De candidaatstelling. EERSTE BLAD „HET STOFFENHUIS" HET STOFFENHUIS" - GOES ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 304 Buitenland. 0e burgeroorlog In Spanje. Binnenland Belangrijkste Nieuws Voor een mooie Japon of Mantelstof slaagt U nergens beter dan in OPRIL MARKT TEL. 339 MAGDALENASTRAAT Uit de Provincie. ©dingstuk- itel brand- eren vlam eur uit. de vrouw Haar toe- 11 o k a a 1, itstaan bij ngracht to van een i den extra mige vrou- haar man steun ge logen ma terwij 1 de Steun het dat deze ;keering in teerden de op straat chter spoe- nenigte te an te voor- en trein Op den gemeente g de heer motorfiets erde, door fiets werd isleurd. De i van tien en en een hoofdwon- n opgeloo- motorrijder tar het uit- i is. srnield. De ;ier vertra- elwaar i n g in stermorgen rsonenauto sgende bri- Vijver, te ige aohter- Doordat de is, konden n, doch de eüiger hun en te voet >n. De auto •slag geno- en ver- eten arbed- ïaSmilde rsohen, dat cenmijt. De p de ande weinig tijd ïe aan zes ten. Alle 13 koren, ver- A. niet ver- ooi. Den L inbraken d toe. Ver- het onder oor de po- werd veer- aj den oud den heer g te Laren, derde maal jrachten. niets werd e geiheele n een auto >rische do- Noch van ast is eenig •ken in de burg, waar jolen speld aarpot met sen steenen tukgegooid. de familie n om in te des huizes an kwam, .ucht. op twee ERICHT. m 26 Sept.: uit Weste- raarbewolkt regenbuien, 3 u. Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" tor oxploitatio van hot blad „Do Zcouw", u.: 766. n: Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Pa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, wcokabonnomonton voor Mlddolburg, Goos en Vllsslngon 10.20. Losso nummors 5 cont Advcrtcntiön 30 cent por regel. Ingezonden mcdcdccllngcn 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het door het Centraal Comité van AR. Kiesvereenigingen aan de orde ge stelde voorstel inzake de candidaatstel ling voor de Tweede Kamer zal misschien niet overal met instemming zijn begroet. Er is in dit voorstel toch wel sprake van afzonderlijke lijsten voor de verschillende kieskringen, maar niet zooals velen wenschen van zelf standige lijsten. Wel wordt aan de kieskringen zekere vrijheid gelaten wat betreft de rang schikking van de candidaten, maar ove rigens worden met uitzondering van de laatste twee candidaten, voor het geheele land gelijkluidende candidatenlijsten in gediend. Bij een vorige verkiezing hebben wij tegen een soortgelijk voorstel, verschil lende bezwaren ontwikkeld. Op den voorgrond werd toen gesteld, dat voor een zoo goed mogelijke samen stelling van de Kamerclub eenige leiding niet gemist kan worden. In een Kamer club van eenige beteekenis behooren ver schillende elementen vereenigd te zijn. Voor een eenzijdige samenstelling in wel ke richting dan ook, moet worden ge waakt. De club mag niet alleen uit land- bouw-specialisten, onderwijsmannen, of wat dan ook bestaan. Naast de politieke kopstukken die in de club het leidende element vormen - zoo was toen ons betoog zijn noodig 1 mannen, die meer de verschillende le venskringen vertegenwoordigen. Om dit doel te bereiken is eenige leiding onmis baar, maar dit kan gepaard gaan met. het handhaven zooveel mogelijk, van de zelfstandigheid van de kieskringen. Het bezwaar dat dan zoo niet uitslui- ,end dan toch in hoofdzaak districts- rootheden op den voorgrond zouden orden geschoven, meenden wij als niet egrond terzijde te mogen schuiven Wij willen echter niet verhelen, dat lindsdien onze opinie wel eenigszins ge- ijzigd is. Het gebeurde bij de candidaatstelling in 1933, heeft geleerd, dat er aan 'het af zonderlijk optreden van de kieskringcen trales en het indienen van zelfstandige lijsten toch wel ernstige bezwaren om niet te zeggen gevaren verbonden zijn. Het was toen zóó, dat de kieskringen elfstandig over de vaststelling van den .staart" van de candidatenlijsten konden ^beschikken. Met het gevolg, dat althans in verschillende kieskringen meer gelet werd op 't provinciaal, dan op het alge meen belang, en dat er een streven was om die staart in de eerste plaats met ge westelijke voormannen te 'bezetten. I Nu behoeft 'dit op zichzelf nog geen be zwaar te zijn. Maar het wordt het wèl, indien meer met plaatselijke of regionale bekendheid en populariteit wordt gere kend, dan met de vraag of de candidaten, indien zij werden gekozen, ook inderdaad de bekwaamheid en geschiktheid voor het ambt van volksvertegenwoordiger bezit ten. En hierbij komt dan nog iets anders. I Wanneer de lijsten van de samenwerken de kiesvereenigingen worden verbonden, dan is, voorzoover de lijsten gelijkluidend zijn, niet vooraf te bepalen voor welken kieskring de verschillende candidaten zitting zullen hebben, wat tengevolge heeft, dat men ook niet van te voren weet, wie van de reserve-candid'aten het eerst in aanmerking zal komen een open gevallen plaats te bezetten. In de practijk kan dit tot eigenaardige moeilijkheden lei aen, die voorkomen kunnen worden, wan neer het thans voorgestelde systeem wordt -|Sevolgd. H,Wij ontkennen niet, dat ook tegen dit systeem gegronde bedenkingen kunnen worden aangevoerd, maar als we het vóór of tégen naast elkaar afwegen, komt het ons toch voor, dat het aanbeveling ver dient 'tvoorloopig voorstel van het Cen traal Comité te aanvaarden, j. Het is intusschen niet overbodig hier aan toe te voegen, dat de wijze waarop de candidaatstelling wordt geregeld, wel van zeer veel beteekenis is, maar dat deze regeling toch nooit als het voornaamste mag worden aangemerkt. S De hoofdzaak is tenslotte niet welk Systeem bij de candidaatstelling wordt gevolgd, maar wel, dat een zoo groot mo gelijk aantal Antirevolutionaire mannen naar de Tweede Kamer wordt afgevaar digd om daar te arbeiden in ihet belang van land en volk, door mee te werken aan de handhaving en de versterking van de Christelijke grondslagen van ons volks leven. Offensief in 'f Noorden begonnen. De regeeringstroepen in Toledo schijnen het plan, om de verdedigers van het Al cazar door een nieuwen stormaanval te verdrijven, thans geheel opgegeven te heb ben. Klaarblijkelijk hebben zij ingezien, dat het nutteloos is, nog nieuwe pogingen te ondernemen. Toledo werd vandaag door vijf drie- motorige bombardementsvliegtuigen aan gevallen, die tientallen bommen op de strategisch belangrijke punten van de stad neerwierpen. Intusschen kom'en de colonnes van Yague steeds nader. Ondanks den tegen stand van de regeeringstroepen en on danks het openen van den stuwdam in de Alberche-rivier zijn ze er in geslaagd, tot op veertien kilometer van de stad door te dringen. Volgens berichten uit 'Bilbao, is op het noordelijk front het aangekondigde offen sief aangevangen. Enkele uren na afloop van het door Mola gestelde ultimatum, begonnen de opstandelingen van drie kan ten den aanval tegen de 'belangrijkste stel lingen van de roeden bij' het aan de rivier 'de Deva gelegen stadje Eibar. De regeeringstroepen beweren, dat de stellingen van de roode troepen rond Eibar onneembaar zijn, doch anderzijds wordt door het commando van de opstan delingen verklaard, dat het stadje spoedig zal vallen en dat Bilbao waarschijnlijk reeds a.s. Maandag zal worden ingeno men. De volksfront-militairen gaven toe, dat Bilbao moeilijk te verdedigen zal zijn, on danks de goed versterkte stellingen aan den zeekant, waar eten zes duizend man sterke afdeeling, die met geweldige muni- tievoorraden is uitgerust, voor den strijd gereed staat. VOLKENBONDSTOEZICHT OVER OOSTENRIJK OPGEHEVEN. De Volkenbondsraad heeft behandeld het rapport van het financieele volken- bondscomité over de opheffing van het vol'kenbondstoeHicht over Oostenrijk. Overeenkomstig het verzoek van de Oostenrijksche regeering besloot de Vol- kenbondsraad het volkenbondlstoezioht met 1 November a.s. op te beffen. De raad aanvaardde bet ontslag van Mr Rost van Tonningen tegen 1 October zooals deze had verzocht en besloot gedurende de maand October den post volkenbondsver- tegenwoordiger in Oostenrijk onbezet te laten. Intusschen zal na de opheffing van bet volkenfoondstoezicht een regelmatig con tact tusschen den volkenbond en de Oos tenrijksche regeering op financieel ge bied blijven bestaan. Met instemming van de Oostenrijksche regeering zal Avenol een ambtenaar van het volkenbondsseoreitariaat aanwijzen, om periodiek rapporten op te stellen over den financieelen toestand in Oostenrijk en daarvoor van tijd tot tijd naar Wee- nen te gaan, om met de Oostenrijksche regeering overleg te plegen. Alle regeeringen uit de controlecom missie van de staten, die de volkenhonds- leening aan Oostenrijk hebben gewaar borgd, zijn geraadpleegd over deze aan gelegenheid en geen van haar heef t eeni ge bedenking tegen de opheffing van het volkehbondstoazicht en de nieuwe rege ling gemaakt. De Oostenrijksche minister van finan ciën sprak zijn 'dank uit oimr de ophef fing van het volkenbondstoezicht en voor de groote diensten, die de Volkenbond lange jaren voor het 'herstel van de Oos tenrijksche financiën heeft bewezen. DE STRIJD IN PALESTINA. Vier-en-veertig Palestijnsche Arabieren gedood of gewond. Een zwaar bewapende bende Arabieren heeft in de nabijheid van Jenin een ver rassenden aanval ondernomen op twee afdeelingen Engelsohe soldaten. Er ont wikkelde zich een ongewoon hevig ge- negeweer-vuur Op de Arabieren werd ge dood of gewond. Door zes Engelsche vliegtuigen wer den bovendien bommen gestrooid, terwijl van deze machines uit een hevig machi negeweer-vuur op de Arabieren werd ge opend. De Arabische verliezen zijn dan ook grootendeels toe te schrijven aan de actie der vliegtuigen. De bende trok zich, na verscheidene uren verbitterd te hebben gevochten, te rug. Eveneens werd een contingent High landers, dat zich op weg bevond van Je rusalem naar Hebron, door Arabieren overvallen. Het gevecht duurde tot laat in den avond. De duisternis belette even wel het juiste aantal Arabische slaoht- offers vast te stellen. Aan de zijde der E'ngelschen werd slechts één officier licht gekwetst. Britsch vliegtuig vermist. Het vliegtuig „Boadicea" van de Im perial Airways wordt vermist. Het toe stel is Vrijdagmiddag 12 u. 44 van Croy don naar Parijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord. D'e bemanning bestond uit een piloot en een marconist. Het laatste bericht van het toestel werd to 13 u. 08 ontvangen en luidde, dat het vliegtuig de Britscbe kust verliet. Het toestel is niet aangekomen. Ex-Koning Alfonso naar Gibraltar? Naar vernomen wordt, zou ex-koning Alfonso gisteravond met het mailschip „Rex" uit Italië te Gibraltar aankomen. Levensmiddelen voor Spanje. Het telegraaf agentschap der Sow jet- Unie meldt, dat een bijeenkomst is gehou den, welke door 100.000 personen werd bijgewoond, om uitdrukking te geven aan solidariteit met het Spaansche volk. Er werd een delegatie gekozen, welke belast is met het verzenden van levens middelen naar Spanje. D'e verzending zal per schip uit Odessa geschieden. Korte Berichten. In Chao en andere streken van Abessynië blijven belangrijke onderwer pingen plaats hebben. Tal van notabelen en kerkelijke leiders hebben bun trouw aan Italië betuigd. 1 René Dtelbrouck, socialistisch afge vaardigde, werd te Brussel gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd bedreigin gen met moord tegen Degrelle geuit te hebben. Hij is ingesloten. Naar vernomen wordt, hebben com munisten in Estland getracht het elec- trisc'he net van Kivioli te beschadigen. Volgens het bulletin, dat de genees- heeren hebben uitgegeven omtrent den gezondheidstoestand van T'itulescu zou deze aanzienlijk verbeterd zijn. Behoudens onvoorziene complicaties kan men den zieke als buiten gevaar beschou wen. Gisteravond is de negus, uit Genève komend, te Londen teruggekeerd. i D'e staking der Parijsche binnen schippers breidt zich thans ook tot de provincie nit. PRINS BERNHARD BIJ DE NED. HANDEL-MIJ. Zooals we reeds meldden, heeft Prins Bernhard zijn werkzaamheden bij de Ne- derlandsche Handelmaatschappij te Am sterdam aangevangen. Vrijdagochtend te tien uur arriveerde de vorstelijke gast in gezelschap van zijn secretaris Jhr Röell op het kantoor der maatschappij, waar hij door den president-directeur, Mr D. Crena de Iongh, werd verwelkomd. Na in de directiekamer ontvangen te zijn, heeft dc heer Crena de Iongh met den Prins een rondgang gemaakt door de ver schillende afdeelingen van de Handel maatschappij, tijdens welken de chefs der afdeelingen aan Z. D. werden voorgesteld. Vooral de archief-afdeeling trok de aan dacht van den Prins. Voor Prins Bernhard is op de directie- afdeeling een speciale werkkamer inge richt. Vrijdagmiddag om half vijf vertrok de Prins weer en werd afgehaald door zijn secretaris. Toen hij in zijn auto stapte ging er uit het talrijke publiek, dat zich bij den hoofdingang had opgesteld, een luid hoera op. HET VERLOOP VAN DE MANOEUVRES. Generaal Röell is zeer tevreden. Zoo juist van d>e manoeuvres uit N- Brabant in de Residentie teruggekeerd, stond Jhr W. Röell, de commandant van het Veldleger, aan het Hdbld. een onder houd toe. „De oefening," aldus generaal Röell, „kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Het prachtige weer en in het bijzonder het vereerende bezoek van H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, hebben een buitengewone stemming bij de troepen te weeg gebracht, zoodat de zéér groote ver moeienissen welke werden gevergd, als het ware zonder eenig nadeelig gevolg op de uitvoering van de diensten zijn ge weest. Hierioe werkte natuurlijk mede, dat er bijzondere zorg aan de verpleging en hierop is de Nederlandsche soldaat zeer gesteld was besteed. Het was dan ook merkwaardig na af loop van de manoeuvres al die zingende colonnes in de grootst mogelijke opge wektheid in de richting van hunne kan- tonnementen dan wel spoorwegemplace menten te zien terugmarcheeren, bijna even frisch alsof er niets 'gebeurd was. Het heeft een ieder zeer veel leed ge daan, dat een man door een ongelukkig schot van een kanon van een zes-veld ge troffen en overleden is. Zeer zeker is gebleken, dat het houden van legeroefeningen en de laatste wa ren in 1931 gehouden broodnoo- d i g is. Niettemin blijven als surrogaat de z.'g. driedaagscbe bataljons-oefeningen buiten het garnizoen voor de niet-op-manoeuvre- gaande divisiën, een uitstekend en zeer noodig hulpmiddel. Binnenland. Geen wijziging in de Nederlandsche mo netaire politiek. Vragen over de fraude bij den Landstorm. Vergoeding voor denaturatie van aard appelen. Buitenland. Devaluatie in Frankrijk. Volkenbondstoezacht over Oostenrijk op geheven. De strijd in Palestina. Zeer uitgebreide collecties moderne Stoffen, Fluweelen, Zijde, enz. Geheel gratis krijgt U bij aankoop van Japon of Mantelstof een Astrid-knippatroon naar keuze. Ook maken wij gaarne voor U een patroon naar maat volgens ieder ge- wenscht model, leggen het patroon voor U op de stof en knippen het desgewenscht. Profiteer van onze vakkennis. Wij geven U bij he' maken van Uw kleeding gaarne vakkundige voorlichting Stalen of reizigersbezoek door geheel Zeeland op aanvraag. Nieuwste Garneeringen, Knoopen, Gespen, Ceintuurs, Kragen, Jabots, Brandebourgs, Corsages, Rosetten, Kant, Ruche, Sjaals, Bontkragen, Handschoenen, Kousen, enz. Voordeelige prijzen. Zie etalages. 99 DE VOORSTELLEN TOT GRONDWETS HERZIENING. Naar de „Stand." verneemt, heeft het afdeelingsonderzoek van de Regeerings- voorstellen tot herziening van de Grond wet, dat op 22 September j.l. plaats vond een vlot verloop gehad, zoodat verwacht mag worden, dat tegen half October reeds het verslag van de Commissie van Rap porteurs zal verschijnen. Naar gebleken is, werd in groote lijnen instemming betuigd met de voorstellen der Regeering. Gelijk evenwel verschil van meening bleek te bestaan in de Staats commissie over bepaalde ingrijpende wij zigingen, o.a. inzake de persvrijheid en revolutionnaire volksvertegenwoordigers, zoo openbaarde zich ook dit verschil van inzicht bij de besprekingen in de afdee lingen. Ook binnen de verschillende Kamer fracties bestaat ten aanzien van een be langrijk vraagstuk als het preventief toe zicht op de persuitingen geen eenstemmig heid. EEN BELANGRIJK AFZETGEBIED VOOR NEDERLAND VERLOREN? D'e Nederlandsche zuivelproducenten, in het bijzonder zij, die met Griekscbe klan ten contracten hebben aangegaan ten aan zien van de levering van gecondenseerde melk en melkpoeder, hebben door de nieuwste maatregelen, welke de Griekscbe regeering te dien aanzien heeft getroffen, een belangrijk afzetgebied voor bun pro ducten vrijwel geheel verloren. De Griekscbe regeering heeft deze maand besloten, dat de invoer van ge condenseerde melk en melkpoeder alleen aan die landen is toegestaan, ten opzichte waarvan Griekenland een actieve han delsbalans heeft en dan nog slechts op compensatiebasis. Voor Nederland komt deze maatregel neer op invoerverbod. Immers Grieken land beeft ten opzichte van ons land geen actieve handelsbalans en bovendien, al ware zulks het geval, dan zou het nog zeer moeilijk blijken te zijn, toestemming tot particuliere compensatie te krijgen. Een belangrijk afzetgebied voor onze zuivelproducten zal verloren gaan, wan neer voor deze moeilijkheden geen oplos sing gevonden wordt. DENATURATIE VAN AARDAPPELEN. Vergoeding voor den oogst 1936. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat met ingang van Maandag 28 September vergoeding zal worden verleend voot het denatureer en van aardappelen van. den oogst 1936 met uitzondering van vroe ge aardappelen en fabrieksaardappelen welke zijn geteeld en worden gedenatu reerd met inachtneming van de dienaan gaande gestelde voorschriften. De grootte van de denaturatievergoe- 'ding zal afhankelijk zijn van de rubriek, waarin de aardappelen worden ingedeeld, en van het tijdstip van denaturatie. Het bedrag der denaturatievergoeding is voor denaturatie in het tijdvak van 28 Sept. tot 1 Dec. 1936 f0.70 per 100 kg., van 1 Dec. 1936 tot 1 Maart 1937 f0.80 per 100 kg. 'en van 1 Maait tot en met 15 Juli 1937 f0.90 per 100 kg., met dien verstande, dat voor aardappelen der ru briek a, welke in het tijdvak van 1 Febr. tot en met 15 Juli 1937 gedenatureerd zullen worden en behoudens nadere wijzi ging dezer rubriek, f 1.50 per 100 'kg. zal worden uitbetaald. In de rubriek a zullen worden inge deeld de volgende rassen van den klei grond, voor zoover de aardappelen vol doen aan nader te stellen eisch'en: Beve landers, 'Noordeling, bonte stax (bonte roode star), roode star, blauwe eigenhei mers, furore, Westeinder blauwe, Zeeuw- sche blauwe, Zeeuwsche bonte. Alle andere aardappelen worden in de rubriek b ingedeeld. MALVERSATIES IN HET ZUIDEN. Vragen van mr Mendels. De heer Mendels heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Bin- nenlandsohe Zaken: Heeft de Minister zich op de hoogte ge steld van de malversaties die zich hebben voorgedaan bij heit beheer van de geld middelen van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm in de gewesten Limburg en ZeelandP Is de Minister in staat en bereid inlich tingen te verstrekken omtrent den aard en omvang der malversaties met mededee- ling tevens van de voorschriften, regelen de 't beheer van de geldmiddelen van ge noemd instituut en van de wijze en fre quentie der controle, die op dat beheer werd uitgeoefend? Heeft de Minister in het voorgevallene aanleiding gevonden te overwegen of in dat beheer en in die controle wijziging ware aan te brengen? DE STEEKPENNINGEN BIJ HET CENTRAAL VERKOOPKANTOOR VOOR MOSSELEN. Gelijk men weet is door het dagelij'kseh bestuur van bet 'Centraal Verkoopkantoor een commissie benoemd, die naar en over de handelingen van den voorzitter en directeur van voornoemd kantoorinzake de steekpenningen aan de combinatie Pa rijs een onderzoek moet instellen. Deze commissie is reeds begin Augustus be noemd en naar wij vernam'en met haar arbeid gereed. Waarom nog geen rapport is uitgebracht, is een vraag, die velen stellen. De Rijksplanweg Oud GastelSint PhilipslandZierikzee. De A.N.W.B. meldt, dat 14 October a.s. zal worden aanbesteed de aanleg van twee gedeelten van weg no. 18 van het rijlks- wegenplan: 'Oud-GastelZierikzee, tus schen Steenbergen en den Slaakdam ter gezamenlijke 'lengte van ruim 4.7 km. Het werk zal uiterlijk elf maanden na dten datum van aanvang gereed moeten zijn. De mosseluitvoer in 1936. Onlangs meldde men ons uit Ierseke, dat de uitvoer van mosselen uit Zeeland dit jaar 20 pet. kleiner was dan vorig jaar. Uit Bruinisse bestreed men de juist heid van deze bewering. Men deelde ons mede, dat per 26 Aug. 1936 uit Zeeland waren uitgevoerd 77.350 ton tegen 77.577 ton op 26 Aug. 1935, wat maar een klein verschil beteekent. Wij deden, om billijk te zijn. ter offi- L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1