Onthullingen omtrent de N.S1 Staten-Generaal Uit de Provincie. Maak los die kou! DAMPO daar lucht je van op Theorie en practijk. Kerknieuws blad ter herschikking houden voor even tuele inleiders. Antirevolutionaire Gemeentebestuurder*. Op Maandag 28 October a.s. zal te Middelburg de najaarsvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging van A.-R, Ge meentebestuurders worden gehouden. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken, hoopt Mr T. A, van Dijken, lid van de Tweede Kamer, te spreken over: „De gemeente in ons staatsrecht". Jhr mr B. C. de Jonge. Naar gemeld wordt, is de toestand van jhr mr B. C. de Jonge, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, die in het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam een operatie heeft ondergaan, bevredi gend. TWEEDE KAMER. Diverse wetsontwerpen. De Kamer heeft gisteren een groot aan tal kleinere wetsontwerpen afgedaan. Niet minder dan 22 ontwerpen plus een interpellatie-aanvrage passeerden de voorzittershamer. De heer S c h a 1 k e r (Comm.) wilde interpelleeren over de houding van de Regeering t.a.v. den burgeroorlog in Spanje, maar de Kamer wenschte geen medewerking te verleenen. Verder kwamen aan de orde de Land- verhuizingswet, wijziging Schepenwet, tramwegen in Noord-Brabant, betrekken van electriciteit uit het buitenland, sa menwerking tramwegen in Drente en Over- ijsel, steun aan tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen en naturalisaties. Omtrent het steun-ontwerp voor tram wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben wij op een andere plaats in dit blad na dere bijzonderheden vermeld. Voor vandaag staat nu op het agen dum: de nieuwe Pachtwet, het voorstel- Ter Laan tot wijziging van de Leerplicht wet en de wijziging van Inkomstenbelas ting en Successiebelasting. Middelburgi. Aangehouden. Zoo als wij dezer dagen meldden, zocht men bij de politi9 naar dengene, die een porte- monnaie had verioren. Op de publicatie is Mej. P. zich als eigenares komen mel den. Intusseton bevond zich aan het bur«au in bewaring J. B. uit Domburg, die ervan verdacht wordt zich aan verduistering van het geld uit de portemonnaie te heb ben schuldig gemaakt. Deswege is tegen B. proces-v'erbaal opgemaakt en is hij hedenmorgen aan de Justitie voorgeleid. i De huwelijksifees- ten. Woensdagavond vergaderde in de bovenzaal van de Vergenoeging het ge combineerde bestuur van Uit het Volk- Voor het Volk en de Oranjevereeniging met vertegenwoordigers der buurtcommis- sies. De heer W. de Graaf deelde mede, dat aan de P.Z.E.M. een verzoek is gericht inzake de lichtzuilen van 1930, een beslis sing is nog niet ingekomen. Gevraagd is aan B. en W. om stroom tegen matigen prijs beschikbaar te stellen en. geen rech ten te heffen voor het opslaan van palen. Zoowel do Commissaris der Koningin als de burgemeester hebben gewezen op de mogelijkheid en wenschëlijkheid het feest matig te doen zijn in verband met andere feesten, die binnen afzienharen tijd zouden kunnen volgen als b.v. het 4-0-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. De Connnissiaris der Koningin had tevens geadviseerd, dat de buurtcom- missies zouden blijven werken en de voor zitter wekte ook zijnerzijds op ook na het huwelijksfeest te blijven doorcontribuee- ren. In verband met de feestviering te Vlissingen en Goes, heeft de voorzitter zich in verbinding gesteld met den voor zitter te Vlissingen, teneinde concurrentie te voorkomen. Goes heeft reeds te kennen gegeven met Middelburg rekening te zul len houden. Men vond de voorloopig bekend ge maakte datum van 12 Januari voor het huwelijk wel een bezwaar in verband met de contributie-inning. Thans volgde behandeling van het voorloopige programma. Besloten werd het vuurwerk in verband met de kosten te doen vervallen. Voorloopig werd be sloten het feest drie dagen te doen duren, omdat men dan de kinderen beter van een en ander kan laten profiteered De keuze voor een historisch stuk is voorloopig gevallen op: Inneming van den Brie1! in 1572. Het program voor den tweeden dag, den grooten feestdag, zou luiden: klok gelui, koraalmuziek van den Langejan, reveille waaraan kinderen met vlaggetjes moeten medewerken, diensten in de ker ken, earillonmuziek, allegorische optocht. Reeds is een historische groep toegezegd, n.l. door do leerlingen van het gymna sium, die het bezoek van Willem I met zijn vrouw Charlotte van Bourbon aan •Middelburg wi'llon uitbeelden, Des avonds lichtstoet, Na afloop van den lichtstoet niet te eindigen met de traditioneelen fakkeloptocht, doch met een taptoe. De heer v. d. Vour vroeg of het wel wenseb elijk is den hoofdfeestdag op den trouwdag zelf te houden, velen zullen pion hebben naar de huwelijksplechtig heid te gaan en dan wordt de keuze moei lijk voor hen. De voorzitter zeide, dat zeker velen naar Den Haag zullen gaan, doch het aantal hier blijvenden is veel gxooter. Ingezonden Mededeellng. Jccovltol levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f0.75 per flacon. Na eenige bespreking deelde de voor zitter mede, dat het bestuur voorstelt den hoofdfeestdag te stellen op den dag na het huwelijk. Op den middag van het huwelijk moet men toch trachten eenige fleur te bren gen door muziek of anderszins. Spx. deelt nog mede, dat aan het pro gramma zal worden toegevoegd de uit voering van een Cantate door de Volks- zangschool onder leiding van den heer Bosdijk. Vlissingen. Een schoolarts met Middelburg samen. B. en W. hebben aan den Raad meegedeeld, dat zij met Ged. Staten en met de z.g.n. commis- sie-Frederiks overleg hebben gepleegd over de wijze waarop op 't terrein van de volksgezondheid was te geraken tot eene besparing op de kosten door samenwer king tusschen de gemeenten Middelburg en Vlissingen. Daarbij' is één onderwerp ter behandeling overgebleven met name de schoolartsendienst. Ged. Staten plaatsten zich op het stand punt, dat Vlissingen in haar dienst heeft een schoolarts, die tevens internist is, en Middelburg een 'die bovendien contro leerend geneesheer is en als armendokter belast met de belft van de armenpraktijk. Naar het oordeel van de Commissie- Frederiks, zoowel als van Ged. Staten kan de schoolartsendienst van Vlissingen ge voeglijk worden opgedragen aan den schoolarts van Middelburg, terwijl deze daarnaast zijne andere functies kan blij ven vervullen. De aanvankelijk voor hem vastgestelde jaarwedde wordt voldoende geacht voor de uitgebreidere taak. De schoolarts van Vlissingen zal dan dienen te worden ontslagen met toekenning van wachtgeld. B. en W. 'hebben betoogd, dat de heer Smitt van 1 Januari 1920 die taak te Vlissingen heeft vervuld en aan de hand van zijne instructie het instituut heeft uitgebouwd. B. en W. vreesden dat door de combinatie schade aan het instituut te Vlissingen zou worden berokkend en dat het voor de gemeente een geldelijk nadeel zou beteekenen. Ged. Staten meenden daartegen, dat ook onder de combinatie een goede gang van zaken zal zijn verzekerd en dat juist een vermindering der uitgaven het gevolg zal zijn voor Vlissingen. Ten slotte kwam er overeenstemming met Middelburg, waarbij Vlissingen over f 1937 f 40.50, over 1938 en volgende ja ren f244 en na afloop van het wacht geld. f 1132.50 per jaar bespaart. Daarbij is geen rekening gehouden met de bezol diging van de assistente van f 550 tot f930, omdat daarvoor een vacature is van wij'len mej. Kieviet en den post van f 200 voor drukwerk. Bij den aanvang der overeenkomst worden de functies opge dragen aan den gemeentegeneesheer J. Broekhuysen te Middelburg, die dan de maximum wedde heeft van f 6000, een nieuwe krijgt f4500f6000. Voor Vlis singen zal een rijwiel ter beschikking zijn en krijgt Dr Broekhuysen voor het on derhoud f 20, verder f 100 bureaukosten, vrij1 vervoer op de tram Middelburg-Vlis- singen, f 26 per jaar voor tramvervoer voor eene administratieve hulp. Van de jaarwedde betaalt Middelburg een derde voor de werkzaamheden als gemeente geneesheer en controleerend geneeskun dige, twee derden betalen Middelburg en Vlissingen samen in verhouding tot 'het gemiddeld aantal leerlingen. 'Een Noorsoh tankschip gestrand. Een Nporsch tankschip, „Beth" van de reederij L. Gill-Johannes- sen t'e Oslo, op weg van Casablanca naar Vlissingen, is gistermorgen vroeg nabij Rammekens, even voorbij de Zuidwate ring, aan den grond gevaren en blijven zitten. Het schip was zwaar belast met een lading olie, bestemd voor de „Vlis- mar" alhier. De „Beth" was reeds Zaterdag op de reede alhier aangekomen, doch kon door 'het slechte weer niet naar binnen komen, waarom het schip ter 'hoogte van Ram mekens ten anker ging. Gistermorgen vroeg is nu de „Beth'1 van zijn ankers losgeraakt en aan den grond gedreven. 'Gistermiddag, circa 2 uur, slaagden de sleepbooten Max, Ganges, Ebro, Argus en Simson er niet vereende 'krachten in, het schip uit zijn moeilijke positie te bevrij den, waarna het schip naar de binnen haven alhier is gebracht om gelost te worden. Vanmorgen toeft het bestuur van den Polder Walcheren beslag gelegd op het schip, daar het den dijk beschadigde. Indien een borgstelling van f 6600 wordt gestort, zal de „Beth" worden vrijgegeven •—Over Abessynië, Gisteren avond trad voor de G.KW.O. als spreker op dhr D'r Belmonte, die indertijd deel uitmaakte van de Ned. Roode Kruis-Am- bulanoe in Abessynië. De zaal was stamp vol. Na opening door den voorzitter, dhr J. Marijs, begon Dr Belmonte met te zeg gen, dat zijn gehoor zeker meer af weet van hetgeen in Abessynië is gebeurd, dan i de leden der ambulance zelf. In dit on metelijke land waren zij verstoken van alle moderne communicatie-middelen zooals telegraaf en telefoon enz. Zij hebben in vele gevaren verkeerd, doch dat wisten zij vaak pas toen het gevaar achter den rug was. Zij hebben eenvoudig doorge werkt en zijn heelemaal geen helden ge weest. Spr, stelt er prijs op te verklaren, dat de talrijke giften, die voor de uitxusting der ambulance binnenkwamen, voor een zeer groot deel 'kwamen uit kleine beur zen. De uitrusting en bagage der ambulance was enorm. De reis van Dji'boeti naar Addis Abeba een afstand van 700 km duurde per trein 26 uren. In Addis Abeba werd de Ned. Roode Kruis-Ambulance het Noorderfront aan gewezen, doch toen bleek dat niemand wist waar het Noorderfront was. Eindelijk werd het Noorderfront vast gesteld, doch de moeilijkheden om dit te bereiken waren zeer vele. De Ned. ambu lance trok in drie gedeelten op van Addis Abeba naar D'essie, plm. 300 km. Tot hiertoe was er een „auto-weg", uit gehouwen in de rotsen, maar zóó slecht en gevaarlijk, dat men bij gunstig weer 75 kin per dag opschoot, doch het is ook wel gebeurd, dat men op een regendag slechts 600 m per dag vorderde. Verder beschreef Dr Belmonte op 'boei ende wijze de lotgevallen der Ned. ambu lance. Bittere kou'do des nachts, verzen gende hitte overdag, bom- en gasaanvallen van Italiaansche vliegtuigen, de strijd te gen wilde dieren enz. Do indruk is wel eens gewekt, dat de leden der ambulance zoo maar een beet je gereisd en geavonturierd hebben. Doch dit is niet zoo. Integendeel, vooral in het basis-hospitaal is ontzaglijk veel werk verricht. Duizenden en duizenden gewon den zijn behandeld en 480 groote opera ties verricht. Ontroerend was de beschrijving van den noodgedwongen terugtocht der am bulance. Spr. verhaalde verschillende, nog niet bekende bijzonderheden van den arbeid onder de gewonde en soms afgrijselijk verminkte soldaten, vaak ook nog besmet met vreeselijke ziekten. Het mag een won der genoemd worden, dat geen der dok toren ziek geworden is. Na de pauze werden verschillende inte ressante plaatjes vertoond, naar foto's van Dr Winkler en Veneklaas, welke door D'r Belmonte werden toegelicht. De lezing werd met groote aandacht gevolgd en met dankbaar applaus beloond Een collecte voor het Ned. Roode Kruis bracht f 22,93 op. Goes. Loop der bevolking. Ingekomen: P. G. Kleinschmidt, boom- kweeker, van Wassenaar, Oostwal 25; M. J. de Kok-Gazan, zonder beroep, vau Vlissingen, Matth. Stoalleg. buurt 43; J. Dek, dienstbode, van Kruiningen, blau- beenstraat 10; E. A. Kloote en gezin, winkelier, van Breda, Opr. Groote Markt 5; E. J. G. M. Ballintijh-Roksnoer, zonder beroep, van Breda, Voorstad 60; A. J. Wensvoort, kantoorbediende, van Vlaar- dingen, Stationsweg 19; M. G. Drever- Rottier, zonder beroep, van 's-Heer Arendskerke, M. A. de Ruij'terl. 28; J. H. den Arend-Gillissen, zonder beroep, van Middelburg, Leliestraat 62; A. D. de Kok en vrouw, adjunct-commies P.T.T. van Krabbendijike, Leliestraat 80; W. Kake- beke, landb. ingenieur, van Wageningen, Tulpstraat 80; F. J. Boone en gezin, reiziger, van Kapelle, Terwelstraat 6; G. A. J. Kerrebijn, dienstbode, van Ove- zand, Stationsweg 37; W. van Hoorn en vrouw boekhouder, van Wemeldinge, de Witt Hamerstraat 12; P. en E. Wolf, zonder beroepi, van Utrecht, Klokstraat 15; I. Venheule, dienstbode, van Wolfaarts dijlk, Oostsingel 88; G. Korstanje, werk man-waterleiding, van O'ssendrecht, Oost- singel 50; T. de Back, dienstbode, van Kloetinge, Klokstraat 3; R. H. Diehl, tandarts, van Arnhem, Wilhelminastraat 10; Fr. Bruinooge, dienstbode, van Ka pelle, Vosmaerstraat 14; J. Cijisouw, en gezin, boekhouder, van Westkapelle, Schep destraat 59; A. Karman, bakkersknecht, van Veere, 's-Heer Hendrikskinderen- straat 56; M. Kuzee, Smallegange, zonder beroep, van Driewegen, Wijngaardstraat 12; A. Groenewege, zonder beroep, van St. Maartensdijk, 's-Heer Hendrikskin- derenstraat 19; P. M. de Valk, zonder beroep, van Breda, L. P. v. d. Spiegel straat 27; Th. Baas, dienstbode, van El- lewoutsdijik, Lange Vorststraat 36; K. An- tamisse-Castel, zonder beroep, van Drie wegen, Violenstraat 11; G. J. S. H. Feen- stra, leerling-verpleegster, van Arnhem, Oostwal 31; P. Bosch, kapper, van Almelo, Gouwervestraat 40. Vertrokken: H. van 't Veer en gezin, slager, naar 's-Heer Arendskerke, Lewe- dorp; J. M. Pilaar, zonder beroep, naar Amsterdam, de Lairessestraat 12; P. D. Frans, igeb. Molhoek, zonder beroep, naar Bandoeng, Mandoeraweg 2; L. M. G. HeukeShoven, zonder beroep, naar Hil versum, Leeuwenstraat 28; J. G. Jille, vertegenwoordiger, naar Den Haag, Spui 118; P. M, v. d. Plas-Gardon, zonder be roep, naar Katwijk, Ligusterstraat 24 achter; M. J. de Vries-Geils, dienstbode, naar Zuitphen, Tenierstraat 13; G. Vermue, dienstbode, naar Amsterdam, Amstel- veenscheweg 760; R. van Rakt, liefde zuster, naar Maastricht, Servaasklooster 14; G. M. Bakx, dienstbode, Jutphaas, ,Pr. Julianaweg 443; P. Murre, bakkers knecht, naar Wolphaartsdijlk, VeerwegB 33; A. J. Zoeter, en gezin, koopman, naar Middelburg, Latijnschesohooistraat D 24; H. M. Ventevogel, Hulp in de huishou ding, naar Den Haag, Nassau van Zuijlenstein straat 6; Wed. T. Feenstra, dienstbode, naar Nieuwerkerk, Prov. Straatweg A 223; L. C. Wijnen, koopman, naar Haarlemmermeer, Hoofddorp, Raad huislaan 31; J. Pouwer, zonder beroep, I naar Delft, Nieuwelaan 32; G. Zoeter, en vrouw, koopman, naar Middelburg, D 24; G. L. Soeters, en gezin, monteur, naar Vlissingen, Singel 120; D. J. de Vos, chauffeur, naar Rotterdam, Groenlaan 22; M. Boone, huishoudster, idem; G, J. Rijn, winkelbediende, naar Vlissingen, Schel- destraat; M. A. van Liere, koopman, naar Vlissingen, Coosje Buskenetraat 52. Kruiningen. Autobotsing. Don derdagmorgen werd de auto van J. B., welke den dienst onderhoudt van Krui ningen op het Station Kruiningen-Ierseke aangereden door een auto uit N.-Holland, welke passeerde bij de gevaarlijke krui sing van de Nisseweg met de groote ver keersweg. Beide auto's waren aan de voor zijde dusdanig gehavend, dat ze niet ver der konden. Geen der inzittinden bekwam evenwel letsel. Krabbendijke. Maandagavond hield de afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaarlijksche schietwedstrijd. De prij zen waren door de burgerij gratis be schikbaar gesteld, welke bestonden uit kunstvoorwerpen. Ie pr. J. Benou 94 p.; 2e pr. J. de Vrieze '94 p.; 3e pr. W. Kusee 92 p.; 4e pr. W. 'Korstanje 92 p.; 5e pr. Ghr. Wis se 92 p.; 6e pr. C. Schrijver 92 p.; 7e pr. J. Kriekaard 91 p.; 8e pr. H. v. Koeveringe 91 p.; 9e pr. P. Tramper 91 p.; 10e pr. A. de Goffeau 90 p.; lie pr. J. L. Kriekaard 90 p.; 12e pr. P. Huis- sen 89 p.; 13e pr. J. bij de Vaate 88 p.; 14e pr. A. Hennekije 88 p.; 15e pr. J. Kruisse 88 p.; 16e pr. A. Nieuwehuijze 87 p.; 17e pr. L. Houtekamer 86 p.; 18e pr. P. Nieuwehuijze 84 p.; 19e pr. M. Boer 81 p.; 20e pr. J. Poortvliet 80 p.; 21e pr. H. Schouwenaar 80 p.; 22e pr. M. Hoogerheide 79 p.; 23e pr. P. v. Elsacker 77 p.; 24e pr. J. v. Baren 74 p. Nieuwdorp. Woensdagavond werd al hier een Oranjevereeniging opgericht mei aanvankelijk 93 leden en 8 adsp. leden. Door het bestuur en de leden zal pro paganda gemaakt worden ter verkrijging van nieuwe leden. 'In de vergadering werd nog een voor stel gedaan om niet met Lewedorp samen te werken voor een Oranjefeest. D'e contributie werd vastgesteld op 25 cent minimum. Grijpskerke. Woensdagavond vergader de voor de eerste maal weer de A.R. pro- pagandac'lub. De voorzitter sprak een in leidend woord en las het concept-verkie zingsmanifest voor. Dhr W. Francke hield een inleiding over art. 13 van het programma: De Justitie, waarop een drukke bespreking volgde. Een werkpro gram voor dezen winter werd vastgesteld. Dde wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30 Pot 50 ct. Bij Apotih. en Dbogister Het Sociaal-Democratische N. V. V., zegt de Standaard, is in zijn element. De muntmaat regel en bieden welkome gelegenheid om den dankbaren strijd der loonacties weer aan te vangen en den arbeider met loonsverhoogingen te paaien. Niet zonder luidruchtigheid is aange kondigd, dat in verband met de sterk gedaalde loonen, waardoor de koopkracht reeds te zeer is aangetast, zoolang de waarschijnlijkheid van prijsstijging aan wezig is, thans op loonsverhooging dient te worden aangestuurd. Partijl en vakorganisatie verkondigen gelijkelijk deze leer. Maar nu de toepassing in het leven. De toepassing niet bij de kapitalisti sche oudernemers, aan wier bestaan door „socialisatie van de beschikkingsmacht" een eind moet komen. Neen de toepassing in de arbeidsver houdingen in bedrijven, door socialisten en socialistische beginselen geleid. De typografen van de N.V. De Arbei derspers, die „Het Volk" en andere s&- oiaal-democratische litteratuur verzorgt, die in banden is van de sociaal-democra tische beweging, richtten tot de directie het verzoek om de loonsverlaging, die 4 October 1.1. is ingegaan, niet door te voe ren. In het schrijven, waarmee dit verzoek wordt afgewezen, treffen deze overwegin gen: „Bij de beslissing van de directie heeft mede gegolden de overtuiging, dat juist tengevolge van de devaluatie en de daar mee gepaard gaande prijsverhooging van de grondstoffen, het bedrijf een uiterst moeilijke periode zal doormaken. Het kan ieder duidelijk zijn, dat het niet moge lijk is het grootste deel van de 'hoogere kosten van de grondstoffen te verhalen op de cliënten. Dit geldt in het bijzonder van onze dagbladen en periodieken, waar van prysverhooging in de naaste toe komst uiteraard uitgesloten is. Bovendien is het toch wel eenigerma- te voorbarig om thans reeds rekening te houden met de stijging van de kosten voor levensonderhoud, aangezien van deze kostenstijging nog niets met zekerheid is te zeggen. De ervaring elders leert, dat het volstrekt niet zeker is in welke mate stijging van kosten voor levensonderhoud zal ontstaan." De moderne vakorganisatie zal goed doen naast de massieve van N. V. V. ook die van de directie der Arbeiderspers te raadplegen. Van den heer F. W. Wessels, oud-ge westelijk propaganda-inspecteur voor Drente en Noord-Overijssel' der N.S.B, ontvingen wij een door hem geschreven brochure getiteld. „De N.S.B.-leiding ont maskerd". Na den heer Tusenius komt nu een tweede voorman uit de N.S.B. zijn hart luahten over de wantoestanden in de partij waarvan de heer Mussert de leiding heeft. Er is reden om te veronderstellen, dat de heer Wessels niet vrij van eenzijdig heid is in zijn beschouwingen. Het is al thans een gewoon verschijnsel, dat zij die na een of ander conflict een partij of groep den rug toekeeren, een dergelijke organisatie gaarne een trap nageven. D'e heer Mussert die ontevredenen uit allerlei partijen om zich heen verzamelt en ze gebruikt om hun vroegere partijge- nooten zwart te maken weet daar wel van mee te praten. Hiermee is natuurlijk niet gezegd, dat deze brochure geen beteekenis zou heb ben. Sterk sprekend is b.v. wat gezegd wordt over de hooge bedragen die de toeren Mussert en Van Geelkerken toucheeren. D'e ■he„r Mussert spreekt bij voorkeur over „bonzen" die over de ruggen van de par- tijgeiiooten omhoog weten te klauteren. Het is nu duidelijk, dat de leider van de N.S.B. bier uit eigen ervaring spreekt. Het leiderschap van deze beweging is wel een zeer lucratief baantje. En hij heeft blijkens officieele akten de zaak zóó in gericht, dat naarmate de „stichtingen" van de N.S.B. dank zij den ijver van de „kameraden" groeien, ook de leider groeit. Hier geldt dat alle wegen naar Utrecht leiden. Bij velen leeft nog altijd de gedachte dat de heeren Mussert en Van Geelkerken een offer brachten toen zij terwilie van de N.S.B. hun maatschappelijke positie loslieten. D'e werkelijkheid is echter an ders. Op den dag van zijn ontslag ont ving ir Mussert uit handen van ir Smit Kleine te Heemstede een garantiefonds voor de eerstkomende jaren. Van dat fonds, groot f 14.500, ontving ir Mussert twee-derde gedeelte en Van Geelkerken de rest. Ir Mussert kocht voor dit bedrag onmiddellijk een lijfrente voor zijn echtge- noote. In Januari 1934 werd „Volk en Vader land", dat winst maakte, doch eigendom was van de N.S.B., ondergebracht bij de Nenasu. In de notarieele acte van 20 Febr. 1934, aldus de brochure, staat ver meld, dat ir. A. A. Mussert een kapitaal van één honderd gulden van zijn vermo gen afzonderde om de stichting „Nena su" in het leven te roepen. Bestuurder is ir Mussert. D'e bestuurder bepaalt de bestemming van de winst; de be stuurder is bevoegd den stichtings brief te wijzigen, of aan te vullen, als mede de stichting op te heffen. Bij het eindigen van de stichting bepaalt de be stuurder, wat met het vermogen der stichting zal geschieden. Sinds Januari 1934 is dus „Volk en Vaderland", alsmède Nenasu persoonlijk eigendom van ir Mussert. Maandelijks wordt in de boeken van Nenasu f 1050 uitgetrokken voor salarissen van ir Mus sert, Van Geelkerken en mej. Van Bilder- beek, de privé-secretaresse van ir Mus sert, een zuster van den algemeenen pen ningmeester. Ook aan Van Geelkerken, die als ambte naar een matig salaris bad, legde het „of fer" geen windeieren. Het gezin van twee personen woont nu in een landhuis te lunteren. Met behulp van bonnen kocht hij voor f 800 meubelen, welke door den penningmeester der N.S.B. werden be taald. Hij bad een auto voor 'privé- gebruik en voor zijn liefhebberij schafte hij ook nog een paar rijpaarden aan. Van meer belang dan deze onthullin gen van financieelen aard is wat de schrijver meedeelt omtrent het gewroet en gekonkel rond den leider teneinde op die wijze bij hem in de gunst te komen. En van nog meer beteekenis is het feit, dat de schrijver van de beruchte „Bro chure ni", welke brochure als al te ge vaarlijk voor de beweging werd ingetrok ken nog altijd aan „Volk en Vaderland" verbonden is. „De vuile wasch" die hier den volke vertoont wordt ziet er inderdaad niet al te schoon uit. Overigens gelooven wij niet dat publi caties als deze, de N.S.B. veel zullen schaden. Wat de leider zelf in openbare vergaderingen vertelt en de schandelijk heden die hij in zijn weekblad durft la ten schrijven zijn toch minstens even erg als wat hier verteld wordt. Wel kan deze brochure een aansporing zijn voor allen die het wel meenen met de belangen van land en volk, om deze beweging met alle kracht tegen te staan en mee te werken ons land voor de over- heersching van dergelijke „leiders" te be waren. Maar dan in de eerste plaats met prin- cipieele argumenten. Omdat de N.S.B. is een door en door revolutionaire beweging een gevaar voor de Christelijke grondsla gen van ons volksleven. Ned. Herv. Kerk:. Beroepen te Kamerik, A. F. P. Pop t'e Monster, Te Diepenheim (toez.), A. Land stra, voorg. Vrijz. Herv. te Middelburg. Te Bergum, W. J. Klaar te Renesse. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam-West, J. B. v. d. Sijs te St6enwijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2