Y A iter, EERSTE BLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 8 an de )roste /oed- eelig. d. ,J De nieuwe monetaire politiek. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het minste tandbederf, Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws Kerknieuws. Goesche Penkrassen. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL •T. ,T. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 por kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. idelaren TIËN NTEN angenomen in tempera- ig 3 u. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Twijfel of de verhooging van den tarweprijs door de Tarwe-Centrale wel goed gemotiveerd is. Men schrijft uit de kringen van den graanhandel: De mededeeling van het A.N.P. om trent de verhooging van den tarweprijs door de Tarwe-Centrale met daaraan de toevoeging, dat deze maatregel genomen is, omdat anders ie geheele Nederland- soke tarwe-produotie spoedig naar het buitenland zou afvloeien, heeft in den graanhandel groote verwondering gewekt. Hlet is toch allerminst noodig, dat deze uitvoer, indien in verband met den we- reldprijis vei koop naar het buitenland mogelijk zou zijn, werkelijk plaats vindt, want de regeering heeft de tarwe-inkoop en -verkoop immers geheel in handen en kan altijd consenten voor uitvoer weige ren. Bovendien meent men, dat deze mede deeling ook daarom niet klopt, omdat de richtpiijls van deze inlandsche tarwe, dit is dus de prijis, dien de regeering aan den Nederlandschen landbouwer garan deert, f 9 per 100 K.G. bedraagt, terwijl de wereldprijls van tarwe, welke voor de meelfabrieken gebruikt wordt, nu onge veer f 7.50 bedraagt, zoodat export van tarwe, die f 9 moet opbrengen, onmoge lijk is, al zal men wel gedeeltelijk de in landsche met iets duurdere soorten moeten vergelijken, die dit niveau echter nog allerminst bereiken. Het is dan oo'k nog steeds niet duide lijk, dat de Tarwe-Centrale de prijlzen van deze tarwe sedert de depreciatie van den gulden met ca. f 2 per 100 K.G. moest verhoogen, terwijl de wereldprij. "an de buitenlandsche slechts ruim f 1 gestegen is en waarvan dan het gevolg zou zijn, dat het bruine brood duurder zou worden, wat gezien de bovenstaande mededeeling inderdaad het geval zal zijn. De stijging van de bloemprijzen. De gezamenlijke bonden van bakkers patroons en coöperaties te Haarlem heb ben de aandacht van den voorzitter van den ministerraad gevestigd op de scherpe stijging van de bloemprijzen in de laat ste maanden, welke hooge prijzen, thans f 15,25 bedragende, het onmogelijk maken zonder belangrijke verliezen de brood productie te onderhouden. Was in ver band met die stijging reeds voor de mo netaire maatregelen een broodprijsverhoo- ging noodzakelijk, thans is aan zoodanige verhooging volgens genoemde bonden niet meer te ontkomen, tenzij en hierop wordt in het telegram aangedrongen maatregelen worden genomen, waardoor de bloemprijzen ten spoedigste worden verlaagd. Besprekingen van de drie centrale landbouworganisaties. In verband met de door de regeering genomen maatregelen als gevolg van den nieuw geschapen toestand op monetair gebied, zijn de dagelijksche besturen van de drie centrale landbouworganisaties dezer dagen wederom in vergadering bij een gekomen om zich omtrent een en ander nader te beraden. Men was van oordeel, dat voor onzen land- en tuinbouw groote gevaren drei gen.' Nu eenerzijds de productiekosten zullen stijgen (kunstmeststoffen, machinerieën) en anderzijds de regeering de eerste levensbehoeften niet in prijs wenscht ver hoogd te zien, zal het gevolg zijn, dat de wanverhouding, welke reeds voor de los lating van den gouden standaard tusschen de belooning van den arbeid ten platte- lande en in andere groepen van onze be volking bestond, wordt verscherpt. Voorts werd besloten zich te wenden tot den minister van landbouw en vis- scherij en het college van regeeringscom- missarissen, teneinde in de gelegenheid gesteld te worden, de in de land- en tuin- bouwkringen gevoelde bezwaren en ge varen mondeling te kunnen toelichten. Gevaar voor de veehouderij? Het hoofdbestuur van het Utrechtsch Landbouwgenootschap heeft het volgende telegram aan den minister van landbouw en visscherij gezonden: Tengevolge van de devaluatie zijn de uitgaven voor de veehouderij dusdanig gestegen, terwijl inkomsten door regee- ringsmaatregelen op hetzelfde peil ge handhaafd blijven, dat de veehouder dezen winter zijn ondergang tegemoet gaat. Het hoofdbestuur van het Utrechtsch Landbouwgenootschap verzoekt dringend maatregelen te nemen teneinde de vee houderij hiervoor te behoeden. Vervolgens werd het Kon. Nederl. Land- bouw-Comité dringend verzocht bij de re geering stappen te doen, om het groote gevaar voor de veehouderij af te wentelen. SUCCESSEN DER OPSTANDELINGEN De opstandelingen hebben Signenza veroverd. De marxisten hebben hier ge durende langen tijd weten stand te hou den, doch zijn thans tenslotte tot de over gave gedwongen. Ook hebben de natio nalisten tijdens hun opmarsch naar Ma drid San Martin ingenomen. Te Madrid wordt toegegeven, dat de regeeringstroepen Naval Peral, dat 60 km ten N.W. van Madrid is gelegen, heb ben moeten prijsgeven. Te Madrid begint de toestand moeilijk ie worden. De stad wordt in staat van verdediging gebracht. De regeeringstroepen hebben de vlieg tuigen uit de hangars en van de vliegvel den verwijderd, om te voorkomen, dat ze door de bombardementen der opstande lingen worden vernield. Uit Madrid wordt gemeld: De regee>- ringstroepen zijn Oviedo binnengetrok ken. In de straten der stad wordt onge hoord fel gestreden. De opstandelingen trekken langzaam terug naar het centrum der stad. Het dreigement van Rusland, om zich terug te trekken uit de niet-inmengings- commissie, kan een moeilijke situatie in de territoriale wateren aan de Oostkust van Spanje scheppen. Reuter meent te weten, dat de Britsche oorlogsschepen die te Barcelona, Alicante en Valentia liggen, om Britsche onderda nen en buitenlanders aan boord te nemen waarschijnlijk order zullen ontvangen, de Spaansohe territoriale wateren te verla ten, om internationale incidenten te ver mijden. BELANGRIJKE POLITIEKE GEBEURTENIS IN BELG IE. Samenwerking tusschen Rexisten en Vlaamsch-nationalisten. Sedert eenigen tijd worden tusschen de vertegenwoordigers van de Vlaamsch nationalisten en van de Rexbeweging be sprekingen gevoerd met het doel, een nauwe samenwerking tusschen de beide groepen tot stand te brengen. D'e basis van deze samenwerking zou de volgende zijn: le. De kwestie der monarchie wordt buiten beschouwing gelaten, m.'a.w. de Vlaamsche nationalisten zullen zich niet verzetten tegen het laten voortbestaan van de huidige monarchie. 2e. Verschillende 'belangrijke admini stratieve diensten zullen gedecentrali seerd worden, vooral op het gebied van openbaar onderwijs. 3e. Het taairegime voorziet eentaligheid in Vlaanderen, eentaligheid in Wallonië en tweetaligheid in Brussel en omgeving. Na afloop van de Rex-besprekingen met de nationalisten 'heeft de heer De- grelle tegenover de pers de volgende ver klaring afgelegd: „In den loop van de onlangs gehouden besprekingen hebben Rex en 't Vlaamsch Nationaal Verbond hun posities nagegaan De besprekingen hebben ten doel gehad, een gemeenschappelijk programma vast te stellen, dat ruim genoeg is om een sa menwerking te overwegen voor een ge meenschappelijke actie o.m. tegen het communisme. Er is geen sprake van een fusie van beide groepen, doch van een toenadering, waarvan de beteekenis van groot belang is". 'Het gemeenschappelijk doel, waarin de beide groepen elkaar vinden, aldus „De Sdhelde", is de strijd tegen het commu nisme en het uit den weg ruimen van het partijensysteem. Sinds de verkiezingen is de invloed van Degrelle in Walenland zeer gestegen. In enkele maanden zal hij de geheele katho lieke staatspartij in Wallonië hebben weg gevaagd. Indien 'het gelulkt met de Vla mingen een overeenkomst te treffen, zijn in de eerstvolgende maanden groote ge beurtenissen te verwachten". Arrestatie van Radek officieel gemeld. „Tass", het officieele nieuwsagentschap der Sowjet-Unie deelt thans mede, dat Radek inderdaad is gearresteerd. Hij zal vervolgd worden, daar vast is komen te staan dat hij schuldig is. Volgens een bericht uit Moskou ont leend aan de „Pravda" hebben eenige Trotskiïstische leiders bekend te hebben deelgenomen aan een zeer uitgebreide sa menzwering om Sowjetindustrieën, trans portmiddelen en landbouwbedrijven te vernielen. Korte Berichten. Nabij Naveny in Lincolnshire zijn wederom twee vliegtuigen van de Britsche Luchtmacht tegen elkaar gebotst. De be stuurder van één der toestellen is omge komen. Zijn metgezel kon zich met zijn parachute redden en werd slechts licht gewond. De gewezen Fransche minister van Financiën, Demonzie is in Belgrado aan gekomen. In economische kringen ver zekert men dat hij' op last van de Fran sche regeering gekomen is om Zuid-Slavië voor de devaluatie-politiek te winnen. In de persconferentie verklaarden de Oostenrijlksche minister van Financiën en de president van de Nationale Bank, nog maals met nadruk, dat Oostenrijk niet zal devalueeren. Begin volgend jaar zal Mussolini naar Tripoli gaan om den nieuwen weg, welke Tunis met Egypte verbindt te openen. De „Voorposten" het orgaan der nationaal-socialistische partij te Danzig, meldt, dat groote hoeveelheden wapenen ontdekt zouden zijn in de bureaux van het socialistische dagblad „Volksstimme" en in die van de socialistische partij'. Socialistische kringen te Danzig spre ken dit bericht met klem tegen. De staking der buschauffeurs te Londen behoort weer tot het verleden. DUURDERE BAKOLIE, MINDER ZEEVISCH? Minister Deckers ontkent het. Otpl vragen van het Tweede-Kamerlid dr. I.H.J. Vos in verband met de ver- hooging van de heffing op bakolie, heeft de minister van Landbouw en Vissche rij geantwoord, dat de verhooging van 24 tot 40 cent per K.G. niet alleen voor de bakolie, doch evenzeer voor alle an dere spijsoliën gold. Toegegeven kan worden, dat een ver- hooging van heffing op oliën eenige be lemmering kan vormen voor den afzet van gebakken visch. Eveneens wordt er kend, dat deze verhooging voor huisvrou wen bezwaar kan opleveren om visch te bakken. Echter kan niet worden toege geven, dal deze heffing een onoverkome lijk bezwaar oplevert voor de huisvrou wen om zeevisch te koopen, zoo zegt de minister. De verhooging van den prijs door de heffing is niet van dien aard, dat daar door het gebruik van olie voor het ge noemde doel aan groote groepen van de bevolking onmogelijk zou wo'rden ge maakt, anderzijds blijft de bereiding van zeevisch op andere wijze dan door bak ken mogelijk. De minister kan niet ontkennen, dat verhooging van de heffing voor spijs oliën eenieszins een verzwaring van lasten voor 't visschersbedrij'f beteekent. Dit kan echter voor hem met het oog op de on derlinge prijsverhouding van de verschil lende odnsumptievetten geen voldoende aanleiding zijn de mogelijkheid van een geringere 'heffing reeds thans in over weging te nemen. Afdeelingsonderzoek van de Rijks- begrooting. De Tweede Kamer is gisteren gereed gekomen met het onderzoek in de afdee- lingen van de rijksbegrooting voor 1937, waarmede Dinsdagmiddag j.l. een aan vang was gemaakt. Verlenging van contingenteeringen. Ingediend zijn wetsontwerpen tot ver lenging van de volgende contingenteerin gen: tafel- en servetgoed, onderkleeding, manufacturen, stoffen en weefsels van kunstzijde met andere stoffen dan echte zijde, pluche, fluweel en trijp, alsmede voorwerpen daarvan, manufacturen, stof fen en weefsels van wol en halfwol. Eerst leeren blindvliegen? Op de Boeing-vliegsohool in Ame rika wordt reeds meer dan een jaar lang een nieuwe methode van onderwijs gege ven. Dd eerste proefleerling was een ze kere Raymond Schwarz, die na 23 uur les voor het eerst den grond kwam te zien. Dadelijk werd hij onder de blind- vliegkap geplaatst en van het begin af leerde hij vliegen op de instrumenten. Het resultaat was verbluffend. De Boeing School of Aeronautics meent met deze methode den nadruk te leggen op het moeilijkste deel van de vliegerop leiding: de navigatie zonder zicht. Vlie gen met zicht, zoo beweert men, leert men en passant. Dd Boeing School vond verder uit, dat het niet noodig was den leerling werke lijk te laten vliegen. Op een grondtrainer met instrumenten kan het even goed. „Vliegwereld" meldt thans, dat de K. L. M. een zelfde proef neemt met de aspi ranten van de Zeevaartschool. De K.LM.. heeft weliswaar nog geen grondtrainer, maar de jongelui vliegen dan onder de kap in een Fokker F-7a of in een Koolhoventje. Zoo is het mogelijk dat deze jongelieden al vele vlieguren op WAARSCHIJNLIJK IN JANUARI. Nog altijd is niet officieel bekend, wanneer het huwelijk van H. K. H. Prin ses Juliana en Z. D. Prins Bernhard zal worden gesloten. Op grond van wat de Prins in zijn radiorede heeft gezegd, zou men kunnen aannemen, dat de huwelijks voltrekking nog voor Kerstmis zou plaats hebben. Intusscben vernam het „Vaderland", dat het vertrek der handelsmissie naar Zuid-Amerika vooral daarom tot Fe bruari is uitgesteld, omdat de aanwezig heid van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr mr dr H. A. van Karnebeek, leider der missie, bij het hu welijk niet kan worden gemist. Men leidt daaruit af, dat het huwelijk in Januari van het volgend jaar zal worden gesloten. hun boekje hebben zonder ooit Schiphol van boven te hebben bezichtigd. Men kan een gevoel van medelijden met deze „blin demannen" niet geheel van zich afzetten. Wat is fijner dan die heerlijke snelheid en het zich vrij voelen als een vogeltje in de luchtDte blindvliegers merken niets van dat alles. Wanneer de proef slaagt, zal de K.L.M. er zeker toe over gaan om zich een modernen grondtrainer aan te schaffen. Waardoor enorm op de kosten van de vliegeropleiding zal kun nen worden bezuinigd. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. I V 0 R 0 L Rijkscommissie voor de werkverschaffing geïnstalleerd. Gistermorgen is zooals reeds gemeld bovengenoemde commissie door den Com missaris der Koningin geïnstalleerd met een korte rede, waarin hij den wensch uitsprak, dat de commissie vruchtbaar werk zou leveren op haar aangewezen gebied en dat zijl ook slagen zooi om voor zieningen te treffen tot het beteugelen van de werkloosheid onder de jeugd. De Commissie is als volgt samengesteld: Mr. J.B.M. Stieger, lid van G.S., mr. P. Dieleman, lid van G.S., ir. Walland, directeur Rijkswaterstaat, ir. van Leeuwen hoofdingenieur Prov. Waterstaat, van Tuinen, chef le afd. Prov. Griffie, Magen dans, chef 2e afd. Prov. Griffie, en mr. Pilaar, secretaris. Voorts zal de regeering nog iemand namens haar aanwijzen. Na de installatie kwam minister Slingenberg ter vergadering. De minister onderhield zich geruimen tijd mpt de commissie en sprak de hoop uit op een nuttige en aangename samen werking. De commissie is voornemens om de veertien dagen op Donderdag te verga deren. Provinciale Staten van Zeeland. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor leden van de Provinciale Staten, heeft inplaats van den heer P. G. Laernoes, gekozen verklaard tot lid den heer H. van Mazijk te Sluis. Middelburg. Verkoop grond in het park de Griffioen. B. en W. stellen voor aan den heer J. L. de Groot te Antwerpen te verkoopen de bouwperceelen 14 en 15 van het Park ,jDe Griffioen", teneinde daarop twee woonhuizen te bouwen en wel voor den reeds vastgestelden totaalprijls van f3000 (twee mjaal f 150O). Door dezen verkoop zullen dan van de 24 grootere en kleinere pereeelen, waarin het terrein destijds verkaveld is, nog slechts 7 pereeelen onverkocht zijn. Vlissingen. Auto in kelderluik. Gistermorgen reed een militaire auto ia de Naordstraat in een kelderluik. Het ge vaarte moest opgevijzeld worden. Een lastig heer. Gisteren is de hulpi der politie ingeroepen voor een Engelsohman die in een café groote verte ringen had gemankt, doch die weigerde te betalen. De man werd door de politie naar het bureaau overgebracht, doch la ter per taxi naar de haven vervoerd, om dat zijln schip, de Cocona op het punt stond te vertrekken. Zoeklichten. Gisteravond trok het oefenen van de genie met zoeklichten naar opgestegen militaire vliegers, veler belangstelling. Binnenland. Het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. De opvolger van den heer Van Zwanen berg. De devaluatie en de prijsstijging. Buitenland. Successen der opstandelingen in Spanje. De houding van Rusland. Samenwerking tusschen Rexisten en Vlaamsche nationalisten in België. Goes. Tegen onredelijke prijs- opdrijving Gister publiceerden wij reeds dat de burgemeester na overleg met de beide middenstandsvereenigingen, zich de hulp wilde verzekeren van een tweetal personen, die hem van advies konden dienen bij het beoordeelen van kwesties in verband met eventueele onredelijke prijsopdrijving. De Hanze heeft den heer M. Verbeem aangewezen en Handelsbelangen den heer Joh. Düvekot. Terneuzen. Onder belangstelling van zeer velen is Donderdag de „Burgemees ter Huizinga--bank" in het plantsoen aan de Axelsohestraat in gebruik gesteld. Het fraaie monument, met de beeltenis van dhr Huizinga, is ontworpen door den ge meente-architect B. v. d. Griendt en tot stand gekomen met steun van het Huldi- gingscomité in verband met 't heengaan van dhr Huizinga als burgemeester de zer gemeente. Dhr Harte heeft namens comité en bur gerij gesproken, daarbij dhr Huizinga nogmaals de verzekering gevend, dat zijn persoon en arbeid in Terneuzen niet ver geten worden. Ook deze bank zal de ge dachte aan zijn ambtsvervulling van 1912 tot 1936 in herinnering houden. Dhr Huizinga heeft voor de bewijzen van toegenegenheid, die hij ook op dezen dag in zijn oude gemeente ontmoet, har telijk dank gezegd, waarna burgemeester Teilegen het monument namens het Ge meentebestuur aanvaard heeft. Mevrouw Teilegen heeft, door het verwijderen van de om 'het monument aangebrachte afslui ting de burgemeester Huizingaban'k ont huld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loosduinen (2e pred.pl.), L. Buenk te Veessen. Tè Groot-Aromers, J. G. Abbringh te Papendrecht. 1Ds G. J. Gobius du Sart. f In den ouderdom van ruim 73 jaren is te Wijk (N.-Br.) overleden ds G. J. Gobius du Sart, predikant bij de Ned. Herv. Kerk aldaar. Ds J. Bakker, f Te Loosduinen is op 72-jarigen leeftijd overleden Ds J. Bakker, em.-pred. der Geref. Kerk te Gronau. Amice, 'tls al geruimen tijd geleden, dat ik iets van mij heb laten hooren. Nu echter de zomertijd weer voorbij is en zoo lang zamerhand de tijd voor de winter- werkzaamheden is aangebroken, is er allicht weer stof genoeg voor een briefje zoo nu en dan. Er is hier sinds ik de laatste keer schreef nogal zoo een en ander veranderd. Ik denk hierbij o.a. aan de opheffing van den Raad van Arbeid en de verplaatsing van bet personeel naar Middelburg. Zoo iets is voor een kleine plaats als Goes nogal ingrijpend in meer dan één opzicht. Een der gevolgen is geweest, dat Mr Goedbloed, die jarenlang de A.R. partij in den Raad vertegenwoordigde en die ook tal van jaren als wethouder fungeer de, zich genoodzaakt zag uit die functies ontslag te nemen. Zijn opvolger in den Raad is de heer J. Laport, die de vorige week werd geïnstalleerd, en van wie op grond van zijn antecedenten verwacht mag worden, dat" 'hij de belangen van deze gemeente behoorlijk zal behartigen en ook, als dat pas geeft de A.R. begin selen in den Raad zal verdedigen. Het gevolg van deze wisseling is ge weest, dat de A.R. fractie niet meer in het college van B. en W. is vertegen woordigd, wat niet behoeft te verwonde ren als we rekening houden met het feit, dat de A.R. partij, als gelet wordt op het behaalde stemmencijfer bij de verkiezin gen, de kleinste fractie in den Raad heeft. Hier doen zich weer gelden de droeve gevolgen van de steeds verder gaande verdeeldheid. Wanneer de Staatk. Geref. inplaats van zich afzijdig te hou den en zich tegenover de A.R. partij te stellen deze had gesteund, zou onze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1