MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 28 Begrooting Handel, Nijver heid en Scheepvaart. Buitenland. Binnenland Monopolieheffing op granen. De belangen van den Middenstand. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weokabonnemonton voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losso nummors 5 cent Advertonliön 30 cent per rcgol. Ingezonden medcdeelingon 00 cent per regel. Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Voorloopig verslag Tweede Kamer. Verscheidene leden verklaarden van meening te zijn, dat indien de noodzake lijkheid van bescherming van het Neder- landsche bedrijfsleven tegen buitenland- sche bedreiging mocht afnemen, ook de beschermende maatregelen van handels- politieken aard kunnen en moeten wor den verzacht. Zij stemden dan ook ten volle in met de opheffing van contingenteeringen, wel ke reeds heeft plaats gevonden. Zij hoop ten, dat de regeering zal kunnen beslui ten om verscheidene andere contingen teeringen te laten volgen. Vescheidene andere leden meenen tegen den aandrang om zooveel mogelijk contingenteeringen op te heffen ernstig te moeten waar schuwen. Slechts zeer geleidelijk en voorzichtig zal de regeering op dezen weg mogen voortgaan. Verscheidene leden gaven opnieuw uiting aan hun overtuiging, dat een ver hooging van invoerrechten boven handhaving van contingenteerin gen de voorkeur verdient. Hiertegenover werd andermaal aange voerd, dat contingenteeringsmaatregelen veel gemakkelijker ongedaan gemaakt kunnen worden, wanneer de tijden ver anderen, dan tariefverhoogingen. Meerdere leden stelden de vraag, of het departement wel over voldoende krachten beschikt om de omvangrijke en hoogst verantwoordelijke taak, verbonden aan de onderhandelingen over handels- en clea- ringovereenkomsten, bevredigend te ver vullen. Gevraagd werd waarom de handels missie, welke onder leiding van den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land naar Zuid-Amerika zou worden ge zonden, nog niet is vertrokken. Verscheidene leden bepleitten voortzet ting van den steun der regeering bij het streven naar ordening, opkomen de uit het bedrijfsleven zelf. Andere leden verwachtten van de z.g. ordening weinig heil. Constructieve wel- vaartspolitiek bestaat huns inziens voor al in het wegnemen van de belemmerin gen voor het particuliere initiatief. Een aantal leden vroeg den minister, of deze in samenwerking met den minis ter van waterstaat de totstandkoming van een bedrijfsordening, omvattende zoo wel de producenten als de distribuanten en de voornaamste consumenten van steenkolen, zou willen bevor deren. Verscheidene leden koesterden omtrent industrialisatie nog steeds geen hooge verwachtingen. De gewijzigde situatie op mo netair gebied, zoo werd opgemerkt, zal ook voor onze zeescheepvaart niet onbelangrijke gevolgen hebben. Men meende, dat de positie van dezen voor ons land zoo belangrijken tak van bedrijf daardoor ongetwijfeld minder ongunstig is geworden, al zijn alle moeilijkheden daardoor nog geenszins overwonnen. Voor de positie onzer havensteden be- teekent de depreciatie van den gulden, zoo werd verder opgemerkt, een voordeel. De Rijnvaartpremies zijn door die waardedaling evenwel niet in beteekenis verminderd, eerder vermeerderd. Ge vraagd werd, welke maatregelen de Re geering op dit gebied denkt te nemen. DE OORLOG IN SPANJE. De regeeringstroepen weren zich duchtig. De mededeelingen van de strijdende partijen in Spanje bevestigen de belich ten dat de regeerings strijdkrachten inder daad een krachtig tegen offensief hebben ingezet. Hier en daar schijnen zijl de opstandelingen wat te hebben terugge drongen, doch mien krijgt niet den in druk dat de beweging doorzet; wel zal zijl het voortdringen der opstandelingen naar de hoofdstad vertragen. Het onverwachte tegenoffensief der Rooden wordt in verband gebracht met nieuwe, belangrijke wapenaanvoeren uit Sowjet-Rusland. De Russische verklaring dat de Sow jet-Unie zich niet langer „in grootere mate den andere landen aan het noninterventie-acoöord gebonden acht", wordt opgevat als een aankondiging van een mogelijk actieve levering van mate rieel aan de regeering. De opstandelingen hebben van zee uit getracht een aanval te doen in de Baai van Rosan aan de kust van Catalonië. De aanval werd echter afgeslagen. Madrid is Zaterdag wederom door nationalistische vliegers bestookt. Uit na dere gegevens blijkt dat bijl het vorige luchtbombardement op de hoofdstad 41 personen zijln gedood, terwijl bijl het bom- bardemient der voorstad Getafen 70 per sonen om het leven zijln gekomen. Geble ken is, dat de luchtafweerdienst der rooden volkomen heeft gefaald. De geruchten blijiven aanhouden, dat de rooide regeering Madrid zou hebben verlaten of spoedig zou verlaten. REDE VAN MUSSOLINI. De Volkenbond mag, wat Italië betreft, sterven. 'Gisteren hield Mussolini te Milaan, op het plein voor den Dom een rede. In zijn rede verklaarde Mussolini, dat hij de positie van het fascistische Italië uiteen wil zetten, wat betreft de betrek kingen tot de overige landen in dit, zoo verwarde oogenblik. Op de eerste plaats moet het interna tionaal terrein worden gezuiverd van iedere leugen en illusie van de ideologie van "Wilson. Een van deze, d:e ontwapening, is reeds verdwenen, niemand wil ontwape ning en een ontwapening van allen is onmogelijk. Een andere illusie is de collectieve veiligheid, die nooit bestaat. De Volkenbond moet vernieuwd wor den, of sterven. „Aangezien vernieuwing uiterst moeilijk is, kan de bond, wat ons betreft, sterven. Wij zullen nooit de dui- velscbe blokkade vergeten, welke de Vol kenbond tegen Italië ontketende. Hierna ging de duce over tot de be spreking van de verdragen met Oosten rijk en Hongarije, na te hebben gewezen op de uitstekende verhouding met Zwit serland. Hij noemde Hongarije „de groote verminkte", welke recht moet worden ge daan in het Donaugebied, opdat bier vrede heersche. De betrekkingen met Joeg o-S 1 a v i zijn verbeterd en de grondslagen voor een hechte vriendschap tusscben beide lan den zijn gelegd. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland verklaarde de duce, dat dit groote land de sympathie geniet 'van bet Italiaansche volk. „Op de spil Berlijn-Rome kunnen alle staten van Europa, die van goeden wil zijn, meewerken. Voor Italië is de Middellandsche Zee het leven. Italië wil dezen weg noch be dreigen, noch onderbreken, doch bet wil zijn rechten geëerbiedigd zien. De En- gelschen moeten zien, dat dit een voldongen feit is, waaraan niet valt te tornen. Er is slechts één middel tot een alge heels oplossing. Indien men Italië in deze zee tracht te verstikken, zal het geheele Italiaansche volk zich verheffen. Tenslotte verklaarde de duce, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land 'en in de lucht zal perfectionneeren. Deze rede van den duce werd herbaal de malen door luide toejuichingen onder broken. Het aantal personen, dat op bet plein verzameld was, werd op 250.000 geschat. DE HAVENSTAKING IN AMERIKA. Nog steeds uitbreiding. De toestand wordt ernstig. Doordat ook zestienhonderd arbeiders van de opslagplaatsen te San Francisco in staking zijn gegaan, 'heeft de situatie in de haven zich nog aanzienlijk toege spitst meldt „Un. Press". Het geheele handelsverkeer, ook de handel in levens middelen, is reeds ontwricht en daar ook in verschillende transportbedrijven bet werk is neergelegd, zal de stad wellicht, ook zonder dat het tot een algemeene sta king' komt, waarmede intusscben reeds gedreigd wordt, reeds vandaag moeilijk beden ondervinden met de levensmidde len voorziening. De sympathie-staking in de New-York- sche haven schijnt door te gaan. De staking aan de Pacifickust breidt zich met het uur uit. Meer dan 150 sche pen liggen stil. De staking omvat meer dan 120.000 man. Neutrale waarnemers voorzien, dat de staking van langen duur zal zijn. Intusscben heeft zich een groote onge rustheid meester gemaakt van de bevol king. ORKAAN VERWOEST MADRAS. Minstens vijftig dooden. Een deel van Madras is door een ont- zettenden wervelstorm bijna geheel ver woest. Blijkens de eerste berichten, welke nog slechts spaarzaam binnenkomen, zijn minstens vijftig (in sommige berichten is zelfs sprake van honderd) personen ge dood. Meer dan 15.000 inlanders zijn dakloos geworden. De orkaan woedde met onbeschrijfelijk geweld. Bijna alle groote wegen in het ge teisterde gebied zijn onbruikbaar ge maakt. Dé telefoon- en telegraafverbin dingen zijn grootendeels verbroken. Onder den druk van den wervelstorm is een tabaksfabriek volkomen ingestort, waarbij honderd in de fabriek aanwezige arbeiders den dood vonden. In bet eveneens door den cycloon ge troffen Ohirola werden nog 62 personeD gedood. Rex-meetings niet doorgegaan. D'e zes groote vergaderingen welke de leider der Belgische Rexisten D'egrelle te gen gisteren had belegd, zijn niet doorge gaan. Hij achtte den dag van Allerheili gen niet geschikt voor bijeenkomsten mei een politiek karakter. Daarentegen kon digt zijn orgaan aan, dat van 8 tot 29 November 15 groote meetings zullen wor den gehouden in de voornaamste Belgi sche steden, met uitzondering van Brus sel. Deze bijeenkomsten zullen ten -doel hebben, de regeering van repliek te -die nen na baar verbod van betooging. Het Duitsche tekort aan grondstoffen. Het officieele Duitsche rijksblad bevat een decreet, krachtens hetwelk het ge bruik van koper, nikkel, lood en hun allia ges ten behoeve van het grootste deel der fabrikaten voor de bouwindustrie verbo den wordt. Een uitzondering wordt gemaakt voor producten, welke door het buitenland worden besteld, omdat Duitschland daar door deviezen krijgt. Korte Berichten. i Koningin Mary, de gemalin van wij len den Engelschen koning George V, is ziek. Verscheiden Joodsche kooplieden werden tijdens de markt te Neuteich (grondgebied van de vrije stad Danzig) door nationaal-soeialisten mishandeld. Huizen van Joden werden geplunderd. Er zijn verscheiden gewonden. De politie trad niet op. -Van 10 tot 24 October is het aantal ingeschreven werkloozen in Frankrijk met 2500 gedaald tegenover een vermeerde ring van bijna 8400 in dezelfde periode van het vorige jaar. 1 Te Amstetten in Opper-Oostenrijk heeft de politie een geheim wapendepot ontdekt, waar een groote hoeveelheid mi trailleurs, geweren, handgranaten en mu nitie lag opgeslagen. De wapens behoor den aan den ontbonden soeialistischen S'chutzhund. Een dertigtal personen is in verband met deze kwestie gearresteerd. Aanhoudende regenval heeft in Wa- lachye overstroomingen veroorzaakt, wel ke een catastrophalen omvang hebben aangenomen. De rivier Jiu (een zijrivier van de Donau) is buiten haar oevers getreden en heeft eenige plaatsen onder water ge zet en groote verwoestingen aangericht. Eenige menschenlevens zijn te betreuren. De Weichsel is Zaterdag buiten de oevers getreden. Talrijke plaatsjes zijn overstroomd. Intusschen zijn meer dan veertig huizen weggespoeld. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Havre een zware storm ge woed, gepaard gaande met onweder en hevige plasregens. Aan de kust heeft zich een zeebeving voorgedaan, die het zee- peil twee meter deed stijgen. De Deensche Noordzee-visscherij heeft vorige week tengevolge van het storm weer ernstige verliezen geleden. Negen visschersbooten uit Ebsjerg, met in het geheel 30 man aan boord, worden nog vermist. Het vliegtuig van de lijn op Frank furt a. d. Main is Zondagmiddag in het Thuringer woud tijdens den dikken mist verongelukt, nadat het met den grond in aanraking was gekomen. Het toestel werd vernield. De drie leden der bemanning en zeven passagiers kwamen bij de ramp om het leven, terwijl drie passagiers gewond werden. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARDT De Groote of St. Jacobskerk te Den Haag is vanaf heden voor alle diensten geslo ten, zulks in verband met de vernieuwing van de verwarmingsinstallatie. De conclusie ligt voor de hand zegt de N.R. Crt. dat de bovenbedoelde werk zaamheden worden ondernomen met het oog op het huwelijk van Prinses Juliana en men mag in het bovenstaande bericht 'dan ook een bevestiging zien van de eerder uitgesproken veronderstelling, dat dit hu welijk in de Groote Kerk te 's-Gravenhage zal worden voltrokken. CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Vergadering van het algemeen bestuur. Dezer dagen is -het algemeen bestuur van het Ghr. nationaal vakverbond bijl een gekomen ter bespreking van verschil lende aangelegenheden. De voorgenomen wijlziging van de rechtspositieregeling van de bezoldigde Voorloopig geen verlaging. Van verschillende zijden is de ver- waohting uitgesproken, dat binnen zeer korten tijd de monopolieheffing op gra nen zal worden verlaagd. De monopolieheffingen zijn, als onder deel van de landbouwcrisiswetten, een tij delijke maatregel en er kunnen zich zon der eenigen twijfel omstandigheden voor doen, waardoor zij worden verminderd of afgeschaft. In de wijzigingen der graan prijzen, mede tengevolge van de mone taire veranderingen, heeft de regeering geen aanleiding gevonden tot verlaging te hesluiten. Naar het A. N. P. van bevoegde zijde verneemt, bestaat bij de regeering niet het voornemen vooralsnog tot verlaging van deze monopolierechten over te gaan. bestuurders werd voorloopig met het oog op de gewijzigde monetaire politiek der regeering teruggenomen. Aan de hoofd besturen zal worden geadviseerd de ver lagingen die voor de jaren 1935 en 1936 getroffen zijn, oolk voor 1937 toe te pas sen. Een voorstel van de commissie voor samenwerking om te komen tot een slich ting tot uitzending van leden (hun vrou wen en/of kinderen) die herstel of rust behoeven, werd aangenomen. Het be drag benoodigd voor het stichtingskapi taal werd vastgesteld. Na een inleiding van den voorzitter van het verbond, den heer A. Stapelkamp over het bijl den Hoogen Raad van Aibeid aanhangig gemaakt ontwerp van wet tot wijziging van de Ongevallenwet 1921, sprak de vergadering zich uit over dit Ontwerp van wet. Algemeen was men van oordeel dat dit ontwerp van wet niet in het belang is van de verzekerde ar beiders en de uitvoering van de Ongeval lenwet 1921. MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De hoofdbesturen van den Eersten Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de Sdgareninduslrie, te Amsterdam en de Zuidelijke Bond van Kleinfabrikanten in ,de Sigaren-industrie te Tilburg hebben aan de leden der Eerste Kamer een adres gezonden, waarin o.m. wordt gezegd: „De ruïneuse toestand waarin zich de sigaren-industrie vanaf 1930 bevindt, als oorzaak van de mechanisatie en die hoe langer hoe sterker afmetingen aanneemt, heeft de regeering en Tweede Kamer ge noopt een wet aan te nemen, waardoor het voor de ondernemers (waarschijnlijk) niet meer mogelijk zal zijln nog machines ter vervaardiging van sigaren aan te schaffen. Zeer duidelijk is komen vast te staan, dat de mechanisatie voor de sigaren-in dustrie duizenden werkloozen heeft ge schapen, en dat, om dit euvel teniet te doen, de wet ter breideling der mechani satie niet het noodige perspectief zal brengen". De hoofdbesturen weten, dat de Éérste Kamer niet de bevoegdheid heeft, deze wet in een meer gunstigen zin te wijtei- gen, doch zijl hebben de illusie, dat er de aandacht op zal worden gevestigd dat met wijlziging der Tabakswet, door de be lasting der machinale productie sterk te verhoogen, een breideling van de me chanisatie zal ontstaan, waaruit een grootere werkverruiming zal voortvloeien. Krachtige bescherming gevraagd tegen grootbedrijf en filiaal-ondernemingen. Bij de behandeling van de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de afdeelingen van de Tweede Kamer, werd van verschillende zijden de bijzon dere aandacht van de regeering gevraagd voor de belangen van den middenstand. De toestand van den middenstand, zoo werd betoogd, was 'voor het loslaten van den gouden standaard reeds buitengewoon moeilijk. Van de maatregelen, die hetzij' reeds genomen, hetzij in voorbereiding zijn om den middenstand te helpen, zijn er, zoo meenden de aan het woord zijnde leden, slechts twee, die den middenstand spoe dige hulp kunnen verschaffen. Deze twee maatregelen zijn: het van rijkswege ver strekte mid d ens tand sere- diet en de instelling der borgstellings- fondsen. Dringend noodzakelijk achtten ver scheidene leden daarom meer ingrijpend© maatregelen ter bescherming van den middenstand. Met name drongen zij er op aan, met spoed een krachtige bescherming tegen het zich steeds uitbreidende grootbedrijf Binnenland. Voorloopig Verslag over de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Ernstige ontploffing te Schiedam. 14 dooden. Voorloopig geen verlaging monopoliehef fing op granen, "Wat de regeering voor den middenstand doet. Lezing te Middelburg. Buitenland. Orkaan teistert Madras. De staking in Amerika heeft zich uitge breid. De oorlog in Spanje. Dé regeering krijgt hulp van Rusland. Rede van Mussolini. 'en de filiaal-ondernemingen ter hand te nemen. Verscheidene leden drongen nogmaals aan op maatregelen tegen het cadeau stelsel. WAT DOET MEN VOOR DEN MIDDENSTAND? Zaterdagmiddag had ih het gebouw St. Joris te Middelburg, uitgaande van het bureau van de Kamer van Koophandel, een koffietafel plaats, waaraan een 10- tal leden en verder vele vertegenwoordi gers van Middenstandsvereenigingen deel namen. Zij werden verwelkomd door den Voor zitter der Kamer, den heer W. Berde nis vanBerlekom. Na den maaltijd sprak de heer J. J. R. Schmal, referendaris van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, oiver bovenstaande vraag. Spr. koos als uitgangspunt de verschil lende desiderata in October 1933 door den Middenstandsraad aan Minister Ver schuur kenbaar gemaakt. Wanneer men die wenschen thans overziet, blijken deze inmiddels voor een belangrijk deel in vervulling te zijn ge gaan. De wettelijke regeling inzake het afbe- talingsstelsel, waarom destijds gevraagd werd, is inmiddels in werking getreden. De wijziging der Winkelslui tingswet is reeds zoolang geleden tot stand gekomen, dat daarbij thans niet uitvoerig behoeft te worden stilgestaan. Hetzelfde geldt van den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle- prijs, een euvel, waaraan sedert eveneens een einde kwam. Met betrekking tot de wettelijke rege ling ivan den verkoop met behulp van automaten, is een ontwerp bij de Tweede Kamer aanhanging. Dit is inmid dels tot openbare behandeling genaderd. Een ander onderwerp, dat inzonder heid d'en handeldrijvenden middenstand ter harte gaat, i§ een voorziening inzake het incasseeren van kleine vorderingen. -Het ontwerp houdende maatregelen tot vergemakkelijking van in ning van onbetwiste geldvorderingen, dat bij de Tweede Kamer aanhangig is, is mede bedoeld om de moeilijkheden, welke inzonderheid de middenstand op dit ge bied ondervindt te verhelpen. Van verdere strekking is het denkbeeld inzake het stellen van vestigings- eischen voor middenstan dsbe- d r ij v e n, dat sinds 1934 in het middel punt der belangstelling staat; ook dit ont werp is, nu dezer dagen de Memorie van Antwoord verscheen, voor openbare be handeling in de Tweede Kamer gereed. Ook de c r e d i e t s t e u n voor m i d - denstan dsbedrijven, die door de crisis in licpiiditeitsmoeiiijkheden geraak ten, is in vollen gang. Voor kleine mid denstanders zijn daarenboven in den jongsten tijd in verschillende deelen des lands borgstellingsfondsen opgericht, die van Rijkswege financieel gerugsteund worden. Spr. noemt voorts de Wet van 13 Sep tember 1935, houdende regeling betref fende het uitverkoopen en oprui men in het winkelbedrijf, welke sedert 15 October 1935 in werking is. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de belangen van den middenstand geens zins uit het oog worden verloren; zulks blijkt tenslotte ook uit het ontwerp eener rege ling betreffende het vestigen van onder nemingen door vreemdelingen, waarover de Tweede Kamer haar Voorloopig Ver slag heeft uitgebracht. Spr. vestigde overigens ook nog de aandacht op de werkzaamheden ivan het Economisch Instituut voor den Midden stand. Van de gelegenheid om vragen te stel len of van gedachten te wisselen, maak ten enkele aanwezigen gebruik. De heer Burgs uit 'Goes kwam er voor namelijk tegen op, dat bij het verstrekken van goedkoope waar o.a. van steenkolen aan werkloozen, de middenstand niet wordt ingeschakeld. De heer Menheere, lid der Kamer,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1