ZWANENBERGS EERSTE BLAD Bevordering Zondagsrust. Een paradepaardje? Verheugend verschijnsel. Buitenland. Belangrijkste Nieuws De Begrooting van het Staatsbedrijf der P. T. T. DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 29 VLEESCH- EN GR0ENTEC0NSERVEN (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Kinergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Itureaiix Lange Vorntslraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. J'o;i|ehè(|iii! en Girorrlirping MrM Bijkantoor Middelburg: Ka BOEKHANDEL J. J. KANOY, Lange Burg n 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losso nummers 5 cent Advertcntlën 30 cent por regel, Ingezonden mcdedcclingcn 00 cent per rego!. Kleltio Advcrtentiën Dinsdags en Vi'ijdags f 0.75, hij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Vereeniging van Christelijke Werk gevers en 'Groothandelaren heeft zich ge noodzaakt gezien een bezwaarschrift in te dienen bij het bestuur van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, 'hetwelk besloot zijn tentoonstelling ook op Zondag open te houden. „Het is niet de eerste maal, dat beide lichamen op dit punt een fundamenteel verschil van inzicht toonen: toen kort geleden een dergelijke tentoonstelling in het Oosten des lands werd gehouden en die tentoonstelling eveneens op Zondag toegankelijk was, lieten de georganiseerde Christelijke werkgevers ook van 'hun be zwaren blijken. Zelfs werd te kennen gegeven, dat, wanneer men van de zijde van Neder landsch Fabrikaat bij haar meening zou volharden en Zondagssluiting zou weige ren, hierin zou moeten worden gezien een zoo weinig rekenen met de principieele inzichten van anderen, dat de Christelijke werkgevers zouden hebben te overwegen of zij: zich niet behooren te onthouden van inzending naar dergelijke tentoon stellingen." Hieraan wordt dan nog toegevoegd de opmerking, dat het vraagstuk van de ont wrichting van den Zondag in toenemende mate onze aandacht vordert. Een opmerking die wij- gaarne onder schrijven. Er vallen, wat dit betreft, bedenkelijke symptomen waar te nemen. Nog kort geleden hebben wij er de aan dacht op gevestigd, dat de nieuwe krui ser „De Ruyter" uitsluitend op Zondag ter bezichtiging werd gesteld. Later is, om aan de bezwaren tegemoet te komen, ook des Maandags nog enkele uren ge legenheid gegeven dit sc'hip te bezichti gen, maar dat was een gebaar dat al zeer weinig beteekende. De Zondag was de officieele dag. En nu werden we de vorige week on aangenaam verrast door het 'bericht, dat de Minister van Waterstaat aandrang zou hebben uitgeoefend om het aantal boot diensten VlissingenHreskens des Zon dags althans gedurende de zomermaan den te vermeerderen. Onze verwachting, dat dit bericht zou worden tegengesproken, is jammer genoeg niet bewaarheid. Als zoo Regeeringspersonen en offi cieele instellingen meewerken den Zondag te ontwrichten, dan wordt het zeker tijd dat daartegen ten ernstigste wordt ge protesteerd. Het huidige kabinet heeft bij zijn op treden verklaard, dat het toespitsen van principieele tegenstellingen zou worden vermeden. Dit houdt o.i. in, dat tegen verdere vermindering van de Zondagsrust zal worden gewaakt. Maar ook afgezien hiervan mag van de Overheid worden verwacht, dat zij naar vermogen de rust op den Dag des Hee- ren zal 'helpen bevorderen. Bij de Tweede Kamer is thans in be handeling een wetsontwerp van den heer K. ter Laan en andere sociaal-democra tische Kamerleden, tot wijziging van de Leerplichtwet. In hoofdzaak bedoelt dit ontwerp de verlenging van den leerplicht met één jaar, afschaffing van het z.g. landhouwverlof en verplicntstelling van de gelegenheid voor voeding en 'kleeding voor alle leerplichtige kinderen die daaraan behoefte hebben. Dit ontwerp werd ingediend op 28 Januari 1933, dus kort voor de alge- meene verkiezingen van dat jaar en het werd in de sociaal-democratische pers met veel ophef aangekondigd. Er was haast hij, volgens de voor stellers. In de memorie van toelichting ver klaarden zij van meening te zijn, dat dit plan zoo spoedig m o g e 1 ij k dient te worden aanvaard en uitge oerd, juist in dezen moeilijken tijd met de heerschen- de werkloosheid. Het was, zoo heette het verder, niet verantwoord dit ontwerp te laten rusten en aan 02.500 leerlingen per jaar de ze geningen van het achtste leerjaar te ont houden. Herinnerd werd voorts aan het drin gende verzoek van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen om onver- w ij 1de doortastende maatre gelen tot verlenging en verbetering van het lager onderwijs. De voorstellers waren van meening, dat nog in den loop van dit zittingsjaar (1932-1933) de verlenging van den leer plicht voor het normale kind 'kan wor den verkregen. Dat was, zooals gezegd, vlak voor de verkiezingen. Door de Kamer werd, gezien den be schikbaren tijd, de gewenschte spoed be tracht. Het ontwerp werd op 5 en 6 October 1933 in de afdeelingen onderzocht en reeds op 2 November verscheen het voor- loopig verslag. Het woord was toen weer aan de voor stellers, die zoo zou men denken, bin nen enkele dagen hun Memorie van Ant woord inzonden. Ja, zoo zou men denken. Maar zoo was het toch niet precies. Bedoeld antwoord verscheen pas op 14 April 1936, dus twee en een half (jaar later. Dat is toch wel merkwaardig. In 19'33, vlak voor de verkiezingen, wordt het ontwerp ingediend, met de boodschap, dat er groote haast bij; de zaak is. Dan laat men het drie jaren liggen, om het dan, als opnieuw de ver kiezingen in zicht komen, opnieuw aan de orde te stellen. Is het wonder, dat bij meer dan een de gedachte opkomt, dat we hier met een paradepaardje te doen hebben? D'at van de brochure van den oud- N.S.B.-er, de heer Wessels, reeds de vijfde druk verscheen, wekt geen verwon dering. Als van een of andere partij; of groep „onthullingen" worden gedaan, ontbreekt gewoonlijk de belangstelling niet. En voor al niet als het een partij betreft die voor het verspreiden van schotschriften, al of niet in brochurevorm, haar levenswerk maakt en wier propaganda zoo goed als geheel door middel van dergelijke op het wekken van sensatie berekende, ge schriften bestaat. Van veel meer belang is echter wan neer van een brochure als van Prof Schilder: „Geen duimbreed", waarin N. S. B. en G. D. U. naar officieele uitgaven van die partijen, streng principieel wor den beoordeeld en getoetst aan Schrift en belijdenis, reeds dadelijk een tweede druk noodig blijkt. Dit is een verheugend verschijnsel. Intusschen mag het bij' een tweeden druk .niet blijven. Ieder die ook maar eenigszins meeleeft moet dit belangrijke geschrift lezen en bestudeeren. DE OORLOG IN SPANJE. De hoofdstad opnieuw gebombardeerd. De hernieuwde aanvallen van de op standelingen op verschillende fronten maaikten terugtrekkende bewegingen van de regeeringstroepen noodzakelijk, meldt Un. Press. Het slechts twintig kilometer van Ma drid gelegen dorp Pinto ik door opstan delingen ingenomen, nadat de volksfront stellingen aldaar tevoren gebombardeerd waren door vliegtuigen. Verder bombardeerden de opstandelin gen tal van dorpen nabij den spoorweg MadridValencia en het Madrilleensche vliegveld Barajas. Ook de hoofdstad zelf werd andermaal gebombardeerd. De eerste maal viel een bom in de straat Jaime Vera, vlak bij een groep vrouwen, die queue maakten voor een levensmiddelenwinkel. Drie kin deren werden gedood. Een twëede bom ontplofte in de straat ■Sol Ortega. Hier werden zeven personen gewond. Radio-Sevilla bevestigde uitdrukkelijk de mededeelingen omtrent de nederlaag van de regeeringstroepen ten zuiden van Madrid. Inmiddels wordt uit Barcelona verno men, dat het Madrilleensche kabinet zal worden gereorganiseerd. De nieuwe re geering zou evenals de Catalaansche, den naam „raad van verdediging der repu bliek" aannemen. NA DE REDE VAN MUSSOLINI. Hoe er op gereageerd wordt. De Hongaarsche Minister-president richtte aan Mussolini te Milaan een tele gram, waarin verklaard wordt, dat de Milaneesche rede van Mussolini in geheel Hongarije een geestdriftigen en dankba ren weerklank heeft gevonden. In politieke kringen wordt bevestigd, dat binnenkort de Hongaarsche rijksbestuurder Horthy een bezoek zal komen brengen aan Italië. Men verklaart in dit verband, dat Mussolini in zijn rede van Zondag op dit bezoek doelde, toen hij betreffende Hongarije zeide: „Er zal mis schien binnenkort een plechtige gelegen heid komen, waarbij de gevoelens van het Italiaansche volk in het openbaar in een klinkende manifestatie tot uiting zullen komen. Hoe de houding van Engeland is, blijkt uit de volgende, klaarblijkelijk officieuze beschouwing van Reuter over Mussolini's opmerkingen inzake de Middellandsche Zee: „Voor zoover de rede van Mussolini uitgelegd kan worden als een verklaring dat de Britsc'he en Italiaansche belangen in de Middellandsche Zee geen tegenstel ling vormen, is zijn retfe natuurlijk in Britsche kringen goed ontvangen. Aan den anderen kant wordt de bewering als zou er gevaar voor bestaan, dat Groot Britannië het leven van het Italiaansche volk in de Middellandsche Zee zou ver stikken, uitdrukkelijk van de hand gewe zen. Het eenige belang van Engeland in de Middellandsche Zee, zoo zegt men, is het handhaven van den status quo. Dit houdt geenerlei bedreiging in voor Italië, tenzij Italië den status quo zou willen wijzigen, waarvoor geen enkele aanwijzing bestaat. „Men heeft den indruk, dat onderhan delingen over nieuwe Middellandsche Zee verdragen zooveel oud zeer zouden kun nen opwekken, dat zij tenslotte den vrede niet zouden dienen. De woorden van Mussolini ten gunste van het Hongaarsche revisionisme, heb ben in politieke en journalistieke kringen in Roemenië verontwaardiging gewekt. De beroering is vooral groot in recht- sche en uiterst rechtsche kringen, welke in het algemeen geneigd zijn de fascis tische politiek te steunen en waar de woorden van Mussolini een ware conster natie hebben veroorzaakt. De Fransche pers critiseert een stemmig de rede van Mussolini en men is verontrust over de wijze, waarop de duce de collectieve veiligheid, de ontwapening en den Volkenbond beschouwt. De „Echo de Paris" vraagt, waarom Mus'solini den Volkenhond niet verlaat, als deze toch wat hem betreft kan ster ven. De woorden van den duce over de regeling in de Middellandsche Zee noemt het blad bijna dreigend. De „Petit Parisien" schrijft, dat de spil BerlijnRome, waarom Mussolini de overige landen zou willen verzamelen, de groote mogendheden niet erg aanlokt. Zij zijn van meening, zelf spil genoeg te zijn en voelen geen lust rond een andere as te draaien. De „Oeuvre" schrijft, dat de wijze, waarop Mussolini den vrede voorstelt aan de wereld, herinnert aan die van Hitier. Men zou deze al's volgt kunnen samen vatten: „Geef mij alles, wat ik vraag en ik zal u met rust laten." Ook verschillende Belgische bladen zijn over de jongste rede van Mussolini kwa lijk te spreken. DE SCHEEPVAARTSTAKING IN AMERIKA NOG UITGEBREID. De scheepvaartstaking is nu ook uit gebreid tot de Atlantische havens. Ban Francisco blijft het brandpunt der moeilijkheden en naar de Daily Telegr. meldt, heerscht daar een soort noodtoe stand. De scheepvaartmaatschappijen heb ben geweigerd, de onderhandelingen te hervatten, zoolang de arbeiders blijven staken. De toestand is nog verergerd door de sluiting van levensmiddelenzaken tenge volge van het feit, dat een duizendtal be dienden van levensmiddelenmagazijnen in staking zijn gegaan. Er worden steeds meer schepen vastge houden en men vreest, dat aan 'vele hier van ernstige schade zal worden berok kend, aangezien de bond van scheepsma- chinisten zijn leden order heeft gegeven de machinekamers te verlaten. In regeeringskringen heeft men de vrees te kennen gegeven, dat in Alaska en op Hawaii de levensmiddelenvoorzie- ning wel eens gevaar zou kunnen loopen, indien de verschepingen niet binnen eeni ge weken zijn hervat. Te Portland, San Pedro, Seattle, San Digo en in vele andere Zuidzeehavens ligt de scheepvaart volkomen stil. Het vertrek van het mailschip Virgina, dat met 500 passagiers van New-York naar den Stillen Oceaan zou gaan, is uit gesteld. DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN ENGELAND EN WALES. Winst voor conservatieven, verliezen voor de arbeiderspartij. Gisteren zijn in Engeland de gemeente raadsverkiezingen gehouden. Deze ver kiezingen hebben ten doel een derde ge deelte van e'lke gemeenteraad van de in totaal 372 steden te vernieuwen. De uitslag is nog niet in bijzonder heden bekend. Intusschen valt wel in het algemeen te zeggen, dat de Arbeiders Ingezonden Mededeeling. partij weinig reden zal hebben tot jui chen. Vannacht om kwart over twaalf was de stand der partijen als volgt netto winst of verlies Conservatieven +41 Arbeiderspartij 85 Liberalen 6 Onafhan'kelijken +50 DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. Huiszoekingen en arrestaties. Er zijn opnieuw huiszoekingen verricht in particuliere woningen en op bureaux. Personen die er van verdacht worden de meening der kerkelijke oppositie aan de buitenlandsche correspondenten te Berlijn te hebben medegedeeld, zijn zonder for- meele beschuldiging gearresteerd; zij wor den langdurig ondervraagd. Eenige dominees bevinden zich nog steeds in arrest, of zijn buiten hun paro chies verbannen. Nationaal-socialisten verklaren, dat Kerrl voortgaat met het zoeken naar een „bevredigende" oplossing van het geschil. De evangelische kerk in Oostenrijk achtergesteld? 1 In de Evangelische kerken in Oosten rijk is Zondag een schrijven van den "Weenschen snperintendant Heinzelmann voorgelezen, waarin onder meer gezegd wordt: „Terwijl de Roomsch-Katholieke kerk als de in Oostenrijk bevoorrechte, onmid dellijk een concordaat verkregen heeft ter regeling van haar betrekkingen met den staat, wacht de Evangelische kerk sedert twee en een half jaar tevergeefs op een dergelijke regeling. De Protestanten loo pen gevaar, dat hun rechten verkort wor den by belangrijke zaken, zo-oaJs de op voeding der jeugd en huwelijkskwesties. Zij moeten vreezen, dat de rechtsge^ lijkheid, die den Protestanten in 1861 „voor alle tijden" gewaarborgd werd, twijfelachtig wordt". Met nadruk wordt de staat er aan her innerd, dat hij: verplicht is, de Evange lische kerk eindelijk te geven wat haar toekomt. In de nieuwe wet, waaraan de EVangelisohe kerk sedert lang bereid is mede te werken, mag haar positie niet ongunstiger zijn dan die, welke de Roomsch-katholieke kerk door het con cordaat verkregen heeft. Nog meer dan 4 millioen oorlogs gewonden. Uit officieele cijfers blijkt, dat van de soldaten, die in den wereldoorlog gewond zijn, er meer na den oorlog aan hun ver wondingen bezweken zijn, dan tijdens de gevechten. In den strijd zijn namelijk gesneuveld 8.538.000 soldaten, terwijl 15.000.000 pas na den oorlog aan de tijdens den strijd opgeloopen verwondingen zijn overleden. Van de soldaten, die in den wereldoor log gewond zijn, zijn er 4.247.000 nog in leien. Korte Berichten. Men verwacht in welingelichte krin gen, dat de Oostenrijfcsche regeering bin nen enkele dagen mededeeling zal doen van de officieele erkenning van de Itali aansche sc<uvereinite.it over Abessipnë. Hongarije en Albanië zullen dit voor beeld waarschijnlijk volgen. Een particulier vliegtuig, bestuurd door een Engelschman en waarin voorts een Fransch passagier gezeten was, is bij de monding van de Var neergestort. De beide inzittenden werden op' slag gedood. De bondspolitie te Bem doet den laatsten tijd ijverig nasporingen naar een haard van communistische propaganda. Zij zou een groote hoeveelheid correspon dentie van de Roode Hulp met het bui tenland in beslag genomen hebben. Binnenland. De crisis heffing op koffie vervallen. Mooie order voor onzen scheepsbouw. Bezoek van Prins Bernhard aan IJmui- den. De nieuwe Staatsleening. Verlaging van margarine-accijns. Buitenland. Madrid opnieuw gebombardeerd. Beschouwingen over de rede van Mus solini. De kerkelijke strijd in Duitschland. iScheepvaartstaking in Amerika uitge breid. Het radiobeleid. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot vaststelling van de begroeting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie over 1937. Vele leden brachten den minister hulde voor zijn radiobeleid. Inzonderheid waardeerden de hierbedoelde leden het, dat thans een betere betrekking tusschen de omroepvereenigingen is geschapen en zij spraken het vertrouwen uit, dat de re geering den uit het leven zelf opgekomen omroep zooveel mogelijk vrijheid van handelen zal laten, zoowel in de techniek als bij de cultureele verzorging van de programma's en deze niet door starre staatsbemoeienis zal belemmeren. Eenige andere leden, hoewel ook zij zich met de in de vorige alinea weerge geven beschouwingen konden vereenigen, bt treurden het niettemin, dat de minister, nadat hij aanvankelijk een uitnoodiging in verband met de viering van het tien jarig bestaan van de A.V.R.O. had aan genomen, daarop was teruggekomen, toen hem gebit- ,i was, dat een deel der feest viering op Zondag zou plaats vinden. Instemming werd betuigd met de rege ling, welke de minister langs minnelijken weg heeft tot stand gebracht tusschen de omroepvereenigingen en de radiodistri butie, waardoor aan een sedert jaren be staan hebbende tegenstelling een einde is gemaakt. Met voldoening werd geconstateerd, dat sterkte en qualiteit der beide Nederland- sche zenders aan de daaraan gestelde eischen voldoen en dat de regeering me dewerkt om langs den weg van interna tionaal overleg aan de storingen van onze Nedei'landsche lange golf door den Roe- meenschen zender een einde te maken. Eenige leden zouden gaarne van de regeei'ing de toezegging onvangen, dat, zoolang de omroepvereeniginen zelf den houw van nieuwe en sterke zenders niet noodig achten, zij tot het brengen van de hiertoe vereischte zware financieele of fers niet zullen worden genoodzaakt door .regeeringsvertegenwoordigers in de N.V. Nozema. Eenige leden stelden de vraag, of niets kan .worden gedaan tegen de uitzen dingen in het Nederlandsch van Moskou. Men was van meening, dat de con trole, hier te lande op radio-uitzendingen geoefend, een deel van haar beteekeni.s verliest, indien de Moskousche toespra ken hier ongehinderd kunnen worden ontvangen. Op die manier kunnen andere landen ons systeem van controle illusoir maken. Verschillende leden stelden nog de vraag, of de minister zou willen bevorde ren, dat de uitzendvergunning van den vrijdenkers omroep, welke nog steeds een tijdelijk karakter draagt, wordt ingetrokken. Eenige leden meenden te weten, dat tusschen radio en pers nog geen overeenstemming is bereikt. Zij spraken het vertrouwen uit, dat de minister, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1