Last met Uw stoelgang Op afbraak bedacht! Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De monetaire politiek. Belgische hulde aan Dr Colijn. M.S.S .-cachets DONDERDAG 6 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELANO 51e JAARGANG No. 7 Binnenland Belangrijkste Nieuws (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van liet blad „l>e Zeeuw". Bureaux Lange Verat,straat 70, (lees. Telefoonnummer 11. Poalelièque en Girorekening 05 Bijkantoor Middelburg: Fa BOF.KffANDF.L ,T. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. A b o n ;i o ai c n t n p r ij s f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliasingen f().20. Losse nummers 5 cent Advertenlilin .'(0 cent per regel. Inge/,enden mededeel ingen 00 cent per regel. Kleine Adverlenl.iën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto X0.85. Bij contract belangrijke korting. Do N.S.B, het is genoegzaam bekend en het blijkt ook weer uit een in deze om geving verspreid extra-blad van „Volk en Vaderland" wringt zich in duizend boch ten om toch maar uit het gebeurde op monetair gebied politiek voordeel te be halen. In bedoeld extra-blad kan men o.m. lezen, dat de N.S.B. in 1931 of zelfs nog een paar jaar daarna toen de eenzijdige aanpassing nog niet was doorgezet, deva luatie zou hebben toegejuicht, maar dat in de huidige omstandigheden devaluatie „n a t u u r 1 ij k verkeerd" is. Nu laten wij buiten beschouwing het feit. dat de Regeering door het gebeurde in andere landen, genoodzaakt was den gouden standaard los te laten. Zij .had geen keus meer. Maar dit daargelaten. D'e N.S.B. zal natuurlijk zeggen dat de Regeering toch, ondanks alles aan haar eenmaal ingeno men standpunt had moeten vasthouden Waarom natuurlijk? Eenvoudig hierom, dat de heer Musseri en de zijnen alleen letten op wat politiek voordeel kan geven. Toen het Kabinet nog aan den gouden standaard vasthield tapte men uit een an der vaatje. Op 1 Maart 1935 toen naar „V. en V." thans schrijft devaluatie „na tuurlijk verkeerd" zou zijn, schreef „Nieuw Nederland", zooiets als het we tenschappelijk tijdschrift der N.S.B.: „Al kunnen wij devaluatie dus niet tot een vast programmapunt proclameeren, de geestelijke sfeer, waaruit het streven naar devaluatie ontluikt, is wel degelijk wezens-eigen aan het karakter der N.S.B. Wanneer wij vóór devaluatie zijn, dan spruit dit voort uit onze eigen wereldbeschouwing, en is zij voor ons een der vele middelen om het bestaande stelsel te vernietigen. E'en N. S. B. er, die principieel leg'en devaluatie zou zijn is onbestaanbaar, want dan zou hij met zijn lichaam in de N.S.B. zijn en met zijn ziel in het kamp der tegenstan ders". De Residentiebode merkte hier bij op: „We zijn veel gewend van Mussert en zijn blaadjes, maar zulk een volks verleu- gening' als nu weer blijkt, hebben we nog nauwelijks óóit beleefd." j» Het schijnt inderdaad onverklaarbaar. Maar zooals de aandachtige lezer be merkt zal hebben geeft „Nieuw Neder land" zelf de oplossing in de tweede ali nea van het hierboven aangehaalde, waar het heet dat devaluatie een der vele mid delen is om het bestaande stel sel te vernietigen. In 1935 kon men onrust wekken en de afbraak bevorderen door voor devalua tie te zijn. In 1936 kan men beter afbreken door zich er t e g e n te verklaren. Men kan zelfs met een zóó belangrijk vraagstuk alle kanten uit. Als men maar onrust kan verwekken. Als men maar kan afbreken! Havens gebombardeerd, houding van Rusland. De De kruiser „Almirante Cervera" heeft dc havens van Barcelona en Valencia ge bombardeerd, na voorafgaande waarschu wing. ■Aan het front in Aragon en in den sector van Barbastro heeft de artillerie de stellingen der opstandelingen bij Huesea gebombardeerd. De bladen melden bijzonderheden over de aanvallen op Oviedo. De regeerings- luehtmacht heeft verscheidene gebouwen verwoest, met name dat van het provin ciale bestuur. De aanval der opstandelingen op Ma drid schijnt nu toch spoedig plaats te zullen hebben. Generaal Varela, die het hevel voert over de troepen der opstandelingen, wel ke Toledo hebben ingenomen, zal persoon lijk den grooten opmarsch naar 'Madrid, die vandaag verwacht wordt, leiden. Hij is voornemens in drie richtingen op te ru'kk'en. Volgens het hoofdkwartier te Burgos is thans de omsingeling van Madrid vol tooid op een afstand van ongeveer 70 km. van de 'hoofdstad. De regeering van de Sow jet- Unie deelt mede, dat zij zich niet langer gebonden zal kun nen achten door het verdrag- van niet-inmenging in Spanje indien niet onmiddellijk maat regelen worden genomen, dat dit verdrag niet wordt ge schonden. De Russische mededeeling bevat ook enkele verklaringen, volgens welke de Spaansche opstandelingen wapens van Duitschen en Italiaanschen oorsprong zouden hebben ontvangen via Portugal, VOLKENBONDSWERK TE GENEVE. Nadere mededeeüngen van Nederlandsche zijde. Ook gisteren waren de zes commissies van de Volkenbondsvergadering te Genèvo weder druk aan den arbeid. In verband met de gewekte verwonde ring, dat mr Van Lanschot nog geener lei concrete mcdedeelingen deed over een onmiddellijke bijdrage van de Nederland sche regeering tot de afschaffing van de handelsbelemmeringen in verband met de devaluatie, 'heeft Mr van Lanschot gis teren een nadere verklaring afgelegd. Mr van Lanschot wees er op, dat de tweede commissie niet uit het oog moest verlie zen, dat er verschillende landen zijn, die contingenteeringen voor vrijwel alle in voerartikelen hebben ingevoerd, terwijl daarentegen in Nederland slee hls dertig procent van den invoer aan dit regiem onderworpen is. De Nederlandsche regeering is echter bereid, van haar zijde mede te werken tot de afschaffing der handelsbelemme ringen. Mr van Lanschot kon de mede deeling doen, dat de Nederlandsche re geering reeds eenige contingenteeringen heeft afgeschaft, namelijk die op leder, meubelen en linoleum en dat andere af schaffingen weldra zullen vol en. Tenslotte wees Mr van Lanschot er op, dat ongetwijfeld alle leden der commissie het hierover eens zullen zijn, dat de lief de voor d'en vrijen handel in goederen niet eenzijdig zal kunnen komen. Opmerkelijk was de verklaring van den Tsjechischen gedelegeerde, dat Tsjecho- Slowakije voornemens is, spoedig de de- viezencontrole op te heffen. De Zwitser 'Stucki herinnerde er aan, dat de Zwitsersche regeering reeds tal van contingenteeringen minder drukkend voor den handel heeft gemaakt en ver schillende invoerrechten heeft verlaagd. De verzachtingen van de handelsbelem meringen zullen slechts gelden voor die staten, die niet door deviezencontrole den Zwitser schen uitvoer en de betalingen uit Zwitserland belemmeren en die ook niet het toeristenverkeer uit hun land naar Zwitserland ernstige beperkingen opleg gen. Autobuspersoneel te LGnden staakt. Gistermorgen is het autobuspersoneel te Londen in staking gegaan. De employe's protesteeren tegen de nieuwe reglementen. Het aantal stakende chauffeurs en con ducteurs van autobussen is reeds tot 2200 gestegen. De dienst stokt op 35 lijnen. Alle besprekingen om tot bemiddeling te geraken waren vruchteloos. De Arabieren-opstand in Palestina. Volgens een bericht uit Jerusalem is de opstandelingenleider, Said Bey el Aasi gesneuveld in een gevecht tusschen Ara bieren en Britsühe troepen nabij Bethle hem. Naibij Bethlehem heeft een gevecht tus schen opstandige Arabieren en een Brit- sche patrouille plaats gehad. Een Arabier werd gedood. Korte Berichten. De Etna is sedert eenige dagen met sneeuw bedekt. Vele toeristen hebben den vulkaan beklommen om dit zeldzame schouwspel te bewonderen en om hier de wintersport te beoefenen. In geheel Zwitserland heerscht een koudegolf. Te Bern en in andere steden is sneeuw gevallen. In geheel Oostenrijk, met uitzonde ring van Weenen en omgeving en het Burgeriand, is sneeuw gevallen, in de hoogere streken zelfs zeer veel. Dinsdag is de eerste sneeuw ge vallen in het oosten van België. Ook heeft het tusschen Verviers en Malmedy reeds flink gevroren. Dd Zweedsche Oceaanvlieger Kurt Björkvall is door een Fransch visschers- vaartuig opgepikt. De herberekening der pensioenen. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de regeering ten opzichte van de maat regelen tot verlaging van de publieke uit gaven, met inbegrip van het aanhangige wetsontwerp tot herberekening van de pensioenen, haar standpunt in \erband met de gewijzigde monetaire politiek nog niet heeft bepaald, doch de ontwikkeling van den toestand wenscht af te wachten. DE MONETAIRE MAATREGELEN EN DE PLUIMVEEHOUDERIJ. In verhand met de hoogere productie kosten van het ei ten gevolge van de depreciatie van den gulden en de verla ging van de restitutie der graanrechten bij export, en het verbod van prijsstijging van eieren voor den consument, heeft de A.N.iAV, zioh met een telegram tot den minister van Landbouw en Visscherij ge wend, waarin het bestuur der Alg. Ned. lTuimveetee-ltvereeniging vrees uitspreekt, dat de piluimveeiiouderij in de knel kan komen, nu de productie-kosten door de ver-hooging der graanprijzen en de ver laging van restitutie der graanrechten aanmerkelijk zijn gestegen. Het dringt bij: den minister aan op op heffing of verlaging der graanrechten, dan wel rechtstreeksche vergoeding daar van. DE VERLAAGDE INVOERHEFFING OP KOFFIE. Naar aanleiding van de verlaging der invoerüeihng op xoiiie met oü pel., welxe gmteren is ingegaan, verneemt het A. in. JA van goed ingelichte zyue, dat bij de zen maatregel o.m. de voigenue factoren zpn overwogen: jj'e oorspronkelijke heffing drukte vrij zwaar, vooral op cte goeclKoopere soorten; voor de gemande koffie bedroeg die 16 cent per kg. Toen de heffing werd inge steld. is de prijs der koffie hier te lande nagenoeg niet gestegen, hetgeen toege schreven moet worden aan de telle con currentie tusschen de branders, benevens aan het feit, dat zich hier te lande op het tijdstip -dat de heifmg werd ingesteld, vrij groote voorraden nevonden. iNu deze voorraden door zeer geringe invoeren in de laatste maanden geslonxen zijn, was de Kans op pjjsverlioo'ging niet uitgesloten, waarjjjj nog uit den aard der zaak het volte depreciatie-eiiect komt. Wat de steunveileening voo-r de koffie cultuur in JNed.-Indtë betreft, is het dui- ttenjk. dat deze aangelegenheid door de gewijzigde monetaire omstandigheden an dere aspecten heeft gekregen. Deze ver laging der heffing met de helft, die ge heel in de lijn ligt van de in den laatsten tijd getroffen maatregelen, beteekent een aanmerkelijke verlichting. De gang van zaken dient nu verder te worden afgewacht. DE AFGETREDEN GOUVERNEUR- GENERAAL. De heer en mevrouw de Jonge in de hesidentie aangekomen. Met de Lloyd-rapide, zijn gistermiddag om 1 uur de afgetreden Gouverneur-Gene raal van Nederiandsch Uost-Indië, Jhr. mr. B. G. de Jonge en mevrouw aan het Hollandsche Spoorstation te den Haag aangekomen. Up het perron waren ter begroeting aanwezig de generaal-majoor tit. van het Ned.-Indische ieger D. Q. G. F. de Jonge van -der Halen, adjudant van H. M. de Koningin, als vertegenwoor iiger van de Koningin, de minister-president, minister van koloniën, dr. H. Golijin, vergezeld van den heer van Voorthuysen, gecommiteer- de voor Indische zaken ten ttepartemente van koloniën, enkele familieleden van den gerepatrieerden oud-landvoogd, o. w. de minister van staat Jhr. mr. dr. H. van Karnebeek, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, en andere autoriteiten. 1 recies 1 uur stoomde de trein onder de overkapping door. De eerste, die den heer Ie Jonge be groette, was- de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, waarna dr. Golijin den afgetreden landvoogd hartelijk welkom heette. Vervolgens trok het gezelschap zioh eenigen tijd in een gereserveerde wachtkamer terug. Dr. G. W. N. Rotter, die aan den oud- gouverneur-generaal is toegevoegd, deelde mede dat diens toestand thans bevredi gend ka.n genoemd worden. Naar men weet, is de heer de Jonge lijdende aan een ader-ontsteking. Wel achtte de ge neesheer het noodzakelijk, dat de heer de Jonge zich nog onder medische behan deling zal stellen. DE RADIOREDE OVER DE WIJZIGIN GEN IN HET MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT. Waarom werd de N. C. R. V. gepasseerd? Het Tweede-Kamerlid Krijger heefl aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Chris telijke Radio Vereeniging den minister tijdig heeft gevraagd, indien de uitzen ding van de redevoering, op 5 October j.L, over „de wijzigingen in bet motor en. rijwielreglement", niet zou geschieden uit de studio van den dienst der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, wel gebruik te willen maken ook van den omroep van de Nederlandsche Christelijke Radio Ver eeniging en dat zij aanvankelijk een toe stemmend antwoord mocht ontvangen? „HIJ handelt zonder lawaai, maar met prachtige zelfbeheersching". Een bijzondere medewerker van de „Soir" bevindt zich op het oogenblik in Nederland en onderwerpt in zijn blad de situatie, ontstaan na de jongste mone taire besluiten der regeering, aan een be schouwing. Zoo schrijft hijl o.a., dat te midden van dei diepe emotie, die in Europa werd verwekt door de drie devaluaties in Frankrijk, Zwitserland en Nederland, wellicht niet genoeg aandacht is besteed aan de merkwaardige wijize, waarop de devaluatie in Nederland werd uitgevoerd. „De gebeurtenissen hebben te meer de energieke figuur van dr. Colijn, den Ned. minister-president, in het licht gesteld", zoo schrijft de „Soir". Dr. Colijn heeft tot het laatste oogenblik, en zulks niet tegenstaande de krachtige aanvallen, waaraan hij het hoofd te bieden had, den gulden hardnekkig verdedigd. Toen dit niet meer mogelijk was, heeft dr. Colijn als trouw d enaar van zijn land met evenveel kracht er zich op toegelegd om dc devaluatie de beste resultaten te doen opleveren. Hij\ handelt zonder lawaai, -onder mtse en scène, maar met een ver- bazingwekkenden spoed en een prachtige zelfbeheersing." In het artikel wordt verder een over zicht gegeven van de wijze waarop de devaluatiezich heeft voltrokken. De koelbloedigheid van het Nederlandsche volk, dat zich door geenerlei paniekstem ming heeft laten aangrijpen, wordt be wonderd. Is de minister bereid, mede te deelen om welke redenen van radio-technischen of anderen aard het niet mogelijk bleek van de beide Nederlandsche zenders ge bruik te maken, zulks in afwijking van hetgeen regel schijnt te zijn voor leden van het kabinet, indien zij tot de ingeze tenen des rijks via den radio-omroep spreken over regeeringsaangelegenheden? Is de minister bereid, gelet op de mo gelijkheid, dat de tijdsomstandigheden der regeering aanleiding geven voor de naaste toekomst, bij herhaling, door mid del van den radio-omroep, het Neder landsche volk toe te spreken, een herha ling van bet gebeurde op 5 October j.L te voorkomen? Nieuwe legervliegtuigen voor Indië. Met de „Statendam" is gisteren uit Amerika teruggekeerd, dr ir van der Maas, die in opdracht van de Nederland sche regeering naar Baltimore is geweest om e-r de dertien Glenn Martin-vliegtui gen te keuren, welke daar worden ge bouwd voor het Ned.-Indische Ieger. D'e kapiteins van Lent en de Kruyf van D'orsen. van het Ned.-Indische leger ver toeven momenteel nog in Baltimore om toezicht te houden op den verderen bouw. Verlengde contingenteeringen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend, strekkende tot regeling bij de wet van de bij Kon. besluiten van 22 Augustus j.l. met ingang van 1 Septem ber 1936 voor een tijdvak van 12 maan den verlengde contingenteeringen van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van ongebleekte, gebleekte en ge verfde, bedrukte en bontgeweven katoen, van manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep en halflinnen, van niet houtvormende siergewassen, alsmede van azalea's en hortensia's, van tapijten en van manufacturen, stoffen en weefsels van echte zijde en van echte zijde met kunstzijde. D'e A.N.W.B. populariseert de nieuwe verkeersregels. Naar aanleiding van de verschijning der gewijzigde verkeers-voorschriften, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. aan de commissarissen van po litie en aan de districtscommandanten van de marechaussee en de rijksveldwacht medegedeeld, voornemens te zijn, zeer spoedig een eenvoudige brochure te laten verschijnen, waarin een volledig over zicht van de bestaande en nieuwe ver- keersvoo'rschriften, verkeersborden enz. voor alle weggebruikers zal worden ge geven-. Deze brochure zal in vele -honderddui zenden exemplaren verschijnen en gratis ter beschikking van de politie gesteld worden, ter verspreiding onder belang hebbenden. In de afgeloopen jaren heeft de A. N. W. B. reeds eenige malen met veel succes dergelijke brochures -door bemiddeling van de politie, de pers, de scholen enz. doen verspreiden- te verwachten is, dat door deze nieuwe actie van den Toeris tenbond de nieuwe voorschriften in kor ten tijd de algemeene bekendheid zullen verkrijgen, welke voor een veilig verkeer gewenscht is. Als Uw spijsvertering- niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gt) er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tijd! Jtfnak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten 'n bijzondere samenstelling, ge heel afwijkend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gij snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigd, 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. Per koleer van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De herberekening der pensioenen. De verlaagde invoerheffing op koffie. Het beheer van de gelden bij den Bijz. Vrijtv. Landstorm. De luchtlijn naar Zeeland stopgezet. Treinongeluk bij Woerden. Een doode en zes gewonden. Brand aan boord van de Marnix van St. Aldegonde. Buitenland. De kring om Madrid gesloten. De aan val spoedig verwacht. De economische debatten te Genève. HET BEHEER VAN DE GELDMIDDELEN BIJ DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Schriftelijk beantwoorde vragen over de malversaties in Limburg en Zeeland. Op -de vragen van het Eerste Kamer- ii-d Mendels, Jietreffen-de malversaties bij het beheer van de geldmiddelen van den •bijzon-deren vrijwiliigen landstorm in de gewesten Limburg en Zeeland beeft de minister van Binnenlandsohe Zaken bet volgende geantwoord: Wat de malversaties bij den bij-zonde ren vrijwiliigen landstorm in -het gewest Limburg betreft, is bij het gerechte lijk onderzoeik komen vast te staan, dat de delinquent door het stellen van val- sche han-d'teekeningen onder kwitanties en door 'het alleen uitbetalen van gelden aan ben, die daarom vroegen, zich gedu rende enkele jaren gelden heeft weten toe te eigenen, welke bestemd waren om in kleine bedragen aan plaatselijke leiders en af-deelin'gen te worden uitgekeerd. Blij kens het door de arrondissementsrecht bank te Maastricht gewezen vonnis is met de gepleegde malversaties een be drag van plm. f 26.000 gemoeid. Het ach terbalen van de gepleegde onregelmatig heden i® bemoeilijkt door de uitzonder lijke omstandigheid, dat de rechthebben den nimmer hebben te kennen gegeven, dat de bedragen niet door ben ontvangen waren. Ten aanzien van het gebeurde met be trekking tot de geldmiddelen van het ge west Z e e 1 a n d is nog een gerechtelijk onderzoek loopende. Uiteraard is- het den minister niet mogelijk, hangende dat on derzoek zijnerzijds inlichtingen te ver strekken, omtrent den aard en den om vang van bedoelde onregelmatigheden. Tot voor korten tijd was het beheer van de geldmiddelen der nationale landstorm- commissie, voor zoover deze van rijks wege werden verstrekt, alsmede de con trole -daarop, als volgt geregeld. Van de rijks'gel-den, welke door het de partement van -binnenlandsche zaken vo-or den bijzonderen vrijwiliigen land storm worden besteed, werden door de nationale iandstormcommissie bedragen ter 'beschikking gesteld van de onder scheidene gewestelijke landstormoommis- sies voor het doen van betalingen. De ver antwoordingsstukken der gewestelijke commissiën werden ten bureele van de nationale Iandstormcommissie nagezien, daarna door liet departement van binnen landsche zaken onderzocht en vervolgens aan de Algemeene Rekenkamer aange boden. Bedoelde verantwoordingsstukken moes ten voldoen aan de eisc-hen van gelijken aard als die, welke volgens de comptabele voorschriften aan bewijsstukken voor de rijksuitgaven worden gesteld. Overigens wordt driemaandelijks van wege het departement van binnenland sche zaken controle ter plaatse bij den comptabele van de nationale landstorm-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1