Het huwelijk van Prinses Juliana WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Sis JAARGANG No. 16 Echtscheiding door onderlinge toestemming. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Het vergaan der Indische Paketboot. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lango Vorststraat 70, Goes. Tolefoonuumuicr 11. Postehèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs 1 £.50 per kwartaal, woekabonnomonton voor Middelburg, Goes on Vlissingon f0.20. Losso nummers 5 cont Advertontlön 30 cent por rcgol. Ingezonden medcdcclingen CO cent per regel. Kleine Advertcnticn Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De „Standaard" vestigt de aandacht op een artikel, dat een ambtenaar van den burgerlijken stand te Amsterdam in de „Telegraaf" schreef „Het handelt over de verbijsterende toename van de echtscheiding, welke in one land in het algemeen en te Amster dam in het bijzonder valt te constateeren. Op 24 September 1936 boekte de bur gerlijke stand de vijfhonderdste echt scheiding van Amsterdam gedurende '36. Op dien datum waren dat jaar te Am sterdam 4189 huwelijken voltrokken, zoo dat de verhouding tusschen gesloten en ontbonden huwelijken was die van 8 tot 1. Vijftig jaar geleden werden over het geheele jaar 1886 nog slechts negentig echtscheidingen aangeteekend, terwijl vóór 25 jaren, in 1911, op 24 September de 185e ontbinding van het huwelijk werd ingeschreven. Nog meer gegevens verschaft het Tele- graaf-aTtikel. Bij de ontbonden huwelijken waren er 133 nog geen vijf jaar geleden gesloten, 139 tusschen vijf en tien, 115 tusschen 10 en 15 en 64 tusschen 15 en 20 jaar. Meer dan 54 pet. van de vijfhonderd door echtscheiding ontbonden huwelijken had alzoo nog geen tien jaren geduurd. Deze verbijsterende toename van de echtscheidingen met haar ontwrichting van 'het huisgezin en onzegbaar 'leed voor de kinderen dreigt een ramp voor ons volksleven te worden." Dit is alles heel erg. Maar het ergste en meest ergerlijke hierbij1 is toch, dat door het „juridische kiekehoespel", dat nu reeds ongeveer een halve eeuw in ons land gevolgd wordt, het 'loslaten van de goddelijke zedewet, feitelijk door de 'Overheid gesanctionneerd wordt. ■Geschat wordt toch dat on geveer 80 pet. van de echtschei dingen door onderlinge toe stemming tot stand komen. Wel bepaalt Art. 263 van het B. W. dat „echtscheiding nimmer door onder linge toestemming '(kan) plaats vinden", maar men heeft er dit op gevonden, dat hij onderlinge afspraak een der eehtge- nooten den ander van overspel beschul digt, en dat deze beschuldiging in strijd met de waarheid wordt erkend. Het feit wordt dan geacht vast te staan en de rechter wijst dienovereenkomstig vonnis. Zoo wordt met medewerking van de Overheid onze huwelijkswetgeving tot een aanfluiting en wat erger is, Gods gebod krachteloos gemaakt. Reeds vroeger hebben wiji de hoop uit gesproken, dat het tegenwoordige Kabinet aan dit sollen met de huwelijkswetgeving een einde zal maken en maatregelen ne men om het ontbindingsproces te stuiten. Wij' moeten thans deze hoop wel op geven. Maar des temeer reden is er dan ook, dat in het verkiezingsmanifest 1937 van de A.R. paTtij zeer speciaal op deze zaak de aandacht wordt gevestigd. Aan de thans gevolgde weerzinwek kende practijk behoort een einde te ko men. Tegen-aanval op Oviedo. De Asturische mijnwerkers hebben gis teren getracht, een tegenaanval op de na tionale bezetting van Oviedo te onderne men. Zij werden evenwel teruggedreven. Onder bescherming van pantserauto's probeerden de regeeringstroepen over de heuvels ten zuiden van Oviedo de stad te naderen, doch door het uitstekend ge leide vuur van de nationalistische batte rijen werd hun actie tot een mislukking gedoemd. Volgens nog niet bevestigde geruchten hebben de nationalisten de stad Antora aan den grooten autoweg Jerez de la FronteraMalaga ingenomen. Hierdoor zouden zij tot 40 K.M. ten westen van Malaga zijn opgerukt. DE VERKIEZINGEN IN NOORWEGEN Vooruitgang voor conservatieven. Echèc voor de N. S. B. Volgens den voorloopigen uitslag van de verkiezing voor het Storting, meege deeld door het Noorsche telegrambureau, heeft de arbeiderspartij 70 of 71 zetels veroverd (tot dusver 69), de conservatie ven kregen 36 zetels (tot dusver 30), de boerenpartij 18 (23) en de liberalen 23 (24). De arbeiderspartij is er dus niet in geslaagd de begeerde meerderheid in het 150 leden tellende Storting te veroveren. Een treurig figuur heeft de nationaal- socialistische beweging geslagen, die niet eens het stemmental van 1933, een kleine 28.000, behaalde en dus evenmin als toen in het Storting vertegenwoordigd zal zijn. En dat terwijl zij voorspeld had 10 zetels te zullen veroverenl HET VIERJARENPLAN IN DUITSCHLAND. D'e richtlijnen, inzake de ten uitvoer legging van het door Hitier aangekondig de vierjarenplan zullen over enkele dagen worden bëkend gemaakt. Terzelfder tijd zullen eenige door Goe- ring, den nieuwen dictator voor dit plan, geteekende verordeningen worden gepu bliceerd. Zijn benoeming wordt in geheel DOitsch- land breedvoerig gecommentarieerd. De pers spreekt van niets minder dan een alge-mteene mobilisatie van alle krachten des lands. 'Zekere bladen wijzen op de Goering verleende volmachten, welke zich ook uit strekken op het gebied der pers. Het is moeilijk te weten te komen, of deze opmerking niet tot op zekere hoogte de voldoening dezer organen vertolkt, dat zij nu ontkomen aan het toezicht van Goebbels, die tot.nu toe persdictator is geweest. Zeker is, dat Goering door het jongste decreet van Hitier het wint van zijn ooi lege Goebbels. De pers spreekt de hoop uit, dat Goe ring krachtig de nieuwe prijzen zal hand haven. Aftreden van de Belgische regeering? In officieele Belgische kringen wordt catagorisoh ontkend, d'at er op het oogen- blik sprake zou zijn van een aftreden van de Belgische regeering, zooals gistermid dag het gerucht ging. Aanslagen op den spoorweg Addis AbebaDjiboeti. De „D'aily Telegraph'' meldt uit D'jiboeti dat de spoorlijn tusschen Addis Abeba en Awasj, welke verleden week Woensdag door de Abessyniërs werd vernield, thans is hersteld. Ten Oosten van Awasj hebben de Abessynische benden echter nieuwe aanvallen gedaan en de lijn tusschen Af- dem en Me'hesso opgebroken. Dichte bos- schen maken daar de nadering der aan vallers gemakkelijk. Eenige dagen geleden is een gepantser de trein ontspoord, waarbij de locomotief over den kop sloeg en machinist en stoker ernstige brandwonden opliepen. De uittocht der Joden uit Duitschland. Het Palestina-opbouwfonds te New- York deelt mede, dat de Joodsche bevol king van Duitschland in de laatste' drie jaar is gedaald van 517.000 tot 405.000 zielen. Naar België, Nederland, Frankrijk of Engeland weken 15.600 Joden uit, naar de Vereenigde Staten of andere Amerikaansche landen 22.000. 33.000 Joden hebben zich naar Palestina be geven. Treln-ongeluk. Twee dooden, vijf gewonden. De express-trein Parijs-Bazel is gister nacht hij Toulain tusschen Langres en Ghaumont tot stilstand gekomen. Eenige oogenblikken later reed de snel trein Boulogne-Bazel op den stilstaanden express in, waarhij' twee personen in den express werden gedood, vier licht en één zwaar gewond. Arabische boycott in Palestina. Naar Reuter uit Jeruzalem seint, or- ganiseeren de Arabieren een krachtige anti-Joodsche boycot-actie. Zij plaatsen posten bij de Joodsche winkels om de Arabische klanten te ver hinderen er binnen te gaan. Ook trachten zij de Arabische kooplie den over te halen hun „engros"inkoopen in Arabische streken te doen en niet in Joodsche milieus. S.O.S.-SEIN VAN VLIEGTUIG. Waarschijnlijk van Duitsch toestel. De Ehgelsche kustwacht heeft S.O.S.- seinen opgevangen, die door een in nood verkeerend vliegtuig zijn uitgezonden. 't Vliegtuig draagt de letters „Dedabi", hetwelk erop zou wijzen, dat 't van Dhit- sche nationaliteit is. Dó vertegenwoordi ger van het Luohtvaartministerie ver klaarde, dat men zich in verbinding heeft gesteld met de Duitsche autoriteiten, ten einde de nationaliteit en de juiste plaats vast te stellen, waar het toestel zich be vindt. Nadere bijzonderheden ontbreken echter nog. Korte Berichten. Gisternacht is geen enkelen aanslag in Palestina gepleegd. Men kan dus terug zien op den eersten rustigen nacht, sedert zes maanden geleden de Arabische sta king begon. De broodprijs in Frankrijk wordt met ingang van 1 November met 10 centimes per kg verhoogd. DE RADIOREDE VAN MINISTER VAN LIDTH DE JEUDE. Waarom alleen voor A.V.R.O.-mlcrofoon werd gesproken. In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Krijger, zet de minister van Waterstaat, Jhr Ir O. C. A. van Lidth de Jeude, uiteen waarom hij bij zijn radiorede over de wijzigingen niet van beide zenders gebruik heeft ge maakt. Nadat de minister zich, op uitnoodiging van de A.V.R.O., bereid had verklaard op 5 October j.l, in haar studio te spreken, verzocht de N.G.'R.V. om mede in die uit zending te worden betrokken. Aan deze laatste werd medegedeeld, dat daartegen geen bezwaar bestond, indien de A.V.R.O. daarmede instemde, doch toen bleek, dat deze, als uitnoodigende vereeniging, er de voorkeur aan gaf, dat alleen van baar zender werd gebruik gemaakt, heeft de minister gemeend, dat er voor hem geen voldoende grond was om zijn eenmaal aan de A.V.R.O. gedane toezegging niet gestand te doen. Dit werd aan de N. G. R. V. medege deeld, onder toevoeging, dat bij' eerstvol gende gelegenheid gaarne gevolg zou worden gegeven aan een uitnoodiging om van haar zender gebruik te maken. Het is meermalen voorgekomen, dat ministers op uitnoodiging van een be paalden omroep redevoeringen hebben gehouden voor één der zenders, zonder gelijktijdige gebruikmaking van den an deren zender. Dergelijke redevoeringen zijn niet gelijk te stellen met uitzendin gen van regeeringswege, waartoe eigener beweging wordt besloten en waarvoor steeds van beide zenders gebruik wordt gemaakt. Voor laatstgenoemde uitzendingen is de minister niet voornemens van dezen regel af te wijken, terwijl overigens ban delen naar omstandigheden moet worden voorbehouden. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Adres Nederlandsche Vakcentrale. In zijn vergadering van den 19den Oc tober j.l. heeft het bestuur van de Neder landsche Vakcentrale besloten zich te wenden tot den raad van ministers met een adres, waarin zal worden verzocht te willen bevorderen het nemen van maatregelen, welke de mogelijkheid ope nen, dat de werkloosheid wordt inge perkt. Middel daartoe is de krachtige en ver snelde uitvoering van openbare werken. Den raad van ministers zal worden verzocht te willen bevorderen, dat de Sta- ten-Generaal een nieuw bedrag, groot één honderd millioen gulden zal voteeren voor de uitvoering van nieuwe objecten van openbare werken. DE VERGIFTIGING TE SPEKHOLZER HEIDE. Vragen van hei Kamerlid Bongaerts. Hle-t Tweede Kamerlid Bongaerts heeft den minister van finantiën en van sociale zaken de volgende vragen gesteld. 1. Hebben de ministers kennis -geno men van het drama te Spekholzerheide omtrent de gevallen van methylalcohol vergiftiging? 2. Is het juist, dat de vergiftiging moet worden toegeschreven aan zeer matig ge bruik van methylalcohol of met methylal cohol vermengde jenever? 3. Bestaat er gegrond vermoeden, dat de gebruikte methylalcohol over de Duit sche grens Nederland is 'binnengesmok keld? 4. Zool ja, zijin dan bij1 de regeering maatregelen in overweging om de kansen op herhaling van een -dergelijk drama in grensplaatsen zooveel mogelijk terug te dringen en zijn de ministers bereid de Kamer mededeelang van die voornemens te doen? HET PRIJSVERLOOP VAN VERBRUI KSARTIKELEN. Cijfers van de verbruikscoöperaties; gem. prijsstijging 0.58 pet. Het oeconomische bureau van den Centralen bond van Ned. verbruikscoöpe raties heeft de prijsopgaven van 16 coöpe raties over de week van 1217 October bewerkt. Uit de aldus verkregen cijfers blijkt, -dat voor sommige artikelen -de prij zen hij een aantal vereenigingen verhoogd moesten worden. De prijzen van brood zijn gemiddeld iets gedaald, doordat in Den Haag de coöperatie De Volharding tot een be langrijke prijsverlaging is overgegaan, hoewel de ontwikkeling der bloemprijzen eerder tot prijsstijging dan tot prijsdaling aanleiding geeft. De gemiddelde prijsstijging, die voor de week van 510 October, vergeleken met de week van 2126 September 0.27 pet. bedroeg, is nu 0.58 pet. Zal vermoedelijk 12 Januari in de St. Jacobskerk worden voltrokken. Naar uit D'en Haag gemeld wordt, heeft H. M. de Koningin thans de Gro-ote of St. Jacobskerk aan de Riviervisch- markt aangewezen voor de kerkelijke be vestiging van het huwelijk tusschen H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard. In deze kerk is destijds ook het huwe lijk voltrokken tusschen H. M. de Konin gin en wijlen Z. K. H. Prins Hendrik. Voorts vernemen wij nog, dat het vor stelijk huwelijk zeer waarschijnlijk in de eerste helft van Januari 1937 zal worden voltrokken. Als datum wordt door verschillende bladen 12 Januari a.s. genoemd. D'e St. Jacobskerk is de grootste kerk van Dén Haag en bevat circa twee dui zend zitplaatsen. HET VERKEERSFONDS 1935. Dekking van verlies der Nederlandsche Spoorwegen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een suppletoixe begrooting -van het Verkeers- fonds voor 1935. Daaraan is het volgende ontleend De achteruitgang van den economi- schen toestand in 1934, de verscherping van concurrentie en de omstandigheid, dat de belemmering van den internatio nalen handel grooter was dan tevoren, waren oorzaak, dat de bedrijfsuitkomsten van de Ned. Spoorwegen lager waren dan aanvankelijk was verwacht. De bruto-op- brengs-ten over 1934 bleven ruim 10 mil lioen gulden beneden die over het voor afgaande jaar, waartegenover de uitgaven met ruim 6 millioen gulden daalden. Een en ander had tot gevolg, dat het verlies grooter was dan aanvankelijk was geraamd. Meer wordt aangevraagd f 1.918.165. Aangezien de ontvangsten van de ge zamenlijke veerdiensten op de Westerse hel de terugliepen van f459.761 in 1934 tot f424.332 in 1935, waartegenover de uitgaven daalden van f697.470 in 1934 tot f690.755 in 1935, is het nadeelig verschil -in het af-geloopen jaar bijna f29.000 hooger dan in het voorafgaande jaar, terwijl het aandeel van het rijk in dat verlies steeg tot f'206.700. Mitsdien wordt voorgesteld het artikel met rond f22.000 te verhoogen. Bij de krap voor wegenbouw toe gemeten middelen bleek overschrijding van 'het op de begrooting uitgetrokken bedrag onvermijdelijk. Ter dekking van het ontstane tekort wordt verhooging van het betreffende artikel met f 500.000 voor gesteld. De voltooiing van het thans voor de scheepvaart geopende Julianakanaal vor derde in 1935 een aanzienlijk hooger be drag dan waarop bij' de samenstelling van de begrooting voor dat dienstjaar gere kend kon worden. Het tempo van uitvoering zal van -deze vermindering geen invloed ondervinden. De uitgaven voor den bruggen bouw, welke in afwachting van de rege ling van de financiering met kracht is voortgezet, bedragen over 1935 rond f 4.700.000. ONZE LANDBOUW-UITVOER NAAR BELGIE. De besprekingen te Brussel. Uit Brussel wordt aan de Maasbode gameid: Dinsdagmiddag werden in een der ge bouwen van het ministerie van landbouw te Brussel de NederlandschBelgische besprekingen geopend naar aanleiding van de bakende importmoeilijkheden, die voor Nederland en België waren ontstaan tengevolge van de depreciatie van den gulden en de vrees welke België koester de, dat hieruit prijsbederf voor de Belgi sche markt zou kunnen ontstaan. Aan het hoofd van de Belgische dele gatie stond de kabinetschef van het mi nisterie van landbouw, van Orshoven. Het Belgische ministerie van buitenland- sohe zaken was eveneens vertegenwoor digd. De Nederlandsche delegatie stond on der leiding van den heer Lamping, -direc teur der handelsaccoorden. Van deze dele gatie maakten- om. nog deel uit de heeren Bonthuis, Louwens en rijkslandbouw-con- sulent Peters. Na afloop van de conferentie, die ruim twee uUr had geduurd, hebben wij met de heeren van de Nederlandsche delega tie gesproken, met het doel van hen een schriftelijke of mondelinge mededeeling omtrent deze besprekingen te bekomen. Door -den- heer Lamping, die van-daag nog over deze aangelegenheid op het Belgische departement van buitenland- sche zaken moet oonfereeren, werd ons Binnenland. Het huwelijk van Prinses Juliana. Onze landbouw-uitvoer naar België. De uitwijzing van Nederlanders uit Duitschland. Het vergaan der Indische paketboot. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De verkiezingen in Noorwegen. Het vier-jarenplan in Duitschland. geantwoord, dat het wellicht in het alge meen belang beter is, dat thans nog geen communiqué over het verloop van de con ferentie werd verstrekt. NALATENSCHAPPEN VAN NEDER LANDERS IN HET BUITENLAND. Gisteren is in de vergadering van de Tweede Kamer aan de orde gekomen het wetsontwerp tot belasting van nalaten schappen van Nederlanders, die het Rijk metterwoon hebben verlaten en van daar hun schenkingen doen. Dit dient als maatregel tegen het ontgaan van belas ting. Het komt namelijk voor, dat vermo gende personen, die op jaren gekomen zijn en aan hun erfgenamen -de Nederland sche sucessie-rechten willen besparen, zich vestigen in landen, waar deze rech ten lager zijn. Of zij vestigen zich ner gens, en trachten daaidoor de betaling van successierechten geheel en al te voor komen. De Eerste Kamer heeft een wetsont werp van dergelijke strekking in 1927 verworpen. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer hel wetsontwerp goedgekeurd. AANTAL SLACHTOFFERS VER MOEDELIJK 14 EUROPEANEN EN 20 INLANDERS. Volgens de laatste berichten zal het vermoedelijk aantal slachtoffers van -de ramp der „Van der Wijck" 34 bedragen, waarvan 14 Europeanen en 20 inlanders. De gezagvoerder, de heer Akkerman, die te Soerabaja vertoeft, deelde Dinsdagmid dag 15.00 uur telefonisch aan de direc tie van -de Kon. Pa'ketvaart Mij. eenige bijzonderheden mede over den gang van zaken aan boord, voordat het noodlottig ongeluk plaats greep. Aneta meldt hier over het volgende Het schip was bij het vertrek uit Soe rabaja uitstekend geladen met 670 last en volstrekt niet rank. Veel zware lading bevond zich in de onderruimen van 'het schip, alle 'zoetwater- en hallast-tanks wa ren vol. De lading heeft niet gewerkt, en het weer was goed. Te 24.00 begaf de gezagvoerder zich ter ruste. Hij had nauwelijks geslapen, toen te 0.45 hij' d'oor den stuurman van de wacht werd gewekt met -de mededee ling, dat het schip slagzij maakte over stuurboord. ■De gezagvoerder stond onmiddellijk op en constateerde, dat de slagzij" toenam. Hij wekte 'hierop den eersten stuurman, wien hij de opdracht gaf te gaan kijken wat de oorzaak kon zijn van het scheef- liggen van het schip. Intusschen ging het schip geleidelijk aan meer overhellen. Alle stuurlieden kwamen eigener bewe ging op -de brug zich melden teneinde in structies te vragen. Daar toen geen tijd meer te verliezen was, gaf de gezagvoerder order alle boo ten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het signaal voor het verlaten van 'het schip, waarbij de machine stopte. Tusschen het tijdstip-, dat de gezagvoer der constateerde, dat de slagzij veront rustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en 't oogenhlik, waarop 't schip op zijn zij ging liggen en zonk, zijn volgens den gezagvoerder slechts 1 a 2 minuten verloopen. De gezagvoerder is -op de brug geble ven toen het schip naar -de diepte ging. Hij kwam weer boven om vervolgens nog maals onder te gaan en tenslotte ten tweeden male boven te komen, en wel in de nabijheid van een reddingsboei, -die hij wist te grijpen. 'Op het schip was men er slechts in geslaagd één boot te strijken, alvorens het schip onderging. Een tweede boot, die men buiten boord wist te krijgen, moest op hetzelfde moment, -dat het schip zonk, doordat ze door een schoorsteen van het schip werd getroffen, zijn omgeslagen. De gezagvoerder kon geen oorzaak voor het ongeluk aangeven, doch hij sprak als zijn vermoeden uit, -dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1