Beginselen en feiten. Een woelige Zondag in Brussel. EERSTE BLAD MAANDAG 26 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51a JAARGANG Ne. 22 Buitenland. Binnenland Prijs van benzine met een halve cent verhoogd. Sukkelf Gij mei Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets Belangrijkste Nieuws Uitg,: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" tor oxploitatio van hot blad „Do Zoouw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PoMVi'liiVpje en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel 2N Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ^eZeeu Abonnementsprijs 12.5C por kwartaal, wookabonnoinoriton voor Middelburg, Goos en Vlisslngen f 0.20. Losso nummers 5 cont Advertcntiön 30 cent per regel. Ipgczondcn medcdcclingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiön Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Eenigen tijd geleden heeft een der sprekers op een te 's-Hertogenhosch ge houden R.K. landdag de zeer juiste op merking gemaakt, dat de groote vergis sing die velen maken hierin bestaat, dat ■zij niet meer 't onderscheid zien tusschen beginselen en feiten. Men vergeet dat het beginsel voorrang heeft op het feit en dat slechts wie dat 'belijdt ook verkeerde fei ten weer in 't reine kan brengen. De waarschuwing, die in deze woorden ligt, is ze'ker niet overbodig. Door uit het oog te verliezen, dat het beginsel voorrang "heeft boven feiten, zijn voorheen duizenden arbeiders en niet al leen arbeiders, verzeild geraakt in het socialistische vaarwater. Zij hadden dan wel oog voor de soms niet onjuiste critiek, die van die zijd^ op allerlei verkeerde toestanden werd uit geoefend, maar ze rekenden niet met de heillooze beginselen, waardoor de sociaal- democratie gedreven werd. •Hetzelfde verschijnsel zien we ook veel vuldig in onze dagen. De fascistische beweging trekt velen aan, omdat in Italië het anarchisme den kop werd ingedrukt en omdat in Duitsch- land socialisme en communisme terug geslagen werden. Aan den anderen kant zijn er, die on der den indruk van de oorlogsgruwelen, aan de propagandisten van het anti- militairisme het oor leenen, of die, be gaan met den maatschappelijken nood, waaronder een groot deel van het volk gebukt gaat, samenwerking zoeken met veelbelovende sociaal-democratische plan nenmakers, teneinde op die wijze herstel van de ingezonken welvaart te verzeke ren. Vooral in R.K. kring is de laatste jaren een sterke drang naar samenwer king met de sociaal-democraten openbaar geworden. Verheugend is daarom, dat juist van die zijde telkens weer met nadruk ge waarschuwd wordt om in de eerste plaats te letten op de beginselen en in ver band daarmee op bet voeren van een principieels politiek. Tegenover ben, die niet ophielden te betoogen, dat de vraag naar economisch herstel Christelijke politiek op de oude basis onmogelijk maakt, wordt den laat- sten tijd met kracht gewezen op de men- schelijkheid van terugkeer naar een coalitie der Christelijke partijen. Men begint weer oog te krijgen voor de waarheid, dat tenslotte het begin sel beslist. Dat blijkt in landen als1 Italië en Duitschland. Het blijkt ook in Spanje en Frankrijk. 'Er kunnen omstandigheden zijn, dat de principieels vragen tijdelijk op den ach tergrond worden gehouden. Maar lang kan dat niet duren. Om de eenvoudige reden, dat de beginselen toch altijd, in welke richting dan ook, hun in vloed laten gelden. De Rex-leider Degrelle en anderen gearresteerd. Brussel leek gisteren wel een stad mid den in vollen oorlog. Duizenden gendar men, zwaar bewapend, zelfs met mitrail leurs, waren rond en in de stad op de belangrijkste punten gelegerd, straten en pleinen waren afgezet, op verschillende punten stolnd infanterie gereed. Alle ver keer was stilgelegd en wie niet kon bewij!- zen, dat hij absoluut in Brussel moest zijn, kreeg geen kans 'langs de verkeers wegen in de stad te komen. Zaterdag" avond was bewezen, dat duizenden Rexis- ten in Brussel wareu verzameld en ook dat socialisten en communisten hun maatregeleen hadden genomen. De eerste botsing van beteökenis deed zich voor op het plein voor de Sint Goe- dele. De Rexleider Degrelle en honderden Rexisten hadden den kerkdienst bijge woond. Van alle zijden kwamen Rexisten naar het plein, dat rond elf uur bezet was door een duizendkoppige menigte. Het was één roerige deinende mensch en- menigte. De politie trachtte het plein schoon te vegen, doch dit was onbegon nen werk. Plotseling verscheen Degrelle op het balcon van een huis recht tegen over de St. Goede! e en sprak een rede uit, die echter door het groeiend tumult niet te verstaan was. Otp 'n gegeven oogenblik naderde langs een dor zijstraten een groote groep com munisten. Deze stortte zich onder allerlei anti-Rexistische uitroepen onder de me nigte. Een ernstige vechtpartij dreigde te ontstaan, daarop een groote politiemacht, gedeeltelijk met overvalwagens aange voerd, met de sabels en gumpüstakken op de menigte begon in te slaan en erin slaagde gaandeweg bet plein schoon te vegen. Degrelle werd met zijn begeleiders ge arresteerd. Toen een groep Rexisten zich gewelddadig tegen deze arrestatie wilde verzetten, werden verscheiden hunner ge arresteerd, o.a. het kamerlid Leruite uit Luik. Inmiddels hadden zich op de Koloniale Laan de oud-strijlders verzameld voor het jaarlijksche défilé langs het graf van den Onbekenden Soldaat en den Koning. De lange stoet trok langs den gebruikelijken weg. Nabij de tribune, van waaraf de Koning het défilé volgde, bevonden zich eenige honderden rexisten, die voortdu rend hun strijdkreet aanhieven. Na de ontbinding van den stoet ver- eenigden groepen oudstrijders zich met Rexisten en trachtten al betoogende naar de binnenstad te trekken. Onder leiding van het socialistische kamerlid Birun- faut trachtten socialisten en communisten een itegenbetooging te organiseeren. Poli tie en gendarmerie greep hardhandig in enf verspreidden onophoudelijk de me nigte. Bijzonder rond de Beurs bleef het zeer rumoerig. Hier werden verscheidene be- 'toogers en nieuwsgierigen bloedig ge wand. Te vier uur was het Brouckèreplein het toioneel van betoogingen en contrahetoo- gingen. Tegenstanders gingen elkander te lij!f met allerlei wapens. Een man kreeg een schedelbreuk, doordat men hem met een leeren riem, waaraan looden bollen bevestigd waren, een slag op het hoofd gaf. Van alle kanten schoot politie en gen darmerie te paard toe, die zonder par- doto er op los sloegen en erin slaagden het plein te ontruimen. Verscheiden ar restaties werden verricht, o.a. werd het Vlaamsoh-nationalistisch kamerlid mr van Dieren, aangehouden. Om 6 uur bleken ruim 300 aanhoudin gen verricht te zijn, terwijl eenige tien tallen personen zich voor lichte verwon dingen hadden moeten laten verbinden. Ro'nd 10 uur is de rust in de straten weergekeerd. Om één uur vannacht zijin Degr.elle en zijn politieke vrienden in vrijheid gesteld. DUITSCHLAND EN ITALIë. Ciano weer te Rome terug. Graaf Ciano kwam Zaterdagmiddag per extra-trein in Berohtesgadten aan. Zijn onderhoud met den Führer duurde twee uur; geen enkel bericht omtrent den inhoud van het gesprek kon tot de jour nalisten doordringen. Volgens welingelichte kringen moet het onderhoud uitermate hartelijk geweest zijn. „Ik ben ten zeerste getroffen zeide Ciano door de onvergetelijke ontvangst te Berchtesgaden en te Munohen". Hij is Zondagmiddag van zijn reis naar Duitschland te Rome teruggekeerd. Met wederzijdsohe voldoening is de met elkaar overeenkomende metning der bei de regeeringen vastgesteld. Beide landen zullen een anti-commu- nistisohe actie ontplooien ten gunste van den vrede. Ook werd gesproken over de onderhan delingen tot vervangen van het pact van Locarno. Beide landen verlangen een ga rantie-pact voor Weist-Europ;a. Verder werd de Volkenbond besproken. Inzake de D'onaulanden zullen beide lan den de tot nu toe gevoerde politiek voort zetten in vriendschappelijke samenwer king. Italië en Duitschland willen samen wer ken voor de civilisatie van Europa en de cultureele betrekkingen tusschen beide landen zullen worden uitgebreid. DE VEROVERING VAN ABESSYNIE DOOR DUITSCHLAND ERKEND'. De Italiaaneehe minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is Zater dagmorgen door den Duitschen Rijkskan selier, Hitier, ontvangen in tegenwoor digheid van den minister van buitenland- sche zaken, Von Neurath. Bij deze gelegenheid deelde Hitier graaf Ciano. als vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering, mede, dat het Duitsche rijk is overgegaan tot formeele erkenning van het Italiaansche keizer rijk in Ethiopië. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken nam van deze mededee- ling kennis en gaf uiting aan de voldoe ning en waardeering der fascistische re geering. Roosevelt slaat er goed voor. De eerste van Engelsche zijde georgani seerde „strooverkieizing" 'bij presidents verkiezingen in de Vereenigde Staten heeft tot resultaat gehad, dat president Roose- vel't in 32 van de 48 staten een meerder heid heeft boven zijn tegencandid'aat Lan den. Deze „strooverkiezing" is uitgevoerd door de verschillende Amerikaansche cor respondenten van Reuter en geeft aan, dat de staten, waar Roosevelt een meer derheid kan verwachten, hem 314 stem men verzekeren in het electorale college, terwijl hij er slechts 266 noodig Zal heb ben om gekozen te worden. Landon zal slechts over 217 stemmen beschikken. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn om half 4 gistermiddag per auto van hun reis naar Duitschland op het paleis Het Loo teruggekeerd. DE OPENING VAN DE MOERDIJK- BRUG. Siertocht A.N.W.B. Omtrent den Stertocht, dien de A. N. W. B'. ter gelegenheid van de opening van de Moerdijkbrug zal organiseeren. kan nog het volgende worden medegedeeld. Aan dezen stertocht kunnen deelnemen de beoefenaars van alle vormen van toe risme, welke de Toeristenbond behartigt: automobilisten, motorrijders, wielrijders, per fiets of „tweefiets". ruiters, wande laars, treintoeristen, watertoeristen en luchtoeristen, zoowel leden als niet-leden van den Bond. De stertocht is verdeeld in twee groe pen: a. deelnemers, die op den dag. vooraf gaande aan de brugopening, reeds to D'ordrecht aankomen; b. deelnemers, die in den morgen van 12 December zich te D'ordrecht melden. Aan alle deelnemers zal een herinne ringsmedaille worden uitgereikt en wel in zilver voor groep a en in brons voor groep- b. Na feestelijke opening van de brug zul len de stertocht-deelnemers van den A. N. "W. B., met toestemming van de autoritei ten, als eersten over de brug mogen gaan. Zij hegeven zich daarna onmiddellijk naar Brede, waar de eindcontrole zal worden gehouden. DE HOUTUITVOER VAN POLEN NAAR NEDERLAND. Men meldt uit Warschau, dat de ex- poiteommissie van de Fonische vereeni- ging van houthandelaren in een vergade ring heeft geconstateerd, dat na de „de valuatie" in Nederland, een prijsstijging van het hout heeft plaats gevonden. Op grond hiervan kan van de afnemers een herziening der prijzen worden verlangd voor zoover die in Nederlandsche guldens waren berekend. Aan exportfirma's, wel ke vóór 27 September houtleveringen op guldenbasis naar Nederland hadden ge constateerd, werd aanbevolen, zich recht streeks met de Nederlandsche afnemers in verbinding te stellen. TOEWIJZING VAN BACON- SLACHTING. Géén afwijking van de inschrijving! Uit D'en Haag wordt medegedeeld, dat er geen aanleiding is, om te verwachten, dat bij de toewijzing naar aanleiding van de gehouden inschrijving voor de per 1 November ingaande nieuwe baconrege- ling zal worden afgeweken van deze in schrijving. Aangenomen kan dus worden, dat de toewijzing aan de laagste inschrijvers, beginnende met f 0.85 per 10O kg. bacon en oploopende tot ongeveer 99 cent, in derdaad zal geschieden. D'e toewijzing be treft ongeveer 8300 varkens per week. HET HANDELSVERKEER MET ITALIË. De heer P. W. Bliek, koopman, agent van buitenlandsche huizen te Rotterdam, heeft aan den voorzitter van den Minis terraad een adres gericht, waarin hij verzoekt, nu de sancties tegen Italië zijn opgeheven, het daarheen te leiden, dat het met Italië gestoorde handelsverkeer zoo spoedig mogelijk worde hersteld, op dat de Nederlandsche handel en indus trie, die tot heden de nadeelen hebben moeten lijden van de toepassing der sanc ties en de gevolgen van dien, weder in de gelegenheid komen om eenigermate aan het herstel van die door hen geleden schade mede te werken door het hervat ten van het handels- en betalingsverkeer en door de verzorging van de Nederland sche industrie voor zoover deze werd ge schaad en in haar economische en so ciale functie werd gehinderd. DE REORGANISATIE VAN DE SPOORWEGEN. Bezwaren van de Alg. Ned. Verkeers- federatie. D'e Algemeene Nederlandsche verkeers- In overleg met de Overheid. Met ingang van heden is de prijs van de autobenzine» van Shell, Standard en Texas met V» cent per liter verhoogd. Benzine is een import-product, zoodat het te voorzien was, dat een prijsverhoo- ging onvermijdelijk zou zijn. Men deelt tevens mede, dat deze Vs cent verhooging slechts een gedeelte dekt van de stijging van den kostprijs, ontstaan door de de preciatie van den gulden. Over de verhooging is van te voren over leg gepleegd met de overheid, opdat de wederverkoopers van benzine, die na tuurlijk op hun beurt genoodzaakt zijn den prijs voor bun afnemers met het zelfde bedrag te verhoogen, daarmede geen enkele moeilijkheid ondervinden. federatie behandelt in haar jongste pu blicatie het wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf, waaromtrent op- gemeikt wordt, dat met de voorgestelde financieele reconstructie de regeering aan de spoorwegen wel de helpende hand toe steekt, maar dat daarmede toch nog lang geen rendabel spoorwegbedrijf verkregen wordt. De gedeeltelijke overneming van de spoorwegschuld door het rijk vermindert het jaarlijkseh tekort der spoorwegen met f li1/» millioen, doch er moet dan Loven- die nog ongeveer f20 millioen per jaar bezuinigd worden om de tekorten te doen verdwijnen. In verband daarmede dringt de fede ratie aan op openbaarmaking van een volledig bezuinigingsplan, zoodat dege nen, die over het wetsontwerp te oordee- len hebben, weten in welke mate het spoorwegnet uiteindelijk zal worden inge krompen en op welke wijze overigens ver der bezuinigd zal worden. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het artikel van de ontwerp-statuten der op te richten N.V. D'e Nederlandsche Spoorwegen, waarbij de doelstelling der spoorwegen wordt uitgebreid tot die van een algemeene transportonderneming. Be halve spoorwegexploitatie zouden de spoorwegen volgens de nieuwe statuten ook eigen autobus- en vrachtautodiensten kunnen gaan exploiteeren; zelfs zouden zij een binnenscheepvaartbedrijf kunnen oprichten om bijv. het kolenvervoer op nieuw tot zich te trekken, niet per spoor, maar te water. Eén dergelijke uitbreiding van de wer kingssfeer der spoorwegen acht de A. N. V. F. niet juist, omdat de spoorwegen door de omstandigheid, dat eventueels verliezen door den Staat, d.i. door de ge meenschap gedragen worden, ten op zichte van het particuliere vervoer een bevoorrechte positie innemen. DE NOOD IN HET BAKKERS BEDRIJF. Een telegram van de Nederlandsche vereeniging van meelagenten. Aan den minister-president is het vol gende telegram gezonden De Nederlandsche vereeniging van meelagenten, waarvan de leden dagelijks van zeer nabij den grooten nood ervaren, waarin de bakkerij in de groote steden van ons land en wel inzonderheid te Am sterdam en 'Rotterdam verkeert, doen een ernstig en dringend beroep op een snel ingrijpen der regeering, opdat de onder gang van vele nijvere Werkers in Ibak- 'kerijbedrijf alsnog wordt voorkomen. DE WERKLOOSHEID TE TILBURG. Blijft zich in dalende lijn bewegen. De werkloosheidscijfers te Tilburg da len gestadig. Konden wij de vorige week melden, dat zij in de voor Tilburg voor naamste industrie, de textielnijverheid, sedert de devaluatie in drie weken tijds was gedaald met 38 procent, ook deze week valt weer een aanzienlijk verminde ring te constateeren. Yan 1046 in de vorige week, daalde het cijfer thans met 257 om alzoo te komen op 789. Vergeleken met het aantal werkloozen in de week voorafgaande aan de deva luatie (23 September j.l.) dat 1697 be droeg, beteekent dit derhalve een totale vermindering van 908 of 53.5 pet. Wat de werkloosheid over de geheele linie aangaat, 'liep het cijfer van 23 'Sep tember 4698, terug tot 3638, een procen- tueele vermindering derhalve van 22.5 pet. ONZE MELKPRODUCTEN NAAR ENGELAND. Een nieuwe regeling tot stand gekomen. Ir S. L. Louwes. de regeeringscommis- saria voor akkerbouw en veehouderij, heeft kortgeleden te Londen besprekingen gevoerd over den invoer van Nederland sche melkproducten in Engeland, die ge vaar liep, doordat een sedert geruimen tijd bestaande prijsafspraak tusschen Ne derlandsche en Engelsche belanghebben- Beslagen tong? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last van cloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd? Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklust en reeds morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt t Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Pw koker vut 12 «luki 60 csnl. Overal verkrijgbaar. Binnenland. Dta benzineprijs verhoogd. Gmeentelijke heffingen radio distributie. Reorganisatie van de spoorwegen. Buitenland. Duitschland erkent de verovering van Abes-synië door Italië. Du Duitsch-Italiaansche besprekingen geëindigd. Rumoerige Zondag te Brussel. den was opgezegd en er van Engelsche zijde op een prohibitieve wijziging van het tarief van invoerrechten werd aange drongen. Bij de door den heer Louwes gevoerde besprekingen is dit gevaar afgewend en is mede voorkomen een aanmerkelijk scherpere contingenteering dan voorheen, die eveneens dreigde te worden inge voerd. Men is ten slotte in beginsel over eengekomen, dat het nieuwe contingent c.a. vijftig procent van den Nederland- schen invoer over 1932 zal bedragen. Tot dusver was het zestig procent. Als voorwaarde is hierbij gesteld, dat er een nieuwe regeling zal worden getrof fen met betrekking tot de tusschenperso- nen over welke de invoer in Engeland loopt, daar een van de redenen van de opzegging der prijsafspraak juist is ge weest, dat de Engelschen ontevreden wa ren over sommige Nederlandsche expor teur®, die zich niet aan de afspraak ge houden zouden hebben. Over deze nieuwe regeling van de agentenorganisatie wordt thans overleg gepleegd. EXPORT VAN SCHAPENVLEESCH NAAR BELGIë. Op een vergadering van de Nederland- •sclhe exporteurs van sohapienvleeseh en van Belgische importeurs is besloten een Bel gische commissie van importeurs op te richten, 'die zich in verbinding zal stellen met het Nederlandsche comité om te over leggen welke hoeveelheid sdhapenvleesoh per maand op de Belgische markt zal kunnen worden gebracht en tegen welken prijs dit kan worden geïmporteerd om het prijsniveau stabiel te houden. GEMEENTELIJKE HEFFINGEN VOOR RADIODISTRIBUTIE. Regeling der vergoeding. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht tot de gemeen tebesturen, waarin hij zegt, dat hem van meer dan een zijde bezwaren hebben be reikt tegen de gedragslijn, welke veelal door gemeentebesturen wordt gevolgd ter zake van de vergoedingen, door de radio- distribuanten aan de gemeenten te vol doen. D'e gevorderde bedragen zijn dik werf van dien aard, dat een voorspoedige ontwikkeling van de radio-distributie zou kunnen worden belemmerd. Het is den minister bekend, dat tal van gemeenten in de vergunningen aan de radio-distribuanten verleend, de bepaling bebben opgenomen, dat de vergunning houder verplicht is jaarlijks aan de ge meente een vergoeding te betalen. Naar de meening van den minister is het niet in overeenstemming met het bepaalde in de gemeentewet dat de vergoeding in de vergunning wordt geregeld. Indien een gemeente een vergoeding van de radiodistribuanten wenscht te vorde ren, dan zal de vergoeding als plaatse lijke belasting, slechts geheven kunnen worden krachtens een gemeentelijke be- lastingverordening. Het ligt in het voornemen van den mi nister geen nieuwe maehti ringen voor radio-distributie te verleenen, noch be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1