Een belangrijk tijdsgewricht. I EERSTE BLAD De Zeeuwsch-Vlaamsche T ramweg-Maatschappij. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws Binnenland ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 21 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Posti'hèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, ,T, FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losso nummors 5 cont AdvertontiOn 00 cont por regel. Ingezonden medodcelingen 00 cont per rogol. Kleine Advortcntiön Dinsdags en Vrijdags 10,75, bi] vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het on t werp-v erki ezi ngsman if est 1937 van de A. R. partij, wordt met nar druk gewezen op het hoogst ernstig ka rakter van het huidige tijdsgewricht. „Dë gevolgen van ongeloof en revolutie kan niemand ontgaan. Het leven van de volkeren der wereld, met name van de volkeren van Europa, ligt ten deele ge kluisterd in de 'knellende boeien <van des potische machten en wordt voor een an der deel ondermijnd en vernield door de anarchie. De omwentelingsizin in velerlei Zin maakt den toestand uiterst gevaarlijk Zij Verzwakt het menschelijk leven in be denkelijke mate en bedreigt dit met den onderganig. Tengevolge daarvan wordt de strijd der geesten ontadeld en gaat de mensohelijke samenleving veelszins gebukt onder de algeheele ontwrichting ivan het geestelijk-zedelijke en stoffelijk leven''. In verband daarmede acht de A. R partij ,het haar roeping, de 'bijzondere aan dacht en de hartelijke medewerking van het gansche Nederlandsch'e volk te vragen v»or het behoud en de ver sterking van ons nationa le leven in historischen zin. Niet ten onrechte wordt in dit concept gesproken van het hoogst ernstig karak ter van het huidige tijdsgewricht. Wij leven in een tijd van overgang. D'e loop der zaken in de naaste toekomst kan voor de komende tijden van verstrekken de beteeenis zijn. Ook ons volk doorleeft een crisis waar bij het er op of er onder gaat en waarbij de hoogste goederen door God ons in den loop der historie geschonken op het spel staan. Het kenmerkende van onze dagen is, dat zij vol zijn van revolutionair gewoel En dat is niet toevallig. Hier blijkt weer opnieuw de waarheid van het woord van Groen van Prinsterer dat er een nauw en oorzakelijk verband is tusschen onge loof en revolutie. Het essentieele van het revolutiebegin sel is toch dit, dat het zich stelt tegenover God. De revolutie weigert den dieperen grondslag van het leven te erkennen, dan die in de natuur, dat is in den menscli zeiven ligt. Het uitgangspunt van de revo lutie is „dat God in Zijn vrijmacht wordt onttroond en de mensch met zijn vrijen wil op den troon geplaatst". Deze ongeloofstheoiiën, vaak op zeer voorzichtige wijze en in zeer gematigden vorm voorgedragen hebben in Europa, meer en meer wortel geschoten. En de gevolgen zijn niet uitgebleven. Het is ge gaan van kwaad tot erger, zooals het a 1- t ij d gaat wanneer men zich op een hel lend vlak bevindt. Niet overal beeft het revolutiebeginsel zich op dezelfde wijze ontwikkeld. Hier heeft het gelei'd tot staatsabsolutisme en daar tot de overheersehing van de straat. In Rusland heeft het Communisme de overhand gekregen en geleid tot het gru welijkste despotisme dat zich denken laat. Hier is de toepassing van de revo lutie-idee volkomen geweest. In Italië waar het leven bedreigd werd door wilde anarchie is het fascisme tot de macht ge komen en in Duitschland gaat men ge bukt onder de dictatuur van het natio- naal-socialisme. Maar bij alle verschil is er deze over eenkomst, dat, zooals de „Standaard" met recht opmerkte, de knoet wordt ge hanteerd. „Verschrikking, terreur en dood zijn de middelen, waarvan de heerschende macht zich bedient, om haar regiment te hand haven. De macht is in de plaats getreden van het recht. Het geweld legt een lood- zwaren druk op het leven. Goddeloosheid, heidendom treden in ruwe en schrikke lijke vormen op. Dë vrijheid van Godsdienst en geweten, van kerk en onderwijs en van Christelijk organisatieleven is feitelijk vernietigd Alleen wat zich schikt naar de eischen der dictatoriale machthebbers, of door hen niet als een gevaar wordt gezien meestal is dat niet werkzaam overeen komstig den eisch der roeping Gods kan voorshands in stand blijven. Wie werkelijk volhardt in den kamp tegen het geweld der dictatuur, en dooi de kracht van het Christelijk geloof niet buigt voor de goden dezer eeuw velen moesten hun verzet met den dood bekoo- pen, of werden, zoo zij zich door de vlucht niet konden redden, gekerkerd dan wel verbannen voert een heroïschen strijd, welke vol is van direct levensgevaar." In Spanje beleeft men nu sinds gerui- men tijd de verschrikkingen van de an archie, die eveneens zullen uitloopen op dictatuur in welken vorm dan ook, zooals anarchisme altijd leidt tot despotisme. Frankrijk begint zich op denzelfden weg te begeven en ook België vertoont on- iustbarende ziekteverschijnselen. Waartoe dit alles zal voeren en welke gevolgen deze zich overal openbarende revolutiestormen ook voor ons land zul len hebben, weten wij niet. Met dankbaarheid mag worden erkend, dat de anti-revolutionaire- of Ghristelijk- Historische beginselen in ons land, meer dan in andere landen toepassing hebben gevonden en dat hier sinds tientallen ja ren een krachtige strijd tegen de door werking' van de beginselen van ongeloof en revolutie is gestreden. En ook buiten den kring van hen die openlijk den Christus belijden als den Koning der koningen, Wien gegeven is alle macht in den hemel en op de aarde, zijn er velen, die van de toepassing der revolutiebeginselen als in andere landen, een innigen afkeer hebben. Maar thet noodlottige hierbij is, dat zij geen inner- lijken weerstand kunnen bieden omdat zij staan op denzelfden gevaarlijken grond slag. Hun bedoeling is vaak goed. Maar als het er op aankomt hebben zij geen geweer in den strijd. En zoo zijn we ook in ons land geko men op een gevaarlijk punt. Een tijds-gewricht. Een keer-punt waarbij het gaat om de handhaving van het gezag, het Christelijk huwelijks- en gezinsleven, om vrijheid en recht op staatkundig en maatschappelijk gebied, voor kerk en school. En wel mag daarom een oproep uit gaan tot het geheele Nederlandsche volk om mee te werken voor het behoud en de versterking van ons nationale leven. Zooals wij reeds hebben gemeld is Woensdag in de Tweede Kamer aan de orde gekomen het wetsontwerp inzake de vermindering van de vordering op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Wij hebben van het daarbij gesprokene een kort overzicht gegeven. In het belang der zaak laten we hier nog volgen de rede door den Minister van Waterstaat over dit onderwerp ge houden. De minister begon met tegenover den heer Van Braambeek te erkennen, dat het in Zeeuwsch-Vlaanderen niet zoo ge makkelijk is geweest om met fusieplan nen te slagen. „Pogingen daartoe zijn herhaaldelijk aangewend. In de eerste plaats bestond destijds het plan, aldaar, in navolging van hetgeen in Noordbrabant gebeurd is, een maatschappij te stichten met garan tie van Rijk en provincie. Dit plan bleek te duur te zijn en werd door Gedeputeerde Staten verworpen, te eerder, omdat daar mede geen volledige fusie bereikt werd. Toen is een tweede plan gerijpt, waarbij de bezittingen van BreskensMaldeghem door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram zou den worden overgenomen. Dat plan is door BreskensMaldeghem verworpen. Daarop heeft de andere onderneming haar bod verhoogd tot f250.000, doch ook met dit bod konden de crediteuren van Bres kensMaldeghem zich niet vereenigen. Ook verdere fusieplannen hebben niet tot een resultaat geleid. Thans is een commissie ingesteld door Gedeputeerde Staten die ook van de wenschelijkheid van fusie overtuigd zijn en waarin ook een vertegenwoordiger van het Departe ment van Waterstaat is opgenomen. Getracht wordt partijen tot elkander te brengen en tot een fusie te komen. Deze commissie is sedert korten tijd ingesteld en heeft, naar ik meen, dezer dagen een van haar eerste samenkomsten. Ik hoop, dat het op deze wijze mag gelukken werkelijk tot de zeer gewenschte coör dinatie van de beide tramwegondernemin gen te komen, welke ook voor de A.T.O. en voor de bestaande veren van groot belang is te achten. Misschien zal het, in navolging van wat in andere provin ciën geschied is, mogelijk blijken tot een bevredigende regeling te geraken. In de tweede plaats hebben de heeren van Braambeek, IJsselmuiden en Locke- feer gesproken over den verkeerden toe stand, die zou bestaan op het gebied van de bedrijfsleiding en op het onzuinig beheer. Van uit Zeeland zijn deze geruch ten hier ook doorgedrongen. Men heeft dit kunnen waarnemen bij de behande ling van deze aangelegenheid in de Pro vinciale Staten en ik meen te kunnen zeggen, dat van de zijde van het pro vinciaal bestuur stappen worden over wogen, omtrent die beheersquaestie zekere eischen te stellen. Het spreekt vanzelf, dat ik mij gaarne met het provinciaal bestuur zal verstaan om op die wijze te trachten de bezwaren, zooals de heer van Braambeek die ge schetst heeft, te ondervangen. De heer IJsselmuiden meende, dat dit wetsontwerp praematuur is en dat men dat had moeten aanhouden, totdat men kwam tot fusie of samenwerking in an deren vorm, omdat nu de gelegenheid zou worden geboden om met een minder juist beleid straffeloos voort te gaan, hetgeen misschien nog vergemakkelijkt zou won den door de betere positie, waarin de onderneming komt te verkeeren. Waren die plannen al rijper, dan zou het mij aangenaam zijn geweest, indien de fusie had samengevallen met deze reorganisa tie, maar aan den anderen kant, wan neer een onderneming wil reorganiseeren en de gewenschte fusie niet kan tot stand komen bij gebrek aan medewerking der andere onderneming, dan is het niet ge heel billijk om op dien grond het recht, zich te reorganiseeren, aan die onder neming te onthouden. Natuurlijk is hier over herhaaldelijk overleg gepleegd en alle partijen, daarbij betrokken, waren van meening, dat de reorganisatie zeer wel kon plaats grijpen zonder dat het nog kwam tot een fusie of iets dergelijks, hoe vurig men dat ook hoopte. Ik geloof ook, dat de heer IJsselmuiden niet bevreesd behoeft te zijn, dat aan neming van dit wetsontwerp, een wets ontwerp, waarbij de Regeering machti ging krijgt om deze transactie met de ondernemingen aan te gaan, zal leiden tot het uitoefenen van een zekeren druk op het provinciaal bestuur. Ik wil gaarne de verzekering geven, dat dit niet alleen niet zal gebeuren, maar dat ik steeds in volkomen overeenstemming met het provinciaal bestuur ten opzichte van deze aangelegenheden zal handelen. Wanneer dus het provinciaal bestuur ten slotte om welke reden ook met de ondernemin gen niet tot overeenstemming kan komen, dan zal ik zooveel mogelijk één lijn met dit college trekken. Ten slotte is ook ter sprake gekomen de houding van de directie ten opzichte van het personeel. De geachte afgvaardigde, de heer Locke- feer, heeft zelfs zoodanige bezwaren ge voeld, dat hij aanvankelijk meende zijn stem afhankelijk te moeten stellen van het al dan niet te gemoet komen aan die bezwaren. Bij 4e andere tram in Drenthe was sprake van een fusie en van faciliteiten, die verleend werden, maar de faciliteit, die hier verleend wordt, is niet zoo heel groot. Na de eenigszins pessimistische uiteenzetting, die ik ge geven heb van rentelooze voorschotten, zal men beseffen, dat de regeling met deze tramwegmaatschappij er niet zoo heel veel toe doet of rentelooze voor schotten in hun gereduceerden, dan wel in hun oorspronkelijken vorm worden ge handhaafd. Het is beter voor de toekomst, als die voorschotten worden gereduceerd, maar op den onmiddellijken gang van zaken heeft dat heel weinig invloed. In de tweede plaats houdt het ontslag, waarom het hier gaat, zooals de heer van Braambeek opmerkte, nauwelijks ver band met dit ontwerp. De ontslagen, die hebben plaats ge vonden op verschillende tijdstippen, waren niet het gevolg van en hielden geen verband met het wetsontwerp, zoodat het voor mij eenigszins moeilijk is om hier een dwangmiddel aan te leggen en wel ter gelegenheid van dit ontwerp, om in vloed uit te oefenen op die uitkeeringen, maar niettemin ben ik tot twee dingen bereid. Ik ben bereid om bij de betrokken onderneming aan te dringen alsnog een uitkeering aan dit personeel te verstrek ken en ik ben ook bereid om, indien van wege het provinciaal bestuur bereidheid getoond wordt om daarbij te helpen, van Rijkswege hetzelfde te doen. Dit is een zelfde figuur, zooals die ook toepasselijk is voor andere ondernemingen." Vlieguigen 'der opstandelingen hebben gistermorgen twee malen boven Madrid gevlogen en in de omgeving van de stad bommen laten vallen. Zoodra 'de vliegtuigen; .werden opge merkt, werd de luohtdoelartil'lerie in wer king gesteld. "Waarschijnlijk hebben de toestellen verkenningen uitgevoerd. D'e al- gemeene in'drak was, dat de opstandelin gen een demonstratie wilden geven om het moreel der Madrilleensohe bevolking op de proef te stellen. De bewoners der hoofd stad hebben echter van groote kalmte blijk gegeven. Te Madrid heeft de mobilisatie van alle tot vertrek naar het front geschikte man schappen der militie, wat het aantal be treft, niet Voldoende resultaat opgeleverd. Men heeft thans de algemeene mobilisatie afgekondigd. Medegedeeld wordt, dat 50 uit Rusland afkomstige vliegtuigen in Spanje zouden zijn gearriveerd ,en dat Vrijdag nog een zestigtal werd verwacht, WAT ZAL HET MORGEN TE BRUSSEL WORDEN? Er heeft een conferentie plaats gevon den tusschen den minister-president, de ministers van binnenlandsche zaken en justitie, den burgemeester van Brussel en eenige hooge ambtenaren, teneinde de orde-maatregelen vast te stellen, die voor morgen zullen genomen worden. In een te Brugge gehouden rede zeidö de leider der rexisten, Degrelle o.a.: wij eischen eerbiediging van de volksvrijhe den. Rex had voor Zondag te Brussel een bijeenkomst georganiseerd. Hierin was niets ongrondwettigs, toch is zij ver boden. Maar Zondag zullen wij desondanks allen te Brussel zijn. De speciale treinen zullen weliswaar niet rijden, doch Zater dag reeds zullen 50.000 rexisten uit de provincie te Brussel arriveeren, waar zij onderdak en voeding zullen vinden bij dt Brusselsche rexisten. D'e koning zal ons Zondagmorgen hoe ren ter gelegenheid van het défilé der oud-strijders van den IJzer. Wij zullen 100.000 man sterk zijn, om hem toe te juichen. Dë leiding van „Rex" heeft aan haai aanhangers in de provincie instructie ge geven. Vandaag in gewone treinen en andere vervoermiddelen al vast naar de hoofdstad te komen. Duizenden rexisten uit de provincie komen te Brussel aan. waar zij bij partij- genooten onder dak zullen worden ge bracht. Tegen de beslissing van Rex, om de verboden bijeenkomst van a.s. Zondag toch te doen doorgaan, doet de socialis tische pers een beroep op de socialis tische arbeiders en roode militie, om Za terdag en Zondag in de volkshuizen aan wezig te zijn, teneinde daar instructies in ontvangst te nemen, om tegen de rexisten te betoogen. Een betooging van oud-strijders, om de verjaring van den Yser-slag te vieren, zal doorgaan. Degrelle en een parlementslid van bet Vlaamsch nationalistisch verbond hebben te Brussel de pers ontvangen en mede gedeeld, dat zijl den door de regeering toegeworpen handschoen opnemen. De bijeenkomst van morgen zal plaats heb ben, zeide Degrelle. Waar en op welk uur, wilde hij evenwel niet zeggen. Naar verluidt zou men ern stige ongeregeldheden verwachten nu de socialisten en communisten den weg, wel ken de rexisten willen gaan, schijnen te willen versperren. Anderzijds hebben de 'gouverneur van de provincie Brabant en de burgemeester van Brussel de bevolking medegedeeld, dat strenge politie-maatregelen zullen worden genomen. Samenscholingen zijn verboden en bet verkeer van voertuigen is voor 48 uur stilgelegd. VLAGVERTOON IN OOST-AZIE. Een Nederlandsch eskader, bestaande uit negen oorlogschepen en twaalf vlieg tuigen, zal half November een bezoek brengen aan Singapore. Tegelijkertijd worden daar het vlaggesehip „Augusta" en tien torpedojagers van de Amerikaan- sche Azie-vloot verwacht. RUSLAND STELT VOOR MADRID TE STEUNEN. D'e commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog werd gister middag te Londen geopend. D'e voorzitter deed allereerst voorlezing van een nota, die de ambassadeur van de sovjet-unie, Maisky, 'hem namens de Russische regeering had overhandigd. D'e Moskousche regeering verklaart in deze nota o.m., dat de niet-inmengins- overeenkomst systematisch door een ze ker aantal deelnemers is geschonden. D'e levering van wapens aan de opstan delingen duurt voort, zonder dat sancties worden toegepast. Portugal is de voornaamste basis ge worden voor leveringën aan de opstande lingen, terwijl de wettige Spaansche re geering in feite geboycot is. De sovjet-regeering ziet slechts één uit weg uit deze situatie: de Spaansche re- geering het recht te geven, buiten Spanje wapens te koopen en daarbij faciliteiten te verleenen en den deelnemers aan de niet-inmengingsovereeükomst het recht te geven, wapens aan Spanje te verknopen. D'e Italiaansche regeering verklaart in een nota overvloedige bewijzen te kunnen kunnen leveren van „directe inmenging" in strijd met letter en geest der herhaalde in het openbaar door de Sovjet-Russische leiders afgelegde verklaringen. De nota somt vervolgens 16 gevallen van overtreding door Sovjet-Rusland op. Een plenaire bijeenkomst van de com missie is vastgesteld op a.s. Woensdag, walmeer de Portugeescbe gedelegeerde het antwoord op de tegën Portugal ge richte beschuldigingen zal 'kunnen indie nen en de Russische gedelegeerde het ant- Binnenland. Dë Tweede Kamer over de herziening van de pacht. Onze export naar België. Buitenland. Rusland wil de Spaansche regeering steunen. Rumoerige Zondag te Brussel verwacht. Het vierjarenplan in Duitschland. woord van de sovjet-regeering op de Duit- sdhe en Italiaansche tegen-beschuldigin gen. HET VIERJARENPLAN IN DUITSCHLAND. Min.'ster-president Goering heeft zijn eerste decreet inzake verwezenlijking van het vieri renplan uitgevaardigd. Hierin wordt ogd, dat het werk zooveel moge lijk zal worden gedaan door de bestaande instanties. Nieuwe ambten zullen slechts in uiterste noodzaak worden geschapen. Allen, die meewerken staan onder leiding van Goering. Minister-president Goering zal zich verder laten voorlichten door een minis terraad van deskundigen. Verder worden de onderdeelen opge somd, waarin de organisatie wordt ver deeld, n.l.: Ie. Het fahriceeren van Dhitsche grond stoffen. 2e. Verdeeling van grondstoffen. 3e. Arbeidsregeling. 4e. Dë landbouwpro ductie, in zoover deze in verband staat met het vierjarenplan. 5e. Prijsregeling. 6e. Deviezenkwesties. Het dalend geboortecijfer in Oostenrijk. Dë bondsbeamtenkamer te Weenen heeft besloten om, ten einde het aangaan van een huwelijk te bevorderen, voorloo- pig een bedrag van 100.000 schilling ter beschikking te stellen. Van dit bedrag zullen aan beambten en ambtenaren in openbaren dienst, ren telooze leeningen worden verstrekt, welke in verloop van vijf jaar terugbetaald moe ten worden. Ter motiveering van dezen maatregel wordt gewezen op de ernstige daling van het geboortecijfer. Abessynië vraagt opnieuw om hulp. In bet telegram, dat de Negus uit Westelijk Abessynië heeft ontvangen en doorgezonden aan Genève en dat geda teerd is op 16 'October, wordt melding gemaakt van hevige aanvallen der Ita lianen. Ras Imroe, die het bevel voert over nog resteerende troepen, verklaart verder in het telegram, de Italianen niet te kunnen weerstaan, daar hij gebrek aan wapens heeft. Korte Berichten. i De politie te Weenen heeft 'het ar chief van een communistische centrale ontdekt. Deze centrale was belast met de propag'anda in de Balkanlanden. Prinses Juliana en Prins Bernhard naar ons land terug. Naar de „B. Z. am Mittag" mededeelt hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. Prins Bernhard, gisterochtend te acht uur het slot Reckenwalde verlaten om naar Nederland terug te keer en. De te rugreis geschiedt per auto. De vorstelijke verloofden vertoefden gistermiddag kort te Berlijn voor de lunch en zouden dan over de nieuwe autostraat via Maagdenburg naar Han nover rijden, waar zij zouden overnach ten. Vandaag bezoeken zij' familie van den Prins in Lippe en Zondag zijn zij' in Nederland terug. TAR IEF-MACHTIGINGS WET. Verlenging met 5 jaar voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van den wer kingsduur van de wet van 17 Mei 1934 tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrecht op korten ter mijn. D'it wetsontwerp beoogt, de tot en met 31 Dëcember 1936 bij de wet van 17 Mei 1937 aan de Kroon gegeven bevoegdhe den. om door de omstandigheden geboden wijzigingen op tariefgebied voorloopig vak te stellen in werking te brengen, te bestendigen tot en met 31 December 1941. DE „CHRISTIAAN HUYGENS" HEEFT VERTRAGING. Schade aan een der motoren. Dë directie van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" deelt het volgende mede:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1