De S.D.A.P. en het Koningschap. De prijs van het brain brood. Last van verstopping MAANDAG 12 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. S3 Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. M.S.S. - cachets Belangrijkste Mieuws Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL ,T. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon 10.20. Losse nummorB 5 cent Advertentiën 30 cent per rcgol. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regol. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Wij hebben er reeds op gewezen, dat er bij de S.D.A.P. eenige kentering is waar te nemen, wat betreft haar houding tegen over het koningschap. Van die veranderde houding getuigt ook, wat de heer E. Boekman schrijft in de „Sociaal-Democraat", naar aanleiding van tot uiting gekomen bezorgdheid over het republikeinsche karakter der S.D.A.P. „Mag ik er aan herinneren, zoo zegt hij, dat in geen enkel beginselprogram van de partij ooit over de kwestie van koningschap of republiek een woord is gesproken? Behoorde het republikanisme tot het karakter van de partij, dan, zoo mag men verwachten, zou zij het toch wel eens, zooals niet in een program, dan toch in een congresresolutie hebben op genomen. Ook daarvan is geen sprake. Natuurlijk beteekent dit ook niet het tegenovergestelde, dat de partij dus altijd voorstandster was van het koningschap. Het beteekent alleen, dat de partij den vorm van het hoogste gezag in den staat nimmer als een principiëele aangelegen heid heeft beschouwd. Men zal toch goed doen dit in de dis cussie te bedenken. De S.D.A.P. staat tegenover het koning schap niet anders dan onze zusterpartij en in Engeland en Scandinavië. Alleen is men daar, geloof ik, wat verder dan hier, daar discussieert men niet meer over de vraag welk beginsel principiëel juister is in het gezicht van het feit, dat het in stituut van het koningschap goed werkt. In ons land is het niet anders. Het constateeren van dit feit de overtuiging ook, dat de republikeinsche staatsvorm op dit oogenblik een achter uitgang voor ons land zou beteekenen doet mij tegenover veel van wat als na- deelen van het koningschap worden aan gewezen en waarvan men ook erkennen moet, dat het nadeelen zijn, wat gelijk moediger staan. Die nadeelen betreffen trouwens vaak bijzaken. En of de erva ring met de hoofdzaken van de republiek nu zoo aanlokkelijk is?" Wanneer de heer Boekman hier zegt, dat de S.D.A.P. de zaak van het koning schap nooit als een principiëele aan gelegenheid heeft beschouwd, dan klopt dit toch niet geheel met de feiten. In elk geval heeft zij zich in woord en daad steeds gesteld tegen het koning schap. In zijn „Een halve eeuw van strijd" verklaarde de heer Schaper: „Onder het oude socialisme werd den arbeiders van begin af aan ingepompt de haat en de afkeer van den koning en de monarchie". En het „nieuwe" socialisme is in de zelfde lijn doorgegaan. In de Soc.-Dem. pers werden uitingen van Oranje-liefde stelselmatig bespotte lijk gemaakt, telkens weer bleek zelfs bij officiëele gelegenheden de minachting, die men in roode kringen1 heeft voor het Wilhelmus, tal van malen hebben zelfs roode raadsleden en wethouders hun af keer van het koningschap gedemonstreerd door weg te loopen of te blijven zitten en tot voor kort meenden de sociaal democratische volksvertegenwoordigers het aan hun rooden stand verplicht te zijn zich niet te vertoonen wanneer H. M. de Koningin bij de opening der Staten- Generaal haar grondwettelijken plicht kwam vervullen. In 1931 gaf dit den heer G. van Veen, tot voor kort een bekend lid van de S.D.A.P. aanleiding om de houding van zijn partij tegenover de Koningin aange nomen, te betitelen als kleinzielig, dom en gevaarlijk. Het kan niet anders dan tot blijdschap stemmen, als de S.D.A.P. begint haar kleinzielige houding te wijzigen, als ze haar domheid wat dit betreft erkent en als ze tot het inzicht begint te komen, dat het handhaven van de roode traditie niet zonder gevaar is. Verwoede strijd om Oviedo. De toestand in Spanje verandert slechts langzaam. De groote aanval op Madrid is nog niet begonnen. De gebeurtenissen te Oviedo toonen, dat de regeeringsgezinden nog lang niet ver slagen zijn. Via Madrid wordt uit Oviedo gemeld, dat de mijnwerkers die aan de zijde der regeeringstroepen strijden, het Ameri- kaansche plein hebben bezet. Men heeft den indruk, dat de opstandelingen zich stap voor stap terugtrekken en gedwon gen zullen worden zich te barricadeeren in het deel van de stad, waar de kathe draal en de kazernes staan, alsmede de wapenfabriek. In Oviedo spelen pantserauto's een groo te rol in den opmarsch van de regeerings troepen. De tegenslag voor de opstandelingen bij Oviedo leidt den aanval op Madrid weer af, want ze moeten de verdedigers van Oviedo te hulp komen. In den strijd om Madrid is geen wijzi ging van beteekenis gekomen. Het front der aanvallers strekt zich nu uit van Na- valperal tot Toledo, de verbinding tus- schen de optrekkende colonnes is tot stand gebracht. Intusschen heeft generaal Franco zijn hoofdkwartier van Burgos naar Salaman ca overgebracht. De „Almirante Cervantes", een kruiser der opstandelingen heeft in de straat van Gibraltar twee kustbewakingsschepen en een torpedoboot der regeering tot zinken gebracht. Naar het radiostation Teneriffe bericht zijn in de omgeving van Montoro drie vliegtuigen van de regeering door de op standelingen omlaag geschoten. VOLKENBONDSVERGADERING GESLOTEN. Nederlagen van Litwinoff. Dë zeventiende volkenbondsvergade ring en de vier en negentigste zitting vao den volkenbondsraad zijn Zaterdag beide gesloten. Daarbij leed de Rus Litwinoff drie ernstige nederlagen. Engeland, door Frankrijk ondersteund wist door te zetten dat zoowel de com missie van acht en twintig voor de vol kenbondshervorming als 't bureau der ontwapeningsconferentie niet zullen bij eenkomen, voordat aan Engeland de noo- dige voorbereidingstijd zou zijn gelaten voor een nieuwe conferentie van de Lo- carnomogendheden. Litwinoff had vooral ernaar gestreefd een nieuw Locarno te doen mislukken. Het is hem verder niet gelukt, dat de Spaansche kwestie tot onderwerp van discussie op de volkenbondsvergadering of in den volkenbondsraad werd gemaakt Eindelijk heeft Litwinoff een zeer pijn lijke nederlaag geleden, doordat de ze ventiende volkenbondsvergadering defini tief gesloten is en niet slechts verdaagd zooals hij gewenscht had. Litwinoff had een eenvoudige verda ging gewenscht. omdat daardoor de vol kenbondsvergadering ieder oogenblik we der zou kunnen bijeenkomen voor een be spreking van de Spaansche kwestie, waar op hij nog steeds stond. Bovendien zou een eenvoudige verda ging van de volkenbondsvergadering ten gevolge hebben gehad, dat de Abessyniërs tot September lid van de volkenbonds- veigadering zouden blijven, hetgeen Italië dus tot het volgende jaar September uit Genève verwijderd zou houden. Daarom ook wenschten Engeland en Frankrijk juist niet verdaging, doch definitieve slui ting. Bij een buitengewone volkenbonds vergadering moeten alle geloofsbrieven opnieuw onderzocht worden DE GEBEURTENISSEN OOSTENRIJK. Schuschnigg dictator. IN Zaterdag meldden wij reeds, dat de Oostenrijksche regeering had besloten den Heimwehr en alle particuliere weerforma- ties te ontbinden. Alle ministers zijn in het kabinet gebleven en zullen den eed van trouw aan bondskanselier Dr Kurt Schuschnigg afleggen. De politieke crisis, welke in Oostenrijk door het scherpe conflict in den Heim wehr, vooral rond de persoonlijkheden Starhemberg en Fey ontbrand was, is hierdoor eindelijk opgelost. Bondskanselier Schuschnigg is feitelijk dictator van Oostenrijk geworden. Inderdaad is de macht, ook de persoon lijke macht van Schuschnigg, aanmerke lijk versterkt al is Schuschnigg zeker niet de persoonlijkheid om een dictatuur naar Duitsch of Italiaansch voorbeeld in te stellen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat vorst Starhemberg plotseling uit Wee- nen zou zijn vertrokken. Hij zou zich naar het buitenland hebben begeven, doch men weet niet waarheen. Starhemberg heeft een proclamatie tot de burgerwacht uitgevaardigd, waarin hij verklaart: „De burgerwacht is- ontbonden. Ik be veel u, kameraden, en verzoek het dan ook dringend, blijft onder alle omstandig heden, wat ook geschieden moge, bezon nen en koelbloedig. Laat u onder geen omstandigheden verleiden tot eenig ver zet tegen de autoriteiten van den staat. Wie in dit noodlottig uur eventueele ont stemming misbruikt om op te hitsen tegen den staat en zijn autoriteiten is een verrader en misdadiger jegens het vader land, en jegens de burgerwachtgedachte." Zaterdagavond hebben eenige leden van de burgerwacht geprobeerd samen te scholen voor het parlementsgebouw, met het doel, te betoogen tegen de door den ministerraad genomen besluiten. Zij wer den evenwel direct verspreid. De Duitsche pers toont zich voldaan over het besluit tot ontbinding van den Heimatschutz in Oostenrijk. De „Angriff" zegt, dat deze organisatie en de persoon van Starhemberg de eenige factoren wa ren, die de goede betrekkingen met Duitschland in den weg stonden. Arrestaties Uit Insbriick wordt gemeld, dat in de laatste dagen 48 nationaal-socialisten wer den gearresteerd, die geprobeerd zouden hebben de nationaal-socialistische partij in Tirol te reorganiseeren. Dit zijn de eerste arrestaties van na tionaal-socialisten sedert de totstand koming van de OostenrijkschDuitsche overeenkomst van 11 Juli j.l. Ook is een aantal communisten ge arresteerd, die, naar men zegt, van Sov jet-Russische nationaliteit zijn en die op verschillende punten der grens Oosten rijk met behulp van valsche passen bin nen zijn gekomen. Zij verbleven te Wee- nen onder aangenomen namen en zouden getracht hebben te Weenen een commu nistisch propagandacentrum voor Oosten rijk en de aangrenzende landen te or- ganiseeren. Zij hadden speciale opdrachten om in Duitschland en Oostenrijk te werken. De gearresteerden hebben toegegeven, dat zij agenten van de Sowjet-regeering waren. Het is tot dusverre niet mogelijk geweest om hun namen vast te stellen, aangezien hun documenten allemaal vervalscht waren. HET DUITSCHE RIJKSCONGRES AFGELAST. Een verrassing. Te Breslau zou tusschen 16 en 18 Octo ber een „Reichskclonialtagung" plaats vinden. Geweldige demonstraties), vaandelmar- schen. fakkeloptochten, defilé'e en volks feesten waren voorbereid. Een uitvoerig program was reeds gepubliceerd. Tot al- gemeene verrassing is deze demonstratie afgelast op bevel van den Leider en dit wel naar het „Vad." uit goede bron ver nam op aandringen zoowel van Von Rib- bentrop als van het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken, welke instanties het oogenblik voor zulk een koloniale demon stratie niet gunstig achtten. Het zou een belasting zijn voor Von Ribbentrops aan vaarding van zijn ambt te Londen. Het koloniale congres van Breslau zal nu eenige weken later met een sterk ver anderd programma plaats vinden. ITALIË TEN STRIJDE BEREID. De Italiaansche ministerraad is Zater dagmorgen bijeengekomen onder voorzit- terscihap van Mussolini, die den raad in lichtte over de ontwikkeling van de mi litaire voorbereiding in den laatsten tijd. Het algemeen commissariaat van oor- logsfabricage controleert op het oogen blik 1200 fabrieken van oor logstuig. Voor zekere fabrieken, vooral die welke luchtvaartmateriaal ver vaardigen en vlootbenoodigdheden, is ver lof gegeven tot instelling van een werk week van maximaal 60 uur. Voor de nieuwe vliegvelden in de Po- vallei en langs de Adriatische en Thy- reensche Zee, op Sardinië en Sicilië is 40 millioen uitgetrokken. De werkzaam heden zullen nog deze maand beginnen. De bouw van toestellen is bevredigend, maar nog niet voldoende volgens het op gestelde plan. Fabrieken, die uitsluitend vliegtuigmotoren zullen vervaardigen, worden ingericht. Het lwchtvaartpersoneel wordt voortdurend uitgebreid. Het vlootpersoneel zal worden opge voerd tot gemiddeld 60.000 man. Op Itar liaansche werven zijn op het oogenblik verscheidene tientallen oorlogsvloot-een- heden in aanbouw. De nieuwe bewapening van het leger gaat regelmatig voort en zal binnen een reeds vastgesteld tijdperk vol tooid zijn. EEN EINDE AAN DE STAKING TE PALESTINA. Dë z.g. Hooge Arabische 'Commissie heeft besloten de staking van hedenmor gen 6 uur af te doen ophouden. Intusschen zijn Zaterdag nog verschei dene gevechten geleverd. Men Verwacht echter, dat na het be sluit van de commissie niet meer gevoch ten zal worden. De Arabische vorsten zullen een beroep op de bevolking doen om weer vreedzame toestanden te herstellen teneinde verder bloedvergieten te voorkomen. Gemeld werd reeds, dat de stakings moeheid bij de Arabische winkeliers ©n zakenlieden zeer groot was. Ook is dit het geval bij de plattelandsbevolking, die haar producten niet op de markt kan bren gen wegens de staking bij de verkeers middelen of wegens intimidatie. Een bijkomende factor is nog de uit putting van de fondsen der Arabieren, waardoor zij den laatsten tijd tekort aan ammunitie hadden. "Waarschijnlijk is dit wel de voornaamste oorzaak van bet feit, T. C.-tarwe teruggebracht op prijs van voor de devaluatie. Ter voorkoming van een verhooging van den prijs van bruinbrood is in over eenstemming met de maalbedrijven een regeling getroffen, waardoor een stijging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorkomen. Te dien einde zal de Tarwecentrale met ingang van heden, T. G.-tarwe voor dit doel beschikbaar stellen tegen een prijs van f 7.60, zijnde de prijs, die vóór 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voor waarde verbonden, dat de kleine mole naars deze tarwe uitsluitend kunnen ver krijgen in hoeveelheden, correspondeeren- de met hun Vitatarwebestellingen. De Vita zal daarvoor bij afsluiting van deze Vita-aankoopen bonnen beschikbaar stel len, welke recht geven een overeenkom stige hoeveelheid T.G.-tarwe, bij' de Tarwecentrale te betrekken. Voor de grootere vlakmolens en koog molens. die tevens ongebuild meel ma len, is een regeling getroffen, overeen komstig aan die, welke voor tarwebloem geldt. dat het in de laatste weken nogal rustig is geweest. In de steden zal dus het normale leven beginnen terug te keeren, maar 't zal nog vrij lang duren, voordat het banditisme op het platteland geheel zal zijn verdwe nen. Koudegolf in Noord-ltalië. In Noord-ltalië heersoht een koudegolf. Het kwik is in Varese bij Milaan tot 7 graden onder nul gedaald. In de Alpen dalen is een temperatuur van 10 graden vorst waaigenomen. Uit het geheele Al pengebied komen berichten over zwaren sneeuwval. De pot en de ketel. Naar aanleiding van de beschuldigin gen over schending der non-interventie overeenkomst, door Italië, neergelegd in het rapport van den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken en het drei gement der Sovjet-regeering. deze over eenkomst op te zeggen, heeft 'de Italiaan- sche gezant Grandi in de Londensche commissie een rede gehouden. Grandi vraagt dan ophelderingen over het zenden van gratis Sovjetolie naar Spanje, de aankomst van twee Russische hoofdofficieren te Barcelona, het verblijf van 40 Sovjetofficieren op het vliegveld Getafe, waar zij toezicht hielden op dé montage van dertig vliegtuigen, die over zee waren verzonden. In een der straten is een luchtafweerbatterij opgesteld, be staande uit de modernste Russische ka nonnen en bediend door Russen. In de haven van Antwerpen, zoo ver volgde Grandi, hebben Sovjetschepen in schepen met de Zuid-Amerikaansche vlag wapens en munitie, bestemd voor Spanje, geladen. Het Mexicaansche s.s. „Ame rica" heeft in een Spaansche Middelland- sche Zeehaven vaten kallumchloride, 410 vaten toluolen, 1400 blikken zwavlzuur gelost. Het Britsche schip „Barnhill" heeft op 2 October te Hicante kisten ge weren en patronen van Sovjetfabrikaat gelost. (Het zal alles wel waar zijn, maar wie zal zeggen, wat van Duitsche en Italiaan sche zijde aan de opstandelingen gele verd is?) Korte Berichten. i Naar aanleiding van de dezer dagen tot stand gekomen principieele samen werking tusschen de Rex-beweging en het Vlaamsch Nationaal Verbond wordt nader vernomen, dat thans ook bespre kingen worden gevoerd tusschen Vlaam- scbe nationalisten en het Verbond van Dletsche Nationaal-solidaristen verkort Verdinaso genaamd. De Belgische Kamer-afgevaardigde Jacquemotte, de leider der communis tische partij, is in den trein, die 'hem naar Brussel terugbracht, tusschen Luik en Tiriemont plotseling overleden. De Nieuw-Zeelaudsche aviatrioe Jean Batten is Zondag te 1.13 Greenwich-tijd te Port Darwin an Australië aangekomen. Met 24 uür en 16 minuten heeft zijl het record voor den afstand Engeland Australië solovlucht, dat op naam stond van den Australische vlieger Broadhent, verbeterd. Het congres van bet Zwitsersche vakverbond heeft in een vrijwel met al- gemeene stemmen aangenomen resolutie een samengaan of samenwerking met de communisten of met einder coimmuinis- tischen invloed staande organisaties van de hand gewezen. Hongerige wolven zijn binnengedron gen in dorpen in de districten Koejbysjef en Tsjeljabinsk. De wolven hebben twee kinderen en verscheidene stukken vee verscheurd. Om gezond te blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemti Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Üw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er óén I Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéél 't Is een vondst van Apotheker Dumonl. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per fcr.' ar ven 12 «tuJca 60 cent. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De prijs van het bruin brood. Verlaging bijslag voor gerst en rogge. Prinses Juliana en Prins Bernhard bin nenkort naar Duitschland. Distributie van onvermengde margarine. Buitenland. De gebeurtenissen in Oostenrijk. Volkenbondsvergadering gesloten. Oorlogstoerusting van Italië. Einde van de staking in Palestina. In Spanje wordt verwoed om Oviedo ge streden. DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. In tegenspraak met het bericht, dat H K.H, Prinses Juliana zich in den loop der volgende week naar Berlijn zou be geven, verneemt bet A.N.P. van bevoegde zijde, dat het in het voornemen van de Prinses ligt, in den loop dezer maand ge heel incognito eenige familiebezoeken in Duitschland te brengen. PRINS BERNHARD BINNENKORT, NAAR DUITSCHLAND. Prins Bernhard zal zich binnenkort voor eenigen tijd voor particuliere aange legenheden naar Duitschland begeven. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. Bij zijn beschikking van 9 Oct. heeft de minister van landbouw en visscherij be paald, dat de distributie van onvermeng de margarine aan werkloozen en armlas tigen voortaan ook zal geschieden aan hen wier gezin uit minder dan 4 kinde ren bestaat. OUD-GOUVERNEUR-GENERAAL DE JONGE. In het ziekenhuis opgenomen. De oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië jhr mr B. G. de Jonge, die naar men weet sinds1 eenigen tijd lijdende is, werd Zaterdag in het gemeentelijk zieken huis aan den Goolsingel te Rotterdam op genomen. in verband met de noodzake lijkheid van verdere medische behande ling. Zeer waarschijnlijk zal tot een operatie moeten worden overgegaan. In elk geval zal jhr Dó Jonge geruimen tijd ver moedelijk wel 5 weken in het zieken huis moeten blijven. Naar wij bij de terugkomst van den gewezen gouv-generaal hebben gemeld, heeft dr G. W. N. Rotter verklaard, dat jhr de Jonge lijdende was aan aderont steking. VERLAGING VAN DEN BIJSLAG VOOR GERST EN ROGGE. Dë regeeringspersdienst meldt: D'e mi nister van landbouw en visscherij heeft besloten, in verband met de tengevolge van de depreciatie van den gulden geste gen prijzen van de granen, de bijslagrege ling voor gerst met ingang van Maandag a.s. buiten werking te stellen. Voor rogge zal de denaturatiebijslag en dusi ook de monopoliewinst op ongedena- tureerde rogge, eveneens met ingang van dien datum, verminderd worden met f 0.50 per 100 kg. Pensioenactie zeemacht. Dë ledenvergadering van den Bond „Pensioenactie Zeemacht" heeft met al gemeens stemmen een motie aangenomen waarin het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat volgens recht en billijkheid, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1