BEZEEDW Vijf jaar K. L. M.-flienst op Indië. ALS DE LIEFDE RIJPT HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. [koper .AMERIKAAN" TWEEDE BLAD a is Instelling ICTIEVE IWOORDIGER. N P O L D E R. J. NIEUWDORP. Landbouw en Maatschappij een gevaarlijke beweging. Uit de Provincie 5.50 6.50 2.75 3.30 >TERS 1.25 1.50 )ORDSTRAAT iELBURG laatstoezicht) aland voll. inl. ondet no. |e Zeeuw", Goes. lien Abonnementen Inomen door VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1936, Nr 29. Eien gevaarlijke beweging, zegt Patri monium, is 'die van Landbouw en Maat schappij. Zijl lijdt aan een bedenkelijke eenzijdig heid. Het is bekend, dat ook wijl oog hebben voor de moeilijke positie, waarin de land bouw reeds jaren verkeert. Ook ons is niet verborgen gebleven, dat er te scher pe tegenstellingen waren en ten deele nog zijn tusschen de belooning van een aan tal stedelijke groepen en de belooning in den landbouw, de inkomsten van boeren en landarbeiders. Maar de beweging van „L. en M." maakt zich bier schuldig aan een niet geringe overdrijving. Zijl overschat den invloed van de loonen in de zoogenaam de „beschutte" bedrijven, Overheids diensten, bakkerijlen, bouwvakken, grafi sche bedrijven etc. op de totale kosten van het levensonderhoud. Zij rekent niet genoegzaam met de beteekenis van de mechanisatie, waardoor de loonfaotor aan invloed verliest. Als voorbeeld worde hier gewezen op de electriciteits- en gas bedrijven. Het is ook een fout, dat „L. en M." bij haar beschouwingen veel ter weinig aandacht schenkt aan de omstandigheid, dat er buiten den landbouw vele onbe schutte bedrijven zijn, waarin de loonen reëel dus gerekend met een meer ste delijk milieu en met een volledige geld huishouding niet zoo belangrijk afwij ken van de loonen in den landbouw. De landbouw moge al vooraan zijn gegaan bij de „aanpassing", hij is op den voet gevolgd door lal van andere onbeschutte bedrijven. Bij' de prijsbepaling van land bouwproducten in het binnenland kan dan ook niet gedaan worden, alsof er naast den landbouw slechts beschutte be drijven en Overheidsdiensten zijln. En het is toch niet wel mogelijk, om b.v. twee prijzen vast te stellen voor landbouwpro ducten: een hoogere prijis voor ambte naren en voor employé's van beschutte bedrijven èn een lagere prijs voor textiel arbeiders en dergelijken! Hteel ernstig is, dat „L. en M." voort durend lonkt naar de N.S.B. De sociale onevenwichtigheid, de achterstelling van sign landbouw heet dg gehuld van de „de mocratie". Ais deze haar fout niet ge noegzaam corrigeert, dan zal men, zooals duidelijk te verstaan wordt gegeven, kie zen voor de dictatuur. Dat is wel heel materialistisch. Alle eestelijike vrijheden worden opgeofferd dan het groepsbelang. Nu zeggen wijl niet, dat de moderne, eveneens aan eenzijdigheid lijdende, „de mocratie" hier steeds geheel vriji uit gaat. De sociaal-democratie met name, die vooral op een zeker deel van de ste delijke bevolking steunt, staat bier schuldig. Maar welke waarborgen biedt bier nu de dictatuur? Is bet uitgesloten, dat een dictatuur eenzijdig-stedelijk is georiën teerd, om in de taal van „L. en M." te spreken? En indien de dictatuur eens gansch andere denkbeelden heeft ovei de economische vraagstukken van ,',L. en M." wat zullen de boeren in dat geval beginnen? Politieke invloed kunnen zijl onder de „democratie" tooh zeker méér uitoafenen dan onder de dictatuur. Natuurlijk trekt men conclusies uit den gang van zaken in Duitsohland, waar in derdaad, ook onder den invloed van een oorlogseconomie, de landbouwers niet zoozeer de landarbeiders! in een, ver geleken met andere volksgroepen, vrij goede conditie verkeeren. De deviezen ontbreken, ota: levensmiddelen in te voe ren Er is schaarschte. Eü om de pro ductie aan te moedigen, worden de prij zen hoog gesteld. Maar een Nederlandsche dictator zal FEUILLETON Uit het Engelsch. 124) o— Ze had hem weggezonden. Hij was te trotsch om een tweede maal de kans te loopen, ledig te worden weggezonden in de zwarte duisternis van den nacht, welke te zwarter leek, na de lichtende vreugde van haar nabij-zijn. Nimmer had hij zoo onstuimig naar haar verlangd als op dit oogenblik. Nooit had hij zoo diep gevoeld de onmogelijk heid langer zijn leven te leven zonder haar nog minder haar te zien aan de zijde van een anderen man. O, hij zou niet langer in Leathergate kunnen blij ven als dat gebeurde. Hij zou zijn jongen nemen en vertrekken naar een plaats ver hier vandaan, waar hij tevergeefs zou trachten haar beeltenis uit zijn ver eenzaamde hart te bannen. Sedert dien Decemberavond, toen hij haar in zijn kinderkamer had aangetrof fen, zag hij haar niet meer als een vrouw zonder armen, maar ofschoon haar ar men misschien voor zijn jongen, waren, voor hem waren ze niet. Ze had hem dat toch met Nederlandsche verhoudingen wel eenige rekening moeten honden, ten- zijl hij binnen een minimum van tijd ons, voor autarkie totaal ongeschikt, land naar den kelder zeul willen helpen! Hetgeen „L. en M." doet, is princi pieel verkeerd. Zij' zal dan ook bij! prin- ci'pi e el-ch r i st el ij k e boeren, die met an dere Christenen, streden vo_ -jfelijke vrijheden, wel geen aanklank vinden. Het is ook practisch verkeerd. Een „groen front" zou nooit meer dan hoogstens Yt van de Nederlandsche kie zers kunnen bekoren. En zelfs dat is ten eenenmale uitgesloten. Alle Prot. Chris telijke, Roomsohe, sociaal-democratische boeren en landarbeiders zouden dan mede het „front" moeten vormen! Maar ook al kwam men ten slotte tot een vier de, dan zou men zonder hulp van an deren hoegenaamd niets kunnen berei ken. Leidt dit besef wellicht mede tot de sympathie voor een dictatoriaal systeem? Laat men niet met vuur spelen! Ook niet de tegenstelling tusschen „stad" en „platteland" verscherpen. Slechts een principieele Christelijke politiek, een principieele Ghristelijk-so- oiale actie kan ons voor alle eenzijdig heden behoeden. DE OVERVAL MET BEROOVING TE KLOOSTERZANDE. Twee arrestaties. In verband met den overval met roof, welke in den nacht van 23 op 24 October op het landbouwersechtpaar V. te Kloos- terzande is gepleegd, is Zaterdag, naar wij reeds meldden, de vermoedelijke dader, B. P. te Apeldoorn, aangehouden. Tevens hebben Rijks- en gemeentepoli tie gespeurd naar een tweeden verdachte, die, naar uit het onderzoek bleek, zic'h op den dag na den overval per trein uit Goes naar elders had begeven. De man, een zekere B. P. uit Zutfen, is thans te Apel doorn in een logement gearresteerd. Hij is op transport gesteld naar Klooster- zande, waar bij gehoord zal worden. Middelburg. Voor de feestelijke herden king van het 70-jarig bestaan der Geref. Jong. Vereen. „Herman Faukeel", was veel belangstelling. Stampvol was de groote zaal van „St.-Joris", toen de voorz. de heer J. de Wolf, de vergadering opende.. Dr K. Huizinga sprak een historische feestrede uit. Spr. wilde de 19e eeuw typee ren met: de practische toepassing van het rationalisme. Verheerlijking der men- schelijke rede, wat tot resultaat had, dat God en de Bijbel voorwerp van scherpe critiek werden. De natuurwetenschappen beleefden triomfen. Als men de geestelijke dingen wegdoet, wordt men materialist. De 19e eeuw is de eeuw van het ongeloof, van de Bijbelcritiek, van de natuurstudie. In het midden dier eeuw werd de nu jubileerende vereeniging opgericht, toen een hoogtepunt op het gebied der bijbel critiek werd bereikt. Ons land had de eer vooraan te staan op dat gebied. Toch was er ook nog geloof, al was het vaak verborgen. Niet te hoog kunnen we de beteekenis van een man als Dr Kuyper aanslaan, die in 1868 voor geloovige Schriftaanvaarding pleitte en werd uitge floten, die in 1872 Gods Woord in het staatkundig leven plaatste door zijn „Standaard" en in 1891 op het eerste Chr. Sociaal Congres sprak van Christus en de sociale nooden. Jonge vrienden, aldus eindigde spr., geen bijbelcritiek, maar bijbelstudie. De voorzitter dankte Dr Huizinga voor al zijn werk als eerevoorzitter en bood hem een gouden bondsinsigne aan. Gelukwenschen worden uitgesproken. Na een historisch overzicht van den secre taris volgde het meer amusant gedeelte, waarin samenspraak, natuurfilmen en samenzang een groote plaats innamen. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in de Melksalon-Bustraan de Ring Zeeland van den Bond van Chr. Zangvereen. in Nederland, onder voorzitterschap van dhr Ph. J. Woltering. Vertegenwoordigd wa ren 26 vereenigingen, het voltallige be stuur en het hoofdbestuurslid dhr Wol zak. De penningmeester v. Belle sloot de rekening van bet concours met een na- deelig saldo en de eindrekening 1935 met een batig saldo af. Als jury voor bet a.s. concours werden genoemd: F. de Braai, Haarlem, J. Ponsen, Rotterdam en Jan Wagenaar, Utrecht. De aftredende be stuursleden Ph. Woltering, J. J, Francoys en F. Wisse, werden herkozen, alsmede de leden der muziekcommissie Bommeljé en Kousemaker. Waar bet concours op Hemelvaartsdag 1937 zal gehouden worden, zal in de voorjaarsvergadering worden besproken. Na afbandeling van eenige huishoude lijke zaken werd het a.s. 25-jarig bestaan in 1908 nog onder het oog gezien. Daar na sluiting. i Maandagavond vergaderde de de Chr.-Hist. Jongerengroep in de Chr. Bewaarschool, onder voorzitterschap van den heer J. J. van den Dries. De voorzitter leverde een inleiding, onder het motto „Tongen los", waarop een drukke bespreking volgde. Het politiek maandoverzicht werd ver zorgd door den heer Vleugel. Krabbendijke. Op 17 November zal jhr Mr G. A. Strick van Linschoten als bur gemeester van Zwollerkerspel worden ge ïnstalleerd. Gisteren is hij beëedigd. Het is een eigenaardige bijzonderheid, dat de burgemeester juist dezer dagen was herbenoemd te Krabbendijke. Op Donderdag j.l. dus toen de benoeming te Zwollerkerspel reeds was geschied is de burgemeester te Middelburg op nieuw beëedigd, zoodat hij in vijf dagen tijd tweemaal als burgemeester be- eedigd is. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Corry Renaud, van Dor drecht, Vondelstraat 90 naar Zuidweg A 188d; Jan Snoodijk en gezin, van Wil lemstad, Kerkring A 143 naar Noord weg A 102. Vertrokken: Anthonie D. de Kok en echtgen.,, van Stationsweg A 61 naar Goes, Leliestraat 80; Jacoba P. van de Sande, van Dorpsstraat A 146 naar Eind hoven, Prins Alexanderstr. 25; Julier W. Hollebrandse van Zuidweg B 121 naar Rotterdam; Johannes J. van Moorsel van Oosteweg A 379 naar Grahem; Harm Kreulen van Oostweg A 379 naar Odoorn. Driewegen. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Willem Steketee, van 's Gra venpolder. Vertrokken: Maria Smallegange, naar Goes; Klazina J. Gastel, naar Goes. Heinkenszand. Voor de betrekking van controleur van de vereenigde gemeenten kring Heinkenszand op de steunregeling, hebben zich een 60-tal sollicitanten aan gemeld. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: P. J. Valk, z. b., B 15, uit Middelburg; A. Wiliemse, landb.kn. A 35 uit O.- en W.-Souburg; S. Zwemer, landb. kn. A 77 uit Oostkapelle; J. van Driel, z. b. A 115e uit Brielle; L. v. d. Broeke, bakkerskn. B la uit Vrouwenpolder; J. van Keulen, landb. kn. B 120 uit Melis- kerke; S. Huijsman, z. b. A 91 uit Grijps- kerke; H. Sturm, landb. kn. B 93 uit Mid delburg; G. Brul, dienstbode B 2 uit Vlis- singen; J. E. Gerritse en zoon, B 141 uit Oostkapelle. Vertrokken: A. J. Roskam, landb. kn. van B 120 naar Noordwelle; W. de Bree, landb. kn. van A 96 naar Middelburg; L. Schout, timmerman, van B 34 naar Mid delburg; S. J. de Rijke, landb. kn., van B 93 naar Middelburg; J. E. Verbeek, z. b., van B 80 naar Middelburg; W. J. Net en gezin, machinist, van B 159 naar Rotterdam. Souburg. Zaterdag j.l. werd door het bestuur der Groene Kruisvereeniging be sloten de bazar ten bate dezer Vereeniging Ondanks verdubbelden dienst tekort aan plaatsen voor passagiers. In 1940 nachtvliegen? Bij den aanvang van den winterdienst der K.L.M. heeft de directeur dezer maat schappij, de heer A. Plesman, in een pers conferentie verschillende mededeelingen gedaan, waarbij uiteraard de ontwikke ling van het luchtverkeer tusschen Neder land en zijn overzeesche gewesten een bijzondere plaats innam. In de maand October was het juist 5 jaar geleden, dat de regelmatige week- dienst AmsterdamBatavia officiëel ge opend werd. Er werd toen nog gevlogen met driemotorige Fokker-toestellen, van het F 12- en later van het F 18-type. In het derde kwartaal van 1933 bedroeg het bezettingspercentage der vliegtuigen reeds 77,93 procent. In hetzelfde kwar taal van 1934 was dit percentage geste gen tot 80,25 procent. Inmiddels was de K.L.M. overgegaan tot aanschaffing van de snelle Douglas- vliegtuigen van het type DC 2 en naar zij aan de aanvragën om passage naar Indië niet meer in voldoende mate tegemoet kon komen, besloot zij tot het instellen van twee diensten per week. Tengevolge van de verdubbelde ver- voercapaciteit daalde de bezettingsgraad per vliegtuig eenigszins en bedroeg deze in het derde kwartaal van 1935 slechts 69,0 procent, hoewel in deze periode het aantal passagierskilometer 2.556.145 be droeg. Spoedig bleek echter, dat de K.L.M. de ontwikkeling van het vervoer op In dië juist had gezien, want in het thans achter ons liggende derde kwartaal van 1936 steeg met een totaal van 3.565.918 passagierskilometer het bezettingspercen tage tot boven het cijfer van 1934 en be reikte het maximum van 88,3 procent. Het spreekt vanzelf, dat 100 procent bezetting practisch nooit te bereiken is, want niet alle passagiers, die te Amster dam boeken, hebben Batavia als einddoel. Bij het thans bereikte bezettingspercen tage heeft men dan ook reeds een tekort aan plaatsruimte van circa 60 procent. Een gelukkige toevallige samenloop van omstandigheden is, dat, terwijl het pas sagiersvervoer van Nederland naar Britsch-Indië in den laatsten tijd zoo sterk is toegenomen, juist in dezen tijd ook het vervoer tusschen Bangkok, Singapore en Batavia zoo belangrijk is gestegen, waardoor de leege plaatsen, die de pas sagiers naar Britsch-Indië achterlaten op het laatste gedeelte van de route op nieuw productief gemaakt kunnen wor den. Het in dienst nemen van de nieuwe Douglas-machines van het type DC 3 zal dan ook een belangrijke vooruitgang be- teekenen en een dringend noodzakelijke vergrooting van de vervoerscapaciteit. Bovendien zal de K.L.M. zeker niet blijven bij een frequentie van 2 maal per week en een reisduur van 5dag, daar deze zeer gemakkelijk kan worden verminderd door regelmatig nachtvliegen. Indien de ontwikkeling zoo blijft als zij thans is, zal de invoering daarvan tegen 1940 tegemoet gezien kunnen wor den, indien de omstandigheden althans niet vóór dien tijd reeds daartoe leiden. Of het niet onderbreken van de vlucht over een zoo langen afstand dan geen bezwaren voor de passagiers zal opleve ren uit een oogpunt van comfort? Een passagier, die als zoodanig zijn sporen verdiend heeft, oordeelt daar an ders over, Het is een Nederlander, die het veelvuldigst als passagier van den K.L.M.-dienst AmsterdamBatavia ge bruik heeft gemaakt, n.l. ir J. van den Broek, directeur van de Billiton-maat- schappij, die ook in verband met zijn werkzaamheden in de commissie voor de tin-restrictie herhaaldelijk naar het Verre Oosten moest reizen. In 1933 vloog hij met de „Pelikaan" voor de eerste maal naar Indië en sedert dien heeft hij de reis per vliegtuig zes maal gemaakt, een record, dat door geen enkelen anderen Nederlander wordt bedreigd, natuurlijk als we de leden der K.L.M.-bemanningen uitzonderen, waarvan verscheidenen er thans reeds meer dan 25 reizen hebben opzitten. De heer Van den Broek dan is van oordeel, dat het reizen per vliegtuig zoo weinig ongemak biedt, dat hij er de voor keur aan geeft, met zoo weinig mogelijk onderbrekingen door te vliegen. Dus als het niet noodig is geen tusschenlandingen, de lunch gebruiken in het vliegtuig en, zoodra dat mogelijk is, ook des nachts doorvliegen. Wie de snelle ontwikkeling van de luchtvaart en van den luchtdienst op Indië waar in den loop van 1937 de moderne DC 2 machines reeds weer als verouderd beschouwd zullen worden en vervangen zullen zijn door de nieuwste Douglassen van het type DC 3 heeft gevolgd, zal niet verbaasd zijn, als reeds binnen enkele jaren ook dit verwezen lijkt zal zijn. niet te houden op 1, 2, 3 en 4 Dec. a.s. maar omstreeks half Februari '37. Dit besluit is genomen in overleg met de bazarcommissie en met de Winkeliers- vereeniging „Nemidso" alhier. Onder lei ding van Mevr. van Doorn werd een damescomité geïnstalleerd uit de verschil lende kringen der bevolking. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Egbert Herbert Iemhoff en gezin, in A 110 van Vlaardingen; Lein Provoost, in B15 van Vlissingen; Adriaan de Potter, in B 122 van Koudekerke; Cor nelia Beekman, in B 105 van Middelburg; Pieter Janse, in A 68 van Kats; Neeltje Heemskerk, in B 91 van Den Haag; Pie- ternella Wondergem, in A 15 van Kerk- rade. Vertrokken: Jacob Maljaars, van B 65a naar Koudekerke; George Edward Barth, van B 75 naar Vlissingen; David Joziasse, van B 109 naar Middelburg; Izaak van Sluis, van B 17 naar Koudekerke; Jo hanna Geertse, van B 13 naar Koude kerke; Hendrika Maas, van B 93 naar Utrecht; Cornelia Dagevos, van B 27 naar Goes; Pieternella Louws, van B 65a naar Koudekerke. Westkapelle. Het comité voor moreele verzorging van jeugdige werkloozen al hier hield Maandagavond in het Evan gelisatielokaal onder voorzitterschap van Ingezonden Mededeeling. duidelijk laten blijken. Op datzelfde oogenblik werd het stemmengeluid lui der. Philippa lachte een bekoorlijken lach en Dicky zat rechtop in haar ramen. Dr Tancred zag, dat Dicky's groote, peinzende oogen gevestigd waren op Phi- lippa's handen. Hij hoorde het kind vroo- lijk lachen over iets, dat zij zeide, en zag den blik van begrijpen, waarmede ze elkander aanzagen. Hij voelde, dat hij hier niet langer kon blijven om het gesprek tusschen zijn jongen en de vrouw, die hij liefhad ver der af te luisteren, hij wilde nu niet naar binnen gaan. Neen, hij moest weer vertrekken en zich weer aan zijn patiën ten wijden, om herstelling en verlichting te brengen en den dood trachten verre te houden van hen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd. ■Onder aan de trap stond Juffr. Wag- gitt en noodigde hem in de kamer van Ds Lothian. Hij stapte 'het vertrek, waar een zacht vuur in den haard de kilte van den avond moest verdrijven, binnen. De gloed daarvan weerkaatste tegen de weinige meubelen, welke Hugo Lothian in zijn kamer had staan, en tegen het eenvou dige portret. Hetzelfde gevoel dat eens Romney beving toen hij dit vertrek bin nen getreden was, kwam nu ook over den moedeloozen en teleuTgestelden dokter. George Tancred bracht de hand aan het voorhoofd. Op dat oogenblik ver achtte hij zichzelf en zijn trots en bijna was hij besloten het nog eens te probee- ren. Want op hetzelfde moment, dat hij het interieur van de kamer in zich op nam, voelde hij met felle zekerheid, dat Hugo Lothian zijn leven lang niet zou vragen om de liefde van een andere vrouw. De vrouw, welke hem door den dood van zijn zijde was ontrukt, had daarvoor nog een te groote plaats in zijn hart; hun liefde was te groot, te sterk geweest dan dat zij door den dood zou kunnen worden gebluscht. De vreugde van huiselijk geluk zou nimmermeer bij Ds Lothian kunnen innemen de plaats van de onsterfelijke ziel, waarmede hij aan zijn gestorven Mary was verbonden. Op dat oogenblik kwam Juffr. Waggitt naar hem toe. „Dokter," zei ze met nadruk. „Dokter, u bent niet meer zoo jong als u was, maar dat is geen van ons. Maar ik her inner me nog goed, dat u nog naar de Latijnsche school ging. U was toen iemand, die maar weinig vrienden 'had. U was een teruggetrokken jongen, even goed als u nu nog een teruggetrokken iemand bent, dokter; u zult me wel ver geven, dat ik zoo openhartig tegen u spreek. Ik heb uw moeder wel gekend." „Maar haar goud en het goud van Juffr. Philippa zijn geheel verschillend," zei ze. „Het eerste heeft u niet veel goeds geschonken; probeer het andere nu eens, Dr Tancred." George opende zijn mond, alsof hij iets zeggen wilde en een matte glimlach kwam in zijn oogen. Niemand in 'heel Leather gate, behalve Juffr. Waggitt, zou zoo tegen hem durven spreken. „D hebt toch oogen in uw hoofd, dok ter," ging ze ernstig voort, zonder een fleem van scherts. „Maar neem me al weer niet kwalijk, dokter, uw hart is stekeblind! Laat uw jongen nu een poosje aan de zorg van mijn oude baas en mij I over. Gaat u dan aanstonds naar de keu ken. Wellicht zult u Philippa daar vin den. Een oogenblik staarde Dr Tancred in Juffr. Waggitt's oogen. Toen wendde hij zich naar het vuur met een lichte hoofd knik. „Laat haar maar beneden komen," zei hij. „Ik zal uw advies opvolgen." De oude vrouw verdween uit haar salon en ging naar boven, naar de ziekenkamer van haar echtgenoot. Ze zei tegen Philip pa dat er in de keuken een kopje thee voor haar klaar stond, welke ze op moest drinken voor ze naar huis ging. Ds Reus, een vergadering, welke mede door veel jeugdige personen, die onder deze categorie gebracht kunnen worden, werd bijgewoond. Het resultaat van de bespreking van enkele vakken was, dat zich thans heb ben opgegeven voor een vervolgcursus in auto-techniek 2, een nieuwen cursus daar in 2, autogeen- en electrisch lasschen 3, metselen 12 en houtsnijwerk 15 personen. Deze cursussen worden gegeven in Mid delburg; in houtsnijwerk te Westkapelle. De opmerking van een der aanwezigen, dat het leeren krammatten zeker hier wel nuttig zou zijn, bleek wel juist te zijn. Er gaven zich daarvoor dadelijk 21 per sonen op. Bovendien gaven zich 7 per sonen op voor jeugdwerk, hetwelk dezen winter zal bestaan in het maken van banken, om geplaatst te kunnen worden op de begraafplaats en den dijk. Voor den cursus in algemeene ontwik keling, welke eerst met 1 Januari a.s. ge-' geven kan worden, kunnen eventueele deelnemers zich opgeven vóór Kerstdag. Dat aantal moet minstens 15 bedragen om dezen cursus te kunnen doen door gaan. Ook zal getracht worden dezen winter cultureele films te geven. De voorzitter deelde nog mede, dat een lokaal van de openbare school waarschijn- liik eerst in het begin van het volgende jaar als ontspanningslokaal in gebruik zal kunnen worden genomen. Aaqtekerke. Dammen. Maandag avond werd alhier de eerste competitie wedstrijd voor het seizoen 19361937 ge speeld tusschen Aagtekerke I en Middel burg I, voor den Zeeuwschen Dambond, met den volgenden uitslag: Philippa daalde de trap in een vreem de gemoedsstemming af. Ze wist zelf niet wat ze voelde of dacht; het was of voelde ze Dicky's krullebol nog tegen haar borst rusten. George Tancred, in Ds Lothian's kamer, hoorde haar lichte tred toen ze voorbij zijn deur kwam. Hij wachtte vijf minuten, welke hem eeuwen sc'heen. Toen opende hij zacht de kamerdeur en stapte de nauwe gang in. De Juli-avond was grauw en koud ge worden. De lucht boven Park Row was don'ker en dreigend zwarte wolken joegen kings het luchtrulim en in de huizen van de voorname straat was het zoo don ker, alsof het een winteravond was. De behagelijke gloed van de haard deed een sfeer van warme gezelligheid ontstaan in de propere keuken. En in het licht van de brandende kolen zag de eenzame man Philippa staan. Op het hagelwitte tafelkleed stond thee, met een smakelijk beschuitje gereed, doch Philippa had het nauwelijks opgemerkt. Ze stond voor den 'haard, haar blik rustte op het glimmend koperwerk. (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5