JVk siecAts 3^e,pinfs is <Oe toericincf. is ver/wogdf DE ZEEUW ALS DE LIEFDE RIJPT HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor (Oct. TWEEDE BLAD "Vóct deMotvt" rm - Voor den Zondag Wat er deze week voorviel De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur-genees- middel, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". AKKER's ABDIJSIROOP, bereid volgens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel 1 Dit verklaart de gunstige werking 1 De genezende, hoeslslillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER'S ABDIJSIROOP zoo beroemd gemaakt hebben, is door'n nieuws toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nög sneller, nög krachtiger en nög doeltreffender geworden I Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegenhoest, bronchitis, kinkhoest, verwaarloosde ver- oudheid, griep, influenza, keelpijn, asthma, enz, enz. De verlaagde prijzen zijn thans i 75 et F 1.25 F 2.00 F 3.50 De grootere flacons zijn bij voortgezel gebruik voordeeliger f Uit den Goeschen Raad. cent 3 dagen gebruik 6 dagen gebruik 12 dagen gebruik 24 dagen gebruik Gkke/'sGêdijsiri VAN ZATERDAG 3 OCTOBER 1936, Nr 3. DE KLOPPENDE HEILAND. Zie, ik sta aan de deur en Ik klop. Openb. 3:20. Een beeld van licht en liefde. De verheerlijkte Heiland staat met in- neilijke barmhartigheid bewogen, aan de poort van het zondaarshart. Maar hoe donker is hier de achter grond. De gemeente te Laodicea had door zonde en inzinking, de poorten voor haar Koning dichtgeworpen. Uitwendig bloeide zij, maar innerlijk was de zaak niet in orde, Er was lauwheid en lusteloosheid en onverschilligheid. Zelfvoldaanheid eu eigengerechtigheid. Zij meende rijk en verrijkt te zijn en geens dings gebrek te hebben en zij be sefte niet dat zij toch in werkelijkheid ellendig was, arm en blind en naakt. En door al deze zonden waren de poor ten gesloten, Maaren dat is het licht bij al deze donkerheid Jezus laat de gemeente te Laodicea niet los en laat haar niet aan zichzelf over. Zij heeft de poort toegesloten, maar.. Jezus staat aan de deur en klopt. Het beeld dat ons hier van de kerk te laodicea geteekend wordt vertoont de trekken van vele belijders ook uit onze dagen. Zij zijn als de trage en zelfvoldane Christenen uit Klein-Azië. Zij voelen zich rijk en verrijkt. Zij meenen aan niets gebrek te hebben en zij beseffen niet, dat zij gevaar loopen alles te verliezen. Maar nog staat daar de kloppende Hei land. Hij gaat niet vluchtig voorbij, maar Hij staat en blijft kloppen. Op veler lei manieren. In de prediking van het Evangelie, in het zenden van roepstem men, door Woord en Sacrament. De Heiland klopt en Hij vraagt om toe gang mede door dreiging en belofte. Wie ooren heeft, die hoore en stelle zijn zielepoorten wijd open opdat de klop pende Heiland kan binnenkomen en zegen schenken en vrede. Het dertiental Raadsleden weer compleet na de beëediging van den heer Laport kon Woensdagmiddag zijn re putatie niet handhaven. Wel gingen vele voorstellen een-twee-drie onder den ha mer door, maar bij sommige andere werd veel en lang gepraat, dikwijls zonder dat veel belangrijks uit de debatten kon wor den opgepikt. Dok voor de rondvraag hadden verscheidene leden zich zwaar gepraepareerd. Dank zij een opmerking van het jong ste Raadslid kregen we een langdurig dispuut over het verleenen van geeste lijken bijstand aan de patiënten in het Gasthuis. Oorzaak: een minder gelukkige redactie van een artikel in de instructie van de Gasthuis-directrice, waar een uit legger bij noodig bleek te zijn. De Raad ging nu wel accoord met de uitlegging van den voorzitter, en wij twij felen ook niet aan den goeden wil van het tegenwoordige bestuur en de nu in functie zijnde directrice, maar een in structie geldt óók, als er andere perso nen aan het bewind zijn. En dan moet alle twijfel buitengesloten zijn. Over den bouw van woningen door een particulier aan Poelweg V bleek de Raad niet zoo enthousiast te zijn. Geen won der. De rioleering is daar een probleem, waarvoor eindelijk een oplossing gevon den is, die echter geen algemeene toejui ching oogstte. Het bezwaar van de lig ging wat ver van het centrum der stad vonden we wel wat overdreven. Met de vuilnis-auto hebben B. en W. nu eindelijk hun zin gekregen. Indien we FEUILLETON. Uit het Engelsch. 102) o— Hij las slechts medelijden in haar 1 lik en haar medelijden verlangde hij niet. Dit was reeds de tweede maal, dat hij de on gedwongen kameraadschap, welke tus- sehen Philippa en Hugo Lothian bestond, had gezien en hij gaf er maar al te vaar dig zijn uitleg aan. Was het niet vreemd, dat niemand haar liefde begeerde? In de opdringende schare hield hij: haar arm vast en bracht haar naar een rui mere plek. „Mag ik u naar huis geleiden, juffr. Philippa?" vroeg hij haar. Hij hoorde niet dat er spijt in haar stem klonk, toen ze hem antwoordde. „Mijn vader is hier ook. Hij zal wel zorg voor me dragen." „Ach ja, ik vergat Dr Yeoman heele- maal! Ik zal hem wel eens voor u gaan opzoeken." Terwijl George naast Philippa voort schreed, wist hij niets meer te zenen om het gesprek gaande te houden. Haar va der kwam reeds op hen toeloopen, zijn In dit nieiuwe werk geeft deze schrijtf- ons niet vergissen, hebben ze tweemaal een echec moeben boeken, maar nu de nieuw ontdekte stortplaats (in den Goe schen polder) wat ver van de stad af ligt, konden ze nog eens een poging wa gen. En heusch, die gelukte schitterend. We wagen het te betwijfelen of mede- deeling van den voorzitter, dat het B. en W. speet weer met deze zaak ter tafel te moeten komen, algemeen geloof vond! Enkele leden pleitten nog voor een an dere stortplaats (het z.g.n. genadewerk), maar al spoedig waren allen overtuigd, dat het terrein in den Goeschen polder de voorkeur verdient. Het ligt ver buiten de stad en vrijwel niemand zal straks van den stank meer last ondervinden. Straks rijdt de vuilnis-auto door de straten (en kele gemeentewerklieden oefenen zich al in het autorijden, zoo hoorden we in den Raad) en dat alles bereiken we in een tijd, waarin Goes noodlijdend is. Ja, een arm mensch krijgt wel eens wat toegestopt. Ook een arme gemeente. Goes kan b.v. voor zijn Gasthuis van het Rijk een fooitje krijgen. De vorige keer begreep de Raad dat niet en weigerde hij de begrooting van het Gasthuis te wijzi gen. Nu snapte hij het beter en accepteer- ruime jas wapperde in de wind, welke plots was komen opsteken, Zijn gelaat stond bezorgd en angstig. „O, ben je daar, kind. Ik dacht, dat je bedolven lag onder de puinhoopen. Ah, D'r Tancred! U komt ons tegenwoordig niet te vaak meer opzoeken." „Neen, mijnheer. Mijn werk neemt al mijn tijd in beslag. En mijn jongen wordt ook te oud om alleen gelaten te worden." „Doet u de complimenten van mij aan Dicky", fluisterde Philippa, toen ze af scheid namen op de hook van de Hoog straat. „Dank u! Dicky zal er ongetwijfeld blij mee zijn", antwoordde George en drukte haar de hand. „Gelukkig jongen", zei hij hardop bij zichzelf, toen hij alleen de straat overstak. „Maar wat heeft een kind aan de groeten van Philippa?" Doch in het donker had Dr Tancred niet de eigenaardige glans in Philippa's oogen kunnen zien, toen ze hem de hand drukte. HOOFDSTUK XXVT. Dien ganschen zwoelen Meinacht kon juffrouw Waggitt den slaap niet vatten. Job was naar zijn eenzame wachtpost bij de fabriek van Farren. Het was nog vroeg in den morgen toen de graag dat extraatje. Een belangrijk besluit was nog de in williging van het verzoek van „Ons Stre ven" om beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van 16 goedkoope arbei derswoningen en verkoop van den daar toe benoodigden grond in bouwplan II. Behalve dat hierdoor weer 'goedkoope ar- beiderswoningen ter beschikking komen in een huurprijs van plm. f 3.20, worden tevens de leelijke gaten in de Gouwerve en Scheldestraat gestopt. We hopen nu maar, dat dit plan geen stagnatie zal ondervinden door de ge beurtenissen op monetair gebied. Bij de rondvraag hoorden we tot onze voldoening, dat de heer Simons inzake het schoolgeld voet bij stuk houdt. Wan neer inderdaad blijkt, dat Middelburg een gunstiger schoolgeldregeling krijgt dan Goes, dan mag o.i. niet gerust, voor ook Goes deze heeft. In dit opzicht mag ze ker geen onderscheid zijn tusschen twee gemeenten, die Rijkssteun ontvangen. Het schoolgeld is zóó belangrijk verhoogd, dat geen cent hooger moet worden gegaan dan in Middelburg. Het is ons zelfs een raadsel, hoe deze ongelijkheid in de we reld is gekomen. Ingezonden Mededeeling. ze zich kleedde en daarbij een oud lied zong. Hugo Lothian, die zich reeds op zijn studeerkamer bevond, hoorde het en stemde neuriënd in. Het zou een moei lijke dag voor hem worden en het werk dat hem wachtte, was beter geschikt voor een metselaar dan voor een dominee. Juffr. Waggit had het venster en de blinden gesloten. Doch toen ze heur haar opmaakte en haar kapje recht zette voor de spiegel, werd ze plotseling opgeschrikt doordat een handvol grint tegen het ven ster geworpen werd. Ze hield op; zooiets was haar nog nim mer overkomen. Het volgende oogenblik kwam het weer, voor de derde maal vloog nog eens een handvol kiezels met luid ge ratel tegen het raam. Juffr. Waggitt vond dit wel het toppunt van onbeschaamd heid. Kalm liep ze naar het venster, trok het open en leunde, geheel gekleed nu, naar buiten. „Wel, rekels!" begon ze, „wat wen- schen jullie op dezen tijd van den morgen van Sarah Waggitt? Jullie denkt zeker dat dat een manier is om iemand uit bed te halen. Maar ik ben er niet van gediend door jullie met kiezelsteenen bekogeld te worden, laat me je dat even mogen zeg- gen." „Juffr. Waggit", kwam een bedeesd stemmetje, „of u dadelijk wilde komen.." Ook de kwestie van de steunuitkeering, door den heer Crucq ter sprake gebracht, is waard serieus onderzocht te worden. Wanneer het inderdaad niet wettelijk is voorgeschreven, dat in alle gevallen van een arbeider, die eens een week gewerkt en een extraatje gemaakt 'heeft, de vol gende week wordt afgetrokken al wat meer dan IV2 maal het steunbedrag be draagt, dam is er zeker geen reden, om dit te Goes wel te doen. Er zijn b.v. werkloozen,-die zelden werk kunnen vin den en anderen, die in dat opzicht ge lukkiger zijn. Het lijkt ons niet billijk, allen over één kam te scheren. De Zondagsschool in Nederland. 1836—1936. (Slot.) Zooals wij in het vorige artikel schre ven was Dr M. Gapadose de man, die de eerste Zondagsschool in ons land op richtte, als wij' onder Zondagsschool geen school willen verstaan, maar een geregeld samenkomen van kinderen op Zondag, waar hun verteld wordt uit den Bijbel Een Zondagsschool dus, zooals wij die thans kennen. Komen. Waar is dat in vredesnaam voor? Er is onrust en drukte genoeg ge weest gisteravond. Kun je een vreedzaam mensch niet met ïust laten?" „Maar, juffrouw, het is voor uw man. Het is voor Job! Hem is een ongeluk overkomen, Juffr. Waggitt, en hij is „Waarom zei je dat dan dadelijk niet?" schreeuwde ze; maar nog voor ze de woorden had uitgesproken was ze reeds de kamer uit, de overloop over en holde als een jong meisje de trap af. In den loop zag ze nog' kans een om slagdoek, Job's beste overjas en een ke teltje bijeen te rapen. Haastig ontgrendel de ze de voordeur en liep blootshoofds door de frissche morgenlucht, in de rich ting van Farren. „Hij is daar niet, Juffr. Waggitt", zei hij; in zijn oogen lag diep medegevoel. „Waarschijnlijk is hij erg vermoeid ge weest en in slaap gevallen na zijn maal tijd. Hij is toen later opgestaan en heeft zijn hut verlaten en is naar de kerk geloo- pen, blijkbaar zonder zelf te weten, wat hij deed. Eh daar is hij gevallen over een pilaar, die daar lag. Hü is met zijn voet ergens achter blijven steken en een balk heeft hem toen getroffen. D'r Tancred is er reeds bij, en en - we zullen het beste maar voor hem hopen, Juffrouw. Arme Job!" Een buitengewoon belangrijke week ligt achter ons Gelukkig geen week van pa niekstemming, Over het algemeen heeft ons volk zijn kalmte bewaard, al zal het velen zeer gespeten 'hebben, dat onze re geering door de houding van Frankrijk en Zwitserland genoodzaakt was te doen, waar zij enkele jaren tegen gestreden heeft en wat zij heeft getracht tegen te houden met al wat in 'haar was. Dat het 't kabinet onnoemelijk zwaar is gevallen den gouden standaard los te laten, dat heeft men wel duidelijk kunnen merken uit de radio-rede van Br Colijn en uit de ministerieele redevoeringen in de beide Kamers. De Regeering zal er voor waken, dat prijzen en wisselkoersen groote schade lijke fluctuaties zullen vertoonen, welke een toestand van verwarring en ontred dering zouden kunnen veroorzaken. Verder bezit de regeering in de be staande steun- en oontingenteerings- maatregelen een zeer sterk en elastisch wapen, dat een stijging der kosten van levensonderhoud kan voorkomen. Voor een paniek-stemming is dan ook geen enkele reden. Men kan zooals wij de genomen maatregelen betreuren. Op het oogenblik staan wij voor het feit, dat die stap genomen is. Alle welden kende Nederlanders dienen mede te werken met de regeering om te voorko men, dat de gevolgen voor ons land door onoordeelkundig optreden nog erger zou den worden. Handel en bedrijf hebben tot taak te zorgen, dat geen cent onnoodig op de prijzen wordt gelegd de regeering heeft een krachtig wapen in de hand door de deze week aangenomen wet tegen onredelijke prijsopdrijving 'en het pu bliek zal wijs doen zich te beiperken tot het doen van de normale inkoopen. Zóó kunnen we veel leed voorkomen. Dat ons parlement in tijd van nood, vlug kan werken, is deze week gebleken. Op één dag werden in beide Kamers de wetten aangenomen, die de regeering had voorgesteld. We hebben heusch geen dic tator of führer noodig, om spoedig maatregelen te nemen. Wie zich in dagen van spanning, als het er op aankomt dus, buiten de volks gemeenschap plaatsen? Dat zijn de N. S. B.-ers en de communisten van allerlei slag. Maar Minister 'Oud heeft ze des wege een afstraffing toegediend, die aan kwam Uiterste noodzaak heeft ons het laatst overgeblevene onder de goudlanden nu Frankrijk en Zwitserland aan het eind der vorige week devalueerden, tot een nieuwen koers gedwongen. Gelukkig dat de regeering haar koers kent en geleid wordt door een zoo be kwaam en voorzichtig man als Dr Colijn, die toch altijd in breeden kring vertrou wen geniet, en dat in de afgeloopen 'jaren al het mogelijke is gedaan om de finan ciën van bet land te saneeren. God schenke regeering en volksverte genwoordiging in deze moeilijke dagen licht en wijsheid. Evenals vorige week moeten wij ook nu op internationaal gebied melding maken van oorlogsdreiging. De Spaansche hoofd stad bereidt zich voor op een verdedi ging tegen de oprukkende nationalisten. De toestand in Palestina wordt met de week ernstiger, terwijl in het verre Oos ten de kans op een oorlog tusschen Japan en China al grooter wordt. Hij, een Israëliet van geboorte, maar door den Heiligen Doop in de Christelijke Kerk opgenomen, had een Zondagsschool in Zwitserland gezien. Haar nut en ze gen was hem bijgebleven. In 1836 was hij arts te 's-Gravenhage Eiken morgen, 'behalve 's-Zondags, deed een jongen boodschappen voor hem. Op zekeren Maandagmorgen vroeg Capadose hem, hoe hij den Zondag doorbracht. De 10-jarige jongen zeide, dat hij zich dan meerendeels verveelde. Toen stelde zijn heer hem voor den vol genden Zondag om 1 uur bij hem aan buis te komen. Niet alleen vond de knaap het fijn in de 'kamer van mijnheer, maar hij luisterde aandachtig, toen hij hoorde, vertellen van Jezus, den grooten Kinder vriend. Op de hoek van de straat hield Jacob Oldershaw haar echter staande. ..Waar is hij, Jacob?" was alles wat ze zei. Met minzaam gebaar bood de kreu pele Jacob haar de hand en geleidde haar over neergestorte stukken steen, half-ver- brande einden bekleedsel, versplinterde glasscherven in groote kleurschakeerin- gen, die chaotisch dooreen lagen binnen de ruimte der vier half ingestorte muren, Overal lagen dingen, welke herinner den aan het verleden. Het orgel was totaal uitgebrand. D'e banken waren ver dwenen, het geheel onkenbaar vernield. Slechts hier en daar lag een nog gespaar de Bijbel of psalmboek, als door een won der temidden van den vuurgloed, bewaard gebleven. De oorzaak van den brand lag nog ge heel in het duister. Misschien was het een door den tocht verdwaalde gasvlam ge weest; mogelijk was het iets geheel an ders geweest. Terwijl Juffr. Waggitt be hoedzaam over de puinhoopen liep, zag ze dat er reeds deskundigen aanwezig waren, om de zaak te onderzoeken. Maar nie mand vond het. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 5