NATIONALE Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Ernstige ontploffingsramp te Schiedam. Laatste Berichten Finantiëele Berichten Rechtszaken Land- en Tuinbouw Schiedam in rouw gedompeld. Veertien dooden. Verschillende gewonden. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Voor 163,— 's-jaars 584 M. lengte trapbetonblokglooling vol gens systeem van den waterbouwkundig ambtenaar, dhr M. Leendertse alhier. Hierna werd afsoheid genomen van dhr C. J. Hanse, die wegens het berei ken van den 70-jarigen leeftijd moest af treden. In waardeerende woorden sprak de voorzitter hem toe. In zijn plaats werd nu geïnstalleerd dhr P. L. Krepel. Kcrtgene. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: Adriana de Bruine van Wissenkerke. Vertrokken: Wed. Helena A. D'anckaerts-Capelle naar Leiden; Johan nes P. van Oeveren en echtg. naar Goes. 1 In het plaatselijk comité voor de aanbieding van het nationaal 'huldeblijk aan het verloofde Koninklijk paar hebben zitting' genomen: Mr J. D. Koster, voorz., A. A. Schuit, seer., I. Boot, L. J. D'orst, G. Heijboer, Z, G. Solo-mé Sr., J. L. Ver sprille Sr., P. Wiskerke en Th. Wolse. Voetbal. Goes. Alhier speelde Zaterdagmiddag Olympia op haar terrein aan de Ruyter- laan een voetbal-wedstrijd tegen een elf tal van de Ambachtsschool alhier. De Ambachtsscholieren wonnen met 32. Wemeldinge. Zaterdagmiddag kreeg „Wemeldinge I" 'bezoek van „Goes"- combinatie-elftal. Beide ploegen bleken eVen sterk. Uitslag 44. Ned. Herv. Kerk. Dtrietal te Zevenhoven, G. R. Plomp, cand. te Amsterdam, A. S. Bijlsma, cand. te Velp en S-. Hoekstra, cand. te Joure. Bedankt voor D'elft, K. J. van den Berg te Amersfoort. Geref. Kerken. Tweetal te Oosterbeek, J. H. Houtza gers te Voorschoten en J. OVerduin te Kampen. De Theol. Hoogeschool te Kampen. Het Curatorium van de Theol. Hoogeschool te Kampen heeft in de plaats van Dr K. Dijk benoemd tot assessor D'r G. Keizer te Rheden de Steeg, tot dusver 2e scriba. In zijn plaats is tot 2e ocriba benoemd Dr W. A. v. Es te Leeuwarden. De overdracht van het rectoraat zal Woensdag 20 Januari a.s. plaats vinden door Prof. Dr K. Schilder aan Prof. Dr G. M. den Hartogh. 's Middags om 2 uur zal de nieuwbenoemde hoogleeraar, Prof. Dr K. Dijk van D'en Haag zijn inaugu reel© oratie houden, na tevoren door Dis Schouten te zijn geïnstalleerd. i Aan de gemeenschap der Geref. Kerken onttrokken. Naar de „Rotterd." verneemt heeft Ds- Veder te Utrecht zich aan de gemeenschap der Gereformeerde Kerken onttrokken. - De heer I. G. de Meijer, onderwijzer aan de Ghr. U.L.O. school te Hoofddorp, is benoemd tot leeraar aan de Ghr. Kweekschool voor onderwijzers te Dor drecht. De heer De Meijer, afkomstig van Oost- en West-Souburg, is een oud-leerling der Ghr. Kweekschool te Middelburg. Zaterdagmorgen heeft op de werf Wil- ton-Peyenoord te Schiedam een ontzet tende ontploffingsramp plaats gehad, waarbij 14 dooden en eenige tientallen gewonden zijn te betreuren, terwijl er nog eenige personen worden vermist. Het was omstreeks half tien, toen een ontploffing plaats vond aan 'boord van bet bij genoemde werf in reparatie lig gend Grieksche stoomschip „Petrakis Nomikos" en een dreigende brand ont stond. In paniek vluchtten de aan boord aan wezigen bij eerste opwelling van boord. Spoedig herstelde men zich echter en keerde men aan boord terug om de schade op te nemen en de eerste hulp te verleenen. Reeds toen waren er verscheidene ge wonden en waarschijnlijk reeds eenige dooden, zoodat groot alarm werd' ge maakt en alle geneeskundige hulp uit de omgeving gerequireerd werd, terwijl ook de brandweer van Schiedam, Delft en Rotterdam om assistentie werd verzocht. Bovendien begaf zich een groote hulp ploeg, bestaande uit arbeiders van de werf zel'f aan boord, om het opruimings- werk ter hand te nemen. Daardoor bevonden zich zeer vele per sonen aan boord van het Grieksche schip en was het niet goed na te gaan, wie daar aanwezig waren, toen om ongeveer 10 uur een tweede ontploffing volgde, die veel heviger dan de eerste was. Het geheele dek ging omhoog, het ach terdek spleet open, de schoorsteen sloeg stuk en eenige luiken vlogen omhoog. Eenige tientallen nieuwe gewonden zag men hier en daar verspreid en in de ruimen liggen. Een -groote kraan op de kade tegen over het schip boog dubbel en het groote tandwiel er van vloog ongeveer 500 M. ver weg over de loodsen heen het veld in. Om ongéveer half elf volgde een derde explosie, minder hevig dan de tweede, die bovendien geen persoonlijke ongeluk ken veroorzaakte, dank zij den ontrui mingsmaatregel, waartoe inmiddels be sloten was. De omgekomenen. Direct gedood of aan hun verwondin gen zijn bezweken K. L. Schellenberg, 36 j., Rotterdam; M. Nieuwstraten, 45 j., Schiedam; W. B. de Jong, 24 j., Vlaardingen; G. J. H. T. 'Schultz, walkapitein, Rot terdam; P. Mahn, 2!2 j., Rotterdam; J. A. Wolters, 39 j., Rotterdam. G. 'Verwijs, '57 j., Rotterdam. J. van Galen, 56 j., Rotterdam. Zij allen 'behoorden tot het personeel van Wilton-Feyenoord. C. Nieuwenhuysen, 44 j., Schiedam, hoofdopzichter van 'bestratingen en kring commandant der Schiedamsche brand weer. J. J. Hoek, 33 j., Schiedam, agent van politie. J. v. d. Plas, 50 j., Schiedam, hoofd opzichter van gemeentewerken en plaats vervangend brandweer-commandant. Gonstas Evangelos, 26 j,, 4e machinist op de Petrakis Nomikos. Voorts behooren tot de slachtoffers Etman Wessel, een lid van het personeel van Wilton en de Grieksche donckeyman Antonio Alafonzos. Het lijk van een van deze twee is gevonden; het kon nog niet met zekerheid worden geïdentificeerd, vermoedelijk is het Etman Wessel. De gewonden. Verder zijn er acht ernstig en vier minder ernstig gewonden, terwijl vijf ge kwetsten inmiddels het Ziekenhuis -heb ben verlaten. Ook -zijn enkele tientallen licht gewon den in de verbandkamer op de werf be handeld. Van de in het R.K. ziekenhuis opge nomen zwaargewonde N. Genderen en P. -de Smit, was de toestand hedenmorgen vooruitgaande. De toestand van J. Onderdelinden blijft ernstig. In den toestand van den 59-jarigen P. v. -d. Broek is hedenmorgen verslechte ring ingetreden. Vele uren lang moest men werkloos toezien, omdat gevaar voor nieuwe ont ploffingen dreigde. Men durfde de lijken niet bergen. Ook de naast het Grieksche schip ge meerde schepen werden verhaald. Alle bemanningen van de nog in -de buurt liggende schepen -en dokken enz., waren van boord gegaan. Tegen vier uur besloot men een onder zoek aan 'boord te doen instellen. Het resultaat van het onderzoek was, dat men besloot het vuur te lijf te gaan. De kapitein heeft medegedeeld, -dat bij de eerste ontploffing de geheele beman ning voltallig aan boord was en dat drie van hen bezD waren met bikken, toen het ongeluk gebeurde. Dat zij er levend afgekomen zijn, is een groot wonder. Onmiddellijk na de explo sie zijn zij langs trappen en buizen naar boven -geklauterd om zich in veiligheid te stellen. Omtrent de oorzaak van de ramp zijn allerlei hypothesen opgebouwd, waarvan de meest gangbare is, dat de zich ont wikkeld hebbende gassen door de hitte van het lasischen tot explosie gekomen zijn. Beweerd wordt, 'dat niet -de noodige voorzichtigheid 'door de bazen in acht is genomen. Te midden van -de ravage is Zondag morgen een grondig onderzoek in-gesteld. Er bleken geen slachtoffers meer in de machinekamer te zijn en er bleken ook geen slachtoffers o-p het achterdek te liggen. Deelneming van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin 'heeft den burge meester van 'Schiedam verzocht, aan de nagelaten betrekkingen Haar deelneming te betuigen en tevens den wensch te ken nen gegeven, op de hoogte gehouden te worden van den toestand der slachtoffers. 1 Vrouw tewater geraakt en verdronken. Zaterdagavond bleef de 55-jarige mej. J. Verkerk, te Maartensr- dijk, die in het dorp boodschappen was gaan doen, zoo lang van huis, dat de familie zich ongerust begon te maken. Toen men tegen negen uur een onderzoek instelde, vond men in de vaart, welke de woning van den weg scheidt, het bood- schappenmandje drijven. Toen men ging dreggen, haalde men weldra de vermiste op. D'e levensgeesten waren reeds gewe ken. Vermoedelijk is de vrouw in het duis ter naast de brug geloopen. Inbraak tijdens kerkbe zoek. Zondagmorgen hebben, waar schijnlijk dezelfde personen van enkele weken geleden in Vlaardingen weder tij dens kerktij'd, -hun slag geslagen. Ditmaal in de "Wilhelminastraat waar men zioh met een valschen sleutel toegang heeft verschaft tot de woning van den op-- zichte-r der gemeentereiniging M. v. d. Linden. Er werd f 50 buit gemaakt. Het geheele huis was doorzocht en overhoop gehaald. Brand in een oafé. Zondag morgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het te Tegelen gelegen -dub bele pand, waarin gevestigd het café geëxploiteerd door 'den -heer A. Peute, en de kapperszaak van den heer A. Hek kens. De heer Peute, die het eerst den brand ontdekte, wekte de bewoners-, een vrouw en drie kinderen, -de 62-jarige schoonmoeder en een kennisje, die allen ter ruste waren. Het vuur had intussohen de benedenvertrekken reeds aangetast, terwijl ook de trap in brand stond. Met moeite slaagde men erin door een ïaam op de bovenverdieping op- bet platte dak van een aangrenzen-de waranda te klim men. Van hier uit werden de menschen gered. Het café en het woonhuis brandden totaal uit, terwijl de kapperszaak totaal werd vernield. Jachtgeweer bijl onge luk afgegaan. In de bo-sschen van •de buitenplaats „Meerenberg", aan -de Glippenweg te Heemstede, zou Zaterdag een jachtpartij worden gehouden. Terwijl de jagers en drijvers bezig waren zich voor de jacht gereed te maken, ging van een der jagers plotseling, bij1 het laden van -het geweer, het schot af, waarbij een der jagers, de 36-jarige H. M., uit Soest- dijk door het volle schot in de zij werd getroffen. Ln ernstigen toestand werd hij' naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd, waar hij is overleden. - Inbraak in Koninklijke villa. Loodgieters van het Kon. paleis H|et Loo kwamien -dezer dagen bij het verrichten van 'herstellingswerkzaamhe- den aan de villa van H. M. de Koningin, gelegen aan den -hoek van den Loosche weg en de 'Waldeck Pyrmontlaan te Apeldoorn, welke villa reeds een groot aantal jaren -onbewoond is, -doch wel van meubilair is voorzien, tot de ontdekking, dat was ingebroken. 'Eien onderzoek wee-s uit, dat verschei dene voorwerpen, waaronder eenige waardevolle, waren ontvreemd. Ook hadden de inbrekers de overgor dijnen meegenomen. Schuur met varkens afgebrand. Ten gevolge van het scheuren van een gemets-elden oven ont stond gisteravond brand in de varkens- schuur van den landbouwer M. S. te Delft. Be schuur brandde ge-heel af; tién varkens kwamen in de vlammen om. Ongeluk op onbewaakten overweg. Vrijdagavond is op den on- bewaakten overweg ten Noorden van Heerde, een aanrijding voorgevallen tus- schen een mo-tortrein en een vrachtauto geladen met appelen, welke bestuurd werd door een groentehandelaar uit Wol- vega. De vrachtauto werd gegrepen en groo- tendeels vernield; het fruit, dat een waar de van f 500 vertegenwoordigde, werd naar alle kanten verspreid. Dte botsing was zoo hevig, dat de vracht auto o-p de buffers van den mo-tortrein t-leef hangen en over eenigen afstand werd meegesleurd. D'e trein, die spoedig tot stilstand kon worden gebracht, werd licht beschadigd. Na een kwartier opont houd ko-n hij zijn weg vervolgen. De bestuurder van de vrauöhtauto en zijn 18-jarige zoon, die naast hem in d9 cabine zat, kwamen wonder boven won der met den schrik vrij. De aanrijding ontstond, doordat de be stuurder van de auto de lichten van den trein aanzag voor die van een achterop- rijdende auto en -dus op den overweg doorreed. Een teleurgesteld huwe- 1 ij k s p a a r. Zaterdagmorgen kwam op de secretarie van de gemeente Bergh (Gld.) een paartje, dat in het huwelijk wenschte te worden verbonden. De brui gom had echter verzuimd voor dien tijd zijn geboorte-acte over te leggen en boven dien waren van tevoren geen getuigen opgegeven. De toekomstige echtgenoot meende de eerste fout wel te kunnen herstellen. Hij ging naar huis terug om zijn geboortebewijs te halen. Ten ge meentehuize bleek deze acte voor de motor- en rijwielwet te zijn afgegeven en niet geldig te zijn voor het sluiten van een huwelijk. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde dan ook het huwelijk te voltrekken. Er volgde eenig debat, en tenslotte werd men het eens, dat het huwelijk een paar dagen uitgesteld zou worden, ten einde den bruigom in de gelegenheid te stellen de benoodigde formulieren te verzamelen. Het teleurgestelde paartje bleef niets anders over dan ongetrouwd den minder triomfantelijken terugtocht te aanvaarden. Gewetensbezwaren. Toen Vrij dagavond mej. dr C. Boerlage, predikante bij de Doopsgezinde Gemeente te St.-Anna Parochie, in verband met de luchtbescher mingsoefening en de daaraan verbonden verduistering, door den plaatselijken ge meenteveldwachter verzocht werd een ganglamp, die licht uitstraalde over den weg, uit te draaien, weigerde zij daar aan wegens gewetensbezwaren gevolg te geven. De veldwachter heeft daarna de lamp afgedraaid en meegenomen, meldt te „N.R.Crt." Echtpaar overreden en ge dood. Zondagmiddag is op den rijks straatweg nabij Oegstgeest een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echtpaar het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de ongeveer 55-ja- rige heer en mevrouw Nachtegaal uit Oegstgeest. Zij wilden den weg overste ken juist op het oogenblik, dat een per sonenauto naderde. Deze kon niet meer uitwijken met het noodlottig gevolg, dat zij onder den wagen kwamen en op slag werden gedood. Nog eens de onbewaakte overweg. Weer twee dooden. Zaterdagmiddag heeft op een onbewaak- ten overweg te Heiligerlee een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee men schen zijn gedood. Een trein heeft op een overweg een vrachtauto van de Gebr. Pinkster, expediteurs te Groningen, ge grepen. Waarschijnlijk heeft de bestuur der van de auto, doordat het uitzicht ter plaatse niet bijzonder goed is, en het weer regenachtig was, den trein niet zien aan komen. Toen de vrachtauto zich op de spoorbaan bevond, werd hij door den locomotief, die een snelheid van onge veer 70 K.M. had, gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De aanhangwagen werd van de auto losgescheurd en de laatste werd over een afstand van 250 M. over de spoorbaan meegevoerd. De 't gebied der Centrale. Do heer A. Schout werd gekozen en tot Bestuurslid en tot Penningmeester. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de heer J.J.C. van Dik weer bereid is een „Praatmiddag" te houden. Boven dien hebben enkele sprekers van hier zich bereid verklaard voor de Kiesver- eenigingen op te treden; sprekers van buiten zullen worden gevraagd. Nadat bes-loten is -de e.v. vergadering te houden op 5 Deo., gaat D-s. Vreugden- hil voor in Dankgebed. Ingezonden Mededeeling. verzekert 30-jarige 10.000,- uitkerlng bij overlijden locomotief, een Jumbo, kwam tenslotte tot stilstand, doordat de voorste wielen uit de rails liepen. De vrachtauto was geheel versplinterd. De twee inzittenden werden levenloos uit de wrakstukken van de cabine gehaald. Zij waren onher kenbaar verminkt. Uit de papieren bleek, dat het waren de 35-jarige A. Pinkster en zijn broer J. Pinkster, beiden uit Gro ningen. De passagiers stapten over in den volgenden trein, die een uur later uit Winschoten vertrok en over het an dere spoor werd geleid. Het duurde ver scheidene uren voor het spoorwegverkeer weer ongehinderd voort kon gaan. Op dezen overweg zijn reeds vele ongelukken geschied. Middelburg. Een mooie opknap ping. Een 65-jarige te Middelburg heeft zulk een verjongingskuur ondergaan, dat men eerder aan een 20-jarige zou den ken. Wij doelen ditmaal op de drogisterij van -den 'heer L. Janse in de Noordstraat. Onder leiding van den heer Ir A. Rot huizen is de winkel vergroot en zeer ver fraaid door het aanbrengen van een massief eikenhouten betimmering enz., waarbij- tevens een mooie gelegenheid is geschapen 'tot overzichtelijke schikking van alle artikelen, wat de vlugheid bij 'het bedienen -der klanten ten zeerste be vordert. Zaterdag -bij: de heropening van de vernieuwde zaak was de belangstelling gro-ot. Deze uitte zich niet alleen door druk bezoek, maar ook door vele bloem stukken van leveranciers e.a. toegezon® den. Aan den winkel grenst een flinke ruimte voor het opbergen van het ven sterglas, dat de firma ook in groote ver scheidenheid brengt. Tegen -den Dokmuur aange reden. Zaterdagavond om ruim 9 uur kwam de heer H. de V. uit Rijswijk met ■zijn auto uit de -Schuitvlotstraat den Dam op rijden. Hij wilde achter de boompjes om rijden, -doch ragd door onbekendheid ter plaatse tegen den dökmuur op. De auto werd -deerlijk -gehavend, zoo- dat zelfs controle van de remmen niet meer mogelijk bleek. De heer de V. en zijn broer werden door -glas-scherven ge wond, omdat de voorruit brak. De hier wonende ouders van den bestuurder, -die mede in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. Op de algemeene begraafplaats al hier is Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. B. G. van -Swers, in leven gepen- sionneerd ambtenaar ter Prov. 'Griffie en lid van den Kerkeraa-d der Waalsche ge meente. Aan de groeve voerde het woord de predikant dier -gemeente, Ds R. Blom- maert en bet oudste lid van d-en Kerke- raad -de heer C. Hack. De zoon van den overledene, de heer W. G. van .Swers, dankte voor de belangstelling. Vlissingen. Statenkieskring Centrale Vlissingen. Zaterdag kwam de Centrale A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" te Vlissingen in fgewo-ne ledenvergadering bijeen onder leiding van den voorzitter, den beer G. van de Putte. Na gebed en bet lezen van een ge deelte uit Jakobus 5 sprak deze de Ver gadering toe: De aanleiding daartoe was het bedanken van den -heer Laernoes als bestuurslid der Centrale. Wat een tragisch heengaan. Hiji, zoo vele jaren onz-er een. Eh nu zool Toch geen hooghartig neerzien van onze zij de. Die staat, zie toe, dat hijl niet valle. En nu een mistig, moedig voorwaarts gaan, -het oog op God gerioht. Hij zal het ook bij1- de a.s. Verkiezingen in alles wel maken. Na dit ernstige woord werden -bespro ken de .„Voorstellen voor de verkiezing 1937" Vooirloopig werden deze door de Cen trale zonder eenige wijziging of aanvul ling overgenomen. Wat de Propaganda aangaat, dehee- ren Ds. Vreugdenhil, Davidse, Maas en A. Schout verklaarden zioh bereid een commissie te vormen beoordeelend de algemeene en samen stellend de propa ganda! ectuur speciaal geschikt voor BEURSBERICHTEN. A Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. Y. A. 409 415% Ned. Ind. Hdhk. 132V2 132 Philips 250% 253V2 Unilever 159V2 164 Amsterd. Rubber 248 257% Koninkl. Petroleum 399V2 404 D'eli Mij. 300 305 Ne-d. Scheepv. Unie 81% 85 4 pet. Nederland 100% 10O7/a 4 pet. Nederl. Indië lOOVs 1005/a U. S-. Steel 57V2 577/a Anaconda 36 363/a U. S. Leather 33/l8 3% Bethlehem Steel 537/a 54% Adj. Chic. Milwaukee 63/a 63/a Cities Service 38/a 37/io Intern. Nickel 45% 46% Shell Unio-n 196/a 203/it Kennecott Copper 437/a 45% Radio Gorp 8% 8Va Car Foundry 39V2 39 Tidewater 147/l6 15% Midco-nt. Petrol 22 22;Vv Gen. Motors 55 55 American E'nka 37V2 38V9 Op de lokale markt heerschte van-daag wederom een willige stemming en over vrijwel de geheele linie waren de koersen hooger. Vooral Rubber en andere cul tuurwaarden waren -gevraagd. Kon. Olie waren vastge-stemd, terwijl Unilevers op liepen in verband met den hoogeren pondenkoers. Dit was heden 9.07-8, de dollar 1.85%-%. De Am-erikaansche afdeeling was in afwachting der verkiezingen min of meer veronachtzaamd. Wij' vernemen dat eerstdaags een Staatsleening groot 100 millioen zal wor den uitgegeven -van het drie procents rente type a 95% pet., met een aflos singstermijn van 20 jaar. De helft hier van is waarschijnlijk bij de Rijlksfondsen geplaatst. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Nov., 2.30 u. Londen 9.059.06. Berlijn 74.4074.50. Parijs 8.58-8.62. Brussel 31.18—31.28. New-York 1.84%-1.85%. Faillissementen. Het faillis sement van E. J. Strijdonk, bakker, wo nende te Hulst, curator Mr .H. B. L. de Rechter, te Hulst, is geëindigd met een uitdeelingslijst met een uitkeering van 49,8856 pet. aan -de concurrente schuld- eischers. - Het failissement van E. J. Wolfert, koopman, wonende te Hulst, curator Mr H. B. L. de Rechter te Hulst, is geëin digd door homologatie van het accoord. Preferente schuldeischers 100 pet., con currente schuldeischers 45 pet. Hooger beroepen. Door A. C. de W., huisvrouw J. van L., 35 jaar, zon der beroep te Middelburg, is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter van 27 October 1.1, waarbij zij wegens mishandeling en een voudige beleediging is veroordeeld tot f 10 of 5 -dagen hechtenis. Idem door J. J., 32 j., bankwerker te Axel tegen een vonnis van de Rechtbank van 16 October 1.1., waarbij hij wegens op lichting is veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf. Opleving van den paardenhandel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er bestond te Axel voor de najaars- hengstenkeuring groote belangstelling meldt de „Telegr.". Uit alle provinciën en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3