Verkiezingsmanifest 1937. BERTELS' EERSTE BLAD HET ADRES A. WILKING GRATIS CADEAU ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Nc. 3 0p een keerpunt? Buitenland. ORANfE DROOGVOEDERBAK BIJ BESTELLING VAN 5 x 50 K.G. BERTELS' KUNSTKORREL HET VOORDEELIGSTE, VOLLEDIGE PLUIMVEEVOEDER, NEVENSTAANDE VOEDERBAK GRATIS BESTELT BIJ UW VOEDERLEVERANCIER EN WAAR NIETVERKRIJGBAAR DIRECT AAN OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM O. Binnenland Tegen onredelijke prijsopdrijving. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. LJitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Iiinergu" ter exploitatie van hel blad „De Zeeuw". Jiuicaiix Lnngu Voi'HlHlmnl 70, Hoes. 'J'elefooiiimmmi'i' 11. Poylelicqtie en Glmroliciiing Ml 55 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL •T. J. FANOY, Lange Iiurg B 10, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VibiHlngon fü.üü, - Lonho nummers 5 cent AdvertentlOn .'J0 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Centraal Comité van A.R. Kies- vereenigingen heeft een ontwerp-verkie- zingsmanifest 1937 aan de kiesvereni gingen toegezonden. Vóór we den inhoud van dit concept gaan bespreken, willen we eerst enkele opmerkingen maken omtrent de beteeko- nis van zulk een manifest of program. Een program van actie draagt een ge heel ander karakter dan een program van beginselen. In een program van beginselen wordt het fundament waarop een partij staat aangegeven en worden de grond denkbeelden onwikkeld waaraan zij onder alle omstandigheden wenscht vast te hou den. Het is ais het ware de grondwet die het leven van een partij en van allen die namens haar optreuen beheerscht en waaraan een program van actie dan ook altijd ondergeschikt behoort te blijven. jur Huyper maakte vroeger ook nog onderscheid 'tusschen een stembus-pro gram. en een program van actie. van het eerste heette het, dat het geen ander doei had, dan om bij1 een a.s. ver kiezing leuze van vereemging of slag boom ter afwering te zijin. Het behoort zoo kart en beperkt van omvang te zijln als s.echts even doenlijk is. „Liefst één enkel woord, dat ieder ont houdt en in den mond houdt. Een shibbo leth! koet het zijn dan een- volzin, nesnoods een zinsnede. Kan het niet anders dan een trits van zinsneden. Ma r ook dan nog' elk woord scherp geteekend; e.ke volzin streng gekozen, elke zin snede 'doorzichtig als glas." Hen program. \a,n actie draagt volgens or ivuyyer een 'ietwat ander karakter. he aard van zulk een progiam brengt met zich, .„dat het in aansluiting aan de beginselen, die tot de formatie van zulk een partijl hebben geleid, zonder in tech nische bijzonderheden af te dalen, zilk een gedragslijn voor de komende parle mentaire periode afbakene, dat het met opzicht tot de vraagstukken die aan de orde zijn, voor vriend en tegenstander duidelijk z.ij in welke richting men de oplossing van deze vraagstukken wenscht." Welnu, met zulk een program, wil men manifest., hebben wij hier te doen. Het spreekt wel vanzelf dat bij1 de sa menstelling rekening is gehouden met de bdjlzondere omstandigheden waarin wij le»en. Ook van de komende parlementaire periode geldt wat bij het ontwerp-mani- fest van 1933 werd opgemerkt, n.l. dat zij gezien moet worden als een periode ■die door de crisis en (of) hare gevolgen beheerscht, werdt. „Het zal dus een zeer moeilijke periode zijn. Niet minder ech ter ook een zeer gewichtige. Omdat het te voeren staatkundig beleid, al naar 't kompas dat gebezigd wordt, het schip van staat in veilige haven brengen kan, maar het ook naar den ondergang kan voeren." Hieruit volgt, dat een breed opgezet en in bijzonderheden afdalend program van actie thans minder dan ooit op zijin plaats is. Hier verdient herhaling wat in 1933 werd opgemerkt: „Waar zóó weinig te voorzien valt omtrent het verloop van de economische en financieele verhou dingen, waire het pure misleiding aan de kiezers een reeks maatregelen in uitzicht te stellen, waarvan men te voren op goede gronden aannemen moet, dat geen enkel Kabinet er uitvoering aan zal kunnen geven, indien de omstan digheden zijln zooals nu te voorzien is, dat ze zullen zijln. Niet alleen echter in dezen meer alge- meenen zin is soberheid bij, de stembus gewenscht. Ook waar het geldt maatrege len, die, juist in verband met de bijzon dere tijdsomstandigheden, wel genomen zullen moeten worden, zal men zich tot algemeene aanduidingen hebben te be palen". Wie even nadenkt, zal toestemmen dat het thans en in 1933 door het Centraal Comité ingenomen standpunt juist is. Het zou natuurlijk een kleine moeite zijln een breed program op te stellen, al lerlei wenschen op sociaal, financieel en econotmisch gebied, ten aanzien van het onderwijs en wat niet al op te stellen, maar er is in de gegeven omstandighe den niet de minste zekerheid dat zulk een program ook werkelijk, al is het slechts ten deele, zal kunnen worden uit gevoerd. Vooreerst al omdat niemand weet hoe de toestanden zich zullen ontwikkelen. Het is zeer goed mogelijk dat ook de ko mende parlementaire periode nog geheel of zoo goed als geheel door de crisis wordit beheerscht. Maar dan ook omdat in verband met de sterk wisselende omstandigheden on mogelijk is aan te geven welke maat regelen voorrang zullen moeten hebben. Men moet zich dus, wil men niet opzet telijk de kiezers misleiden, wel tot algemeene aanduidingen bepalen. En dit kan te gemakkelijker, omdat er nog altijd is het in 1929 vastgestelde en in 1933 gehandhaafde program van actie, dat nog voldoende niet ten uitvoer ge brachte wenschen bevat, naar de ver wezenlijking waarvan zoio mogelijk kan Worden gestreefd. Het kan dus niet anders dan worden toegejuicht dat het omtwerp-verkiezings- manifest betrekkelijk kort is en alleen hoofdpunten aangeeft die den parlemen tairen arbeid in de naaste toekomst zul len hebben te beheersohen. Als eerste punt wordt dan genoemd: het behoud en de versterking van ons nati male leven in historischen zin. En daarnaast wordt gewezen op den plicht tot het ontplooien van een krachtige werkzaamheid ter bewaring van de hoog ste goederen, onder Gods voorzienig be stel en onder de leiding van het Huis van Oranje, in den loop der hist wie aan ons vclk geschonken. In een volgend artikel gaan we het omtwerp-manifest meer van nabij! bezien. Enkele weken geleden heeft de heer baron van Wijnbergen in een te Utrecht gehouden redevoering herstel van de samenwerking der rechtsche partijen be pleit. Aanvankelijk zonder veel succes naar het scheen, gezien de houding van een groot deel der R.-K. Staatspartij. Thans schijnt er echter althans in som mige kringen een kentering te zijn ge komen. Het „Dagblad van Zeeland", dat nog nooit iets goeds in het Kabinet Colijn heeft kunnen ontdekken, gaat nog steeds in denzelfden toon voort, maar er zijn anderen, meer bezadigd, die oordeelen, dat het gebeurde van de laatste dagen de politieke situatie gunstig beïnvloed heeft. Zoo schreef b.v. de Maasbode: „De lucht is gezuiverd. En indien men ons vraagt, wat voor ons die zuivering het meest symboliseerde, dan was het de spontane daad van Dr Colijn, die met groote aandacht vlak onder het spreek gestoelte de constructieve rede van Mr Goseling beluisterde en onmiddellijk daar na naar den jongen voorzitter der katho lieke fractie toeliep en hem lang en hartelijk de hand drukte. „Laat ons het verleden vergeten en daarover niet meer nakaarten", had Mr Goseling gezegd, wij zend naar een nieuwe toekomst. Het was een echo op Dr Colijns radio-rede, die het Nederlandsche volk in andere woorden hetzelfde had toegeroepen. Beide mannen keken elkaar een oogenblik recht in do oogen, wellicht ging er in dit moment in beiden veel om, maar de handslag moge een teeken zijn van verdere harte lijke samenwerking." En De T ij d merkte o.m. het volgen de op: „Onmiddellijk na het loslaten van den gaven gulden schreven wij, dat de 27e Sept. een gunstig keerpunt beteekende in het economische en politieke leven van ons land, mede door het openen van een verbeterde samenwerking tusschen Regee ring en Parlement. Het oplossen der quaestie van den huur- toeslag, welke nog pas beiden verdeelde, en het streven over en weer om de ge schilpunten van het verleden in de ge zuiverde sfeer bij te leggen, bewijst de gelukkige kentering. Oude veeten zijn vergeten, als straks H. K. H. Prinses Juliana huwt, kan deze nationale plechtigheid geen gelukkiger ge tuige vinden dan een Regeering, één met het volk en zijn vertegenwoordiging. Moge deze eenheid het gelukkig voorteeken worden ook van een „Holland bloeit weer, Holland groeit weer!" De wensch hier aan het slot geuit onderschrijven wij gaame en van harte. De afgeloopen week heeft ons doen zien hoe Communisten en Nationaal-Socialis- ten met elkaar wedijveren om ons volk naar den afgrond te vooren. Indien ooit dan is nu samenwerking van allen, die staan op den bodem der Christelijke belijdenis, geboden. .Laten landen als Rusland en Duitsch- land ons tot een waarschuwend voorbeeld zijn. MIJN-ONTPLOFFING IN BELGIE. Reeds acht dooden. In een mijn te La Bouverie heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het aantal dooden is reeds tot acht gestegen. Nog elf arbeiders zijn in de geteisterde mijn ingesloten. Het aantal gewonden, dat aan de op pervlakte is gebracht, bedraagt 29. Van hen hébben verschillenden ernstige brandwonden opgeloopen, zoo ernstig zelfs, dat men voor hun leven vreest. Voor den ingang van de mijn zijn hon derden mannen en vrouwen samenge stroomd, die in angstige spanning wach ten op nieuws betreffende de actie der reddingsbrigades en den toestand der gewonden. Koning Leopold beeft zich persoonlijk naar La Bouverie begeven, waar bij een bezoek bracht aan de geredden en aan de gezinnen van de mijnwerkers, die bij de ramp het leven verloren hebben. Dehoop, dat men de elf nog in de mijn ingesloten arbeiders zal kunnen redden, is maar zeer gering. OORLOG TUSSCHEN JAPAN EN CHINA ONVERMIJDELIJK. Terwijl de Japanners China trachten gerust te stellen met de verklaring, dat hun militaire maatregelen uitsluitend voorzorgsmaatregelen zijn, blijft de alge meene opvatting, dat een oorlog tusschen Japan en China moeilijk meer te vermij den zal zijn. D!e Japansche militaire attaché te Pe king heeft verklaard, dat de Japansche autoriteiten ook in Noord-Ghina maatre gelen nemen voor het geval de Chineesch- Japansche onderhandelingen, die spoedig te Nanking moeten aanvangen, mochten mislukken. De toestand te Shanghai en omgeving blijft zeer verontrustend. Langs de spoor lijnen Nanking-Shanghai en Hangtsjou- Shanghai wordt een aanzienlijke Chinee- sche troepenmacht geconcentreerd. Van Japansche zijde wordt het aantal manschappen langs de Nankinglijn op 75.000 geschat. Italië keizerrijk? Het verluidt, dat de Italiaansche am bassadeur te Londen, Grandi, zou worden vervangen door den ambassadeur te Bue nos Aires. Het gerucht gaat verder, dat Grandi te Rome een belangrijke functie zou gaan 'bekleeden. Deze verandering zou vóór den 28sten (October plaats hebben. Het zou mogelijk zijn, dat het konink rijk zou worden veranderd in een keizer rijk, waarbij dan ook de functie van grootkanselier geschapen zou worden. Op 28 Oct. zal te Rome een grootsch défilé plaats hebben van de troepen, die in Afrika gestreden (hebben. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Korte Berichten. i Nadat reeds vorige week sneeuw was gevallen op de toppen van het Reu zengebergte, is gisternacht ook sneeuw gevallen in het dal van Hiischberg in Silezië. Op de bergen is de sneeuwmassa reeds van 3 tot 7 c.M. dik. Met ingang van 2 October a.s. 'zul len in het Duitsche leger 'twee nieuwe legercorpsen worden opgericht met als standplaatsen Hannover en Koblenz. Het Duitsche vredesleger zal hiermede op 12 legercorpsen worden gebracht. Twee groepen werkloozen zullen deelnemen aan den hongermarsch naar Londen. De eene groep, bestaande uit driehonderd man zal uit Edinburgh, de andere uit Glasgow vertrekken. Te Lon den zullen zij protesteeren tegen de nieu we steunregeling. Polen, Hongarije en Oostenrijk be sloten niet te devalueeren. Sir Neil Malcolm, de hooge com missaris van den Volkenbond voor vluch- telingenkwesties, heeft van de Dtiitsche regeering niet-officieel de mededeeling ontvangen, dat zij bereid is 2000 Joodsche dokters, die uit Duitschland -de wijk heb ben genomen, weder toe te laten, indien zij er in toestemmen een bepaalden tijd als officier van gezondheid in het Duit sche leger te dienen. Ingezonden Mededeeling. VOOR 25 KIPPEN OF EENDEN Geen uitbreiding Landbouwcrisis diensten. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat op grond van de gewijzigde omstandighe den op monetair gebied zeker geen uit breiding aan de landbouwcrisisdiens u a zal worden gegeven. Mitsdien is het nutteloos, te sollicitee- ren naar betrekkingen bij deze diensten, tenzij in geval van oproeping. Bloembollenexport vrijgegeven. Naar men verneemt is de export van bloembollen, welke Maandag j.l. op last van de regeering voor eenigen tijd was opgeschort, in verband met de waarde vermindering van den gulden en den toer heerschenden onzekeren toestand, thans weer vrijgegeven. Certificaten van uitvoer worden op de gewone wijze verstrekt. Do paogelijkheid daartoe is geopend nadat de minimum-prijzen dezer dagen door de regeering in overleg met het bestuur van de Nederlandsche Sierteelt Centrale zij-i verhoogd. DE MINISTER INSTRUEERT DE GEMEENTEBESTUREN. D'e Minister van Binnenlandsche Za ken heeft de volgende circulaire aan de Burgemeesters gezonden in verband met de wet, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. Zooals uit de artikelen 1, 2 en 3 blijkt, kunnen door de regeering op verschillend gebied regelingen, inzake prijzen worden vastgesteld. Daarnevens verbiedt art. 4 prijsopdrij ving voor die gevallen, waarvoor de arti kelen 1, 2 en 3 niet zijn toegepast. Zoo lang beschikkingen, als in de genoemde wetsartikelen bedoeld, niet zijn genomen, geldt artikel 4 dus ten aanzien van alle goederen, diensten en huren. Voor wat het toezicht op de naleving van artikel 4 betreft, vestig ik er de aan dacht op, dat, zooals trouwens ook uit de officieele stukken betreffende de wet blijkt niet elke prijsverhooging zonder meer als prijsopdrijving kan worden aangemerkt, doch dat daarvan slechts sprake is, in dien de verhooging niet als een noodza- kelijk uitvloeisel van de op monetair ge bied genomen maatregelen kan worden beschouwd. Elk geval zal dus op zichzelf moeten worden gezien. Zoo is het moge lijk, dat tengevolge van hoogere inkoops prijzen de verkooper voor de noodzaak wordt gesteld ook zijnerzijds de prijzen te verhoogen. Blijft zulk een verhooging binnen redelijke grenzen, dan is prijsop drijving niet aanwezig. De minister voegt hieraan toe, dat hij anderzijds gaarne zal zien, dat in duide lijk aanwijsbare gevallen van prijsopdrij ving met kracht wordt opgetreden en dat alsdan niet wordt volstaan met een waar schuwing, doch dat de politie-ambtenaren aanstonds ingrijpen door het opmaken van proces-verbaal. Naast de hiervoor besproken voorzie ning opent artikel 5 van de wet de moge lijkheid voor den burgemeester der ge meente tot een onverwijld ingrijpen inge val van gegronde verdenking van overtreding der artikelen 1 en 4, in welk geval tot inbezitneming kan worden overgegaan. Het tweede lid van artikel 5 kent een zelfde bevoegdheid toe, ingeval, zonder gegronde redenen of in strijd met het doel der wet, geweigerd wordt te verkoopen. Als voorbeeld van gegronde redenen kan worden genoemd een poging tot hamste ren door afnemers. De inbezitneming kan zonder eenige formaliteit geschieden. Wel bepaalt de wet, dat door de gemeente schadeloos1- stelling verschuldigd is, welke schadeloos stelling vooraf moet betaald zijn of voor Binnenland. De richtprijs voor de tarwe. Girculare aan de gemeentebesturen in zake de onredelijke prijsopdrijving. Regeling standaardloon voorloopig opge schort. Sluiting Generale Synode der Geref. Kerken. Buitenland. O'orlog tusschen Japan en China on ver mijd el ijk. Mijnontploffing in België. Wordt Italië -een Keizerrijk? welke betaling vooraf zekerheid moet zijn gesteld. De inbezit genomen goederen worden door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld van de bevolking of bepaalde groe pen der bevolking en wel ten hoogste te gen de officieel geldende c.q. normale prij zen. De uitdrukking „bepaalde groepen der bevolking" maakt b.v. mogelijk, in geval van inbezitneming van goederen bij den groothandel, deze ter beschikking te stellen van de daarvoor in aanmerking komende detaillisten in de gemeente. Voor de mobilisatie-invaliden. Te Oostlkapelle is een Zeeuwsche af- deeling van de Nederlandsche Vereeni- ging van Mobilisatie-Invaliden en hun nabestaanden gevestigd te Amsterdam opgericht. De heer J. Goozen aldaar heeft zich met de verdere propaganda in Zeeland belast. Prov. Comité van A.R. Kiesvereen. Dhr P. G. Laernoes heeft ontslag ge nomen als secretaris van het Provinciaal Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland, welk secretariaat thans tijde lijk wordt waargenomen door den heer A. I. Catsman, Markt 24, te Aardenburg. Middelburg!. E'en bijzondere eta lage. D'e N.V. Schulte en Thiemc heeft in haar magazijn „Het Huis met de Roo- de Pilaren" een wel zeer bijzondere eta lage voor door haar zelf geïmporteerde le vertraan ingericht. Wij doelen op het door den heer Wim Abeleven vervaardigde beweegbare dio rama, voorstellende het binnenkomen van de Noorsche Visschersvloot met de vangst vankabeljauw, die de zoo verstrekkende levertraan zullen leveren. Het geheel van hout opgetrokken dio rama doet de bergen zien op den achter grond, beschenen door het noorderlicht in tien kleuren, terwijl daarvoor de sche pen binnenvaren, alle verschillend van model en kleuren. De heer Abeleven vervaardigde ook het mechanisme, waardoor de schepen varen gaan. Aan de kust staan de traan- kokerijen en aan beide oevers liggen schepen, terwijl tegenover de fabrieken visschers bij te drogen gehangen netten staan. Het is een pakkend geheel. In de etalage zijn de levertraan en aan verwante artikelen geëtaleerd. Goes. Go e d voorbeeld. In een gis teravond gehouden vergadering van de buurtvereeniging Bouwplan III werd be sloten aan het bestuur der Oranje-ver- eeniging f 75 af te dragen voor de ko mende feestelijkheden. Op 30 September j.l. werd in de melksalon-Bustraan alhier een vergade ring gehouden vanwege den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland. Deze vergadering was uitgeschreven door de leden van gemelden Bond te Goes en stond onder leiding van dhr S. de Put ter, correspondent voor Goes. In zijn openingswoord gaf deze een overzicht van het aantal leden, verspreid in verschillende deelen van Zeeland bui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1