DE ZEEUW Een oppervlakkig reisverhaal. ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD Uit de Provincie. VAN MAANDAG 26 OCTOBER 1936. Nr 22. Prof. Dr Hugo Visscher iheeft onlangs een reis gemaakt naar Duitadhland en 'heeft izijn indrukken via het Ned. Ghr. Persbureau publiek gemaakt. Naar aanleiding daarvan schreef „De Nederlander": Prof. Vissether maakte deze reis om nu eens te zien of het daar wel zoo slecht was als ons wordt afgeschilderd. Het eerste, wat hem opviel, was het ge weldig onderscheid tusschen Duitschland van 1919 en heden. Toen armoede en slordigheid, thans teekenen van welstand. Dit begin van den professoralen reisin druk schijnt al niet bepaald 'doordacht. Het is imimers waarlijk geen wonder dat 1919 een ander beeld gaf dan 1936. Toen een land en volk, dat na jarenlangen oor log en na een economische blokkade, 'die de bevolking langzaam uithongerde, ge broken neerlag, thans een volk, dat al thans een vijftiental j'aren van vrede en mogelijkheden van her-ontplooiing achter den rug heeft. Maar volgen wij Prof. Vissoher's ont boezemingen verder. Hij heeft gezien, dat er in Duitschland hard wordt gewerkt door jong en oud, door rijk en arm. „Er zijn bedrijven, waarin arbeidskrachten te kort komen" (oorlogsindustrie? Red. Ne- derl.) en als Prof. Visscher het „luttele aantal werkloozen in Duitschland" (eenige millioienen. Red. Ned.) vergelijkt met het voortdurend toenemende aantal werkloo- zen in Nederland, dan twijfelt de schrij ver zeer of de werkloozen hier het wel even goed hebben als in Duitschland. „Uit zedelijk oo'gpunt zeker niet''. Prof. Visscher schrijft 'ook over het ker kelijk leven. „Men is er op den goeden weg naar een verzoening. Zoo althans kwam het mij voor. Ik ben een paar malen ter kerke geweest in een Luthersche kerk. De preek Was natuurlijk geen Gereformeerde preek. Maar de prediker waarschuwde voor re ligieuze gevoelens, die sommigen voor een opwekking aanzien en legde er nadruk op dat persoonlijk gekend moet worden de onbekende God, die zich in Christus be kend gemaald heeft. En bij sprak over de eenheid van het menschelijk geslacht op een wijze, die mij deed begrijpen, dat hij zich niet ontzag een fijne critiek te oefe nen op „'Hitler's theorie in „Mein Kampf" Inderdaad, in Munchen zag ik een plak kaat, waarop stond geschreven: „Die Ju- den sind Unser Unglück. Toen ik die preek gehoord had, rees bij mij' de vraag, of dit antisemitisme niet meer als economisch van aard dan als rassen-atagonie is te beschouwen. D'e kerk was stampvol, de stilte en de orde voorbeeldig" enz. enlz. Tot zoover Prof. Vissoher's reisverhaal, waarvan de oppervlakkigheid waarlijk verbijstert. Het komt Prof. VissCher voor, dat men ten aanzien van het Kerkelijk conflict „op den goeden weg naar een verzoening is''. Vandaar zeker het Manifest, nog slechts eenige weken geleden in alle Evangelische kerken der Belijdenisbeweging voorgele zen, waaruit wij cilteeren: „Staat en Partij gebruiken hun macht tegen het Evangelie en de aanhangers hiervan". „Men beperkt de actie-mogelijkheid der Kerk". „Men onderdrukt het geweten, bespion- neert de Christenen en vernielt alle mo reels verplichtingen". „Verscheidene predikanten en le'eken zijn om hun geloof gevangen genomen en in concentratiekampen opgesloten''. Dit is dan Prof. Vissoher's „weg naar verzoening". Prof. Visscher heeft één plakkaat ge zien met het opschrift: „Die Juden sind FEUILLETON. Uit het Engelsch. 119) ^o— „Waarvoor, schat", informeerde Eliza. „Nu ja eh zie je, Eliza, ik eh 1 ik wou zoo graag een moeder heb ben. Andere jongens hebben er ook eentje en ik heb er altoos al naar verlangd. Maar ik weet niet, hoe er een te krijgen." „Wel, wel!" riep Eliza. „Ben ik dan niet als een moeder voor je?" „Neen", antwoordde Dicky kortaf. Eliza zweeg verslagen, doch Dicky be gon opnieuw. „Zou je niet ergens een moeder kun nen koopen?" informeerde hij schroom vallig. „Voor een heel boel geld, bedoel ik. Als ik nu eens duizend gulden had?" Eliza hief haar hoofd op. „Ja zeker, dat zou kunnen. Je zou er zelfs wel een 'kunnen krijgen voor veel minder. Ofschoon je vader van de mees te niets moet hebben. D'aar heb je 'b.v. juffrouw Pringle, die daar in dat kleine huisje in de Hoogstraat woont, die de heele dag als een schildwacht achter haar gordijnen zit te gluren. Zij zou wel graag ju moeder willen worden. unser Unglück". Heeft hij dan nimmer hetzelfde opschrift bij den ingang van weL- b'a'ast elk dorp aangetroffen? Wij zagen ze bij tientallen. Heeft hij nergens het opschrift: Juden betreten diesen Ort auf eigene Gefahr (Joden komen deze plaats voor eigen ri sico binnen) gezien? Wij zagen het op verschillende plaatsen. Heeft hij nimmer het blad „Der Stür- mer" gekocht, waarin wekelijks wordt be weerd, dat de Joden kinderen offeren, welk blad ongehinderd de censuur pas seert? Heeft hij geen kennis genomen van de Duitsche wet, die aan Joden verbiedt om dienstboden beneden 45 jaar in dienst te nemen omdat eerstgenoemden daarmede niet te vertrouwen zouden zijn? Blijkbaar is 'dit alle® Prof. Visscher on bekend. Hij meent in een door hem be luisterde preek eenige critiek op een the orie van Hitier te hooren en stelt zich di rect de vraag of het anti-semitisme wel op de rassentegenstelling berust, of het niet meer economisch van aard is. Heeft Prof, VissCher ooit in Duitsch land een blad als „Die Stimme1' gekocht, d'at nog enkele weken geleden schreef, dat men het beste in een Christelijk „Hospiz" overnacht, daar men daar een Bijbel bij zijn bed vindt liggen en men „na deze lectuur uitstekend slaapt"? Heeft hij in geen enkele boekwinkel die briefkaart gevonden w'aarop een vers, dat als volgt begint: „Noch Katholieken, noch Protestanten, slechts Duitsc'hers zijn er in het Duitsche land. Met Bethlehem heb ben wij niets te maken"enz. Kent hij ook niet die andere briefkaart, die wij hem ook kunnen toonen, waar op wij lezen: „Eins bedenkt bei eurem Streben ■Gogen fremden Trug und Schein; Wollt ihr gamz als Deutsche leben, Dann darf Gott nicht Jude sein". Pr~»f. Visscher besluit zijn artikel met deze woorden: „Onze tegenwoordige poli tieke Instellingen komen evenmin met Gods Woord overeen als die van bet na- tiona'al-socialisme. Het is goed dit te be denken''. Wij erkennen ten volle dat aan onze instellingen en aan ons allen persoonlijk veel ontbreekt. Dat wij steeds weer af wijken van de eisohen van Gods Woord. En wij' willen 'het goede, dat wij heb ben, zeker niet aan ons zelve toeschrijven. Wij willen echter wel God danken voor walt hij ons volk heeft geschonken. Wij willen Hem danken voor het feit, dat in ona land nog niet de gewetens onderdrukt, de Christenen bespionneerd, predikanten en leeken om hun geloof gevangen wor den genomen, Joden worden vervolgd. In dien geest mogen wij de verschillen tusschen het huidige Duitschland en ons vaderland belichten. H. T. van Heijningen. f Op 68-jarigen leeftijd is te Laren over leden de heer H. T. van Heijningen, die op 15 Februari 1900 onderdirecteur van de gas- en waterleiding te Middel- burg werd. Op 1 Januari 1914 werd bij directeur en tegen 1 Mei 1921, toen bij werkte onder den hoofddirecteur wijlen ir Boelen nam bij ontslag en verliet met terwoon Middelburg. Goes. Een 120 -jarige. Einde dezer maand zal het 120 jaar geleden zijn, dat de Oeconomische Spijsuitdeeling werd op gericht. Dit feit zal op 29 October a. s. in een door de commissie te houden verga- d ring worden herdacht, waarbij dan te vens oud-leden, corporaties en belang stellenden de gelegenheid wordt geboden gelukwenscben aan te bieden. De Gemeenteraad vergadert, a.s Woensdag des namiddags twee uur. Punten van behandeling zijh: Benoe ming van een voorzitter der commissie van toezicht op bet agentschap der ar beidsbemiddeling. Voorstel tot bet verlee- nen van eervol ontslag aan een der onder wijzers van de O.L. school A. Wijziging begrooting B. A. voor 1936. Verkoop van een aantal op stam staande boomen. Ver zoek van het bestuur der R.K. lagere Dicky ontstelde. „Juffrouw Pringle", herhaalde bij op een toon 'alsof hem iets heel leeiijksi werd aangeboden. „Maar ik wil juffrouw Prin gle niet hebben. Ze heeft haar mond al toos zoo stijf dicht als een bus, en ze beeft me eens een tik met haar vinger hoed op mijn 'arm gegeven. D'at deed nog lang na dien tijd pijn". Oicky wreef zijn arm nog eens bij de herinnering. „Nu ze zou je nog wel eens meer haar knuisten laten voelen, die juffrouw Prin gle, als ze je moeder was, dat beloof ik je. Je zou al gauw wemscthjeni, dat de oude E'liza maar weer terugkwam. Dicky Tan- cred, neem dat van mij aan". Ze had onder het spreken haar werk opgeborgen en maakte zich nu gereed om te vertrekken. Bij de deur keerde ze zich nog eens om en zag, D'icky streng aan. „Je bent den heel'en dag al een ondeu gende jongen geweest'', zei ze. „Bas nu op, en veroorzaak to't bedtijd niemand meer last. Ik ga uit, maar Suzanna iisi in de keuken en zal je straks tlhee brengen". „Ik wil ook uit!" antwoordde Dicky driftig. „Dat gaat niet", gaf E'liza terug. „Het is ontzettend warm, te warm voor jou om te wandelen, en iik geloof zelfs dat we onweer krijgen. We® nu maar een gehoor zame jongen, dan zal Suzanna je een lek- scholen om toepassing van art. 205 ter der Lager-Onderwijlswet 1920. Ten gevolge van het vertrek van den vorigen Burgemeester, den heer G. A. Hajenius, is de vacature ontstaan van voorzitter der Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemidde ling. Tot nu toe is verzuimd in deze va cature te voorzien. B. en W. bieden thans biertoe aan de volgende aanbeveling: 1. de beer Mr R. M. van Dusseldorp, Burgemeester, 2. de heer A. L. van Melle, Wethouder. Aan de O.L. school A zijh momen teel verbanden 6 leerkachten, doch in verband met daling van bet aantal leer lingen zal met ingang van 1 Jan. 1937 één leerkracht moeten worden ontslagen. Regel is, dat degene, die van het aan de betrokken school werkzame personeel het laatst is aangesteld, het eerst voor ontslag in aanmerking komt, echter ten zij' bijzondere omstandigheden aanleiding geven om een anderen weg in te slaan. De laatst aangestelde aan school A. is de heer Mazure, in functie getreden o|p 1 Nov. 1929. Genoemde heer is gehuwd en heeft twee kinderen. De daarop volgende in diensttijd is de sedert 27 Augustus 1929 aan de school als onderwijzeres verbonden mej. A. J. J. Kloosterman. Door mej. Kloosterman wordt een deel van het onderwijs in bet vak „nuttige handwerken" gegeven. Op grond hiervan komt het Hoofd der school na zich aan vankelijk afzijdig te hebben gehouden, tot de oonclusie, dat bet de voorkeur ver dient, om den heer Mazure voor ontslag in aanmerking te doen komen. B. en W. zijn het hiermede niet eens. Waar er nog een tweede onderwijzeres aan de school werkzaam is, die bevoegd is tot het ge ven van bandwerkonderwijs, vervalt de (noodzakelijkheid van handhaving van mej. Kloosterman. De heer Mazure is, gelijk gezegd, ge huwd en heeft twee kinderen. Mej. Kloos terman is ongehuwd en woont in bij haar ouders. Op grond van bovenstaande overwe gingen geven B. en W. den Raad in over weging, aan mej. Kloosterman met in gang van 1 Jan. 1937 eervol ontslag te verleenen als onderwijlzeres aan de 0'. L. school A. Blijkens een rapport van den Direc teur van Gemeentewerken zullen moeten worden gerooid 5 olmen op len West'wal 1 olm aan den 'sH. Hendrikskinderen- dijk, 3 olmen en 1 abeele op de aige- meene begraafplaats en 2 olmen op het terrein bijl Havenzicht, aangezien deze boomen door ziekte zijn aangetast, terwijl in verband met de uitvoering van de ha venplannen 53 canada-populieren aan den Oosthavendijlk zullen moeten warden gerooid. Het R. K. schoolbestuur maakt ge bruik van de gelegenheid om ter ver vanging van de gebruiksvergoeding, een uitkeering te ontvangen van een som in eens, gelijkstaande met 80 ten honderd van de in dat lid bedoelde geschatte waarde. Het bestuulr verzoekt voor de R.K. Meisjesschool 80 pet. van f 38000 of f 30.400 (dit moet zijn 80 pet. van f 34430 is f 2:7544, omdat de geschatte waarde in 1931 een vermindering van f 3570 onderging) en voor de R.K. Jon gensschool 80 pot. van f 88780 of f 71024. De beslissing is niet gemakkelijk,* maar B. W. vertrouwen, dat afkoop Ier ge bruiksvergoeding in de toekomst voor de gemeente financieel voordeeliger is, dan betaling van de jaarlijiksobe gebruiksver goeding. Kloetingie. D'oor den burgemeester is een comité igevomd voor de inzameling van gelden voor bet nationaal huwelijks geschenk voor Prinses Juliana, bestaan de uit de navolgende personen: C. Zandee Azn., 'burgemeester, voorzitter; mevr. O'ostingh-Bakker, mej. A. E. Lankester, J. Q. G. Lenshoek, J. Straub, F. Oele, R. Buitenhuis, G. Houtekamer, S. Kole, A. J. van der Linde, J. Pieters, A. J. Her- dink, S. v. d. Vrede. Tot bode van de „Kloetingsohe Oran- jevereeniging is benoemd dhr Marinus Kale. Kapelle. De A.R. Kiesvereeniging kwam bestuur tot voorz. was gekozen de heer Slabbekoorn bij'een. kere koek bij de thee geven''. Alleen gelaten, 'begon Dicky weer tegen de vensterbank te trommelen en spinde onderwijl aan zijn gedachten voort. „Ze zal mijn schoenen wel verstopt heb ben", Zei hij hardop. „Maar je kunt ook wel zonder schoenen uit gaan. Het is im mers zomer en ik ga ook. Ik zou het fijn vinden, ais het 'begon te weerlichten en te onweerien. Ik moet naar de bank om geld t'e halen en dan zal ik juffrouw Phi- lippa zelf gaan opzoeken. Zij woont daar op de heuvels, in het huis met de ballen op het hek". Opgetogen over het heerlijke vooruit zicht, verborg Dicky Zich achter de gor dijnen van zijn kamer, totdat hij' Eliza, met haar beste hoed op, om den hoek van de straat zag verdwijnen. Toen glipte hij, zoo vlug als zijn gebrekkige ledematen 'het toelieten, van de trap af en luisterde in de gang met bonzend hart, om men hem ook vernomen had. 'Maar Suzanna zong in de keuken uit volle bonst en had hem blijkbaar niet ge hoord, De voordeur stond wijd open en Di'cky sloop weer even behoedzaam de straat op, als op dien donkeren winter avond, toen Philippa hem had gevonden. Nu was hij op weg om baar te zoeken en zijn hart klopte snel van hoopvolle ver wachting, toen hij de straat uitwandelde. Hij had al lang verlangd naar een avon- De voorzitter deelde mede dat door het bestuur tot voorz. was gekozen den heer A. Slabbekoorn en tot vice-voorz. dhr Jan de Jager Jozz. Spr. herdacht het vele goede dat door den afgetreden voorzitter Ds A. Scheele was verrioht. Verder wees Spr. in zijn openingswoord op de ernst- volle tijden die we beleven en op de ko mende verkiezing. Nadat het verkiezingsmanifest was besproken, waarmede men accoord kon gaan, sprak dhr F. P. de Graaf, hoofd der Cfar. School, over Karl Barth. In het kort schetste hij Barth's levensloop en zijn theologie om ten slotte te eindigen met de levensbeschouwing van Barth op politiek terrein uiteen te zetten. Na be spreking volgde sluiting. i Zaterdagmiddag werd de patates frites kraam van den heer P. S. aange treden door eqn vrachtauto. Door den schok igeraaktd het vet in brand. De vlammen sloegen hoog op. Door het vlug en behendig optreden van den heer S, werd erger voorkomen. Met zijn zoontje stond hij in den wagen toen de aanrijding plaats had In een minimum van tijd was het jongetje er uit Dhr S. wist ook de olie weg te smijten. De ohauffeur was direct genegen de aangerichte schade te vergoeden. Kruiningen. Het plaatselijk comité voor de aanbieding van een nationaal hu welijksgeschenk aan H.K.H. Prinses Ju liana is als volgt samengesteld: Burge meester B'. G. de Mul, Weth. J. J. Fran- coys, Weth. J. Sinke, D's J. Mortier, Da J. A. Koolstra. H. C. Baarens, Ds Plagge- mars, Pastoor J. Schoenmaker, F. V. de Groof, A. J. de Visser en J. de Bat. (Be langeloos.) Db Christelijke Zangvereeniging „Crescendo" hield Vrijdagavond haar 18e jaarvergadering, waarin o.a. de penning meester zijn rekening afsloot met een ba tig saldo. Herkozen werden de voorz. J. J. FranQoys, de secretaris A. A. Brandt, de penningmeester G. Maartense en mej. L. Bavers, en gekozen als 2e penning meester D. Wiskerke. Besloten werd be gin 1937 bet 18e jaarfeest te vieren. D'oor den directeur werd toegezegd een korte cursus te geveu in muziek- en notenken nis, alsmede een jeugdkoor te leiden, leef tijd ongeveer 10 tot 14 jaar. Wemeldinge. Onder de schapen van dhr L. alhier is besmettelijke ziekte (rot- kreupel) geconstateerd. Borssele. Op verzoek van Mej. Dekker, leerares in de Landbouwhuishoudkunde, ha|d ie waarnemend burgemeester een 20-tal personen uit de gemeente Zater- idiaigayo'nSd- opigeroepeq, /teneinde propa ganda te maken voor een te houden cur sus in koken. Doel van den cursus is, om in hoofdzaak meisjes en vrouwen uit den arbeidersstand te doen leeren om voor weinig geld smakelijke maaltijden te be reiden. Niet alleen koken, maar ook de inmaak zal onder het oog worden ge zien. De cursus omvat een zestal lessen, (één les per week, 2V2 uur). Verder be staat ook de mogelijkheid een naaicursus te geven bij' genoegzame deelname. Mini mum aantal deelneemsters 16. Bij vol doende deelname zal met den kookcursus half November worden begounen. Ds Elenbaas gaf de toezegging dat de ge meentewoning voor' dat doel gratis be schikbaar wordt gesteld. De kosten voor deelname aan den cursus zij'n gesteld op f 0,20 per persoon, en zij die ook dit niet kuinnen betalen, worden daarvan vrijge steld. Dhr 0. de Krijger Rz., die r.uim 40 jaar lid is geweest van de zangvereen. lot Oefening en Uitspanning alhier is bij uittreding uit deze vereeniging be noemd tot eerelid dier vereeniging. Biggekerke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr J. Pöppe. In verband met bet proviandeeren van schepen werden verlaagd de tarieven tot beffing van keurloonen op vee en vleescb voor de keuringskring Vlissing.en. Van de heeren J. Wisse Jacz. en J. de Visser, was een bezwaarschrift ingekomen tegen de voorgenomen onttrekking aan bet openbaar verkeer van de Langepad; zij meenen dat door opruiming van dit pad, meer gebruik zal worden gemaakt van het voetpad dat over hun perceelen loopt. Zij vragen ook dit pad aan het openbaar tuur en nu beleefde 'hij er een, en geen kleine ook. Bij het eind van de Hoogstraat pauzeer de hij even om de ruïnes van de St An- drewsfcerk in oogenischouw te nemen. 'De laatste zes maanden waren er gToote din gen in Dicky's wereldje gebeurd. Hoewel bij' er he't rechte niet van begreep, gevoel de bij toch, dat hij 'een bewogen tijd mee maakte. Op de hoek van do Hoogstraat stond een bank. Het was bijna sluitingsuur en de klapdeuren sloegen regelmatig open en dicht, om laatkomers door te laten. D'icky bleef een oogenblik staan, om dit schouw spel gade te slaan; toen volgde hij een zwaarlijvige buitenman naar binnen. Hij gevoelde zich -erg klein toen hij daar onder de hoog© toonbank stond, zijn beurt af te 'wachten. Eindelijk keek een bedien de over het glimmende mahoniehout heen en glimlachte, toen hij de kleine peuter zag staan. „Wel, kleine man?" informeerde hij, „wat was er van je dienst? Ben je mis schien verdwaald en toen voor de veilig heid hier maar binnen gestapt?" „Neen", zei Dicky verontwaardigd. „Ik heb geld op de bank staan veel geld zelfs en dat kom ik even ophalen". De bediende lachte. „Waarvoor heb je 'het noodig?" vroeg hij. verkeer te onttrekken. Z.h.st. werd beslo ten tot definitieve opheffing van de Langepad en werd ook het verzoek van de adressante ingewilligd. Definitief werd besloten de vereen, voor Geref. school onderwijs te verleenen een afkoopsom van 80 pet. van de getaxeerde waarde van het schoolgebouw. De vereen, zal dit be richt worden, alsook dat de raad nog niet klaar is met de voor dit doel te sluiten leening. Wel kan zij' het benoodigde ge leend krijgen doch tegen tamelijk booge rente (4s/s pet.). De vereeniging zal wor den gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn zooals ook op andere plaatsen reeds gebeurd Is, de leening te plaatsen onder de leden der vereeniging. De leening van bet schoolbestuur zou dan overgaan in een leening aan de gemeente onder de zelfde voorwaarden aan de obligatiehou ders. Aan de afdeeling van den B. V. L. werd een bedrag van f 5 beschikbaar ge steld voor een te houden schietwedstrijd. Advies werd uitgebracht inzake het verzoek van dhr A. de Voogd tot onder zoek naar de mogelijkheid van een vent verbod. Medegedeeld werd, dat thans het instellen van een ventverbod in plm. 4 jaar tijds voor de derde maal aan de orde is doch ook nu konden B. en W. geen motieven voor een ventverbod vin den. Groote firma's als Albert Heijn en de Gruijter kunnen toch niet geweerd worden, daar zij op bestelling leveren en niet venten in den zin der wet. Ook de opbrengst voor de gemeentekas werd niet hoog geraamd, terwijl de praktijk in an dere gemeenten heeft geleerd dat instel ling van een ventverbod meermalen tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. De beer De Voogd meent, dat invoering van een ventverbod juist hen, die op verkapte wijze bedelen zal weren. De bevolking on dervindt veel overlast. We hebben aan kooplieden van elders geen gebrek. Van eigen burgerij' is genoeg gelegenheid te koopen wat we noodig hebben. Hij wil daarom een voorstel doen tot invoering van een ventverbod. De heer P. Janse verklaarde zich nog altoos tegenstander. Wat de dwingelandij van venters betreft deze moet op andere wijze en niet door een ventverbod beteugeld worden. De heer Lampert verklaarde gezien de overlast, die de 'burgerij van de leurders onder vindt van tegenstander nu voorstander te zijn geworden. Bij gehouden stemming staakten de stemmen, zoodat het voorstel de volgen de vergadering nogmaals ter tafel komt. Voor stemden de heeren A. de Voogd, A. Janse en J. Lampert. 'Hierop werd de gemeentebegrooting voor 1937, artikelsgewijze behandeld en vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 18493.37, met een post on voorzien van f 548.80. Bij de behandeling vroeg de heer P. Janse het ontsteken van de straatverlichting in het a.s. voor jaar 14 dagen vroeger te doen beëindigen, om er in het najaar 14 dagen vroeger mede te beginnen. B. en W. zullen 'bij de P.Z.E.M. onderzoeken of zulks gezien het loopend contract mogelijk is. 'Oo'k vroeg de heer Janse de comm. van schooltoe zicht op te heffen. Aldus besloten (tegen de heer Coppoolse). Van dhr G. Schout was een schrijven ingekomen, waarin hij wees op den slechten toestand van het voorbij' zijn hofstede loopend Klaasjes wegje. Verbetering zou veel geld kosten. Ten einde een goede rijweg te bereiken maakt hij gebruik van den weg loop,end in noordelijke richting van zijn hofstede. Deze weg is vanaf de hofstede van dhr Thorenaar tot den provincialen weg door de gemeente Zoutelande in goede con ditie gebracht. Verbetering van den weg met steenpuin vanaf zijn hofstede tot de hofstede van dhr Thorenaar zou onge veer f 80 kosten, hiervan verzocht adres sant den raad de helft van het bedrag voor rekening der gemeente te willen ne men. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met 50 pet. van de kosten met een maximum van f 30 dhr Schout tegemoet te komen. Bij de rondvraag vroeg dhr P. Janse of het dagelijksch bestuur misschien plan nen heeft met het oog op het huwelijk van Prinses Juliana. De voorzitter ant woordde dat het in de bedoeling ligt Don derdagavond personen van verschillende richtingen bijeen te roepen ten einde te trachten een feestcommissie te vormen. Dhr Janse zou liever een blijvend bestuur „Dat gaat u niets aan", gaf Dicky hem vinnig terug; zijn adem stokte. Hij was niet van zins zijn geheim, dat Eliza 'hem had weten te ontfutselen, te gaan vertel len aan deize vreemde man, die wel wat al te nieuwsgierig was. De mijnheer lachte nogmaals. „Nu,, hoeveel is het dan, jongeheer?" vroeg hij, „En waar is je cheque? Een heer kan niets van zijn bank halen zon der cheque, weet je". D'icky keek verward en pinkte vlug een waterlander weg. „Ik ik weet niets van een cheque af'', antwoordde hij. „Dit is toch de 'bank, nietwaar?" „Inderdaad", laohte de klerk, „is dit de bank". „En is hier dan niet veel geld?" „Een heele hoop geld zelfs". „Geef mijt alstublieft dan een hoop. Dat is juist wat ik hebben moet. Ik heb een heeleboel geld noodig. Alleen met heel veel geld kan ik bereiken wat ik wilde. En Eliza 'zoi, dat ik het 'hier kan krijgen". De bankbediende wierp zijn hoofd ach terover en lachte lang en luid. tot Dicky's groeiende ontstemming. (Wordt vervolgd.) 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5