Nieuwe regeling ven de Pacht. EERSTE BLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 20 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De bacon-inschrijving. Belangrijkste Nieuws Binnenland CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter cxploitatlo van hot blad „Do Zeeuw", Bureaux Lange Vorststruut 70, Goes, Tolefooiintimmor 11, Poslclièque en Girorekening 44455 Bijkuntoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL .1. I. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 por kwartaal, wcokabonnemonten voor Middelburg, Goos on VJJssliigon 10,20, Losse nummers D cont AdvertentKJn 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcelingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Opnieuw is thans bij1 de Tweede Ka mer aan de orde een wetsontwerp be ft r effende een nieuwe regeling van de pacht. Op 5 Februari 1932 heeft de Eerste Kamer een soortgelijk ontwerp verwor pen. Maar algemeen was men van ge voelen dat daarmee beti laatste woord oip dit gebied niet gesproken was en zoo ia Minister van Sobaik dan ook geko men met een geheel nieuwe regeling van het honderd jaar oude pachtstelsel. Van dit thans aanhangige ontwerp geeft het H-dbl. den hoofdinhoud als volgt weer: Biji de regeling dezer materie is men zeer sterk van de gedachte uitgegaan, dat er bijl paoht-oontracten, met hun eigenaardig object, behoefte bestaat aan continuïteit. De bescherming van den economisch zwakkeren pachter is dan ook wel zeer sterk op den voorgrond ge steld. Om deze bescherming doeltreffend te doen zdjln, bevat bet ontwerp een groot aantal bepalingen van dwingend recht. Partijen zullen er dus niet van kunnen afwijken. Bijzonder zware taak ia gelegd op den rechter, in casu de pachtkamer van het kantongerecht, welke bestaat uit den kantonrechter en twee niet tot de reoberlij'ke macht beboorende „paoht-des- kundige" leden. Struikelblok bij de parlementaire be handeling in 1932 vormde, tenminste in de Eerste Kamer, de zeer ver gaande inbreuk op de rechten van den eigenaar, bestaande uit het zoogenaamde continua tie-recht. Onder bepaalde omstandighe den kon daar namelijk na verloop van den gecontracteerden tijd en tegen den wil van den verpachter, de overeenkomst blijven voortbestaan. In het thans aan de orde zijnde ont werp kan men van een betrekkelijk con tinuatie-^ echt spreken. Pacht zal wordt dit Ontwerp wet voortaan met een enkele uitzondering worden aange gaan voor ombepaalden tijid. Maar wan neer met inachtneming van den vereisöh- ten termijn van anderhalf jaar, de ver pachter gebruikt maakt van zijn recht tot opzegging, kan de rechter op vordering van den pachter deze opzegging nietig verklaren. Hij moet daartoe op redelijke Wijze de belangen van verpachter en pachter tegen elkaar afwegen. Als verzachting vOor den verpachter van dit betrekkelijk continuatie-recht moet worden gerekend de bepaling, dat na 10 jaar pachttijd, de pachter gedurende een jaar met bevoegd is een dergelijke nietig verklaring van de opzegging te bevorde ren. Vermelden wij nog bet onder bepaalde -Omstandigheden aan den pachter toege stane recht Op vergoeding van verbete ringen bij bet einde der pachtovereen komst en verder de opneming in de nieu we regeling van het zoogenaamde remis sie-recht. Hieronder wordt verstaan een recht op vermindering van den pacht prijs, indien) gedurende een p-aohtjaar, door buitengewone omstandigheden de Opbrengst van het bedrijf aanzienlijk minder is geweest dan men aanvankelijk bad kunnen voorzien. Een incidenteele prijsval der producten kan geen grond slag zijn voor een dergelijke verminde ring. Tenslotte het complex van bepalingen, dat döor verschillende leden als een hoofdbezwaar van het -ontwerp is ge noemd. De rechter -of eventueel ook -de paebt-buraux, welke, opgekomen uit het vrije bedrijfsleven, bij de Memorie van Antwoord in het ontwerp zijn ingescha keldzal in de paoht-overeenkamsten, welke zander uitzondering verplich tend moeten worden voorgelegd, „bui tensporige" verplichtingen voor -den pachter kunnen wijzigen of nietig-verkla^- ren. Had de betreffende bepaling zich tot „nietig-verklaring" beperkt, men zon er principieel ge-en bezlwaar tegen behoeven te maken. Thans1 echter nu -ook w ij z i g i n g mogelijk is krijgt de rechter de bevoegdheid, „iemand te dwingen, een bepaald contract aan te gaan". Zooals uit bet verslag in dit nummer blijkt, beeft met name -de heer de Geer zich tegen een dergelijke regeling met kracht verzet. Geef den rechter, zoo zeide hij, niet de vrijheid in andermans con tracten te knoeien. Worden alle Russische schepen aangehouden? Het commando van de opstandelingen in Spanje heeft, volgens een bericht van de „Liberté" een kruiser opdracht gege ven, om elk Sovjet-Russisch schip, dat zich in de Spaansche wateren bevindt, aan te houden en op wapenen en muni tie te onderzoeken. Indien zulk een schip oorlogstuig aan boord blijkt tehebben, moethetinden grond worden geboord. De aanleiding tot deize instructie is bet vermoeden, dat een Rusteisoh schip te Santander getracht -zou hebben wapens en munitie voor de volksfronttroepen te ont schepen. Omtrent de operaties aan de verschil lende fronten valt vandaag weinig nieuws te melden. De opstandelingen schijnen ziclh voornamelijk te hebben bezig gehou den met de versterking van hun stellin gen. Er werden weder luchtbombardementen op -de hoofdstad ondernomen. De correspondent van de United Press, Webb Miller, die te Oviedo aankwam, me-ldt nog enkele interessante bijzonder heden omtrent den aanvang en de gevol gen van de vuurgevechten, die daar ge leverd worden. Ruim 600 burgers werden tijdens de be legering door -de ro-oden gedood, terwijl de strijdkrachten van generaal Aranda van 2000 tot 300 man slonken. Ruim 10.000 bommen, millioenen ge weerkogels en vijf duizend granaten zaai den dood en verderf in de stad. Er is bijna geen plekje te vinden waar de kogels en granaten niet hun sporen hebben achter gelaten. Drie maanden lang huisden de bewo ners in hun kelders. Ook nu nog is op hun -gezichten -duidelijk het eindelooze leed te lezen, dat zij in deze dagen van Verschrikking hebben doorstaan. De levensmiddelen zijn ook nu nog zeer schaarsch en zelfs voor -geld kan men niets te eten krijgen. De pogingen om Madrid te verdedigen worden onvermoeid voortgezet, loopgra ven worden aangelegd, en prikkeldraad versperringen geplaatst tot in de naaste omtrek van de hoofdstad. Overal in de stad heerscht op-winding. Een correspondent van de „Daily Tele graph'' beschrijft, boe dezer dagen dui zenden vrouwen door de Madrileensche straten trekken. Zij -demonstreeren voor de café's tegen -de „leegloopers, die hun tijd achter de cafétafels zoekbrengen". In een der meest populaire restaurants, waar de Madrilenen onder het genot van koffie de politiek van -den -dag plegen te bespreken, drongen de vrouwen zelfs bin nen -en dwongen -de 'bezoekers, die niet kon-den bewijzen zaken te behandelen, be- 'hulptzaam te zij-n bij het -aanleggen van loopgraven rond de stad. Ook op andere punten trokken betoo gingen door de s*ad, sommige voorafge gaan -door muziekkorpsen. DE OPMARSCH DER BELGISCHE REXISTEN VAN A.S. ZONDAG WORDT VERBODEN. Extra-ireinen mogen niet rijden. Een spoorwegstaking aangekondigd. Minister-president Van Zeeland beeft gisteravond voor de radio zijn aangekon digde toespraak tot bet volk gehouden, om bet verbod van de regeering van -de Rex-bijeenko-mst op a.s. Zondag te Brus sel te mo-tiveeren. Eten der politieke partijen die tegen de regeering van nationale concentratie een hevige oppositie voert, aldus de minister president, beeft besloten, Zondag een con centratie van tweehonderd-vijftig-duizend personen in de nabijheid van Brussel te organiseeren. De regeering heeft besloten, dat deze bijeenkomst niet mag plaats- hebben. Haar overwe ging is: de orde te handhaven. Dit is niet alleen haar recht, doch ook haar plicht. Men ga nu niet zeggen: het betreft hier een privé-vergadering, want het gezond verstand zegt, -dat een bijeenkomst van twee-honderd-vijftig-duizend personen geen privé-karakter kan dragen. Bovendien is het ook onmogelijk, in een park van slechts zeven hectaren opper vlakte, dat nog vol boomen en gebouwen staat, twee-ho-nderd-duizend personen j bijeen te brengen zonder gevaar voor de openbare orde. Doch dat is niet de hoofd reden van het regeeringsverbod. De grond der zaak is, dat een gespannen toestand werd ge schapen door een lange cam pagne van leugen en ophit sing. Alle overheden zijn van oordeel, dat als onder deze omstandigheden twee-hon derd-vijftig-duizend mein- schen bijeen zijn, het niet mo- gelijkis, de orde te bandhaven. Daar kunnen gewelddaden en eventueel bloedvergieten u i t voortvloeien. In België heerscht orde en diezalblijven heerschen. D'e leiders van de partij in kwestie zeg gen, dat zij naar Brussel zullen mar ch eeren en de regeering zullen wegvegen. Dat zullen wij nooit toelaten. Nooit zal België een regee ring van de straat aanvaar den. Deze regeering is er een van nationale concentratie. Zij steunt op elementen, die tezamen vier vijfden der natie vertegen woordigen. Zij wil blijven da regeering van allen. Nooit heb ik tegen iemand een beleedi- gend woord uitgesproken en nooit zal ik dit doen. Het oogenblik, om elkaar het leven te verzuren, is niet aangebroken en mag in ons land ook niet aanbreken. Dit is bet motief, waardoor de regee ring zich heeft laten leiden, om de betoo ging van a.s. Zondag te verbieden. Voortaan zullen overigens alle openbare betoogingen verboden worden, van wel ke partij ook, die de orde zouden kunnen verstoren. Ik doe een beroep op uw gezond ver- stand, in de eerste plaats op dat van alle menschen van goeden wil. Gij zijt ongerust voor het communisti sche gevaar aan de band van voorbeelden uit andere landen. Ik verklaar, dat wij uitgerust zijn, om het hoofd te bieden aan eiken communistischen opstand, of dicta toriaal streven van uiterst links. Gij kunt op mij rekenen. Maar ik zeg ook, dat de metboden, welke sommigen tegen het communisme willen aanwenden, gevaar lijk zijn, omdat geweld ander geweld uit lokt. Men handhaaft de orde niet met wanorde te ontketenen. Zij, die o-ns besluit betreffende het ma nifestatieverbod zouden overtreden, zul len een verschrikkelijke verantwoordelijk heid o-p zich nemen. Er heerscht agitatie in bet land, die geheel van kunstmatig karakter is. Troebele toestanden, die thans zouden ontstaan, zouden geheel ons werk en ons streven in -de war sturen en geheel het land zou eronder lijden. Dte regeering heeft opdracht gegeven, dat geen enkele van de ongeveer zestig extra-treinen, die met het oog op de bij eenkomst van de Rexisten waren besteld, zal mogen vertrekken. Alleen de gewone treinen zullen a.s. Zondag dienst doen. Nog andere maatregelen worden door de regeering overwogen, met het doel, de orde te handhaven. De socialisten en -de communisten jube len om dit regeeringsverbod. Het andere deel van de bevolking echter keurt bet in meerderheid af. Ook de pers is er al lesbehalve mee ingenomen en merkt op, dat toen onlangs de socialisten en com munisten te Brussel hun „vredesmanifes- tatie" hielden, niet alleen het Heysel-sta- dion te hunner beschikking werd gesteld, maar ook leden van de regeering daarbij tegenwoordig waren en het woord hebben gevoerd. Dte socialisten hebben aangekondigd, dat Zondag a.s. een algemeene staking van het spoorwegpersoneel zal worden ge houden, om het vertrek te voorkomen van -de zestig extra-treinen, waarmede men duizenden Rexisten uit alle deelen van België naar Brussel wil voeren. De troepen van het garnizoen van Brus sel zijn vóór a.s. Zondag geconsigneerd. Eten Rexistische afgevaardigde heeft gevraagd, den premier te mogen interpel- leeren over de inbieuk, door de regeering op bet vereenigingsrecht gemaakt. Rex gaat toch demonstreeren. Het pers-bureau van Rex kondigt aan, dat de voor Zondag a.s. aangekondigde betooging ondanks het verbod der regee- ïing zal worden gehouden. Te Brussel heeft een bespreking plaats gevonden tusschen den minister-presi dent, de ministers van binnenlandsche za ken en Justitie, en den burgemeester van Brussel om de ordemaatregelen voor Zon dag a.s. te bepalen. ERNSTIG MIJN-ONGELUK IN FRANKRIJK. 21 dooden, 4 gewonden. In een „castine"-mijn in de gemeente Gauvicourt op 16 K.M. van Falaise beeft zich een verschrikkelijk arbeidsongeval voorgedaan, dat 21 arbeiders het leven heeft gekost en vier arbeiders verwondde. „Gastine" is een soort kalksteen, die met ijzererts wordt vermengd om het smelten te vergemakkelijken. Teneinde de castine-steen te doen sprin gen gebruikt men gemeenlijk vloeibare luchtpatronen, die op geregelden afstand van elkaar worden geplaatst en met een Bickford-leiding worden verbonden. Weer belangrijk lager. De nieuwe bacon-inschrijving, welke gisteren gesloten werd, heeft tot resultaat gehad, dat de baconbereiding weer be langrijk goedkooper wordt. De hoogste inschrijving was thans f 1,99; de laagste 85 cent. De meeste aanbiedin gen liggen even boven of even onder den gulden. De hoogste inschrijving komt van een buitenstaander, die tot nog toe nog niet had meegedaan aan de baconberei ding; de laagste is van een kleine onder neming. Een der groote fabrieken schreef in voor f 0,89. Aanvankelijk werd f4,80 betaald per 100 K.G. Geleidelijk is het minder ge worden. Bij de laatste inschrijving slechts enkele maanden geleden, had men nog prijzen, die variëerden tusschen f2,40 en f2,80. Een enkele fabriek had ingetee- kend voor fl,70. Men mocht toen echter slechts rekenen op een gebruik van 35 pCt. van de fabriekscapaciteit. Thans is dit percentage verhoogd tot 45 pCt., wat de zaak wel iets goedkooper kan maken. Het verschil is echter wel zeer groot! Zelfs waneer men rekening houdt met het veelbesproken „opzetje" van 60 cent (een bedrag, dat de fabrikant in een ge meenschappelijk steunfonds moest stort ten), blijft er nog verschil van tachtig negentig cent. Met andere woorden: de prijs is in de laatste maanden tweemaal zoo hoog ge weest als hij thans blijkt te moeten zijn. En dat nog wel na de devaluatie! Men moet daaruit echter niet te spoe dig concludeeren, zegt het „Vaderland", dat er al te veel verdiend is. De tegen woordige prijs is niet gebaseerd op kos- tencalculatie van het varkensslachten zelf, maar op de voordeelen, welke dit slachten meebrengt in het geheel van een meer afdeelingen bevattende vleesch- warenfabriek. Een der laagste inschrijvers zeide ons na afloop der inschrijving: ik verdien er niets aan, maar ik heb ze toch liever wel dan niet. Voor de financiën van het Landbouw crisisfonds beteekent deze nieuwe inschrij ving een mooi succes. „Hier worden niet alleen varkens, maar ook menschen geslacht", zei men ons van ambtelijke zijde. Dlat klinkt bard. Het ia ook hard, maar zonder crisissteun zouden zekere bedrijven al lang verloopen zijn. De menschen, die aan het hoofd staan van dergelijke bedrijven, moeten zich aan den nieuwen toestand aanpassen. Er is geen enkele reden, waarom een of an dere categorie bedrijven blijvend zou ge steund moeten worden. Tusschen het oogenblik, waarop de loni wordt ontstoken en dat, waarop de ont ploffing ontstaat, verloopen meestal 20 minuten. Ditmaal echter deed de ontplof fing zich veel sneller voor, met bovenver meld noodlottig gevolg. De Italiaansch-Duitsche besprekingen. Het gerucht gaat te Rome, dat de be sprekingen te Berlijn zouden geloopen hebben over de volgende punten: lo. Geen militaire alliantie, noch ver drag van welken aard dan ook; 2o. Berlijn en Rome zouden de regee ring der Spaansche opstandelingen er kennen; 3o. Italië zou zijn steun geven aan den Duitschen eisch inzake bet sluiten van een bilateraal Fransch-Duitsch pact, ge garandeerd door Italië en Engeland; 4o. "Wederkeerige consolidatie ten aan zien van alles, wat betreft de actie van elk van beide landen ten opzichte van den volkenbond; 5o. Italiaansche ondersteuning van den Duitschen eisch, om iedere belangenbot- sing in het Oosten te verhinderen en uit sluiting van Sovjet-Rusland van een nieuw Locarno; 6o. Beide landen zouden het met elkan der eens zijn over de economische pene tratie in het Donaubekken. Dimitrof. 'De Poslednija Nowosti, het te Parijs verschijnende Russische emigrantendajg- blad, plaats boven aan baar kolommen bet volgende bericht: „Te oordeelen naar te Parijs uit Mos kou ontvangen berichten is de ster Dimi trof, den almabhtigen leider van de Ko mintern, getaand. Het motief voor de ongenade is de mis lukking van de Spaansche politiek. Te Moskou worden mislukkingen niet vergeven. Dimitrof is verwijderd van zijn post als leider van de Komintern, gear resteerd en naar Siberië gezonden." Korte Berichten. -- In Calocan, een voorstad van Manil la, is een kleine, geheime wapenfabriek ontdekt. In verband hiermede zijU strenge maatregelen getroffen tegen een eventu- eele heropleving van de Sakdalisten-revo- lutie. Binnenland. De bacon-inschrijving. De moeilijkheden voor de pluimveehou ders. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Zullen Russi sche bchepen worden aangehouden? De Italiaansch-Duitsche besprekingen. Mijnongeluk in Frankrijk. Betooging van Rex te Brussel verboden. - In Zweden heerscht sinds maanden een epidemie van kinderverlamming, die groote ongerustheid wekt. Sinds 1 Jan. 1936 -zijn 2512 gevallen van deze ziekte geconstateerd. GELDT.: JKE STEUN UIT DUITSCH- La-W-D VOOR DE N.S.N.A.P.? Vragen naar aanleiding van een rechtszaak, Het Tweede Kamerlid Donker heeft den minister van justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een op 8 October 1936 voor de recht bank te Haarlem behandelde strafzaak,') bij welker behandeling een getuige zou hebben erkend, dat leden eener partijl van nationaal-socialistische richting naar Ber lijn en München zouden zijn geweest om geldelij'ken steun van de Duitsohe regee- ïing, althans van officieele Duitsche in stanties of personen, voor hun partij te verkrijgen? 2. Is de minister bereid en in staat om te doen nagaan of het feit, waarover hier sprake was, inderdaad heeft plaats gevonden en onder welke omstandighe den en met welk gevolg? 3. Zoo ja, is de minister bereid om het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Bedoeld wordt -de strafzaak tegen den 59-jarigen G. A. B.„ die een dame, wier -zoon een politiek dagblad der N.S.N.A.P. wide oprichten, voor f 25.000 zou hebben opgelicht, door het doen voor komen of hij geld in Duitschlan-d zou krijgen. Red. HET COLPORTEEREN DOOR WERKLOOZEN. Nadere regeling door den Minister van Sociale Zaken. De Minister van Sociale Zaken heeft de gemeentebesturen verzocht de door hem vastgestelde regeling ten aanzien van het colporteeren door ondersteunde Werkloo-zen eveneens toe te passen ten aanzien van de inwonende leden van de gezinnen der werkloozen. Voorts bericht de Minister, dat onder „colporteeren'' niet slechts dient te worden verstaan het op den openbaren weg te koop aanbieden van gedrukte of geschreven stukken of af beeldingen, doch mede dient te worden begrepen het verspreiden van zoodanige stukken en afbeeldingen in den ruimsten zin, dus b.v. ook het thuisbezorgen of op straat uitreiken van strooibiljetten, blaad jes en dergelijke. Naamsverandering van „De Zeven Provinciën". Naar men verneemt, is bij Kon. Be sluit bepaald, dat de naam van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" wordt veranderd in „Soerabaja". Dteze naamsverandering is het gevo-lg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot opleidingsschip voor inlandsche sche pelingen. Het wordt verbouwd en gestationneerd te Soerabaja. DE N.S.B. EN DE STORMVOGELS. De Jeugdstorm, die zegt met de N. S. B. niets uitstaande te hebben, wordt ge leid door -den heer Van Geelkerken, onder- leider der N. S. B. De Jeugdstorm heeft een, orgaan. Alsof het vterband met -de N. S. B. door den persoon van des Jeugdstorms leider niet voldoende is, al wordt dit verband ook steeds van -die zijde ontkend, blijkt het nu uit de Stibhtingsacte van -de uitge verij De Stormvogels, waar dit orgaan verschijnt. Deze stichtingsacte van 15 Oct. 1934 komt in zeer vele opzichten overeen met -die van de Nenasu, o.a. dat de heer Mus- sert door de storting van één honderd gulden haar in het leven heeft geroepen en alleen eigenaar is van deze uitgeverij, waarvan hij ook -de bestuurder is, zonder aan iemand, in welk opzicht ook, verant woordelijk te zijn. Organisatieleider van den Jeugdstorm is Ir De Veer. En Ir De Veer is door den heer Mussert benoemd tot directeur van het.... Nationale Dagblad der N. S. B.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1