Prijsstijging van levensmiddelen 4 De werking van ABDIJSIROOP fs versterkt! ijn Goed knecht, Waarom de gouden standaard losgelaten werd. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws Middelburg. WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR 0E PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Nc. 3 Binnenland rkalf, 1ste na- ilingen en late en Westenders )OLE, Souburg. IP: ATTEBUIS- U, goeden staat, veg A 101, St i IER, bij Middelburg UIL: melkkoe, eschetst vaars- Jonderdag stal- JISMAN, Sint- P: AARDEN, rouwd. /AARS LEBRANDSE, iuren9. P: zijnde zwart CHEL, NELISSE, delburg. Se- Lamoenkar, 2 Uw, m. ijz. as, lskar, wagen- uiwagens, rol- Rijksgedipl. diddelburg. )v. a.s.: EEN SJoordweg, bij ran gas, electr, lurprijs 25, L. RENGUET M'burg. >ruikte wend- (n en houten EEN LEER- worden. Con- NDERSE, Tel. ITARWE, 9. NDER POOT- (kl. B) drecht, Tel. 4. RUIL: IEREN, ur uit 6. J. Pottenmarkt, 1NECHT ^JE, Lepelstr., Adres: JOH. raat 47, Goes. PE MEID ILSE, Lepel- Kortgene, Vissenkerke den Adver» enten aan- Ved. G. DE rke. 4—5.50, -3, Savoy e- Dmkommers -78. ERICHT. ctoiber 1936 yt N. Wind, geen neer- mperatuur. 3 u. i (Jitg.N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Eincrgo" ter oxploilulic vun hol blad „l)o Zeeuw". Bureaux Lange Vorstalruat 70, Goes. Telofoiiiinummer 11, Poatcbëquo cn Girorekening 44405 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tol. 23. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn ViiHHingoi! f 0.20. Losse nummers 5 cent Advert,eiititln .'(0 cent per regel. Jiige.zondcn mededeelingen 00 cent per regel. Kleino Advcrtenliën Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Het spreekt wel vanzelf, dat zij, die het Kabinet-Colijn bestrijden door dik en dun, ook het besluit tot loslating van den gou den standaard aangrijpen, als een wa.pen om daarmede het Kabinet en speciaal den ■heer Colijn te treffen. Daarbij staat, hoe kan het anders, Ds Kersten in het eerste gelid. Er ite Maandag reeds de aandacht op gevestigd, dat toen de vorige week de Tweede Kamer gewichtige beslis singen moest nemen, de Staat'k. Geref afgevaardigden afwezig waren. Toen er echter de volgende dag gele genheid was over de zaak na te pra ten, waren ze aanwezig; alle drie. En Ds Kersten heeft toen de gelegen heid aangegrepen om allerlei beschuldi gingen uit te spreken aan het adres van Minister Galijn, alsof deze Van standpunt zou zijn veranderd en hen, die op het Kabinet als beschermer van den gulden vertrouwden, bitter hebben teleurgesteld. Niets werd nagelaten om dien indruk te welkkien als zou de Regeering opzettelijk de positie van den gulden hebben ver zwakt en daardoor tal van burgers gedu peerd. Nu is het in strijd met de feiten, dat, zooals D's Kersten betoogde, een groot deel van ons volk hevig verontwaardigd is over de houding der Regeering. Het tegendeel is het geval Behalve bij 'hen, die zelfs uit deze diep ingrijpende dingen, nog politieke munt trachtende slaan, zooals dat het geval is bij Ds Kersten en Ir Mussert, is er bij ons volk groote bewondering voor de wijze waarop de Regeering is opge treden. Toch is het niet onmogelijk, dat de de magogische voorstelling, die Ds Kersten gelieft te geven, op sommige menschen nog wel eenige indruk maakt. Aan dezulken geven wij in overweging nog eens rustig na te lezen wat door Mi nister Colijn hieromtrent in de Kamer zitting van 30 September j.l. werd opge merkt. Na er op gewezen te hebben, dat geen enkel land a 1 1 e e n in staat is den gou den standaard te handhaven, vervolgde de Minister: „Toen Zaterdag in den loop van den namiddag een 'bericht kwam, geheel on verwacht, dat Zwitserland den gouden standaard ging verlaten, toen moest de toestand voor Nederland opnieuw in be schouwing worden genomen. En toen ont stond de toestand, zooals i)k zooeven zeide, dat feitelijk van het oorspronkelijk goud- blok alleen Nederland was overgebleven. Daarbij in aanmer king nemende, dat wij een munt hadden van een zeer hoog muntgehalte, terwijl alle anderen om ons heen reeds hun waarde hadden gedeprecieerd, is 'de Regeering, mede na langdurig overleg met de Ned. Bank, tot de overtuiging gekomen, dat ieder uitzicht om den gouden standaard blijvend te kunnen handhaven, weg w a s en dat, waar wij op dit oogenblik nog in 't bezit zijn van een behoorlijken goudvoorraad, men beter deed den gou den standaard te verlaten, 'dan op 'n tijd stip, dat men door voortdurende afvloei ing van goud, den goudvoorraad tot een minimum had zien terugloopen, waarbij dan kwam, dat de voardeelen, die op het oogenbliik kunnen voortvloeien uit een herwaardeering van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank, aan de gemeen schap komen zullen, terwijl, wanneer het goud afgevloeid was, door middel van particulieren, die voordeelen te beurt zou den zijn gevallen aan degenen, die het goud hadden geëxporteerd". Het is dus niet zóó, dat de Regeering opzettelijk haar koers heeft gewijzigd. Ze heeft dit alleen gedaan, door den nood gedwongen, toen geen andere uit weg overbleef. En zij heeft dat gedaan op een wijze, die naar het eenstemmig gevoelen van alle deskundigen bewon dering afdwingt, op een wijze, die het vertrouwen in het Kabinet in niet g e - ringemate heeft versterkt. De schampere taal van een man als Ds Kersten kan aan dit feit niets veran deren. Den geheelen dag zijn Maandag de fas cistische miliciens tezamen met de Ma rokkanen en legionnairs bezig geweest, de omgeving van Toledo van regeerings- troepen te zuiveren. Laatstgenoemden bo den krach tigen tegenstand. Hun tegenstand was evenwel tever- geefsch. Zij moesten tenslotte bet veld rui men Merkwaardig was, dat Maandag noch door roode noch door nationalistische vliegers aan den strijd werd deelgeno men. De reden hiervan is vermoedelijk, dat de eerste herfstregens, die achttien uur lang bijna zonder onderbreking zijn gevallen, de meeste vliegvelden onbruik baar maakten. Naar in Spaansche nationalistische kringen verklaard wordt, is generaal Franco beslist gekant tegen een terugkeer van ex-koning Alfonso op den Spaan- schen troon. Uit dankbaarheid echter jegens de Gar- listen die ongeveer vijftig procent van zijn legermacht vormen zou hij zich er toe verplicht hebben de Garlistische mo narchie te herstellen. Men denkt, dat indien een plebisciet over de kwestie van het regime zou wor den gehouden het Spaansche volk zich zou uitspreken voor een Carlistischen prins. Dit zou dan echter niet prins Xavier de broer van ex-keizerin Zita, zijn. DE ECONOMISCHE DISCUSSIES TE GENEVE. Ook Nederland voor afschaffing der handelsbelemmeringen. In de Volkenbondsvergadering zijn gis teren in de tweede commissie de finan- ciëele en economische debatten voort gezet. De Nederlandsche gedelegeerde, het lid van de Eerste Kamer, Mr W. M. van Lan- schot, heeft het standpunt der Nederland sche regeering uiteengezet ten aanzien van den internationalen economischen en finantiëelen toestand. De Nederlandsche regeering heeft in het verleden de handhaving van de aan den gouden standaard gebonden muntpolitiek niet alleen noodig geacht van economisch standpunt uit, maar ook ter wille van financiëele waardigheid. De Nederland sche regeering heeft steeds gemeend, dat een prijsgeven van deze politiek slechts geoorloofd zou zijn in gevallen van over macht en van volstrekte noodzakelijk heid. Deze volstrekte noodzakelijkheid was geboden op het oogenblik, toen Neder land het eenige land was geworden, dat de pariteit van zijn munt op het vroegere peil had gehouden. De Nederlandsche delegatie moet daar om eenig voorbehoud maken met betrek king tot de geestdrift, waarmede andere leden der commissie den lof bezongen hebben van het Amerikaansch-Fransch- Engelsche accoord en van de devaluatie in Frankrijk, Nederland en Zwitserland. De Nederlandsche regeering heeft verklaard, dat zij de con- tingenteeringen en analoge maatregelen afkeurt en deze maatregelen slechts met te genzin genomen heeft en niets liever ziet, dan dat een spoe dig einde komt aan dezen s't a n d van zaken. De Nederlandsche regeering zou het levendig betreuren, in dien de jongste gebeurtenissen zouden blij ven stilstaan bij de regeling van de mo netaire kwestie en indien deze regeling niet zou worden gevolgd door maatrege len, om de handelsbelemmeringen af te schaffen. De Nederlandsche regeering is volkomen bereid, energiek mede te wer ken tot iedere poging in deze richting. Van Nederlandsche zijde zal de afschaf fing van de contingenteeringen mogelijk zijn ten opzichte van de landen, die het zelfde doen en aldus een compensatie bieden. Een voorbehoud moet spr. maken ten opzichte van de landen, die door een deviezen-controle de betalingsmogelijk heden beperken. Mr v. Lanschot verklaarde zich tegen stander van de bijeenroeping van een internationale conferentie. Het accoord moet gezocht worden in de kalmere at mosfeer van directe onderhandelingen tus- schen de meest belanghebbende regee ringen. Tenslotte wees Mr van Lanschot nog op een anderen factor, die niet verwaar loosd mag worden. Dit is de psychologi sche zijde van den door de jongste ge beurtenissen ontstanen toestand. Het suc ces van de genomen en nog te nemen maatregelen zal niet slechts afhangen van den wil der regeeringen, doch ook van de wijze, waarop zij door de bevolking Zullen worden ontvangen. Met voldoening sprak Mr van Lanschot er over, dat het Nederlandsche publiek de verandering in de monetaire politiek in een volmaakte kalmte heeft ontvangen en een volkomen vertrouwen in de regeering heeft. De gedelegeerden van R o e*m e n i en van Hongarije wezen op de gecom pliceerdheid van de kwestie. Het is aan de landen met een passieve betalings balans heel moeilijk, van contingentee ringen af te zien, aangezien door de op heffing daarvan de betalingsbalans van hen nog ongunstiger zou worden. De aan het slot van de vergadering in gediende gemeenschappelijke Fransch— Engelsche resolutie bepaalt zich er toe, aan alle regeeringen, ook aan die van de niet-volkensbondsstaten de dringende aanbeveling te doen, om, ten eerste, zon der eenig verwijl een vastberaden en voortdurende actie te organiseeren voor het herstel van een duurzaam evenwicht tusschen de economie van de verschillen de landen en voor het leggen van een hechteren grondslag voor de stabiliteit van de economische betrekkingen en voor het bevorderen van den internationalen handel; ten tweede, de buitensporige hin derpalen voor den internationalen han del en het internationale verkeer zoo spoedig mogelijk te verminderen en in het bizonder, ten derde, de tegenwoordige stelsels van contingenteeringen en van deviezencontrole te verzwakken en zoo spoedig mogelijk af te schaffen. beroemde AKKER'# ABDIJSIROOP is een natuur-genees» middel, daar de werking in hoofd- zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel I De genezende, hoeststillende, 8li)moplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nóg sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nóg doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen: hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 S dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeligert Na Goemboes' overlijden. 'Het stoffelijk overschot van den Hon- gaarschen minister-president 'Goemboes werd vanmorgen in bet Kaiserihof te Munchen opgebaard. De rouwplechtigheid van de Duitscbe weermacht zal volgens het gebruikelijke ceremonieel geschieden. Vanavond te negen uur zal het stoffe lijk overschot worden vervoerd naar het centraal station, vanwaar het per trein via Weenen naar Boedapest zal worden gebracht. De buitengewone ministerraad heeft besloten, den overledene als den grooten doode der natie te beschouwen en hem een plechtige staatsbegrafenis te bereiden. Algemeen wordt verwacht, dat de nieu we regeering den autoritairen staatskoers en de buitenlandsche politieke oriëntee ring van de regeering-Go emboes zal voortzetten. Be begrafenis van minister-president Goemboes is thans definitief vastgesteld op Zaterdagmorgen. Korte Berichten. (De ministerraad vam Ts'jecho Slowai- kije heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij bepaald wordt, dat de waarde van de Cechiscbe kroon met minstens 10 pet. en hoogstens 16 pet. zal worden ver minderd. Het vertrek van Ras Imroe uit Gore zal vermoedelijk tot gevolg hebben, dat de Abessyniërs thans elk georganiseerd ver zet tegen de Italianen opgeven. H. M. DE KONINGIN OPENT DE MOERDIJKBRUG. Zooals men weet, zal de Moerdij'kbrug zeer waarschijnlijk omstreeks half Decem ber worden geopend. Het „Dagbl. v. N.-Br." verneemt thans, dat de officieele opening der brug door H. M. de Koningin zal geschieden. PUBLIEKE VOORLICHTING VAN DE REGEERING GEVRAAGD. De Nederlandsche kruideniersbond, de federatieve bond van winkeliersorganisa ties in het kolonialewatenvak „Febowiko" en de R. K. bond van kruideniersveree- nigingen, vereendgd in bet comité van samenwerking, verzonden het volgende adres aan het ministerie van Handel, Nij verheid en Scheepvaart: Zooals Uwe Excellentie 'bekend zal zijn, hebben de drie kruideniersbonden, veree- nigd in het comité van samenwerking op 27 September j.l. hun volle medewerking toegezegd om onnoodige prijsverhoogingen te voorkomen. Nu beginnen zich echter groote moei lijkheden voor te doen, welke oorzaak zijn dalt verschillende artikelen in prijs zullen moeten worden verhoogd. Zoo hebben de importeurs van Zuidvruchten de prijzen met 20 pet. verhoogd voor alle artikelen, welke uit het buitenland worden geïmpor teerd en deze verbooging ook toegepast op de loco-voorraden. Vervolgens stijgen ook de prijzen voor producten van eigen bodem. Voor peul vruchten liggen de prijzen, vergeleken bij die van voor 27 September jll. reeds f2 per 100 'kg hooger. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak, dat de detaillisten de prijzen voor al deze artike len zullen moeten verhoogen. B'e kleinhandel, als laatste schakel, ver keert echter niet in 'de gunstige positie van den producent, om de prijsstijgingen op den voet te kunnen volgen. Het publiek beschouwt dergelijke prijs verhoogingen als prijsopdrijving, reden dat de kleinhandel nog steeds een afwach tende houding aanneemt en niet tot prijs- verhooging durft overgaan. Lang kan deze toestand echter niet duren, aangezien de kleinhandel niet voldoende weerstand be zit om zijn artikelen zonder winst om te zetten. Het is op deze gronden, dat wij Uwe Excellentie verzoeken spoedig maatrege len te treffen om te komen tot een publie ke voorlichting, welke den detaillist vrij waart voor onverdiende blaam van de zij de van den consument. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Geschenk van de Koninklijke landmacht. Naar wij vernemen, zal door de konink lijke landmacht een geschenk worden aan geboden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard bij gelegenheid van hun huwe lijk. In dit geschenk zal zoowel wat Je daaraan ten grondslag liggende symboliek als wat de vervaardigers en de gebruikte materialen betreft, de bijzondere verhou ding van het leger, zijne geschiedenis en zijn materieel tot het Huis van Oranje vertolkt worden. De gelegenheid tot deelnemen zal zich ook uitstrekken tot alle oud-beroepsoffi cieren en oud-onderofficieren en tot hen, die, hoewel met groot verlof zijnde, nog de_l uitmaken van de Koninklijke land macht. OPHEFFING VAN CONTINGEN TEERINGEN. Ook invoer van meubelen, hout en wollen dekens wordt vrijgegeven. Meldden we gisteren, dat dezer dagen zullen worden ingetrokken de contingen teeringen van zooileder, tuig- en zaalle der, drijfriemen en technisch leder, thans deelt men ons mede. dat ook de contin genteeringen van meubelen, van hout en van wollen en halfwollen dekens zullen worden ingetrokken. NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Amendementen-Ebefs c.s. De Tweede Kamerleden Ebels c.s. heb ben amendementen ingediend op de arti kelen 5 en 36 van het wetsontwerp hou dende nieuwe regeling van de pacht. Bij artikel 5 luidt de toelichting Het 'zal naar alle waarschijnlijkheid herhaaldelijk voorkomen, dat voor de in artikel 5, lid 1, sub b, bedoelde gevallen, een tijdsduur van een jaar te kort zal zijn. Het is daarom van belang, dat par tijen vooraf de zekerheid van een eenigs- zins langeren duur van de tijdelijke pacht overeenkomst kunnen verkrijgen. Bij' ge mis toch van die zekerheid zal het voor den pachter b.v. bezwaarlijk zijn, belang rijke uitgaven voor den bedrijfsinventaris te doen. Daarom wordt voorgesteld, de mogelijk heid van een 3-'jarige pacht voor derge lijke gevallen te openen. Ten aanzien van het amendement op artikel 36 wordt opgemerkt: Er zullen zich herhaaldelijk gevallen voordoen, waarbij de verpachter alleen tot verpach ting zal overgaan, wanneer hij de zeker heid behoudt, dat hij de pacht kan doen eindigen, indien hij het verpachte zelf in Binnenland. Minister Deckers over prijsopdrijving van landbouwproducten. De veiligheid bij de overwegen. H. M. de Koningin opent de Moerdijk- brug. Invoerheffing op koffie verlaagd. Het handelsverdrag Nederland-Amerika. Weer zullen enkele contingenteeringen worden ingetrokken. De Tarwe-centrale verhoogt den prijs der T. C.-tarwe. Buitenland. Madrid gebombardeerd. De economische discussies te Genève. gebruik wil nemen of door een zijner kinderen in gebruik wil doen nemen. Het ontwerp geeft die zekerheid niet. Het komt daarom gewenscht voor, mede ten einde de gelegenheid tot pachten niet te beperken, een bepaling, als wordt voor gesteld, op te nemen. Misbruik wordt ook hier voorkomen door den eisch van voorafgaand onder zoek door den rechter. WORDT BRUIN BROOD DUURDER? Prijs van tarwe der Tarwe-Centrale met 24 pet. gestegen. De Tarwe-centrale heeft gisteren de aanbieding van T. G.-tarwe hervat, nadat er gedurende ruim een week geen aan biedingen op de graanmarkt zijn ge weest. Thans werd een prijs genoteerd, welke in vergelijking met de vorige noteering een verhooging beteekent van 24 pet. De noteering voor deze inlandsche tarwe was namelijk f9.80. Dé tarwe was slechts te verkoopen aan vlakmolenaars voor krop en Zeeuwsc'he bloem. Bovendien werd de bepaling ge maakt, dat geen grootere partijen dan 50 ton konden worden geleverd en dat de partijen niet mochten worden doorver kocht. In de kringen van den graanhandel heeft deze noteering eenig opzien gewekt en vrij algemeen acht men als consequen tie van deze verhooging van den prijs van het meel, een verhooging van den prijs van het bruin brood onvermijdelijk. OLIEPRIJZEN VOOR BAKKERS VERHOOGD. Organisaties reclameeren bij den Ministerraad. Naar door de bakkers-organisaties werd medegedeeld is gebleken, dat tus schen de offertes van 25 September en 29 September j.l. een prijsverschil van 4 cent per kg. voor alle soorten oliën bestaat, zoodat deze met voornoemd bedrag geste gen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs ge leverd. Protest daartegen, ingediend bij de be trokken handelaren, vermocht tot dus verre geen uitwerking te hebben, wes halve de ten deze samenwerkende bak kersorganisaties zich telegrafisch tot de commissie uit den Ministerraad tegen de prijsopdrijving hebben gewend met het verzoek na te willen gaan, of in dit ge val niet van ongerechtvaardigde prijsver- hooging moet worden gesproken en zoo ja. daartegen stelling te willen nemen. INVOERHEFFING OP KOFFIE WORDT VERLAAGD. De regeering 'heeft besloten de invoer heffing op ongebrande koffie, ingesteld bij het crisis-koffiebesluit-1936 I met in gang van 7 October a.s. van 12 tot 6 cent per kg. te verlagen. 'Ook de overige op gebrande koffie, koffie-extracten, etc. ingestelde invoer heffingen worden met ingang van dien zelfden datum met 50 pet. verlaagd. NIEUW APPARAAT TER BEVEILIGING VAN OVERWEGEN. Spoorwegen construeeren installatie met flikkerlicht. De afdeeling Seinwezen der Nederland sche Spoorwegen is thans bezig met de constructie van een flikkerlichtapparaat, waarmede binnenkort op verzoek van den minister van Waterstaat een proef zal worden genomen op den onbewaakten overweg in de buurt van Steenwijk aan de spoorlijn MeppelHeerenveen. De ernstige ongelukken op de spoor- overgangen te Maartensdijk en te Dalfsen, waar twee vrachtauto.'s door den trein werden verpletterd en de bestuurders ge dood, terwijl de locomotieven ontspoor den, hebben het probleem der onbewaakte overwegen weer in de volle belangstelling van de Ned. Spoorwegen geplaatst. Het nieuwe apparaat, dat men nog in November gereed hoopt te hebben, be staat uit een wit en rood licht, dat op eenigen afstand van den overgang aan de rechterzijde van den rijweg zal wor den aangebracht. Zoolang geen trein in aantocht is, geeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1