1 4 Oproep tot gehoorzaamheid. Stand. /N EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Het huwelijk van Prinses Juliana. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51 e JAARGANG Ho, 0 1 Gehuwd: 3, Bas- I. jm. en Wilhel- 120 j. jd.; 8, Otto I Verhagen, 40 j., Ivan Aaltje van la Lamain, 18 j. |ers, 28 j. jm. en boord. 28 j. jd.; jm. en Elizabeth DIIDni Bieten rooien m UKUL tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. Binnenland iling van de f i d.; J. V. W. en irecht, idem. |>d to Vlissingen: of 2 d. Goes, f 8 of 8 d. anning von den van liedjenan- Ige domicilieerd te |iwd: J. H. Ott, 19 j.; B. G. Sor- iLems. 20 j. ff geb. Huitema, Reuling, z.; H. d.; G. P. van de Dagelinckx keg, 62 j., vrouw Isse, 77 j., ongeh. (V. C.) -7 October. Ondertrouwd: L. L C. Acda, 20 j. iDamme geb. van |Tissink geb. Ba- (V. C.) Oct. perieden: J. van van L. Gabriëlse. (M. G.) Id Sept. Teeltje, d.v. Iman de Bronne; 19, larinus Adriaan |Gornelia van de Wisse van de Kjnse. Ie Reinho-udt, 61 ke. |Jan Cornelia Jo- te Hoedekens»- loute, 26 j. jd. z. v. Louwerus kina van Schaik. Fierloos en Le- ohannes Jan, z.v. Jobina de Jonge; I. Jan Moelker en |22. Hubertus Jo- Ars en Adriana |ik Polfliet, 96 j., Westdorp; 29, frouw van Johan- 7, Jacob, z. v laatje Krijger. jMol, 25 j. (over- lenoote van Jan Jtrouwd: Adr Ku- (dlegange; G. An- Castel. It, 26 j. jm. en P. |4, Johanna Cor- ries Adriaan var luberta Janse van Jtje Marina, d. v. la Blok. leboren: 16, Pie- filjaam Nijsse en it. 68 j., echtge- ven de Ven. Mario us Barend leer Aienéskerke >p 't Hof, 32 j. ma Mar in us van loer Areodskerke 20 j. 1: S. Akkerdaas, rró; M. van Kle- (M. G.) >uwd: J. Alewijn- 23 j. >b. Bassie, d.; A'. z.; G. Boone geb. (V. G.) EERBERICHT. van 10 Oct. 1936: oord-Oostelijke tot licht tot half of veer, weinig ver- r. liddag 3 u. dag 3 u.: 771. fietsen: (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. ,T. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg. Goes cn Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertontiön 30 cont por regel. Ingozondon medcdcolingon 00 cent per regel. Kleine Advcrtcntiün Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.8B. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het concept-verkiezingsmanifest 1937 richt het Centraal Comité van de Anti revolutionaire partij zich met het oog op de komende stembus tot het Nederland- sche volk met een oproep tot gehoorzaam heid aan God en Zijne ordinantiën, en mitsdien tot onderdanigheid aan de Over heid als Goda dienaresse en tot het weer vastzetten van de Christelijke grondsla gen voor het Nederlandsche staats- en burgerleven. Deze oproep is geheel in overeenstem ming met de door de A. R. partij heieden beginselen. Haar program begint toch met de be lijdenis, dat zij de bron van het souve- reine gezag niet zoekt in den volkswil, maar alleen in God. Zij belijdt ook voor het staatkundige leven de eeuwige begin selen die in Gods Woord geopenbaard zijn en zij eert de Overheid als dienaresse Gods. In deze belijdenis komt de groote te genstelling die heel het leven en ook de staatkundige verhoudingen beheerscht, tot uitdrukking. De groote vraag waarom het gaat in heel het leven, ook in den politieken strijd is deze, of de mensch al d'an niet gebon den is aan de ordeningen, die God in Zijn Woord heeft gegeven, of de Overheid al dan niet door God is ingesteld en of wij haar in den diepsten grond hebben te zien als een dienaresse van het volk, van mensohen, dan wel van God. Het gaat altijd weer om de vraag of het publieke leven zich heeft te gronden op den wil des menschen of dat het zien te richten heeft naar de ordinantiën des Heeren. Op deze vraag wordt door alle partijen der linkerzijde eenstemmig geantwoord, dat men Gods Woord als regel en richt snoer voor het openbare leven verwerpt en dat de mensch wat dit betreft auto noom is. Nog altijd vindt in breede kringen weerklank de bekende uitspraak van wij len Mr Gort van der Linden: „Le liberale politiek vindt haren grond in het gezag der menschelijke rede. De vrijzinnige richt staatsregeling en bestuur overeenkomstig zijne idealen van 's men sohen waarde, uitsluitend naar de uit spraken van het verstand". En: „Naar liberale beginselen heerscht de rede op permachtig. In alle omstandigheden be slist zij alleen in 'hoever het gezag voor allen wordt uitgeoefend". Of zooals Mr van Houten het uitsprak: „Wij erkennen noch een -openbaring als kenbron van waarheid en recht, noch het gezag van eenig kerkelijk orgaan; ons Staat slechts de rede ten dienste, bij wier licht wij -de uitingen van den volkswil in het heden en verleden waarnemen, hare vermoedelijke gevolgen overzien, geluk en welvaart trachten te bevorderen en leed af te wenden. Niet het zoogenaamde „Woord Gods", maar om eens de taai der geloovigen te gebruiken, het geschenk Gods, -dat wij in onze rede 'bezitten, is de lamp voor onzen voet". Tegenover deze nog altijd van vrijzinni ge zijde gehuldigde opvatting, plaatst het verkiezings-manifesit de belijdenis, d'at God de Heere de Schepper is van alle dingen, dat Hij op al wat Hij schiep, rechten heeft, dat Zijne wetten en veror deningen op elk levensgebied erkenning behooren te vinden. „Er is om met Dr A. Kuyper te spreken - niets op aarde, van den vlin der, die in het bloemperk zweeft, tot den machtigsten monarch die op den troon zit, of God almachtig beheerscht alle le ven, riep aller leven en alle levenskracht tot aanzijn, heeft voor alle leven Zijn wil verordend en beschikt over aller leven vrijmachtig naar Zijn Goddelijk bestel. Alle creatuuriyk leven, alle persoonlijk leven, en zoo ook alle 'actie in maatschap pij en Staat, -heeft Zijn eere te dienen, Hem te gehoorzamen en op-dat alle mensch Zijn wil zou kennen, heeft Hij dien wil geopenbaard niet enkel in natuur en historie, maar ook in Zijn heilig Woord". Miskenning van dit recht en gebod Gods kan niet anders dan noodlottige ge volgen hebben, zooals dat in de historie ook altijd weer is gebleken. Wij leven in een verdwaasde wereld, vol verwarring, waarin de stoffelijke en geestelijke nood voortdurend grooter wordt. De machthebbers zien voor hun o-o-gen, dat het naar den afgrond gaat, en dat de toestand met den dag meer gespannen wordt, maar zij weigeren zich te bekee- ren en te luisteren naar wat Gods Woord voor het leven der volkeren leert; de macht en het belang worden gesteld bo ven het recht en de 'beoefening der ge rechtigheid. En hetzelfde geldt ook van -het natio nale leven. Als er niet komt een weder- kee-ren naar het Woord des Heeren en een leven naar Zijne ordinantiën, dan kan het niet uitblijven of wij zinken steeds dieper weg. Niemand ontkent, dat de nood hoog gestegen is, maar dat verhin dert niet, dat steeds krachtiger weerklinkt de roep van hen die zeggen: „Geen nood, wij redden 't zonder Hem". Er wordt van alles bedacht: de dicta tuur van de straat en de dictatuur van den Staat, maar bij alle uiterlijk ver schil is er deze innerlijke overeenkomst, -dat men den mensch blijft stellen bóven God. En het is daarom, dat het ontwerp-ver- -Mezingsmanifest van de A. R. partij be gint, met bij vernieuwing -het Nederland sche volk op te roepen tot gehoorzaam heid aan God en Zijn ordinantiën. Gehoorzaamheid aan God. Dit houdt in onderdanigheid aan de overheid die als Gods dienaresse wordt erkend en afwij zing van alle revolutionaire beginselen, die het gezag van de Overheid ondermij nen, onverschillig of die beginselen ge propageerd worden door Nationaal-Socia- listen of door Communisten. 'Maar 't -houdt dan ook in, dat weer wor den vastgesteld de Ghristelijke grondsla gen van het Nederlandsche staats- en burgerleven, die in onze dagen aan zoo hevige aanvallen blootstaan. Gehoorzaamheid aan God. Als we in het licht van dien eisch den politieken strijd zien, dan wordt het alles veel lichter en ruimer en grootscher. Immers, dan gaat het niet meer om kleinigheden, om persoonlijke belangen, maar dan gaat het o-m de eere van den Koning der koningen, naar Wiens wil ook het Nederlandsche volk moet worden geregeerd. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST GEEN BELANGRIJKE VORDERINGEN Volgens de mededee-lingen der opstan delingen zijn de troepen van generaal Aranda bij de gevechten rondom Oviedo in de meerderheid gebleven. Aan 't front van Toledo hebben de rechtsohen Alma- ro bezet, waar verscheidene vernielde vliegtuigen der linksehen werden gevon den. De luchtmacht der opstandelingen Weeft het station te Aranjuez gebombar deerd. Ook Alicante, Malaga en Barcelona zijn weer gebombardeerd, waarbij aan zienlijke schade werd aangericht. Bij het laatste bombardement van Ma drid werden de kazerne en een deel van de spoorlijn Madrid-Valencia vernield. Het Russische stoomschip Neva is vol gens radio-Sevilla vertrokken met een la ding van 5 mill-ioen peseta's aan goud van de bank van Spanje. De hulptroepen, die generaal Mola uit Galicie naar Oviedo heeft gezonden ter ontzetting van de opstandelingen, die zich daar tegen de roode aanvallen verdedigen bevinden zich thans op 15 km van de bui tenwij-ken -der stad. 'D'eze laatste 15 km zullen echter het moeilijkst zijn, -daar de opmarsch van de troepen gehinderd wordt door de sterke achterhoede van het mijnwerkersleger. (De regeeringstroe-pen hebben ziah ver schanst in bergkloven en op de dicht- bebosc'hte hellingen, die in -het Zuiden -als een vestingwal -de Asturisohe hoofdstad omringen. HOOP OP ECONOMISCH HERSTEL NEEMT TOE. Optimistisch rapport. In -de tweede commissie der Volken- hondsvergadering werd gisteren over -de economische en financieele vraagstukken rapport uitgebracht -door den Franschen minister van economische zaken, Spi- nasse. Het rapport werd na een lang durige 'discussie met enkele wijzigingen aangenomen. In het rapport wordt opgemerkt dat sinds Engeland den gouden standaard heeft verlaten de toestand nog nooit zoo veel hoop op onmiddellijke verbetering -heeft gegeven. De commissie onderschat evenwel niet de moeilijk-heden waarin sommige landen zich bevinden en die het voor hen nood zakelijk maken nog tenminste voor de overgangsperiode de kunstmiddelen waarmede zij den koers van hun munt ophouden, te handhaven. Hoe groot de moeilijkheden die nog steeds aan een grootere vrijheid van het handelsverkeer in den weg staan ook mogen zijn de commissie meent er den nadruk op te moeten leggen, dat het 'dringend noodig is om overal en zoo spoedig mogelijk de deviezencontrole en de contingenteering op te heffen. Communistenleider in Griekenland gevonnist. De voormalige leider van de commu nistische partij in Griekenland, Zaharia- des, is door de rechtbank tot vier-en-een- half jaar gevangenisstraf en tot uitwijzing uit het land gedurende twee jaar ver oordeeld. D'e penningmeester der partij, Mihaili- des, kreeg vier jaar en vier maanden ge vangenisstraf, terwijl hij voor den duur van twee jaar werd verbannen. Drie andere communisten werden tot vier jaar gevangenisstraf en eveneens tot uitwijzing uit het land voor twee jaar veroordeeld. Cycloon teistert de Philippijnen. De Philippijnen zijn door een cycloon geteisterd, welke de verbindingen tus- schen de 10 provincies heeft verbroken. Een kanaal GentNoordzee. Een Gentsch blad -deelt nadere bijzon derheden mede omtrent het plan van oud-minister -Gaeneghem, directeur van de Zeevaartinrichtingen van Brugge om een rechtstreeksohe verbinding tusschen Gent en de Noordzee tot stand te bren gen. Het project van Caeneghem -komt neer op den aanleg van een groot zee kanaal tusschen Gent en Heijst, 120 m. i breed en bevaarbaar voor schepen met een diepgang van 10 m. Het zou in de Noordzee uitmonden met een sluis van 250 m. lang en 26 c. breed. De afstand van Gent tot de zee zou veel korter zijn dan thans het geval is. Immers van Gent, via Terneuzen naar -het lichtschip Wan delaar bedraagt de afstand 95 km., ter wijl -het geprojecteerde kanaal slechts 61 km. \lang zou izijnl. [Dó doorvaart zou slechts drie-en-een-half uur vergen, tegen zes uur langs den gebruikelijken scheep vaartweg. Ook voor de landsverdediging zou een rechtstreeksch kanaal van belang zijn, daar geallieerde oorlogsbodems en troe pentransportschepen gemakkelijk tot Gent zouden kunnen opstoomen. De kosten van aanleg achtte de -heer Caeneghem geen onoverkomelijk bezwaar. Portugal's gedelegeerde verlaat Londensche commissie. De commissie voor non-interventie in Spaansche aangelegenheden, die gister ochtend te Londen in zitting is bijeen gekomen heeft o.a. te behandelen gehad: De klacht van de Russische regeering betreffende beweerde schendingen van het niet-inmengingsaccoord door Portugal. De vertegenwoordigers van Italië en Portugal verzetten zich met kracht tegen de beschuldigingen. De Portugeesche gedelegeerde dreigde zelfs de commissie- voorgoed te zullen ver laten. Des middags om 4 uur kwam de com missie wederom bijeen. De vertegenwoor diger van Portugal had de daad bij het woord gevoegd en verscheen niet ter ver gadering. In officiëele kringen te Lissabon wordt verklaard, dat de Sowjetregeering tenein de beter Madrid te kunnen helpen, een ernstig internationaal incident tracht te scheppen, om zoo de controle-commissie te kunnen verlaten en te kunnen torpe- deeren. Moskou tracht de rol van aan klager te spelen, teneinde de rol van beschuldigde te vermijden. Portugal eer biedigt nauwgezet het verdrag, -doch is er niet zeker van, dat Sow jet-Rusland dit ook doet. Goering te Weenen. Goering is gisteren op zijln reis naar Boedapest ter bijwoning van de begra fenis van Gömbös te Weenen aangeko men, waar hij! zijn reis voor enkele uren heeft onderbroken. Hoewel Goering incognito reist, neemt men aan, dat hij: deze uren gebruikte voor eenige politieke besprekingen. Een aantal Ooslenrijksohe nazi's bleek van Goering's komst op de hoogte te zijn Het huwelijk tusschen H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern-hard van Lippe Biesterfeld zal waarschijnlijk op het einde van Januari of begin Februari 1937 te 's-Gravenhage worden gesloten. Aldus verklaarde gisteravond generaal majoor J. C. Wagner op een bijeenkomst van het Haagsch Comité voor Volksfees ten e.a. ter bespreking van de plannen der feestviering. Men heeft in de residentie groote feest- plannen. D'e voorloopige gedaohtengang van het comité is deze: Wanneer de minister van Justitie zich naar het Koninklijk pal'eis zal hebben begeven, omstreeks 11 uur in den ochtend voor de acte van aanteekening, dan zullen carillonspelen, klokgelui en artilleriescbo- ten weerklinken. Namens het comité zal aan Prinses en Prins een penhouder worden aangeboden versierd met de wa pens der beide vorstenhuizen. Vervolgens zullen de vereenigingen in staat worden gesteld handteekeningen te plaatsen in registers van geschept papier. Vereenigingen met banieren een 400 a 500 zuilen den vaandelgroet brengen en zij zullen met hun vaandels in de stad een rondwandeling maken. Er zal een collecte worden gehouden, en er zullen feesten voor kinderen en ouden van da gen worden gegeven. De schooljeugd zal ten getale van 65.000 meedoen. Muziek- en zanguitvoeringen zullen worden ge houden. Niet minder dan 160 algemeene vereenigingen, 52 zang-, 23 muziek-, 35 gymnastiek- en sport-, 59 vakvereenigin- gen, 13 winkeliers- en 18 buurtvereeni- gingen plus nog een aantal bijzondere or ganisaties, zullen actief medewerken. De straatversiering zal zoodanig moe ten zijn, dat de residentie een bloemen tuin zal gelijken. De illuminatie zal des avonds een bijzonder cachet geven aan -de historische gehouwen, pleinen en la nen. Indien de weersomstandigheden daarvoor gunstig zijn, dan zullen ook ijs- feesten worden georganiseerd. Een zeer grootsch vuurwerk zal den feestdag be sluiten. en hield betoogin-gen -op -het station en voor het Duitsehe gezantschap. De politie hield verscheidene betoogers aan. Nieuw complot tegen Stalin? De „Matin" meldt, dat in Moscou een nieuw complot tegen Stalin is ontdekt. Alle verdachten zijtn gearresteerd. Het gerucht gaat, dat Stalin voorne mens zou zijln, alle oudere bolsjewisten, die belangrijke functies vervullen, te ver vangen door jongeren, op wier trouw hiji volkomen zo-u kunnen rekenen. Voortdurend ontstaan in -de diverse sovjet-Organisaties ernstige meeningsver- schiUen. Korte Berichten. De Sovjet- zender te Moskou doet de laatste -dagen onophoudelijk mededee- lingen over „geweldige massa-bijeenkom sten ten gunste van de Spaansche com munisten en over collectes ten behoeve van Spanje's volksfrontregeering. In de Vogezen en in s-ommli-ge ge deelten van midden-Frankrijk heerscht een koudegolf, welke gepaard gaat met hevigen sneeuwval. Reeds zijn negen per sonen aan congestie Overleden. - In het raadhuis te Praag is een felle brand uitgebroken. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De schade is groot. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ROTTERDAM. Vorstelijke personen op Het Loo teruggekeerd. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisterenavond om kwart voor zeven met den koninklijken trein uit Rotterdam aan -het 'hoofdstation te Apeldoorn aangekomen. D'e trein werd voor de 'koninklijke wachtkamer aan het eerste perron ge reden. De vorstelijke personen reden in een gesloten auto naar Het Loo. De hof houding volgde hen in twee rijtuigen.. Voor het station stonden veel belang stellenden geschaard, die bij het pas- seeren van de koninklijke auto een luid hoera aanhieven. SCHERPE CONTROLE OP DE PRIJZEN. Textielfabrikant ontvangt een waarschuwing. D'e minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft op grond van het re sultaat van een ingesteld onderzoek naar de hoogte van prijzen, aan een Neder- landsohen textielfabrikant een telegrafi- Binnenland. Eind Januari of begin Februari trouwen Prinses Juliana en Prins Bernhard. D'e tarwe-riohtprijs wordt niet verhoogd. Het bruinbrood wordt niet duurder. De wijziging in de steunregeling. Afschaffing der crisisheffing op buiten- landsch fruit gevraagd. Buitenland. Geen belangrijke vorderingen in Spanje. Cycloon teistert de Philippijnen. Complotten in Rusland sche waarschuwing doen toekomen en onmiddellijke herziening der prijzen ge- eischt. De centrale recherche te Amsterdam blijft voortgaan met het verbaliseeren van zakenlieden, die hun prijzen opdrij ven. Thans is tegen een 15-tal personen een proces-verbaal opgemaakt. To* het nemen van maatregelen als het inbesmgnemen van goederen of het plaat sen van posten voor winkels van hen, die de nieuwe wet overtreden, ia de politie nog niet overgegaan. CRISiSHEFFING OP BUITEN- LANDSCH FRUIT. Importeurs en handel vragen afschaffing D'oo-r den Nederlandse-hen bond van grossiers in versche Zuidvruchten, den Nieuwen Zuidvruchtenbond. het college van importeurs, den Nederlandschen bond van grossiers in aardappelen, groenten en fruit, den Ned. R.K. bond van kleinhandelaren, den Ghr. bond van kleinhandelaren en tal van andere orga nisaties is als belanghebbenden bij den import van versch fruit een adres ge richt aan den minister van landbouw, waarin zij onder de aandacht van don minister brengen, dat de consumptie van goed fruit een primair belang is voor de volksgezondheid. In dit verband wordt in het adres ge zegd, dat Nederland een slechten oogst heeft van winterfruit. waardoor de prij zen, welke betaald worden voor dit fruit, zeer hoog zijn. Zij verzoeken daarom de heffing op geïmporteerde appelen en pe ren van 4 cent per kg. bruto zoo spoe dig mogelijk op te heffen, te meer daar de Nederlandsche producten dan toch van goede prijzen verzekerd zijn. Voor tienduizenden kleinhandelaren zou het een lichtpunt zijn in hun moei lijk bestaan. Tengevolge van de abnor maal hooge prijzen, welke de koopkracht van de consumenten te boven gaan, kun nen zij deze producten niet meer koopeu. Hierbij komt, dat door het verlaten van den gouden standaard, de prijs van het geïmporteerde fruit weer aanmerkelijk wordt verhoogd en bet inlandsoh product automatisch in een nog veel gunstiger po sitie komt. Adr. zijn daarom van mee ning. -dat deze heffing, welke mede des tijds is bepleit als bescherming tegen in voer uit landen met gedevalueerde va luta, nu funest is voor land en volk en h. i. onverwijld dient te worden ingetrok ken. HET BRUINBROOD NIET DUURDER. Regeeringsmaatregelen ter voorkoming van prijsverhoogiing. Het ligt in de bedoeling van de regee ring maatregelen te treffen, dat ook een prijsverhooging van bruin brood zal kun nen worden voorkomen.- Er is -daarom een regeling in voorbereiding waardoor de bereiders van tarwemeel in de gelegen heid zullen worden gesteld om de T. G.- tarwe tegen een gereduceerden prijs te ontvangen. Op een bespreking, welke vandaag met de molenaarsbonden zou worden gehou den, zouden de definitieve voorstellen worden vastgesteld, waarna verwacht mag worden, dat deze nieuwe regeling a.s. Maandag in werking zal kunnen treden. Loonsverlaging bij Philips opgeschort. Gisteravond is aan de poorten van de Philipsfabrieken te Eindhoven bekend gemaakt, dat de loonsverlaging voor de fabrieksarbeiders, bestaande uit lV2pct., ingaande 28 September voorloopig zal worden ingetrokken. D'e intrekking zal blijvend worden, in dien het bedrijf zich in gunstigen zin blijft ontwikkelen. Over het niet doorgaan van de salaris^ verlaging van het Kantoorpersoneel is nog niets bekend. Het nieuwe stadhuis te Amsterdam. B. en "W. van Amsterdam hebben van daag de jury benoemd die het gemeente bestuur van Amsterdam -zal adviseeren omtrent d-e resultaten van de prijsvraag, welke zal warden uitgeschreven voor den bouw van het nieuwe Raadhuis van Am sterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1