EERSTE BLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 l JAARGANG Ko. 14 dig zijn ar, van e". et en, er's en- is, len. ion, zijn end el- en- k «I iffli Nederland en België. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Groote vraag naar vracht uit Indië. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. ég 3-0176 H GOES Verhage te Koude- f 281,75 wed. van singen; ut 'toebetaling doior van f245 door J. neer; f 468 H. G. f 1700 G. Martens irlem; f 2200 H. g; f2990 P. de ;e Domburg; f 4750 £6. lan van notaris J. sdag in bet open- 51 c.A. bouwland ren Wegeling, aan oor f1430 per 46 A. 59 c.A. br J. de Looze voor 2 H.A. 29 A. 90 n dbr J. L. de Ja- 1. 24 c.A. lenSdag 14 October ris J. L. ran der l café Westdorp al- gepresenteerd de aan den Gaping- ipinge, gem. Vrou- werd niet gegund. WEERBERICHT. ivond van 16 Oct.: N. tijdelijk kracb- ïbtingen, betrokken •ter tijdelijk opkla- lanvankelijk zach- ïmiddag 3 u 4 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter cxploitatio van hot blad „Do Zeeuw" Bureaux Lange Vorststiaat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque cn Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 por kwartaal, woekabonnomenton voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losso nummors 5 cent Advortonliën 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. iddag 3 u.: 765. ir fietsen: Koning Leopold van België heeft in den Woensdag door hem gepresideerden ministerraad een rede gehouden over de militaire politiek, die door den minister raad van zooveel belang werd geacht, dat tegen de gewoonte in tot publicatie besloten werd. Na de redenen uiteen te hebben gezet, die een versterking van het Belgische militaire apparaat noodig maken, vervolg de de Koning: „Onze militaire politiek, evenals onze buitenlandsche politiek, die noodzake lijkerwijs de eerste bepaalt, heeft tot taak, niet om een min of meer succesvollen oorlog voor te bereiden ais deel van een coalitie, maar om den oorlog van ons eigen gebied verwijderd te houden. De herbezetting van het Rijnland, waar mede de Locarno-verdragen naar vorm en inhoud geschonden werden, heeft ons bijna in den internationalen toestand van vóór den oorlog teruggeplaatst. Onze geografische ligging dwingt ons een militair apparaat te onderhouden, dat erop berekend is iederen buurstaat, die ons gebied zou willen gebruiken voor een aanval op een anderen staat, daarvan te weerhouden. Door zich van deze taak te kwijten Werkt België op voortreffelijke wijze mede aan den vrede in West-Europa en verwerft zich ipso facto een recht op de achting en de eventueele hulp van alle landen, die bij dezen vrede belang hebben. Ik meen dat t.a.v. dezen grondslag de Belgische openbare meening eenstemmig is. Maar onze verplichtingen mogen niet verder gaan; iedere unilaterale politiek verzwakt onze positie tegenover het bui tenland. Zelfs een zuiver defensieve alli antie leidt niet tot het doel, want hoe snel de hulp van een bondgenoot ook zou komen, zij zou toch eerst kunnen komen na den eersten stoot van den aanvaller, die blksemsnel zal zijn en België zou reeds van den aanvang af volkomen ver woest zijn. Daarom moeten wij, zooals onlangs de minister van buitenlandsche zaken reeds gezegd heeft, een politiek voeren, die uit sluitend en integraal Belgisch is. Deze politiek moet ons vastberaden bui ten de conflicten van onze buren plaat sen; zij beantwoordt aan ons nationaal ideaal, wij zullen haar kunnen hand haven met een redelijke militaire en financiëele inspanning en zij zal den steun ontvangen van alle Belgen, die den vrede verlangen. Dat zij, die zouden twijfelen aan de mogelijkheid van een dergel ij ke buitenlandsche po litiek zich het fiere en vastbe raden voorbeeld van Neder land en Zwitserland vooï oogen stellen." Het kan niet anders dan tot voldoening strekken, dat de door Nederland gevolg de politiek hier aan België ten voorbeeld wordt gesteld. Maar, en dat is het waarop wij hier de aandacht willen vestigen, het omge keerde is ook mogelijk en naar het ons voorkomt noodzakelijk. Oo'fc de Nederlandlsche weermacht heeft tot taalk den oorlog van ons eigen gelbied verwijderd te houden. Ook in ons land heersdht de overtuiging, dat strikte hand having van onze neutraliteit in niet ge ringe mate bevorderlijk is aan den vrede in West-Europa. Maar 'hoe staat het met de middelen om dit doel te bereiken? De Belgische regeering acht de weer macht, die veel sterker 'is dan de onze, hesilist onvoldoende. Zij wil een jaarlijksch contingent van 47000 man. D'eze mannen komen 12 maan den onder de wapenen voor eerste oefe ning; 18000 van hen zelfs 18 maanden. In ons „land bedraagt de jaarlijlksche lichting 19.500 man; de eerste oefentijd is voor de meesten slechts 6 Yt maand. Dat beteekent, dat er practisoh nooit meer dan 10.000 man onder de wapenen zijn, en de meeste maanden van het jjiar zijn het ongeoefende mannen. Als de éène groep naar huis gaat, komt de andere op; en maanden lang is er dan practised in de kazernes geen enkel geoefend man. In België zijn niet 10.000 man, maar 56.000 man tegelijk onder de wapenen, waarbij altijd een groot contingent (even groot als het geheele contingent, dat bij ons tegelijk onder de wapenen is) met een oefentijd van minstens een jaar achter den rug. Nu wiillen wij niet zeggen, dat het Bel gischs voorbeeld in alles door ons land moet worden nagevolgd. De positie van België is een andere en meer gevaarlijke dan 'die van ons land. Maar toch kan wel de vraag worden ge daan, of het niet dringend noodzakelijk is, dat ook in ons land meer dan tot nu too aandacht wordt geschonken aan de ver sterking van onze weermacht. Het gaat ook hier om het houden van den oorlogbui ten onze grenzen en het verzekeren van den vrede in West-Europa. De opstandelingen hebben gistermiddag Aldea del Fesno bezet, een belangrijk knooppunt van wegen, dat slechts 35 km. hemelsbreed van Madrid gelegen is. Hier door wordt de tweede marschweg naar Naval Garnero door de rechtsche troepen beheerscht. Naval Carnero wordt beschouwd als het laatste versterkte punt der regee- ringstroepen ten Westen van Madrid. Madrid is gisteren opnieuw gebombar deerd, waarbij schade werd aangericht aan de kazernes en openbare gebouwen. De leider der opstandelingen verklaar de, dat eenige leiders van Madrid ver geefs getracht hebben bepaalde toezeg gingen te verkrijgen voor een overgave van de hoofdstad. De militaire toestand van de rechtsc'hen is thans zóó, dat de opmarsch naar Madrid door niets meer te stuiten is; het maken van noodelooze slachtoffers zal worden vermeden, doch dit kan alleen als de doellooze verdedi ging van de stad onmiddellijk wordt ge staakt. Woensdag is de rantsoeneering van levensmiddelen in de hoofdstad van kracht geworden. Tevens is een bevel gepubliceerd, vol gens hetwelk niemand gerechtigd is, meer dan één matras en twee dekens te bezitten per persoon. Yoedselkaarten zijn reeds uitgereikt. Men hoopt, dat door het kaarten- systeem de files voor de levensmiddelen winkels verminderen en zelfs geheel ver dwijnen. Generaal Franco heeft voor de radio een officieele verklaring afgelegd, waar in hij zich richt tegen de regeeringen van alle landen en waarin hij' protesteerl tegen den uitvoer van de reserves aan goud door de regeering te Madrid. Uitvoer van goud is zonder toestem ming van de Cortes op grond van art. 8 van de Grondwet verboden. •Die staten, die niettegenstaande dit protest Spaansch goud aannemen, maken zich schuldig aan schending van de neu traliteit. DE NIEUWE RICHTING IN DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN BELGIE. De weerslag in het buitenland. Bevoegde diplomatieke kringen in België verstrekten gisteren aan een ver tegenwoordiger van Havas, een interpre tatie van 's Konings rede. Zij legden er den nadruk op, dat het geenszins België's bedoeling is zich aan de bestaande internationale overeenkom sten, waaraan het gebonden is, te ont trekken. Dientengevolge is er geen sprake van dat België zich zal terugtrekken uit den Volkenhond. Wat betreft de militaire afspraken der Fransche 'en Belgische generale staven, is België van meening, dat deze zijn vastgelegd in de briefwisseling van Maart 1936, tusschen de beide regeeringen en dat er geen sprake is van opzegging aan gezien deze afspraken een zuiver tech nisch karakter hebben. Officieele Belgische kringen toonden zich verwonderd over de reactie van som mige Fransche bladen naar aanleiding van de rede van den Koning. De rede heeft in België zelf algemeene instemming gevonden. Voor de eerste maal sedert het einde van den oorlog zijn nagenoeg alle par tijen en richtingen het eens, om zich in deze aangelegenheid achter den koning en minister president van Zeeland te scharen. Mogelijk is het dat enkele communisten of uiterst lihksche socialisten het met de nieuwe richting niet geheel eens zijn, maar tot dusver is daarvan naar buiten nog niets gebleken. Naar men meent te weten zal Frank rijk een nota richten aan de Belgische regeering met het verzoek een duidelijke verklaring te geven omtrent de Belgische opvattingen der neutraliteit; tevens zou deze nota andere vragen inhouden, o.a. betreffende de voor België uit het Locar- nopact voortvloeiende verplichtingen. Te Londen wordt formeel 'het gerucht tegengesproken, dat België ruggespraak zou hebben gehouden met Londen oveT de beslissing terug te 'keeren tot de neu traliteit. Integendeel betreurt men het in Engeland, niet van tevoren officieel van dit besluit op de hoogte te zijn gebracht. De rede van den Koning, die in de bla den als „een slag voor Locarno" wordt bestempeld, is in officieele kringen te Londen met reserve ontvangen. Men wijst er op, dat België op het oogenblik nog gebonden is door het Locarnoverdrag. Men neemt derhalve een afwachtende houding aan. Devèze, oud-minister van nationale ver dediging, wiens belangrijke rol in de re organisatie der Belgische strijdmacht be kend is, heeft in een interview met Havas o.a. verklaard: „Ik begrijp de emotie in Frankrijk niet. Er heeft nooit een bond genootschap tusschen het bevriende Frankrijk en België bestaan, een dergelijk pact zou slechts mogelijk zijn geweest, indien beide landen wederzijds hun bui tenlandsche politiek aan hun overeen komsten zouden hebben ondergeschikt ge maakt, waaraan de een noch de ander ooit kon denken. België heeft de uitslui tende verplichting om nooit toe te staan, zonder zich tot de uiterste grenzen van zijn macht te hebben verdedigd, dat een aanvaller zijn gebied zou overschrijden om zijn buurman in het hart te treffen. Dit was de verdediging, die wij hebben voorbereid en die wij zullen voortgaan te versterken. DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE. Een dreigement. De leider der Rex-beweging in België, Leon Degrelle, heeft gisteren op een massa-vergadering te Anderlecht, o.a. verklaard, dat, als de minister van ver keer, Jaspar, tegen wien hij' ernstige be schuldigingen uitte, niet uit de regeering treedt, alle Rexistische en Vlaamsch na tionalistische kamerleden hun mandaat zouden neerleggen. Hierdoor zou het aan tal kamerleden beneden het door de grondwet voorgeschreven aantal dalen en zouden parlementsonthinding en nieuwe verkiezingen noodzakelijk worden, waarbij zou blijken, dat de meerderheid van het land achter het nieuwe politieke bloc van Rexisten en Vlaamsche nationalisten staat. Godloozen-congres in Moskou. De centrale raad der godloozen te Mos kou heeft besloten om op 9 Februari '37 een wereldcongres van godloozen en vrij denkers te Moskou bijeen te roepen. Men verwacht minstens 1600 afgevaardigden uit 46 verschillende landen. De agenda luidt als volgt 1. De stichting van een wereld-propa- ganda-bureau tegen iederen vorm van godsdienst. 2. Stichting van een internationalen bond van godloozen onder leiding van den Russischen bond van atheïsten. 3. Stichting van een internationaal fonds om den godsdienst te bestrijden. 4. Uitwisselen van ervaringen der ver schillende organisaties over aard en me thode van den strijd tegen den gods dienst. 5. Wederkeerige steun voor de organi saties der godloozen. Korte Berichten. Tot dusver zijn na den typhoon, die de Philippijnen geteisterd heeft, 546 doo- den geteld. Naar thans gebleken is, wor den nog 1045 personenvvermist. H. M. de Koningin bezoekt St. Jacobskerk en Willemskerk. H. M. de Koningin heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de Groote of St. Jacobskerk en aan de Willemskerk, met ■het oog op de vaststelling van de plaats, waar de kerkelijke bevestiging van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. Prins Bernhard zal geschieden. POSTVLIEGTUIG EEN UUR VROEGER TE BATAVIA. Met ingang van 20 October a.s. zal er een rechbstreeksehe aansluiting 'bestaan tusschen de Dinsdagmorgens en Vrijdag morgens te Batavia aankomende K.L.M.- vliegtuigen en den dienst van de K. N. I. L. M. op Semarang en Soerabaja. Daar toe zal het K.L.M.-vliegtuig een uur vroe ger dan oorspronkelijk vastgesteld, d.i. ten 0.5.00 uur plaatselijke tijd, uit Singapore vertrekken, waardoor de aankomst te Batavia 'eveneens een uur wordt ver vroegd en thans wordt 09.30 uur. De tus- schenlanding te Palembang heeft daar door uiteraard ook een uur vroeger plaats dan in de dienstregeling werd aangege ven. Door deze regeling wordt voorzien in een lang gevoelde behoefte. Ritsema- Stofzui gers geven groo- tere voldoening en eischen minder onderhoud. Zijn goedkooper in gebruik en lager in aanschaffing dan buitenlandsche machines. Reeds v. f 49.50 af FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) De Rotterdamsche Lloyd chartert schepen Uit Semarang meldt Aneta: De „Loco motief" verneemt dat de Rotterdamsche Lloyd, in verband met de groote vraag naar vracht uit Indië, twee vrachtsche pen van de Stoomvaart-Mij. „Triton" charterde; het stoomschip „Marken" is reeds in ballast naar Indië vertrokken, het tweede gecharterde schip zal vermoe delijk de „Walcheren" van deze maat schappij zijn. TOESLAG VQ0R NIEUWE WERKLOOZEN. In een zevental groote gemeenten. De minister van Sociale Zaken heeft gisteren een schrijven gezonden aan de gemeentebesturen van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Haarlem en Groningen, waarin wordt meegedeeld,, dat door hem is bepaald, dat ook aan de in hun gemeente gevestigde „nieuwe" werkloozen (dat zijn zij", die niet vallen onder de circulaire van 6 Oct. 1.1.) een toeslag zal worden gegeven, die in de plaats1 komt van de overgangstoelage, wel ke de andere werkloozen ontvangen. De bedragen van dien toeslag zijn als volgt vastgesteld: voor Amsterdam fl.50 per week voor georganiseerden en f 1.25 per week voor ongeorganiseerden; voor Rotterdam, Den Haag en Utrecht een uni form bedrag van f 1 voor beide categorie- en en voor Eindhoven, Haarlem en Gro ningen f0.75 voor beide categorieën. Voor de overige gemeenten is niets be paald. COLLEGE VAN REGEERINGSCOMMISSARISSEN. De Staatscourant van gisteravond bevat het Kon. besluit waarbij op zijn verzoek met ingang van 24 October eervol ontslag wordt verleend aan S. van Zwanenburg te 's-Gravenhage, als regeerings-commis- saris-commercieel adviseur en ails lid van het college van rege'eringseommissarissen, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, door hem in deze functies bewe zen; en waarbij wordt benoemd tot com mercieel adviseur van het college van re geeringscommissarissen, tevens advisee- rend lid van dat college, G. G. G. van Stolk te ''s-Gravenhage. DUITSCH—NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. Het A. N. P. meldt: De Nederlandsch'e monetaire maatregelen hebben een aan passing van de betalingsmogelijkheden voor het goederenverkeer wenschelijk ge maakt. De Duitsch-Nederlandsohe regee- ringscommis'sies hebben in een 'buitenge wone 'bijéénkomst te Berlijn over een der gelijke aanpassing gesproken, waarbij zij zich lieten leiden door het verlangen een verstoring van 'het olearingsvexkeer te voorkomen. Verder is overeengekomen de onderhan delingen over de vernieuwing van de ver- rekenïngsovereenkomst, welke in Septem ber te Hamburg zijn begonnen, in Novem ber weer te hervatten. Bovenstaand bericht is het gemeen schappelijk communiqué van de beide re- geeringscomim issi'es. DE HANDEL IN KOLONIALE WAREN. Toepassing van de vestigingswet gevraagd De landelijke organisaties van hande laren in koloniale waren Febowico beeft het bestuur van die organisatie gemach tigd te zijner tijd bij de regeering stappen te doen om de zoogenaamde vestigings wet voor de kruideniersbranche van toe passing verklaard te krijgen, tenzij als nog het behoefte-element in de wet mocht worden opgenomen. AFGIFTE RIJBEWIJZEN WORDT GECONCENTREERD. Sinds eenigen tijd streeft het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid er naar, de examens ter verkrijging van het rijvaardigheidsbe wijs van de kleinere plaatsen naar de grootere steden over te brengen. Wanneer in een kleine plaats een ad viseur bedankt of weggaat, wordt de func tie niet meer vervuld, als men kans ziet. de examens in een nabijgelegen grootere plaats te laten houden. Men heeft daarmee ook voor, de ge- Binnenland. Toeslag voor nieuwe werkloozen in zeven gemeenten. Onze eier-export. Kwaliteitscontrole op uitvoer van groen ten en fruit. Buitenland. Het naderend offensief bij Madrid. De rede van koning Leopold. examineerden aan een drukker verkeer te wennen. Het is niet in alle kleinere plaatsen mogelijk deze reorganisatie door te voeren, omdat er plaatsen zijn. die te ver van een grootere gemeente afliggen om de examinandi daar heen te kunnen zenden. Déze reorganisatie wordt gelei delijk aan ingevoerd. JHR DE JONGE GEOPEREERD. De toestand van den patiënt is bevredigend. Gisterochtend heeft de oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, jhr mr B. G. de Jonge, in het ziekenhuis aan den Goolsingel te Rotterdam de voorgenomen operatie met goed gevolg ondergaan. D'e toestand van den patiënt is bevredigend. Jhr de Jonge zal waarschijnlijk onge veer vijf weken in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. DUURDER MEEL VOOR DE FABRIKANTEN VAN BISCUIT. Naar het „Hld." verneemt heeft de re geering besloten, haar toezegging, om de door de gulden-depreciatie ontstane prijs stijging van tarwebloem aan de fabrikan ten en importeurs te vergoeden uit het Landbouwcrisisfonds, in te trekken voor de biscuit-industrie. Voor deze zal de bloemprijs dus stij'gen met twee gulden a een rijksdaalder. Tegenover deze prijsstijging der biscuit- bloem met rond 15 °/o staat, dat de ex portkansen voor dezen tak van nijverheid door de waardedaling van den gulden zijn verbeterd. Doch óók bedenke men, zegt het blad, dat voor biscuit-bloem f 2.75 minder bef fing wordt betaald dan voor broodbloem, waardoor de biscuit in een bevoorrechte positie verkeerde ten opzichte van de brood- en banketbakkers. Dit voordeel is thans tot eenige kwartjes teruggebracht. Eenige opleving in de Textielindustrie. De depreciatie van den gulden heeft, naar uit Enschedé gemeld wordt, ook op de Twentsche textielindustrie een gunsti- gen invloed uitgeoefend. Het aantal or ders uit het binnenland is veel grooter dan vroeger; ook de vooruitzichten voor den export zijn gunstiger. In verband hiermede is op verscheidene fabrieken de werkgelegenheid verruimd. In sommige fabrieken zijn meer arbeiders te werk ge steld, in andere kunnen personen, die slechts om de andere week arbeid had den, thans de volle week werken. Boven de verzonken landen van Roemerswaal. Men schrijft ons Hoe menigmaal, als we over de ver dronken landen van Roemerswaal en Lo- dijke varen, gaan onze gedachten terug naar de vervlogen eeuwen toen daar Roemerswaal de andere Zeeuwsc'he ste den naar de kroon stak. Jalouzie en naijver deden de kostbare gronden al meer verzinken, de dijken al meer verwaarloozen totdat in 1674 het lot van Roemerswaal voor goed was 'be slecht. Poorten en straatsteenen werden bij opbod verkocht, de laatste inwoners ver huisden naar Tholen of Bergen op Zoom, en der vaderen erf werd prijsgegeven. Hoe menigwerf had Prins Willem I bij de Staten van Zeeland aangedrongen op afdoende hulp ter bedijking van het eiland Reimerswaal. Maar naijver van Goes' en Zierikzee deden al 'die adviezen negee- ren. En als we dan met onze vaartuigen boven de doodenvelden van Roemerswaal en Lodijke drijven en de oesterkoTren 'boven zien 'komen, dan kijken we belangstellend of ze behalve oesters en slippers nog iets anders bevatten en een enkele maal vin den we resten van aardewerk of steenen of iets anders, dat ons herinnert aan de oude bewoners. Een hoogst enkele maal vinden we een gaaf potje, dat dan meest al een plaatsje vindt in 't museum in Middelburg. Dezer dagen toonde men ons een stee nen kruikje dateerende uit de 12de eeuw onzer jaartelling, wel zwaar geschonden, maar waar do dactyloscopische dienst zijn hart aan zou kunnen ophalen. De ner-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1