De Utode&hów (tij> A. WILKISG HULST PHILIPS RADIO-TOESTELLEN OLD ENGLAND HEER1N MODE-MAGAZIJN De. sduMec&ideuMedie dcuHt Ook de Manteicottecüe Voor Dames- en Kinder-confectie dus naar N.V. Financiers-Maatschappij „ZEELA1IA" S. W. GABRIËLSE - GOES Lange Delt H 4 Uitgebreide sorteering Naj«ars-Nouveauté9s Zie Etalage. -- Zie Etalage. den aankoop van ten Automobiel of Motor. RIS. heeft wederom een aanvang genomen. Van nu af vindt U in onze etalages de nieuwste Dames- en Kinderconfectie uitgestald. Van nu af bent U ook welkom in onze zaak, waar U al onze confectie geheel vrijblijvend kunt bewonderen en aanpassen. in stof en zijde zal uwe verwachtingen verre overtreffen. is aanzienlijk groter dan voorheen en bevat vele wonderen der mode-kunst. Nieuwste „Falcon" Regenmantels Nieuwste Jongens en Meisjes Jekkers Symphonische Serie 1936-1937 hebben wij voorradig vanaf f89.00. Electro Technisch Bureau Voorstad 11. Telefoon 396. ameublementendressoirs en linnenkasten P. SLABBEKOORN, GOES Drogisterij i JANSE Lange Noordstraat Middelburg. Middelburg. GOES Onze vijftig-jarige. Bij het vijftig jarig jubileum van „De Zee uw DE PE O I Maak uw huis gezellig en geriefelijk met Meubels van ons! Wij hebben een groot en voorraad in en leveren alles met garantie. Bij ons kunnen ook alle Meubels gemaakt en gestoffeerd worden aan zeer voordeeligen prijs I Telefoon 241. Meubelmakerij - Stoffeerderij Het is icwijls noodzakelijk, aan Uw kinderen LEVERTRAAN te geven. DelESTE is wel de (onder gertHde controle van Prof. Wefers Bettink te Utrecht) van j. TEN D«SCHATE, Zwolle. Door vele doktoren aanbevolen! Groote flest voor 45 cent. - Ronde flacons Levertraan a 40 cent. Ontvanger,Ie versche KRUSCHEN SALTS in verpakking, f 0.40, f 0.70 en f iSO. Potten van f 1.60 met gratis proefpak. MET CASSABON! TELEFOON 249 TELEFOON 497 BEESTENMARKT 8 STATIONSWEG 33 Wij financieren op gtnakkelijke betalingsvoorwaarden voor den duur van 1 maanden, 18 maanden of 24 maanden Vraagt alvorens U tot aakoop overgaat inlichtingen. Geheimhouding wodt verzekerd. Directie J. LAPORT, den, en voortgebouwd op 't gelegde fundament. Maar organiseerend ta lent heefl, o.a. ook op hel gebied van den arbeid zich ongemeen ont wikkeld. Zij won hierbij hel vertrou wen van zeer veten, en zag dit met ieder jaar toenemen, evenals het aan- lal organisaties, uit haar initiatief ge boren. De Zeeuw jubileert. I)c Ilecre heeft haar in de halve eeuw, die ach ter haar ligt, veel goeds geschonken. Zij moge voortvaren op dezen weg, de crisis-jaren manmoedig trachten te doorslaan, en in getrouwheid on der de antirevolutionaire vaan blijven strijden voor de ecre van onzen Ko ning, en de verbreiding onzer schoone Christelijke Historische beginselen, tot verderen opbloei van ons, natio nale volksleven op den grondslag van Gods Woord. Zoo schrijde zij voort van diL gouden feest Lol den diaman ten jubeldag, met dezelfde activiteit als waarmede zij den dank barer lezers en de waardeering ook van den haar naast-beslaande, en zell's van den tegenstander zicii wist te verzekeren. Nijmegen. J. BUIJSE, Oud-Hoofdredacteur van I) e Zee u w. Op 1 October zal „De Zeeuw" een halve eeuw bestaan. Al is de tijd er niet naar om feest te vieren, het zou ondankbaar zijn, waar dit blad zooveel zegen Heeft verspreid, dit heugelijk feil onopgemerkt voorbij te la ten gaan. In 't geloof is „De Zeeuw" opgericht, J. A. VERTREGT, sinds 1926 President-Commissaris van de N.V. tot uitgifte .van het dagblad „De Zeeuw". gedrongen door den nood der tijden op politiek gebied. Was het blad in den beginne van zeer bescheiden afmeting en verscheen het toen tweemaal per week, 7 maanden later verscheen liet in grooter formant en drie maal per week tot 1905 toen het een dag blad werd. Uit dezen gang van zaken is gebleken, dat liet voor Zeeland voorzag in een behoefte. Veel zijn de moeilijkheden geweest, vooral in het begin. D'e strijd moest aan gebonden worden tegen liet toen opper machtige liberalisme. Het voornemen tot uitgifte van „De Zeeuw" werd schouderophalend en spot tend begroet door vele tegenstanders, ter wijl er ook lauwe medestanders waren, die zich afvroegen: Wat zal er van dit kindeke worden? Evenwel hoe groot de moeiten ook wa ren, hoezeer zich ook de zorgen verme nigvuldigden en hoe zwaar ook menig maal do strijd was op verschillend ter rein, bet kleine getal van hen die in 't ge loof gezegd hadden: laten wij ons op maken en bouwen, hield stand, zij ver saagden niet en God heeft op dien arbeid Zijn zegen geschonken. Een van lien die daarbij de hitte des daags en de koude van den nacht heeft gedragen is de heer J. Buijse, thans wo nende to Nijmegen. Gedurende 40 jaren heeft hij de redac tie van „De Zeeuw" gevoerd, waarvan 24 jaar geheel alleen. Dat was een bijna bo- venmenschelijke taak, maai God heeft hem gesteund, gesterkt en gestaald. Voor Christelijk Zeeland is hij een weg wijzer geweest. Hij heeft in zijn blad op duidelijke wijze, ook voor den eenvoudig ste, de Antirevoiutioaire beginselen be pleit en telkens weer opnieuw aangedron gen om aan die beginselen vast te houden als richtsnoer voor het staatkundig leven. Levende uit de overtuiging, dat op staatkundig gebied voor ons volk alleen heil is te verwachten door te leven naar die beginselen, heeft hij getracht die er bij zijn lezers in te hameren. Met Gods hulp is hem dat wonderwel gelukt. Er is een geslacht opgegroeid, dat, be zield door zijn bezieling, den strijd aan bond voor de toepassing dezer beginselen op elk terrein des levens. De ruimte in dit nummer laat niet toe dan zeer beknopt te wijzen op de ver diensten van den lieer Buijse; alleen wil ik nog memoreeren dat vooral in den ver kiezingsstrijd veel arbeid door hem is verricht en dat hij in den schoolstrijd zich niet onbetuigd heeft gelaten. Het komt mij gepast voor om bij de herdenking van liet feit, dat hij 50 jaar geleden zijn pioniersarbeid van „D'e Zeeuw" begon, dezen veteraan een eere- saluut te brengen en den wensch te uiten dat God hem ook verder oen gezegenden en helderen levensavond schenke. De heer R. Zuidema, die den heer Buijse opvolgde als hoofdredacteur, had reeds elders zijn sporen verdiend. Van 1 April 1904 tot 1 Januari 1911 was hij redacteur bij „D'e Veluwsche Bladen" te Frmelo en vanaf Januari 1911 tot 1 April 1920 bij „D'e Vrije Westfries" te Enkhui zen. Op laatstgenoemden datum aan vaardde hij de hoofdredactie van „De Nieuwe Leidsche Courant", in welke functie hij arbeidde tot 1 September 1926, toen zijn arbeid als directeur-hoofdredac teur van „D'e Zeeuw" een aanvang nam, welke functie door hem nu 10 jaren is waargenomen. In den arbeid voor de Christelijke pers zag hij reeds vroeg zijn levensdoel. Met dankbaarheid moet erkend, dat hij met volle toewijding zijn arbeid aan „De Zeeuw" verricht en mot volle overtuiging de voetsporen drukt van zijn voorganger. D'aar ik bevreesd ben de mij toegemeten ruimte te zullen overschrijden, wil ik eindigen met de bede, dat de redactie van God wijsheid en kracht ontvange om ook in de nieuwe periode die „D'e Zeeuw" in gaat, haar arbeid voort te zetten tot ver breiding van de Antirevolutionaire begin selen onder ons Zeeuwsche volk. J. A. VERTREGT. Ervaringen in en tuiten het reuactie-bureau. Het is zoo de gewoonte, dat de leden van het vaste redactie-personeel hun ar tikelen in de krant niet met hun naam of initialen onderteekenen. Maar bij een gelegenheid als dit jubileum mag een journalist wel eens uit zijn schuilhoek te voorschijn komen. Op 1 October 1920 mocht ik mijn werk zaamheden op het redactie-bureau van „De Zeeuw", als opvolger van den lieei Sliggers, aanvangen, zoodat ik zestien van de vijftig jaren, die „D'e Zeeuw" nu telt, bijna een derde dus, aan ons blad mocht mee-arbeiden. Veel heb ik uit den- aard der zaak in deze jaren meegemaakt. Verschillende ru brieken had ik dag aan dag te verzor gen. Post en telefoon (de laatste jaren ook de radio) brachten dagelijks de berichten en verslagen van correspon denten en persbureau; de pennevruchten van tientallen berichtgevers had ik om te werken, dikwijls te bekorten te scha ven, persklaar te maken en later voor een deel weer te corrigeeren. teneinde de le zers, woekerend met cle ruimte, zoo volle dig mogelijk op de hoogte te houden met wat in eigen omgeving en in het buiten land omging. Een ontelbaar aantal vergaderingen van Staten, Gemeenteraden, provinciale, politieke, sociale, landbouw- en andere bijeenkomsten woonde ik bij. Bloc-note na bloc-note schreef ik vol. om de lezers over te vertellen, wat in de vergaderzalen was gezegd en besloten, belangrijk of niet. Ik heb te maken gehad met correspon denten, die uitstekend hun taak verston den, die onmiddellijk begrepen, wat ge noteerd moest worden en wat niet, ook met berichtgevers, wier taal en stijl we' wat te wensehen overlieten, met sommi gen, die uitstekend de kunst verstonden, om in weinig woorden veel te zeggen, met anderen, die het soms aardig vei' in het tegenovergestelde gebracht hadden. Met den opmaker van de krant, clie met het zelfde gezicht des middags komt vertel len, dat er nog twee kolom noodig is, als dat er nog twee kolom uitgezet moet worden, wat voor een redacteur nu juist niet precies hetzelfde is. Ik heb vertoefd in vergaderingen, waar in onderwerpen aan de orde waren, die niet de minste persoonlijke belangstelling van den reporter hadden, of waarvan hij moest bekennen, hoegenaamd niets af te weten. Ook had ik het genoegen bijeenkomsten en lezingen bij te wonen, waar de geest verrijkt en de kennis vermeerderd werd. Ik herinner mij vergaderingen, waar spanning in zat. waar de debatten leven dig waren, maar ook zulke, waar het zóó vervelend was, dat men moest vechten te gen de slaap. Uit den treure heb ik jaren lang erisis- 00000000000000000000 00000000000000000000 OOOOOOOOOOOOOC10000 00000000000000000000 000000000000000001 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 3 8 8 8 8 8 8 8 8 8 Is 't waar? en wordt bij 't zwc -t t>r rustelooze pers door Vlugschrift en Journaal naairt leven isteeds en versch het beeld, de stem des Tijds herhaad? zijn zin, zijn pogen, beloften, dreigingen, vermeten en vVmogen, ons ieder dag verhaald? van ieder ïeuwen stap die ter volmaaktheid voert, verslag n rekenschap gebracht zoo sta het vrij die 'godspaak -te ondervragen Ja, by het kroost der Pers zich mettle vraag te wagen, die uit het binnenst roept: „Wat is »V van den nacht, „o Wachter welk een dag wordt aan ie kim gewacht Van waar herleving Ach zal 't bat-u of de Wet, die Vorst en Volk verbindt, herzien vfflrdt en verzet, en Voortgang en Behoud hun eisch doei zal het baten.... zoo Voortgang en Behoud het eens zi. n i 't verlaten van 't geen de rotsgrond was, waar Ni-ê'li nds Staat mee stond liet met der Heeren Heer betracht geSolsverbond Zal 't baten zoo 't volk (de kleinen iet de grooten) der Vaadren erfenis laatdunkend blijft Verstoten, gevoed door dagblaan, uitgeleerd in waaWieidsschijn of lastring, hun feuilleton gericht op zede- en zelsverbastring, van ischouwtooneelen, steeds tot lager p'e 1 gedaald van gruwelen vertoondvan walglijkheên verhaald De Wachter antwoordt: Hoort het woord ((es Heeren Heeren! De dag breekt aan, dat ziet! een Koning ,;al regeeren, een Rots, een Schuilplaats voor den hoogm waterstroom En Hy zal zijn een Scheute uit d'afgehouwn boom van Jesse, die den troon van David zal bekeerlen en richten Jacobs huis met heilgerechtighed®. I. DA COSTA. 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 100000000000000000000 00000000000000000000 00000000000000000000 000000OOOC0000000000 00000000000000000 I klachten en -verlangens gehoord, maar., over het algemeen heel weinig dank en waardeering. 'k Heb knappe redenaars beluisterd, die een logisch opgebouwd betoog leverden, en blijk gaven de stof volkomen te he li eerschen. maar ook vreeselijk saaie en droge sprekers, die, aangenomen, dat ze van de dingen iets af wisten, toch niet de gave hadden, om hun wetenschap aan anderen door te geven. 'k Heb voorzitters gezien, die voortref felijk een vergadering konden leiden., meesters in liet vak, maai- ook andoren, die de bekwaamheid in het presideeren nog moesten krijgen, of ze misschien wel nooit, zullen veroveren. Dit alles en nog zooveel meer komt mij voor den geest, nu ik dit artikel voor ons jubileum-nummer schrijf. Ben ik, al schrijvende in de hoera- stemming gekomen? Ach neen. Men zegt wel eens, dat ner gens meer het negende gebod wordt over treden dan bij een graf en een jubileum lk hoop mij daarvoor te hoeden en boven alles waar te blijven. Ik weet heel goed, dat er plaatsen in onze provincie zijn. waar de Anti-Revolu tionairen hun taak tegenover hun eigen pers niet verstaan, waarvan de gevolgen dan ook niet uitblijven. Het is mij even min onbekend, dat er hier en daar wel vooraanstaande Anti-Rev. mannen zijn, die op bepaalde momenten schijnen ver geten te zijn, dat er een A.-R. Dagblad in. Zeeland bestaat. Ik heb ook de ervaring opgedaan, dat vrijzinnige en Roomsch- Katholieke heeren soms in het verleenen van medewerking ;en in het geven van in lichtingen Anti-ltevolutionairen tot een beschamend voorlJeeld zijn. Dat alles wil ik ook nu allerminst verzwijgen. Mis schien hebben zulke Anti-Revolutionairen in Zeeland vandaag eenig zelfverwijt, als ze zich afvragen: wat heb ik nu gedaan, om „D'e Zeeuw" te steunen? Maar ondanki- dit mag toch groote I'ulde en warme dank gebracht worden aan zoovelen in Zeeland, meerendeels eenvoudige mensehen, ja juist die, waar men „D'e Zeeuw" trouw is gebleven. Ze zijn er toch vele, de dorpen, waar nage noeg' in elk Gliiistelijk gezin, ons blad tientallen jaren aaneen komt. Dank en hulde aan onze corresponden ten, die ijverig en getrouw jaar in, jaar uit, de berichten en verslagen zonden, aan ik beperk ene tot hen, met wie ik in aanraking kwam - het provinciaal testuur. gemeentebesturen, besturen van zoovele organisaties, die den verslaggever van „De Zeeuw" hartelijk gastvrijheid verleenden en toonden het belang van dien arbeid in te zien, aan al degenen, die, in welken vorm ook, medewerking verleen den, inlichtingen verstrekten, enz., aan de typografen, die eiken dag zoo goed ais het vaak onduidelijke handschrift toe liet de copie verwerkten, en zoovele an deren meer. En nu gaan we weer met nieuwen moed voorwaarts. Als geheel het Zeeuw sche Christelijk volksdeel meewerkt, is er van ons blad nog veel meer te maken. Dan wacht ons nog een mooie toekomst. A. DE I ANGL.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2