ELKE HUISVROUW SPAART NU GELD DAMPO daar lucht je van op Rechtszaken Hoofd- en Neusverkouden Waarom de tarwe-prijs verhoogd werd. Finantiëele Berichten Sunlight Zeep voor10 ets. per dubbel stuk! Dit is een buitenkansje, dat nog niemand ooit heeft meegemaakt. En bekijkt U het nieuwe stuk eens! Voelt U wel, hoeveel zwaarder het geworden is? Het nieuwe pak geeftU een besparing van 36%! Laatste Berichten Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten trokken en wordt heden te Genua ver- wacht. Hedenochtend meldde de directie van de Stoomvaart-Mij. Nederland van den gezagvoerder bericht te hebben ontvan gen, dat het schip hedenmorgen om 7.80 uur op de reede van Ajaccio is aangeko men. Men is het vuur meester. Ruim 2 staat onder water. Het schip zal waarschijnlijk vanavond doorgaan naar Genua en zal waarschijn lijk niet voor Maandagochtend van Ge nua vertrekken. Passagiers en beman ning zijn allen wel. Het vertrek van de boottrein is vast gesteld op Vrijdag a.s. Aan den verkeerden kant uit den trein gestapt. De 72- jarige Mej. V. uit Roosendaal is gisteren te Antwerpen aan den verkeerden kant uit den trein gestapt met het gevolg, dat zij op een muur terecht kwam en 7 M. omlaag stortte. Zij was voor familiebezoek naar Antwerpen gekomen. Door haar val liep zij een dubbele schedelbreuk op, zoodat ze na Ikorten tijd overleed. Inbraak in de Ned. Her vormde kerk te Groenlo. Gister nacht hebben inbrekers zich, door ver breking van een ruit, toegang versohaft tot de Ned. Herv. kerk te Groenlo. Nadat zij in de consistoriekamer een en ander overhoop 'hadden gehaaid, waarbij zij niets van waarde hebben kunnen vinden, zijn zij in de kerk doorgedrongen. Eenige zendingsbusjes werden verbroken en de inhoud, ongeveer f 200.medegenomen. De ontploffing te Rotter dam! Gistermiddag heeft, naar reeds gemeld, op het gemeentelijke handelster rein aan de Binnenhaven, bij de kolen tip, te Rotterdam, een vrij ernstige ont ploffing plaats gehad. Het is gebleken, dat hierbij niet diie, doch zes personen zijn gewond. Men had reeds geruimen tijd te voren ter plaatse een tamelijk sterke gaslucht geroken. Gistermiddag zouden de gas leidingen worden gerepareerd, in verband hiermede. Juist toen de weiklieden bij de opgebioken kade wilden beginnen te werken met hun vlam-snijapparaten, ge schiedde de ontploffingi. De apparaten waren echter nog niet in werking gesteld. De slachtoffers zijln naar het zieken huis vervoerd. Gezien den omlvang van de ontploffing mag men zeggen dat zij nog vrij goed is af geloop en. Dure snijboonen en ver bandmiddelen. De politie te Arn hem heeft de eerste bekeuringen gedaan wegens overtreding van de wet houden de tijdelijke maatregelen tot het tegen gaan van prijsopdrijving. Zij betroffen in de eerste plaats een groentenhandelaar die den prijs van snijboonen in vergelij king met verledenweek ongeveer had ver dubbeld. De drie groothandelaren, die hem de vrijt groote pariijl leverden, kregen eveneens proces verbaal. Voorts is bekeur 1 een bandage-winke lier die den prijs van verbandmiddelen van Nederlandsoh fabrikaat met 25 had verhoogd. Poging tot moord te Am sterdam. Te Den Haag is gistermid dag een man gearresteerd en naar Am sterdam overgebracht, die een paar weken geleden heeft getracht een dame in de hoofdstad van het leven te beroo- ven. De man, iemand van 38 jaar, heeft na een heftige woordenwisseling de vrouw tegen den grond geworpen en uit een browning een tweetal schoten op haar gelost. Beide schoten hebben geketst. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. Verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Voor de Zutphensche politierechter heeft zich gisterochtend te verantwoorden gehad de 27-jarige tuinman K. H. van de K. uit Deventer, die op 21 Juni j.l. te Deventer drie geschriften heeft aange plakt, welke beleedigend waren voor mi nister Colijn. Deze zaak werd met geslo ten deuren behandeld. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Beleedigiingi van den burgemeester van Tholen. Wegens beleediging van den burge meester der gemeente Tholen, stond voor den Bredaschen Politierechter terecht de 61-jarige arbeider G. M. uit die gemeente, die in de maand Juni van dit jaar den burgemeester een brief had geschreven, waarin hij heny o.a. verweet dat deze eigenlijk in Rusland Volkscommissaris had moeten worden. Voorts had hij het in zijln brief over schurkenstreken enz. Verdachte zeide dat hij ontevreden over de werkverschaffing was, toen in een booze bui den brief had geschreven, waarvan hij nu veel spijt had. De off. v. justitie zeide dat vöortaan strenge straffen voor dergelijke beleedi- gingen zullen worden gegeven. Ditmaal wilde spr. nog clement zijn. Hij; eischte tegen verdachte een onvoorwaardelijke boete van f 15 of 15 dagen hechtenis en 1 maand gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De Politierechter veroordeelde ver dachte tot een boete van f 10 of 10 d. h. onvoorwaardelijk en tot een boete van f 25 of 25 dagen hechtenis voorwaarde lijk met 1 jaar proeftijd. Benoeming kantonrechter. Bij Kon. besluit van 5 'October 1936 is benoemd met ingang van den dag van indiensttreding tot kantonrechter te Mid delburg Mr J. Moolen'burgh, griffier bij het kantongerecht te Middelburg. Verduistering van ruim een halve ton ten nadeele van de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage. Voor de Haagsche rechtbank heeft gisteren terecht gestaan de 63-jarige assuradeur E. G. van H., ge detineerd, gewezen regent-boekhouder der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, wien bij dagvaarding is ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van 1 Jan. 1929— 11 Juli 1936 geldsbedragen, welke hij in voormelde hoedanigheid onder zich had, tot een bedrag van f 46.000 alsmede een bedrag van ongeveer f 19.000, hetwelk hij als penningmeester van de stichting Wil- helminakerk beheerde, ten eigen bate heeft aangewend. Het O. M. eischte een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr Donker Curtius drong aan op de uiterste clementie. Uitspraak 10 October a.s. 1 Grijp-automaten niet toe laatbaar. Voor de rechtbank te Al melo werd gisteren een proefproces be handeld inzake de z.g.n. grijp-automaten, waarvan er vele in verschillende steden en badplaatsen geplaatst zijn. Terecht stond de handelaar B. uit Hen gelo, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. Uit de verklaringen van B. bleek, dat er met deze automaten veel geld te verdienen is, soms wel honderd gulden per week. Een ingenieur uit Hengelo, als des kundige gehoord, verklaarde, dat hij de automaten geprobeerd had. Hij had 78 maal een dubbeltje in de automaat ge daan, doch er was maar 19 maal een voorwerp van zeer geringe waarde uitge komen. Volgens een vertegenwoordiger van de maatschappij, die de automaten in den handel brengt, kunnen alle voorwerpen gegrepen worden, doch het hangt er van af, hoe het apparaat is ingesteld. Het O. M. eischte tenslotte tien gulden boete. subs, vijf dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de automaat. Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30 et., Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BRUINBROOD ZAL VERMOEDELIJK IETS DUURDER WORDEN. In verband met de verhooging van den tarweprijs, genoteerd door de tarwecen- trale, vernemen wij van welingelichte zij de, 'dat de regeering, ondanks haar stre ven om de prijzen „op het bestaande peil te 'houden, tot dezen maatregel was ge dwongen Om het prijsniveau van de bui- tenlandsehe markt te 'bereiken. Indien deze maatregel niet genomen was, zou onze geheele tarwe-productie spoedig naar het buitenland afvloeien. Het zal wel niet te vermijden zijn, dat deze prijsstijging van de tarwe tot uit drukking komt in 'n iets hoogeren prijs v. het bruinbrood, doch de regeering meent hierin niet een overwegend bezwaar te mogen zien, aangezien er in het algemeen meer wittebrood dan bruinbrood wordt gegeten. Niettemin worden maatregelen overwo gen, om de prijsstijging Van bruinbrood binnen zoo klein mogelijke grenzen te houden. Op het mengpercentage van bui ten- en 'binnenlandsche tarwe zal deze prijsstijging voorloopig geen invloed heb ben. In breede kringen 'bestaat de verwach ting, dat, na de depreciatie van den gul den en de uitbreiding van onze export mogelijkheden, 'het complex van steun maatregelen voor den landbouw binnen niet te langen tijd afgeschaft zou kunnen worden en wij een geleidelijke liquidatie van onze landbouwcrisispolitiek zouden kunnen verwachten. Ter bevoegder plaatse wees men ons er echter op, dat de mogelijkheid van ex port van Nederlandsche landbouwpro ducten afhangt van twee factoren, n.l. de wereldmarktprijs en de contingenteerin- gen welke het buitenland op den invoer van onze producten toepast. Ten aanzien van den eersten factor de wereldmarktprijs is Nederland wel licht in een iets gunstiger positie geko men. Maar toch moet niet uit het oog ver loren worden, dat de wereldmarktprijs nog steeds beneden den binnenlandschen productieprijs ligt. Wat de opheffing van contingenteeringen van onze producten betreft, hier is voorloopig geen sprake van. Zoolang Nederland zijn landbouwpro ducten gTOotendeels in het binnenland moet verkoopen en de wereldmarktprijs daarbij beneden de productiekosten blijft, zal steun uit 'het landbouwcrisisfonds on ontbeerlijk zijn. De regeering is echter te dezen opzich te uiterst diligent. Zij houdt elke moge lijkheid, om tot verlaging van den steun te geraken, nauwlettend in het oog. Tal van maatregelen, welke in den loop der laatste dagen genomen zijn, wijzen hier op. Ook de zuivel-export staat er iets gunstiger voor. Enkele export-premies konden worden verminderd, andere zelfs geheel afgeschaft. DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW. Adres van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft aan den minister van landbouw en vis- scherij een adres gezonden waarin wordt aangedrongen op het nemen van maat regelen t.a.v. den tuinbouw. Als middelen ter verbetering worden genoemd: a. Verhooging van het bedrag, dat voor tuinbouwproducten op de clearingreke- ning met Duitschland beschikbaar is. b. Verbetering van de bijslagregeling, o.a. door het vaststellen van kortere pe rioden waarover telkens het bedrag van den toeslag wordt berekend. c. Een zoodanige vaststelling der richt prijzen, dat deze zoo dicht mogelijk de kostprijzen naderen. d. Een meer doeltreffende bijslagrege ling op de loonen. Voor kleine tuinders tewerkstelling op eigen bedrijf. e. Verlichting van de vaste lasten. f. In het algemeen te trachten verbete ring te brengen in de bestaande wanver houding tusschen de belooning van den a.rbeid ten plattelande en de overige groe pen van ons volk. voor zoover de over heid hierbij thans regelend optreedt. De bloemen- en fruittentoonstelling te Wemeldinge. Onze correspondent, die het verslag van deze tentoonstelling inzond, schrijft naar aanleiding van de aanvulling in ons no. van Maandag 'j.l. De betreffende aanvuller schrijft in uw blad vrij uitvoerig over den stand van de V.V. Z.-B. Maar de aanvuller zal het misschien met mij eens zijn, dat het niet aangaat om van alle inzenders buiten mededinging een dergelijk uitvoerig verslag te schrijven. Wanneer wij reke ning houden met de volgende inzendin gen buiten mededinging: o.a. V.V. K. B. O., V.V. Z.-B., J. A. Dominicus, Tuin- bouwvereeniging „Wemeldinge", en de stand nieuwe variëteiten, wat betreft het fruit, en de stand buiten mededinging van Jhr van Vredenburgh in de afd. bloemen, waarin trouwens ook nog meer inzendin gen buiten mededinging waren, dan zou het o.i. wel wat veel van de Redactie ge vergd zijn, wanneer zij over al deze stands iets moest vermelden. De copy over de tentoonstelling was toch reeds niet gering, zoodat wij meenden, dat wij hiermee zeker wel konden volstaan. Daarbij komt nog, dat wij terzake niet deskundig zijn, om deze stands stuk voor stuk uitvoerig te vermelden. Indien wij dit hadden willen doen, hadden wij om geen fouten te moeten maken, over iedere stand apart met de jury moeten spreken. Uw aanvuller zal het wel met ons eens zijn, dat ook dat niet opgaan kan. De jury had thans reeds handen vol werk, zoodat wij meenden deze heeren niet te mogen lastig vallen met vragen, die o.i.z. ach terwege konden 'blijven. Natuurlijk doet dit niet af aan het feit dat de tentoonstellingscommissie met deze inzendingen zeer ingenomen was. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amslerdamsclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 384 396 Ned. Ind. Hdbk. 127V2 127 Philips 214 209-10 Unilever 153-4 153-4 Amsterd. Rubber 21034 213 Koninkl. Petroleum 377 377 b D'eli Mij. 28434 285 Ned. Scheepv. Unie 7872 78 4 pet. Nederland 1003/s 1007s 4 pet. Nederl. Indië 9934 99Vk U. S. Steel 57 34 5772 Anaconda 3134-Vs 317e U. S. Leather 372 334 Bethlehem Steel 55-34 547/8-5 Adj. Chic. Milwaukee 53/8 634 Cities Service 33/s 372-»/i8 Intern. Nickel 48 4734 Shell Union 1872 1834 Kennecott Copper 397s 39- 34 Radio Corp. 834 87s Car Foundry 3972 38 Tidewater 1534 löVie Midcont. Petrol 2034 2034 Gen. Motors 5434 5434 American Enka 335/s 3472 Ingezonden Mededeellng Het was vanmorgen wat rustiger zoo wel voor fondsen als voor valuta. De fluc tuaties blijven meer en meer binnen nor male grenzen, hetgeen de positie van de markt ten goede komt, en een rustiger ontwikkeling bevordert. Als de groote va lutaschommelingen der vorige dagen zich niet herhalen kan men waarschijnlijk een rustiger periode verwachten. D'e koersen waren niet veel veranderd alleen het iets lager op 9.14 Bij de opening der middagbeurs liep de koers scherp op tot 9.18. De locale markt was vast, speciaal voor suikers. H.V.A. monteerde van 38972 tot 396. Ook de Amerikanen kwamen gedurende de middagbeurs iets hooger. Wisselkoersen. Amsterdam, 8 Oct., 2.30 u. Londen 9.189.21. Berlijn 7576. Parijs 8.748.80. Brussel 31.50^-31.70. New-York 1.87—1.88 34. S13-092 H MINISTER SLINGENBERG OP WALCHEREN. Gisteravond kwam de Minister van Sociale Zaken, Mr M. Slingenherg, in ge zelschap van den heer Meijer de Vries, Rijks Hoofdinspecteur in Algemeenen dienst voor de Werkverschaffing, te Mid delburg aan, waar zij de gast waren van den Commissaris der Koningin. Hedenmorgen 'half negen ging de Mi nister met genoemden hoofdinspecteur en den inspecteur voor Zeeland, Ir J. Mark voort, met den referendaris van de afdee- ling werkverschaffing naar Vlissingen oni aldaar enkele werkobjecten te bezoeken als het Nolleboscih, den Spuiboezem enz. Na terugkeer te Middelburg, werden de heeren ten Stadihuize ontvangen door den Burgemeester en den Wethouder voor Sociale Zaken, dhr J. Onder dijk, waarna de minister., mede in gezelschap van den burgemeester en den wethouder, in o-o'gen- schouw heeft genomen de hij wijze van werkverschaffing tot stand gekomen wer ken, zijnde 'het maken van een nieuwen duiker c.a. hij de Veersohe brug, en de verbetering van 'het Molenwater. Verder werd een bezoek gebracht aan het nog in uitvoering zijnde werk, de rio- leering van 'het Zuid-Westelijk gedeelte -der gemeente met het maken van een pompgebouw, terwijl bovendien nog wer den getoond in voorbereiding zijnde ob jecten zooals het egaliseeren van weilan den, het leggen van een voet- en rijwiel pad op den Tramsingel en de verbetering van de Dokhaven. Te 11 uur kwam de minister in de ver gadering van de Rijkscommissie voor de werkverschaffing in Zeeland, die te half elf door den Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford was geinstalleerd. De Minister had enkele besprekingen met die commissie. Na de luncih ten huize van den Com missaris der Koningin te 'hebben ge bruikt, vertrok de Minister met zijn ge zelschap weer naar Den Haag. Vlissingen. Anti-Rev. Kiesver- eeniging. Gisteravond hield de anti- rev. kiesvereeniging alhier een druk be zochte vergadering onder voorzitterschap van den heer G. van de Putte. Besproken werd de propaganda voor de a.s. Kamerverkiezingen. Er zullen een drietal sprekers verzocht worden op te treden. Tot voorzitter werd gekozen de heer B. H. Ligteringen. die deze benoeming aan nam. DE SPOORWEGRAMP BIJ WOERDEN. Een tweede doode gevonden. WOERDEN. Hedenmorgen is het op- ruimingswerk met groote voortvarend heid voortgezet. In den loop van den och tend heeft men onder de puinhoopen een tweede lijk gevonden, het bleek te zijn de 28-jarige J. W. Muijlwijk uit Gouda. D'e heer M. was gistermiddag met zijn verloofde, die te Doetinchem woont, naar Arnhem gereisd om daarna met den laat- sten trein naar zijn woonplaats terug te keeren. Men had hem reeds gisteravond thuis verwacht. Het zal wel laat in den avond wor den voordat een der lijnen weer vrij is. De vermoedelijke oorzaak. Een der ingenieurs van de Ned. Spoor wegen, die toezicht houdt op de oprui mingswerkzaamheden, deelde als zijn meening over de oorzaak van hét ongeval mede, dat deze is toe te schrijven aan de te groote snelheid, waarmee de machinist van den personentrein heeft gereden. D'eze reed met een vaart van 90 km., terwijl ter plaatse slechts 45 km. was toegestaan. DEN HAAG. De boternoteering Kopen hagen bedraagt 92 cent. GOES. Gehuwd: Maarten van der Plas, 34 j. jm. te Katwijk en Pieternella Ma ria Cardon, 32 j. jd. Geboren: Pieternella Cornelia, d. v. Gerrit Pieter Nieuwersteeg en Maria van Son; Johanna Geertruid, d. v. Gijsbert Jacobus van Zee en Catharina van Sab ten. MIDDELBURG. Bevallen: M. Paarde- kooper-Marijs, d.; F. de Regt-Wonder- gem. d. Overleden: F. F. van Steenhuijsen, 63 j., geb. met C. M. Krijger. (M. C.) Over de maand Sept. KIOETINGE. Geboren: 4, Johannes Geerard, z. v. Anthonie Johannes Keu- kelaar en Jacoba Jacomina Rottier. Getrouwd: 17. Dirk de Jager, 26 j. te Megen c.a. en Johanna Neeltje de Braai, 29 j.; 17, Pieter Jacobus van Splunter, 24 j. te Zierikzee en Pieternella Anto- netta Jonker, 23 j. Middelburg, 8 Oct. 1936. Op de graanmarkt was de aanvoer zeer ruim. Schokkers f 12f 13.75, kroonerw- ten f 8f 9,25, kleine groene erwten 8i f 9.25, lange bruine boonen f 13f 15, ronde bruine boonen f 15f 17, witte boo nen f 17—f 18.50. Aangevoerd door boerinnen: Boter f0.77V2, kipeieren f5, poelje-eieren f3.50, eendeieren f4.75; kalkoeneieren f5.50. Aangevoerd door handelarenBoter f 0.77V2, kipeieren f 5, poelje-eieren f 3, eendeieren f 4. Part. prijs van den marktzetter: Boter f 0.85, 'kipeieren f 6, poelje-eieren f 4.50, eendeieren f 5.75. Part. prijs van den handelBoter f0.85, kipeieren f5.65, poelje-eieren f 4.05, eendeieren f 4.40. Veilings vereen. Walcheren. Aanvoer 12000 stuks. Kipeieren: 4446 'kg. f2.96 —f3; 46—48 kg. f3.29; 48—50 'kg. f3.50; 50—52 kg. f3.60; 58—60 kg. f4.78; 60— 62 kg. f4.70—f4.99; 62—64 kg f.4.76— f4.77; 66—68 kg. f5.02; Bruine: 58—60 kg. f4.90; 6062 kg. f5.11; eendeieren f3.60.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3