Om gezag en vrijheid. BERTELS' EERSTE BLAD CADEAU ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 27 Staten-Generaal. GRATIS ORANJE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 6 x 60 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N,V. Uitgovors Maatschappij „Luctor ot Einorgo" tor oxploitatlo van hol blad „Do Zcouw". Duroaux Lango Vorststraat 70, Goos. Telefoonnummer 11. Poslchëque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 por kwartaal, wookabonnomonton voor Middolburg, Goos on Vlisslngon f 0.20. Losso nummers 5 cont AdverlentiOn 30 cent por rcgol. Ingezonden medcdcelingcn 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In verband met het hoogst ernstig ka rakter van het huidige tijdsgewricht, nu 'de omwentelingszucht in velerlei zin den toestand uiterst gevaarlijk maakt, wordt in het ontwerp verkiezingsmanifest 1937 van de A.R. partijl uitgesproken, dat deze partij het haar roeping aoht de bijzon dere aandacht en de hartelijke medewer king van het gansche Nederlandsche volk te vragen voor het behoud en de verster king van ons nationale leven in histcri- schen zin. „Zij meent, gelet op de buitengewone omstandigheden en op den toestand, waarin Staat en maatschappij' ten onzent verkeeren, in dezen stembusstrijd op den voorgrond te moeten plaatsen als alge- meene richtlijn voor den staatkundigen arbeid: den plicht tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter berm- ring van de hoogste goederen, onder Gcds voorzienig bestel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der historie aan ons volk geschonken." Het gaat dus volgens dit manifest om het behoud en de versterking van het nationale leven. We zouden kunnen zeggen dat dit na tionale leven van twee dingen in bijlzon- dere mate afhankelijk is: gezag en vrij heid. Voorop staat erkenning van het gezag. Nu zdjln er velen, ook buiten onzen ikiring, die dezen eisoh onderschrijven, en die van oordeel zijn dat krachtige ge- zagshandhaving een zaak van de eerste orde is. De machthebbers in Sovjet-Rusland zijn voorstanders van handhaving van hun gezag. En de sociaal-democraten als ze ergens de baas zijn willen ook niet dat er aan hun gezag wordt getornd, evenmin als fascisten en nationaal-socialisten. Wiji beleven zefts het merkwaardige feit, dat door groepen die hier van hoog houding van het gezag der Overheid wei nig moeten hebben, de noodzakelijkheid betoogen dat de regeering in Spanje wordt gesteund tegenover de opstande lingen die haar gezag niet erkennen. Begonnen moet dus worden met te vra^ gen: wat verstaat men onder gezag; waar zoekt men de bron en de oorsprong van het gezag; wordt al of niet erkend dat alle gezag van God afdaalt. Dit is van groote beteekenis, omdat alleen hij, die erkent dat de Overheid wel gez&gsdraagster is, maar dat zij op haar beurt weer heeft te buigen voor bet gezag van God, die aller Souverein is, naast bet gezag ook de vrijheid kan erkennen. Gezag en vrijheid zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden Wie, zooals dat zooveel gebeurt,, gezag verwart met macht en krachtsbetooning, wie niet erkent het goddelijk karakter van het gezag, die zal ook de burgervrij heid niet erkennen en niet kunnen erken nen Dat blijkt wel zeer duidelijk bij het nationaal-soeialisme. Deze beweging wil een sterk gezag, maar omdat het ge- vraagde gezag geen zedelijken grond heeft, wo'rdt al dadelijk op den voor grond gesteld, dat alles wat de eenheid van het volk zou kunnen schaden onder drukt moet worden. Daarom is bij haar de vrijle school con trabande. Daarom moeten ook de kerken, wanneer zij althans den plicht erkennen om het licht van Gods Woord over heel het leven te laten uitstralen, aan banden worden gelegd. Bij schijnbare gezagshandhaving is er zoo in werkelijkheid niet anders dan on dermijning van het gezag, van het hoog ste gezag. Het gevaar, dat in dezen tijd van die zijde dreigt, wordt vrij' algemeen ingezien, zoo zelfs dat reeds organisaties zijn ge vormd met het speciale doel de democra tie te verdedigen en de vrijheid te hand haven. Ook hier past echter de nöodige voor zichtigheid. Want er is niet alleen een roepen om gezag, dat in den grond precies het te genovergestelde beoogt, maar er is ook een schermen met de vrijheid, dat in we zen niet anders beoogt dan bandeloosheid en anarchie, een vrijheid die regelrecht op despotisme, in welken vorm dan ook, uitloopt. Men eisoht dan voor zioh de vrijheid op, om zich te emancipeer en van het door God gestelde gezag en de door God gegeven levenswetten. Met een beroep op de vrijheid wordt het gezag van de overheid miskent, even als het gezag van God en Zijn Woord. Men eisoht voor den autonomen mensch het recht op om zich uit te leven en het 'bedriegelijke licht van de mensche- lijke rede tot richtsnoer te nemen. Men vraagt vrijheid om het gezinsleven te on dermijnen, om het huwelijk al dan niet te ontbinden, olm de kinderen op te voe den naar eigen inzicht, om naar eigen believen over den Dag des Heeren te be schikken; vrijheid om met de meeste be slistheid het Woord Gods als regel ook voor het maatschappelijke en staatkun dige leven te verwerpen. En is die vrijheid eenmaal aanvaard, dan zijn daarmee tevens de dammen en dijken tegen de revolntiegolven onder mijnd. Zooals een valsohe opvatting omtrent het gezag moet leiden tot vernietiging van de vrijheid, zoo voert ook een valsohe opvatting van de vrijheid tot ondergra ving van het gezag. Gezag en vrijheid, twee onberekenbare schatten onder Gods voorzienig bestel en onder de leiding van 't Huis van Oranje, in den lOop der historie aan ons volk ge schonken. 1 En met reden roept dan ook het verkie zingsmanifest op tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter bewa ring van die voortreffelijke nationale goederen. TWEEDE KAMER. EEN ACHTJARIGE LEERPLICHT? Het initiatief-voorstel van den heer K. ter Laan in de Tweede Kamer sterk gecritiseerd. In de gisteren voortgezette zitting der Tweede Kamer is aan de orde gesteld het voorstel van wet van den heer K. t e r Laan c.s. tot wijziging van de Leer plichtwet, in hoofdzaak behelzend invoe ring van de achtjarige leerplicht en ver plichte schoolvoeding en kleeding, voor de helft ten koste van het rijk. De heer Coops, Lib., herinnert aan de geschiedenis van de indiening van dit initiatief-ontwerp en noemt het weinig elegant, dit voorstel, dat dateert van 1933, zoo kort voor de verkiezingen te laten behandelen. Het voorstel zelf acht spr. weinig aan trekkelijk. Uitbreiding van vakonderwijs acht spreker belangrijker dan invoering van het achtste leerjaar. Ook wat de verplichte schoolvoeding en -kleeding betreft, is de behoefte van dit initiatief-voorstel niet gebleken. Spr. kan aan dit voorstel zijn stem niet geven. De heer T i 1 a n u s, C.-H., verklaart zich tegen de verlenging van den. leerplicht met een jaar, tegen de afschaffing der landbouwverloven en verplichte school voeding en -kleeding. Spr. wil niet beweren, dat dit voorstel is gedaan in verband met de komende verkiezingen, hoewel de schijn er tegen is, want het werd ingediend kort voor de verkiezingen van 1933, en de Memorie van Antwoord verscheen pas nu, betrek kelijk kort voor de verkiezingen van 1937. De voorstellers beroepen zich op den steun van het N.V.V., die zij aanduiden als de moderne vakbeweging. Spr. pro testeert daartegen, omdat hij het discri- mineerend acht voor de Christelijke vak beweging, die hij in den waren zin des woords „moderner" acht, omdat alleen te denken aan materie en loon in onze dagen niet meer modern geacht kan worden. De heer Van Houten, C.-D., is voor stander van het voorstel, doch zal zijn stem niet kunnen geven aan art. 5 ervan, omdat de daarin vervatte intrekking van het landbouwverlof, vooral voor de kleine boerenbedrijven, die in oogsttijd geen hulpkrachten kunnen betalen, voor het platteland niet te dragen is. De heer S u r i n g, R.-K., behandelt de financiëele zijde van het voorstel, welks aanneming de kosten van het onderwijs met 6 7 millioen gulden doet stijgen, en dat terwijl de regeering circa 7,5 mil lioen op onderwijs moet bezuinigen. De heer J o e k e s, Vrijz.-Dem., is het met de voorstellers van het initiatief-ont werp eens, dat invoering van het achtste leerjaar gewenscht zou zijn. Bij het beoordeelen van een maatregel kan men echter niet alleen oordeelen naar wat men wenschelijk acht, doch vooral ook naar de omstandigheden, waarbij men zich moet afvragen, of die het mogelijk maken. Als de middelen ontbreken, moet wat gewenscht is, achterwege blijven. Spr.'s fractie zal dan ook tegen het voorstel stemmen. De heer Z ij 1 s t r a, A.-R., is van mee ning, dat het voorstel beter achterwege had kunnen blijven. Het getuigt niet van verstandig financiëel beleid nu de bezui nigingen, die het Departement van On derwijs noodig acht, nog niet zijn bereikt. Door het aannemen van een dergelijk voorstel zou men slechts het initiatief recht van de Kamer schaden. In verdere verlenging van den leer plicht ziet spr. een te krachtig ingrijpen Ingezonden Mededeeling. VOOR 23 KIPPEN OF EENDEN van den staat in het gezin, waar spr. zich uit principiëele overwegingen krach tig tegen zal verzetten. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen de op heffing van het landbouwverlof en kant zich principiëel tegen het voorgestelde in zake de schoolkindervoeding en -klee ding. We zijn hier op dit gebied lang zamerhand reeds in den socialistischen staat gkomen. De heer W ij n k o o p ('G.P.) geeft zijn volledigen steun aan 'het voorstel. De heer Arts (Kath. Dem.) betreurt het, dat de voorstellers geen nauwkeuri ger gegevens en juister ramingen in hun voorstel konden opnemen. Deze zouden toch wel te krijgen zijn geweest. Het voorstel zelf juicht spr. toe. De heer Kersten (S.G.P.) heeft tegen het voorstel bezwaren, o.a. te gen verlenging van den leerplicht, omdat bij de leerplicht zelf reeds verkeerd ach'. De staat mag niet treden in de rechten en plichten van de ouders. Bij velen moe ten de kinderen reeds zoo gauw moge lijk meeverdienen. 'Ook uit financieele overwegingen acht spr. de verlenging van ■den leerplicht verwerpelijk. Wat het landbouwverlof betreft, is spr. van m'eening, dat met de daarop toege paste 'beperking reeds tot het uiterste gegaan is. De hierbij verrichte arbeid is juist uiterst geschikt voor kinderen. T. a. v. de kindervoeding zegt spr., dat de zorg voor de kinderen bij, de ouders berust en het hier voorgestelde rukt het gezin uit elkaar. Spr. ziet zich uit al deze overwegingen genoopt, tegen het voorstel te stemmen. De heer Westerman (ex-nat. herst.) zegt, dat menigeen wel zou willen, wat hier is voorgesteld. Daar niet tegelijker tijd door de voorstellen de middelen zijn aangewezen, waaruit 'het voorstel gefi nancierd moet worden, zal spr. er tegen stemmen. De heer K. ter Laan (Soc. Dem.) dankt de Kamer voor den ernst, waar mee >zij het voorstel heeft behandeld. Hij verzoekt, wegens gebrek aan tijd, zijn rede op een anderen dag te mogen voort zetten. DE OORLOG IN SPANJE. Tegen-offensief afgeslagen? De radio-club te Teneriffe deelt mee, dat de nationalistische luchtmacht 't zuider station van Madrid gebombardeerd heeft op het oogenblik dat verschillende trei nen met volksfrontmilitie op het punt stonden naar het front te vertrekken. Voorts wordt medegedeeld, dat de tegen aanval der regeeringstroepen op den rech tervleugel van de armee van generaal Varela ondernomen, is afgeslagen. Naar de „United Press" uit Madrid meldt, hebben twee bombardementsvlieg tuigen der opstandelingen gisteren een aanval gedaan op de Spaansche hoofdstad welke ditmaal ernstige gevolgen heeft gehad. Zeventig personen, onder wie vrouwen en kinderen, werden door de omlaag- geworpen bommen gedood, terwijl velen gewond werden. De plaatselijke successen, welke de re geeringstroepen aan het Zuid-front be haalden, hebben den indruk versterkt, dat door het in actie brengen van tanks en vliegtuigen, waaraan aan regeeringszijde tot nog toe groot gebrek heerschte, de strijdlust der roode militie aanzienlijk is verhoogd. In de hoofdstad zouden reeds tanks uit Sovjet-Rusland zijn aangekomen, die, zoo dra uit Rusland technische bedienings manschappen aankomen, naar het front zullen vertrekken. STAKING IN AMERIKA UIT GEBROKEN. Veertigduizend arbeiders erbij betrokken. Db aangekondigde staking in de havens aan de Amerikaausche kust van den Stil len Oceaan is uitgebroken, nadat de on derhandelingen waren mislukt, en zelfs een persoonlijke interventie van Roose velt geen resultaat had opgeleverd. Veertigduizend havenarbeiders en zee lieden zijn bij de staling betrokken. Men vreest, dat de scheepvaart naar Oost-Azië en de golf van Alaska zal worden lam gelegd. De stakers eischen hoogere Iconen en betere arbeidsvoorwaarden, betaling der overuren en invoering van den acht-uri- gen werkdag voor stewards en scheeps koks. In alle Zuidzeehavens ligt het werk thans stil. Het hoofdkwartier der stakende arbei ders had bevel gegeven, de kaden. en. los- en laadplaatsen onverwijld door sta- kersposten te bezetten, welke tot taak kre gen iederen werkwillige te dwingen, bet werk neer te leggen. Van automatische revolvers en traan- g'asbommen voorziene politie-agenten zijn g^stationneerd bij de belangrijkste punten van het havenkwartier. Oceaanstoomers worden buiten de ha vens gebracht, waar zij voor anker moe ten blijven, totdat het arbeidsconflict zal zijn bijgelegd. D'e toestand is ernstig. De uitwerking der staking aan de Westkust zal binnen onafzienbaren tijd ook aan de Oostkust voelbaar zijn. Militaire staatsgreep te Bagdad? Het gerucht doet de ronde, dat te Bag dad een militaire staatsgreep is onder nomen. Het gerucht schijnt door later ontvan gen berichten te worden bevestigd, doch bijzonderheden ontbreken nog. Gemeld wordt, dat te Bagdad een mili taire staatsgreep is ondernomen. Volgens in officieele kringen te Londen ontvangen inlichtingen, heeft de staats greep een onbloedig verloop gehad. Het leger oefende reeds geruimen tijd pressie uit op den premier, om hem tot aftreden te dwingen. Geplaatst voor het alternatief van een militaire revolte en bloedvergieten, stelde de premier zijn ontslagaanvraag in han den van den koning. Er heersebt volkomen kalmte en orde te Bagdad. De verkiezingscampagne in Amerika. D'e laatste ronde der verkiezingscam pagne is thans ingegaan. Zoowel Roose velt als Landon trachten zich van de overwinning te verzekeren in de staten New-York en Pënnsylvanië. Deze brengen onderscheidenlijk 47 en 36 stemmen uit van de 531 in het kiescollege. Ofschoon de staat New-York gewoon lijk voor de Republikeinen is, is men over het algemeen van oordeel, dat Roosevelt het in dezen staat zal winnen, waardoor het dan zoo goed als zeker zou zijn dat de overwinning aan Landon zou ontgaan. RAPPORT BEDRIJFSORDENING. Door de daartoe ingestelde commissie ie aan het Oentraal Comité van A.'R. Kiesvereenigingen rapport uitgebracht inzake het vraagstuk der Bedrijfsorde- ning. Dit rapport is gedrukt en aan de bij het C.C. aangesloten kiesvereenigingen en d'e daarvoor in aanmerking komende verdere organen der A.R. partij toegezon den. Het is tegen den prijs van 30 cent per exemplaar verkrijgbaar gesteld voor be langstellenden. Aanvragen met storting van het bedrag op giro no. 134589 te rich ten tot het Bureau 'G.'G., Dr Kuyperstr. 3, 's-Gravenhage. WEGEN EN VERKEER. Verbreiding van den Bredaschen weg te Tilburg. Komende uit Breda treft men te Til burg nabij het kerkhof een smal wegge deelte aan, waarvan allerlei verkeer ge- Binnenland. De Tweede Kamor over wijziging leer plichtwet en wijziging inkomstenbelas ting, Moeilijkheden in den graanhandel. De Sch. 179 vergaan. Buitenland. Groote staking in Amerika. De oorlog in Spanje. Tegen-offensief af geslagen? bruik moet maken. Daarnaast liggen on evenredig breede trottoirs. In antwoord op een verzoek van de K. N. A. G. aan het gemeentebestuur van Tilburg, om een gedeelte van deze trot toirs voor een rijwielpad te 'bestemmen dan wel bij den rijweg te trekken, ont ving zij bericht, dat de verbetering van den Bredaschen weg de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft. Het ligt dan ook in het voornemen om in aansluiting op het tot het rijk beboe rende gedeelte van dien weg, hetwelk een gesloten wegdek heeft, eveneens een zoo danig wegdek te doen aanbrengen tot aan de 'Ringbaan-west. Het overige gedeelte van den Bredaschen weg zal worden ver beterd door verbreeding van de midden- baan. Men hoopt de verbeteringen in 1937 tot stand te kunnen brengen. INVOER LANDBOUWPRODUCTEN IN BELG IE. Verhoogde rechten heden ingegaan. De Brusselsche staatscourant bevestigt de verhoogingen van licentierechten bij den import van landbouwproducten, waarover we reeds eerder berichtten. Vanaf gisteren worden de volgende verhoogde licentierechten van kracht: bo ter frs. 7.50 per kilo; melk frs. 37.50 per hectoliter; karnemelk frs. 6:25 per hectoliter; versche room frs. 5 per kilo; melk en room in poeder of blokjes met inbegrip van ontroomde melk in poeder en karnemelk in poeder frs, 2.50 per kilo; gecondenseerde melk stroopachtig gesui kerd of niet fr. 1 per kilo. MOEILIJKHEDEN IN DEN GRAAN HANDEL. Zullen monopolierechten worden verlaagd? D'e besturen van het Comité van Graan handelaren en van den bond van Neder landsche graan- en zaad-importeurs heb ben d.d. 29 October het volgend telegram gezonden aan den minister van Land bouw en Visscherij: „D'ehandel in buitenlandsche granen veikeert nog steeds in onzekerheid om trent eventueele verlaging van de mono polierechten. Binnenlandsche koopers durven geen voorraden aan te leggen en onthouden zich van aankoopen behalve voor direct gebruik. D'e eerstvolgende twee weken worden groote aanvoeren verwacht onder meer 70.000 ton mais'. Groote hoeveelheden zouden in transito moeten worden opge slagen aangezien de verkoop sterk wordt belemmerd, waai door zware druk ont staat op de graanmarkt en groote extra- kosten voor de importeurs. Wij verzoeken dringend, zoo mogelijk vóór Maandag den graanhandel volledige zekerheid te verschaffen waardoor het binnenland weer tot ruimere aankoopen en de 'hoognoodige voorraadvorming zal overgaan, zonder risico vanwege verla ging der rechten. ALLE AUTOMOBIELEN KRIJGEN NIEUWE NUMMERS. Koop geen dure nummerplaten. In de nieuwe wegenverkeerswet van 13 September 1935, welke door beide Ka mers der Staten-Generaal werd aange nomen en waarvan de inwerkingtreding nog wacht op het gereedkomen van het nieuwe „Wegenverkeersreglement", wordt bepaald, dat de nummerbewijzen in de toekomst niet mesr door de provinciën zullen worden uitgegeven, doch door een centraal orgaan. Naar wij van de zijde van de K. N. A. G. vernemen, ligt het in het voorne men na het inwerking treden der wet met een zekeren overgangstijd alle thans be staande nummers door nieuwe te vervan gen. Automobielbezittere doen dus ver standig geen groote 'bedragen meer aan fraaie uitvoeringen van nummerplaten te besteden, daar deze toch slechts een kort leven is beschoren. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan mr J. G. Westra van Holthe, op verzoek, met ingang van 30 October 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dwinge- loo.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1