Handelsverdrag Nederland-Amerika. Zoeklichtjes. Uit de Provincie Prljsopdrljvlng van landbouwproducten. het toesta', -vitte lichtflitsen met frequen tie van ongeveer twintig flitsen per y2 minuut. Nadert een trein, dan brengt deze automatisch contact in werking, waardoor het witte licht verandert in rood licht, met een frequentie van ongeveer veertig flitsen per minuut. Voorts wordt het toestel voorzien van een apart storingslicht van een derde kleur, welk licht automatisch in werking t; ■odt. wanneer door een of andere oor- '-.ipk het witte of roode licht defect mocht en. De gebezigde lampen zullen een bijzon der groote lichtsterkte krijgen, terwijl voor de lampen sterke lenzen worden aan gebracht. Een afscherminrichting zal er voor zorg dragen, dat het witte licht ook bij felle zon goed is waar te nemen. Mocht deze proef naar de meening van den minister een succes worden, dan zal het toestel waarschijnlijk ook bij andere onbewaakte overwegen worden aange bracht, terwijl dan de kosten vermoedelijk door het Rijk (Verkeersfonds) en de Spoorwegen gezamenlijk zouden worden gedragen. De Nederlandsche uitvoer naar Amerika belangrijk gestegen. In een interview met een correspon dent van United Press heeft de Ameri kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Gordell Huil, enkele beschouwin gen gegeven over de huidige situatie op commercieel gebied. „De gebeurtenissen van de jongste paar weken toonen duidelijk aan, dat Europa tot het 'besef komt van de nadoelen, welke de landen zich zelf en elkaar berokkenen door handhaving van de geweldige be lemmeringen, die thans den internatio nalen handel in den weg staan. De verlagingen van invoerrechten en andere verruimingen van den handel wij zen er op, dat de landen van Europa thans een hegin willen maken met het doen herleven van «en vrijer internatio naal handelsverkeer." Wat in het bijzonder de commercieele betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Nederland aangaat, de minister verklaarde tevreden te zijn over de resul taten van het nieuwe handelsverdrag tus schen 'beide landen, ook al heeft de de preciatie van den gulden de tendens, de voordeelen, welke Nederland bij die over eenkomst heeft verworven, te vergrooten. De Nederlandsche afzet naar Amerika zal door de depreciatie sneller stijgen en de aankoop van Amerikaansche goede ren zal er door bemoeilijkt worden. De minister wees er in dit verband op, dat uit de rapporten van zijn deskundi gen blijkt, dat als gevolg van het nieuwe handelsacooord de daling in Amerika's exiport is tot staan gekomen, terwijl de stijging van den invoer uit Nederland ge handhaafd is gebleven, zij' het ook in een wat langzamer tempo. Gedurende de eerste zes maanden se dert het van kracht worden van de nieu we Nederlandsch-Amerikaansche handels overeenkomst hebben de Vereenigde Sta ten uit Nederland 22.081.000 dollar ge ïmporteerd, tegen 18.870.000 dollar in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De Amerikaansche uitvoer naar Ne derland steeg in deze maanden van 23.663.000 dollar tot 24.662.000 dollar. Al zal derhalve de Nederlandsche ex port naar de Amerikaansche verwachtin gen voordeelen ontleenen aan de depre ciatie van den gulden, niettemin achtte minister Huil deze maatregel van veel 'be- teekenis, omdat hij in internationaal ka der gezien, deel uitmaakt van een wen- schelijke voorbereiding voor een blijvende stabilisatie van alle valuta's op een nieuw lager niveau. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: Met ingang van 1 Nov. 1936, tot lid van bet bestuur der waterkeering van den cal'amiteuzen Borsselepolder, G. M. Nij'sten te Borteselen; met ingang van 1 Nov. 1936, tot I'd v'an het 'bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpoldtr, M. Sentse te Killand-Bath. De nieuwe kruiser „De Ruyter" op 17 en 18 October te Vlissingen. D'e nieuwe kruiser „De Ruyter" gaat op 12 October weer naar zee en komt Zaterdag d.a.v. te Vlissingen, om Maan dag weder zee te kiezen. Neder!. Middernachtzendingvereeniging. D'e Nederlandische Middernachtzonding- vereaniiging houdt haar 47ste algemeene vergadering op Woensdag 14 October te Middelburg. De huishoudelijke ver gadering vangt des namiddags te 2 uur aan in bet gebouw „St Joris''. De vergadering met genoodi'gden heeft des namiddags 3 uur plaats, Ds T'h, Dol leman, Geref, predikant te Aalten, zal re- refereeren over he^ onderwerp: „Het ge dwongen huwelijk", D'e heer J. N. van Munster spreekt over; „Waartoe midder- nabhtzending?" Des avonds vindt in de Niouwe Kerk (Herv.) een openbare samenkomst plaats. Ds O, G, Heldring, directeur der Heldrin'g- gesticihten en lid van het Hoofdbestuur der vereeniging spreeklt 't openingswoord. Do 'heer C. Smeenlk, lid van de Tweede Kamer der Staten-GenoraaJ. en Dis J. S. Hartjes, predikant der Ned. Herv. Gem. te Vüsalngea, .tuilen het woord roeren. Acht ons In plaats van een kilo. Door den koopman A. B. uit Middel burg werden druiven verkocht te St. Jan steen tegen een spotprijs, die daar vrij wel iedereen deed koopen. Spoedig kwa men evenwel de klachten. Men bleek slechts acht ons druiven gekocht te heb ben, terwijl toch „een kilo" op de schaal van den koopman was afgewogen. Aan gifte werd gedaan, waarbij het de politie bleek, dat een twee ons gewicht onder kranten in de schaal lag, waarin de drui ven neergelegd werden. A. B. werd met een tweetal helpers, die geen schuld bleken te hebben, aangehou den en aan een verhoor onderworpen. Ontkennen hielp niet, want B. was op heeterdaad betrapt, terwijl een onder zoek uitwees, dat tal van menschen acht ons in plaats van een kilo druiven had den ontvangen. De weegschaal werd in beslag genomen en tegen B. werd proces verbaal opgemaakt. Veilingvereeniging Terneuzen. Plannen tot reorganisatie. Dinsdagmiddag hield de Veilingsver- eeniging Terneuzen een bijzondere alge meene ledenvergadering ter bespreking van den slechten gang van zaken. De omzet van deze eenige groenten- en fruit veiling in Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt den laatsten tijd zeer aanmerkelijk te zijn teruggeloopen, doordat de Z.-Vl. groen ten- en fruittelers zich steeds meer tot andere buiten Zeeuwsch-Vlaanderen gele gen veilingen wenden, om aldaar hun pro ducten tegen foeteren prijs te verkoopen dan te Terneuzen gemaakt konden wor den. De steeds toenemende moeilijkheden voor de veiling te Terneuzen hebben, zooals ter vergadering bleek, bet plan doen groeien om te komen tot een reor ganisatie ter verbet erin" van den toe stand. Na uitvoerige besprekingen kwam het tot kritiek op het koopmanschap van d'en directeur. Beslissingen omtrent de reorganisatie-plannen konden ter verga dering niet worden genomen. Besloten werd de verschillende krin gen van de Veilingsvereeniging op ver gaderingen bijeen te roepen, om daarna opnieuw een algemeene ledenvergadering uit te schrijven, waarop beslissingen zullen kunnen worden genomen. (D. v. Z.) Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot lid van de Provin ciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, den beer L. J. van Gastel te Schudde- beurs, gem. Noordgouwe, zulks ter ver vulling van de vacature, welke is ont staan door het overlijden van den heer D. Koopman Pzn. te Nieuwerkerk. Goes. Chr. Besturenbond. Gisteravond vergaderde in de melksalon- Bustraan het Bestuur van den Chr. Be sturenbond met de besturen der aange sloten organisaties. De voorzitter, de heer A. de Lange, deed enkele mededeelingen uit de laatstgehouden districts-vergade- ring van Zeeuwsche Chr. Besturenbonden en wekte op den arbeid in den a.s. winter met 'trouw en 'bezieling te verrichten, te meer, daar men van verschillende zijden zich schuldig m'aakt aan agitatie en mis leiding. In dit verband zet Spr. uiteen het vele, wat door het Bestuur van het Ghr. Nat. Vakverbond is gedaan ten opzichte van de wijzigingen in de steunregeling, zonder daarbij de groote trom te roeren en daverende moties aan te nemen. De ge volgen van deze wijzigingen voor deze olmgeving werden besproken. Nadat aan dacht was geschonken aan de gebeurte nissen op monetair gebied, werd opgewekt de regeering in dezen te steunen en do belangen der leden te behartigen, door elk concreet geval van o n- redelijke prijsopdrijving direct ter kennis van het bestuur te brengen. Dit zal d'an zorgen voor de aangifte ter foevoeg- der plaatse. Met blijdschap werd kennis genomen van de oprichting van een afdeeling Goes e.o. van den Bond van Ghr. politie-amb- tenaren in Nederland. Ook bet fc'amp voor jeugdi'ge werkloozen te Ghaam werd besproken, waarbij: er op werd gewezen, dat aanmeldingen, voor bet vierde kamp 10 October moeten binnen zijn. Besloten werd den arbeid der studie club dezen winter weer voort te zetten. D'eze maand zal reeds bet eerste onder werp worden behandeld. Op 18 Nov. zal de jaarlijfcsche groote propaganda-vergadering worden gehou den, welke dan gevolgd dient te worden door huisbezoek bij on- en verkeerd-geor- ganiseerden. Ook zal getracht worden dezen winter een jeugdavond te organi'seeren. D'e heer R. Buitenhuis eindigde met dankzegging. Wemeldinge. Gevonden: een paar wa terproof beenpijpen en een 'boco-sleutel. Inlichtingen te bekomen bij den gem,- veldwachter. (Belangeloos bericht.) Hansweert. De Ned. zeesleepboot Lau werzee met 'het tankschip Neerlandia op sleeptouw, Is gistermorgen in het Schaar van Waarde omhooggevaren en blijven zit ten. De 'sleepbooten Rotterdam en Argus zijn van Vlissingen ter assistentie geko- rr n c«n te trachten de boot met hoog wa ter vlot te sleepen, Van Antwerpen is een le'"go liehter gekomen om een gedeelte der lading benzine over te nemen. I erseke. De Franse'he oesters, Gelijk men weet, zijn in het hegin van dit jaar op de Oosterschelde door de Ne derlandsche regoering voor een bedrag van f 65.000 'aan Fransche oesters uitge zaaid. D'e uitgezaaide oesters z-ijn door de ambtenaren der Visscherijpolitie uit- EEN VERKLARING VAN MINISTER DECKERS. In enkele persorganen zijn berichten verschenen, volgens welke zich hier of da'ar gevallen van onredelijke prijsstijging van landbouwproducten hebben voorge daan, zulks in strijd met de desbetreffen de wet, doordat bepaialde voor den han del bestemde voorraden van die producten zouden worden vastgehouden. Het A. N. P. 'heeft naar aanleiding hierVaa den Minister van Landbouw en Visscherij, Mr Dr Deckers, inlichtingen gevraagd. Deze antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van pers- foerioh'ten omtrent onredelijke prijsver- booging. Mocht blijken, dat er landbou wers zijn, die voor den handel bestemde voorraden vasthouden, in de hoop, dat zij er straJks een extra-winst op zullen be halen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo noodig zed ik er niet voor terugschrikken, 'het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ontbreekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouw- crisiswet wordt geboden. Ik 'heb echter alle vertrouwen, dat der gelijke maatregelen 'achterwege kunnen blijven. Onze boeren bewezen menigmalen, dat zij oog hebben voor de belangen van hun medeburgers. Mochten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoisme die be langen zouden schaden, dan zal met ge strengheid teigen hen worden opgetreden. nemend bewaakt en zijn ongelooflijk ge groeid, veel meer dan de Fransche oesters die door particulieren op de benedenper- oeelen ('beneden Zierikzee) zijn uitgezaaid Een en ander bewijst wel, dat de Iersek- sohe Bank nog niet versleten is. Men schat de groei op 30-40 kg. per 1000, m. a. w uitgezaaide oesters van 30 kg wegen nu 60-70 kg per 1000. Na'ast de groote groei is de kwaliteit niet anders dan te roemen. D'e smaak is heerlijk. Verder zijn de schel pen onberispelijk van kwaliteit en geheel vrij van de zoo gevreesde ziekten. En wal nog een groote factor van belang is, is het geringe sterftecijfer. Het bestuur van de Vebo (de vereen tot bevordering van de oestercultuur) is door de betrokken autoriteiten in staat gesteld op de bezaaide perceelen een kijk je te nemen. Deze heeren hebben een be zoek gebracht aan de uitgezaaide Fran sche oesters. Unaniem waren ze enthou siast. Een andere vraag is, of de Fransche oesters aan het gestelde doel hebben be antwoord, n.l. of ze zaad 'hebben gegeven om voort te planten in de Zeeuwsche Stroomen. Een deskundige die wekelijks deze oes ters op larven heeft onderzocht, meent deze vraag ontkennend te moeten beant woorden. Koudekerke. Diefstallen opge helderd. De vele diefstallen welke vooral gedurende de zomermaanden, maar ook nog de laatste dagen zijn gepleegd in strandtenten en zomerwoningen, zijn thans opgehelderd. Toen Vrijdagavond de pensionhouder Schr., zooals gewoonlijk met zijn vrouw en twee honden een rondwandeling maak te op de vroonen, ontdekte hij een twee tal personen in de nabijheid van een zo merwoning. Aangezien zij zich aldaar verdacht op hielden, besloot dhr Schr. ze mee te ne men naar zijn pension. Eén der twee wist te ontkomen, terwijl de aangehoudene werd overgegeven aan de maréchaussee en de gemeente-politie. Na zeer langdurig verhoor bekende 'hij zich aan ettelijke diefstallen en vernie lingen te 'hebben schuldig gemaakt. De ontsnapte medeplichtige werd des nachts Van zijn bed gelicht. Ook deze legde een bekentenis af. De daders zijn de ge broeders de W. uit Vlissingen. Dank zij het doortastend optreden van dhr Schr., wordt de duinstreek van een ware overlast bevrijd. i Door den 'burgemeester zijn een aan tal circulaires verspreid, teneinde tot op richting te geraken Van een afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Bereids gaven zich plm. 90 personen op als contribuant, zoodat de oprichting van genoemde afdeeling verzekerd is. Op Dinsdag 13 October a.s. zal worden vergaderd. Het voorloopig bestuur 'bestaat uit de heeren: J. L. D'regmans, Dr P. B. Drijber, J. Ghristiaansen, Dr J. G. B. Simons en J. Clement. Vrouwepclder. De Bijz. Vrijw. Land storm alhier 'hield haar jaarlijksc'he huis houdelijke wedstrijd. D'e uitslag is als volgt: Personeele Baan: le prijs H. Polder man, 97 punten; 2e. S. de Roo 94 p.; 3e. Jac. Vermeulen 91 p.; 4e. A. Venteviele 84 p.; 5e, Jac. Louwerse 84 p.: 6e. P. Du- vekot 80 p.; 7e. G. J. Franse 79 p.; 8e. M. v. d. Broeke 79 p.; 9e. A, Langebeeke 78 p.; 10e, J. de Visser 77 p.; He. J, Geerso 77 p.; 12e, G, de Visser 75 p.j 13e N. Mesu 73 p.; 14e, M. de Vlieger 72 p,; 15e, A, de Nood 71 p.; 16e, Jo'h, Louwerse 70 p,; 17e, C. Goedbloed 69 p.18e, A, Watt el 67 p.19e, Jac, Langebeeke 65 p,; 20e, A. Mesu 60 p,; 21e, H, Louwerse 48 p.; 22e. G, Koster 42 p.; 23e. J. D'uvekot 40 p.; 24e P, Louwerse 38 p, Eerebaan: le prijs S. do Roo 48 p.; 2e. H. Polderman 45 p. Hoogste serie: H. Polderman 50 p. Rozenprij's: H. Polderman 8 rozen. Meest gelijke schoten: S. de Roo, 5 maal 10; Jac Vermeulen, 5 maal 9; Jac. Lou werse, 5 maal 8. Hoek. Gemeenteraad. Gisteren vergaderde de Raad. Ingekomen was een schrijven waaruit bleek, dat het publiek telegraaf- en telefoonstation te Boerengat op 4 Aug. in gebruik is gesteld, Aan de orde was de benoeming vein een controleur voor de werkloozen. Aan de oproeping was door zes personen ge volg gegeven. Bij de derde stemming werd benoemd dhr A. J. Jurry. Een verzoek van de beide bijzondere scholen, betreffende afkoop van de ge bruikswaarde der schoolgebouwen, inge volge art. 105 der L. O.-wet 1920, werd met alg. st, goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om de steun bedragen per week met 50 cent te ver- hoogen werd z. b. st. aangenomen. Kortgene. Loop der bevolking over de maand September 1936. Ingekomen: Jac. L. de Korte van Oos- terland; M. de Bruine van Wissenkerke; Jiacomin'a T. Leendertse van Wissenkerke. Vertrokken: Klazina A. Meulenberg n. Wissenkerke. Bruinisse. Door J. van 't Leven, gem.- veld wachter alhier, is tegen 1 Januari 1937, eervol ontslag aangevraagd uit zijn betrekking. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Ged. Staten vergaderen met gemeente en polderbesturen. Maandag vergaderde te Kortgene een commissie uit Ged. Staten van Zeeland, bestaande uit de heeren Mr Stieger en Van Bommel v'an Vloten, vergezeld van Mr Tellegen, 'griffier van de Staten en Ir van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, met de gemeente- en polder besturen uit Noord-Beveland over de plannen tot overbrugging van de Zand- kreek. Ged. Staten hadden van te voren aan de gemeenten, polders en. waterschappen van het eiland een uitvoerig schrijven ge richt met diverse bijlagen inzake de over brugging van de Zandikreek. Mr Stieger opende de vergadering en deelde mede, dat de Commissaris der Koningin verhinderd was om aanwezig te zijn. „Het is nu geruimen tijd geleden al dus Spr. dat er besloten is om alles in het werk te stellen om de brugplannen te verwezenlijken. Het hoofddoel van de ver gadering is, om te zien, of hetzelfde ent housiasme er no'g is, hetwelk op een vori ge vergadering zoozeer tot uiting is geko men, te meer, daar van de ge meente- en polderbesturen t'hanismeer gevraagd wordt, dan indertijd is toegezegd. Alles, aldus Spr., is gedaan om de pol ders, die niet toetreden, voor het brug- plan te winnen. Door hun niet-toetreding is de 'aansprakelijkheid voor de anderen grooter geworden. Er moet nu een nieuwe regeling komen, die van de gemeenten en polders nog iets meer vraagt. Ged. Staten hebben van 'hun kant zich bereid verklaard aan de Prov. Staten voor te stellen aan de Provincie een verhoogde bijdrage te vragen. Spr. drong aan op de medewerking vein allen. Geheel afzijdig houden zich een viertal polders, waarvan de jaarlijksche bijdragen een totaal zouden bedragen van f 159,81. Andere polders hehben wèl hun medewer king gegeven, doch enkele slechts onder 'bepaalde voorwaarden. Verder was een drietal polders, dat zich gezamenlijk met een bijdrage van f 191,36 bereid verklaar de mee te werken 'gedurende de eerste 20 jaren, doch die niet genegen zijn, na ver loop Van die 20 jaren zich mede aanspra kelijk te stellen voor even'tueele tekorten van de exploitatie. D'it is wel zeer te betreuren. Het College van Ged. Staten ziet in de afwijzende hou ding van sommige polders een gevaar voor het plan. Het gevolg van de 'houding dezer polders is, dat de medewerkende polders in gemeenten zich tot een gTOO- tere aansprakelijkheid zullen moeten be reid verklaren. Een vereenigiing. De heer Van Bommel van Vloten zegt, dat de vorm van exploitatie is onderzocht. Aanvankelijk was er sprake van een „stichting". Aan Prof. Mr F. G. Scfoelte- ma van Amsterdam is toen hierover ad vies gevraagd. D'e conclusie van diens ad vies was, dat een stichting niet de aan gewezen weg is, doch een vereeniging. De ze vorm is definitief gekozen, zood'at er voortaan sprake is van de vereeniging „D'e Noord-Bevelandsohe Brug". Een bezwaar hiertegen is, dat de ver eeniging, overeenkomstig de wet van 1855, maar voor ruim 29 jaar geldt. Ged. Staten zouden liever een blijvende band willen. Daarom is naast de statuten een over eenkomst ontworpen, waarbij de gemeen ten en polders zich verbinden, om het lid maatschap niet te zullen opzeggen en mee 'te werken aan het voortbestaan der ver eeniging, ook na de bovenbedoelde peri ode van 29 jaren. Nu enkele polders afzien van de mede werking, 'krijgen Ged. Staten 51.8 pet. aansprakelijkheid voor hun rekening, d'at is dus 1.8 pet, meer dan de gemeenten en polders, De financieele belangen en op offeringen zijn voor de provincie dus groot D'aarom 'heeft het College zich ook meer dere zeggenschap voorbehouden. In de 'bestuursformaties is naar gelijk heid gestreefd, Voor mogelijk voorkomen de vereenigingsgeschillen is een beroeps instantie in het leven geroepen, waarin zitting 'hebben genomen: de Commissaris der Koningin in Zeeland, de president van 'de Rechtbank te Middelburg en de 'hoofdingenieur-directeur van den Rijks- Er is politiek en politiek. Mr Steenberghe nam indertijd ontslag als minister omdat hij een voorstandei was van devaluatie, terwijl de Regeering het mogelijke wilde doen om devaluatie te voorkomen. Noodgedwongen, in verband met de ge beurtenissen in andere landen heeft nu het Kabinet besloten den gouden standaard los te laten, met als onont koombaar gevolg: devaluatie. Als Mr Steenberghe nu een man was van klein formaat, dan zou hij nu hoog van den toren kunnen blazen en met al lerlei verwijten bet Kabinet lastig vallen. Hij doet dat echter niet, maar steunt loyaal de Regeering. Heel anders dan het „Dagblad van Zeeland", dat voor het werk van man nen als Colijn en Oud geen woord van waardeering heeft en soms een soortge lijk geluid laat hooren als de N.S.B. en Ds Kersten. Er is politiek en politiek. Politiek van voornaam en van klein gehalte. OPMERKER. waterstaat in de provincie Zeeland, Naast de statuten der vereen, is een overeenkomst ontworpen, waarbij bepaald is, dat: le. de organen zich verbinden om niet uit de vereeniging te treden; '2ea dat alle polders en gemeenten op Noord-Beveland besluiten, om toe te tre den tot de op te richten vereeniging; 3e. dat ze zich verbinden, om ook na de eerste 29 jaar de vereeniging te besten digen. De provincie heeft de voorloopige plan nen der overbrugging laten ontwerpen door den Prov. Waterstaat. De financie ring van 'den definitieven bouw zal ook door de provincie geschieden. Na de voltooiing zal de vereeniging de brug in eigendom en exploitatie van de provincie hebben over te nemen. Komt de brug er? Komt de brug er, vraagt Spr. Hierop 'kan geen antwoord worden ge geven. Men staat nog voor groote bezwa ren. Prov. Staten zullen b.v. het 51.8 pet. van de aansprakelijkheid goed moeten keuren, wat denkelijk wel niet het groot ste bewaar zal zijn. Dan is er de rentevoet van het te lee- nen 'geld. Er is van uitgegaan, dat de lee- ning gesloten kan worden a 3.5 pet. De rentevoet is echter momenteel hooger. Spr. Zag ook moeilijkheden in de ge beurtenissen met den gulden, waardoor ijzer, hout en cement in prijs zullen stijgen D'e Taming zou dus overschreden kunnen worden. De verandering van vaarrechten in tol heffing is mogelijk ook een struikelblok. Deze kan alleen gebeuren bij een wet. Men weet niet, of Den Haag hierin wel zal meewerken. Dhr Van Bommel van Vloten besloot zijn rede met den raad te geven, om het voorstel van Ged. Staten te steunen. Er 'kan dan in de najaars'zitting der Staten over worden gesproken (applaus). De voorzitter vroeg, of het enthousias me, 'hetwelk de vorige vergadering ken merkte, nog aanwezig was (applaus). •De voorzitter vroeg d'aarna, of de ge meente- en polderbesturen bereid zijn de voorstellen van Ged. Staten te verdedigen in hun vergaderingen (applaus). D'e heer Van Dis te Colijnsplaat sprak er over, wat te doen, als de tollen overal vrij moeten worden. De beer Van Bommel van Vloten ant woordde hierop, dat, wanneer de brug tolvrij gemaakt zou worden, dit plm. f 50.000 per jaar minder inkomsten zou beteekenen. D'eze mindere ontvangst zou dan ten laste komen van de provincie en de gemeenten en polders van Noord-Be veland. Reeds in een vorige vergadering is uiteengezet, dat dit een voordeel voor het eiland zou zijn, want de gemeenschap van de streek 'brengt deze f 50.000 op aan tolheffing. D'aar de provincie en het eiland beiden voor de helft van de kos- sten staan, beteékent dit, dat Noord-Beve land f 25.000 vooruit, en de provincie f 25.000 achteruit zou zijn. De heer Van Dis te Colijnsplaat vroeg om zooveel mogelijk het werk te laten uitvoeren door werkkrachten uit Noord- Beveland. Ir Van Leeuwen antwoordde hierop, dat daar zooveel mogelijk rekening mee gehouden wordt. Reedis thans werken personen, van het eiland afkomstig, aan de voorbereiding dor plannen. Bij' den bouw 'zullen zooveel mogelijk werkloozen uit Noord-Beveland te werk worden ge steld. D'e heer Zuydweg van Kats vroeg, wat er z'al gebeuren, als de polders überhaupt niet meewerken. i De voorzitter antwoordt, dat, zoo er één polder of één gemeente zich terug trekt, Ged. Staten zich dan onherroepelijk zullen te rugtrekken. De brug komt er dan niet. De heer Bom van Colijnsplaat. dacht evenwel, dat de polders wel mee zullen werken. De bewoners van het eiland ver- keeren n.l, in de meening, dat de brug er komt. Daarom zal men er ook aan meehelpen. Ir Van Leeuwen toonde daarna een teekening van de brug. Het is een brug met in bet midden een beweegbaar ge deelte. D'e voorzitter vroeg daarna aandacht voor art. 9 der statuten. In dat artikel staat te lezen, dat het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2