden voor sommige wapens. De liberalen bleken in beginsel bereid te zijln, de regeeringsvoorstellen goed te keuren. Indien de regeering de kwestie van vertrouwen zou stellen, in verband met de militaire voorstellen, zouden de libe ralen bereid zijn, hun vertrouwen aan de regeering te schenken. Le socialisten namen een dubbelzin nige houding aan, hetgeen men overigens van hen verwachtte. Zij hebben zich in de vergadering namelijk tegen de ver lenging tot achttien maanden van den diensttijd verklaard, maar verder te ver staan gegeven, dat zij het geheele ont werp zullen goedkeuren. Bij! de stemming over het geheele ont werp stemden de meeste leden der re geer ingspartijen vóór. De verlenging van den diensttijd tot achttien maanden werd verworpen met 98 tegen 34 stemmen en 16 onthoudingen. Het geheele militaire voorstel weid ten .slotte goedgekeurd mfct 92 tegen 31 stem men en 26 onthoudingen. Korte Berichten. i In Zuid-Zweden ia een vliegtuig, be stuurd door een leerling van de militaire luohtvaartsehool, van een hoogte van 1000 m gevallen. De piloot 'kwam om het leven daar zijn valscherm niet open ging. Op de binnenplaats van een fabriek te Bergen (België) zijn verscheidene arbei- Goedkeuring van het huwelijk der Prinses. Ingediend ia een wetsontwerp tot goed keuring van het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana en regeling van toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtver bintenis. Ingediend is voorts een wetsontwerp tot naturalisatie van Zijine Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard Leopold Fre- derik E'verhard Julius Coert Karei God fried Pieter van LippeBiesterfeld en regeling van eenige gevolgen 'dier natu ralisatie. ders bedwelmd door gassen, die uit een machine ontsnapt waren en die, naar men meent tegevolge van den mist laag waren 'blijven hangen. Twee der .bedwelmde ar beiders zijn inmiddels overleden. Te Londen zal een ziekenhuis wor den gebouwd, waar de patiënten beveiligd zullen zijn tegen giftgassen. GESCHENK SCHOOLJEUGD AAN PRINSES JULIANA. Datum en uur van de inzameling. Van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd toestem ming ontvangen zijn naam te plaatsen aan het hoofd der lijst van autoriteiten, enz., die hun instemming betuigen met de plannen om de Prinses bij Haar Hu welijk een geschenk van de Nederland- sche schooljeugd aan te bieden. Ook de directeur-generaal van het on derwijs heeft toestemming verleend, zijn naam in deze lijst op te nemen. De vol ledige lijst wordt binnenkort met een circulaire aan de meer dan 9000 onder wijsinrichtingen, die ons land telt, toe gezonden. Door deze opwekking hoopt het comité bijna Wt millioen leerlingen te hereiken. Als datum en uur voor de te houden inzameling is thans vastgesteld Dinsdag 15 December, des ochtends 10 uur. O'p dien dag en dat uur zal dus 'de geheele Nederlandsohe sohoo'ljeugd bij alle tak ken van onderwijs van elke richting in de gelegenheid worden gesteld haar bij drage te schenken. D'e voorzitter van het commité van de Nederlandsohe schooljeugd is als lid' op genomen in 'het algemeen comité voor het nationaal geschenk, zoodat samenwer king en overleg met het algemeen comité ten volle verzekerd is. STEUNBEHOEVENDE KLEINE ZELFSTANDIGEN. Een afzonderlijke regeling bepleit. Bij 'het afdeelingsonderzoek van de be grooting van Binnenlandsche Zaken ves tigden enkele leden de aandacht cp de positie, waarin kleine zelfstandigen ver- keeren, die tengevolge van de crisis steun moeten vrageD. Evenals de werkloozen zijn dan ook zij slachtoffers van de economische omstan digheden. In tegenstelling tot de werkloo zen echter bestaat voor hen geen algemee ne steunregeling, zoodat zij zich moeten wenden tot burgerlijke armbesturen of diensten van maatschappelijk hulpbetoon. In sommige gemeenten gelden voor hen wel speciale voorzieningen, maar in an dere worden zij behandeld als gewone armlastigen. De hier aan het woord zijnde leden spraken den wensch uit, dat ook voor deze kleine zelfstandigen een rijksregeling met al gemeene normen zou worden tot stand gebracht, gefinancierd op de wijze van het werkloosheidssubsidiefonds. Mocht een dergelijke regeling niet tot stand komen, dan zouden zij den minister willen verzoeken de gemeenten te wijzen op de wenschelijkheid van een bijzondere behandeling van deze groep en tevens de gemeenten, die noodlijdend zija of een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsi diefonds ontvangen, te doen weten, dat tegen een gemeentelijke steunregeling voor kleine zelfstandigen geen bezwaar zal ge maakt worden. DE TOESTAND IN DEN B0TER- KLEINHANDEL. Maandagavond is te 's Gravenhage een gbcomhineerde besturenvergadering ge houden van de federatie van de vereeni- ging voor den Nederlandschen marga- rine-rondbreng-detailhandel, den Christe- lijken bond van kleinhandelaren in boter en margarine in Nederland, de Amster- damsche centrale van boterhandelaren en Binnenland. Naturalisatie van Prins Bernhard. Voorloopig Verslag Tweede Kamer over 'begrooting van Binnenlandsche Zaken. De Prov. tegrooting voor 1937. Maatregelen tegen verstoring van open bare bijeenkomsten. Buitenland. Dé opstandelingen naderen de voorsteden van Madrid. Presidentsverkiezing in Amerika. Troonrede van koning Edward. Geen dienstplichtverlenging in België? de vereeniging van boter- en margarine handelaren Onderlinge steun Wijk bij Heusden. In deze vergadering kwam het beleid ter sprake van de erisis-zuiveleentrale, welke naar het oordeel van de vergade ring den boterkleinhandelaar in een zeer 'hoog gestegen noodpositie heeft gebracht. Voorts werd afgekeurd de oprichting van een centraal inkoopbureau, dat hun producten nagenoeg zonder winst ver koopt. Besloten werd te dezer zake een tele gram aan den minister te zenden en ten spoedigste een protestvergadering te hou den DE PROVINCIALE BEGROOTING VOOR 1937. Ged. Staten bieden aan de Prov. Sta ten aan de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1937. D'e rekening over '35. Zij ramen de inkomsten van den ge wonen dienst van 1935 op f 2.565.044,56, de uitgaen op f2.515.752,12. Het batig' slot op f 49.292,44. Het batig slot van den gewonen dienst 1932, 1933 en 1934 bedroeg onderscheiden lijk f 192.473,31, f209.516,20 en f 177.187,92. Reeds vroeger is uiteengezet, dat en waarom voor 1935 en volgende jaren niet gerekend kon worden op een batig slot van gelijke grootte als over de vooraf gaande jaren was verkregen. Een bedrag van f 100.000,is aan 1935 ten goede gekomen van goede sloten van vroegere jaren. Zonder meer daaruit de conclusie te trekken, dat in 1935 f50.000 is ingeteerd, zou niet geheel juist zijn. In 1935 zijn verschillende uitgaven gedaan, die hoezeer zij tot den gewonen dienst moeten worden gerekend, niet van zoo- danigen aard zijn, dat zij regelmatig elk jaar terugkeeren. Als zoodanig kunnen worden aange merkt: de kosten van verdediging van den onderzeeschen oever ter beveiliging van den steiger aan den calamiteuzen On rustpolder f 13.809,16, kosten van conver sie van geldleeningen f 16.585,77, kosten van het ontwerpen van een plan voor den bouw van een brug over Het Zijpe f4902,94. Totaal f35.397,87. Wanneer ook aandacht wordt geschon ken aan de omstandigheid, dat het tekort over 1935 van de bootdiensten door oor zaken van gelijken aard ongunstig is be- invloed, dan verschijnt het feit, dat in 1935 f 50.000,meer aan batig slot is ver werkt dan dat jaar heeft opgeleverd, in het juiste licht. Reden tot ongerustheid behoeft dit feit niet te geven. Aan den anderen kant echter vloeit ook uit dit feit voort, dat de financiëele po sitie van de provincie de voort durende zorg zal bi ij ven ver- eischen en dat met name het belasten van het budget met nieuwe uitgaven zoo eenigs- zins mogelijk zal moeten wor den nagelaten. Zooals te begrijpen is valt omtrent d<» uitkomsten van 1936 weinig met zeker heid te zeggen. Er zijn geen redenen om aan te nemen, dat ook dit jaar niet met een batig slot zal eindigen. Omtrent de hoegrootheid daarvan valt thans niets anders te zeggen dan dat het evenals het slot van 1935 van beperkten om vang zal zijn. Bij de begrooting voor 1937 is de hand gehouden aan het plan om telken jare f 25.000,minder aan batig slot van vroe gere diensten te ramen. Volgens dit plan moest thans deswege f50.000,worden uitgetrokken. Hoe het batig slot te verhalen. De bestemming van het batig slot van 1934 ad f 177.187,92 dient te worden ge regeld. Een gedeelte daarvan wenschen Ged. Staten aan te wenden tot dekking van de kosten van verbetering van den weg AardenburgMiddelburg, De kosten daarvan bedroegen f37.600,—. De Staten besloten 25 Juli 1935 om aan het Rijk in onderhoud en beheer over te dragen den weg ZierikzeeZijpe en den weg op den Ooster-Scheldedam, terwijl van het Rijk in onderhoud en beheer werd overgenomen de weg TholenScher- penisse, een en ander tegen uitkeering

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1