DE ZEEUW PRESTO T De indrukwekkende rede ven Minister Oud in de Eerste Kamer. ALS DE LIEFDE RIJPT TWEEDE BLAD 9 kispurt t|i en seld Ariro, van „Da Zeei^" ?oes De N. S. B. kreeg een scherpe maar verdiende afstraffing. Uit de Provincie De prijzen der eerste levensbehoeften. ZEEPPOEDER VAN MAANDAG 5 OCTOBER 1930, Nr 4. door «dNïiesSiiii la ander* bladen Ie plaatsen door bemiddeling van do j K In Frankrijk bestaat de gewoonte om parlementaire redevoeringen, die van bij- zondere beteekenie zijn door aanplakking in alle deelen des lands ter kennis van het publiek te brengen. Die gewoonte bestaat in ons land niet. Was zulks wel het geval, dan zou de rede van 'Minister Oud, waarmee hij1 in de Eerste Kamer de monetaire politiek van het Kabinet verdedigde en het schan delijk en onvaderlandslievend optreden van de N.S.B. op de kaak stelde, voor aanplakking zeker in aanmerking komen. Wij laten bedoelde rede hier in hoofd zaak volgen. De heer Van Vessem (N.S.B.), aldus de Minister, 'heeft gezegd: dit Kabinet is opgetreden als een Kabinet ter verdedi ging van den gaven gulden. „Zeker, M. d. V., als zoodanig is het Kabinet opgetreden en ik ben er trotsch op, dat het Kabinet als zoodanig opge treden is sn ik meen dit te mogen zeg gen, zonder dat de Kamer mij van on bescheidenheid zal willen verdenken, dat ik voor mij dit opeisch: dat, zoo er ooit een Kabinet ia Nederland is geweest, dat op de bres heeft gestaan voor den gaven gulden, het dit Kabinet is geweest. Want wat heeft dit Kabinet niet ge daan om den gaven gulden te handhaven. En hebben wij ooit eenigen steun van den g.a. en zijn geestverwanten ondervonden? Hebben wij in de periode van 3Vs jaar, die nu achter ons ligt en waarin wij strijd hebben gevoerd, zooals geen Kabi net te voren in Nederland ooit heeft be hoeven te voeren, ooit steun gekregen van deze heeren, die thans optreden als pro pagandisten voor den gaven gulden? Is het toen geweest, dat zij achter ons heb ben gestaan De Kamer weet, dat daarvan geen sprake is geweest. Het Kabinet is ver guisd door deze heeren, zoolang het zijn uiterste best deed om den gaven gulden te handhaven en 't Kabinet wordt thans verguisd, nu het door de omstandigheden gedwongen is geweest den gouden stan daard prijs te geven. Zoo zijn de feiten. De President van de Nederlandsche Bank heeft gezegd de heer Van Ves sem heeft dat woord hier aangehaald dat wij geen muntvervalschers waren. In derdaad. Wij zijn op het oogen blik nog geen muntverval schers, en als wij op het oogen- blik kunnen waarniemeni, dat in den monetairen storm van deze dagen op het oogenblik onze gulden staat, zooals eigenlijk geen enkele andere van de valuta staat, dan heb ben wij dat, geloof ik, mede te danken aan de politiek, die dit Kabinet gevoerd heeft. Zoo is de zaak. Die kroon zal de g.a. ons met al zijn betoogen niet van het 'hoofd halen. De g.a, is slechts op de hoogte van het geen zich hier in Nederland in de afge- loopen jaren heeft afgespeeld, want hij komt hier tot den voorzitter van den Raad van Ministers met 'het verwijt, dat deze hen, die een andere monetaire poli tiek bepleitten dan dit Kabinet in de achter ons liggende jaren de juiste acht te, zóu hebben gescholden voor „onvader landslievende eohobbers". De g.a. had dat niet mogen zeggen, omdat men mag ver wachten, van iemand, die hier in deze vergadering een plaats inneemt als de g.a. en die tegenover de Regeering meent te mogen optreden als de g.a., dat hij op de hoogte is van hetgeen in het verleden in het parlement is gezegd en in de stuk ken is geschreven, dat hij weet, dat ver leden jaar bij! de algemeene beschouwin- F E U I L L ETON Uit het Engelsch. 103) o— Maar Juffr. Waggitt had op het oogen blik geen oog daarvoor. In den hoek stond een kleine groep menschen, gebogen over een man. Haar hart hield bijna op te kloppen en bonsde toen weer als een hamer toen ze plotseling Jobs gelaat, lijk bleek nu, met den grijzen ringbaard her kende. Zich door de menschen 'heendringend, knielde ze naast den dokter, bij haar man neer. Ze nam zijn koude hand, welke na haar aanraking weer machteloos neer viel.'Ze huiverde, toen ze zijn verstijfde ledematen en zijn akelig witte gelaat zag. Juffr. Waggitt had dikwijls de behulp zame hand geboden bij soortgelijke on gevallen, maar nimmer had het haar zoo aangegrepen als nu. Ze snikte toen ze Jobs Zondagsche over jas oprolde en onder zijn hoofd lei. Ze reikte Jacob haar ketel toe en spreidde den hel-rooden omslagdoek over de voe ten van den ouden man. Toen trachtte ze tevergeefs hem op te richten, als leven gen over de Staatsbegrooting, schriftelijk en mondeling er van de Regeeringetafel op is gewezen, dat zij, die beweerden, dat de Minister-President hen, die volkomen te goeder trouw en oprecht een andere monetaire politiek bepleiten dan de Re geering, voor „onvaderlandslievende sohobbers" had uitgemaakt, zioh hebben schuldig gemaakt aan een volkomen on juiste weergave van de woorden van den voorzitter van den Raad van Ministers. Wat heeft de voorzitter van den Raad van 'Ministers gezegd Hij zeide„Ik noem „onvaderlandslievende schobbers" hen, wien 'het op zichzelf koud laat welke monetaire politiek Nederland voert, maar die op de een of andere meinier geld wil len verdienen in een periode, waarin de Regeering moeilijkheden ondervond om den gouden standaard te handhaven, die gebruik maakten van een zekere onrust, die onder het volk heerscht, die met cir culaires en in hun financieele blaadjes van den zooveelsten rang de menschen opzetten, en tegen de menschen zelden: Je moet vluchten uit de Nederlandsche staatsfondsen, want de gulden is niet vei lig meer; je moet aandeelen koopen en vreemde valuta; lieden, die zich aan het belang van Nederland en aan het belang van cliënten niet gelegen lieten liggen, maar wien het er alleen om ging om eigen voordeel te behalen, lieden, die de oorzaak er van zijn, dat de andere men schen door hen zijn opgejaagd van de eene valuta in de andere, met gevolg schade voor 'het algemeen belang en schade voor hen zelf." Deze lieden heeft de voorzitter van den Raad van Minis ters „onvaderlandslievende schobbers" genoemd. M. de V., ik heb hier voor mij een strooibiljet„Het Nederlandsche Volk slachtoffer", met aan den achterkant een aanbeveling om „Volk en Vaderland" van Vrijdag a.s. te koopen. Ik weet niet, wie dit strooi biljet geschreven heeft, maar dien schrijver noem ik „onva derlandslievende s c h o b b e r I" Zoo is de waarheid. Nu heb ik geen behoefte, M. de V., om datgene, dat de Regeering heeft mee- nen te moeten doen in dien nacht van Zaterdag op Zondag, 'breedvoerig voor de Kamer te verdedigen, maar ik wil wel dit verklaren: de beslissing, die wij heb ben moeten nemen in dien nacht van Za terdag op Zondag, is ons ontzaglijk zwaar gevallen, ontzaglijk zwaar, omdat wij stonden voor die bange vraagwat eischt het belang van ons volk Iets an ders heeft bij ons niet gewogen. En nu vraag ik mij af: hoe moet men zelf, hoe moet 'het eigen karakter zijn, wanneer men in deze vergadering hier durft te veronderstellen, dat de Regee ring zou hebben gehandeld onder andere, onedele invloeden van buiten! Hoe moet het eigen karakter zijn, wanneer men een dergelijke veronderstelling de Regeering in de schoenen durft te schuiven. Ik werp dat dan ook met de grootste verachting van mij1 af. Ik zeg het nog eens: de beslissing is ons ontzaglijk zwaar gevallen. Die beslissing is mij zwaar gevallen, maar ik zal het de Kamer niet behoe ven te zeggen: als er één is, wien deze beslissing onnoemelijk zwaar is gevallen, dan is het wel de voorzitter van het Ka binet, met wien ik op dien avond van 1.1. Zaterdag telkens en telkens weer de vraag heb besproken: is het nu wel noodig; kunnen wij niet vasthouden? Maar als loos zakte hij weer ineen. „Job!" riep ze met trillende stem. „Job! Job wordt eens wakker en zeg eens wat. Ik ben Sarah, Job. Zeg, beste jongen, als je weer bij me terugkomt, zul Je al toos je zin hebben in alles. Je zult kun nen doen alles waar je zin in hebt. Ik zal je nooit tegenspreken, Job, als je maar je oogen open doen wilt en wat tot me zeggen gaat." Dit edelmoedig en prachtig aanbod be reikte Jobs geest zelfs daar, waar ze in onbewustheid dwaalde. Het riep hem terug tot het leven, waar misschien niets anders gebaat zou hebben. Met een zwak ken, weifelenden glimlach van ongeloof- baar genot, zuchtte hij even en opende toen langzaam zijn oogen. „Wat beloof je me daar Sarah?" fluisterde hij, bijna onhoorbaar. Juffr. Waggitt nam een flesch geest rijk vocht van den dokter aan en hield het Job aan de lippen. „Goddank!" zei ze alleen. Het is zeer twijfelachtig, of Job Waggitt wed werkelijk de voorwaar den gehoord en begrepen heeft, waarop hij tot het leven terugkeerde. Maar toen mannen hem voorzichtig wegdroegen uit de puinhoopen, klemde zij zijn nog kille hand krampachtig in de hare en gaf hen aanwijzingen waar heen zij hem brengen moesten. ïESia dan onder inVoad van deskundige adwteas» van d@ leiding van de Neder- laaèache Bank, van welke wij wisten» dat zij ook door aiats anders werden inge geven daa door de vraag: wat eischt het algenjes® belang, tenslotte hebban ge- wemd hef besluit te moeten nemen, dat wij lififebaa geaoma®, dan aanvaarden wij daarvoor d» volle verantwoordelijkheid en die volle verantwoordelijkheid aanvaar den wij met een gerust geweten, want wat er in de toekomst ook moge komen, wij voor ons hebben de overtuiging: wij heb ben niets anders op bet oog gehad dan het landsbelang, zooals wij dat zagen. Dan mag ik zeggen: en, dan doet bet pijn wanneer mm hoort, wat die g.a. beeft durven zeggen. Tenslotte nog dit; er zijn momenten in het leven van een volk, dat alle partij schap heeft te zwijgen, dat men zich allen als één man heeft te scharen om de Re geering, ook al is men bet niet allen on derling eens, ook al gebeurt het, dat men kan denken: die en die dingen hadden ander® gedaan moeten worden. Wij heb ben gedaoht: het nationale belang moet overwegen en wij' 'hebben op dien grond alleen deze maatregelen verdedigd van avond bier en hedenmiddag in de Twee de Kamer. Er hebben zieh daarbij een tweetal groepen gesteld bui ten de gemeensohap van 'het Nederlandsohe volk. Dat was aan de Overzijde van het Bin nenhof de oommunistiscbe groep, dat was hier de natio- naal-socialistische. Dat is niet verwonderlijk. In het wezen van de zaak zijn die beide groepen gelijk. Toen ik vanmorgen onder de oogen kreeg dat strooibiljet, waarvan ik sprak, dat van nationaal-socialistiechen oor sprong schijnt te zijn, heb ik gezegd: gij beboeft in dat strooibiljet geen woord te veranderen en het kan van de communisten afkomstig zijn. Tegenover beide extremistische groe pen staat het Kabinet. Het voelt zich veilig, omdat 't zich gedragen voelt door de gevoelens, waarmede ook in deze Ka mer de overgroote meerderheid bezield ia. Ook zij, die volstrekt niet in alle opzich ten de in de laatste jaren gevoerde po litiek onderschrijven, begrijpen volkomen, dat op dit oogenblik de grootste nationale belangen ap het spel staan en het nood zakelijk is, dat wij nu gezamenlijk één lijn trekken. Daarom vrees ik niet voor de groepen uiterst rechts of links, die onze maat regelen afkeuren, want ik ben er van overtuigd, dat ons volk met zijn gezonden werkelijkheidszin, best zal begrijpen, waar zijn belangen het veiligst zijn." CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VAN MOSSELEN. Geen ontslag verleend aan den directeur? In de vergadering van het bestuur van het Genrale Verkoopkantoor voor Mosse len te Bergem-op-Zoom is de ontslagaan vrage behandeld van den directeur, den heer v.d. VoOrt. Dit ontslag zal, naar het „Hbld." wordt medegedeeld, door het bestuur niet worden verleend, daar het bestuur geen termen aanwezig zal achten om op een verzoek tot ontslag van den directeur in te gaan. Op het oogenblik is de directeur van bet Centraal Verkoop- kantolor met verlof. Het niet verleenen van bet gevraagde ontslag door bet bestuur aan den direc teur wordt in de kringen van den handel beschouwd als bewijs, dat het werk van den directeur door het bestuur gewaar deerd wórdt en men geen aanleiding ziét om in de leiding van bet Gentr. Verkoop kantoor voor Mosselen ingrijpende wijlzi- gingen te brengen,, boe wel daartoe van verschillende zijlden sterke aandrang is uitgeoefend. De kerk te Haamstede. De op het fraai beplante dorpsplein bijlzonder schilderachtig gelegen, oor spronkelijk aan Johannes den Dooper Ze meende, dat ze heel goed begreep, hoe het alles plaatsgevonden had. In de stille nachtelijke uren, toen de gansche stad in diepe rust was verzonken, had Job eenzaam gewaakt in zijn kleine hut en had toen nagedacht over hetgeen er gebeurd was. Hij had geluisterd en gewacht of hij het luiden van zijn ouden vriend zou hooren. Zijn trouwe makker, die hem al tijd gezelschap had gehouden de lange uren van zijn waken, al die jaren lang. Hij had echter tevergeefs gewacht, doch hij had niet kunnen begrijpen nog, dat het waarheid was. Het had hem alles een hangen, boozen droom geschenen, waaruit hij ontwaken zou als de morgen aanlichtte. Dan zou hij natuurlijk weer hooren de dartelende, klingelende klok ken en zien den ouden, verweerden toren, blinkend in de morgenzon. En eindelijk had hij het niet langer kunnen uithouden, was hij gegaan om te zien. Voor de eerste maal sedert hij te oud en zijn oogen te stijf waren om het nauwkeurig weven te kunnen doen en hij als dank voor zijn trouwe plichts vervulling aangesteld was als nacht waker, verliet Job Waggit zijn post en liet de fabriek onbewaakt achter. Hij had de kleine deur in de groote poorten, waarvan hij den sleutel had, Ings&z^en Mededeellno. *Jesovltol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind, jfwim Verkrijgbaar bli apothekers en vL drogisten f075 per flacon. gewijde haksteenen Kruiskerk te Haam stede eiaaht dringend herstel, 't Dak vam deze, na hevigen brand in den aanvang der zestiende eeuw herbouwde kerk is grootendeels vergaan, waardoor het mjanumient verdere gevaren dreigen. Door samenwerking vam Rijlk, provincie en kerkelijke organisaties zal hierin thans worden voorzien, waardoor een fraaie dorpskerk zal worden behouden. Het vllaQiveld te Haamstede. In verband met de kans, dat door de K. L. M. de dienst op Zeeland (naar Haamstede en Vlissingen) zal worden stopgezet gedurende de wintermaanden heeft de gemeenteraad van Haamstede be sloten gedurende het geheele wintersei zoen aan de K. L. M. restitutie te verlee nen van landingsgelden op het vliegveld Haamstede. Een bedrag van vijftienhon derd tot tweeduizend gulden wordt hier door aan de begrooting van de gemeente Haamstede onttrokken. Baarland. Gemeenteraad. Zaterdag middag vergaderde de raad dezer gemeen te. Zonder kennisgeving afwezig de heer Koopmans. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. benoemd is tot tijdelijk onder wijzeres mej. E. C. van Noord van Drie wegen. De boeken van den gemeente ontvanger zijn niet in orde bevonden. Het betreft hier de posten van den Burgert. Stand. De bedragen zijn echter niet groot. In behandeling komt de 'begrooting van B. A. Het vraagt van de gemeente een subsidie van f2200. B. en W. kunnen met deze aanvrage niet accoord gaan, ge zien de rekening 1935. Daarom stellen zij voor dit 'bedrag terug te brengen tot f 2000. De raad kan zioh vereenigen met een bedrag van f2000 subsidie. De be grooting van 'het 'B. A. sluit met ont vangst en uitgaaf van f2000, met f323 onvoorzien. Bij de behandeling der gemeente-be grooting 1937 deelt de voorzitter mede, dat het er voor 1937 zeer ongunstig voor staat. De gemeente komt thans onder cu- rateele van het Rijk, zoodat deze begroo ting zoo zuinig mogelijk is opgemaakt. De lasten voor een kleine gemeente zijn zeer zwaar, vooral die der werkloosheid. Begroot voor steungelden aan werkloozen is f3500, voor werkloozenkassen f1100 en aan subsidie B. A. f2000. Mevr. Ste- ketee vraagt de leden in ernstige over weging te nemen de mogelijkheid van werkverschaffing en noemt daarvoor eenige objecten: verbetering Kade, weg- verbetering, electrische verlichting Baken- dorp, zoodat de arbeiders dan een groo- ter inkomen 'hebben dan bij steunverlee- Ingezonden Mededeeling. Heg» waskracht; lage prijs. nu tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. PRO-6 e opengedaan. Hij was den hoek om ge strompeld, doch bij Park Row gekomen was hij verbijsterd blijven staan, en had wezenloos voor zich heengestaard in het zilveren maanlicht. Terwijl de stad sliep en de maan strak en onbewogen neerblik- te had Job zijn grijze hoofd op den tip van zijn halsdoek gelegd en geschreid om wat voor altijd was verdwenen. „Ikabod!" had hij bij zichzelf gemom peld. „Ikabodl Roept over de muren van Jericho o, heeft niet de trompet ge klonken over de muren van de St.-Andrew- kerk?" Hij was voorzichtig over de puinhoopen geloopen en was zijn waakpost geheel vergeten geweest, ofschoon hij het anders steeds een hooge eer en een duren plicht achtte. Hij wilde zien of er nog niet een stukje overgebleven was van de oude bank in den linker zijvleugel, waar voor meer dan veertig jaar terug, hij Sarah voor het eerst, had gezien. Plots was in zijn hart het verlangen gerezen, een stuk je van dit hout mede te nemen en als heilig reliquie te bewaren. Maar dan zou noodig zijn het te verbergen onder zijn oude werkjas, want als zijn vrouw het zou vinden, zou het wel spoodig zijn weg naar de vlammen vinden, met een scham pere opmerking over oude mannen en wonderlijke grillen. ARTIKELEN WELKE NIET MOGEN VERHOOGD WORDEN. Ten vervolge op zijp oiroulaire van 1 October en naar aanleiding van de vele gestelde vragen heeft de minister van Binnenlandsch'e Zaken gisteren een twee de circulaire aan alle burgemeester® doen uitgaan betreffende de uitvoering van de wet tegen prijsopdrijving. De minister inerkt in dene circulaire op, dat in het algemeen de 'hierna te noe men artikelen, welke behooren tot de eerste levensbehoeften, in verhand met de getroffen maatregelen niet in prijs ver hoogd mogen worden, zoodat elke prijs- verhooging daarvan als prijsopdrijving is te beschouwen. Bovenbedoelde artikelen zijn de volgen de: aardappelen, zoomede aardappelmeel, stijfsel en puddingpoeder; boter, brood, oonsumptievetten, eieren, groenten, kaas, margarine, melk, roggebloem, sla-olie, spek, suiker, tarwebloem, vleesöh. Alles be houden® geringe 'bij deze artikelen steeds optredende marktsChoinmelingen. Huisbrand (normale winterprijzen). Deze lijst ia nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uit gebreid worden. Zij 'bedoelt den burgemeester een richt snoer te geven voor de prijzen der voor naamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen willekeurig verhoogd mogen worden. De loopende contracten (afgesloten vóór 27 September) moeten volledig ge handhaafd worden. De daarin bepaalde prijzen mogen dus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hun leveranciers ontvangen. Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een gelei delijke geringe prijsverhooging toelaat baar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastge steld, dat het bedrag, waarmede de win kelier zijn prijs verhoogt, nooit grooter mag zijn dan bet bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor f 5.50 en werd verkocht voor f 7, terwijl de nieuwe offerte van den leverancier met 10 pot. is 55 cent verhoogd is, dan mag de winkelier dezen deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal f 7 en f 0.55 is f 7.55. Deze mo gelijkheid zal zich in de eerste plaats bij verschillende textiel-, hout- en metaal waren voordoen. Mochten er zioh in de praotijk ten aan zien van de uitvoering dezer handleiding moeilijkheden voordoen, dan houden de ministers zich voor nadere vragen en me- dedeelingen aanbevolen. ning. Dhr de Rijk zegt dat Baarland al tijd een goeden naam had wat zijn wegen betreft, maar thans zijn reputatie zal ver liezen. Spr. zag gaarne dat een proef werd 'genomen met het teren der wegen. De raad besluit als proef 100 meter te teren aan den Zandweg. De raad 'keurt de begrooting goed met een bedrag van f28554.83 met een post van onvoorzien groot f277.94. Dhr Traas zegt dat hij gaarne den juis- ten toestand der financiën wil weten, daar van het 'bedrag der begrooting met een half 'jaar al veel verbruikt was. De voorzitter zegt dat op de begroeting vorig jaar f3500 was uitgetrokken voor werk- loozenzorg en daarvan in zes maanden verbruikt was f2300, maar nu heeft er gedurende eenige weken geen uitkeering plaats. Met het voorstel van de minderheid van B. en W. om de instructie van den gemeente-opzichter eenigszins te wijzigen, kan de raad zich niet vereenigen. Nadere behandeling geschiedt van de politieverordening; daar deze eenigszins gewijzigd is teruggekomen. Bij de behandeling van deze wijzigingen kwam wederom het punt ter sprake van het leiden der paarden van en naar huis. De meening van den raad is, dat de 'be trokken personen die paarden leiden, ter- Juffr. Waggitt kon absoluut de reden niet vermoeden, welke haar echtgenoot had bewogen, over de puinhoopen en neergestorte balken heen te kruipen in het schemerdonker naar de plek, waar Jacob Oldershaw hem had gevonden. De oude man lag in dezelfde bank, waar hij heengestrompeld was. Hij was waar schijnlijk gestruikeld en voorover geval len, met zijn hoofd op een voetbankje. En in den zak van zijn stoffige jas, ge wikkeld in zijn zakdoek, vond ze een hoekig stukje gevernist hout. Sarah be greep er niets van, wat dat beteekenen moest. Ze hadden hem op bed gelegd en Dr Tancred had de kussens zoo geschikt, dat hij heel gemakkelijk lag. Toen was ze naar beneden gegaan, om in haar keu ken oen smakelijk hapje voor haar patiënt gereed te maken. Juffr. Waggitt was nooit gelukkiger, dan wanneer ze een zieke had te ver zorgen. Job was haar, zoo lang ze ge trouwd geweest waren, meer een kind dan een man geweest. Maar nooit had ze het zoo zeer gevoeld, als nu hij daar hulpbehoevend lag tusschen de kraak zindelijke kussens en lakens. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5