DE ZEEDW AKKERsKIOOSTERBALMM De van ouds beroemde en beproefde AkkeriKbosterbalsem ALS DE LIEFDE RIJPT leder pak HONIG's VERMICELLI HOIir. ^BOUILLONBLOKJE GRATIS TWEEDE BLAD Voor den Zondag Gemengd Nieuws Wat er deze week voorviel blijft ongeëvenaard: als won d" mid del, als wrijf-middel, als huid -middel. het beproefde huismiddel FEUILLETON VAN ZATERDAG 10 OCTOBER 1936, Nr 9. KOM TOT DEN HEILAND. Zoekt den Heere, terwijl Hij te vinden is. Jes. 55 6. Aan zoekers ontbreekt het niet in onze dagen. Er wordt veel gezocht, maar met het zoeken van den Heere wordt vaak weinig ernst gemaakt. Ja, men wil nog wel vragen naar den Heere, maar nu niet. Want immers, als God tegenwoordig- is, dan gaat Zijn oordeel ook over onze da den. En omdat we den band met de zonde niet finaal willen verbreken, is er ook niet het rechte zoeken naar God. Daarenboven zijn er dan nog soms de zaken, die alle zorg eischen en allerlei andere omstandigheden, die als een ver hindering kunnen gelden om God den Heere te zoeiken met een volkomen hart. Totdat het eindelijk vastloopt. Want God de Heere laat niet met zich spelen. Als wij zonder Hem onzen weg willen gaan, dan zal Hij ons ook aan onszelf overlaten. En dan komt de ellende. Zooals bij Is raël, dat om zijn zonden in ballingschap werd weggevoerd. Niet anders is het in ons leven. Als wij: den Heere verlaten en Hem den rug toekeeren, dan staan we alleen en worden we ten prooi aan allerlei kwaad, dat ons omringt. Dan worden we geleid door donkere wegen. Maar als we dan in zulke ©ogenblik ken onze zonden belijden en erkennen, dat de Heere ons verlaten heeft omdat wij Hem hebben losgelaten, dan laat Hij: ons ook nu nog toeroepen: Zoekt den Heere, terwijl Hij te vinden is. Maar kunnen wij dat? Mogen wij dat? Getuigen onze zonden niet tegen ons? Doch hoor: weer klinkt de roepstem der eeuwige ontferming: „De goddelooze verlate zijn weg en de ongerechtige man zijn gedachten, en 'hij bekeere zich tot den Heere, zoo zal Hij zich zijner ont fermen. Gelooft dan Zijn heil- en troostrijk woord. Zoekt den Heere, terwijl Hij te vinden is. Roept Hem aan, terwijl Hij nabij is. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Zoo naar het uiterlijk te beoordeelen, hebben de diepingrijpende regeerings- maatregelen op monetair gebied, geen stadgenoot uit het evenwicht geslagen. Met kalmte wacht men de verdere ont wikkeling der dingen af. Het schijnt wel dat de rustige toespraak van onzen Mi nister-President, in groote mate de rust heeft bevorderd, en veel onrust in de kiem heeft gesmoord. Heel velen, ook niet- partijgenooten, hebben bewondering voor het kunnen van minister Colijn, en heb ben daarvan uiting gegeven in de laatste twee weken. Uit gesprekken, de laatste dagen ge voerd is mij gebleken, hoe groot de in vloed van de bekende Maandagochtend rede op velen is geweest. Zoo bleven prijsverhoogingen van verschillende arti kelen tot nog toe achterwege, die anders reeds tot stand waren gekomen. Van iemand hoorde ik deze merkwaar dige woorden, sprekende over bovenbe doelde gebeurtenissen: het was voor mij of een vader een ernstig woord tot zijn groot gezin sprak, zoodanig, dat het daarin direct weerklank vond. In de pers is er reeds op gewezen, dat de wijze, waarop ons volk in het alge meen heeft gereageerd, gekenmerkt door kalmte en bezonnenheid, zelfs tot in het buitenland respect heeft afgedwongen. Het leven gaat zijn gewonen gang, of er niets bizonders gebeurde. De winkels worden niet bestoi md, er wordt niet ge hamsterd, de spaarbanken worden niet leeggehaald, de loonen vliegen niet naar hoven, men gaat naar school en men trekt steun, aanbestedingen gaan door en men verkoopt huizen, op sommige plaat sen wordt iets meer verwerkt en verhan deld en op bijna alle gemtK-^'^ke bu- reux slaakt men evenveel zuchten over de onderhanden zijnde ontwerp-gemeente- begrooting als in vorige jaren. Gelukkig, zult ge zeggen, de eenige ma nier om er weer boven op te komen. Dat laatste is het ideaal dat blijft wenken, en nu zijn we dan op den goeden weg, vol gens sommigen. Dit brengt me op de gedachte van de straatnaam wijzigingen die ons te wach ten staan, zooals ik dezer dagen las. Eenige rationalisatie op dat gebied zou niet kwaad zijn. Wie een Middelburgsch stratenplan voor zich neemt, krijgt den indruk, dat men destijds met 'n strooibus met straat namen gewerkt heeft, om er toch maar zooveel mogelijk kwijt te raken. Om eens een voorbeeld te noemen. Wij hebben hier een haven. Vrijwel kaarsrecht. Aan weers zijden van die haven een straat van en kele honderden meters. Aan de ééne kant is die straat in zes denkbeeldige stukjes geknipt en ieder stukje heeft een naam. Aan de andere kant is het iets beter. Daar was men niet de helft tevreden. Stel u dus voor, een rechte of vrijwel rechte straat en daarvoor zes opeenvolgende verschillende straatnamen. Na iedere dwarsstraat, die er in uitmondt veran dert de straatnaam. Begin maar te loo- pen vanaf de Spijkerbrug. Ge krijgt dan eerst de Rouaansche kaai, dan de Bier kaai, nog drie stappen, dan de Londen- sche kaai, nog eenige meters en ge zijt op de Houtkaai, dan nog Turfkaai en ein delijk, Nieuwe Haven, en kijkt ge dan om dan is heuisch het beginpunt nog niet uit het gezichtsveld verdwenen. Wie hier evenwel verandering zou wagen te bepleiten, zou nooit meer door echte histirici worden aangekeken. Nog een andere merkwaardigheid op Middelburgsch straatnaam-gebied is de volgende. Verschillende doodgewone stra ten hebben de aanduiding van „lange" voor zich. Zijn evenwel heelemaal niet lang. Zelfs niet met de noodige fantasie, lang te noemen. Noodwendig moet dan natuurlijk het „lange" door de tegenstel ling „korte" gevolgd worden en zoo werd een lange (I) straat iets opgekort om er nog een „korte" bij te krijgen. B.v. wij hebben een St Pieterstraat. Die aandui ding vond men destijds waarschijnlijk on voldoende. Men zette er het woord „lan ge" voor en voor de laatste (of de eerste) drie woningen in diezelfde straat, die heelemaal niet lang is, moest de straat „Korte St Pieterstraat" heeten. Is dat nou bespottelijk of niet? Hetzelfde met Lange en Korte Singelstraat, idem Gist- straat, Breestraat, Gortstraat enz. enz. met uitzondering van Langeviele, daar is men de korte zeker vergeten. Wie brengt 'hier de noodige vereenvou diging aan? Als steeds, STENTOR. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. KOMT ER PRIJSVERHOOGING VAN ZUIDVRUCHTEN? Loopende contracten blijven van kracht. Naar het Hdbl. te bevoegder plaatse vernam, heeft de regeering aan het hoofdbestuur van de Nederlandsohe Ver- eeniging voor den handel in gedroogde zuidvruchten, specerijen en aanverwante artikelen medegedeeld, dat h.i., mede in verband met de wet tegen prijsopdrijving de loopende contracten dienen te worden nagevolgd. Het bestuur der vereeniging heeft dadrop den leden geadviseerd de loopende contracten wel uit te voeren. Op het oogenblik heeft de regeering verder met deze zaak geen bemoeienis, maar mocht er tussohen een verkooper en kdoper van gedroogde zuidvruchten nu een conflict ontstaan over het tussohen hen loopende contract, dan zou het kun nen wezen, dat de regeering ingrijpt aan de hand van de wet tegen prijsopdrijving, wanneer althans zou komen vast te staan dat in zoo'n geval inderdaad tegen deze wet zou worden gezondigd. Ter verduidelijking zij er op gewezen, dat wanneer er aanleiding is tot prijs- verhooging en dat staat ter beoor deeling aan de regeering de prijs dan inderdaad kan verhoogd worden. Maar tot op dit oogenblik blijkt er bij de re geering over gedroogde zuidvruchten nog geen klacht te zijn ingekomen. band met het feit, dat op het baanvak HarmeienWoerden slechts over enkel spoor wordt gereden, was er eenige ver traging, doch deze was van zeer geringe beteekenis. Het opruimingswerk va<n de bij het spoorwegongeluk bij Woerden vernielde rijtuigen is thans zoover gevorderd, dat na gisteravond acht uur over twee spo ren kon worden gereden. Dientengevolge kan de dienst thans weer zonder vertra ging van beteekenis functionneeren, •—Smokkelen van mar garine. De margarine-smokkelarij aan onze Zuidgrens is weer in vollen gang, nadat deze na de devaluatie van den gulden eenigen tijd stil heeft gele- faljwondw Brandwond** want dit it kat bijzonder© voordaal van Akkar't Kloosterbalsem! een verratsend snelle wond-zuiverende en wond-heelende werking tonder litteekem en tegelijkertijd een won dere uitwerking op spieren, weefsels an ge wrichten. Daardoor bijzonder doelmatig bij kneuzingen en dergelijke verwondingen. Alt wond-middel onmiddellijk verzachtend, tuiverend en genezend bij oude en nieuwe wonden, iweren, brandblaren, ontvellingen, inieoten-beten, uitslag, dauwworm, tonne- brand, wintervoeten, winterhanden, schrale huid, springende handen, doorrijden en won de- of doorgeloopen plekken, aambeien, ens. Als WTijfmiddel ongeëvenaard tegen pijn in spieren en gewrichten, rheumatische aan doeningen, spit in den rug, stijve nek, spier- v©Trekking en, stramheid in de ledematen, sadelpijn, verstuikingen, heupjicht, enz. enz. Overal verkrijgbaar I Doosje van 10 Gram 35 oent, Potten van25 Gram 62'/j cent, 50 Gram f. 1.04 en 100 Gram f 1.82. Da groota potten zijn voordealiger I UMamutak Spil la du rug Spierpijn Wintervoeten /Ti» Helden van d e n nacht. Gisternacht hebben onbekende daders ge meend, uiting te moeten geven aan hun politieke gevoelens, door wederom het borstbeeld van Herman Heyermans in het Leidoche boschje te Amsterdam te be smeuren. Zij wierpen een hoeveelheid zwarte vernis over het beeld, waardoor vooral de oogen en de neus bevuild wer den. Het 'politiebureau werd omstreeks kwart voor vier gewaarschuwd, dat het •borstbeeld het weer had moeten ontgel den. De moedige daders waren toen na tuurlijk reeds met de stille trom vertrok ken. De stadsreiniging droeg er zorg voor, dat slechts korten tijd later de sporen van deze laffe euveldaad verdwenen waren. Het spoorwegongeluk bij Woerden. Gisteren hebben de trei- nen tusschen Utrecht en Gouda van het begin van den dienst af weer normaal volgens de dienstregeling gereden. In ver gen. Het bedrijf is intusschen toch nog loonend, want van een doos van 6 kilo, welke men in België koopt voor f2.25, (men smokkelt uitsluitend met doezen), weet men in ons land f 4 tot f 4.50 te ma ken. Onze ambtenaren zitten echter ook niet stil, en wisten gisternacht in Leer de, Geldrop en Aalst, resp. 60, 90 en 100 K.G. margarine in beslag te nemen. Vrachtauto met kost bare lading verbrand. Vrij dagmorgen is op den rijksweg Rotterdam Gouda onder de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssl, een met antieke meubelen beladen truc met oplegger volkomen uit gebrand. De auto werd bestuurd door ze keren G. van 'tV. te Rotterdam en was op weg naar Winterswijk, waar de antie ke meubelen, die een vrij groote waarde vertegenwoordigden, moesten worden op geslagen. De bestuurder wist zich nog bij tijds in veiligheid te brengen. De schade wordt ten deele door verzekering gedekt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar dit ongeluk. Ingezonden Mededeeling. Uit het Engelsch. 107) o— „Het was op een zomermorgen, even zonnig en vroolijk als vandaag. Er preekte een vreemde dominee; zijn tekst was: „Geef den Heere Uwe tienden". Dat wa ren de tienden van alles, zei hij, van ons leven, ons zelf, onze tijd, ons geld. Ik had in die dagen niet veel geld, maar het trof mij diep. Ik 'ging naar huis met het vaste voornemen het te doen." „Ik vertelde mijn voornemen aan Job, doch hij lachte er om. Wat het geld be trof liet hij mij echter veel de vrije hand en ik meende juist met de tienden van mijn geld te moeten beginnen. Ik had een klein doosje op den schoorsteenmantel staan en elke week deed ik er het tiende van mijn huishoudgeld in. onverschillig wat het was. D'e volgende week bracht hij slechts 10 shilling thuis, doch trouw of ferde ik er aan den H&ere, en ofschoon we wel eens honger leden, ik kwam er nooit aan. „Maar de weken daarna, kinderen, was een moeilijke tijd voor Leathergate. de fabriek van Farren was gesloten. Uw ouders, Mevr. Scriven, woonden in dien tijd in een eenvoudig huisje, hier in de buurt. Je moeder leefde met de men- schen, die gebrek Lden, mee. Ze moge niet van hooge afkomst zijn geweest, ze was in haar optreden een echte dame, en ze wist het haar plicht, met heide handen te geven. Daarom had zij een goede plaats in de harten van alle Leathergaters." Er blonken tranen in Sylvia's oogen. Juist de laatste tijd had ze veel aan haar moeder gedacht sinds ze zelf moeder was geworden. Juffr. Waggitt ging voort. „Die week bracht Job maar drie-en- een-halve shilling thuis. Toen de huur be taald was, bleef er nog juist één shilling over. Ik zonderde die week niets af voor den Heere. Ik voelde mij diep ongelukkig; waar Job het geld weghaalde begreep ik niet, doch Job kwam eiken dag dronken thuis. Ook de daarop volgende week werd het niet beter en op dien Zaterdagavond wilde hij mij te lijf met de pook." „En dat w'as niet een prullig, verguld dingetje, zooals je ze op de bazar ziet. Neen, het was een echte stalen, die je voelde als je er een slag mee kreeg. Job kreeg zelf nog meer den söhrik dan ik". „Maar de drank was in hem en mijn geduld w'as uitgeput. Ik voelde mij ver nederd, ofschoon niemand getuigen van de scène was geweest. Wat er wel gebeurd zou zijn als er op dat oogenblik niet op de deur gelklopt was, weet ik niet. Ik werd geroepen 'bij de kleine Jimmy Stokes, die met kroep te bed lag, zijn moeder dacht dal hij het niet halen zou. Ik maakte in dien tijd dikwijls zelf diankjes klaar. Ik iheb vaak met schaamte gedacht aan wat Dr Tancred wel zeggen zou, als hij al mijn fleschjes en potjes zien zou, maar hij is te zeer heer om er veël van te zeggen. Het was een regenadhtigen en stormachtigen nacht maar ik zou gegaan zijn, ook al was ik tot op mijn 'huid nat geworden en een koorts hebben opgeloopen. Ik zou op dat moment het liefst nooit weer naar Joh teruggegaan zijn. Ik nam mijn cape zoo'n heerlijk rui me, waar je alles onder kunt stoppen en vertrok. Het was tegen middlernacht toen ik terugkwam en daar lag Job in den hoek bij den schoorsteenmantel zijn roes uit te slapen". Maar hij was niet alleen. Naast hem zat de predikant die gepreekt had over het geven. Hij was juist in de st&d ge weest, had Job op straat gevonden en hein. t'huis gebracht. Ik keek van de één naar de ander en wist niet wat te zeggen. Ik voelde een groote minachting voor mijn man in me opkomen". „Juffrouw Waggitt", zei de dominee, 1 alsof het zijn d'agelijksch werk was zulke baantjes op te knappen en dit avontuur bij zijn avondwandeling behoorde, „deze man moet van een zekeren ondergang gered worden. En u en ik moeten dit doen Wil't u helpen?" „Of ik helpen wil"' antwoordde ik spot tend. „Kan de zon ook 's morgens onder gaan en des avonds opgaan? Job is niet meer te redden". „De predikant ging naar hem toe en lei de hand op de schouders van den be- schonkene o, jullie zouden in hem nooit Joh hebben herkend". „Wij samen moeten hem redden", zei hij weer. „Wij. moeten onszelf voor hem opofferen. Wilt u het nog eens met hem prObeeren, als ik het ook doe?" Ik schudde mismoedig het hoofd. „Neen", zei ik. „Een Smiles leent zich niet, om zich tot een heest te verlagen. Wij zeggen maar: een mensch moet zich zelf respecteeren. Als u dwaas genoeg bent zich voor hem op te offeren", zei ik, „moet u het weten. De doe het niet". De laatste twee weken zijn voor onze regeering lang geen gemakkelijke ge weest. Nu de gouden standaard moest worden losgelaten, eischt het heel wat zorg en inspanning om de prijsstijging tot het werkelijk noodzakelijke te beper ken. Zeer waarschijnlijk zouden er zon der het ingrijpen der regeering tal var artikelen onnoodig duurder zijn gewor den. Het is te begrijpen, dat eiken dag onze Ministers in vergadering bijeenko men om onder het oog te zien, welke maatregelen weer noodig zijn. Waar hier of daar de prijzen voor eerste levensmid delen dreigen te stijgen, onder invloed van de prijzen op de wereldmarkt, daar tracht de regeering door b.v. wijziging in de heffingen te brengen, dat tegen te gaan. Ook ging zij er toe over, enkele contin- genteeringen in te trekken, daarmede te vens een voorbeeld aan andere landen gevende. Als nu dit voorbeeld eens door die anderen werd nagevolgd, als men de mooie woorden, ook deze week weer in de Volkenbondscommissie te Genève gespro ken, in daden ging omzetten, dan pas zou wellicht eenige economische verbetering in'reden, want men moet vooral niet zoo naief zijn, om te denken, dat de devalua tie alleen de crisis zal doen ophouden. Eerst zal er verandering in de mentali teit der volkeren, in de handelspolitiek, moeten komen. Dé resolutie welke Engeland en Frank rijk in de tweede commissie der volken- bondsvergadering hebben ingediend, dringt aan op het verzwakken en zoo spoedig mogelijk afschaffen der tegen woordige stelsels van contingenteering en deviezen-controle. Maar met concrete voorstellen om in onderling overleg daar mede een begin te maken, is nog niemand gekomen. Allerwegen houdt men slagen om den arm. D'e toestand blijft dus nog ingewikkeld genoeg, en het is nog lang geen tijd om victorie te kraaien. Dat de gebeurtenissen op monetair ge bied de liefde van ons volk voor het Oran jehuis niet hebben gedoofd, is gisteren wel gebleken bij het bezoek, dat de Ko ningin en het verloofde paar aan Rotter dam brachten. Het enthousiasme was niet minder groot dan in Den Haag en Amsterdam. De uitingen van blijdschap en aanhan kelijkheid zijn onder ons volk zoo echt, zoo hartelijk, zoo ongekunsteld, anders dan in sommige andere landen, waar huldebetoon vaak op commando gaan moet en waar men zich uit vrees voor represailles niet durft te onttrekken. Dé strijd in Spanje duurt nog in volle hevigheid voort. Het heet nu, dat de kring om Madrid is gesloten en dat de cpmarsch naar de hoofdstad spoedig is te verwachten. D'eze burgeroorlog heeft een eenigszins gevaailijker karakter gekregen door de houding van Rusland, dat, ondanks de moeilijkheden in eigen home, heeft laten weten, dat het zich niet langer gebon den zal kunnen achten door de overeen komst van non-interventie in Spanje, in dien niet onmiddellijk maatregelen wor den genomen om te beletten, dat deze overeenkomst wordt geschonden. De Rus sische regeering maakt gewag van drie duidelijk omschreven gevallen van schen ding, waarbij Portugal, D'uitschland en Italië in het geding zijn, en eveneens van de verklaringen van ooggetuigen, waaruit zou blijken, dat levering van wapens aan de opstandelingen via Portugal op groote schaal aanhoudt. Het protest van Moskou blijkt onge rustheid te wekken. Inderdaad geeft het daartoe alle reden, omdat het de voorloo- per zou kunnen worden van een nieuwe verscherping van de politieke verhoudin gen in Europa. De laatste berichten uit het Verre Oos ten luiden weer optimistisch. Voor het eerst in de geschiedenis der overigens nog jonge Chineesche republiek hebben ae centrale autoriteiten te Nanking de tanden laten zien, en onmiddellijk heeft de Japansche diplomatie een veel gere serveerder houding aangenomen. Waarmede allerminst gezegd is, dat Tokio zijn verder-strekkende imperialis tische doeleinden opgegeven heeft. „Hij zei geen woord meer en ik voelde me eigenlijk niet op mijn gemak. Maar ik wachtte en hij wachtte en ein delijk ontwaakte Job. Hij praatte eerst nog wat dronkemanstaal, maar de domi nee had hem spoedig heelemaal nuchter. Hij maakte hem met eigen hand sterke koffie klaar, terwijl ik er maar suf en werkeloos bij zat. Maar den geheelen tijd klonken mij de woorden, die hij dien Zon dagmorgen gesproken had, in de ooren: „Liefde is offeren. Liefde is een offer brengen. En dat offer bestaat niet alleen in geld, kinderen, denk dat niet". „Toen Joh weer heelemaal nuchter was knielden zij sainen neer, doch ik bleef 'hooghartig van verre staan en verhardde eens als Farao mijn hart. Ik wilde niet toegeven. Ik zag de predikant een stuk papier nemen en beiden hun namen er op schrijven. Maar ik had geen rustig oogenblik meer, dag noch nacht. En Job hij streed met leeuwenmoed, en ik stond hem niet terzijde in dien strijd. De tijden werden nog slechter, doch er kwam geen druppel drank meer over zijn lippen. Kin deren, je vindt het misschien slecht van me, maar eerlijk gezegd speet het me. Ik had zoo graag tegen hem willen zeggen: „Heb ik 'het niet gezegd?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5