Evenredige vertegenwoordiging. Last van verstopping EERSTE BLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Ne. 19 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland M.S.S. - cachets Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zeouw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes, Telefoonnummer 11, i'otili'lnVjiic en Girorekening Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. .1. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 2N Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnamontsprijs f2.50 por kwartaal, wcokabonncmcnton voor Middelburg, Goos en Vllssingon f 0,20. Losso numinors 5 cont AdvertenllOn DO cent por regel. Ingebonden mcdcdcolingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Indertijd is door Minister de Wilde een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Kieswet waarvan de bedoeling was de steeds verder gaande versnippering van 'het parlement eenigermate te temperen en ons parlementaire stelsel beter aan zijn doel te doen beantwoorden. Volgens dit ontwerp zouden aan de kleine partijtjes zwaardere eischen voor toelating worden gesteld dan thans het geval is. Tegen dat voorstel werd toen het be zwaar ingebracht dat het in strijd zon zijn met de Grondwet die bepaalt, dat de Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, gekozen op den grondslag van de even- ïedige vertegenwoordiging. In verband daarmee is thans bij de voorstellen tot herziening van de Grond wet ook een voorstel opgenomen met be trekking tot de werking van het evenre dig kiesrecht. Teneinde den gewonen wetgever iets meer armslag te geven bij de uitwerking van dat kiesrecht, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn de wiskundige even redigheid zoo dicht mogelijk te benade ren, wordt nu voorgesteld in het eerste lid van Art. 82 de woorden „evenredige vertegenwoordiging" te vervangen door. „evenredige vertegenwoordiging binnen door de wet te stellen grenzen". Bij het afdeelingsonderzoek in de Twee de Kamer zijn hiertegen nogal bezwaren ingebracht. Door sommige leden werd opgemerkt, dat men niet lijdelijk behoeft aan te zien dat een steeds verder gaande versnippe ring aan een behoorlijk functionneeren van het parlementaire stelsel in den weg staat, maar daartegenover werd van an dere zijde betoogd, „dat dit voorstel ken nelijk ten doel heeft den weg te openen, de kleine partijen uit de volksvertegen woordiging te weren. Het is duidelijk, dat de regeering op deze wijze het 'doel wil trachten te bereiken, dat zij eenigen tijd geleden door de verwerping van een voorstel tot wijziging van de kieswet heeft gemist. De kleine partijen zijn reeds veel te veel aan banden gelegd. Gelukt deze nieuwe aanslag op die partijen, dan wordt wel de naam van de evenredige vertegenwoordiging behouden maar de zaak zelf weggeworpen." Deze voorstelling van zaken klopt niet geheel met de werkelijkheid. Men zal toch moeilijk vol kunnen hou den dat de kleine partijen reeds teveel aan banden zijn gelegd. Het tegenwoordige stelsel biedt toch de gelegenheid dat kleine partijen door over 't geheele land een aan tal stemmen bijeen te harken, een of meer zetels in de Kamer bezetten. Geheel anders dan onder het vroegere stelsel toen een partij, zeg een vierde ge deelte van het totaal aantal stemmen uit kon brengen en toch zonder vertegen woordiger blijven. Thans, nu de kleine partijen zoo ge drukt heeten te worden kan men zelfs met 1 pet. van het totaal aantal stem men een zetel verkrijgen. Dat aan den gewonen wetgever wat meer armslag wordt gegeven om dit euvel te beteugelen, verdient slechts toejui ching. Het meest aanbevelenswaardig schijnt ons, dat het land b.v. in een vier- of vijf tal zelfstandige districten wordt verdeeld. Hierover kan men echter van meening verschillen. Maar dat de gewone wetge ver de gelegenheid krijgt zich hierover te beraden, schijnt ons in het belang van het parlementaire stelsel, in alle opzich ten aanbevelenswaard. HET GROOTE OFFENSIEF BEGONNEN. Gistermorgen werd door den generalen staf van de opstandelingen bevel gegeven, om het algemeens offensief op alle fron ten rond Madrid te openen. 'Om één uur gistermiddag begonnen de infanterie en cavalerie na een hevig voor bereidend bombardement in het Zuiden, Zuid-Westen, Westen en Noord-West in de richting van de hoofdstad op te ruk ken. Een groot aantal vliegtuigen van aller lei type bestrooiden op alle fronten de regeeringstroepen met bommen en maak ten iedere activiteit van de roode lucht vloot onmogelijk. De voornaamste aanval wordt op het ©ogenblik geconcentreerd op 'Naval Car- nero, dat reeds zou zijn ingesloten. Van de vliegvelden van Oviedo en Bur gos stegen gisteren in de vroegte ver scheidene eskaders zware bommenwer pers en zes lichte jagers op, die uren lang de schuilplaatsen van de regeerings troepen bombardeerden en hen uit alle stellingen, die zij na hun nederlaag in de Zuidelijke en Zuid-Westelijke voor steden van Oviedo hadden betrokken, ver dreven. Aranda deelde aan het hoofdkwartier te Burgos mede, dat 'Oviedo nu van de rooden gezuiverd is. Alleen in het Noor den en Noord-Westen hebben zich nog eenige kleine groepen Asturische mijn werkers verschanst. Daar de arbeiders op hun ongeregelde vlucht slechts weinig munitie hebben kunnen meenemen, verwacht men, dat ook deze verstrooide stellingen spoedig zullen worden ingenomen. Uit Barcelona wordt vernomen, dat president Azana zich gistermorgen met zijn gevolg naar het Catalaansche parle mentsgebouw begaf, waar zijn officieele bureau werd gevestigd. Uit een en ander zou men kunnen op maken, dat Azana niet meer voornemens is naar Madrid terug te keeren. DUITSCHLAND EN ITALIË. Ciano bij Von Neurath. Het eerste onderhoud tussohen den Ita- liaanschen minister van buitenlandsohe zaken, graaf Ciano, en zijn Duitsohen col- laga, baron Van Neurath, heeft gisteren plaats gelhad. Het duurde anderhalf uur en werd bui ten aanwezigheid van leden van bet ge volg gevoerd. 'De Romeinsche avondpers wijst op de hartelijkheid, waarm'ee de vertegenwoor diger van den duce overal in Berlijn ont vangen werd. De Italiaansche minister heeft een ver gadering van de Hitlerjugend bijgewoond. Ci'ano hield hierna een toespraak, waar in hij dankte voor de ontvangst en zijn bewondering uitsprak voor de goede hou ding van de Hitlerjeugd. Tenslotte sprak Baldur van Schiradh. Het verheugde hem, voor de eerste maal mededeeling te mogen doen van een plan, dat hij in Italië met den leider der fascis tische jeugd 'besproken had en dat de goedkeuring van de beide regeerings- ohefs had gevonden. 'Zoowel in Rome als in Berlijn wordt een instituut voor Duitsch-Italiaansche jeugdlei'ding opgericht dat de jeugdleiders van het andere land zal opnemen om hen met de cultureele, economische en politie ke omstandigheden en bereikte resultaten nader bekend te maken. „RECHTSPRAAK" IN DUITSCHLAND. De „Daily Herald" meldt, dat Thael- mann, de leider der Duitsche communis ten, die reeds meer dan 3 Vu jaar op een gerechtelijk vonnis wacht, niet zal terecht staan. Hij ia voor zijn verder leven overge bracht van de strafgevangenis te Moabit- Berlijtn naar 'n concentratiekamp in Sak sen, nadat, aldus voegt de „B'aily Herald" hieraan toe, de nationaal-socialistische gerechtelijke autoriteiten tot het besluit waren gekomen, dat de zaak tegen Thael- mann, zelfs voor een Duitsohe rechtbank niet tot een vonnis zou kunnen leiden. Spoedig, nadat Thaelmann in Maart 1933 was gearresteerd, verklaarde Hitier, dat de 'wereld verbaasd zou staan over de ontdekkingen welke aan het licht zouden komen 'bij een gerechtelijke behandeling. Men ziet nu, wat daarvan terechtgeko men is. Het is overigens een fraaie ver tooning, dat zonder een uitspraak van de rechterlijke macht men levenslang in een gevangenis kan worden opgeborgen. Alles ia mogelijk in Hitlerland. Nieuwe arrestaties in Rusland. Naar verluidt zijn ook in toet Verre Oos ten van Sovjet-Rusland talrijke tooogwaar- digheidsbekleeders uit leger, partij en re geering gearresteerd. Onder hen moeten zich alle districts- secretarissen van de partij bevinden, ver der hooge ambtenaren van den Amoer- Sp a or weg, de voorzitter der komsomols in het Verre Oosten Kogan, de directeuren van verscheidene scheepvaartlijnen en 'n aantal aanhangers van maarschalk Blü- cher. Laatstgenoemde, wiens toenemende zelfstandigheid steeds grootere ongerust heid in Moskou zou hebben gewekt, zou men tot dusverre nog niet hebben durven aanpakken, ofschoon in Moskou verteld wordt, dat zekere teekenen er op wijzen dat Bliicher van plan zou zijn den re geerders in het Kreml gehoorzaamheid te weigeren. Blücher moet alle garnizoe nen in het Verre Oosten op zijn hand heb ben. Ten slotte wordt nog gemeld, dat de be manning van den kruiser „Gilak" eergis teren gemuit heeft. Het is echter gelukt dit verzet neer te slaan. BRITSCHE LUCHTBESCHERMING. De Engelsohe luchtvloot wordt, naar de „D'aily Telegraph" meldt, momenteel uitgerust met machines, welke gemiddeld 100 kilometer per uur sneller vliegen dan de huidige typen. D'e nieuwe jachtvliegtuigen, welke mo menteel in aanbouw zijn, bereiken een uursnelheid van 500 kilometer. D'e „Star" kondigt met grooten ophef aan, dat de Britsche regeering eon plan uitwerkt tot bescherming van Londen en de voornaamste steden tegen luchtaanval len, welk plan een uitgave van vier mil- lioen pond zou vragen. Korte Berichten. D'e Rexisten maken bekend, dat zij Zondag een „marsch naar Brussel" zul len organiseeren met 200.000 aanhan gers. i D'e Noord westerstorm der laatste dagen heeft het water in de Schelde en haar zijrivieren doen stijgen. Op twee plaatsen, n.l. bij de brug van Waesmun- ster en bij de gemeente Zele, zijn de dij ken bezweken, waarvan overstroomingen het gevolg waren. Alle maatregelen zijn getroffen om de gaten te dichten. DE EERSTE KAMER. Bijeengeroepen op Dinsdag 3 November. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijieen te roepen tegen Dinsdag, 3 November a.s., des avotnds te half negen. ttn openbare behandeling komen op Woensdag 4 November te elf uur de ont werpen van wet houdende wettelijke be palingen omtrent handelsagenten en han delsreizigers, houdende tijdelijke maatre gelen betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie en het ontwerp-rijtijden- wet, terwijl in den loop dier week in de afdeelingen zullen worden onderzocht ver door de Tweede Kamer zullen zijn af gedaan. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten eerste negen maanden f70.9 (v. j. f77.2) millioen. De geschatte ontvangsten der Neder landsche 'Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) heb ben in September f7.696.800 (vorig jaar f8.1'28.000) bedragen. Gespecificeerd waren de ontvangsten als volgtReizigers i 4.291.300, bagage f84.400, brief- en pakketpost f230.000, goederen f2.819.000, levende dieren en lijken f55.400, diversen f117.700, totaal f 7.696.800. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen f70.971.527 <v. j. f77.216.510), gemiddeld aantal kilometers in exploits tie van 1 Januari af 3425 (3540), dus ontvangst per dagkilometer f75.64 (v. j. f79.91). DE HALFWEKELIJKSCHE DIENST DER K.L.M. OP INDIE. Belangrijke vervoersresultaten. Daar de halfwekelijksche dienst op 12 Juni van het vorig jaar is ingegaan, is het thans voor de eerste maal mogelijk, door het derde kwartaal van 1935 te ver gelijken met dat van 1936, om na te gaan. welke ontwikkeling de halfwekelijsche dienst vertoont. Deze vergelijking valt zeer gunstig uit. Het aantal passagiers-kilometers is ge stegen met 39V2 pet., de briefpost in ton- kilometers met 58.1 pet. en de totale ver koop in tonkilometers met 32.4 pet. D'e bezettingsgraad der vliegtuigen steeg tot het zeer hooge gemiddelde van 86.3 pet., waarmede practisch de grens is be reikt en met het heden gebruikte mate rieel geen stijging van vervoer van eenig belang meer kan worden verwacht. Im mers bet betalende vervoer, dat gewei- gord moet worden uit gebrek aan laad vermogen, bedraagt 60 pet. van hetgeen ton vervoer kan worden aangenomen. HET ONTWERP-PACHTWET. Adres directeuren van hypotheekbanken. B'e vereeniging van directeuren van hy potheekbanken heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij waarschuwt tegen het aannemen van de voorgenomen pachtwet, welke h.i. niet past in ons burgerrechtelijk stelsel. Het is niet te weerspreken, meent adressante, dat de essentialia van de pacht, de ter mijn en de prijs, ter beoordeeling moeten blijven van de contracteerende partijen. Met groote instemming beeft de ver- eoniging kennis genomen van bet door den heer De Geer ingediende amende ment op de Pachtwet, waarbij aan den rechter slechts de bevoegdheid wordt ge geven tot nietigverklaring van een bui tensporige pachtovereenkomst en niet 'het recht van amendement. Door de aanne ming van dit amendement zouden groote principieele bezwaren tegen de voorge stelde regeling worden weggenomen, meent adr. WORDT PRINS BERNHARD OFFICIER DER BLAUWE HUZAREN? Voor zijn huwelijk met Prinses Juliana. Op den dag van zijn huwelijk met Prinses Juliana zal Prins Bernhard, naar de „Telegraaf" meldt, gekleed zijn in de uniform van officier der blauwe huzaren. Dat zal dus de eerste uiterlijke mani festatie zijn van 's Prinsen opneming in het Korps officieren der Nederlandsche landmacht. Vermoedelijk zal de Prins worden be noemd bij bet eerste regiment huzaren, dat onder commando staat van den luite nant-kolonel K. G. van der Mandele, en dat is samengesteld uit het eerste half- regiment huzaren te Amersfoort en het vierde half-regiment huzaren te Deventer. In welken rang de Prins zal worden be noemd is nog niet bekend. Zijn particu lier secretaris, jhr ir. W. G. Röell, be hoort als reserve-eerste-luitenant even eens tot het eerste regiment huzaren. Ook wijlen Prins Hendrik werd, voor zijn huwelijk met Koningin Wilhelmina, in het Nederlandsche officierskorps op genomen. In tegensteling tot Prins Bern hard, die geen militaire loopbaan heeft gevolgd, 'bekleedde Prins Hendrik echter ten tijde van zijn verloving reeds een militairen rang in het Duitsche leger. Hij was eerste-luitenant 'bij' het Pruisische garde jager-bataillon en eerste-luitenant a la suite bij het Mecklenburgsche Fuse lier-regiment no. 90. In het 'October-nummer van de „Mili taire Spectator" wijdt W. baron van It- tersum een artikel aan „De Oranjes in onze weermacht", met het oog op de te verwachten opneming van Prins Bern hard in het korps officieren der Neder landsche weermacht. De schrijver ver tolkt de gevoelens, waarmede de weer macht die opneming zal begroeten aan bet slot van zijn artikel als volgt „Eene prachtige en zeer begeerde bladzijde in onze geschiedenis zal zijn, als in de annalen wordt opgeteekend, de beëediging als officier van den Prins- Gemaal der Nederlanden Bernhard, waarbij! Z. K. 'H. in de uniform van gre nadier- of jager-luitenant of in welken rang of bij' welk wapen ook, de woorden zal uitspreken„Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." NATIONAAL GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. H. K. H. zal gaarne een jacht aanvaarden. Het „U. D." zegt van welingelichte zijde te vernemen, dat Hare Koninklijke Hoog heid Prinses' Juliana er in toegestemd heeft als algemeen huwelijksgeschenk van het geheele Nederlandsche volk een jacht, bestemd voor de vaart in de West-E'uro- peesche wateren te aanvaarden. AANTAL RADIO LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October 1936 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland 613.200, terwijl het aantal aan geslotenen aan radiodistributie-centrales 337.620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luiste raars derhalve ongeveer 112 per 1000 inwoners. PRIJS ONGEBUILD TARWEMEEL. Een restitutie-regeling. Op 10 October j.l. is een regeling ge troffen, welke ten doel had, den invloed van de monetaire maatregelen der regee ring op den prijs van ongebuild tarwe meel te compenseeren. Ter voorkoming van schade, welke diegenen zouden lijl- den, die in het tijdvak van 28 September tot 10 Oct. ongebuild tarwemeel tegen den verhoogden prijis hebben gekocht, is thans een regeling getroffen. Deze regeling is als volgt: De bakkers, die in het tijdvak van 28 September tot en met 10 October 1936 oingebuild tarwemeel hebben gekocht voor een prijis, welke tengevolge van de mone taire maatregelen der regeering verhoogd was zullen dit ongebuild tarwemeel kun nen ontvangen voor een prijk, welke ge baseerd is op 't prijspeil vain den be trokken leverancier juist voor 27 Sep tember 1936. Vaorzoover zijl het ongebuild tarwe meel reeds ontvangen hebben, zal bun leverancier hun een dienovereenkomstige restitutie verleenen. DE LANDBOUW-EXPORT NAAR BELGIE. Besprekingen te Brussel hadden bevredigend verloop. Uit Brussel wordt aan de „Maasbode" gemeld Gisteren zette de heer Lamping, chef der afdeeling handelsaocoorden van het Nederlandsche ministerie van economi- Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemti Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresien. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één I Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéél 'I Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Far kc -r van IS iluki 60 cent. Overal verkrijgbaar. Binnenland. Bestrijding van de varkenspest. De Tweede Kamer over de Zeeuwsch- Vlaamsche tramwegmaatschappij. Buitenland. Het offensief tegen Madrid begonnen? Luchtbescherming in Engeland. Duitschland en Italië zoeken elkaar. Weer arrestaties in Rusland. sctoe zaken de Dinsdag in toet ministerie van landbouw te Brussel begonnen be sprekingen over de importmoeilijkheden van Nederlandsche producten in België voort. Deze maal confereerde hij met zijn Belgischen collega, den heer Suetens, chef der afdeeling handelsaccoorden van toet departement van buitenlandsctoe zaken te Brussel. Na afloop van deze conferentie deelde de heer lamping ons mee, dat de aange legenheid betreffende van Nederlandsche zijde tot uiting gekomen grieven terug gebracht werd tot het domein der zuivere landbouwaangelegenheden. Men weet, dat van Belgische zijde alvast een gedeelte lijke oplossing van deze aangelegenheid in het vooruitzicht was gesteld. Van de zijde der 'Nederlandsche onderhandelaars jstert men thans de hoop-, dat België ,wandaag of morgen ook de nog hangende kwesties zal regelen. De laatste moeilijk heden lagen vooral in de kwestie der licentierechten voor boter, melkpoeder en gecondenseerde melk. Aan de contingen ten zooals deze in Mei j.l. werden vast gesteld wordt niets veranderd. De Belgische regeering zal nu na haar gedelegeerden gehoord te 'hebben, 'haar standpunt inzake de nog te 'bepalen licentierechten vaststellen. De Neder- landsch-Belgische conferentie is hiermee afgeloopen en bet wachten is nu alleen nog maar op die 'beslissing der Belgische regeering. Protest tegen vrijdenkers-radio uitzending. Dé federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, vertegenwoordigende zes tig duizend leden heeft in een adres aan den minister van Binnenlandsche Zaken te kennen gegeven, dat zij baar volkomen instemming betuigt met bet schrijven van •de Gooisehe actie-groep tegen vólks-ver wildering betreffende de radio-uitzending door den vrijdenkers radio-omroep op Za terdag 3 October 1936. Nederland en Oranje. Het October-nummer van „Nederland en Oranje", officieel orgaan van bet Ver band van A.-R. Propagandaclubs maakt een uitstekende indruk. Het bevat aller eerst de toespraak waarmee Mr G. A. Diepenhorst de jaarvergadering van het Verband opende en waarin bij in korte trekken den politieken toestand teekende. De heer den Ouden zet zijn leerzame be schouwingen voort over „Fascisme en Nationaal-Socialisme in Nederland" on bespreekt verder de G. D. U. Verder geeft de heer Smeenk nog een parlementair overzicht, terwijl mede is opgenomen het O'ntwerp-Verkiezingsmanifest 1937. Zeeland telt betrekkelijk weinig 'Pro pagandaclubs en dus zal het aantal abon- né's hier ook wel niet groot zijn. Laten onze Kiesvereenigingen deze uitgave en daarmee haar eigen werk steunen door althans één abonnement te nemen en dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1