DE ZEEDW TWEEDE BLAD Staten-Generaal. Uit de Provincie. Wat óók devalueerde. VAN VRIJDAG 30 OCT. 1936, Nr 26. TWEEDE KAMER. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. De Tweede Kamer is gisteren met de behandeling van de nieuwe regeling van de pacht gereed gekomen. De eindstemming wordt op Dinsdag 10 November gehouden, maar het staat toch wel vast dat het ontwerp met groote meerderheid zal worden aangenomen. De Kamer was blijven steken in de be handeling van een amendement- Eb e 1 s, hetwelk bedoelde, dat een ver pachter geen nietig-verklaring van de pachtopzegging tegen zich kan hooren uitspreken, indien hij den grond óf zelf, óf voor een zijner 'kinderen in gebruik wil nemen. 'Gisteren is een soortgelijk amendement van den heer T r u y e n aangenomen. Volgens dit amendement, kan de rech ter geen vernietiging van de opzegging eischen als de verpachter, mits geen rechtspersoon zijnde, of diens verwanten in rechte neerdalende lijn het gepachte willen gebruiken en daartoe in de pacht overeenkomst een voorbehoud is gemaakt en de pacht tenminste vijf jaren geduurd heef t". Over den duur van de pacht is heel wat te doen geweest. Artikel 39 luidt: „De pachter is niet bevoegd, de nietigverklaring van de op zegging (door den verpachter) te vorde ren, indien deze geschiedt in het jaar, dat volgt op elk tienjarig tijdvak vau den duur der pachtovereenkomst". „De opzegging dient ten minste acht tien maanden vóór den datum, met in gang waarvan wordt opgezegd, te geschie den''. Hieruit volgt dus, dat de pachttermijn prachtisoh ongeveer twaalf jaar duurt. De 'heer Van den Heuvel wil de dit in t i e n jaar veranderen, terwijl do heer V ervoorn zelfs een zes jarigen termijn wilde zien voorge schreven. Maar nu kwam de minister,, wiens be doeling het is 'den pachter gedurende tien jaar volkomen met rust te laten, in actie. D© amendementen werden kortweg o n- aannemelijk verklaard, met het gevolg, dat ze werden ingetrokken. De regeling is nu aldus: Bij opzegging VSf- de pachtovereenkomst na 10 jaar mag de pachter geen nietigverklaring van de opzegging vorderen. Daar de opzegging 1% jaar te voren dient te geschieden, komt dit practisoh op ongeveer 12 jaar neer. Bij opzegging binnen de 10 jaar kan de pachter nietigverklaring vorderen, in dien hij ernstig in zijn belangen zou ge schaad worden. 'Zoo eenvoudig als het hier staat, zegt het V a 'd e r 1 a n d, is de zaak echter niet. Wil men weten voor welke puzzles de rechter komt te staan, indien een pachter, die zijn verplichtingen behoorlijk is na gekomen, nietig verklaring van de op zegging vraagt, dan leze en herleze men, naar welke regels de rechter dan zal moeten handelen: 1. Zou de verpachter door het voort duren van de pachtovereenkomst niet of niet ernstig in zijn belangen worden geschaad, dan wijst de rechter vordering toe. 2. Zou de verpachter door het voort duren van de pachtovereenkomst zeer e r n s t i g in zijn belangen worden ge schaad, dan wijst de reohter de vordering af. 3. Zou de verpachter door het voort duren van de pachtovereenkomst ern stig, maar niet zeer ern stig in zijn belangen worden gesichaad, dan wijst de rechter de vordering af, ten zij de pachter door het eindigen van de pachtovereenkomst zeer ernstig in zijn belangen zou worden geschaad en de schadevergoeding, welke hem bij toe passing van artikel 37, eerste lid, zou kun nen worden toegekend, geen redelijke com pensatie zou vormen. (Deze schadevergoe ding wordt naar billijkheid toegekend, wanneer de rechter hij ernstige schade voor den pachter diens vordering tot nie tigverklaring afwijst). Van de uitspraken der pachtkamers kantonrechter en twee deskundigen zal beroep openstaan op (de pachtkamer van) 'het gerechtshof te Arnhem. Een pogmg van Mr Boon om ter wille van de rechts zekerheid cassatie van de Arnhemse he arresten mogelijk to maken, Js door den minister en de groote meerderheid der Kamer afgewezen. - Ten opzichte van de pachtkamers is nog op voorstel van den heer Van den Heuvel een kleine wijziging aange bracht. Het ontwerp had aan deze kamers mede als taa'k toegedacht het geven van advie zen in zaken van pacht en het ontwerpen van model-pachtovereenkomsten. Dit deel van hun taak is nu, door aanneming met 50 tegen 34 stemmen van een amende ment wan den HeuVel, overgeheveld naar de „erkende pachtbureaus" d. z. pachtbureaux, die zich ten doel stel len goede pachttoestanden te bevorderen en die door den Minister van Landbouw als zoodanig worden erkend. Het wegvak over den Scheldedam. Het wegvak over den Scheldedam in den hoofdweg door Zuid-Beveland van den Caterspolder tot den Reigersberg- sohen polder heeft een slecht liggende wegverharding, welke bestas. nan ver sleten klinkerdek, dat aanleiding geeft tot gegronde klachten. De K.N.A.G. heeft aan het betrokken wegbestuur om een spoe dige verbetering van dit wegvak verzocht, Middelburg, G. B. C. van Swers. f Donderdag is te Middelburg overleden de heer G. B. C. van Swers, die aldaar ge boren werd 5 April 1848 en dus den leef tijd van ruim 88jaar bereikte. In 1871, dus op 23-jarigen leeftijd, kwam de overledene op de Prov. Griffie. Hij klom daar op 27 Maart 1891 op tot ad junct-commies tweede klasse en op 1 Januari 1917 tot adjunct-commies. In 1921, dus na een halve eeuw, in dienst der provincie te zijn geweest, ging de heer van Swers met pensioen. Dertig jaar Zuivelconsu- 1 e n t. Zondag zal de heer C. Zwagerman zijn zesde lustrum van zijn arbeid in Zee land vieren. Op 1 November 1906 kwam de heer Zwagerman als consulent bij de Z.L.M. in dienst, doch later ging hij over in Rijksdienst. Gedurende de 30 jaar, dat hij in Zeeland werkt, heeft de heer Zwa german voor de veeteelt en de zuivel bereiding veel tot stand gebracht. Bij zijn zilveren jubileum is van alle zijden blijk gegeven van de groote waardeering voor zijn werk. (Ned. Chr. Landarbei ders. Woensdagavond werd in het Mi litair Tehuis een vergadering gehouden van het district Walcheren van den Ned. Ghr. Landarh. Bond. Deze vergadering welke mede werd bij gewoond door het Hoofdbestuurslid dhr Vingerling te Goes, was in hoofdzaak ge wijd aan het bespreken der propaganda en de eventueel in het voorjaar te voeren loonactie. Betreffende het propagandawerk werd besloten in de maand December te dezer stede een groote propaganda/vergadering voor 'het 'geheele eiland te organiseeren, waar door een 2-tal hoofdbestuurders het woord zal worden gevoerd. Bij de besprekingen over de te voeren loonactie bleek wel het meest urgent te zijn de onzekerheid, geschapen door de gebeurtenissen op monetair gebied. In verband met reeds optredende en zeer waarschijnlijk nog meer voortzetten de prijsstijging van verschillende levens behoeften is het gevaar lang niet denk beeldig, dat de landarbeiders met hun toch al lage loonstandaard nog meer in het gedrang komen en de toestand voor hen nog meer zorgelijk wordt als hij nu reeds is. Door de leiding der vakcentrales en mede door de leiding van den Bond wordt dan ook bij den voort-duur acht gegeven op het verloop in dezen en wordt overwo gen of eventueel stappen zullen kunnen en moeten worden gedaan om zooveel moge lijk de daaruit voortvloeiende moeilijkhe den te ondervangen en zoo mogelijk weg te nemen. v Het hoofdbestuur is hierin paraat en hoopt, zoo zulks noodzakelijk blijkt, te zijner tijd in overleg met de afd. besturen te overwegen hoe in dezen zal moeten gehandeld. Ook door de afd. besturen in het district zal aan dit punt de noodige aandacht -ge schonken worden en worden overwogen vat het belang der leden vraagt. Goes. De Commissie voor Eco nomische Spijsuitdeeling be staat 120 jaar. Gisteravond is in het gebouw dezer commissie aan de Kleine Kade haar 120- jarig bestaan eenigszins feestelijk her dacht. Met de voltallige commissie waren aanwezig de burgemeester, weth. de Roo en vertegenwoordigers van plaatselijke instellingen van weldadigheid. Toen de vergadering nauwelijks ge opend was, braoht E'uphonia een sere nade en kwam de heer Van Bommel van Vloten namens het corps de commissie complimenteeren. Db voorzitter der commissie, de heer J. G. v. d. Velde, dankte hartelijk voor deze attentie, verwelkomde daarna do aanwezigen en dankte de burgerij, die do commissie steeds in staat stelde vanaf 1854 zonder hulp van de Overheid haar werk te doen. Aan de andere commissie leden en het personeel bracht Spr. ook dank voor de prettige medewerking, ter wijl hij aan den secretaris den heer T. Faberij de Jonge een fraaie herinne ringsmedaille aanbood. Vervolgens gaf hij in een uitvoerige rede een overzicht van den 120-jarigen arbeid der commissie. In 1815, toen men nog gebukt ging on der de naweeën van den Franschen tijd, was het een slechte tijd. Er was groote ellende. Dte boeren konden geen dagloon betalen, de armbesturen hadden geen geld, zelfs geen crediet. Voor de kinderen van het weeshuis (103 in getal) waren g^en kleeren. In Rotterdam begon men met de op richting van een economische spijsuitdee ling teneinde aan de behoeftigen warme voedzame spijzen uit te reiken. Na een reis van den heer J. de Kanter daarheen besloot ook het B.A. een com missie voor dit doel op te richten. Db Raad stelde f 500 disponibel, het bestuur van het Gasthuis een lokaal. Op 25 Oct. 1816 werd een definitief bestuur gekozen. De officieele benaming der commissie was toen: Commissie van economische spijzen aan den armen man binnen de stad Goes. Op 18 Nov. 1810 werd besloten zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de bedeeling. Voor het bereiden der spijzen, enz. werd benoemd Jan Poele tegen genot van f4 in de week en vrije kost op die dagen, als er gekookt werd. later werd dit veranderd in één gulden per kooksel of spijs. Er werd bepaald, dat er viermaal per week zou worden bedeeld en indien noodig zesmaal. Elke week werden de aanvragen be sproken. De voorwaarden voor vleesch- leveiing door de slagers werden zeer uit voerig vastgesteld. Besloten werd te bedeelen tot 20 April 1817. Reeds de eerste maal werd beslo ten den burgemeester te verzoeken tegen wooidig te willen zijn bij het doen van rekening en verantwoording. En tot op heden wordt deze traditie hoog gehouden door elk jaar B. en W. uit te noodigen ter controle van de boeken. Verschillende giften werden al spoedig ontvangen (op één avond in de sociëteit 205 gulden, 9 stuivers en 8 penningen). Op 10 Oct. 1817 wordt besloten met het werk door te gaan. Evenals den vo- rigen winter werd ook nu een rondgang onder de burgerij gehouden. In 1818 be dankte de eerste president de heer Klein- putte. Opvolger is dhr I. de Kanter. In 1823 was het een strenge winter en werd er meer bedeeld dan in voor gaande jaren. In 1826 neemt de bedee ling toe door slechte tijden, heersohende ziJcten, enz. Op den Tweeden Paaschdag 1837 wordt voor het eerst de bekende extra-bedeeling gegeven van brood, in 1838 van turf en hout. 1845 was een bijzonder ongunstig jaar. De geheele commissie wordt benoemd tot commissie van tijdelijk hulpbetoon. Op 29 Sept. 1851 wordt het tegenwoor dige lokaal in gebruik genomen. In 1854 wordt de school voor minvermogenden opgericht. Bepaald werd, dat zij die be deeld werden en hun kinderen niet op deze school hadden, niet meer verder be deeld werden. Een lid van de coommissie komt in het bestuur der school. In dit jaar eindigt de subsidie uit de gemeente- ka^ en tot op heden heeft de commissie nog geen beroep op subsidie moeten doen. Gedurende de jaren 18561886 loopt de afname der porties geleidelijk terug. In 1887 wordt door een onderafdeeling, de Ghr. Volksbond, een commissie voor werkverschaffing ingesteld. In 1888 een strenge winter wordt weer extra bedeeld. 1888.89 was een zwaar jaar. In 1908 wordt de tegenwoordige secre taris de heer T. Faberij de Jonge be noemd als lid. In de oorlogsjaren stelde de commissie hare lokalen en koks ter beschikking van de vluchtelingen. Toen werd eerst voor de eigen armen en daarna voor de vluchte lingen gekookt. In 1916 is het 100-jarig bestaan fees telijk gevierd, waarbij de heer de Kruijter een boekje over de economische spijsuit deeling schreef. De moeilijke distributie jaren liggen voor velen nog versch in het geheugen. Wbgens schaarsohte aan grondstoffen kon in 1918 maar tweemaal worden be deeld. In 1922 werd de Ghr. Volksbond, afd Goes, ontbonden. In 1929 kwam het werk der commissie in 't gedrang. De tijden waren veel beter geworden. De rondgang werd één keer niet gehouden. Maar het volgend jaar werd weer gecollecteerd. In de laatste paar jaar wordt de com missie af en toe in staat gesteld door par ticulieren een extra bedeeling te geven. Er is zeker verschil: 120 jaar gelede a of nu. Toen waren er maar drie steun - instellingen (B.A., R.K. Armbestuur en de Herv. Gemeente). Dit aantal is nu veel groo'ter. Spr. eindigt met den wensch, dat ook al zijn de tijden veranderd, de com missie nog vele jaren nuttigen arbeid zal mogen verrichten. Na deze met applaus beloonde rede voerde de burgemeester het woord. Spr. is trotsch op deze 120-jarige, die het nog wint van den bijna 100-jarigen Ga- pello. Deze arbeid staat in het teeken der naastenliefde. Daardoor werden steeds commissieleden en burgerij gedreven. Namens de geheele burgerij dankte Spr. de commissie en huldigt hij de oprichters voor dit mooie werk van het particulier initiatief. Spr. hoopt, dat de commissie nog vele jaren onder Gods ze gen haar arbeid in 't belang der minder bedeelde stadgenooten mag verrichten. De voorzitter dankte voor deze ■hartelijke woorden en voegde daaraan toe den wensch, dat de oudste zoon van den burgervader altijd op eigen beenen zal kunnen blijven staan. Hierna werd de burgemeester tot eere voorzitter benoemd, terwijl de heeren A. Dekker, Joh. van Asperen Vervenne en W. Kakebeeke een benoeming tot eerelid ontvingen. Dhr Molhoek bracht nog in her innering het vele werk door den heer Dé Ligny voor de Belgische vluchtelingen vterricht. Dhr W. K a k e b e e 'k e heeft nog tal van herinneringen uit de geschiedenis der commissie opgehaald en dankte mede na mens de heeren Dekker en Van Asperen Vervenne voor de benoeming tot eerelid. Vlissingen. Het Düitsche stoomschip „Boltenhof" was gisteren genoodzaakt in de binnenhaven te Vlissingen te mee- rem wegens tijdens den storm opgeloo- pen schade. De machinist en de stoker waren verplicht zich in het ziekenhuis te doen opnemen in verhand met opge- loopeo verwondingen. Het beruchte pamflet, door de N.S.B. vei spreid, versch onder den indruk van de monetaire maatregelen van 27 Sep tember 1.1., is, naar de Standaard op merkt, wel een der minst gelukkige uitin gen onder de toch al niet bijster geluk kige publicaties der Mussertiaanscbe be weging. Gepoogd werd bij het publiek een pa niekstemming te veroorzaken door het verbreiden van allerhande fantastische vei halen, „Slikt ons volk dan alles?" vroeg het nationaal-socialistisch pamflet en tegelij kertijd dischte het zelf een veelheid van onware voorstellingen op, die aan het slikvermogen gansch buitensporige eischen stelt. Op hoogen toon werd geklaagd over het onrecht door de Regeering aan de bezit tere van staatsobligaties aangedaan in verband met de schrikbarende waardeda ling dezer papieren. En ziet, de 3Va pet. rentende obligaties staan boven pari, ter wijl de 3 en 2,l/t pet. schuldbrieven onge kend hoogen koers bereikten. D'e nood der verbruikers werd heftig beklaagd, doordien de regeering stellig in gebreke zou blijven om aan den winst honger der prijsopdrijvera weerstand te bieden. Eln ziet, de inkt van het libel was nog niet droog of van overheidswege kwa men maatregelen tegen de duurte, zoo drastisch, dat van meer dan één kant 1 lacht rees over het al te hard aanpak ken van regelmatige prijsbeweging. "Wat bij de devaluatie ook devalueerde was de rest van het nationaal-socialis- tisch prestige. Wemeldinge. Alhier beeft zich een Co mité gevormd voor het inzamelen van gelden voor een nationaal huwelijksge schenk aan H. K. H. Prinses Juliana. Met de inzameling zal dezer dagen wor den aangevangen. Het bestuur bestaat uit Mevr. Keijzer-Bom, voorzitster; Mevr. Glerum-Stevense, secretaresse en Mevr. Ie Bruijin-de Vries, penningmeesteiesse. Het sleepscbip „Maria" hetwelk Dinsdag j.l. op de Oosterschelde tenge volge van het stormweer zonk, is gisteren nadat het schip op de slikken was gezet en leeggepompt met de rest van de lading suikerpeeën naar de fabriek gebracht, waarna het schip dat door het zinken schade heeft bekomen naar de werf zal worden getransporteerd. Waarde. Op initiatief van den burge meester is hier een comité opgericht voor het inzamelen van gelden voor het natio naal huwelijksgeschenk van Prinses Ju liana en Prins Bernhard bestaande uit de heeren A. D'ek, voorzitter, G. Heijn, secretaris, Ghr. Louisse, penningmeester, L. Traas, M. Oudesluijs, G. W. Braam en A. Klap. Waarde. Donderdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig wegens ziekte wethouder N. van Fraassen. De begroo ting voor 1937 werd aldus vastgesteld: voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op f 32382.11, met een post onvoorzien van f263.50. Eveneens de be grooting Burg. Armbestuur 1937 op f 36164.63, met een 'bijdrage van de Ge meente van f 1300. De wijziging in de heffing van school geldverordening wordt aangenomen. lerseke. Met 1 November a.s. is door B. en W. aan den controleur van den steun en werkverschaffing de heer M. Mieras, op verzoek eervol ontslag ver leend. Als zoodanig is benoemd de heer P. J. Pekaar. De Ierseksche zwemclub „De Oos terschelde" hield gister haar algemeene jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris blee'k, dat de vereeniging ondanks achteruitgang in leden, toch nog sterk is. De financiën zijn gezond (batig slot f74.04). De aftredende bestuursleden G. Sanderse en J. Marteijn werden her kozen in de vacature H. Ossewaarde (wegens vertrek naar Arnemuiden) werd gekozen mej. Fina van Stee. Het zwem- terrein blijft gevestigd in den Harden Hoek. De vereeniging zal bij eventueelc feesten bij. H. K. H. Prinses Juliana's huwelijk mede doen. De vergadering, die een feestelijk karakter droeg werd opge luisterd met voordrachten van den voo" dracht-kunstenaar J. Magielse. Borssele. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de gemeenteraad onder voor zitterschap van den waarn. Burgemeester den heer Elenbaas. De voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten zijn goed gekeurd de raadsbesluiten tot heffen van opcenten op de personeele, de gemeente fonds- en de vermogensbelasting. Alvorens de Monsterweg kan overgedragen worden aan de Provincie, moest zij eerst in goe den staat gebracht worden: Door B. en W. is dit werk aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver, dhr C. Wis- kerke uit Nieuwdorp voor f 641. De voor zitter leest verder een schrijven voor van Mr A. J. J. van Dirven te Bergen op Zoom. ITet schrijven behelst de vraag of de mo gelijkheid bestaat om den heer H. C. Rut gers te ontslaan van de huur van de ambtswoning, zijnde f350 per jaar, waar na dan het huis direct zal worden ont ruimd. Volgens het huurcontract kan zulks niet zonder zonder de goedkeuring van Ged. Staten. Het contract luidt, dat de huur eindigt 3 maanden nadat de Bur gemeester zijn ontslag heeft gekregen. B. en W. stellen den raad voor den tijd van drie maanden te handhaven. Algemeen goed gevonden. Verder wordt besloten van 1 Nov. 1936 tot 3 April 1937 aan onder steunden, waarvan het gezin uit meer KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rheumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jarigen heer ontvingen, bewijst dat Krusc'hen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag ge steld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salta bij velen rheumatische pijn verdreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft." Ik begon met Kruschen Salts, verbruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts ge regeld last van pijn in mijn linkerbeen, en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voordat ik weer kon staan. Als mijn schouders pijn deden, moest ik al tijd mijn hoofd 'heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee jaren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer, en kan 7 8 km. aan één stuk loopen." W. Y. te S. Wanneer zich in het lichaam de afval stoffen ophoopen, ontstaat een teveel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten in vloed uit op spieren en gewrichten, en de rheumatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor UI Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoodat de afvalstoffen geregeld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per fla con, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- troe Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) dan vier personen bestaat, een brand- stoffentoeslag te geven van f 1 per week. Goedgevonden wordt, dat dhr Rutgers op zijn verzoek eervol ontslag wordt ver leend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met de huwelijksvoltrekkin gen, als lid van het Burg. Armbestuur en als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Nu komt ter sprake de vaststelling van een gemeenschappelijke regeling met eeni- ge omliggende gemeenten betreffende de aanstelling van een controleur voor steun- verleening en werkverschaffing. Zulks moet gebeuren op aandringen van het Departement van Sociale Zaken. De heer P. Dekker is tegen de aanstelling van zulk een ambtenaar. Er zijn al contro leurs genoeg. Een dergelijke ambtenaar is hier niet noodig. Wanneer er geen werkloozen meer zijn, moet toch betaald worden voor dezen ambtenaar. De voor zitter kan dit standpunt heel goed be grijpen, maar in dezen is de gemeente niet vrij. Doet ze niet mee, dan zal ze op den duur de rijkssubsidie niet uit betaald kunnen krijgen. Het te betalen aandeel hangt niet af van het aantal steungevallen in de gemeente, maar wordt berekend naar het aantal inwoners. Door hem is in een bijeenkomst van vertegen woordigers van verschillende gemeenten op de onbillijkheid van de regeling ge wezen, maar hij stond alleen en kon hiervoor geen meerderheid verkrijgen. De bijdrage voor deze gemeente zal f 190 per jaar bedragen. Wanneer het per steun- geval ging was het f 120. De voorzitter deelt nog mede, dat het Rijk in 1935 nog 59 der onkosten betaalde, doch voor 1936 zal maar 15 worden betaald. Het salaris van den controleur zal per jaar bedragen f 1300 en opklimmen tot f 1500. De aanstelling geschiedt op arbeidscon tract en iedere gemeente verbindt zich voor 4 jaar. De raad gaat eigenlijk tegen zijn zin met de regeling mede. Van Ged. Staten is een schrijven in gekomen, dat met de verdere behande ling van de gemeente-begrooting 1936 zal worden gewacht tot het onderzoek is af- -eloopen betreffende den financiëelen toe stand der gemeente. Ged. Staten dringen aan op meer bezuiniging en geven den raad in overweging den cursus voor de rijpere jeugd bij het openbaar onderwijs op te heffen en de subsidie voor ander dergelijk onderwijs in te trekken. B. en W. zijn overtuigd, dat die cursus zou moeten blijven gehandhaafd en vinden het jammer ook daarop te moeten bezuinigen. Er is een uitgave voor noodig van f 382. Nu we niet voldoende kunnen vinden voor onderhoud van wegen, straten enz., zal het noodzakelijk zijn, dien cursus op te heffen. Dhr Dekker vindt den cursus onmisbaar. De voorzitter merkt op, dat zij, die hun kinderen willen laten studee- ren, wel kapitaalkrachtig genoeg zijn om privaatlessen te laten nemen. Dhr Alrne- kinders merkt nog op, dat de Raad om het bestaan van den cursus mogelijk te maken, 15 opcenten op de personeele be lasting heeft geheven. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. (opheffing der Avondschool) met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de beide wet houders C. Rottier en M. de Regt Josz. De Raad verleent B. en W. toestemming om de kasgeldleening f2000 met een jaar te verlengen. Blijkt f2000 niet genoeg voor uitbetaling, dan dit bedrag op te voeren tot f 3000. Uit de ontvangen nota's van het waterleidingbedrijf blijkt, dat de gesloten leening van f2500 te laag is. Machtiging wordt verleend dit bedrag met f 500 te verhoogen. De begrooting Burg. Armbestuur wijst in ontvang en uitgaaf f679. Bij het aanbieden der be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5