ver MANTEL- EN JAPONSTOFFEN S. WIENER Co Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. De les der legeroefeningen. Belangrijkste Nieuws RUIME KEUZE LAGE PRIJZEN MIDDELBURG Uit de Provincie DINSDAG 8 OCTOBER 1938 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Nc. 3 Binnenland ZIE ETALAGE CJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van liet blad „Do Zcouw". Durcaux Lange Yorslslruat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weoknbonnemcnlon voor Middelburg, Goes en Viissingen fü.20. Losso nummers 5 cent AdvertenliOn 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. TeDkens weer kan men in de bladen be richten lezen omtrent moed'benemende verschijnselen. Ze zijn er in overvloed. En dan denken we nog niet in de eerste plaats aan wat sommige revolutionaire partijen of bewegingen durven bestaan, maar wel aan de ontrouw, de slapheid en lauwheid, de verwarring en tweespalt die er is in de gelederen van hen, die krachtens 'hun belijdenis geroepen zijn de anti -revolutionaire beginselen te belij den en te beleven. Aan moedbenemende verschijnselen ont breekt het niet. Maar daarom is het temeer noodig de moedgevende, de hoopvol stemmende din gen niet uit 'het oog te verliezen. Wij hebben enkele weken geleden de aandacht mogen vestigen op den schitte rend geslaagden landdag, georganiseerd door het Zuid-Hollandsche Verband van A. R. Propagan'daclubs. Vandaag mogen we wijzen op den te Apeldoorn gehouden toogdag van de A. R. J. A., welke toogdag, naar gemeld werd, drukker bezocht werd dan ooit te voren, en waar een zeer enthousiaste stemming heerschte. Een nieuw bewijst dat er bij 'de jongeren nog belangstelling is voor de beginselen die het staatkundige leven beheersöhen. En nu is het volkomen waar wijzelf hebben daarop meermalen de aandacht gevestigd dat men de beteekenis van dergelijke bijeenkomsten niet moet over schatten. Want het eigenlijke werk moet plaatselijk gedaan worden, zonder applaus en rumoer, vaak onder ver van gemakkelijke omstandigheden. 'Dit neemt echter niet weg, 'dat we het feit, dat er voor zulke vergaderingen en dan in hoofdzaak onder de jeugd zoo groote belangstelling is, toch mogen zien al's bemoedigende verschijnselen. Zoolang de jeugd zich nog interesseert voor de studie van de beginselen is er nog hoop voor de toekomst. Want wie de A. R. beginselen met ernst bestudeert, gaat ze liefhebben. En die ze 1 i e f h e e f t, zal in zich voelen ontwaken den p 1 i c h t om mee te w e r Ik e n en ook zijn of haar krachten beschikbaar te stellen voor 'het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter be waring van de hoogste goederen, onder Gods voorzienig bestel en onder leiding' van het Huis van Oranje, in den loop der historie aan ons volk geschonken". Donderdag! aanval op Malaria? De overwinningsfeesten, welke te Irun waren georganiseerd, zijn gisteren door een aanval der regeeringstroepen, zoowel uit de lucht als van de zee uit, gestoord. Nadat vijandelijke vliegtuigen in de vroege morgenuren verscheidene bommen hadden neergeworpen, verschenen later ook de twee regeeringskruisers, die in Bilbao zijn gestationneerd, voor de kust en begonnen Irun onder vuur te nemen. Den geheelen morgen duurde deze be schieting voort en eerst in den laten na middag werd het vuren gestaakt, meldt „Un. Press". Onverwachts dook des morgens een es kader vliegtuigen op. De feestvierenden dachten aanvankelijk, dat het hier natio nalistische vliegers betrof en wenkten hun daarom met hun vlaggen toe. Toen even wel kort daarna een bom explodeerde, zagen zij het gevaar in en zochten on middellijk dekking. De militairen brachten terstond het luchtafweergeschut in stelling, doch nog voordat zij begonnen te vuren, waren de vliegtuigen reeds verdwenen. Uit Gibraltar wordt vernomen, dat de nationalisten thans alle voorbereidingen hebben getroffen voor een gecombineer- den aanval te land, ter zpe en in de lucht op Malaga, welke aanval Donderdag en Vrijdag zal worden ondernomen. Radio Burgos deelt mee, dat de natio nalisten de spoorlijn Madrid—Valencia naderen en er nog slechts tien kilometer van verwijderd zijn. De strijd om Madrid. Per radio is meegedeeld, dat wanneer de troepen van Franco en van Mola zich aaneengesloten zullen hebben, de aanval onder persoonlijk bevel van Franco zal beginnen. Aan het front van Toledo zijn gisteren 4 regeeringsvliegtuigen neergeschoten, de inzittenden kwamen om het leven. De toestand van Goemboes zeer ernstig. Reuter seint uit Boedapest: D'e behan delende geneesheeren hebben meegedeeld, dat de toestand van Goemboes plotseling achteruit is gegaan. Later op den avond meldde Reuter, dat de toestand van Goemboes, die reeds lang aan kanker leed, hopeloos wordt ge acht. Naar Stefani bericht, kondigen de Boe- dapester bladen in verband met Goem boes' gezondheidstoestand het spoedig af treden van het kabinet aan. Het optreden van een nieuw ministerie zal geen wijziging brengen in de binnen- landsche of buitenlandsche politiek van Hongarije Nieuwe arrestaties in Danzig. Reuter meldt uit Danzig, dat gisteren nieuwe arrestaties plaats vonden in so cialistische kringen. Huiszoekingen werden verricht bij alle socialistische afgevaardigden en in de bu reaux van verschillende, niet-politieke organisaties. De bureaux van de socia- li. tische partij werden gesloten. Het schijnt, dat de D'anziger autoritei ten documenten zoeken waaruit zou blij ken, dat de socialistische partij in ver binding stond met den Volkenbond, het geen de ontbinding der partij ten gevolge zou hebben. Ontspanning in den toestand? Uit Sjanghai wordt gemeld: Koewasjima is hier gearriveerd met verzoeningsgezinde instructies van de Japansche regeering, die naar men aan neemt, den Japanschen ambassadeur Kawagie in staat zullen stellen binnen kort nieuwe onderhandelingen met Tsjiang Kai-sjek te openen. Dp diplomatieke spanning is sterk ver minderd en men heeft den indruk, dat de Japansche eischen minder vergaand sullen blijken dan aanvankelijk werd aangenomen. Korte Berichten. Reuter verneemt, dat het Engelsche ministerie van luchtvaart bestellingen heeft geplaatst voor den bouw van een groot aantal zware en middelzware bom menwerpers met groeten actieradius. D'e Poolsche bladen berichten, dat de hoofdredacteur van de „Izwestia", Ra- dek, die zich sedert 18 September te Mos kou in hechtenis bevindt, plotseling krankzinnig zou zijn geworden. Vermoedelijk zal de regeering nog niet den staat van beleg in Palestina af kondigen nu er meer hoop is, dat bin nenkort 'de staking bijgelegd zal worden. OVERHEIDSPERSONEEL EN DEVALUATIE. Comité van zes op audiëntie. Door den minister van Binnenlandsche Zaken zal een dezer dagen het comité van zes, gevormd uit de christelijke, moderne en R.K. bonden van ambtena ren en werklieden in overheidsdienst in audiëntie worden ontvangen. Het ligt in de bedoeling van het comité miet den minister de positie van het over heidspersoneel in verband met de deva luatie te bespreken. EIGENMACHTIG VERLAGEN VASTGESTELDE HUUR. Mededeeling minister van Sociale Zaken. De minister van Sociale Zaken deelt het volgende mede: Het is mij gebleken, dat vele onder steunde werkloozen in verband met het feit, dat hun huurhijislag met ingang van 13 September j.l. werd verlaagd, eigenmachtig een door henzelf vastge stelde huur aan den huiseigenaar hebben aangeboden of betaald. Een dergelijk optreden is uiteraard vol komen onjuist. De tusschen verhuurder en huurder overeengekomen huur dient betaald te worden. Zij die hiermede in gebreke blijlven, stellen zich bloot aan alle wettelijke gevolgen, daaraan verbonden. LUCHTPOSTVERVOER NAAR NED.-INDIE. Onderhandelingen tusschen de Indische en de Nederlandsche P. T. T. In eenige bladen is dezer dagen een bericht verschenen van de International Aero Trust te 's Gravenhage, waarin o.a werd medegedeeld, dat alle eerste-klasse mail per luchtpost naar Indië zou wor den vervoerd en 'dat de tarieven belang rijk zouden worden verlaagd. Bovenstaand bericht kwam ons zoo on geloofwaardig en voorbarig voor, zegt het. „Hdbld.", dat we ons voor nadere inlich tingen hebben gewend tot het hoofdbe stuur der P.T.T. We vernamen dat het bericht volkomen onjuist is. Zoo- als men weet worden er thans besprekin gen gevoerd tusschen den heer Hillen, het hoofd van het P.T.T.-bedrijf in Ned.- Indië, die met verlof hier te lande ver toeft, en de leiding der P.T.T. in Neder land, ten einde de mogelijkheid onder de oogen te zien, om tot de verlaging van het luchtposttarief te geraken. Deze be sprekingen zijn nog niet ten einde en er staat over al of niet verlagen van 'het luchtposttarief officieel nog niets vast. PRIJSVERHOOGING ZONDER OVERLEG. Minister laat accountantsonderzoek Instellen. Uit klachten van den detailhandel is gebleken, dat verschillende industrieele ondernemingen, groothandelaren en im porteurs, zander voorafgaand overleg met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, tot verhooging van den prijs van hunne artikelen zijn overgegaan. Dit heeft den minister aanleiding ge geven, terstond hij vele bedrijven een ac countantsonderzoek te doen instellen, ten einde te laten nagaan, of daarbij niet in strijd met de wet van 30 September 1936, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving, is gehan deld. VERLAGING INVOERRECHTEN OOK VOOR ONS LAND WENSCHELIJK? Verschil met Frankrijk. In de „Echo de Paris" schrijft Perti- nax" o.m.: „Medegedeeld wordt, dat het losser maken van de douanebanden hier gunstig ontvangen is. De Zwitsersche bondsregeering volgt het voorbeeld van Parijs na en men meent te weten, dat de volgende week Nederland zal vol gen". De Haagsche correspondent van de T e 1 e g r. teekent hierbij aan: Bij dit bericht komt de bekende „vader de gedachte", naar het ons wil voorkomen, om het hoekje kijken. Evenals de Neder landsche regeering dit nastreeft, wil de Fransche uiteraard ook prijsverhoogingen, althans van eerste levensbehoeften, voor komen. Doch Frankrijk en dit geldt ook voor Zwitserland, is voor zijn voedselvoor ziening voor een belangrijk deel ook op het buitenland aangewezen en heeft er dus een groot belang bij, dat het aanbod op de markt vergroot wordt. Daartoe die nen dus de tariefmuren verlaagd te wor den en andere belemmeringen vermin derd. Waar Nederland ten aanzien van de voedselvoorziening niet op het buitenland is aangewezen, is er hier op den voor Frankrijk geldenden grond niet zoozeer aanleiding voor verlaging van invoerrech ten en verruiming van contingenten. Onze regeering heeft, gelijk wij dezer dagen reeds hebben betoogd, de prijzen volkomen in de hand met behulp van de landbouw- crisismaatregelen. Een en ander wil natuurlijk niet zeg gen, dat wijziging in de contingenten bij voorbaat uitgesloten geacht moet worden, noch dat er voor de regeering niet aan leiding zou kunnen bestaan om dei tarie ven in nadere overweging te nemen. DE OPENING VAN DE BRUG BIJ MOERDIJK. Groote feesten in voorbereiding. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, zijn de door de gemeentebesturen van Breda en Dordrecht ingestelde commissies reeds druk bezig met de voorbereidingen van festiviteiten bij gelegenheid van de opening der Moerdijkbrug. Het staat nu wel vast, dat velen deze beide steden tijdens deze feesten zullen bezoeken; de- groote verkeerslichamen zul len daar hun medewerking aan ver- leenen. Bekend is thans reeds, dat de K.N.A.C., de A.N.W.B., de K.N.M.V. en de B.B.N. groote sterritten, clubtochten enz. naar beide steden zullen organiseeren. En zoowel te Dordrecht als te Breda zal men alles in het werk stellen om de vele gasten op de meest aangename wijze bezig te houden. Te Dordrecht zullen een groote verkeers- tentoonstelling, winkelweek enz. de hoofd punten van het programma vormen, ter wijl Breda bezig is met de voorbereiding van het historisch spel: D'e inneming van Breda door middel van het Turfschip, welk spel zal worden uitgevoerd op de Historische plaats, thans genaamd Span jaardsgat, bij de militaire academie, vroe ger het Kasteel van Breda. Tijdens de Dordtscho feestweek zal al daar een Bredasche avond plaats hebben, welke geheel zal worden verzorgd door Bredasche kunstenaars, terwijl te Breda een voetbalwedstrijd BredaDordrecht (N.A.C.—D.F.C.) zal worden georgani seerd. Binnenkort zal een reclame-affiche ver schijnen, hetwelk de verbinding Noord- Zuid zal illustreeren. Beide comité's zullen gezamenlijk een programmaboek, tevens herinnerings album, uitgeven, waarin de volledige pro gramma's voorkomen en artikelen door een aantal autoriteiten zullen worden ge schreven. DE GEOEFENDHEID DIENT TE WORDEN OPGEVOERD. D'e „N. R. Ct." bevat een beschouwing over de in Noord-Brabant gehouden le geroefeningen. D'e schrijver is vol lof over wat gepres teerd werd. D'e leiding was uitnemend en de geest van de troepen liet niets te wen- schen over. „Maar, zoo vervolgt 'hij, bij de oefenin gen bleek nog iets anders, wat den toe schouwer ook niet zal zijn ontgaan. Wij vernamen ten minste van talrijke offi cieren, die de oefeningen bijwoonden, dat zij naast onverdeelden lof voor den geest van den troep zeer groote tekort komingen hadden ontwaard in de ge oefendheid der troepen. Voor ons is er, na alles wat wij in de laatste jaren zagen en van anderen ver namen, slechts één conclusie mogelijk,n.l. dat die geoefendheid dient te worden op gevoerd. Een goede geest is van zeer veel be teekenis; hiji is zelfs van primaire waarde, dooh beteekent niet alles, ja hij' kan zelfs indien de geoefendheid daaraan niet evenredig is gevaarlijk worden. In den wereldoorlog ondernamen jonge Duitsche troepen in Vlaanderen onder het zingen van het volkslied hun storm aanval; in Abessinië was de bezieling der steeds opnieuw aanrukkende inboorlingen schitterend; in Sjpianje kan men den mili ciens der regeering voor zoover men daar nog van een werkelijke regeering kan spréken geen gebrek aan geest drift verwijten. Maar noch in Vlaanderen, noch in Abessinië of Spanje bleek die, niet aan behoorlijke militaire scholing gepaarde geest voldoende om een goed uitgerusten en geoefenden tegenstander het hoofd te bieden. Integendeel, derge lijke troepen lijden ontzettende verliezen. Wij willen niet besluiten zonder er op te wijzen, dat bij de legeroefeningen her- 'halingslichtingen onder de wapenen waren. Dit zijn lichtingen, die nog niet zoo heel veel jaren den eersten oefe- ningstijd achter den ruig hebben. De ge oefendheid onzer oudste lichtingen zal nog aanmerkelijk geringer zijn. Daarom is het bittere noodzaak, dat het contingent vergroot worde, opdat de oorlogsorganisatie uit minder lichtingen kan worden samengesteld. Daarom is het mede noodzakelijk, dat een derde herhalingsoefening worde opgenomen in de Dienstplichtwet. Daarom, tenslotte, dienen wijl te streven naar een verlenging van den eersten oefeningstijd. Want zóó kan en mag het niet langer. DE LANDSMIDDELEN IN INDIE. Flinke stijging in Augustus. D'e opbrengst van de Landsmiddelen in Ned.-Indië bedroeg in Augustus 1936 f33.200.000 tegenover f30.600.000 in Augustus 1935. D'e totale opbrengst over de periode Januari-Augustus 1936 be droeg f 255.500.000 tegenover in het over eenkomstige tijdvak van 1935 f 246.500.000 Het gunstige verschil wordt veroor zaakt door een hoogere opbrengst van de Banka-tinwinning van f 5.900.000, hoo gere belastingen voor de N.V.-belasting f 3.200.000, een hoogere opbrengst van de loonbelasting van f 2.200.000. Het uitvoerrecht op ondernemingsrub ber en het ten bate van de gewone mid delen geboekte aandeel in het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber brach ten in 1936 f 4.000.000 op. De overige middelen liepen tezamen met f 6.300.000 terug. Tot en met Augustus werd in 1936 aan bijzonder uitvoerrecht op bevoikingsrub- ber ontvangen een bedrag van f 29.479.000 waarvan slechts het ten bate van de al- gemeene middelen komende deel in bo venstaande cijfers is verwerkt. Belangrijke opdracht voor de scheeps- bouwindustrie. D'e K.N.S.M. te Amsterdam heeft den bouw van drie motorvrachtbooten opge dragen aan de N.V. Scheepbouwwerf gebr. Pot te Bolns. D'e in aanbouw gege ven schepen zijn ongeveer zusterschepen van de drie verleden jaar door dezelfde werf gebouwde schepen Clio en Ino. Een vierde schip van hetzelfde type is aan de N.V. C. van der Giessen en Zoon's scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel opgedragen. Ook thans weer zullen de motorinstal- laties door de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo geleverd worden. D'e afmetingen 'dezer schepen zijn: lengte 53.73 M., breedte 9.07 M., holte 5.33V2 M., deadweight 570 ton, kub. vt, 46.000. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. Binnenland. Opheffing van sommige contingenteerin- gen. Accountantsonderzoek naar prijsverhoo gingen. Wijziging motor- en rijwiereglement. Geen heffing meer op varkensvleesch. Buitenland. De devaluatie van de lire. Donderdag aanval op Malaga? Ontspanning tusschen Japan en China? D'e Hongaarsche minister-president Goemboes overleden. Prov. Com. Ned. Bijbelgenootschap. (Slot.) Naar aanleiding van een vraag van den heer Van der Wal te St. Laurens geeft ds Boeke in overweging schoolbesturen als lid of donateur te winnen (evenals Evangelisaties en Jeugdvereenigingen) en hen dan zoo noodig de gebruikelijke kor ting op de uitgaven van het N.B.G. toe te staan. Zoo lang door splitsing der afdeelin- gen en meer intensief werken het bedrag der contributies nog niet is verdub beld kan de jaarlijksche collecte niet wor den gemist. Vertrouwd wordt, dat alle af- deelingen hierin trouw zullen zijn. En kele afgevaardigden doen noig mededee ling van ingezamelde bedragen. Ook komt in bespreking het voorhan den zijn en het gebruik van Bijbels in zie kenhuizen van verschillende richting. Verschillende ervaringen uit de diverse ziekenhuizen worden medegedeeld. Waar Doodig, zal 'hierover met de directies in overleg worden getreden. Hetzelfde geldt van militaire tehuizen. Tot afgevaardigde naar de e.v. centrale commissie Binnenland wordt benoemd ds M. v. d. Vis (secundus ds J. E. Visser). Bij de bespreking der winteractie in de afdeelingen wekken de voorzitter en ds Boeke de afdeelingen op alle in den a.s. winter zoo mogelijk een of meer Bijbel avonden te houden, waarin gewezen wordt op het zegenrijke en veelomvatten de werk van het N.B.G. in Nederland en de koloniën. Nadat de volgende vergadering is vast gesteld op 15 Maart 1937 gaat ds Vry- landt te Biervliet voor in dankgebed. Raad van Arbeid. Met ingang van 1 November is aan den heer G. B. J. Wytenburg, chef van ■het bijkantoor van den Raad van Arbeid te Vlissingen en commies bij den Raad van Arbeid te Middelburg, eervol ontslag verleend. Een en ander houdt verhand met wijzigingen in de inrichting van het dienstvak. Niet goed begrepen. D'at sommige menschen een geheel ver keerd begrip hebben van de devaluatie van den gulden, blijkt uit het volgende. Op een dorp in Walcheren kwam dezer dagen iemand aan zijn winkelier vragen of deze zeven bankbiljetten van f 10 wil de gevten voor zijn 70 losse guldens. D'e onnoozele man had gehoord of ge lezen, dat de gulden in waarde vermin derd was. Hij meende, dat dit niet met het bankpapier het geval was en 'had daarom liever zeven briefjes van f 10 'dan 70 losse guldens. Hr. Ms. „De Ruyter" naar Vlissingen? Naar verluidt bestaat de groote moge lijkheid, dat de nieuwe kruiser „D'e Ruy ter" binnenkort een bezoek aan Vlissin gen zal brengen. Middelburg. Uit 't jaarverslag van den Armenraad over 1935 blijkt, dat aan B. en W. 74 adviezen werden uitgebracht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1