- Hoofdpijn, Kiespijn. "Z Staten-Generaal Uit de Provincie Het Werkfonds 1934. S*- Ge Op het m.s. „Chriatia&n Huygena". lig gende te Southampton, ie schade gecon stateerd aan een der twee hoofdmotoren De schade is van dien aard, dat zij niet in korten tijd kan worden hersteld, en daar om zal het schip met verminderde vaart de reis naar Indië voortzetten. Het ver trek van Southampton zal ongeveer op het gestelde tijdstip plaats hebben. Echter zal Algiers niet worden aangeloopen om het tijdverlies te beperken, Het vertrek van Genua zal een, eventueel twee dagen moeten worden verlaat. In verband hier mede zed de boottrein dus later uit Neder land vertrekken, waaromtrent nog nadere mededeelingen zullen worden gedaan. De aankomst in Indië is eveneens vertraagd. Wat betreft de juiste datum van aan komst in Indië valt thans nog niets defi nitiefs te zeggen. ONZE EXPORT NAAR BELGIS. Toewijzing Invoervergunning varkensvleesch heeft haar beslag gekregen Het Belgische Departement van Land bouw heeft gisteren aan de Belgische vleesdhimiporteura medegeedeeld, dat de toewijzing van de invoervergunningen voor varkensvleesch binnen het kader van de hoeveelheid, die in het accoord Spaak- Patijn werd overeengekomen (75.000 kg) haar beslag heeft gekregen. 'De invoer vergunningen voor sohapenvleasch zijn reeds verzonden. Daar men vandaag ook weer met de uitgifte van invoervergunningen voor bo ter zal beginnen en Maandag tenslotte ook de kwestie van de licentierechten voor melkpoeder en gecondenceerde melk ge regeld zal worden, mag men aannemen, dat de Nederl'andsohe export van al deze artikelen naar België, na een schorsing van ruim 3ü week, juist tegen het einde van de miaand, weer normaal zal begin nen te funotionneeren. Het ia eohter dui delijk, dat de importeurs in de vijf of ten hoogste zes dagen, die hun in October nog resten, slechts een gedeelte van de voor deze maand toegewezen contingen ten zuilen kunnen invoeren. KON. NEDERL LANDBOUWCOMITE. In de gisteren gehouden vergadering van het Kon. Nederl. Laudbouwcomité ia na een rede van Prof. Minderhoud en daarop gevolgde gedachtenwisseling de volgende motie aangenomen: Het Kon. Ned. Landbouw-comité enz., Gehoord de gedachtenwisseling omtrent den moeilijken toestand, waarin de ver schillende takken van het landbouwbe drijf verkeeren, in het bijzonder die, waarin dierlijke producten worden voort gebracht, welke mede als gevolg van da maatregelen, door de Regeering genomen na de depreciatie van het ruilmiddel met het doel een stijging van de kosten van levensonderhoud tegen te gaan, is verer gerd; Constateert de groote onrust, welke bij den boerenstand bestaat omtrent bet be leid, dat de Regeering te dezer zake tot dusverre heeft gevoerd; Besluit om de commissie uit den Raad van Ministers, die inzake de economisch» regeeringspolitiek met de dagelijksche lei ding is belast, te verzoeken den georgani- sesrden landbouw in de gelegenheid te stellen den noodtoestand van bovenge noemde takken van het landbouwbedrijf uiteen te zetten teneinde te worden op de hoogte gesteld wat onze regeering zich voorstelt te doen om op korten termijn dien nood van den boerenstand te leni gen en zich daarna nader te beraden. Machtigt het bureau van het Kon. Ned Landbouw-Gomité in deze de noodige stappen te doen. WERELDREIS HR. MS. „FLDRES". In 1937 do wereld rond naar West-lndië. Wij lezen in het „Nieuws van den Dag" van 15 October; Wij hebben indertijd reeds gemeld, dat in den loop van het volgend jaar Hr. Ms. flottieljevaartuig „Johan Mauritsvan Nassau", gestationneerd in West-lndië, tijdelijk voor herstellingen naar Neder land moet terugkeeren en gedurende dien tijd zal worden vervangen door een der flottieljevaartuigen in Oost-Indië. Wij vernemen thans, dat hoogstwaar schijnlijk Eflr. Ms. „Flores" voor dezen tocht zal worden aangewezen en bij deze aflossing een reis om de wereld zal ma ken. Tot commandant van de „Flores" is aangewezen de kapitein-luitenant ter zee Brouwer, tot voor korten tijld chef van den Marinestaf te Batavia en tot eersten officier de luitenant ter zee 1ste klasse Burghart, laatstelijk adjudant van den vlootvoogd. TWEEDE KAMER. DE NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Dinsdag da Minister aan hst woord. De Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot re geling van de paoht. De heer Van Pol (R.K.) is het niet eens met de heeren De Geer en Van den Heuvel, dat het wetsontwerp in het alge meen te ver gaat. Ten hoogste kan dit gezegd worden t.a.v. de bevoegdheid van den rechter inzake het wijzigen van con tracten bij de eerste sluiting en achteraf hij veranderde omstandigheden. Hoe men de pacht ook wil regelen, steeds zal men stuiten op de onvereenigbaarheid van het verbruiksrecht van den pachter en het hesohikkingsreoht van den verpachter. Ondanks zijn bezwaren heeft spr. ech ter eerbied voor de wijze waarop in dit ontwerp aan de moeilijkheden is tegemoet gekomen, door een vernuftig uitgedacht stelsel, dat met oeconomische en politieke omstandigheden rekening houdt. De heer Westerman (N.H.) zegt, dat dit een gevaarlijk ontwerp is, omdat het pretendeert, iets te doen wat het niet doet. Het stelt een stelsel, dat 't gebruik van het grootste deel van onzen gxond beheerscht, op losse schroeven. Hier wordt het eigendomsrecht echter niet ingekrompen, maar opgeheven. Tege lijkertijd heeft men theoretisch de positie van den pachter versterkt als van geen andere figuur in het burgerlijk recht. Het eigenlijke beschikkingsrecht wordt feite lijk uitgeoefend door den pachter tezamen met den rechter, die daarbij gehouden is aan de richtlijnen, die door de Pacht- kamers zijn vastgesteld. Deze Pachtka- mers worden voor een onmenschelijke taak gesteld. Spr. vreest, dat de gevolgen van deze wet niet in overeenstemming zullen zijn met de verwachtingen. De heer Vervoorn (Plattel.) zegt, dat slechts communisten, socialisten en andere revolutionaire groepen voorstan ders van dit wetsontwerp zijn. Het voorstel van 1929 dat verwor pen werd was nog heel wat beter dan dit. De verpachter wordt uitgekleed. Ook kerkelijke en burgerlijke armbesturen zullen de nadeelen van de wet ondervin den. De neiging om geld te beleggen in land zal er sterk door verminderen. Aan neming van deze wet zal de pacht scha den door vermindering van het vertrou wen. De heer Van Koeverden (R.K.) is het niet eens met den vorigen spreker, dat voorstanders van dit ontwerp nu ook maar den eigendom zouden willen af schaffen. De heer Louwes heeft gisteren gezegd, dat men in 'Ierland van het con- tiunuatierecht is teruggekomen, maar hierbij hebben de politieke toestanden een overwegende rol gespeeld, evenals verschillende misstanden, zooals de mo gelijkheid tot verkoop van het pachtrecht. De gelegenheid tot hooger beroep acht spr. een groote verbetering. Hij zou gaar ne iets meer vernemen over de samen stelling en Werking der pachtbureaux. Met het remiissierecht zal men echter voorzichtig moeten zijn. De werking van de wet zal in de eerste plaats bepaald worden door wat pachters en verpach ters er zelf van zullen maken. Deze wet zal ook stimuleerend kunnen werken op hen, die nog denken: zaken zijn zaken, en zal dan den landbouwenden stand tot zegen kunnen strekken. De heer Truijen (R.K.) toetst ver schillende onderdeelen van het ontwerp op hun overeenstemming met algemeene rechtsbeginselen. Principieele bezwaren heeft spr. tegen de bevoegdheid van den rechter om contracten te kunnen wijzigen wegens buitensporigheid in de voorwaar den. Verschillende andere onderdeelen heb ben zijn instemming en hij' brengt de re geering hulde voor dezen nieuwen vorm van de pachtwet. Een fout vindt spr. echter van dit ontwerp, dat toch de bedoeling heeft, stabiele verhoudingen te scheppen, dat de pachter den verpachter elk oogenblik, zonder dat wezenlijke ver anderingen zijn ingetreden of zich bui tengewone omstandigheden voordoen, kan bespringen met den aandrang van pacht- vermindering, omdat hij meent, geen rede lijk bestaan te hebben. Hierdoor wordt onrust in het pachtwezen veroorzaakt. De heer RutgersvanRozenburg (C.H.) heeft er eveneens bezwaar tegen dat een derde één der partijen tegen haar wil wijziging in het contract kan op leggen. Spr. acht dat van overwegend belang. De heer Donker (S.D.A.P.) bestrijdt de opmerkingen van den heer De Geer inzake wat deze noemde den contracts- dwang. De heer Van Dis (S.G.P.) zegt, dat de verpachters van deze wet de dupe zullen worden, terwijl de gelegenheid om te pachten er door zal verminderen. Spr. is er niet tegen, dat de rechter de con tracten onder oogen krijgt, en kan zich zelfs er mee vereenigen, dat de rechter een contract nietig kan verklaren. Tegen de wijzigingsbevoegdheid heeft hij echter bezwaar. Dit wetsontwerp bevat echter andere elementen, inzake continuatie en het vergoedingsrecht, die het tot een stap op den weg naar socialisatie maken. Zon der ingrijpende verbetering door amen deering zal sprekers fractie tegen het ont werp moeten stemmen. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, thans het woord verkrijgende, zegt dat hij, gezien de be langrijke beschouwingen die aan het wetsontwerp zijn gewijd, en de vele amendementen, die er op zijn ingediend, er prijs op stelt, Dinsdag a.s. zijn rede te kunnen continueeren. Vlissingen. Onderwijsbenoe- m i n g e n. Ter benoeming overeenkom stig de wet van een vijfde leerkracht aan de 'zevende klasseschod, meenden B. en W., dat het wensohelijk was personen naar voren te brengen in bet bezit van de hoofdakte, terwijl het bezit van een akte Engelsdh tot aanbeveling zou strekken. De 'voordracht bestaat uit de dames-; J. H. van Bers, tijdelijk plaatsvervangend hoofd der R. K. Meisjesschool te Koe wacht; A. G. Gruson, onderwijzeres aan de openbare sdhool te Sluis; S. Bakker, idem aan die te Wilhelminadorp en H. van Bers, onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool te Goes. Omdat de toekenning van een extra- bijdrage uit het werkloosheids-subsidie fonds aan de gemeente mede afhankelijk wordt gesteld van de voorwaarde, dat op heffing van de functie van vakonderwij zeres in de nuttige handwerken aan de centrale 7de klasse-school dient te ge schieden, zoodra aan deze school een va cature ontstaat als klasse-onderwijzer, stellen B, en W. thans voor aan Mevrouw H. Tietema-Pol eervol ontslag te veriee- nen tegen 1 Januari, zulks onder toeken ning van wachtgeld. De Raad bepaalde in Augustus de jaarwedde van den gemeenschappelijken keuringsveearts, hoofd van dienst voor de vee- en vleesch'keuringsdiensten te Mid delburg en Vlissingen op f 4500—5500, doch B, en W. stellen nu voor haar in overeenstemming te brengen met hetgeen de Raad van Middelburg bepaalde, n.l. van f 4631,25—5557,50. B. en W. stellen voor een crediet van f 5000 beschikbaar te stellen voor eventu eel© onverhoopte inbezitneming van goe deren,, waarmede ongemotiveerde prijs opdrijving plaats heeft. B. en ,W. stellen voor om voor f 20 te pachten van den Polder Walcheren de dijken om den Spuiboezem, die op 25 Nov. uit de pacht komen bij J. M. van den Berg, die in strijd handelde met de voor waarden der verpachting, wat tot klachten van het gemeentebestuur aanleiding gaf. deze pijnen te verdrijven is een Mijin- hardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Goes. Wij vestigen de aandacht op de Natuurhistorische Tentoonstelling, die Dinsdag en Woensdag a.s. wordt gehou den in de bovenzaal van de Prins van Oranje. Dé Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie, afd. Beveland, die deze tentoonstelling opzet, heeft ten doel, de liefde voor en de kennis van de na tuur onder onze jongeren te versterken Deze tentoonstelling zal er ongetwijfeld toe medewerken, om velen de oogen te openen voor het vele schoons, dat ons do natuur biedt. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Met ingang van 15 November 1936, is benoemd tot agent van politie te Zandvoort, de heer Fr. Ph. Borgo, thans agent van politie te De Bilt, voordien agent van politie te Goes. Gisteravond vergaderde de Oranje- vereeniging met afgevaardigden van de buurtvereenigingen. Er was een goede opkomst. Rekening over 1936, Statuten en Huishoudelijk reglement werden vast gesteld. Het Bestuur zal voortaan bestaan uit 27 afgevaardigden van buurtvereeni gingen en 7 leden, rechtstreeks door de vergadering gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Van Ballegoyen de Jong. Behalve de vijf reeds zitting hebbende leden werden tot bestuurslid gekozen de heeren W. 't Hooft en J. G. v. d. Velde. Kloetinge. De Kloetinsche Oranjever- eeniging hield gisteravond weder een al gemeene ledenvergadering, welke druk bezocht was. Aanwezig waren 58 leden. Aan de orde kwam de vaststelling van een reglement. Het concept, dat daarvoor door het bestuur was ontworpen, werd ongewijzigd aanvaard. Bij bespreking werd vastgelegd, dat de vereeniging los staat van de bestaande buurtvereenigin gen, doch dat zij; bij de organisatie van feestvieringen samenwerking kan zoeken met 'die buurtvereenigingen, welke in stemmen met het doel der 'Oranjevereeni- ging. Besloten wordt om een bode te benoe men uit de leden der vereeniging met in gang van Januari 1937, zulks tegen een vergoeding van f 10 's jaars. De contributie werd vastgesteld op een minimum van f0.25. Bij een voorloopige bespreking over de aanstaande feestelijkheden in verband met het huwelijk van Prinses Juliana werd besloten dat de plaatselijke feesten niet zullen samenvallen met den dag, waarop in Goes deze feesten zullen wor den gehouden. Verschillende plannen werden uit de vergadering naar voren gebracht, welke door het bestuur in overweging zullen worden genomen. Een flink aantal nieu we leden kon ook op deze vergadering worden ingeschreven. Wemeldinge. Alhier is Donderdag op gericht een vereeniging van geitenhou ders onder den naam „'Helpt Elkander", welke aangesloten zal worden bij de Pro vinciale vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Hamelink Johz., voorzitter; W. Zuijddijk, vice-voorzitter; W. Gijssel Pzn., secretaris; A. de Vos, penningmeester en G. Bras, commissa ris. Tot bokhouder werd benoemd de heer J. Houtekamer Jacz. Kapellc. Benoemd aan het postkantoor te Kapelle-Biezelinge tot brievenbesteller dhr Jobs. Huissoon te Kapelle, in de plaats van den besteller E. Kant. welke den pensioengerechtigden leeftijd be reikte. Lewedorp. Donderdagavond werd alhier een vergadering gehouden ter bespreking van eventueele feestelijkheden in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana Een comité waarin personen van onder scheidene richting zitting hebben, werd benoemd. Dit comité, onder voorzitter schap van dhr P. v. d. Dries, oud-hoofd der R. K. school, zal de voorloopige plan nen nader uitwerken en ter zijner tijd met t voorstellen komen voor een feestprogram ma. Wolphaartsdijk. Gemeenteraad. In de vergadering van den raad van Vrijdag werd de gemeentebegrooting voor 1937 vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op f 66656 en voor den kapitaaldienst met een ba tig slot van f 550. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur keurde de raad goed in ontvang sten en uitgaven op 4941. Tot leden der commissie van advies voor werkverschaffing en steunverleening werden benoemd de heeren van der Vliet en van Wel. De raad besloot tot overneming in On derhoud van den provincialen komweg tegen een bedrag in eens van f 550, na dat deze weg over de geheele breedte zal zijln voorzien van straatklinkers en ook de trottoirs langs beide zijden, met de rioleering enz. in orde zal zijn gemaakt. Aan A. Helmstrijd, rijksveldwachter werd van het bouwterrein aan den ach terweg een stuk verkocht tot een totale grootte van 528 M2. Besloten werd nog tot geheele ver nieuwing van de dorpstraat over te gaan, waarvan de kosten op f3150 werden be groot, welke uit een geldleening zullen worden gedekt. Nieuwdorp. Met ingang van 23 October is aan den heer Anton Deurlo, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als com mandant der „Nieuwdorpsche Burger wacht". In zijn plaats werd benoemd de heer N. Baljé, alhier. Ovezand. Gemeenteraad. De Raad vergaderde gisteren. Afwezig dhr Mol. Een gemeenschappelijke regeling voor controle op de steuntrekkenden met eenige naburige gemeenten wordt vast gesteld. Voor het verstrekken van inlich tingen of opgaven uit het bevolkingsregis ter wordt eene verordening vastgesteld. Op het verzoek van „De Hanze" tot ver lenging van het sluitingsuur van de café's tijdens de zomertijd wordt gunstig be schikt. Een aanvrage tot het voortzetten van een Landbouwhuishoudcursus wordt ingewilligd. In verband met de uitkee- ring aan het R.K. schoolbestuur inge volge artikel 205 der Lager Onderwijswet 1920 wordt besloten hiervoor een geldlee ning aan te gaan. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1937 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 6424.89. De gemeentebegrooting 1937 wordt vastgesteld voor wat den gewonen dienst betreft op f40.128.60 in ontvang en uitgaaf en voor den kapitaaldienst op f5652 in ontvang en uitgaaf. Domburg. Gemeenteraad. In de Donderdagavond gehouden Raadsverga dering onder voorzitterschap van den Burgemeester, wenschte de heer De Visser den voorzitter geluk met zijn herstel. De voorzitter dankte voor deze woorden, als mede voor de groote belangstelling, die hij gedurende zijn ziekte van zoovelen had ondervonden. Hij dankte ook den heer Elout voor al het werk, dat hij, in zijn afwezigheid, als waarnemend Burge meester had gedaan. Verder memoreerde de voorzitter nog twee heugelijke feiten, die zich, gedurende zijn afwezigheid, had den voorgedaan, n.l. de verloving van de Prinses en het 25-jarig jubilé van den heer De Visser als raadslid. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1935 werd daarna goedgekeurd tot een bedrag van f2781,71 in ontvang en f 2678,25 in uitgaaf. Op een daartoe gedaan verzoek werd aan de pachters van Ge- meentelanderijen pachtverlaging gegeven van 10 voorzoover de pacht f 60f 70 per gemet bedroeg, van 15 voor pacht van f 70f 80 en van 20 van pacht boven f 80. De Prov. Schoonheidscommissie had een verzoek ingediend om subsidie. De voor zitter bepleitte het geven eener subsidie. De heer Geldof achtte het moeilijk een bedrag te bepalen. De heer De Pagter wees op de inkomsten, die de Commissie heeft door het beoordeelen van bouw plannen. Besloten werd nadere inlichtin gen aan de Commissie te vragen. Vervolgens was aan de orde de behande ling van de gemeentebegrooting voor 1937. De voorzitter zeide, dat de begroo ting wel sluitend is doch alleen met groote zorg. De toestand zal wel zeer nauwlettend onder het oog moeten wor den gezien. De heer Geldof zeide, dat de eenige speling, die nog in de begrooting zit, uit de opcenten van de Personeele be lasting moet komen. Bij deze begrooting zal er bij de werkverschaffing z.i. bij het nu voor werkverschaffing uitgetrok ken bedrag niet veel gelegenheid zijn voor rouleering zooals de Minister dat wenscht. De heer De Pagter zegt, dat deze begroo ting zijn sympathie niet heeft. Voor aller lei werken in de gemeente komt een groot bedrag voor rente en aflossing voor, ter wijl voor wegenaanleg de belanghebben den zelf moeten bijdragen. De heer Elout wijst er den heer De Pagter op, dat het onderhoud van de verharde wegen geheel voor de gemeente komt. De heer Brand zegt, dat de wegen, die thans verhard zijn, niet voor het al gemeen belang dienen, maar voor de be langen der aangrenzenden. De doortrek kende wegen zooals Roosjesweg e.a. wor den door de gemeenten verhard. Bij de daaropvolgende behandeling van de ver schillende posten van de begrooting wer den nog besproken het onderhoud der wegen, verder de wenschelijkheid van het verder aanbrengen van trottoirs in de kom der gemeente. De heer Geldof was daar voor. De heer Brand zeide, dat het de bedoeling was van B. en W. om al leen daar trottoirs aan te brengen waar 268 plannen voor openbare werken In behandeling. Verschenen is het negende driemaande lij ksch verslag van het werkfonds 1934, loopende van 16 Juni tot en met 15 Sep tember 1936. Uit een overzicht van den stand der openbare werken blijkt, dat thans (op 15 September) in totaal 66 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblok keerde bedrag bedroeg in totaal f 6.371.841,10. Van dit bedrag werd volgens de bij het bureau binnengekomen loonlijsten, op de bouwplaats verloond f 1.313.062,33. Deze werken hebben arbeid geleverd, voor zoover het uit de loonlijsten mogelijk was dit te berekenen, voor 70.541 man- weken. Op 15 September 1936 waren nog 128 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoe ring. Aan het einde van de vorige ver slagperiode bedroeg dit aantal 121, terwijl in de afgeloopen drie maanden 25 plan nen werden opgeleverd. Het bedrag, dat voor deze 128 plannen werd vastgelegd, bedroeg in totaal f30.655.260,96, waarvan f 10.922.168,96 voor rijkswaterstaatswerken. Op 15 September waren nog van 28 plannen een of meer bestekken door het werkfonds goedgekeurd, zoodat aangeno men kan worden, dat deze werken voor een groot gedeelte binnenkort in uitvoe ring zullen komen. In totaal is voor deze plannen vast gelegd een bedrag van f 5.548.074, In de groep: plannen, goedgekeurd door de ministeriëele commissie, nadat over de loonen met de arbeidersorganisa ties overeenstemming is bereikt, zijn thans in totaal 29 plannen gerangschikt, waar voor in totaal is vastgelegd een bedrag van f 8.106.618, Op het einde van deze verslagperiode waren in totaal door de ministeriëele com missie goedgekeurd, 45 plannen, welke in geheele of gedeeltelijke werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. Het totale bedrag, benoodigd voor de werken, bedraagt, voorzoover tot dusverre geraamd, f 12.145.861, Uit het werkfonds zullen worden ge financierd de bijkomende kosten, voor al deze plannen geraamd op een totaal be drag van f6.687.276,—. Thans zijn bij het bureau 268 plannen voor openbare werken in behandeling. In totaal is thans geblokkeerd f 77.941.645,15. dit noodig was voor de veiligheid van de voetgangers, niet bijv. daar waar reeds boomen staan. Bij den post subsidie van de muziek- vereeniging critiseerden de heeren De Visser en Geldof de uitvoeringen dier Vereeniging. De voorzitter wees er op, dat men toch moeilijk kan voorschrijven welke muziek gespeeld moet worden. De heer Brand protesteerde tegen de wijze waarop hier interne zaken eener Vereeni ging werden behandeld. De voorzitter en de heer Elout zeiden, dat juist door ter zake kundigen en vele badgasten met grooten lof over de uitvoeringen werd gesproken. Bij den post werkverschaffing drong de heer Geldof verder aan op rouleering van steun en werkverschaffing, die z.i. niet voldoende kon plaats hebben vol gens de cijfers dezer begrooting. De heer Brand zeide, dat de bedoeling van den Minister is, dat als er werkverschaffing is, er gerouleerd moet worden. Wanneer alleen steun wordt verleend komt uit den aard der zaak geen rouleering te pas. Doordat in de laagste klas de norm ver hoogd is, zullen de kosten voor de ge meente ongeveer f200 meer bedragen. Bij de behandeling van de ontvang sten zegt de heer Brand, dat de toestand van de begrooting zoo is, dat thuns nog kan worden rond gekomen maar het volgende jaar zeer ver strek kende be1 ast i n gverhooging zal moeten plaats hebben en het dan nog zeer de vraag zal zijn of men het dan volgende jaar zonder steun van het Rijk zal verder kunnen gaan. Hij wijst er op, dat dit zou beteekenen o.a. schrapping van alle subsidieposten, afschaffing brandstoffentoeslag aan min vermogenden en het brengen van de ge meente in een lagere klasse van de Per soneele belasting, wat weer zeer ten na- deele zou zijn van de minder goed ge situeerden. Hij achtte het zeer wenschelijk om een bedrag van f 2000 te reserveeren op deze begrooting voor het volgende jaar en thans reeds de belasting te ver- hoogen. De heer Elout zegt, dat het zeer zeker een juiste en vooruitziende politiek is om voor volgende jaren te reserveeren, maar hij is huiverig om daartoe te be sluiten, nu er nog een batig saldo is. De voorzitter meent, dat er toch altijd kans is, dat de toestand het volgende jaar wat beter wordt en acht het ver- hoogen van de belasting thans voorbarig. Na uitgebreide beschouwingen wordt door den heer Brand het voorstel gedaan om voor 1938 een bedrag van f 2000 te reserveeren en om dit bedrag te vinden door het heffen van 25 opcenten meer op de hoofdsom der Personeele belasting waardoor deze zullen komen op 150. Dit voorstel wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Pagter aan genomen. De gemeentebegrooting voor 1937 wordt daarna met 6 tegen 1 stem, die van den heer De Pagter, vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 63576,61, met een bedrag van onvoorzien van f 1962,93. Vervolgens geschiedt vaststelling van de begrooting 1 van het W gewone di< in ontvang Colljnspli termorgen eischende znet kennis keurd js rekening li goeding aa tens art. Met alg wijzeres aa de voordr; Mej. J. de geldster te Bij de ro de betreffer waar hij dc heeft gespr zijn nu wet nog dezelf' macadam 1 Dhr de I Weth. va zijn dan m lijk vergrui Dhr Jan karren zan het wel be Weth. ve toestand op Hartog tegt Hierna Tholen. 1 bare raads de agenda tie gasfaibri grooting li DE KOli Sir Her De direct landsohe IV leum-bronn naar aanlei dering van zal plaats n Be heer kennen geg loopende j£ te treden. Aan de lereerst plaats in h aan te biec wfe. directe voorgedragt 3lo jy en baron v Inmliddel sarissen aa directeur, titel van d a W' Bedankt Apeldoorn. Zoi Goes, v.m. Driewegen, Hansweert, Geersdijk, te Schoor Wissekerke stra van Mac slaagd voor te Vlissinge Wissenke Op 1 Nc geleden zijfc in de dorj school is ee; in Zeeland Dit 'heug eenigzins fi middags m avonds met otp 3 Nove: ders der 1' leerlingen. Momente de school. De ramp De Kon. dat volgens baja ontva vermisten wel: 8 Eui peescha ki: den van d' Inheenusoht afkomstig i Behalve taal 4 s' twee Europ des en twe Omtrent kan nog h deeld: de ke, de eers vierde stun het ziekenl geredde pa kenhuis vei Van de I Centrale werden me

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2