BERTELS' EERSTE BLAD De vrucht de^ gehoor zaamheid. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. GRATIS CADEAU Nog geen monetair overleg met onze regeering. Belangrijkste Nieuws Beleid van het Centraal- Verkoopkantoor van Mosselen. ZATERDAG 17 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 511 JAARGANG Ko. 15 De witste tanden, BERTELS' KUNSTKORREL VOEDERBAK GRATIS Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" ter exploitatie van hot blad „Do Zcouw". Burouux Lange Voro Intrant 70, Goes. Telefoonnummer 11. Poalxlièquc en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)eZem Abonnementsprijs f2.50 por kwartaal, vvooknbonnomonton voor Mlddoiburg, Goos on Vlbmlngon fü.20, Losso nummers 5 cont AdvertontiOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdeclingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het concept-verkiezingsmanifest 1937 van de Antirevolutionaire partij begint, zooals we zagen, met een oproep tot ge hoorzaamheid aan God en Zijn ordinan tiën en mitsdien tot onderdanigheid aan de Overheid als Gods dienaresse. Dit wordt gedaan in de overtuiging, dat in die gehoorzaamheid en onder danigheid: a. is gegeven de eenige vaste grondslag voor de staatkunde zoowel voor het Rijk in Europa als voor dit bui ten Europa; b. is aangewezen de eenige weg ter behoudenis; c. is gelegen de eenige kracht, welke in staat stelt de rampspoeden, die ook het deel van ons volk zijn geworden, te dragen en de betreurenswaardige ge volgen daarvan door gestagen, opbou- wenden arbeid weer te overwinnen. Wij leven in een tijd, dat alles schijnt te kraken en te wankelen, zoowel in het maatschappelijke- als het politieke leven. Er is bij de partijen en groepen, die staan op den grondslag van de revolutie beginselen, zeer veel verschil van inzicht, maar hierin zijn ze het tenslotte eens, dat de mensch en het menschelijk leven niet is gebonden aan goddelijke ordinan tiën, maar dat naar eigen inzicht kan worden beslist in welke richting het leven zich zal hebben te ontwikkelen. Het gevolg daarvan is de grootst mo gelijke verwarring. Want het gaat dan niet meer om vaststaande beginselen, maar om steeds wisselende begeerten en belangen. En het wordt dan altijd, in meer of min der scherpen vorm, een strijd om de macht, waarbij het recht van den sterkste be slissend is. Tot welke excessen dit leiden kan, heb ben we kunnen zien in het maatschap pelijke leven en niet minder op staat kundig gebied. En zoo komt men aan de eene zijde tot de verderfelijke en godde- looze leer van het Communisme en als reactie daarop tot een onduldbaar despo tisme. Op deze wijze wordt alle gezond leven gedood. Want deze machten ze mogen dan communisten heeten of socialisten of fascisten kunnen zich alleen hand haven door geweld en onderdrukking. Dat is voor hen een levenskwestie. Zoodra de Sovjet-regeering de teugels laat vieren, is het in Rusland met haar macht gedaan en zoodra in Duitschland het nationaal- socialisme ook maar even de banden waarin het volk gebonden ligt, zou los maken, is de kunstmatige eenheid van het volk gebroken. Geheel anders staat het, wanneer in overeenstemming met de Heilige Schrift de Overheid wordt gehoorzaamd als Gods dienaresse en wanneer volk en Overheid zich samen buigen voor de door God ge geven ordeningen. Dan komt er vastheid; dan is er rust en orde, de grondslagen voor vrede en welvaart; dan maakt de onderdrukking plaats voor samenwer king; dan is er plaats voor de ware vrij heid, gegrond in gebondenheid aan de door God geschonken levenswetten. Het is dan ook niet te stout gesproken wanneer in het manifest gezegd wordt, dat in de gehoorzaamheid aan Gods ge boden, de eenige weg ter behoudenis is gelegen. Wie in onze dagen zijn ooren en oogen wijd openzet kan veel leeren. De geschie denis van eiken dag predikt ons, dat het verlaten van God en Zijn Woord naar grondelooze diepten voert. Het huwelijk wordt in zijn grondslagen aangetast, het gezinsleven wordt verwoest, de maat schappelijke verhoudingen worden tot wanverhoudingen, de geestelijke vrijheid wordt niet erkend, en de rechten en vrij heden van de burgers worden met voe ten getreden. Met dankbaarheid mag worden erkend, dat Nederland wat dit betreft, in vele opzichten een gunstige uitzondering vormt, omdat hier nog de Christelijke volksaspiraties worden erkend, maar daaro mte meer is het noodig ons volk voor wegzinken te behoeden en de Chris telijke grondslagen van ons volksleven te beschermen en te versterken. In gehoorzaamheid aan God, ligt ten slotte ook de eenige kracht, welke in staat stelt de rampspoeden, die ook het deel van ons volk zijn geworden, te dragen. Niet gering zijn de moeiten, waarmede velen in onze dagen hebben te worstelen. Er is werkloosheid, achteruitgang in za ken; zorgen van allerlei aard stapelen zich op en het schijnt soms alsof er nergens meer uitkomst is. En daarvan wordt niet alleen door financiëele-, maar ook door politieke spe culanten een dankbaar gebruik gemaakt. Zij zien nu dei gelegenheid gunstig om de menschen ontevreden te maken en opstandig en ze door gouden bergen te beloven, voor hun revolutionairen wagen te spannen. En er zijn menschen, ook wel uit Christelijke kringen, die zich door den rooden of den fascistischen vogelaar heb ben laten verlokken, om straks, als God het niet verhoedt, te ervaren, dat ze zich zelf in knellende boeien hebben geklon ken en dat ze meegevoerd worden op den weg, die regelrecht naar den ondergang voert. Daartegenover is het noodig te wijzen op God, de Bron van alle kracht, Wiens voorzienigheid over alle dingen gaat. Wie leeft in gehoorzaamheid aan God, die zal ook wat kwaad schijnt, uit Gods Vaderhand aanvaarden. En inplaats van tegen zijn God op te staan en de Over heden te verachten, zal hij er naar staan om met Gods hulp door gestagen, op- bouwenden arbeid de moeilijkheden te overwinnen. Dit geldt van het persoonlijke, maar ook van het nationale leven. Ook van het volksleven geldt, dat het geheim van allen zegen gelegen is in den dienst des Heeren, in gehoorzaamheid aan God. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Ingezonden Mededeeling. De Madrileensche regeering stuurt zon der onderbreking versterkingen naar Na val Carnero, de laatste verdedigingslinie voor de hoofdstad in het Zuiden. Militaire waarnemers achten het twij felachtig of de rooden erin slagen zullen den opmarsch der nationalistische troe pen bij Naval Carnero tot staan te brengen. De positie van Madrid wordt dan ook zeer bedreigd en alles wijst erop, dat nu spoedig een beslissende strijd te verwach ten is. Franco's troepen kunnen thans na een ijlmarsch van twee dagen voor de hoofd stad verschijnen en daar zij hun offen sief met volle kracht doorzetten, is de spoedige inneming van Madrid een moge lijkheid, waarop de hoofdstad zelf nu ook langzamerhand begint te rekenen. Een speciale vertegenwoordiger van Reuter meldt, dat drie dagen geleden in Gijon, havenplaats in de provincie Ovie- do, een groote hoeveelheid wapens, voor al geweren en munitie, is aangevoerd door Sovjet-Russische schepen. Bovendien zijn, in dezelfde haven nog groote hoeveelheden wapenen uit Mexico aangevoerd. Volgens een te Rabat opge vangen radio-bericht, zou men te Bilbao bezig zijn met den aanleg van een vlieg veld, dat bestemd is voor de landing van Sovjet-Russische vliegtuigen. NIEUWE AANSLAGEN IN PALESTINA. Nadat sedert het einde van de staking der Arabieren in Palestina eenige dagen rust en kalmte heeft geheerscht, heeft zich opnieuw een ernstig incident voor gedaan. 'Gisternacht is namelijk e'en Britsche politie-afdeeling door Arabieren uit een hinderlaag overvallen en beschoten. De Engelsche soldaten 'beantwoordden het vuur der Arabieren tengevolge waarvan naar alle waarschijnlijkheid twee aanval lers werden gewond. Afgezien van dit incident hebben be wapende Arabische benden in verschei den dorpen van Palestina aanvallen on dernomen, zoodat de politie en in ver schillende gevallen zelfs de militairen moesten worden gealarmeerd. Deze Ara bische benden zouden hebben gedreigd den arbeid van de Engelsche arbitrage commissie te verstoren, indien haar geen belangrijke sommen gelds zouden worden uitbetaald. Indien haar eischen niet zou den worden ingewilligd, zouden zij on lusten verwekken, zoodat de staat van oorlog zou moeten worden afgekondigd. Men vreest dan ook, dat de rust, welke de laatste dagen in Palestina geheerscht heeft, slechts schijn is geweest en dat eerlang weder nieuwe onlusten zullen losbarsten. BELGIE EN FRANKRIJK. In een officieus communiqué, dat gis teren te Brussel werd gepubliceerd, wordt verklaard, dat België zal deelnemen aan de besprekingen over een nieuw Locarno VOOR 25 KIPPEN OF EENDEN ORANfE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 8 x 60 K.G, HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIET VERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. en bij deze gelegenheid zijn verbintenis sen aan den nieuwen toestand zal aan passen. Uit Parijs wordt medegedeeld, dat de berichten als zou de Fransche regeering voornemens zijn een nota te richten tot de Belgische, om opheldering te vragen aangaande enkele verklaringen van Ko ning Leopold, onjuist zijn. Er is op het oogenblik geen enkel document van dien aard in voorbereiding. Daarentegen zijn er thans besprekingen tusschen beide re geeringen geopend, welke hetzelfde doel hebben. De Brusselsche „Soir", die vaak de opvatting der regeering vertolkt, schrijft in verband met de rede van den Koning, dat, terwijl de Belgische veiligheid moet worden verzekerd door een gereorgani seerd en volmaakt uitgerust leger, de koning het land buiten ieder conflict wil houden, waarbij de Belgische grenzen niet zouden worden geschonden. „De verbintenissen, wel'ke België met Frankrijk en Engeland heeft aangegaan na de conferentie te Londen met de Lo- carnostaten behouden haar volledige waarde, evenals de zin en de strekking van de aanstaande internationale onder handelingen ongewijzigd blijven. De for muleering van den koning is niet die van de bij verdrag bepaalde neutraliteit van voor 1914. België blijft vrij in zijn hou ding op het gebied der (internationale politiek, maar wil zich niet meer binden aan eenige groote mogendheid of eenige groep van groote mogendheden om te ver mijden, dat het land op het gebied der buitenlandsche politiek in een strijdpo- sitie komt. Dit wil niet zeggen, dat het Belgische volk afziet van zijn traditioneele vriendschappen." Ras Nasiboe aan longtuberculose overleden. Naar een telegram uit Davos meldt, is gisteren aldaar overleden de bekende Abessynische ex-legeraanvoerder en stam vorst, Ras Nasiboe. De ex-commandant hield reeds een tijdlang in het vermaarde Kurort verblijf, daar hij lijdende was aan longtubercu lose. De kuur, aldaar ondergaan, heeft ech ter niet meer mogen baten. Zooals men zich herinnert, deed Ras Nasiboe vooral van zich spreken, door dat hij op het Zuidfront in Abessynië (O-gaden) zoO' langdurig en hardnekkig tegen de Italianen wist stand te houden. Botsingen te Bombay. Naar thans wordt gemeld, zijn hij' de ongeregeldheden tusschen Muzelmannen en Hindoes, welke te Bombay tot laat in den avond voortduurden, 22 personen ge dood en 170 gewond. Enkele honderden arrestaties werden verricht. Op vier verschillende punten der stad was de politie genoodzaakt, het vuur te openen, tengevolge waarvan vijf personen werden gewond. Korte Berichten. De Fransche regeering heeft de Saut- ter-Harlefabrieken te Parijs, welke voor de landsverdediging arbeiden, genationa liseerd. D!e arbeiders, die sedert 33 da gen staakten, zullen Maandag weer aa.i het werk gaan. RIJKSMIDDELEN IN SEPTEMBER. In negen maanden f 11 millloen bij de raming ten achter. De Rijksmiddelen brachten in Septem ber f31.926 millioen op, tegen f30.017 millioen in September 1935 en f 30.96 als 1/12 der raming. In de eerste negen maanden- van het 'jaar bedroegen de totale ontvangsten f267.518 millioen (v. j. f273.62 millioen) bij f278.64 als 9/12 der raming. Wat de kohierbelastingen betreft, was eind September in totaal f 88.918 millioen op kohier gebracht tegen f 83.35 millioen op 30 September 1935. Iedere stap tot werkelijke internationale stabilisatie zou worden toegejuicht. Te Washington verluidt, als zouden vanwege de regeering der Vereenigde Staten besprekingen zijn aangevangen met België, Nederland en Zwitserland nopens toetreding tot de onlangs tusschen de Vereen. Staten, Engeland en Frank rijk gesloten overeenkomst ter bevordering van wisselkoers-stabiliteit door technische samenwerking. De Telegr. vernam van bevoegde zijde, dat hieromtrent aan de Nederlandsche regeering, die iederen stap tot werkelijke internationale stabilisatie, gelijk zij vroe ger reeds herhaaldelijk heeft verklaard, zou toejuichen, niets bekend is. Onze re geering volgt uiteraard het internatio naal monetair gebeuren van dag tot dag nauwlettend, doch in eenig overleg is zij tot dusverre niet gemoeid. DUITSCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. D'e Nederlandsche monetaire maatre gelen hebben een aanpassing van de be talingsmogelijkheden voor het goederen verkeer wenschelijk gemaakt. De Duitsche en Nederlandsche regeeringscommissies h"bben in een buitengewone bijeenkomst te Berlijn over een dergelijke aanpassing gesproken, waarbij zij zich lieten leiden door het verlangen een verstoring van het clearingsverkeer te voorkomen. Verder is overeengekomen de onder handelingen over de vernieuwing van de verrekenings-overeenkomst, welke in September te Hamburg zijn begonnen, in November weer te hervatten. Van welingelichte zijde wordt er op opmerkzaam gemaakt, dat bovenstaand bericht het gemeenschappelijk communi qué van de beide regeeringscommissies is. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Do heer Van den Heuvel dient amendementen in. D'e heer Van den Heuvel c.s. heeft eenige amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. De bedoeling is o.a. te voorkomen, dat overeenkomsten worden vastgesteld, wel ke partijen, indien zij te voren geweten hadden, dat deze aldus gewijzigd konden worden, ervan hadden doen afzien het ■desbetreffende pand te verhuren. IDe bevoegdheid van den rechter behoort beperkt te blijven tot vernietiging van een onjuist geachte overeenkomst. Voorts achten de voorstellers het te ver gaan den pachter de beschikking te geven over de financien van den verpach ter. Redelijker moet 'het geacht worden, slechts na machtiging van den rechter tot het doen verrichten der geweigerde her stellingen over te kunnen gaan. Tenslotte behoort het geven van advie zen en ontwerpen van overeenkomsten meer tot de taak van uit het maatschap pelijk leven opgekomen organen dan aan een pachtkamer. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Uitvoer weer normaal. Naar wij vernemen is sedert gisteren de uitvoer van eieren naar Duitschland weer normaal. Het contingent voor Octo ber bedraagt de helft van September. Deze toewijzing, zegt het Hdbl. is ver moedelijk als een vooruitloopen op een definitieve regeling van het vierde kwar- taals-contingent te beschouwen, hetwelk nog niet vastgesteld kon worden, zulks in verband met de van Duitsche zijde op geworpen moeilijkheden in verband met onze depreciatie. LAGERE INVOERRECHTEN IN NED.-INDIë. Belangrijke reductie van de opcenten. Het „Nieuws van den D(ag voor Ned.- Indië" verneemt, dat eerstdaags een ver- Binnenland. De rijksmiddelen in September. De Tweede kamer over de herziening der Grondwet. Minister Deckers over het beleid van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen. Eieruitvoer naar Duitschland. Duitsch-Nederlandsche onderhandelingen. Buitenland. De Belgische buitenlandsche politiek. De oorlog in Spanje. Levert Rusland wapens? Onlusten te Bombay. Nieuwe aanslagen in Palestina. laging van invoerrechten op verscheide ne import-artikelen kan worden verwacht en wel door reductie der opcenten in dier voege, dat de opcenten die thans 50 :pot. bedragen tot 25 pet. zullen WQ'rden ver minderd, terwijl de opcenten die thans 20 pot. bedragen, zullen verdwijnen. De landsinkomsten zullen hierdoor en door de zo':tprijis-verlaging met ruim tien mil lioen gulden- verminderen. De Minister keurt aanvaarding van gratificaties af. Van financieeie onregelmatigheden is bij ingesteld onderzoek niets gebleken. De minister van Landbouw en Vissche- riji heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Drop betreffen de -het beleid van het Centraal Verkoop kantoor van Mosselen te Bergen op Zoom ten aanzien van den handel in mosselen in Frankrijk en België nog medegedeeld, dat de geregelde handelaren in mosselen op Frankrijk en België voor dezen handel combinaties hebben gevormd. De voorzit ter van het bestuur en de directeur van het Centraal Verkoopkantoor hebben met medeweten van -de overige bestuursleden aan de totstandkoming van de-ze combi naties mede-gewerkt. In de combinaties zijln opgenomen de handelaren, die het afzetgebied, waarvoor de combinaties zijin gevormd, in vroeger jaren geregeld van mosselen hebben voorzien. Inderdaad zijn in de combinatie voor Parijs drie Belgi sche firma's opgenomien. De moisselhandel op België en die op Parijs waren echter ook voor de totstand koming van de crisismaatregelen voor het mosselbedrijf voor een groot deel in handen van Belgische firma's. Onjuist is, dat in de combinaties in -h o o f d z a a k buitenlandsche ondernemingen zijn opge nomen. Het bestulur van het Centraal Verkoop kantoor ziet in het vormen van combi naties van handelaren uiteindelijk een voordeel voor de kweekers. De voorzitter van het bestuur en de directeur van het centraal verkoopkantoor, die tevens zijn opgetreden al-s voorzitter en directeur van de combinatie voor Parijls, hebben een gratificatie ontvangen. Al is zulks door het bestuur goedgekeurd en in de notulen opgenomen, toch acht de mi nister dit zeer oingewenscht, omdat de voorzitter en de directe-ur daardoor ge makkelijk in huln vrijheid van optreden ten opzichte van 'den handel konden wörden belemmerd. De betrokkenen hebben verzocht van hun functies bij het Centraal Verkoop kantoor te worden ontheven. Een zelfde verzoek is gedaan door den vertegen woordiger van den minister in het be stuur. De gevraagde ontslagen zijn reeds verleend. Uitdrukkelijk wordt hieraan toegevoegd, dat het tot nu toe ingestelde ruime onderzoek van den crisis-ac countantsdienst geen enkel gegeven aan het licht heeft ge bracht, dat op het bestaan van financiëele onregelmatighe den bij het Centraal Verkoop kantoor zou wij zen. Het gold hier een onderdeel van het beleid, dat de in stemming van den minister niet kan heb ben, maar dat de integriteit van betrokke nen volkomen onaangetast laat. Ten gevolge van de concurrentie, welke de kweekers aan hun afnemers, de han delaren, aandeden en ten gevolge van het overvoeren van bepaalde markten, was het mosselbedrijf voor de kweekers niet meer loonend. Een geordende toe stand kon eerst worden verkregen door den financiëelen band tusschen den pro ducent, den kweeker en den handelaar te verbreken. Dit heeft plaats gehad door de oprichting van het centraal verkoop kantoor. Aan dit verkoopkantoor moeten alle kweekers hun mosselen leveren. Wil het verkoopkantoor aan de kweekers echter goede prijzen kunnen uitkeeren, dan moei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1