EERSTE BLAD Communisten en Nationaal' Socialisten stellen zichzelf huiten de volksgemeenschap. ema Een Fransch oordeel ovir de Nederlandsche muntpolitiek. VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG Nc. 2 Buitenland. Binienland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws BANKETBAKKERIJ van MELLE Einde van den zomertijd. (Jitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emerge" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vornlnlraat 70, (lues. Telefoonnummer 11. I'owleliéque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 10, Tel. 28, Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vliasingen f(i.2,0. Losse nummers 5 cent Advertentiën ,'1U cent per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto fü.85.> Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN STRIEMENDE AFSTRAFFING DIE EEN AFRANSELING GELEEK. Tijdens de spannende gebeurtenissen van de laatste dagen op monetair gebied, toen de Regeering zich ongeloofelij ke moeite getroostte om het volk rustig te houden en de moeilijkheden te overwin nen, heeft de N.S.B. het bestaan door het verspreiden van schandelijke pamfletten en het houden van onbeschaamde rede voeringen, het volkscrediet te schaden, de positie van de Regeering te verzwakken en regelrecht op een staatsbankroet aan te sturen. De N.S.B.-ers stelden zich met de Com munisten op eén lijn. Eigenlijk maakten ze het nog veel erger. Gelukkig heeft ons volk zich in vol vertrouwen gesteld achter Minister Colijn en heeft het Mussert eenvoudig laten kallen. Zelfs zijn er vooraanstaande leden van de N.S.B. geweest, die het landsgevaarlijk gestook van Mussert toch al te bar von den en deswege op staanden voet voor het lidmaatschap van de beweging be dankten. Do hoop van Mussert dat ons volk zijn bezinning zou verliezen en dat een paniek zou ontstaan is niet vervuld. Het volk heeft zijn rust en kalmte' be waard. En als het een oogenblik zijn kalmte heeft verloren, dan is dat geweest om zijn verontwaardiging te uiten over het op treden van de N.S.B., die hoopte uit de spanning van het oogenblik politieke munt te slaan. Die verontwaardiging vond weerklank in de Eerste Kamer, waar de heer Van Vessem op last van den leider de grofste beleedigingen aan het adres van Minis ter Colijn uitte. In verband daarmee schreef de „Maas bode": „De heer Van Vessem, anders en erger dan de communisten, die althans zakelijk streden, was unfair en handelde niet gentlemanlike. Dat het wel kras wordt, een verwijt te richten aan de democratie, dat deze niet vooraf over mobilisatie of verandering in de munt uitvoerig debatteert, zal men er kennen, maar kan men nog vergeven. Het is een even belachelijke vergissing als de klacht, dat de regeering den munt- standaard wijzigt onder invloed van soort gelijke wijzigingen elders. Erger werd het al, toen de heer Van Vessem woorden van minister Colijn vervalschte. Maar dat een beschaafd en gestudeerd man, staande tegenover een kabinet in een oogenblik als dit, insinueerend vraagt onder welke particuliere invloeden het kabinet wel zou gehandeld hebben en er den bankier Mannheimer bij te pas brengt was een uitdagende onbeschaamdheid, die bij alle aanwezigen zichtbaren weerzin wekte. Zelfs bij de meest verwoede tegen standers van het kabinet steeg het bloed naar het hoofd en als de heeren meenen, dat het Nederlandsche volk zooiets geloo- ven zou van dienaars van de Kroon en van een ernstig katholiek als Mr Trip, dien ook zijn grootste tegenstanders er kennen als een volstrekt eerlijk man, dan zijn zij er naast. Minister Oud, die bleek van veront waardiging opstond, heeft den afgevaar digde van den heer Mussert eenvoudig gekraakt. De minister vroeg, wanneer de nationaal-socialistische partij de regeering vroeger ooit-had gesteund in haar strijd voor den gaven gulden? Hij protesteerde er met kracht tegen, alsof het kabinet de munt had vervalscht en wees er op, hoe onze gulden nog sterker staat dan welke valuta ook. „Ik weet niet, wie dit strooibiljet ge schreven heeft", zei de minister, terwijl hij het pamflet ophief, dat de heer Mus sert liet verspreiden en waaruit de heer Van Vessem naarstig geput had, „maar i k zeg, dat degene, die dat geschreven heeft, een onvaderlandslievende schobber is". Hoe moet het in eigen karakter er uit zien, aldus vroeg de minister met verontwaardiging, als men anderen zulke motieven in de schoenen schuift? Er zijn momenten in het leven van elk volk, dat het alle partij verschil ver geet en zich als één man achter de Re geering schaart. Zoo'n moment is er nu. Maar twee partijen sluiten zichzelf bui ten de volksgemeenschap: de communis ten en de nationaal-socialisten. Dat klopt, riep de minister uit, want zij zijn in wezen één, zooals blijkt uit het strooibil jet der N.S.B., dat even goed door de communisten kon zijn geschreven. Het was een striemende, maar verdiende afstraffing, die een afranseling geleek, en ademloos werd aangehoord door de Kamer en de volle tribunes en die on gehoord feit in de Eerste Kamer met een klaterend applaus van schier alle banken werd beantwoord. Dr Colijn zelf bewaarde een waardig stilzwijgen: het was zijn beste antwoord op het benedenpeilsche betoog van den nationaal-socialist, dat overigens geen en kele afgevaardigde ook maar één woord van repliek waardig keurde." De „Vaderlander" wijst er op, dat de N.S.B. zich door haar misleidend optreden, op één lijn gesteld heeft met de Com munisten. „De heer Mussert, aldus dit blad, heeft in een van de jongste nummers van „Volk en Vaderland" geschreven over het „ka rakter" van zijn beweging. Welnu, dit karakter, waaraan reeds lang werd ge twijfeld, heeft de vuurproef niet kunnen doorstaan. Van veel inzicht in de stemming van ons volk, dat hij zegt zoo goed te kennen, getuigt zijn strooibiljet evenmin. Het opent de oogen van hen, die wellicht, om welke reden dan ook, voor zijn politiek streven nog sympathie konden koesteren. Ons volk is niet „weerloos, verscheurd en geslachtofferd". Het heeft de laatste weken blijken van eendracht gegeven, die niet kunnen worden misverstaan. Doch bo venal: het heeft door zijn rus tige houding getoond, zuiver van onzuiver, waarheid van laster te kunnen onderschei den. Dit zal de N. S. B. tot haar schade ondervinden." Ook de Rotterdammer betoogt, dat de N.S.B.-ers zich door hun optreden naast de communisten en te genover het gansche Neder landsche volk gesteld hebben. Sprekende over het gebeurd© in de Eerste Kamer zegt dit orgaan: „Het ergste was niet, dat Mr Van Ves sem, de woordvoerder, den bankier Mann heimer in 't debat betrok; ergerlijker was het, dat hij de woorden, eenmaal door Dr Colijn gesproken, grof vervalschte en daarop een redeneering bouwde. Hij schoof den Minister-President namelijk in de schoenen, dat deze indertijd de voorstan ders van muntcorrectie „onvaderlandslie vende schobbers" had genoemd en nu sloot Dr Colijn zich bij deze „schobbers" aan. Het kon eenvoudig niet erger. Dr Colijn heeft zich zelf niet verdedigd, maar de vrijzinnig-democraat, Minister Oud, heeft het voor den anti-revolutionair op zóó ontroerende wijze opgenomen, dat heel de Kamer in een luid applaus uit barstte, toen de Minister gesproken had. Nooit of te nimmer heeft Minister Colijn devaluïsten voor „schobbers" ge scholden, maar wél hen, die gansch onverschillig voor de muntpolitiek niets anders bedoelen dan zich zelf door de gewekte onrust ten koste van land en volk te verrijken. Dat zijn geldwolven en parasieten op het volk. Maar onvader landslievende schobbers zijn ook zij, die een vuil strooibiljet schrijven, dat blij kens de onderteekening komt uit den kring der N.S.B. en waarin geen regel, geen woord veranderd behoeft te worden, of de communisten kunnen er hun naam onder zetten. Minister Oud sprak deze dingen met groote overtuiging uit en d© Kamer was zichtbaar onder den indruk. Van alle kanten kwamen de leden hem een hand geven. Mr Van Vessem had er genoeg van en verdween. Zijn spreekbeurt bij een vol gend wetsontwerp liet hij voorbijgaan." Antwerpen in financieele moeilijkheden. De permanente deputatie van den pro vincieraad van Antwerpen heeft besloten, deze maand aan de stad Antwerpen geen voorloopige twaalfde op de staatsbegroo- ting toe te staan in verband met de hou ding van 'het college van B. en W. Het is thans de vraag, of de stad, zon der de toekenning van de voorloopige twaalfde, aan haar financieele verplich tingen zal kunnen voldoen. Vliegongeluk. D'e Airspeed Envoy, waarmede Findlay, Waller, Morgan en Peachey deelnamen aan de luchtrace PortsmouthJohannes burg, is te Abercorn neergestort. Findlay en de marconist Morgan zijn hierbij om het leven gekomen. Waller en Peachey kwamen met den schrik vrij. Het toestel is bij den start te Abercorn, kort nadat het los van den grond was, in aanraking gekomen met een groepje hoornen. Korte Berichten. Er is volledige overeenstemming be reikt over den voorloopigen tekst van een Engelsch-Sovjet-Hussische vlootovereen- komst. Voor het eerst na het einde van den wereldoorlog' zijn gisteren te Weenen re- oruten die van de lichting 1915 on der de wapenen gekomen. i In bijna alle deelen van Joego-Sla- vië woeden buitengewoon hevige sneeuw stormen. Langs de kust der Adriatische Zee is het scheepvaartverkeer tengevolge van de stormen gestagneerd. HET PRINSELIJK HUWELIJKS FEEST. Boskoop zal het Paleis versieren. Naar gemeld wordt, heeft H. M. de Ko ningin goedgevonden dat de burgerij van Boskoop op zich zal nemen de versiering van dat gedeelte van het Paleis, waar de huiselijke viering van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard zal geschieden. In verhand hiermede zal te Boskoop een commissie worden gevormd, bestaande uit personen van alle richtingen. AUTGMGBI ELVER KEER MET HET BUITENLAND. Controle op den goud-uitvoer Be K.N.A.C. heeft van verschillende zij den bericht ontvangen, dat in verband met het goud-uitvoerverbod, de automo bilisten. die Nederland verlaten, door de Nederlandsche douane worden gecontro leerd. Men verzuime dus niet uit zichzelf halt te houden, aangezien men niet ongestraft kan doorrijden. Men zij gewaarschuwd. TEGEN ONREDELIJKE PRIJS- VERHOOGING. Een adres van den Chr. Middenstands bond. De Chr. Middenstandsbond heeft een adres aan den Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart gezonden, waarin met genoegen de medewerking van den middenstand tegen onbillijke prijsverhoo- ging en het tegengaan van het hamsteren wordt geconstateerd. De bond verzoekt den minister drin gend om steun, dat ook van de zijde der fabrikanten en grossiers den middenstand geen onredelijke prijsverkooging wordt opgedrongen. HET NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL REGLEMENT. De minister van waterstaat geeft per radio een toelichting. De minister van waterstaat, jhr ir 0. C. A. van Lidth de Jeude zal op Maandag 5 October voor de microfoon van de A.V.R.O. een redevoering uitspreken, die om 19.30 uur zal aanvangen en ongeveer een half uur zal duren. Het onderwerp luidt: „Een toelichting bij de wijzigingen in het motor- en rij wielreglement, die op 5 October 1936 in het Staatsblad gepubliceerd worden". DE EIERPRIJZEN. Ontwrichting van de binnenlandsche markt gevreesd. D'e vereeniging van boerderijen en pluimveefokbedrijven in Nederland ver zond aan den minister van landbouw en visscherij een telegram, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: „Vernemen uit gewoonlijk zeer goed ingelichte bron, dat uw adviseurs voor pluimveeaangelegenheden de tegenwoor dige eierprijzen te hoog vinden, mede te genover de exportmarkt. Hoewel wij deze uitspraak ongelooflijk vinden, wordt zij niettemin gedekt door het uitvoerverbod voor eieren, waarvan het resultaat im mers moet worden, dat de veilingen ge noodzaakt zullen zijn, met haar eieren op de binnenlandsche markt te komen, waai door deze ontwricht zal worden en er inderdaad een scherpe daling in de eierprijzen zal plaats vinden. Wij zijn er van overtuigd, uit naam van alle pluim veehouders te spieken, wanneer wij» te gen deze gedragslijn met groote kracht piotesteeren. Doen dan ook een ernstig beroep op Uwe Excellentie den werkelijken toestand voor de pluimveehouderij scherp in het oog te houden en de noodlottige maatre gelen af te wenden, daar het hier de le vensbelangen van ettelijke duizenden mensc'hen met smalle beurzen betreft". Vandaag zouden in Den Haag bespre kingen plaats hebben over de te nemen maatregelen inzake den eierenexport. Zoolang niet vaststaat, welke restituties zullen gelden, kan in het algemeen nog geen uitvoer plaats hebben. Koelhuis- en kalkeieren voor zoover ze indertijd voor uitvoer zijn opgegeven, kunnen op de ge wone wijze en wat de restituties betreft onder de voorwaarden, die voor uitvoer Enkele splinter- nieuwe,overjarige STOFZUIGERS ruimen wij op tegen zeer lage prijzen. Informeert U eens bij RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) D'e Amerikaansche correspondent van de T'emps looft de verwonderlijke tegen woordigheid van geest, waarmee het Ne derlandsche volk de gebeurtenissen van de laatste dagen opgenomen heeft. De nieuwe muntpolitiek opent zich naar de meening van het land onder de gustigste teekenen. Dr Colijn kan trotsch zijn op zijn werk van deflatie en aanpassing. De voorstanders van devaluatie zelf moesten gedurende de afgeloopen maanden de re sultaten van de regeeringspolitiek erken nen. Door het buitenland gedwongen, gaal Nederland na orde op zaken gesteld te hebben nieuwe wegen bewandelen. Aan deze orde zijn de voordeelen te danken, die Nederland en koloniën zeker uit den nieuwen staat van zaken zullen trekken. van versche eieren golden op het moment van opslag, worden geëxporteerd. DE MONOPOLIEHEFFINGEN OP GRAAN. Pluimveehouders vragen maatregelen te treffen. Door de Vereeniging van broederijen en pluimveefokbedrijven in Nederland werd gisteren het volgende telegram aan den minister van Landbouw verzonden: „Vernemen, dat de monopolie-winsten bij invoer en de restitutie daarvan bij uitvoer gehandhaafd zullen blijven op het zelfde peil als de vorige week. Van Jan. j.l. tot en met 21 September, loco Amster damRotterdam, liep de tarwe per 100 K.G. op van f 5,45f 6,55, maïs per 2000 K.G. van f 56 tot f 84,50 en gerst van f 63,50 tot f 89,50. Mede door de geheel onvoldoende werking der restitutierege ling was daardoor reeds vóór het treffen der monetaire maatregelen, de toestand voor de pluimveehouderij zeer zorgelijk gworden. Door deze monetaire maatrege len loopen de graanprijzen nog meer op, blijft de monopoliewinst ongewijzigd, be staat er weinig of geen uitzicht, dat de restitutieregeling beter zal werken dan het geval was, zoodat de toestand onhoud baar is geworden. Verzoeke derhalve eer biedig in den kortst mogelijken termijn maatregelen te willen treffen, welke de pluimveehouderij voor den ondergang zullen behoeden." Vierdaagsche afstandsmarschen. De leider der Internationale Vierdaag sche afstandsmarschen deelt mede, dat de genoemde marschen in 1937 te Nijme gen zullen worden gehouden, van 27 tot en met 30' Juli. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 29 September is aan mi C. G. Schattenkerk, op zijn ver zoek, met ingang van 1 November, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Tiel. Collectieve Arbeidscontracten niet opgezegd. De Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den besloot een aantal collectieve arbeids contracten (8 stuks) thans niet op te zeggen en daarin thans geen wijzigingen voor te stellen. In een aan de betrokken werkgevers gericht schrijven wordt als reden aangegeven: dat op dit moment absoluut al les moet worden nagelaten waardoor on rust onder de bevolking of onder bepaalde groepen der bevolking zou kunnen ont staan." Daarbij wordt de verwachting uitge sproken, dat de betr. werkgevers ook bin nen den nieuwen contractueelen termijn tot overleg over de salarissen bereid zul len zijn als noemenswaardige stijging van den levensstandaard daartoe aanleiding mocht geven. De aardappeloogst. In geheel Zeeuwsch-Vlaanderen is de aardappeloogst thans vrijwel geheel bin nen. Over het algemeen was de opbrengsl zeer bevredigend tot goed en de kwali teit opperbest. De handel is over het al gemeen slechts matig geweest tot heden. Een groot gedeelte der aardappels is dan ook ingekuild. Binnenland. Een proef met distributie van visch. De nood in den tuinbouw. De eierprijzen. Ernstig spoorwegongeluk bij Zwolle- kerspel. Buitenland. Engelsch-Russische vlootovereenkomst. We vestigen er de aandacht op, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. de zonnetijd weer wordt ingevoerd. Men zal dus goed doen, Zaterdagavond zijn uurwerken één uur achteruit te zet ten of, wat voor de uurwerken beter is, een uur stil te zetten. Het Mosselkantoor te Bergen op Zoom. Het bestuur van het C.V.K. van mos selen te Bergen op Zoom schijnt de ont slagaanvrage van zijn directeur, den heer G. van der Voort niet aanvaard te heb ben, aldus meldt het Dagbl. v. Z. Dit wordt een vreemd geval. De heer v. d. V. is momenteel met verlof. De con clusie ligt voor de hand, dat zijn ontslag aanvrage van hoogerhand in overweging moet zijn gegeven. Kloetinge. Gemeenteraad. Don derdagavond vergaderde de raad. Op verzoek van het bestuur van den Tuin- bouwcursus wordt besloten om, voor den aanstaanden tuinbouw-cursus een ver- lioht en verwarmd lokaal beschikbaar te stelleni. Wanneer Ged. Staten er geen bezwaar tegen hebben, zal de beschik baarstelling kosteloos geschieden. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Burger alhier, waarin door hem bezwaar wordt gemaakt tegen vaststelling van het eerste gedeelte der rooilijn langs de Lewestraat op een afstand van 12 Meter. Hij verzoekt dezen afstand terug te brengen tot 9 Meter. De meerderheid van het college vein B. en W. stelt voor aan deze bezwaren tegemoet te komen en dus de rooilijn langs de Lewestraat op 9 en 15 M. en langs den Stelleweg op 12 M uit den as van den weg vast te stel len. Dhr Blomaard dringt er op aan om den afstand van 12 M. te handhaven. Het voorstel van den heer Blomaard wordt met 5 tegen 2 stemimen- aangenomen (te gen de beide wethouders). Het voorstel van B. en W. tot vast stelling vatn verordeningen tot heffing en invordering van schoolgeld, woidt z.hst. aangenomen. Opi voorstel van B. en W. wordt de ge meente-werkman, A. v. d Velde, weder- olmi voor het seizoen 19361937 belast met de controle der straatverlichting te gen f 3 per week. Voor den cursus vervolg-onderwijs '36 '37 wordt als personeel wederom be noemd de onderwijzers (es) der O. L. school. B. en W. stellen voor om de verorde ning betreffende het plaatselijk school toezicht met ingang van 1 Jan. 1937 in te trekken en de leden dier commissie van toezicht met ingang van dien datum eervol ontslag te vejrleenen. Dhr Buitenhuis kan zich met dit voor stel vereenigen, evenwel onder deze voorwaarde, dat het toezicht van B. en W. op het onderwijs zal worden uitge breid. Het is gewenscht dat er een band gevoeld wordt tusschen hen die onderwijs geven, en degenen, va,n wie bet onderwijs uitgaat. Bijl bijzondere scholen geschiedt dit door het schoolbestuur. Spr. bedoelt geen critiek op het personeel der school, het gaat ooi het belang van de O. L. school zelve. De voorzitter antwoordt hierop, dat zoolang deze commissie bestond het ge meentebestuur van een last ontheven was. Nu evenwel deze commissie zal op houden te bestaan, kooit op liet gemeente bestuur een zwaardere plicht te rusten dan voorheen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1