Last met Uw stoelgang MAANDAG 19 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR OE PROVINCIE ZEELAND 51 u JAARGANG Ko. 16 Mussertsche dwaasheden. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Nieuwe regeling van invoer in België. Uit de Provincie M.S.S. - cachets Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter oxploitatie van hot blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vor^tstraat 70, Goes. Tcloloonnummcr 11. Postchéquo en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)eZeeUi Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wookabonncmonton voor Middelburg, Goes on Vlissingon f 0.20. Losso nummers 5 cont Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Ir Mussert, de leider van de N.S.B., heeft te Vlissingen een rede gehouden over „de gave gulden". Het was, blijkens het uitvoerig verslag in de „Vlissingsche Courant" een aaneen rijging van onjuistheden en verdacht makingen. Heel de rede was er op gericht, de positie van onze Regeering tegenover het volk en de positie van ons land ten op zichte van andere landen te verzwakken. Van de houding door Nederland in den Volkenhond aangenomen, werd een voorstelling gegeven, vierkant in strijd met de waarheid. Op geraffineerde wijze werd getracht de voorstelling te wekken als zou onze Regeering indirect een werktuig zijn vanMoskou. „Colijn zegt, aldus spreker, dat hij ge dwongen was de waarde van den gulden te laten vallen, omdat Zwitserland deva lueerde. Spr. neemt die verklaring niet ernstig. Wij weten nu, dat Zwitserland het deed door de machinaties van Léon Blum en dat deze heer Blum in meerdere of mindere mate een werktuig is van het wereldcommunisme. Als Colijn gelijk heeft, zien wij dus duidelijk voor oogen de ketenMoskou, Parijs, Bern, Den Haag." Natuurlijk vergat hij hierbij' te vertel len, dat Nederland gevolgd werd door.. Italië, dat maar even met 40 pet. deva lueerde. De „Nederlander" heeft onlangs het optreden van de N.S.B. gekenschetst als „misdadig g e s t o o k". Dat dit niet te sterk uitgedrukt was, blijkt wel hieruit, dat Mussert blijkens het verslag verklaarde „De devaluatie van den gulden is het begin van het financieel bankroet van het parlementaire regeeringssysteem. Er is niets zoo failliet als de Nederlandsche staat en spr. zou geen f 100 wagen om stukken N(ed.) W(erkelijke S(chuld) te koopen." Dat is dus niets anders dan opzet telijke ondermijning van het Nederlandsche c r e d i e t, en het kweeken van een stemming, waarvan al leen onvaderlandslievende speculanten kunnen profiteeren. De vraag zal misschien gesteld worden hoe iemand, die zich in dezelfde vergade ring door een zijner medewerkers liet verheerlijken als den man, „die eens het meest van allen zal geëerd worden" tot een dergelijk optreden in staat is. De heer Mussert heeft zelf het ant woord gegeven. Op een onlangs gehouden landdag verklaarde hij: „van monetaire kwesties heb ik geen ver stand." En te Vlissingen „Het 1 ij'k t zeer onvoordeelig de waarheid te z egge n." Van monetaire kwesties geen verstand: Vandaar dat over deze kwesties zooveel dwaasheden worden verkondigd. Het lijkt onvoordeelig de waarheid te zeggen Vandaar dat in strijd met wat als de taak der N.S.B. werd aangegeven, zooveel onwaarheden worden gedebiteerd. Oviedo ontzet. De opstandelingen hebben zich Zater dagavond in Oviedo genesteld. De gevech ten waren buitengewoon hevig. De opera ties stonden onder leiding van generaal Lombarde. Het oprukken der opstandige troepen was voorafgegaan door een intensief bom bardement. De verliezen der regeerings- tioepen zijn zwaar. Uit Madrid wordt over den strijd in Oviedo officieel gemeld, dat de regee- ringsatrijdkrachten Oviedo bijna geheel bezet hebben en dat de opftandelingen zich er op zekere plaatsen hebben ver schanst. Do opmarsch naar Madrid wordt stel selmatig voortgezet. Een der colonnes be vindt zich op nog slechts eenige kilome ters van Els Escurial. De colonnes vau Franco zijn nabij Illescas, 30 K.M. van Madrid genaderd. Naar uit Madrid verluidt, brengt de president der Spaansche republiek, Aza- na, geen enkelen nacht meer in de Spaan sche hoofdstad door. lederen avond verlaat hij per vliegtuig de stad en keert er des morgens weder terug. Hij overnacht blijkbaar meestal in Valencia. BELANGRIJKE REDE VAN SCHUSCHNIGG. De Oostenrijksche Bondskanselier, Dr Schuschnigg, heeft Zaterdag te Weenen een redevoering uitgesproken voor 1500 politieke functionarissen van 't vader- landsche front. Hij verklaarde met nadruk, dat men niet zal overgaan tot een devaluatie van de schelling. Ook sprak Dr Schuschnigg over het op 11 Juli met Duitschland gesloten ver drag. De zelfstandigheid van Oostenrijk is boven allen twijfel verheven. De beteeke- nis der overeenkomst is veeleer gelegen op het gebied der internationale politiek. Het is te hopen, dat hierdoor een der smadelijkste hoofdstukken der Duitsche geschiedenis definitief tot het verleden behoort. In zijn redevoering bracht Schuschnigg ook de kwestie van een herstel der mo narchie op het tapijt. Schuschnigg sprak alle berichten te gen, volgens welke hij Duitschland zou hebben beloofd, geen restauratie der Habsburgers te zullen toestaan. Niet het buitenland heeft daarover de beslissing, ook zelfs niet de Oostenrijk sche regeeïing, doch slechts het Oosten rijksche volk. Een dergelijke volksstemming is niet binnen afzienbaren tijd te verwachten. SPOORWEGRAMP IN EGYPTE. Twaalf personen gedood. D'e reis van minister-president Nahas Pasja van Zuid-Egypte naar Cairo is in direct de oorzaak geweest van een ern stig spoorwegongeluk, waarbij twaalf per sonen om het leven zijn gekomen. Op het station van Tukh, ten Zuiden van Cairo, waar de trein van den minis ter-president zou stoppen, had zich een g'roote menschenmenigte verzameld, om den premier op zijn doorreis te begroe ten. Daar de menschen niet wisten, dat uit de andere richting eveneens een ex press-trein moest arriveeren, verzamel de zich een massa menschen op deze lijn met het gevolg, dat de express in volle vaart op de menigte inreed, vele men schen meesleurend en onder zijn wielen verpletterend, voordat de machinist er in slaagde, zijn locomotief tot stilstand ie brengen. Twaalf personen werden hierbij gedood. De omstanders waren aanvankelijk ver lamd van schrik maar zoodra zij den omvang van de ramp hadden overzien, stormden zij vol woede naar de locomo tief en trachtten den machinist te lyn chen. De politie had de grootste moeite, om den man uit de handen der razende me nigte te redden. AARDBEVING IN ITALIË. Zestien dooden, vele gewonden en groote schade. Italië is Zondagochtend door een aard beving geteisterd. Te Ganeva de &acile zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond Verscheidene huizen werden vernield. Te Conegliano werd één persoon ge dood en zes gewond. Verscheidene andere plaatsen werden eveneens geteisterd, waarbij schade werd aangericht en enkele personen niet ern stig werden gewond. Zaterdagnacht om 4 uur is de stad Ve netië door een krachtige aardbeving op geschrikt. De wakker geschrokken inwo ners kwamen tot de ontdekking, dat de lichtvoorziening gestoord was. Zij bega ven zich terstond naar buiten, waar de nauwe straten reeds spoedig overvol wa ren. Voor zoover tot dit oogenblik bekend is, zijn geen slachtoffers gevallen en is geen schade aangericht. D'e aardbeving is een van de ergste ge weest, die men zich in Venetië kan her inneren. De beving duurde in het geheel 10 seconden. Hevige storm. Boven Schotland en Noord-Engeland woedt 'n storm van 'buitengewone hevig heid. Op verscheidene plaatsen zijn de te legrafische en telefonische verbindingen verbroken. Verschillende schepen verkee- ren in een gevaarlijke positie. Sedert 36 uur woedt boven de Noord- Friesche eilanden een zware N.W.-storm. De elementen hebben in de Noordzee-bad- plaats Wijk-op-Foehr buitengewoon veel schade aangericht. De watermassa's wer den opgestuwd tot een hoogte zooals se dert 1911 niet is voorgekomen. In de haven van Wijk drong het water tot in de straten door. zoodat de inwo ners opgeroepen moesten worden om met behulp van zandzakken te trachten het water te keeren. D'e geheele Westkust van Sleeswijk-Hol- stein is Zondag door een buitengewoon zwaren N.W.-storm geteisterd. De zeedij ken hadden het zwaar te verduren. Ook boven Pommeren heeft Zondag een hevige storm gewoed, zoodat de scheep vaart op de Oostzee groote vertraging on dervond. Amerika, land van ongelukken. Het statistisch bureau van den natio- nalen raad voor de veiligheid in Amerika heeft voorspeld, dat het aantal doodelijke ongelukken in 1930 voor de Vereenigde Staten 110.000 zal bedragen. Dit zou beteekenen, dat het betreffende cijfer met 10.000 zou toenemen in verge lijking met het jaar 1935. Het bureau is van meening. dat 6000 doodelijke ongevallen van dit jaar kunnen worden toegeschreven aan de buitenge wone hitte die in den zomer geheerscht heeft. Niet alleen dat daarvan vele geval len van zonnesteek het gevolg waren, maar op de heete wegen sprongen tallooze autobanden, waardoor ongelukken ver oorzaakt werden. Het aantal niet-doodelijke ongelukken zal volgens het bureau ongeveer 9.500.000 bedragen. De nationale verdediging van Zwitserland Ongeveer 190.000 inteekenaars hebben bijgedragen tot het welslagen van de na tionale verdedigingsleening in Zwitser land, waarvan het totaal was bepaald op 235 millioen Zwitsersche francs, welk be drag echter reeds bij de eerste tranche met ongeveer 100 millioen werd over schreden. Dit teveel zal worden terugbetaald. In een rede heeft bondspresident Meyer het Zwitsersche yolk den dank van den bondsraad' betuigd. De medewerking van alle kringen aan deze leening, aldus Mey er, heeft het karakter aangenomen van een betooging, waarin de wensoh van Zwitserland om zich te verdedigen, tot uit'ing komt, D'e bekendmaking van het resultaat van de leen'ing is overal in het land door het luiden van de klokken en door plechtige betoogingen gevierd. Korte Berichten. De zware storm, die sedert Zater dag boven Denemarken woedt, heeft ver scheidene ongevallen veroorzaakt. Uit vele deelen van het land komen berichten bin nen omtrent schade aan gebouwen en te legraaf- en telefoonleidingen. De Paris Soïr publiceert een tele gram uit Brussel, volgens hetwelk te Luik een vrouw gearresteerd is, die 15 personen door middel van digitaline zou hebben vergiftigd. i Tijdens een inspectiereis verklaarde Ismet Inonu te Nazilli, dat Turkije niet zal devalueeren. Evenwel zal de prijs van de Turksche producten met 30 procent worden verminderd, teneinde de export te vergemakkelijken. i De Egyptische minister van finan ciën verklaart, dat Egypte niet voorne mens is, zijn munt te devalueeren. i Tijdens den zwaren storm die sedert Vrijdag op bet E'rie-meer (Michigan) woedt, is Zaterdagnacht, op 20 K.M. van de kust. een groote zandzuiger vergaan Negentien leden der bemanning, alsmede de vrouw van den kapitein zijn verdron ken. Zeven man zijn Zondagmorgen vol komen uitgeput en half bevroren door een vrachtboot opgepikt. VERLAGING VAN INVOERRECHTEN IN N.O.-INDIE. Belangrijke derving van inkomsten. Voor de rest van het jaar en voor het jaar 1937 worden de volgende Indische rechten verlaagd Voor tarwemeel van 12 tot 6 pet.; voor goedkoope soorten visch van 10 tot 6 pet.; voor katoenen naaigarens van 106 pet., voor de goedkoopste kleeding en stoffen, beddentijk, molton dekens en gemolton- neerde deken van 12 tot 6 pet.; kruid nagelen voor de strootjesindustrie van 12 tot 6 pet.; cambrics en greys voor de ba tikbedrijven van 12 tot 6 pet. Voor het jaar 1937 vervallen de opcen ten op deze goederen geheel, terwijl voor 1936 de bestaande 50 opcenten op het verlaagde recht gehandhaafd blijven. Al leen voor zoover deze goederen niet in de prijscourant voorkomen, worden deze 50 opcenten tot 25 verminderd. Door een en ander is een niet onbe langrijk deel van de prijsver'hooging door een verlaging van invoerrechten opge vangen. De financieele consequenties van deze ordonnantie zijn de derving van prac- tisch alle inkomsten, welke door de waar- deverhooging van import-goederen meer aan invoerrechten zouden kunnen worden verkregen. Deze derving kan voor de rest van 1936 worden geschat op f500.000 en voor het geheele jaar 1937 op f2.750.000. VERVOERREGELING VAN ARBEI DERS IN WERKVERSCHAFFING. Voor het vervoor van arbeiders bij de werkverschaffingen heeft de minister van sociale zaken de volgende regeling vastgesteld: Dé arbeiders, die dagelijks meer dan Bevredigende oplossing der consentenkwestie. De Nederlandsche gezant te Brussel, Mr J. A. N. Patijn heeft met den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Spaak een onderhoud gehad over de kwestie van de opheffing der consenten voor den invoer van landbouwproducten. Voor de loopende maand werd een voor beide partijen bevredigende oplossing ge vonden. De Belgische regeering zal n.l. opnieuw consenten verleenen voor 25.000 K.G. boter, 75.000 K.G. varkensvleesch, ter wijl voor schapenvleesch de gewone toe stand wordt hersteld. Van Nederlandsche zijde zullen echter controle-maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat de Nederlandsche producten de Belgische markt door te lage prijzen zouden ont wrichten. Voor reuzel en vleeschpreparaten moet nog een regeling worden getroffen. In den loop der a.s. week zullen echter tus- schen Nederland en België onderhande lingen worden gevoerd om een definitieve regeling voor den invoer van landbouw producten voor de volgende maanden te bewerkstelligen. twee maal 15 km. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te ko men, dienen in den regel geheel voor re kening van de overheid te worden ver voerd per autobus, trein of tram. D'e arbeiders, die dagelijks een afstand van 10 tot 15 km. hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 50 ct. per man en per week. Voor afstanden die minder dan 10 km. bedragen wordt geen vergoeding gegeven. Dd regeling loopt tot 27 Maart 1937. BESCHERMING VAN IN HET WILD LEVENDE VOGELS. Zal massa-vangst van zangvogels geheel verdwijnen? Op bet wetsontwerp inzake nieuwe be palingen tot bescherming van in het wild levende vogels hebben de leden der Tweede Kamer, de heer Van Zadelhoff en mevr. BakkerNort een tweetal amen dementen voorgesteld. Om zekerheid te krijgen, dat het derde legsel van kievitten niet verstoord wordt en om de bedoeling van art. 17 meer tot haar recht te doen komen, dient al dus de voorstellers bij de toelichting van het eerste amendement de raaptijdten minste 14 dagen te worden ingekort. D'aardoor zullen ook de legsela van an dere weidevogels, als tureluur, grutto, kemphaan, scholekster e.a. worden ge spaard. Eén inkorting van den raaptijd met vier dagen, zooals in art. 17 voorge steld wordt, is h.i. daartoe onvoldoende. Bij het tweede amendement wordt erop gewezen, dat hoewel door het Kon. Be sluit van 30 Sept. 1933 de massavangst van zangvogels zoo goed als onmogelijk is geworden, zij toch nog niet geheel is verdwenen. Het amendement beoogt deze geheel onmogelijk te maken. Het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1936 in werking treedt met in gang van 1 November a.s. DE VEREENIGINGEN VOOR ZIEKEN- HUISVERPLEGING IN GEVAAR DOOR DE ZIEKENVERZORGINGSWET. Een krachtig protest. Zaterdagmiddag kwamen op uitnoodi- ging van bet bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis te Middelburg bijeen afgevaardigden van de meeste der in Zeeland bestaande vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging. De voorzitter der bijeenkomst, de heer L. 'Onderdijk, lid van bet H.B. der fede ratie, heette allen hartelijk welkom en zeide dat de redenen tot deze bijeenkomst waien de bezwaren, die in den kring der federatie gerezen zijn tegen het ontwerp- ziekenverzorgingswet, onder de oogen te zien. Om deze bezwaren mondeling toe te lichten waren aanwezig de voorzitter en een bestuurslid van de Federatie. De voorzatter, de heer C. S t o 1 k uit Wassenaar wees er in zijn uiteenzetting op, hoe het ontwerp van wet vele arti kelen wijdt aan de ziekenfondsen, die nu ook de ziekenhuisverpleging voor hun le den zullen moeten verzorgen, als zij daarvan geen vrijstelling hebben gekre gen. Men beroept zich op art. 50 der ziektewet, waarin aan de arbeiders alleen dan loon wordt toegekend bij ziekte, als Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gij er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw t|jdi Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwekend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt G\j langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé! Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gy proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Binnenland, De nieuwe regeling van den invoer in België. Protest tegen do ingediende ziekenver- zorgingswet. D'e storm van gisteren. Buitenland. Aardbeving in Italië. Oviedo door de Spaansche opstandelingen bezet. Rede van Schuschnigg. Spoorwegramp in Egypte. De verdediging van Zwitserland. zij behoorlijk voor de zieke dagen gezorgd hebben, dus lid van een ziekenfonds zijn. Spr. wees er op, dat de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging, die zulk uit nemend werk doen en geheel op eigen beenen staan, geen weistandsgrens ken nen. Ieder kan er lid van zijn. Feitelijk is het nu zoo, dat de beter gesitueerden bijdragen in de kosten der minder goed gesitueerden. Komen de laatsten nu straks alleen te staan, dan zal dit zeker voor hen contrihutieverhooging beteeke nen. Uit het ontwerp blijkt, dat er weer een apparaat zal komen met bureaux en ambtenaren, dus iets dat geld zal kosten, terwijl de staat niet voornemens is er iets voor uit te geven. De helft der kosten zullen drukken op de fondsen zelf, wat dus wil zeggen, con trihutieverhooging, de andere helft op de deelnemers, dus de doktoren en apothe kers, die dit door hoogere honoraria en hoogere medicijnprijzen zullen afwentelen op de fondsen. De Staat eischt straks een centrale raad, maar past er voor dezen te betalen. Het gevolg van dit alles zal zijn: be dankjes. En dus meer kosten voor de gemeenschap. De hulp, die bet wetsont werp aan de arbeiders wil geven is geen hulp, maar een duwen in den put. Dit wetsontwerp is voor de vereenigingen voor zieken huisverpleging onaanneme- lij'k. Wij' beoordeelen niet de wet in haar geheel. Wij' bemoeien ons niet met in terne ziekenfondsaangelegenheden. Maar de drie terreinenle. ziekenfonds, 2e ziekenhuisverpleging en 3e. Groene en wit-gele kruis moeten gescheiden blijven. De vereenigingen voor ziekenhuisverpleging, die on geveer 2 millioen leden tellen dienen vrij gelaten te blijven. Dit mooie werk van zelf-help moet men niet benadeelen. Waarom moeten wij onder cnrateele komen van doktoren, apothekers, tand artsen en vroedvrouwen? Zijn we in onze taak te kort geschoten? Volgens spr. niet. Wij' willen het bestuur over onze ver eenigingen zelf in handen houden. De Mij. voor Geneeskunst is er fel op om aan de Maatschappij-Ziekenfondsen vereenigingen voor ziekenhuisverpleging te verbinden. Wij verzetten ons er tegen, dat wij daaraan verbonden zouden worden. Wij willen vrije vereenigingen blijven zonder welstands- grens. Scherp protest toekende spr. ook aan tegen het derde lid van art. 21 der wet. Voor de ziekenfondsen legt men allerlei bepalingen in de wet vast, maar de zie kenhuisverpleging wordt geregeld door een algemeenen maatregel van bestuur. Onze belangen zullen dus afhangen van de willekeur van Minister® en ambte naren. Van een behandeling op gelijken voet is allerminst sprake. Men kan ons door hoogere reserveering voor te schrij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1