EERSTE BLAD Buitenland. Binnenland Distributie van gehakt in blik en margarine. De begrootingsdebatten. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Nc. 26 Vetwormpjes Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" tor exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. TclcXoonnummcr 11. Postchöque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummers 5 cent Advertontiön 30 cent por rcgol. Ingczondon modcdoolingon 00 cont por rogol. Kloino Advertontiön Dinsdags on Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter ol motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE OORLOG IN SPANJE. Tegenoffensief der rooden. De jongste berichten uit Spanje wijzen er op, dat de regeering te 'Madrid alles in het werk stelt om de verdedigers van de hoofdstad aan te vuren in den strijd met den vijand. Gisteren werd bij, bet aanbreken van den dag voor de troepen een dagorder voorgelezen, welke onderteekend was door Largo Caballero en den volgenden inhoud had Aan alle strijdkrachten van het centra le leger. De fascistische troepen hebben tengevolge van hun moeizamen opmarsch naar Madrid hun energie verloren. Het uur is dus gekomen om den vijand een doodelijken slag toe te 'brengen. Daarentegen wordt onze aanvallende kracht steeds grooter. Op het oogenblik hebben wij eindelijk een geweldige gemechaniseerde bewape ning tot onze beschikking. Wij hebben tanks en een machtig luchtwapen. Vandaag, 29 October, bij het aanbreken van den dag, zullen onze artillerie en pantsertreinen het vuur op den vijand openen. Onmiddellijk daarop zullen onze lucht strijdkrachten verschijnen, bommen wer pen en den vijand met mitrailleurvuur bestoken. Na den luchtaanval zullen tanks in actie komen. Dan zal het uur komen voor alle strijders om van hun comman danten het bevel tot het offensief te ont vangen, zich vurig in den strijd te wer pen, den vijand aan te vallen en hem te vernietigen. Gisteren vloog een groot aantal regee- ringsvliegtuigen boven Madrid, die strooi biljetten lieten vallen, waarin de bevol king wprd uitgenoodigd om zich in dienst te stellen voor de verdediging van de hoofdstad. Onder de kreten: „Zij zullen ons niet krijgen;;!" zijn de regeeringstroepen gis teren het groote offensief begonnen, dat men reeds sedert eenige dagen ver wachtte. De eerste resultaten zijn gunstig, zoo meldt men uit Madrid. Ondertusschen wordt de actie van gene raal Franco tegen Madrid met onvermin derde kracht voortgezet. Volgens den radiozender van Sevilla is Madrid thans van de buitenwereld afge sneden. De troepen van generaal Valera zijn ongeveer 12 km. opgerukt en hebben de hoogten rondom Madrid bezet. De eenige spoorwegverbinding tusschen Ma drid en de Zuidkust, d.w.z. de weg naar Valencia, is eveneens afgesneden. Vol gens het D.'N.tB. kunnen de regeerings troepen thans alleen nog langs een land weg naar het Zuiden vluchten. Dit zal echter ook niet lang meer mogelijk zijn, aangezien deze reeds onder het vuur der rechtsche troepen staat. Alle pogingen worden thans in het werk gesteld Madrid den toevoer van levensmiddelen te ver hinderen. DEBATTEN OVER SPANJE IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. In de zitting van het Engelsche Lager huis van gisteren werd een aanvang ge maakt met de debatten over den burger oorlog in Spanje. De debatten werden geopend met 'n ver klaring van den minister van buitenland- sche zaken, Eden. De niet-interventiepoliliek moet be schouwd worden als de best geschikte politiek, om den vrede in Europa te handhaven en is niöt uitsluitend tegen de Spaansche regeering gericht, zooals som migen beweren. Tegenover de niet-inmenging staat als eenige andere keuze, dat wordt toegestaan dat aan beide partijen wapens geleverd worden. De 'Britsche regeering is van meening, dat dit alternatief tot verwarring, inter nationale wrijving en misschien zelfs tot een oorlog zou kunnen leiden. Namens de arbeidersoppositie voerde Greenwood het woord. Hij handhaafde het standpunt, dat de Spaansche opstand een samenzwering was, die zorgvuldig was voorbereid en door buitenlandsche ■mogendheden werd gesteund. De niet-inmengingsovereenkomst is ernstig geschonden, omdat de opstande lingen meer wapens hebben kunnen krij gen dan de Spaansche regeering. De leider van de liberale oppositie, Sinclair, wenscht niet, dat men de non- intenventiepolitiek verlaat, maar hij vreest toch dat een succes der opstande lingen wederom een triomf voor de fas cisten en duister voorteeken voor den vrede in Europa zal zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft -de parlementaire secretaris van den Board of Trade in het lagerhuis medegedeeld, dat 25 mitrailleurs in Juli naar Spanje zijn uitgevoerd, maar dat geen enkele andere levering van wapen tuig geschied is gedurende Augustus en September. In Juli heeft Engeland een zekere hoe veelheid rookloos jachtkruit en vliegtuig- onderdeelen naar Spanje uitgevoerd tot een gezamenlijke waarde van 1199 pond sterling. In Augustus zijn zeven vliegtuigen en losse onderdeelen uitgevoerd, maar toen was de niet-inmengingsovereenkomst nog niet van kracht geworden. Sedert 19 Augustus is geen enkele zen ding voorgekomen. Toen een labour-afge- vaardigde hierop vroeg, voor wie de ge noemde zendingen bestemd waren ge weest, antwoordde de secretaris, dat de 25 mitrailleurs aan de Spaansche regee ring gezonden waren. UIT HET BELGISCHE PARLEMENT. Motie van vertrouwen aangenomen. De Belgische kamer heeft met 126 te gen 42 st. (tegen stemden Rexisten, Vlaamsch nationalisten en communisten) en tien onthoudingen, haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van de regee ring op het gebied der buitenlandsche politiek. Hierop! volgde van Rexistisohe zijde een interpellatie over de verboden betoo ging van Zondag j 1. Deze interpellatie gaf natuurlijk aan leiding tot luidruchtige incidenten. Nog eens: bofer öf kanonnen. In een rede heeft de economische dicta tor van Dhitschland Goering dezer da gen verklaard, dat hij zelf geen boter meer eet en twintig pond is afgevallen Hitier gebruikt geen boter en zelfs geen vleesch. Kanonnen maken de natie sterk, vet maakt den buik dik. Brussel zonder melk? De melkboeren van het gewest Klein- Brabant '(België) zijn eenparig besloten in staking te gaan. Er zijn nu in tal van gemeenten vlug schriften verspreid, waardoor de melk boeren worden aangezet fr. 1.30 den liter te eischen en gedurende drie dagen den arbeid stil te leggen als bewijs van pro test tegen den huldigen melkprijs. Het schijnt dat de melkboeren in deze streek zullen staken van 31 October tot 2 November aanstaande. AMERIKA OVER NEDERLANDSCHE RADIOTOESTELLEN. Amerikaansche fabrikanten komen vele maanden achteraan. In „Radio To-day", een van de leiden de Amerikaansche vakbladen, wordt in ©en nabeschouwing over de Olympia Ra dios,how te Londen een belangwekken de mededeeling gedaan, welke voor onze nationale radio-industrie bijizonder waar- deerend is. In dit artikel wordt er n.l. op gewezen, dat experts, die uit Europa terugkeeren, vaak verklaren, dat verbeteringen aan radio-toestellen, die opi de Amerikaan sche markt als nieuwigheden worden ge ïntroduceerd, in vele gevallen reeds een jaar eerder in Europa weiden toegepast. Inderdaad moet toegegeven worden, zoo schrijft dit blad, dat eenige van de aan trekkelijkste eigenschappen van de Ame rikaansche radiotoestellen in 1935 en 1936 in Europa reeds maanden eerder als standaard-uitvoering der toestellen golden, alvorens zij' in Amerika opgang maakten. Op de Radio-Show te Londen waren nieuwe Europeesche-constructies te zien, die van groot belang zijln voor de Amerikaansche toestelfabrikanten, daar deze nieuwe toestellen riohtgevend kunnen zijln voor de komende productie in Aanferika. Het 'bovenstaande had betrekking op de daaropvolgende beschrijving van de nieuiwe Phillips toestellen met monoknop, opklapbaie statidnsschaal en verdere be kende eigenschappen. DE DEPRECIATIE EN DE LOONEN IN DEN LAND- EN TUINBOUW. In verband met een besluit, genomen op de jongste vergadering van den bonds raad van den Ned. Bond van arbeider? in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf, heeft het hoofdbestuur van voor melde organisatie aan den minister van landbouw en vissdherij te kennen gege ven, dat de door verplichte arbitrage vastgestelde land- en tuinarbeidersloonen tusschentijds dienen te worden herzien, in dien zin, da.t ten minste in deze loo- nen de verhooging van de kosten van le vensonderhoud, eventueel gevolg van de depreciatiee van den gulden, wordt ver disconteerd. Uit deze overweging verzoekt het hoofd bestuur den minister te willen bevorde ren, dat de door arbitrage-uitspraak vast gestelde loonen in land- en tuinbouw met spoed worden herzien. Deze herziening kan volgens adressant niet wachten tot den afloop van het tijdvak waarover de vastgestelde loonen zullen gelden. THEE WORDT NIET OPNIEUW DUURDER. Goedkeuring van de regeering gold voor de vroegere verhooging. In aansluiting op bet bericht inzake de goedkeuring van regeeringswege van de verhoogde theeprijzen, kan nog wor den gemeld, dat het hier betreft de reeds plaats gehad hebbende verhooging van 10 ct. per pond. De detailprijzen zullen dus niet weder verhoogd worden. K. L. M. VERKOOPT FOKKERS. Na den verkoop den laatsten tijd van eenige Fokkervliegtuigen zullen thans we«r twee driemotorige Fokkers van de K. L. M. van eigenaar verwisselen. Nu zijn het de Havik en de Duif, beide F 12- toestellen, die heden naar Engeland zul len gaan, waar de Crilley Airways ze aan hun vloot zullen toevoegen. In totaal bezit de K.L.M. thans nog tien Fokkervliegtuigen hier te lande en twee in Curagao. TOEPASSING VAN DE WET OP DE OMZETBELASTING. Het Tweede-Kamerlid mr W. Wester man heeft aan den minister van Finan ciën vragen gesteld over de omzetbelas ting. Hij vraagt of de minister nog op 'het standpunt staat, dat de maximaal tien voudige verhooging van het verschuldig de bedrag slechts kan worden nagevor derd bij gebleken ontduiking, waardoor de verhooging dus het karakter van een strafmaatregel verkrijgt. Bij dwaling of verschoonbaar veizuim behoort dus geen verhooging te worden opgelegd. Is het den minister bekend, zoo vraagt mr Westerman, dat er inspecties zijn, waar met terzijdestelling van door den minister zelf bepaalde maatstaven, ver hoogingen worden opgelegd, met name in gevallen; waarin het ontbreken van de goede trouw allerminst kan worden ten la?te gelegd, en waarin evenmin sprake is van „aanmerkelijke nalatigheid of slor digheid"? NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN. Graaf van Limburg Stirum opgevolgd door Ridder van Rappard? In Berlijlnsche diplomatieke kringen wordt, volgens het „Handelsblad" als opvolger voor mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum als Hr. Ms. gezant te Ber lijn ernstig genoemd mr. C. Ridder van Rappard, tegenwoordig buitengewoon ge zant en gevolmachtigd miinister te Bern. DE MONOPOLIEHEFFINGEN OP FRUIT. Hef Tweede Kamerlid Vos dringt aan op intrekking. Het Tweede Kamerlid de heer Vos heeft aam den minister van landbouw en vissoherij de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de prijls van verschillende fruitsoOi ten der mate gestegen is, dat het voor een groot deel der burgerij uitermate moeilijk is geworden, zioh een voldoende hoeveel heid van dit belangrijke volksvoedsel aan te schaffen? Is de minister niet van oordeel, dat de hooge lasten, die op het uit het buiten land ingevoerde fruit drukken, voor een groot gedeelte de schuld dragen van bo vengenoemde misstanden? Is de minister bereid, teneinde verbe tering van het genoemde euvel te ver krijgen, te overwegen de monopoliehef fing op fruit in te trekken? Prljsverhooglng van biscuits. Het Ned. Weekblad voor kruideniers waren meldt, dat de Ned. Vereeniging van biscuitfabrikanten besloten heeft, de prijzen van de belangrijke biscuit- en wafelsoorten te verhoogen. WIE ER VOOR IN AANMERKING KOMEN. Nadere mededeelingen uit de circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen. De minister van Sociale Zaken heeft met betrekking tot de distributie van margarine en gehakt in blik aan werk- loozem en daarmede gelijkgestelden aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden. Gelijk bekend mag worden veronder- De spreektijd bij de algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft besloten, den spreektijd biji de algemeene beschou wingen over de rijksbegrooting voor 1937 te bepalen als volgt: De r.k. fractie op ten hoogste 1 uulr en 45 minuten; de soc-dem. fractie op ten hoogste 1 uur en 45 minuten; de anti- rev. fractie op ten hoogste 1 uur en 15 minuten; de ohr. hist, fractie op ten hoogste 1 uur en 15 minuten; de libe rale fractie op ten hoogste 1 uur en 5 minuten; de vrijlz. dem. op ten hoogste 1 uur en 5 minuten; de staalk.-geref. par tij op ten hoogste 40 minuten; de comm. partij op ten hoogste 40 minuten; de nat, boeren, tuinders- en middenstandspartij!, de herv.-geref. staatspartij, de chr.-dem. unie, het verbond voor nat. herstel, de ïev. söc. arbeiderspartij, de kath. dem. partij en de heer Duys, ieder opi ten hoogste 30 minuten. De tijden biji de replieken zijn resp. ten hoogste 50, 35, 35, 25, 15, 15 minuten en voor de eenlingen ten hoogste 10 mi nuten. huidonzuiverheden, pukkels en puistjes PUROL doet ze verdwijnen Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. steld, is de totale hoeveelheid onver mengde margarine, die jaailijks voor dis tributie aan werkloozen en armlastigen beschikbaar komt, gelimiteerd en is overschrijding daarvan onder geen om standigheden geoorloofd. Ook de voor- raai gehakt in blik, die het departement van Sociale Zaken voor den komenden winter kan laten fabriceeren, is uiteraard beperkt. Hieruit volgt onmiddellijk aldus weidt in de circulaire geizegd dat de beschikbare kwantums zoo economisch mogelijk behooren te worden aangewend, omdat een zoo groot mogelijk aantal per sonen, behöorende tot de daarvoor in aanmerking komende groepen en binnen de öp het punt van distributie gestelde grenzeij, daarvoor in aanmerking kan worden gebracht. Uit de bij bet departement ingekomen rapporten is thans gebleken, dat bet veel vuldig voorkomt, dat b.v. onvermengde margarine wordt verstrekt aan andere dan de bovenbedoelde personen, met na me o.a. aam hen, die niet ondersteund worden ingevolgde de uit het Werkloos- heidssubsidiefonds gesubsidieerde steun regeling of bij! een uit dat fonds gesubsi dieerde werkverschaffing zijn te werk ge steld, dan wel armlastig zijn in dem zin van de Armenwet. Zoo wordt veelal onvermengde marga rine verstrekt aan arbeiders, óók gedu rende den tijd dat zijl in bet vrij'e bedrijf werkzaam zijn, of worden in aanmerking gebracht zij, die nog niet drie (volle) imlaanden werkloos of armlastig en ge steund zijn, terwijl voor wat 'betreft de laatstgenoemde categorie dikwijls geen rekening wordt gehouden met de bepa ling, dat zij van den hun toebedeelden steun geheel of bijna geheel moeten le ven. Gelijksoortige afwijkingen als ten aan zien van de margarineverstrekking ge noemd, komen ook voor bij' de distribu tie van gehakt in blik. Veelal verstrek ken nl. de ingeschakelde distribuanten bedoeld product aan andere dan daar voor in aanmerking komende personen, die niet in het bezit zijln van de daarop betrekking hebbende bonnen. Afgezien nog van de wettelijke bepa lingen zal het duidelijk zijn, aldus de minister, dat het zoowel in het belang der werkloozen, als in het belang van den bona fide middenstand is (welks be langen uiteraard door de verstrekking aan niet „rechthebbenden" worden ge schaad). dat door de gemeentebesturen een intensieve controle wordt toegepast bij de distributie van levensmiddelen aan werkloozen en armlastigen. De afd. Beveland van den N. J. N. op sociale „Verkennning". Dinsdag en Woensdag j.l. werd te Goes in de „Prins van Oranje" een Natuur historische tentoonstelling gehouden, uit gaande van den N.J.N., den Nederland- schen Jeugdbond voor Natuurstudie, die werkelijk zeer geslaagd mag worden ge noemd. Het was een unieke gelegenheid om in kort bestek kennis te maken met de flora en fauna van Nederland en daarbuiten en tevens een geslaagde poging om uit te laten komen hoe veelzijdig het werk is, door dezen Bond bestudeerd. Binnenland. Tweede Kamer. Behandeling pachtkwes- die geëindigd. De malversaties te Vlissingen. Distributie van gehakt en margarine. Buitenland. Offensief en tegen-offensief in Spanje. De houding van Engeland tegenover Spanje. Allereerst viel ons op de keurig ver zorgde paddenstoelen stand van exem plaren door de leden zelf verzameld en die zich hiervoor geen moeite ontzien had den. Ook de geologie-stand was zeer de moeite waard en niet minder de scbel- penverzameling waaronder prachtexem plaren. De afd. „Liefde wekken voor de na tuur" was evenmin vergeten, want op een der tafels waren meerdere typen nest kasten tentoongesteld en werd gewezen op de mooie kans die 't plaatsen van kasten biedt om kennis te maken met de vogel wereld. De vlinderverzameling trok door haar vioolijke en verrassende kleuren op het gebied van insectenverzameling meer de aandacht dan de hommel- en wespenver zameling, alhoewel deze naar kenners be weerden eveneens mooie exemplaren be vatte. De z.g. Bonds-stand liet enkele bro chures zien door leden van den Bond ge schreven en verder het eigen orgaan „Amoeba" en het blad van 'de Zeeuwsche afdeelingen „Luctor et Emergo". Ten laatste mogen we zeker de stand van de Goescbe Boekhandel van den heer W. v. Klaveren niet vergeten, die hier uitnemend werk verricht had ter bevor dering van de kennis der natuur. Goes. Een bijna honderdjarige. Na het overlijden van opa Bergs was Goes zonder honderdjarige. Maar op Za- terdag 7 Nov. a.s. hoopt de heer J. Ga- pello de eeuwstreep te bereiken. Onze oudste Goesenaar is nog een krasse baas Wel wordt hij momenteel in St. Joanna verpleegd, maar zijn ongesteldheid is ge lukkig niet van ernstigen aard. Als zich geen complicaties voordoen hoopt hij zijn honderdsten verjaardag temidden van zijn kinderen en verdere familie in Slot Os ten de te vieren. Van de twaalf kinderen, die de heer Gapello gehad heeft, zijn er nog vijf in leven, terwijl het aantal klein-, achter- klein- en bet-achterkleinkinderen 126 be draagt. Onze eeuwling is te Goes geboren en heeft een leven van hard werken en vee] zorg achter den rug. Maar zijn gezond heid heeft daaronder niet geleden. Alleen lijdt bij, aan de kwaal van den ouderdom: doofheid. Tot voor kort kwam hij nog geregeld in de (R.K.) kerk, om er zijn kerkelijke plichten te vervullen en zelfs ging bij! drie jaar geleden nog naar D'en Haag, om op den derden Dinsdag in Sept. de Koningin en de gouden koets te zien. Toen na een 58-jarig huwelijk in 1918 zijn vrouw stierf, ging hij bij zijn ge trouwde dochter in de L. P. v. d. Spiegel straat inwonen. Aanrijding. Hedenmorgen bad alhier in het nauwe Rijfelstraatje een verkeersongeval plaats. Een bus van dhr v. Fraassen, welke uit Middelburg 'kwam reed naar de Markt door genoemd straatje, toen dhr de Klerk uit Goes juist aldaar fietste. De Klerk werd met zijn fiets, waarop een groote mand stond door de bus aangereden, met gevolg, dat hij onder de bus terecht kwam. Gelukkig stond de bus spoedig stil, waardoor er ger werd voorkomen. De K. kwam er met eenige kwetsuren en een ernstig bescha digde fiets af. In de apotheek van den heer La Port werd de eerste hulp verleend. Driewegen. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat in het tijdvak van 1 November 1936 tot en met 3 April 1937 wederom f 1 kolentoeslag a,an de werkloozen zal worden verstrekt en dat de Korte- en Smidsweg voortaan in on derhoud bij de gemeente is, daar de on derhoudstermijn van den aannemer ver streken is. Daarna wordt door B. en W. op ver zoek van Gedeputeede Staten, een veror dening aangeboden betreffende regelen, voor het in bouiwexploitatie brengen van gronden door particulieren. Daar een en ander reeds in de bouwverordening gere geld is, wordt na eenige discussie deze verordening verworpen. Vervolgens is aan de orde de vaststel ling van een verordening op de controle

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1