Uit de Provincie Bestrijding van de varkenspest. DE NIEUWE VERKEERSBORDEN EINDE WEG Dhr Jeronlmufwildit punt aan houden. Dhr Paul wijst er op, dat met het hebben van een aangenomen kind bü het vaststellen van den belastingaanslag reeds wordt gerekend. Na eenige bespreking wordt het amen dement van Mevr. Weijl terug genomen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. He kening Burg. Armbe stuur. Dhr v. d. F e 11 z heeft er be zwaar tegen, dat sommige leden van het B. A. jaar in, jaar uit leveren aan deze instelling. Dit acht Spr. onjuist. Als ze om beurten met anderen leveren heeft Spr. geen bezwaar. De voorzitter spijt het, dat na de verklaring van B. en W., dat ze deze zaak in overweging zullen nemen, hierover toch gesproken wordt. De levering is wet telijk niet verboden. We moeten elkander 'bewaren voor den schijn des kwaads, als er geen sprake is van overtreding van eenig wettelijk voorschrift. B. en W. heb ben een onderzoek in andere gemeenten ingesteld. Het is hier een delicaat punt, d'at zoo licht misverstaan kan worden. Spr. wil de kwestie losmaken van de re kening 1935. Dhr Kögeleris dankbaar voor de nadere toelichting van den heer v. d. Feltz Het blijkt nu, dat hij een zeker rouleer systeem. wil. Het is dus geen principieele kwestie meer. De rekening wordt goedgekeurd. Hernieuwde vaststelling gemeente begrooting 193 6. Dhr Port'heine betreurt de bezui niging op het sportterrein. De gebruikers van dit terrein hebben er recht op, dat dit goed in orde is. En daaraan ontbreekt wel eens wat. Bij de begrooting van 1937 zullen andere maatregelen genomen moe ten worden, die meer bevredigen. Spr. denkt aan de personeels-bezetting. (Inter ruptie: Juist.) Het voorstel wordt aangenomen. Bij de 11e wijziging der gemeente-be groeting 1936 zegt weth. Onderdijk in antwoord op een vraag van den 'heer Harthoorn, dat 50 arbeiders gedurende vier maanden te werk zijn gesteld in het Axeler ambacht. Materiaalkosten zijn (hieraan niet ver bonden, alleen eenige reiskosten, die zeer laag zijn, dank zij de medewerking van de Prov. bootcammissie. Een straatnaam. Dhr K g e- 1 e r stelt voor de straat in de omgeving van 't Schuttershof niet den naam Augus tijner-, maar Kloosterstraat te geven. Dit wordt na bespreking met 11 tegen 5 stem men verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Nieuwe lijst van straten. Dhr Harthoorn heeft er bezwaar tegen de Korte Heerengracht om te doo- pen in Molenwater. Weth. O n d e r d ij k verdedigt de om dooping op historische gronden. Dhr Heemskerk acht den naam Zuidsingel niet juist. Spr. wil voor zoo veel mogelijk de onderscheiding lange en korte schrappen. Dhr Port'heine wil den naam Abdij behouden en voelt niet voor Abdijplein. Dhr Wondergem wil Kleins Werfatraat omdoopen in Dijkstraat. Andere leden pleiten voor Oude Werf- straat en Kleine Werf straat. B. en W. ne men dit over. Op voorstel van dhr De Bruin wodrt besloten alleen te spreken van Breestraat, Gortstraat, Singelstraat en St Pieterstraat en de onderscheiding Lange en Korte voor deze straten te laten vervallen. Devoorzitte r: Het is wel een aardig gezelschapsspel. Het voorstel wordt aldus gewijzigd aan genomen. Verbetering Dokhaven. Dhr J eronimus zegt in de commis sie van bestand tegen dit voorstel eenig bezwaar te hébben gemaakt. Alleen de meerderheid was er voor. De voor bereiding in deze commissie is betrekke lijk onvolledig geweest. Spr. heeft groot bezwaar tegen het dempen van een ge deelte van de Dakhaven met bagger uit bet Dok en huisvuil. Daarvoor is noodig een hinderwetvergunning van Ged. St. Het is Spr. bekend, dat de omwonenden d'aar bezwaar tegen zullen maken. Om stroppen te voorkomen is ernstig vooraf gaand onderzoek noodig. Spr. weet ook niet, of de bewoners ge noegen moeten nemen met een prikkel- draad-afscheiding. Er moet hier iets gebeuren. De toestand eisoht verbetering. Maar is de voorgestel de weg de juiste? Kunnen de riolen niet verdwijnen door verplichte aansluiting op het gemeente-riool? Spr. heeft geen klach ten gehoord over bevaarbaarheid van de Dokhaven. (Weth. Onderdijk: Ik wel.) Spr. wil het voorstel renvoyeeren naar B. en W. Weth. Onderdijk noemt het wel moeilijk voor B. en W. om dergelijke werken voor te stellen als ze bestreden worden als nu door den heer Jeronimus, Er is veel over gesproken in de com missie van bijstand. Gezien verschillende ontwikkelde bezwaren zijn de plannen gedurig gewijzigd. De heer Jeronimus heeft gebruik ge maakt van de gelegenheid als lid der commissie van bijstand zijn persoon lijke bezwaren tegen dit plan in te dienen. De heer Jeronimus heeeft op slinksche wijze brieven geschreven naar het werk fonds. De voorzitter vraagt, of dit woord slinksch niet misplaatst is. De heer Onderdijk handhaaft dit. De voorzitter geeft in overweging dit te vervangen door onsympathiek. De heer Onderdijk voldoet daaraan, maar handhaaft, dat de heer Jeronimus onderhands heeft getracht het plan te doen kelderen op grond van zijn persoon lijke bezwaren, omdat zijn pakhuizen daar liggen. Spr, komt er tegen op, ln de wielen gereden te worden door een lid van de commissie van bijstand, die meer weet dan een ander. Gelukkig is de zaak door het werkfonds goed over wogen en zijn de bezwaren ongegrond gebleken. Spr. zegt, dat het huisvuil eiken dag zal worden afgedekt. Ook aan de Dam poort zijn geen klachten gekomen. Spr. weet, dat er bewoners van den Kinder dijk zijn, die dit plan toejuichen. De hoofdzaak is ter plaatse een beteren hygiënischen toestand te krijgen. Riolee- ring in de haven zal niet meer mogelijk zijn en de oorzaken van de rattenplaag zullen worden weggenomen. De heer Jeronimus vindt, dat men in Nederland gerechtigd is te schrijven aan allerlei instanties. De zaak is publiek bekend geworden en dus ook ter kennis gekomen van den particulier Jero nimus. In 't vervolg zal spr. een copie van dergelijke brieven aan B. en W. stu ren. Spr. is van meening, dat het geld van het werkfonds beter besteed kan worden. Wat gebeuren moet, kan ook op andere wijze worden verkregen, door verplichte aansluiting aan de rioleering. Ook wanneer het huisvuil iederen dag wordt afgedekt, meent spr. dat toch een hinderwet-vergunning noodig zal zijn. De voorzitter meent, dat dhr Jero nimus te zwaar geschut heeft gebruikt. Hier is geen sprake van een inrichting tot verwerking van vuil. Dit werk valt volgens spr. niet onder de Hinderwet. Dhr Paul juicht het voorstel toe. Een betere hygiënische toestand zal worden verkregen en het is een goede werkver schaffing, zoodat het geld er aan uit gegeven, goed besteed is. Spr. meent ook, dat geen hinderwet-vergunning noodig is. Dhr Harthoorn wil aansluiting aan de rioleering bevorderen door een spe ciaal tarief. Weth. Onderdijk zegt, dat de Firma Jeronimus gebruik heeft gemaakt van ge gevens, die een ander niet had. Spr. blijft dit onsympathiek vinden. Dhr Jeronimus heeft misbruik van zijn positie gemaakt. Verplichte aansluiting aan de rioleering is niet gemakkelijk. In de verorde ning zou moeten staan, dat aansluiting m o g e 1 ij k is en dit is in M'burg helaas nog niet overal het geval. B. en W. willen in overweging nemen, of de bewoners in de aansluitingskosten zijn tegemoet te komen. Het voorstel wordt aangenomen (tegen dhr Jeronimus). Brandbeveiliging Abdij- toren. Dhr den Hollander acht de urgentie van deze beveiliging niet zoo groot, dat de gemeente daarvoor f5000 moet uitgeven. Dergelijke torenbranden komen niet zoo dikwijls voor. De voorzitter verdedigt het voor stel. Deze beveiliging is niet bedoeld ter vervanging van de brandweer, maar om een brand in den toren in het begin goed te kunnen aanpakken. Statistieken over torenbranden heeft spr. niet, maar als een dergelijke brand zich maar één keer voordeed met ernstige gevolgen, dan zou den wij al in gebreke worden gesteld. Het gaat hier om belangrijke historische ge bouwen. Dhr den Hollander is nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid. Weth. O n d e r d ij k merkt op, dat de voorgestelde beveiliging bestemd is om van binnen uit een brand te bestrijden. Dhr Jeronimus zou aan een nog duurdere en betere beveiliging de voor keur geven. Dhr K g e 1 e r uit zijn bevreemding, dat het Rijk niet in de kosten wil bij dragen. Is het niet overtuigd van de noodzakelijkheid? Spr. gelooft, dat eer deze installatie zal werken, een brand al groote afmetingen zal hebben aangeno men. Spr. zal tegen stemmen. De voorzitter meent, dat het Rijk niet bijdraagt, omdat de gemeente eige naresse is. Weth. Onderdijk deelt mede, dat de steun van monumentenzorg voor dit voor stel niet is ingeroepen. Dhr Heemskerk vertelt van vier branden in den Abdijtoren. Iedere keer is de toren hooger herbouwd en daarmee de moeilijkheid om te blusschen grooter geworden. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen (tegen dhrn de Bruin, Kögeler en den Hollander). Tegengaan prijsopdrijving. Dhr Lambermont vraagt, hoe het gaat, als een winkelier in overtreding is. De voorzitter zal doen, wat hem bij de wet is voorgeschreven. Bij over treding zullen artikelen van dezelfde soort in beslag worden genomen. Dhr Lambermont wijst op het ge vaar, dat een winkelier op die wijze ge makkelijk van een partijtje goederen zou willen afkomen. De voorzitter is maar zelden koop man, maar hij zal toch oppassen in een dergelijke val niet te loopen. Hierna wordt te ongeveer zes uur de openbare vergadering gesloten. De niet-genoemde voorstellen werden z.h.st. aangenomen. EEN NIEUW RAADHUIS IN GROEDE Beslissing van Ged. Staten van Zeeland door de Kroon vernietigd. Do Raad van de gemeente Groede had besloten het bestaande gemeentehuis te Maatregelen tegen uitbreiding noodzakelijk. Op de Jongste vergadering der dag- be sturen der Centrale landbouworganisaties werd de wenschelijkheid besproken de re- geerlng te verzoeken de varkenspest te doen opnemen in do lijst van besmette lijke veeziekten volgens de Veewet en te bevorderen, dat onverwijld maatregelen worden genomen, als verplichte aangifte, bet trekken van grenzen, waarvoor bet vervoer van varkens is verboden, enz. opdatt een verdere uitbreiding van de ziekte zoo spoedig mogelijk wordt tegen gegaan. Ook werd opgemerkt, dat in de laatste maanden zeer goede resultaten bereikt zouden zijn met een nieuw se'um en ten slotte besloten bet oordeel te vra gen van prof. L. de BI eek, directeur van het instituut voor parasitaire en infec tieziekten, te Biltboven. Diens thans ontvangen advies luidt, dat ter bestrijding der varkenspest zoo mogelijk wettelijke maatregelen mo'eten woirden genomen. Van goede resultaten met een nieuw serum (bedoeld is waar schijnlijk vaccin) is hem niets bekend, doch ook al ware dit het geval, dan lient •deze besmettelijke ziekte door politie maatregelen bestreden te worden, zooals trouwens in vrijwel alle landen van Euro pa geschiedt. De wettelijke bestrijding kan zeer snel tot stand komen door toepas sing van art. 45 der Veewet, waarin varkenspest is genoemd. Welke maatre gelen zullen worden genomen, daarvoor dient op zeer korten termijn te worden beslist, daar de ziekte reeds vele slacht offers heeft gemaakt. Prof. de Blieck raadt de G.L.O. den minister in overweging te geven zeer spoedig over te gaan tot instelling van een commissie van advies, die direct de te nemen maatregelen kan overwegen. Ook in andere landen bestaan permanente commissies, welke in voorkomende geval len van enzootieën en epizootieën paraat zijn en den minister bijstaan inzake het veeartsenijkundig staatstoezicht. Hoofd zaak is, naar bet oordeel van prof. de Blieck, dat de commissie klein is en snel kan werken. verkoopen en ten behoeve van een nieuiw raadhuis met veldwachterswoning, een stuk grond aan te koopen en daartoe een leenimg aan te gaan van f 15.000. Voor het maken van een bouwplan was op dracht gegeven aan een Belgisch archi tect, doch overigens zouden de aannemers en uitvoerders Nederlanders zijn, terwijl alle bouwmaterialen, betreffende desteen voor de binnenmuren, bij Nederlandsohe firma's zouden worden betrokken. Ged. Staten van Zeeland onthielden echter aan genoemde besluiten hun goed keuring, waarbij zij' mededeelden, dat het college bereid is, een ander plan tot ver bouw van bet bestaande raadhuis, hetzij, indien dit onmogelijk blijkt, tot bet bouwen van een nieuw gemeentebuis in gunsti ge overweging te nemen, mits van te voren komt vast te staan, dat zoowel de ontwerper, als de aannemers en de uit voerders Nederlanders zullen zijn en dat bijl den bouw zooveel mogelijk Nederland sohe materialen zullen worden gebruikt. Hieromtrent heeft de Kroon thans over wogen, dat het waar moge zijn, dat in het algemeen moet worden bevorderd, dat Nederlandsohe krachten worden gebe zigd, inzonderheid waar het een op dracht der overheid betreft, doch dat, alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, geen voldoende reden bestaat om door middel van onthouding van de goed keuring de vrijheid va® keuze van den gemeenteraad ten deze te bekorten. Op dezen grond werd de beslissing van Ged. Staten derhalve vernietigd en werden de raadsbesluiten alsnog goedgekeurd. Sint Laurens. Gemeenteraad. Gis teren vergaderde de Raad. Terstond na de opening der vergadering feliciteert wethouder Wondergem den burgemeester namens de raadsleden met zijn vijftigsten jaardag. Hij spreekt o.m. den wensch uit, dat het den burgemeester moge ge geven zijn nog vele jaren in bet belang der gemeente op de hem eigene wijze te arbeiden. Hij doet bet voorstel, waarvan bij overtuigd is, dat het zal worden ge steund, om bij1 deze gelegenheid te beslui ten tot bet aanschaffen van een nieuwen ambtsketen, waaraan groote 'behoefte be staat. Aangenaam is bet hem, dat bet aanbieden van deze nieuwe keten kan sa menvallen met dezen voor den burgemees ter en zijn gezin zoo blijden dag. Z.h.st. wordt biertoe besloten en terstond wordt door wethouder Wondergem met een pas send woord tot aanbieding overgegaan. De voorzitter zegt hartelijk dank voor de felicitatie's, de prachtige bloemenhul de van de leden en inzonderheid voor het mooie aandenken aan dezen dag. Het laatste verheugt hem bijzonder. Hij zegt toe al het mogelijke te zullen doen om den bloei van de gemeente te bevorderen. Gaarne aanvaardt bij de ambtsketen in eigendom der gemeente. Bij de ingekomen mededeeling van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard spreekt de voorzitter een kort woord naar aanleiding van deze vreugde volle gebeurtenis. Van H. M. de Konin gin was een dankbetuiging ontvangen voor de Haar op 31 Augustus aangebo den gelukwenschen. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat de gemeentebe groting voor 1937 is goedgekeurd. In verband met een van de Zeeuwsche Gas Maatschappij1 ontvangen schrijven in zake de branduren van de straatlan taarns, waaruit blijkt, dat wanneer de lantaarns tot 12 uur 'branden, het aantal van 1400 branduren per lantaarn aan merkelijk wordt overschreden, wordt op voorstel van B. en W. besloten bet uur van blussoben tot half 12 terug te bren gen. In verband met een schrijven van het gemeentebestuur van Middelburg, wordt besloten om voor jeugdige werkloozen, welke een ontwikkelingscursus volgen in die gemeente, de daaraan verbonden kos ten door de gemeente te vergoeden. Daarna wordt een nieuwe Politiever ordening vastgesteld, In de bet vorig jaar vastgestelde loon- toeslagregeling worden eenige wijzigingen aangebracht. Voorts wordt besloten het in Juli j.l. aangekochte perceel bouwland aan den tegenwoordigen gebruiker onderhands door B. en W. te doen verpachten onder nadere voorwaarden. In verband met bet aan J. Janse ver leend eervol ontslag achten B. en W. den tijd gekomen om een gemeentewerkman voor bet geheele jaar in dienst te nemen in verband met de gestadige uitbreiding van de gemeente. Alle voorkomende werkzaamheden zullen door hem moeten worden verricht, als onderhoud van stra ten, wegen, putten, riolen, kleine onder houdswerken aan gebouwen, herstellen van bestrating, toezicht bij de werkver schaffing en controle op de uitvoering van de loontoeslagregeling, het beheer, onderhoud en uitgifte van bij de werkver schaffing te gebruiken materialen en ge reedschap enz., terwijl bij ook zal wor den belast met de werkzaamheden als grafdelver. Voorgesteld wordt hem in dienst te nemen op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht tegen een loon van f 13 per week. Dhr Riemen® acht f 13 loon niet vol doende en stelt daarom vóór dit te be palen op f 15 per week. Dhr Hamelink steunt dit voorstel en legt er vooral de nadruk op, dat de te benoemen werkman meer vakkennis moet hebben dan een gewoon landarbeider. Dhr Ahrahamse meent dat 't loon niet hooger behoeft te zijn dan van een land arbeider. Dhr Marinissen vindt f 13 genoeg. Hij krijgt de vrije Zaterdagmiddag, 6 dagen verlof per jaar en f 1 loon per week meer. Dhr Vader stelt voor f 14. Weth. Boon zegt, dat we met deze aan gelegenheid in een overgang zijn. Reeds bij' een loon van f 13 zijn de uitgaven voor de gemeente aanmerkelijk hooger dan tot nog toe. Het voorstel van den heer Riemens wordt verworpen met de stemmen van de heeren Marinissen, Boon, Ahrahamse en Vader tegen. Het voorstel van dhr Vader wordt aan genomen met de stemmen van de heeren Wondergem, Riemens, Hamelink en Va der voor. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om wanneer met de werk verschaffing zal worden begonnen, de voormalige pastorie, welke eigendom is van 'de gemeente, te doen afbreken. Na gepleegd overleg met den gemeente-op zichter is afgezien van bet in eigen be heer doen afbreken. Waar bovendien in de gemeente werkgevers zijn, die weinig werk hebben en nimmer profiteeren van de werkverschaffing of loontoeslagrege ling, wordt voorgesteld bet afbreken met bet schoonmaken van de afkomende ma terialen en het bouwen van een tijdelijke loods aan te besteden onder de timmer lieden volgens door den gemeente-op zichter te maken bestek en voorwaardon. Na eenige nadere toelichting door den voorzitter op verschillende gestelde vra gen, wordt het voorstel van B. on W. z.h.st. aangenomen. Hierna sluiting der vergadering, waar na de voorzitter de leden uitnoodigt tot een gezellig samenzijn in zijn woning. lerseke. Een aanklacht. Door den heer Mr van der Hoeven, voorheen voor zitter van bet Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom, is bij den Officier van Justitie te Middelburg een aanklacht ingediend tegen den heer E. Sterk te Yerseke, wegens smaadschrift. Diefstal. Uit den boomgaard van •de Fa. Rouw en Schippers zijn Woens dagnacht een tiental kisten appels ont vreemd, tot een bedrag van f40. Aan gifte bij de gemeentepolitie is gedaan, die de zaak onderzoekt. Door eenige kwajongens is aan de reddingssloep in 'het bezit van de vroo- lijke vrienden, groote schade aangericht. Ze hebben een paal door den buitenwand geworpen, waardoor een gat ontstond. Do politie onderzocht de zaak en is de daders op 't spoor. Wolfaarisdijk. Woensdagavond hield de A.R. Kiesvereniging alhier haar eer ste wintervergadering. Hiervoor was heel wat belangstelling. De heer A. van Keu len bracht verslag uit van den Landdag te Den Haag, die zoo schitterend geslaagd is. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 23 Oct.: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, ne velig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk wei nig of geen regen, waarschijnlijk aanvan kelijk iets kouder, later weinig verande ring in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u. Stand van gistermiddag 3 u.: 768. Licht op voor fietsen: Vrijdag 5 u. 37 min. Aan bovenstaande bord- les (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" B Dit Is het nieuwe ken- teeken(roode rand,zwar te letter), dat de auto's zullen voeren, die op de „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oran|e/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- seln dus weinig beteekenls En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond Is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenls Links: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maxlmum-snelheidszóne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 6