Kerknieuw Zoeklichtjes. ten Walcheren m Zeeuwaoh-Vlaandereii. Vele politiemannen in Zeeland, die van Chr, beginselen zijn, «taan nog buiten den Chr, Politiebond of zijn aangesloten bij i.g, neutrale of moderne vereenigingen. Uit een reeds gevoerde oorrespondentie en besprekingen bleek den Qoesohen leden dat er een nleuiwe afdeeling diende opge richt te worden, teneinde hen, die een zijn en bij elkaar behooren krachtens het Chr. bsginc*!. bij elkaar brengen en te behou den. Hierna deelde hij mede, dat een zeer sympathiek schrijven was ontvangen van den burgemeester, Mr van Dusseldorp, die zeer tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn om uiting te geven aan zijn instem ming met het gestelde doel. Hij wenschte de vergadering toe, dat van haar een zegenrijken arbeid mag uitgaan. Daarna voerde de secretaris van den Chr. Politiebond, Mr A. H. van den Veen het woord, die in een zeer ernstig betoog wees op het belang van de organisatie en op de noodzakelijkheid van een Ohr. orga nisatie boven een neutrale of een moder ne Organisatie, o.a. b.v. op 'het punt Zon dagsdienst en Zondagsrust. Het geeste lijk goed moet steeds op den voorgrond staan en in den strijd daarvoor moeten wij geen duimbreed wijken. Nadat nog verschillende personen het woord 'hadden gevoerd, werd de nieuwe afdeeling opgericht. Een huishoudelijk reglement werd vast gesteld en een bestuur gekozen. In het bestuur werden gekozen het oudste lid uit elk der toegetreden groepen politie ambtenaren. De functie's werden als volgt verdeeld: E. Tange, gemeente-veld- waohter te Rilland-Bath, voorzitter; G. Hoek van Dijke, agent van politie te Goes, secretaris en D. Bolier, rijksveldwachter brig. tit. te Zierikzee, penningmeester. Nadat de gekozenen hun benoeming hadden aangenomen, voerde de voorzit ter van de afd. Walcheren en de Bonds- secretaris nogmaals het woord en dank ten den correspondent De Putter voor het vele werk door hem verricht. Het is te verwachten dat deze nieuwe aid. spoedig met nieuwe leden zal wor den uitgebreid. Nederl. Chr. Vrouwenbond. Gisteravond werd in het Schuttershof vanwege de N.C.V.B. een bijeenkomst ge houden in verband met de verloving van Prinses Juliana. De zaal die door aangebrachte versie ringen een feestelijk aanzien had, was geheel gevuld. Geen plaats bleef onbezet. De presidente van de afdeeling, Mej. Donner, opende de vergadering en sprak een kort welkomstwoord, waarna zij het woord gaf aan den burgemeester, den heer van Dusseldorp. Deze sprak zijn blijdschap uit, dat hij terwijl hij 'bij h,et onlangs gehouden Oranjefeest tot zijn spijt iu 't buitenland vertoefde thans hier aanwezig 'kon zijn. Spr. vertolkte voorts de blijdschap, die er is in veler harten nu na de donkere 'dagen, die ons Vorstenhuis doorleefde, de verloving van Prinses Juliana weer vreugde bracht. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook door deze verloving onder den zegen Gods de band tusschen Nederland en Oranje nog meer mag worden ver sterkt. Vervolgens werd door den heer W. 't Hooft een Oranje-rede gehouden. In zijn met groote aandacht gevolgde rede deed spr. uitkomen de groote liefde van het Nederlandsche volk in al zijn geledingen, die in den loop der 'historie tot uiting kwam voor Oranje. Als het donker werd en moeilijke tijden doorleefd werden, dan was altijd weer bij ons volk van hoog tot laaig, de hoop gevestigd op Oranje. Dit komt vooral uit in 'de volksliederen, die vaa'k een zoo duidelijk beeld geven van het volksleven, waarom er dan ook door spr. op aangedrongen werd, de volksliederen in eere te houden. Na de pauze werden verschillende films vertoond, waarbij het hoogtepunt werd gevormd door een aantal schitterende films met betrekking tot ons Vorstenhuis, speciaal de verloving van Prinses Ju liana. Het behoeft wel geen betoog, dat wat gehoord en gezien werd, meermalen door het zingen van het Wilhelmus en andere liederen werd onderbroken. De N. C. V. B. kan met voldoening op dezen uitnemend geslaagden avond terug zien. ierseke. Vrijdagmiddag werd het stof felijk overschot van den heer P. de Veij, oud-secretaris en ontvanger onzer ge meente en ridder in de orde van Oranje- Nassau ter aarde besteld. Bij het ge meentehuis sloten ziöh de autoriteiten als wethouders, raadsleden, secretaris, architect enz. achter de lijkstoet aan. Een tweetal kransen dekten de baar. Ach tereenvolgens spraken weth. de Koeijer, de heer C. de Jonge en W. Honders, reap, namens de gemeente, Groene Kruis en als ouderling en vriend. Een 'broeder van den overledene, de heer De Veij: uit Rilland, dankte namens de familie. Vandaag hoopt de oudste ingezetene van onze gemeente, mej. de wed. Staal, haar 9öate geboortedag te herdenken. Kapel Ie, In het Raadsverslag is een klein foutje geslopen. De heer de Neef vroeg niet om de steunnormen met f 0.50 per dag te verhoogen, maar f0.50 per week, Loop der bevolking over de maand Sept, Ingekomen: P. Stevendse en echtgpn, van Oudelande naar Kapelle A 294; Pa. M. Kram van den Haag naar Kapello, A 43; Ja. M. v. d. Weij'de van Delft naar Kapelle A 100; Me. Burger vas Nisee naar Kspella A 321; G*. Kor- stanje van Goes naar Kapelle A 103. Vertrokken: Ne. l'oolens van Kapelle naar WaBsenaar, St. v. 's Gravenweg 73; J. Pouwer van Kapelle naar Kruiningen B 213; J. en A. Verbrugge van Biezelinee naar Middelburg. KrabbendIJke. Gemeenteraad, Gis teren vergaderde de Raad, afwezig met kennisgeving de heeren Gebraad en Vo gelaar, Z, h, st, wordt besloten tot het aan gaan van een geldleening groot f 17.243 a pari tegen 4 pet, ijö voorzitter zegt in verband hier mede, dat van verschillende zijden aan biedingen waren ontvangen, waarvan die van de fa. Staal Se Go. de voordee- ligste was. Door deze firma werden ech ter verschillende voorwaarden gesteld. In principe was reeds besloten tot het aangaan eener geldleening vóór do de valuatie vain den gulden. Hoe de geld markt zich thans zal ontwikkelen is niet bekend, maar B. en W. meenen dat vooralsnog geen voordeeliger aanbieding voor deze gemeente te wachten is. Nu volgt de begrooting voor 1937. Lie voorz. merkt op, reeds in de vorige vergadering te hebben gezegd, dat deze begrooting niet op normale wijze sluitend te krijgen was. Alleen door raming van een extra bijdrage uit het W.S.F. van f 470Ü was dit mogelijk. Dit kan men be schouwen als een eerste stap in de rich ting der noodlijdendheid. Noodlijdend in djen waren zin van het woord is de ge meente nog niet Van de gelegenheid tot het houden vau algemeene beschouwingen wordt slechts gebruik gemaakt door wethouder Hjaverhoek. Het gevaar dat we tenslotte onze zeg genschap verliezen bestaat, volgiens Spr. maar hiervan kan men het bestuur der gemeente geen verwijk maken. Hieiaan zijn factoren schuldig waaraan het ge meentebestuur niets kan of kon verande ren. Inj de eerste plaats zijn vroeger groote leerlingen aangegaan waarvan thans nog de renten en aflossingen moe ten worden opgebracht en in de tweede plaats is de werkloosheid en de daauian verbonden kosten geweldig toegenomen terwijl de rijksbijdrage in die kosten steeds vermindert. Ook bespreekt hij de controle door Gedep. Staten. Vorig jaar is dè begrooting op tijd verzonden, iegen het einde van het kalenderjaar werd door Gedep. Sta ten machtiging verleend 'Otm voor een bepaald percentage over de uitgaafposten te beschikken. Naderhand kwam men met de bezuinigingen. Het was wel typisch dat alleen het presentiegeld daarvoor in aanmerkingkwam. Een dergelijke bezuiniging van in to taal f 30 sorteert absoluut geen effect. Het gemeentebestuur schroomt niet, ondanks den slechten tijld groote werken uit te voeren. Hij Wijlst daarbijl op de ha>- venwerken. Be havengelden zijn verlaagd. Hij hoopt dat de inwoners hiervan ge bruik zullen maken, want men meet thans al heel ver loop-en wil man zoo goedkoop terecht kunnen. Energie is er bij 't gemeentebestuur nog wel Spr. wijst daartoe op de gedeeltelijke bestrating van den Doel, het zorgenkind der gemeente. Verder wijst hij op het steeds meer bin nenkomen van aanvragen c*m met twee- dehandsmateriaal woningen te bouwen. Lit nu is reeds bij' verordening verboden en is ook niet in het belang van den bou wer. Hij had gaarne dat de mensch.en dit^ zelf eens begrepen. Er moet orde en netheid zijin. Het vele graafwerk in de gemeente acht hij' een groot bezwaar. De trottoirs wor den geregeld opgebroken, het lijkt hier wel een groote stad inplaats van een dorp. Hiji vraagt of het waar is dat de waterleiding hiervoor niets betaalt. Als dit zoo is en vastgelegd is, acht bij' een dergelijke bepaling zeer onbillijk. De P. Z.E.M. betaalt ook zeer billijk. De woonwagenkwestie. In en bij het kamp wordt zeer veel gevloekt en dat terwijft er toch in dleze gemeente een vloek\erbod is. Werkt, zoo vraagt hij', de politie aan de handhaving van dit verbod mede? De toestand van bet kamp is ook onbevredigend. Hebben die woonwagenbewoners een ventvergunning Omtrent de werkloosheid merkt hij op, dat het een zedelijke eisch is voor de werkgevers om zooveel mogelijk hun ar beiders in het werk te houden en niet, zooals dit gewoonte is, direct nadat de laatste suikerbiet op den wagen is, hun volk te 'bedanken. Hiertegen protesteert hij. Het gemeentebestuur en vooral de burgemeester doet zeer veel voor de werk- loozen, maar ook van de werkgevers wordt verwacht, dat zij zullen doen wat zij kunnen. De voorzitter zegt, dat de Waterleiding steeds herbe.staat heeft in klinker- en in keiwegen, doch bij zijn voorganger heeft geprotesteerd tegen 't maken van een ge sloten wegdek, aangezien dit het graven zeer veel bemoeilijkt. Het slot was, dat de gemeente toen h'et dichteD der gaten voor 'haar rekening 'heeft genomen. D'e gasfabriek, P, Z, E. M. en P. T. T, be talen of bestraten zelf. Het 'bewonen van een woonwagen en vloeken schijnt nu eenmaal samen te moe- t.: 2 gaan, Het wordt zooveel mogelijk te gengegaan maar er is niet altijd politie t'J tegenwoordig. De ventvergunningen worden zooveel mogelijk gecontroleerd. Bij art. 70: „straatverlichting", merkt wet'h. Haverhoek op, dat hierop toch wel tot het uiterste is bezuinigd, verder kan het niet meer. Indien de toestand iets beter mocht worden, dan was dit wel een der eerste posten die moesten worden ver- hocgd. Bij art, 153: „Verlichting en verwar ming enz. der openbare lagere school", zegt dhr Nagelkerke, nog steeds op het standpunt te staan, dat f 000 voor 40 leer lingen voor dit doel veel te veel is. Be voorzitter geeft dit toe, maar zegt, dat de gasverwarming hiervan voor een goed deel de schuld is en hieraan zitten we oonstractueol vast, Dhr Haverhoek zegt, dat oorspronkelijk een bezuiniging verwacht werd van de gas verwarming, maar de praktijk heeft anders geleerd. Na nog enkele opmerkingen wordt de be rooting z. h. st. vastgesteld op een bedrag van f 87.958,57 in ontvang en uit gaaf wat den gewonen dienst betreft en een post onvoorzien van f 1483,01 en den kapitaaldienst met in ontvang f 190 en in uitgaaf f 1710. Bij de rondvraag vraagt dhr van Houdt of de verkoopers van patate-frites voor die vergunning tot verkoop ook moeten betalen en hoe groot dit bedrag is. De voorzitter zegt. dat zij een gewone ventvergunning noodig hebben van f 2.50 per jaar. Dhr van Houdt wil dit bedrag hooier stellen. De voorzitter acht dit uitgesloten. Weth. Haverhoek merkt nog op, dat zouden wij dit t'hans toch doen, dan zou den Ged. Staten dit vermoedelijk toch niet goedkeuren. Hierna sluiting. Loop der bevolking. Ingekomen: Francois Hoogesteger, van Nieuwraven- straat 3bis Utrecht, naar Wilhelminastr. A 251; Jacoba Maria Gok, van Kruinin gen naar Dorpsstraat A 112; Hendrika A. Vermeulen, van Klundert, Moerdijk C 35. naar Doel A 359. Vertrokken: Krijna W. van Nieuwkerk, van Oostdijk C 5, naar Utrecht, Agnie- tenstraat 2; Jacob Zweedijk, van Wil- helminastraat A 305, naar St. Annaland; Tann-etje M. van den Berg, van Zuidweg A 187, naar Bruinisse, Noo-rdstraat; Catalina Lamper, van Armenboomgaard A 154, naar Rilland-Bath, Adr. Butijn- weg 102. Donderdagavond werd alhier een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tus schen de damclubs Krabbendijke en ler seke, waarvan de uitslag is als volgt L. NieuwemhuijzenC. Sinke 20; H. WolfertA. Goeman 11; H. Haver hoekA. v. Sparrentak 11; M. Nieu- wenhuyzenD. van Boven 20; G. de HamerA. Oom 11; P. Nieuwenhuy- zenC. v. d. Endt 02; M. v. Hekken J. de Putter 11; J. v. OostenP. van Anrooy 02; C. P. VogelaarA. de Koeijer 02; Jan PieperJoh. Kole 20; J. 'HoogerheideC. de Rooy 20: M. Nieuwenhuize Jzn.P. Flikweert 0—2. Uitslag 12—12. Ellewoutsdijk. Ter gelegenheid van de 45-jarige echtvereeniging van den Weled Ge'b. heer en mevrouw J. F. van Hattum, werden Donderdag de schoolkinderen ge- tracteerd en werd bovendien huis aan huis in de gansche gemeente krenten brood bezorgd. Dit jaar is het een eeuw geleden, dat op initiatief en met medewerking van den heer Baron Willem Karei de Per- poncher, heer van Ellewoutsdijk, het fort alhier 'gebouwd werd. Deze Baron de Perponcher was een van de heeren, die den Prins van Oranje in 1813 uit En geland terughaalde. Hij heeft als gene raal deel genomen aan den slag bij Quatre-Bras. Tholen. Ongemotiveerde prijs ver h o o g i n-g. Deze wéék liepen alhier geruchten dat een kolenhandelaar zijn kolen in verband met de devaluatie met 25 cent per mud had verhoogd. Dit kwam ter kennis van de politie, die een onder zoek instelde. Later heeft de kolenhandelaar aan eenige van zijn klanten het teveel betaal de teruggebracht, meldt de Th. Crt. Voor de vrije brug. Er heeft zich een comité gevormd om bij de re-gee- ring aan te dringen de Thoolsche tol rechten van de gemeente Tholen af te koopen. Het comité bestaat uit de heeren: 'G. Amsin-g Jr. te Tholen, M. M. C. Haaijer te Tholen, P. G. Hage te St. Maartensdijk en S. Stoel te Stavenisse. De bedoeling is dat half October ver gaderingen te Tholen, St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer worden ge-houden. Koudekerke. In de Gemeenteraadsver gadering van Dinsdag a.s. komt in be handeling: Stemmen over het voorstel-Moen-s, om de straatlantaarn, staande in het Ter- Hooge Pad, te verplaatsen. Voorstel van B. enW. om aan de pro vincie Zeeland in beheer en onderhoud over te dragen, een gedeelte v-an den weg Middelbnrg-Westkap'elle, dat gelegen is vanaf het Dorp, biji den ingang naar het Slobberduinsohe voetpad, tot de grens van Bigge-kerke. Idem oml ten behoeve eener op te richten afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis een gratis schoollokaal be schikbaar te stellen, zoo noodig verlicht en verwarmd. Idem om het bezwaarschrift van den heer L. A. Jaoobse, tegen de beslissing waarbij hem een bouwvergunning gewei gerd wordt, niet ontvankelijk te verkla ren. Idem om ten behoeve van de bijzondere lagere school op Geref. grondslag op 't Zand 80 °/o der geschatte waarde groot f 5480 beschikbaar te stellen, Idem om in verband hiermede een geldleening aan te gaan van f 5480 tegen een maximum percentage van 4% °/o. Idem om een crediet groot f 30 aan het Burgerlijk Armbestuur beschikbaar te stellen, teneinde ook aan de armlastige ondersteun ien een uitkeering van i 2.50 te verleenen in verband met de verloving van H.K.H. Prinses Juliana. Idem om aan den heer A. van Dorst op zijn verzoek eervol ontslag te ver leenen als gemeente-opzichter, Mellskerke. Loop der bevolking over September. Ingekomen: Martinus Jan Willem Brasser, landbouwereknecht, A 75, uit Gorssel. St. Laurens. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: J. H, C. Goozen, z. b., B 149a, uit Middelburg; T. Kodde, dienstbode, B 86 uit Seroos- kerke (W.); J. W. de Jong, dienstbode, B 6, uit Middelburg; P. Reijnierse, z. b., B 157, uit Bergen op Zoom; A. Wille- boordse, fabrieksarbeider, A 106, uit Middelburg; P. Hendrikse en gezin, z. b., B 133, uit Schore; I. G. Marijs en gezin, smid, B 44, uit Middelburg; J. Hane- graaf, letterzetter, B 44, uit Middelburg; J. L. Hulseboom en gezin, z. b., A 69, uit Haarlem; J. E. Verbeek, z. b., B 80, uit Middelburg; M. Bostelaar, huishoudster, A 41, uit Wissenkerke; J. Volkers, inge nieur, A 115e, uit Middelburg; 0. De- decker en gezin, zendeling-leeraar, B 2 uit Djember (N. 'O. I.). Vertrokken: L. J. Vroon en gezin, z. b., van B 2 naar Middelburg; A. J. Vroon, onderwijzeres, van B 2 n. Vrou wenpolder; P. Provoost en gezin, z. b., van B 44 naar Middelburg; A. van Mal- degem, z. b., van B 126 naar Middelburg; A. Koning, z.b. van B 105 naar Bode graven. Biervliet. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. De rekening 1935 werd voorloopig vastgesteld voor den ge wonen dienst aan inkomsten f 71067 en uitgaven f 63036, dus batig slot f 8031, en voor den kapitaal-dienst aan ontvangsten f 1407 en uitgaven f 1280, dus batig slot f 127. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bijdrage van f 8 in het tekort over 1935 van de R.K. Middelbare Schoolvereeniging te Hulst. Ingekomen was een verzoek van de stichting „Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstel lingsfonds" om een bijdrage uit de ge meentekas van 10 cent per inwoner in het kapitaal, voor één 'keer dus, 'en voorts voor een termijn van 5 jaar een bijdrage van 3 cen't per inwoner per jaar. De meerderheid van B. en W. stelde voor dit verzoek in te willigen. De voorzitter verdedigde het warm. Het werd met '5 st. aangenomen. De heer Du Fossé stemde tegen, terwijl wet houder Michielsen zich van stemming onthield. Ten slotte werd een nieuwe schoolgeld verordening vastgesteld. VooTtaan zal niet meer het zuiver inkomen de klasse bepalen, maar zal rekening gehouden worden met de algemeene draagkracht van den schoolgeldplichtige, af te leiden uit de vermengde hoofdsom van de ge- meentefondsbelasting en de vermogens belasting, of de grondslag huurwaarde van de personeele belasting. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke-Oostkapelle. J. Fraanje te Barneveld en M. Heikoop te Utrecht. SYNODE GEREF. KERKEN. De Synode heeft gisteren de laatste zittingen gehouden. Nadat 's morgens en een gedeelte van den middag in comité-generaal was ver gaderd, werd in openbare zitting mede- deeling gedaan van verschillende conclu- sieën en besluiten betrekking hebbende op de moeilijkheden gerezen tusschen Ds K. van Dijk en zendingsdeputaten en de afzonderlijke vergadering van missio naire predikanten, waarover gerappor teerd was door Dr H. Kaajan en Ds W. H. van der Vegt. Inzake een bezwaarschrift van br. J. la Roy van Schiedam, werd be sloten: le. dat de beslissing der Part. Synode van Zuid-Holland (Z.G.) van 11 Sept. 1935 wat betreft het gerucht, als zou D s Vonk het boek van Bunjan: „de Christenreis naar de eeuwig heid" een „duivelsboek" genoemd heb ben, juist is, omdat deze beschuldiging niet is bewezen en dat br. la Roy erken nen moet daarin verkeerd gehandeld te hebben; 2e. dat br. la Roy wel uitdrukkingen over de prediking van Ds Vonk heeft gebezigd, die niet van teedere liefde getuigen, zelfs hard moeten genoemd worden en daarom behooren teruggeno men te worden; en dat zijn beschuldiging, als zou de Classis en de Part. Synode „om de zaak heendraaien", en haar niet serieus zou hebben onderzocht, ongemo tiveerd en daarom laakbaar is; 3e. dat de uitdrukking van Ds Vonk: „in geheel de Schrift wordt geen tekst gevonden, die aandringt op zelfonderzoek in verband met de vraag, of wij wel het ware geloof hebben", welke hij zelf erkend heeft in zijn preek over 1 Petri 2 11—17, gebezigd te hebben en die Uwe Commissie bedenkelijk voor kwam, nu geen oorzaak meer is om daar over te handelen, wijl Ds Vonk eigener beweging verklaard heeft, deze niet meer voor zijn rekening te nemen en boy en- genoemde samenspreking een bevredigend karakter heeft gedragen. Besloten werd voorts, aan de leden van het moderamen en den beiden hoogleera ren in het Kerkrecht op te dragen de volgende Synode die te S n e e k zal wor den gehouden, van rapport en adviee te Er is in onzen tijd veel verwarring op allerlei gebied ook daardoor, dat men onder vaststaande woorden en uitdruk kingen andere begrippen schuift. Met he' gevolg, dat men langs elkaar heen praai. Ik denx aan 't begrip godsdienstvrij heid. De N.S.B. beweert, dat ze voorzoover de eenheid daardoor niet geschaad wordt, de godsdienstvrijheid wil handhaven, zoodat de kerken van haar niets te duch ten hebben. Maar.nu lees ik in Vova, dat zij, die zeggen dat in Duitschland de gods dienstvrijheid wordt aangetast, lasteren. Ik neem aan dat het orgaan van Mussert dit in volle ernst meent. Maar dan volgt daaruit dat de N.S.B. onder godsdienstvrijheid verstaat een toe stand waarin kerken en predikanten on der controle staan van den staat en vol gens welke een predikant die het licht van Gods Woord laat schijnen over alle levensterreinen, rijp wordt geacht voor het concentratie-kamp. Ik wil maar zeggen dat het vooral nu, zaak is goed te onderscheiden. dienen inzake een eenvoudiger en doeltreffender werkwijze der Synode. N. S. B. en C. D. U. Hierna kwamen aan de orde verzoeken en voorstellen inzake het lidmaatschap van de Nat. Socialistische Beweging (N. S. B.) en de Chr. Dem. Unie (.G. 1). U.) ingediend door de Part. Synode van Z.- Holland-Zuid; de Glasses Assen en Om men; de Part. Synode van Zuid-Holland- Noord; idem van Overijssel; de Classis Rotterdam en Warffum, alsmede verschil lende bezwaarschriften in betrekking tot deze materie. Rapporteur was D s W. W. M e y n e n. Saiamvatitend stelde de Commissie voor: De Synode, kennis genomen hebbende van de ver zoeken van onderscheiden Part. Synodes en Glasses tot haar gekomen; erkennende, dat we in 'n tijd van bui tengewone verwarring leven, ook in het sociale en politieke leven, waarin allerlei revolutionaire denkbeelden opkomen, ook tot verandering van de huidige maat schappelijke orde, en tot instelling van een anderen staatsvorm en dat in zulk een tijd ook terecht van de zijde der Sy node een woord van waarschuwing en bestiering van het leven wordt verwacht; gehoord het rapport van de desbetref fende ropporteerende commissie; besluit: le. haar instemming te betuigen met den inhoud van dit rapport opdat het als leidraad bij e.v. kerkelijke behandeling zal kunnen dienen; 2'e. onder verwijzing naar den inhoud van dit rapport uit te spreken, dat er naar het oordeel der Synode geen plaats is voor leden onzer Geref. Kerken, in or ganisaties, die van in 'het rapport ge noemde onschriftuurlijke dwalingen uit gaan, als daar zijn het „Leidersbeginsel", de nationalistische totalitaire machts- staat en de antimilitairistische verwer ping van den oorlog in eiken vorm; 3e. vermaant derhalve de leden de Kerken om des Heeren en Zijns Woords wil zich van zulke organisaties verre te houden; en de Kerkeraden en andere ker kelijke vergaderingen daarop toe te zien om daarvan terug te houden of af te bren gen met de macht die hun als opzieners van de Kerk van Christus als haar Ko ning gegeven is. Voorts wijst de Synode nog op de vol gende regels voor de oefening van ver maan en tucht: le. zorg te dragen, dat in den Dienst dea Woords de boven als strijdig met Schrift en Belijdenis afgewezen beginse len als zoodanig worden aangewezen, on der vooropstelling van de ten aanzien daarvan in Schrift en Belijdenis zelve ge openbaarde en door de geloovigen aan vaarde beginselen, en vermaand worde tot geloof en bekeering en ernstig zelf onderzoek ten aanzien van de vraag of de leden der Kerk wel waarlijk Christus, hun Koning, Zijn eere geven en helpen geven, of zij wel waarlijk voor wat hun plaats in 'het nationale en wereldleven betreft, naar alle geboden Gods willen leven en alles wat daartegen strijdt met gebed en met woord en daad haten, mij den en vlieden, daarin hun dagelijksch'e bekeering bewijzende; 2e. bovengemelde uitspraak der Synode ter kennis van de leden der Kerken te brengen op de wijze, die eiken Kerkeraad het meest profijtelijk dunkt; 3e. in alle, den plaatselijken Kerkeraad bekende gevallen, doopleden en belijden de leden, die bij organisaties als in het rapport zijn besproken, aangesloten zijn, ten ernstigste te blijven vermanen, om dit lidmaatschap om Christus' wil te be ëindigen; en 4e. indien zij aan de vermaning zich niet stot en, de afhouding van het Heilig Avondmaal te doen geschieden, onder in achtneming van de volgende algemeene regelen: a. elk voorkomend geval worde op zich zelf gezien; !b. met name worde er op gelet of de bedoelde kerkleden in woord en daad pro paganda voeren voor bedoelde organisa ties, ja dan neen; c. in het eerste geval kan wegens ge geven ergernis de „eenvoudige" afhou ding van het Heilig Avondmaal, in af wachting van e.v. noodzakelijk blijkende verdere tuchtoefening, spoedig geschieden m het tweede geval worde zoolang moge- T

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2