Eerste en Tweede Kamer keuren de maatregelen op monetair gebied goed. Buitenland. Binnenland Een goede raad aan het koopend publiek. Belangrijkste Nieuws De werking van het Egalisatiefonds. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. mi Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van liet blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes cn Vlissingon 10.20. Losso nummers 5 cont Adverlonliün 30 cont por regel. Ingezonden mcdedcclingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtcnticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letterof motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Met voldoening mag geconstateerd wor den, dat het Parlement de medewerking heeft verleend, waarop de Regeering in deze moeilijke dagen recht heeft: de drie wetsontwerpen, noodig geworden door de bekende 'beslissing, waartoe Regeering en Nederlandsche Bank in den nacht van Zaterdag op Zondag gedwongen waren, zijn op één dag door de beide Kamers in veilige haven gebracht. Gistermiddag half twee kwam de Twee de Kamer bijeen. Voor deze vergadering bestond van de zijde van het publiek zeer gioote belangstelling. Op het Binnenhof waren enkele hon derden samengestroomd om Ministers en Kamerleden te zien. Er had zich een lange file van personen gevormd, die trachtten zich een plaatsje op de publieke tribune te verzekeren. In de vergaderzaal waren aanwezig alle ministers, behalve de ministers van Wa terstaat en Buitenlandsche Zaken. Eerst legde de Minister-President, Dr H. C o 1 ij n, een verklaring af. Nadat Frankrijk den gouden standaard 'had verlaten, aldus Dr Colijn, m'eende de regteering aanvankelijk, dat er voor ons nog geen noodzaak bestond, dit voorbeeld te volgen.De hand tusschen gulden en frank was den laatsten tijd veel losser geworden dan voorheen het geval placht te zijn en bovendien was de regeering Vrijdagavond op goede gronden overtuigd dat Zwitserland den gouden standaard zou vasthouden. Toen dit Zaterdagmiddag niet het ge val bleek te zijn en Zwitserland het Fran sche voorbeeld ging volgen, was, naar het oordeel der regeering elk uitzicht ver dwenen, om als eenig overgebleven goud land met hboge, ongewijzigde muntwaar de, den gouden standaard 'b 1 ij v e n d te kunnen handhaven. En dan was het beter den gouden standaard te verlaten, terwijl wij nog in het 'bezit waren van een behoorlijken goudvoorraad, dan dit te doen, nadat deze tot een minimum zou zijn teruggeloopen. De rege'ering is niet voornemens reeds spoedig over te gaan tot een herziening van de Muntwet en 'dus tot vaststelling van een nieuwe vaste goudwaarde van den gulden. Met andere woorden, zij overweegt voor het oo gen- blik niet om tot wettelijke devaluatie over te gaan. De algemeens verwarring op het gebied van het internationale geldwezen maakt zulks in hooge mate onraadzaam. Wel is thans een natuurlijke depreci atie van den gulden tegenover buitenland sche valuta te wachten, maar hoe groot deze tenslotte zal blijken te zijn, kan thans niemand zeggen. Het wetsontwerp inzake het Stahilisatiefonds heeft de strekking aan de regeering de middelen te verschaf fen om de schommelingen in den wissel koers zooveel mogelijk te beperken, het geen voor den handel noodzakelijk is, en om een onnoodige daling van den gulden te beletten. Na korten tijd zal er op die wijze, naar vertrouwd wordt, de facto een binnen vrij nauwe grenzen gelegen nieuwe waarde van den gulden ontstaan, waarnaar en waarop door den handel gewerkt kan worden. De regeering heeft de vraag in overweging ge nomen of, onder de nu g e - wijzigde omstandigheden de onlangs1 getroffen rege ling met betrekking tot den huurfoijslag wijziging behoeft. Over deze verklaring zal de Tweede Kamer vandaag van gedachten kunnen wisselen. Eerst ging ze in de afdeelingen voor onderzoek van de wetsontwerpen inzake verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal, instelling van een stahilisatiefonds en tegengaan van prijs opdrijving. Het was toen 2 uur en de President verzocht de leden om 3 uur weer present te zijn. De schriftelijke behandeling nam echter vijf volle uren in beslag. Eerst te 7.15 uur was de Regeering met haar antwoord op de drie verslagen gereed en kon de openbare vergadering heropend worden. Avondvergadering. Eerst komt in behandeling het verbod van gouduitvoer. Minister Oud brengt de memorie van antwoord uit. Er kunnen geen aanwijzin gen worden gegeven omtrent den koers van den gulden. Van winst op den goud voorraad kan pas gesproken worden wan neer een nieuwe pariteit kan worden vastgesteld, lager dan de tegenwoordige. Het zal, naar spr. meent, billijk zijn wanneer de netto-winst, na aftrek van het door de Ned, Bank geleden ponden- verlies in de schatkist wordt gestort. Tegen hamsteraars meent de regeering geen maatregelen te moeten voorstellen. Of aanpassing van loonen en pensioenen noodig zal zijn is voorloopig niet te zeg gen. De heer De Visser (Comm.) zal te- ben dit ontwerp stemmen. De heer Sneevliet (Rev.-Soc.) meent, dat de funeste verslechteringen, welke de steuntrekkers treffen, royaal te ruggenomen hadden moeten worden. Het ontwerp wordt aangenomen met aanteekening van tegenstemmen door de communisten en den heer Sneevliet. Het egalisatiefonds-ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. Tegengaan van prijsop drijving. Minister G e 1 i s s e n leest de memorie van antwoord inzake het ontwerp tot tegengaan van prijsopdrij ving voor. Waarschijnlijk zal het noodig zijn nog meer maatregelen tegen onrede lijke prijsverhooging voor te stellen. Ad viescolleges zullen zoo noodig worden ingesteld. Wat arbeidsloonen betreft is zeker niet aan een verbod tot verhooging gedacht. De werkingsduur van de Crisispachtwet zal worden verlengd; de onderhavige wet zal in redelijkheid worden toegepast. Als burgemeesters 'hun boekje te buiten gaan inzake beslagneming zullen zij. door den minister van Binnenlandsche zaken op de hem 'eigene wijze aan de ooren worden getrokken (Gelach). De heer V e r v o. o r n (PL B.) zegt, dat bij dit ontwerp de boeren niets heb ben te winnen. Spr. zal daarom tegen stemmen. De heer De Visser (Comm.) verde digt een amendement om de landbouwers schadeloos te stellen t'egen eventueel na- deelige gevolgen voor de gewijzigde munt- politiek. Doch het wordt alleen door den heer Sneevliet ondersteund en kan daar om niet in behandeling worden genomen. Namens de commissie van rapporteurs stelt de heer v. Dijk (A. R.) voor den werkingsduur te beperken tot 1 Maart 1937. Minister Gelissen brengt deze ver anderingen aan. Het ontwerp wordt aan genomen z. h. st. met aanteekening, dat de heer Vervoorn geacht wil worden te hebben tegengestemd. Hierna sluiting. Eerste Kamer. Minister C o 1 ij n legt ook hier een verklaring af, vrijwel gelijk aan die, wel ke hij in de Tweede Kamer had voorge lezen. D'e vergadering wordt daarna een uur geschorst. Te 5 voor elf wordt de vergadering voortgezet. Minister Oud wijst op de verandering welke Zaterdag heeft plaats gehad. De regeering heeft vastgehouden tot het uiterste, haar standpunt is niet gewijzigd, maar zij moest wel. De kwestie van de goudclausule moet nog eens precies worden nagegaan om te zien of maatregelen noodig zijn. Is dit het geval, dan zal zij niet aarzelen die te treffen. De heer Van Embden (V. D.) zegt altijd een tegenstander van devaluatie te zijn geweest. De Nederlandsche regeering heeft haar waardigheid niet prijsgegeven, zooals andere staten deden. Slechts nood gedrongen heeft de regeering dezen maat regel genomen. D'e heer Van Vessem (N. S. B.) zegt, dat dit Kabinet den gaven gulden zou handhaven. Maatregelen, die de re ge'ering tot dusver geschuwd heeft, gaat zij thans niet meer uit den weg. Dat de regeering tot den maatregel zou zijn ge dwongen, aanvaardt spr. niet. Heeft ban kier Mannheimer Zaterdag soms invloed uitgeoefend? (Teekenen van afkeuring). Spr. beschuldigt de regeering van onbe- heerschte politiek en noemt den genomen maatregel betreurenswaardig voor de armsten van ons volk. Werkloozen, rente trekkers en kleine spaarders worden er door getroffen. Spr. keurt dezen maatre gel af. Minister Oud merkt op, dat de heer Van Vessem geen rekening heeft gehou den met hetgeen spr. heeft geantwoord op het voorloopig verslag. Waartoe dan de schriftelijke voorbereiding? Dit kabi net heeft alles gedaan om den gouden gulden te handhaven en de N. S. B. heeft het niet gesteund. Zij heeft 'het Kabinet verguisd en zijn werk bemoeilijkt. Wij zijn ook thans geen muntverval- schers. De gulden staat ook in deze dagen als geen andere valuta. Die kroon zal de heer Van Vessem ons niet van het hoofd halen! roept spr. uit. De heer Van Vessem is niet op de hoogte. De devaluatie-voorstanders zijn door Dr Colijn nooit onvaderlandslieven de schobbers genoemd, wel zij, die het niet kon schelen, welke monetaire po litiek werd gevoerd, als zij er maar voor deel uit haalden. Spr. citeert het strooi biljet van de N. S. B. en noemt den schrijver daarvan een onvaderlandslie- venden sc'hobber. (Stemmen: zeer juist!) De beslissing is der regeering ontzag lijk zwaar gevallen. Het belang van het land heeft alleen gewogen. Welk karakter moet men zelf hebben, om iets anders van de Regeering te dur ven veronderstellen! (Zeer juist). Wij hebben niets anders voor oogen gehad dan het belang van het land. Er zijn oogenblikken dat het partij schap moet wegvallen. Doch er zijn twee groe pen die staan buiten de gemeenschap van land en volk. De communisten en d e N. S. B. e r s. Spr. vertrouwt dat het Nederlandsche volk zal weten aan welke zijde het zijn belagers zal moeten zoeken. (Hartelijk ap plaus). Het ontwerp wordt goedgekeurd z. h. s. 'met aanteekening van tegenstemmen van de N. S. B.'ers. Inzake het tweede ontwerp dat te gen de prijsopdrijving brengt minister Gelissen de memorie van antwoord uit. Spr. zegt o.a. te hopen, dat de bur gemeesters van hun bevoegdheid een goed gebruik zullen maken, anders moet er een beroepsinstantie komen. Het ontwerp wordt 'z. h. s. aangenomen Het derde ontwerp betreffende het egalisatiefonds wordt z. h. s. aangeno men. De vergadering wordt om kwart voor twaalf gesloten. DE DEVALUATIE IN FRANKRIJK. Na een zeer langdurige zitting van de Fransche kamer, waarin zeer scherpe critiek op de Fransche regeeringsmetho- des werd uitgeoefend, is het devaluatie wetsontwerp van de regeering door de ka mer aangenomen met 350 tegen 221 st. Maatregelen tegen onredelijke prijsver hooging zullen genomen worden, terwijl de regeering voorbereidingen zal treffen tot de wederaanpassing van de salarissen door middel van collectieve contracten. DUITSCHLAND ZAL WAARSCHIJN LIJK NIET DEVALUEEREN. Gisterochtend is in vrijwel alle Duit sche bladen een artikel van den rijks- boerenleider Walter Darré verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat Duitsoh- land in zijn behoeften aan brood, meel, aardappelen en suiker en melk kan voor zien, doch in zijn behoeften aan groenten en vleesch voor 90 tot 94, eieren en zui velproducten voor 80 tot 85 en aan vetten slechts voor 50 tot 55 pet. Daar Duitschland zijn export niet kan verruimen komt slechts een beperkte hoe veelheid buitenlandsche 'betaalmiddelen voor den import beschikbaar en deze be perkte hoeveelheid moet in de eerste plaats voor den aankoop van grondstof fen worden gebruikt, daar anders weer werkeloosheid zou ontstaan, welke erger zou zijn dan de schaarschte aan vet, vleesch en eieren. De 'Duitsche huisvrouw moet dit begrijpen en met tact de voe dingsmiddelen, welke scha'arsoh zijn, door andere vervangen. Deze toespeling op de nu reeds be staande onmogelijkheid voor Duitschland om van het exportoverschot naast de on ontbeerlijke grondstoffen ook nog de ont brekende levensmiddelen in het buiten land in te koopen, doet zien, dat het ver laten van het goud in Frankrijk, Neder land en Zwitserland voor Duitschland een slag is en het gevoeligste punt. Frankrijk, Nederland en Zwitserland zijn tot dusver de beste afnemers van de Duit sche industrieele producten geweest. Zij hebben bijv. in de maan den April, Juni en Juli voor 218 mil- lioen mark Duitsche producten gekocht, terwijl Duitschland in denzelfden tijd uit deze drie landen voor 95 millioen mark 'heeft gekocht, zoodat het uitvoeroverschot voor Duitschland ten opzichte dezer drie landen in bovengenoemde maanden 122 millio'en mark bedroeg. Dit is meer dan uit alle andere landen van de wereld sa men. Duitschland verdient uit zijn bui- tenlandschen handel met alle landen van de wereld samen dus minder dan de helft dan aan die met Frankrijk, Nederland en Zwitserland alleen. Zelfs al mocht Duitschland er in sla gen zijn export naar de drie betrokken landen door exportpremies zoo goedkoop te maken, en daardoor zoo te vergrooten, dat er hetzelfde bedrag uit te voorschijn komt, dan zou daardoor het verlies van Duitschland wel op dien export uit het exportfonds door Duitschland zelve wor den betaald, maar daardoor zou het niet geringer word'en. Op het oogenblik komt een devalua tie voor Duitschland niet in aanmerking; Dr 'Schacht zal dat dan ook met allen nadruk verklaren. KORTSTONDIG ZEEGEVECHT IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. Torpedojager In den grond geboord. 'Gistermiddag werd onverwacht de Straat van 'Gibraltar voor korten tijd het tooneel van een hevig gevecht. Ten Wes ten van Tanger kwam het tot een botsing tusschen den nationalistischen kruiser „Canarias" en twee torpedojagers van de regeering, de „Almirante Juan Ferran- diz" en de „Gravina". Het gelukte den kruiser in den loop van 'het gevecht het eerstgenoemde vaartuig der regeering in den grond te boren. Het Fransche stoomschip „Koutoubia", dat zich in de nabijheid van de plaats van het gevecht bevond, slaagde er in veertig opvarenden van de „Ferrandiz" aan boord te nemen. De overige leden der be manning zijn naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Reuter seint uit Gibraltar nog, dat de strijd ongeveer twaalf minuten duurde. Ook de „Gravina" werd getroffen, doch slaagde er in te ontkomen. STAAT VAN BELEG IN PALESTINA? Op 'het slot Balmoral is een kroonraad gehouden, waarop besloten is>, den opper bevelhebber van de Britsche strijdkrach ten in Palestina, generaal Dill, alle vol machten te geven voor het afkondigen van den staat van beleg. Vermoedelijk zal deze Donderdag door een proclamatie van den hoogen commis saris worden afgekondigd. MADRID BEREIDT ZICH VOOR OP EEN BELEG. De Madrileensche regeering slaat groote voorraden levensmiddelen op voor een eventueel langdurig beleg van de stad. Uit Parijs: De regeering heeft de Ka mer tegen 1 October bijeengeroepen. Op de agenda staat de verdediging van Madrid tegen de nationalisten en in ver band daarmee de oproeping van alle weerbare mannen. Radia La Goruna deelde mede, dat om Madrid drie verdedigingslinies zijn aan gelegd om de troepen van Franco tegen te houden. D'e Madrileensche regeering zou de al- gemeene mobilisatie van vrouwen en kin deren gelast hebben, ter verdediging van de hoofdstad. Korte Berichten. i Een passagiers- en postvliegtuig van de Varney-lijn (Colorado) is tijdens een sneeuwstorm vermist geraakt. Er wordt thans naar het vliegtuig gezocht. Tengevolge van een grondverzakking is een honderdtal mijnwerkers opgesloten in een mijn te Niluri Pathra (Britsc'h- Indië). Allen zijn gered. Eenigen hunner hadden lichte verwondingen door vallend gesteente opgeloopen. i De socialisten hebben bij de gehou den verkiezingen voor den gemeenteraad van Lodz, de tweede stad van Polen, groote successen behaald. De Belgische Minister-president van Zeeland heeft de vertegenwoordigers van de commissie van vakvereenigingen en van de socialistische partij ontvangen. Hij deelde hun mede, dat de regeering geen wanordelijkheden zal dulden en zich met kracht zal verzetten tegen de bezetting van fabrieken en werkplaatsen door stakers. Maakt U niet noodeloos ongerust over prijsstijging! Óver 't algemeen bestaat daartoe voors hands niet de minste aanleiding. Koopt in normale hoeveel heden en op het gebruikelijke tijdstip hetgeen U noodig heeft, dan helpt gij mede om, naar den wensch der regeering, het algemeen be lang te dienen. Aan „hamsteraars" wordt niet geleverd. De middenstandsorganisaties. Dit biljet is door de drie Middenstands organisaties ter beschikking van hun leden-winkeliers gesteld. Zij verzochten dien leden het voor hun winkelruiten te plakken ter voorlichting, geruststelling en waarschuwing van hun cliënten. SOIREE VAN PRINSES JULIANA. H.K.H. Prinses Juliana heeft Maandag- avo'nd in het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage aan de bestuursleden van het voormalige Nationaal Crisis Comité en het personeel dezer instelling Binnenland. Na de depreciatie van den gulden. Drie belangrijke wetten door Eerste en Tweede Kameraangenomen. Mr Trip over het egalisatiefonds. Voorzitter en directeur van het verkoop kantoor van mosselen vragen ontslag. Buitenland. Madrid bereidt zich op het beleg voor. D'e devaluatie in Frankrijk. Staat van beleg in Palestina? een soirée aangeboden, welke ook door Prins Bernhard is bijgewoond. Deze soirée droeg een zeer geanimeerd karakter. De Prinses onderhield zich met alle aanwezigen, die Zij aan Prins Bernhard voorstelde. Ook de Prins be woog zich op ongedwongen wijze onder de gasten en sprak hen op de hem innemen de wijze aan. De hoo'ge gastvrouw ging bij' den aan vang van de soirée zelf met een blad met thee rond. PRINS BERNHARD VAN LIPPE— BIESTERFELD. De schrijfwijze van zijn naam. In verband met berichten en beschou wingen in de pers betreffende den naam van Prins Bernhard, wordt gemeld, dat, zoolang de verloofde van Prinses Juliana niet als Nederlander genaturaliseerd is, zijn naam geschreven dient te worden: Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Voorts werd nogmaals verzekerd, dat Prins Bernhard geen prijs stelt op een af korting van zijn naam tot Benno. Hofjachten op Het Loo. Naar men verneemt, zullen de hofjach ten op Het Loo dit jaar grooter van opzet zijn dan de laatste jaren het geval is ge weest. Prins Bernhard zal er aan deel nemen en ook zullen er eenige aan de- Koninklijke Familie verwante buitenland sche vorsten voor uitgenoodigd worden. HET RAPPORT VAN DE COMMISSIE VAN LOON. Zal binnenkort den minister worden aangeboden. De door den minister van Landbouw en Visscherij onder voorzitterschap van'prof. mr J. van Loon ingestelde commissie tot reorganisatie van de landbouwcrisis maatregelen heeft thans de redactie van haar rapport vastgesteld. Zeer binnen kort zal de commissie het rapport aan den minister aanbieden. Het rapport dat met de minderheidsnota's en bijlagen een boekdeel omvat van ongeveer 130 blad zijden behandelt o.m. de volgende onder werpen: de positie van den landbouw in de maatschappij, de invloed van de crisis- 'heffingen en -bijslagen naar de grens, de landbouwcrisiswetgeving, de reorganisa tie van den landbouwcrisisdienst, de di rectie van den landbouw en de crisis dienst. bedrijfssteun of individueele steun aan het kleinbedrijf. Twee leden van de commissie en wel de heeren J. Smid te Voorburg, adviseur van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij en J. Hilgenga te Utrecht, secretaris van den Nederl. Landarbei- dersbond, hebben hun afwijkende mee ningen in afzonderlijke nota's neergelegd. ONDERHOUD MET Mr L. J. A. TRIP. De president der Nederlandsche Bank, Mr L. J. A. Trip, heeft een onderhoud toegestaan aan het A. N. P., naar aan leiding van de voorgenomen instelling van een egalisatiefonds. Op de vraag, wat hierbij het uitgangs punt is geweest, antwoordde Mr Trip, dat men geredeneerd heeft: wanneer er zich zulke internationale omstandigheden voordoen op monetair gebied als thans, kunnen wij den gulden, losgemaakt van het goud, niet eenvoudig de beweging van vraag en aanbod laten volgen. Wij willen het koersverloop van den gulden op d'en langen duur niet bedwin gen, maar de schommelingen, die het ge volg zijn van het heen en weer trekken van het korte geld en van speculatieve operaties zooveel mogelijk voorkomen. Op 'het oogenblik is de pariteit van den gulden, volgens de muntwet, onver anderd. Of er aanleiding zal zijn, deze te herzien en wanneer dat zal geschieden, hangt af van de omstandigheden. Op de vraag, of het niet gewenscht is, dat er ten aanzien van onzen gulden zoo spoedig mogelijk vastheid komt, was het antwoord, dat men den tweeden dag na den monetairen maatregel van onze re geering, zeker niet kan vergen, dat er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1