Aanbieding van een Nationaal Huwelijks geschenk aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 25 Buitenland. De Kamer over de verloving van Prinses Juliana. Staten-Generaai Belangrijkste Nieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Einorgo" ter cxploitatio van liet blad „Do Zeeuw". Bureaux Lunge Vorstslruat 70, Goes. Telefoonnummer, 11. Postcheque en Girorekening 44405 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middoiburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent AdverlentiCn 50 cent per regel. Inge/,enden mcdcdeelingen CO cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het Algemeen Comité richt zich hierbij tot het Nederlandsche Volk voor het ver krijgen van de medewerking van allen aan het Nationaal Geschenk, dat zal worden aangeboden ter gelegenheid van het hu welijk van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, en Zijne Doorluchtige Hoogheid Bernhard, Prins van Lippe Biesterveld. In al zijn geledingen heeft het Neder landsche volk eene overweldigende en ontroerende vreugde getoond bij het ver nemen van de heuglijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijksgeschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wensch te verwezenlijken, is het doel van 'het Comité. Het Prinselijk paar heeft zich uitge sproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht voor 'het bevaren van de binnenwateren aan te bieden. Daarenboven ligt het in de bedoeling, het noodige te verrichten voor moderniseering en inrichting van het Pa leis, dat het Prinselijk paar zal gaan be wonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aanstonds worden genomen. De gelegenheid tot het storten van bij dragen is bij: het meerendeel der dagbla den opengesteld. Daarnaast bestaat die gelegenheid bij de penningmeesters van dé Fioviiiciale Gomité's en van de plaat selijke Comité's, die onder de auspiciën van de Provinciale Comité's zijn of zullen worden opgericht. In het Eere-Comité hebben zit ting genomen de Voorzitters van de Eer ste en de Tweede Kamer, de Ministers, de Commissarissen der Koningin in de ver schillende provinciën, vertegenwoordigers van de Rechterlijke Macht, van Leger en Vloot, van Rijks- en andere Universiteiten en van sommige Kerkengroepen en Kerk genootschappen. Verder is een Algemeen Gomi- t gevormd, waarin in hoofdzaak voor zitters van landelijke bonden en organi saties en voormannen uit het bedrijfsle ven .hebben zitting genomen. Dan. is er nog een Uitvoeren d Comité waarvan voorzitter is Mr L. J. A. Trip, President van de Nederland sche Bank, en waarin voor Zeeland zitting heeft, de heer M. F e r n h o u t, burgemeester van Middelburg, voorzitter van het Comité in deze provincie. In het Werk-Comité hebben zit ting: Mr A. J. A. A. baron van Heemstra, Voorzitter. Mr W. U. Hazelhoff Roelfzema, Secre taris. Mr E. de Visser, Secretaris. Mr D. Grena de Iongh, Algemeen Pen ningmeester. Ph. Mees, Lid. Mr H. Waller, Lid. Het secretariaat is gevestigd te Arn hem, Velperbinnensingel 5, telefoon 21300 Voorts zijn nog gevormd Provinci- ale-enplaatselijke comité's. Het Provinciaal Comité voor Zeeland is als volgt samengesteld: Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de Provin cie Zeeland, Eere-voorzitter. Werkcomité: M. Fernhout, Burgemeester van Mid delburg, Voorzitter. Jhr Mr M. L. Quarles van Ufford, Mid delburg, Secretaris. Jhr F. Beelaerts van Blokland te Mid delburg, Penningmeester. Dr S. S. Smeding te Middelburg. Voorts hebben in bet Provinciaal Co mité zitting genomen: M. W. van Axenthals te Kats. W. den Boer te Zierikzee. M. Boonman te Rilland-Bath. Mevr. van den Broecke-de Man te Aardenburg. Douairière van Citters-de Vulder van Noorden te Noordgouwe (Schuddebeurs). Jkvr. S. H. Bar.esse Collot d'Escury te Kloos'terzande. J. de Feijter te Zaamslag. S. J. Gast te Duivendijke. L. J. G. Gelderman te Kortgene. J. L. van Gorsel te Oud-Vossemeer. W. Kakebeeke te Goes. W. H. Kloet te St Maartensdijk. E. Tb. Lockefeer te Hulst. H. van Mazijik te Sluis. I. van Melle te Breskens. A. H. de Milliano te Waterlandkerkje. P. A. Neeteson te Sas van Gent. L. Onderdijfc te Middelburg. J. C. Paap te Vlissingen. J. Pilaar te Goes. F. P. Polderdijk te N.- en St Joosland. iS. J. de Regt te Wissekerke. D. Soheele te Terneuzen. Jhr W. Z. van Teijlingen, Kamerheer i. to. d. van H. M. de Koningin, te Oost- kapelle. A. Wisse te Anna Jacobapolder (Sint Philipsland). H. C. van de Zande te Nieuwerkerfc. DE OORLOG IN SPANJE. Opstandelingen 21 km. van Madrid. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld De doorgevoerde omsingeling van Ma drid wordt met mathematische nauwkeu righeid voortgezet en de ring rond de hoofdstad sluit zich meer en meer. Alleen in Oostelijke richting, naar de kust der Middellandsche Zee, is nog een weg open. Een doorbreken van den ijzeren ring door de rooden schijnt, naar de tot dus ver opgedane ervaringen, uitgesloten. Onder den druk der allerwegen op dringende nationalistische troepen trok ken de marxisten naar de stad terug, die thans vol is van uit de voorposten ge vluchte roode militie. Om de gevolgen van een bloedige be storming der 'Spaansche hoofdstad te voorkomen, zal men trachten de wijkende marxistische troepen Oostwaarts weg te dringen, waarmede de nationalisten dan tevens èn eigen manschappen èn de stad hopen te kunnen sparen. Radio-Sevilla deelde gistermorgen mee, dat de rechtsche troepen de hoofdstad thans tot op 21 km. genaderd zijn. Italïg beschuldigt Rusland. De Italiaansche ambassadeur te Lon den, Grandi, heeft de non-interventie com missie te Londen een nieuwe nota over handigd, waarin andermaal een aantal gevallen wordt opgesomd van schendin gen der non-interventie-overeenkomst door de sovjetregeering. Op verschillende dagen in October, al dus de Italiaansche aanklacht, hebben sovjetschepen oorlogsmateriaal in havens van 'het Spaansche volksfront gelost. Den zesden October heeft de Spaan sche vrachtboot „Larra Mendi" in volle zee van een vrachtboot der sovjets, waar van de naam onbekend bleef, onderdeelen van vliegtuigen overgenomen, welke kort nadien te Barcelona aan land zijn ge bracht. Verder wijst de Italiaansche nota er op, dat Sovjet-Russische piloten en tech nici naar Spanje gingen om in de vlieg kampen der Madrilleensche regeering dienst te nemen. IS DEGRELLE TE BERLIJN GEWEEST? Er loopen stellige geruchten, dat de lei der der Belgische Rexisten Degrelle op Zondag 27 September j.l. te Berlijn is ge weest. ©e rexistisdhe leider zou bij deze ge legenheid ontvangen zijn door vier voor aanstaande persoonlijkheden, o.a. door Goebbels. D'e correspondent van de „Matin" zou vernomen hebben, dat Goebbels Degrelle raadgevingen zou hebben verstrekt over de beste methoden, om langs parlemen tairen weg de macht in handen te nemen, n.l. „de massa te fascineeren en schrik in te boezemen, en het bolsjewisme in het donkerste licht af te schilderen". Tenslotte zou Goebbels Dëgrelle enve- loppes ter hand hébben gesteld, waarvan de inhoud niet bekend is. Van de zijde der Rexisten worden deze geruchten tegengesproken. GOERING OVER HET VIERJAARSPLAN Gisteren hield minister-president Goe- ring in het „Sportpalast" een rede voor 20.000 toehoorders, over het vier jaarsplan. Goering zeide daarin o.a.: In de afgeloopen vier jaar was onze eerste taak het herstel van de weermacht en het herstel van onze internationale positie; thans is onze opdracht de eco nomische kracht van Duitschland ver der te versterken en uit te breiden. Thans gaat het erom Duitsch land onafhankelijk te maken van het buitenland. Men zegt ons: „betaal uw levensmidde len en grondstoffen met goud" wij zou den gaarne met goud betalen indien men ons niet al ons goud door de herstel betalingen ontnomen had. In Duitschland leven 136 menschen per vierkante K.M.; in Engeland 137. Maar Engeland bezit voor deze 137 menschen één derde der geheele wereld als kolo niën, en wij niets 1 Wij zullen er alles op zetten ook het laatste uit den Duitschen bodem te halen, wij zullen den landbouw, de visscherij, de veeteelt, verbeteren en alles daarvoor doen wat slechts denkbaar is. Wij zullen nagaan welke grondstoffen wij zelf maken kunnen; binnenkort zul len overal fabrieken verrijzen waarin wij onze eigen rubber maken, waarin wij onze eigen kleeren vervaardigen uit celstof- vezels en dus de katoen niet meer noodig hebben die ons nu millioenen deviezen kost. Wij zullen uit de Duitsche steenkolen benzine en olie trekken. Het woord van den „Führer: „binnen 18 maanden is de Duitsche benzine gereed" zal ik ver vullen. JAPAN DREIGT WEER. Uit Tokio wordt aan de bladen gemeld, dat Japan geneigd is tot „andere maatre gelen" over te gaan, teneinde China te dwingen, de Japansche eischen tot bij legging van de C'hineesch-Japansche ge schillen te aanvaarden, indien de diplo matieke onderhandelingen te Nanking mochten mislukken, De „andere maatregelen", die men op het oog heeft, zouden waarschijnlijk be staan in het verbreken van de diploma tieke betrekkingen en het overgaan tot militair geweld. Aan deze bedreiging is op onheilspel lende wijze kracht bijgezet door de in drukwekkende manoeuvres van duizen den Japansche soldaten langs den spoor weg PeipingTientsinShanhaikwan. in Noord-China. Jim Mollison weer over den Oceaan. D'e bekende Engelsohe Oceaanvlieger, Jim Mollison, is gistermiddag om 2.44 uur (M. E. T.) onverwacht van het vlieg veld Floyt Bennett gestart voor een vlucht over het Noordelijk deel van den Ablan- tisehen Oceaan. Het eerste doel van Mollison is Har bour Grace op New Foundland, vanwaar hij na een korte tussohenlanding om ben zine in te nemen, verder zal vliegen naar Londen. Mollison hoopt den afstand New York Croydon in 17 uur af te leggen. Mollison draagt onder zijn overall een avondtoilet. „Als i'k tijdig genoeg voor het diner in Londen ben merkte hij naar aanleiding hiervan glimlachend op hoef ik mé niet eerst te verkleeden." Toen de meteorologische autoriteiten hem waarschuwden, dat de weersomstan digheden voor zijn vludht bijzonder on gunstig waren, antwoordde Jim: „Ik ga tóch!" Jim Mollison is op New Foundland om 20.25 uur (Greenwioh-tijd) geland. Portugal heeft de regeering van Franco niet erkend. Naar Reuter uit Lissabon meldt, wordt het bericht, dat de Portugeesche regee ring de regeeiing der rechtsche troepen te Bugos zou hebben erkend, van officieele zijde categorisch tegengesproken. België's militaire politiek. In de Belgische Kamer zijn gisteren do interpellaties gehouden over de Belgische buitenlandsChe politiek. Een communistisch spreker beweerde, dat de rede van den koning met instem ming werd begroet te Berlijn en te Rome, doch beroering verwekte te Parijs, te Praag, te Londen en te Moskou, waar men ijvert voor den vrede. Tegen deze woorden werd op luidruch tige wijze geprotesteerd door de Vlaam- sche nationalisten en de Rexisten en mi nutenlang ging het in de vergadering zeer rumoerig toe. Toen dezelfde communist beweerde, dat alleen Hitier de Belgische zelfstandigheid bedreigt en dat hij in het Belgische parlement over personen be schikt, die zijn bevelen uitvoeren, ont stond er wederom een langdurige scheld partij. De Rexisten riepen „Lafaard" en „Naar Moskou". Toen het.rumoer tenslotte iets bedaard was, dienden de Rexisten een motie in, waarin wordt aangedrongen op het op zeggen van Locarno en van de Fransch- BelgisChe militaire accoorden. Dé minister van buitenlandsche zaken, Spaak, gaf daarna een uiteenzetting van de huidige Belgische buitenlandsche poli tiek. Zeer vele leden van de Tweede Kamer meenden ditmaal hun beschouwingen over hoofdstuk I der rijksbegrooting-1937 (Al- gemeene beschouwingen) te moeten aan vangen met uiting te geven aan hun blijd schap over de verloving van H.K.H. Prin ses Juliana. Men verklaarde zeer te zijn getroffen door het bijzondere, hartelijke karakter van de hulde, die het geheele Nederland sche volk, bij die gelegenheid aan de Ko ninklijke Familie heeft gebracht. Voor zoover dit noodig was, is thans wel over tuigend gebleken, dat het Nederlandsche volk geen nieuwe vormen in zijn staats bestel behoeft om zich een eenheid te ge voelen. In dit verband werd het denkbeeld ge opperd, dat de overzeesche gebiedsdeelen zoo noodig door het moederland in staat zullen worden gesteld ter gelegenheid van de aanstaande huwelijksplechtigheden een deputatie naar Nederland te zenden. Hierdoor zou, naar men meende, het saamhoorigheidsgevoel van de inwoners van het geheele koninkrijk kunnen wor den gesteund. Korte Berichten. Eten officieele woordvoerder heeft het te Parijs gepubliceerde bericht, als zou Hitier prins Georg van Brunswijk- Luneburg op den troon willen plaatsen als „groeten onzin" gekenmerkt. Het Egyptische stoomschip „AJbd el Loefti'' is op 25 km van Alexandrite ge zonken. Ongeveer 50 passagiers en de be manning worden vermist. Slechts één der opvarenden is gered. Een hevige aardbeving beeft zich op het eiland Jan Mayen voorgedaan. De sdhade aan het meteorologisch instituut •aangericht is aanzienlijk, doch het perso neel is ongedeerd. Het Jan Mayen-eiland heeft een oppervlakte van 400 vierk. km en is gelegen in de Noorscihe IJszee. TWEEDE KAMER. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Enkele ingrijpende amendementen aangenomen. De Kamer heeft zich gisteren 'bezig ge houden met de verdere behandeling van het ontwerp-Pachtwet, waarbij verschil lende amendementen aan de orde kwa men. Een der belangrijkste was wel dat van den heer Van den Heuvel op Art. 25: schrapping van het veelbesproken wijzi- gingsrecht door den rechter. Het amen dement werd met 60 tegen 27 stemmen aangenomen. Tegen het amendement hebben gestemd de 'S.D.A.P., de communisten, de heeren Van Houten (Christ. Dem.), Duys (partij loos) en van de katholieken de heer IJs- selmuiden. De rechter zal een loopend contract dus niet mogen wijzigen, als den pach ter geen redelijk bestaan gewaarborgd is, zoolang althans de omstandigheden, waaronder het contract werd aangegaan, niet gewijzigd zijn en de goede trouw dus zulk een wijziging vordert. Aangenomen werd ook een amende ment-De Geer, dat den rechter wel uitgebreid toetsingsreebt ook op loo pen d e pachtcontracten geven wil, maar hem alleen toestaat zulk een overeenkomst nietig te Verklaren, dus niet te wijzigen, indien hij van oordeel is, „dat óf de ver plichtingen, voor den pachter uit de over eenkomst voortvloeiende, als buitensporig moeten worden beschouwd, of althans de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook bij bijzondere bekwaam heid en ijver, niet de mogelijkheid van een redelijk bestaan uit de opbrengst van bet gepachte goed zoude laten, terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van bet goed redelijkerwijze mag verwachten." In den breede werd gedebatteerd over een ander amendement-Van den Heuvel, om de artt. 46 en 813 niet toepasselijk te verklaren op pachtovereen komsten, betreffende los land, van min der dan een halve hectare oppervlakte en voor een pachtprijs lager dan f 100 per 'jaar. De heeren Bakker en Groen wil den de gemakkelijke regeling tot resp. een kwart 'hectare en f 50 beperkt zien. Aldus gewijzigd werd het amendement aange nomen, In eenigszins gewijzigden vorm zijn ook de amendementen-v. d. Heuvel over het vergoedingsrecht (artt. 19, 23), in de wet gekomen, met dien verstande, dat •de minister aan zijn principieelen opzet vasthield, zooals vooral bleek bij' art. 23, waarbij Mr van Schaik handhaafde, dat Binnenland. Voolrloopi'g Verslag der Tweede Kamer over de Staatsbegrooting 1937. Rapport van de commissie-Van Loon over de landhouwcrisismaatregelen. Minister Slingenberg waarschuwt de slagers. Verhooging van de theeprijlzen. Buitenland. 'Goering over het vierjarenplan. Is de Belgische Rexistenleider te Berlijn geweest? Japan dreigt weer. Wijiziging dienstplicht in België. door pachters een deel van eventueele door hem bewerkte verbeteringen van het verpachte toekomt. Op het kantje af met 45 tegen 44 stemmen zag Dr D r o e s e n zijn amen dement op art. 28 aanvaard. Dit artikel zal nu voortaan aan den pachter de be voegdheid geven, het verpachte te veran deren na verkregen machtiging van den rechter. De wet bepaalt nu, dat zoowel verzoe ken om verlaging als om verhooging van de pacht bij den rechter aanhanging moe ten worden gemaakt binnen zes maanden na bet eindigen van het pachtjaar of het pachtseizoen, waarover de pachtprijs ver schuldigd is (artt. 24, 32). Een eventueele verhooging of verlaging van den pacht prijs zal niet eerst na twee, maar door een overgenomen amendement-Hiemstra één jaar na de indiening van de desbe treffende vordering in werking treden (25—30). Een vrij langdurig debat ontwikkelde zich over een wijzigingsvoorstel van den heer E b els. Deze wil dat de verpachter die volgens het systeem van het ontwerp eerst bij elf en een balf jaar pachtduur tot opzegging over zal kunnen gaan géén nietigverklaring van die opzegging door den rechter tegen zich kan hooren uitspreken, indien hij den grond f zelf, óf voor één zijner kinderen in gebruik wil doen nemen. En indien de mogelijkheid hiervan uitdrukkelijk in het oorspronkelijk pacht-contract is voorbe houden. Vandaag zal minister Van Schaik hier over het woord voeren. MINISTER SLINGENBERG WAARSCHUWT DE SLAGERS. Onregelmatigheden bij de distributie van gehakt in blik. In verband met de onregelmatigheden welke door slagers begaan zouden zijn bij de distributie van gehakt in blik aan on- derstand-béhoevenden zou, naar wij ver nemen, de minister van Sociale Zaken ernstig overwegen om de geheele distri butie van dit product, gecentraliseerd in de gemeenten en met uitschakeling der slagers, imperatief voor te schrijven. Uit een ingekomen rapport van den Rijikscontroledienst van de levensmidde len-distributie zou minister Slingenberg gebleken 'zijn, dat sedert den aanvang de zer distributie meerdere der daarbij in geschakelde slagers het gehakt in Mik ook soms tegen hoogeren prijs aan niet recht hebbenden verstrekken. Thans is aan de slagershonden ver'zocht nauwlettend toe te zien op een juiste uit voering der gestelde 'bepalingen, ten ein de een algeheele uitschakeling, mede van de bona fide slagers, te voorkomen. VERHOOGING VAN DE THEE- PRIJZEN. Naar gemeld wordt, is in verband met de stijging van de theeprijzen van regee- ringswege goed gevonden, dat de ver koopsprijs van thee in den detailhandel met ongeveer 10 cent per pond wordt ver hoogd. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Gorredijk (gemeente Opsterland) L. Sijtsma, candidaat-notaris te Leeuwar den; te Bergen op Zoom B. J. van Gru ting, candidaat-notaris aldaar; te En schede: 1. L. K. Steernberg, notaris te Neede (vacature H. van Opstall); 2. A. Zonnevylle, candidaat-notaris te Hen gelo (O.) (nieuwe standplaats). DE HUIDIGE MONETAIRE TOESTAND Geen stagnatie in bedrijyen van grootwinkeliers. Db eerste federatie van grootwinkeliers heeft aan den minister van Handel een adres gericht, waaraan we het volgende ontleenen. Zij spreekt allereerst hare waardeering uit over het feit, dat haar voornaamste leveranciers alle contracten, welke voor den val van den gulden waren afgesloten, stipt tot heden zijn nagekomen, ofschoon volgens deze contracten de gevolgen van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1