Magazijn BOS, Tel. 426 is je Adres GARAGE BUIJSROGGE SPECIALE MIDDENSTANDERS-ADRESSEN F Expeditie en Verhuizingen W. P. WATTEL - MIDDELBURG Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Wat?? A. DE JAGER-TOLHOEK W. VAN DER ENDT - GOES Fa C. ORANJE Lz. - GOES l. VAN SPARRENTAK MIDDELBURG Voor Huis- en Industrieland Melksalon „De Landbouw" NI VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" Bleyle-Kleding Fa AUBON MARCHE Vlissingen Afloop Verknopingen en Aanbestedingen Telegrammen. Briefwisseling. Rechtszaken Middelburg - Noordstraat - over Stadhuis Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, Speelgoederen, Leder waren, Kinderwagens, Emaille enz. BOS BEZOCHT KOOPJES GEKOCHT 'I Ja, voor Dames-, Heeren- en Kinder-Regenjassen en Mantels VAN WESTEN - GOES. Voor H.H. Timmerlieden en Aannemers is het adres: ETERNIT-TRIPLEX-BOARDS en TEERPRODUCTEN. In Binnen- en Buitenland „Het Concurrentiehuis" Voor Waschmachines - Haarden Kachels - Kinderwagens Kuipwerk en Emaille VOORSTAD - Telef. 220 Karpetten - Tapijten - Linoleums Loopers - Cocos - Matten Bedden en Matrassen Rimmelandstr. 5, Goes, Telef. 421 HORLOGES, GOUD EN ZILVER VOOR Is Uw eenigst aanbevolen Adres Speciaal Centrale Verwarming VRAAGT U EENS OFFERTE Drukkerij MEULENBERG Zalen beschikbaar voor Vergaderingen, Filmvertooningen, Bruiloften, tot 500 plaatsen. ALLE SOORTEN KRACHTVOEDERS De Werner braoht dit onder de aandacht van dea miaifter en uit bet antwoord bleek, dat dozo van oordeel was, dat de organisatie op onwettige wijze over de bovengenoemde sommen had beschikt. Ook teven andere gewestelijke varkens- organieaties hadden zioh aan dergelijke handelingen schuldig gemaakt. Eén harer had f 18.200.51 afgezonderd „voor de op richting van een stichting ter bevordering van de varkenshouderij en varkensfokke- rii", Te dien aanzien schreef de minister 'hx 10S5 aan de Hekenkamer, dat reeds zijn ambtsvoorganger in 1934 aan den Regeeringscornmissaris voor den steun aan de varkenshouderij opdracht had ge geven, de bedoelde centrale te bewegen (-) die fondsvorming ongedaan te ma ken." Het was n.I. onzeker of dwangmaat regelen konden slagen. „Doch hoe te verkrijgen, dat het ge beurde ongedaan werd gemaakt? Degenen, die schenkingen ontvangen hadden, kon den op geenerlei wijze tot terugbetaling worden verplicht. Dagvaarding van het bestuur der centrale c.q. kon leiden tot veroordoeling van de vereeniging om te betalen, doch deze bezat de gelden niet meer. Tegen dagvaarding van de be stuursleden in privé zou het verweer wor den gevoerd, dat hunne handelingen door de vereeniging waren gesanctioneerd. De Rekenkamer was na de uiteenzetting van den minister voor zichzelf overtuigd, dat de onrechtmatig gebruik te gelden voor het Rijk verlo ren waren en dat optreden in rechten tegen de organisaties of tegen de leden daarvan slechts zou leiden tot hooge uit gaven zonder nut. Niettemin waren de sommen, bij de aangelegenheid betrokken, zóó hoog, dat eenige zekerheid diende te worden verkregen, of er geen middelen waren, om het ministerieel vemietigings- besluit practisch effect te doen sorteeren. De Rekenkamer verzocht daarom dien minister, alsnog het advies van den lands advocaat in te winnen. Aldus geschiedde, doch ook deze rechtsgeleerde zag geen uit weg uit de moeilijkheid". Na dit ongelooflijke staal van geldver- moising en ministerieels machteloosheid te hebben gelateerd, laat het verslag laco niek volgen, dat bij weer een andere pro vinciale crisisorganisatie f 22.500 per jaar werd bezuinigd opreis en ver blijfkosten 1 Wonderlijke toestanden. Op haar verderen speurtocht kwam de Rekenkamer bij een provinciale crisis- organisatie, waar al héél wonderlijke toe standen en verhoudingen bleken te bo- staan. Er werkten 50 man kantoorperso neel, waarvan er voorloopig di re c t a 1 8 (of 16 pet.) als overbo dig konden worden ontslagen. 'Maar bovendien kregen daar de b e - z o 1 d i g d e districts-secretarissen nog vacatiegeld op den koop toe tot grootere glorie der tekorten van 't Land bouwcrisisfonds. Doch dat was nog niet eens het ergste: één der bestuursleden had tevens een baantje als bezoldigd cri siscontroleur; hij was dus, om zoo te zeg gen, zijn eigen chef. Toen de Reken kamer hierop aanmerking maakte, liet deze altruïst zijn bestuurslidmaatschap loepen, klaarblijkelijk omdat het vacatie geld hem minder opbracht dan het con troleurssalaris. Na dan nogmaals een geval te hebben verteld van bezuiniging op reis- en ver blijfkosten van provinciale controleurs (deze werden in één keer per controleur en per jaar teruggebracht van 300 op 100 gulden per jaarl) meldt zij ten slotte nog, dat bij den Centralen Crisiscontrole dienst (die in 1935 heeft gekost f 1.580.000 een besparing werd verkregen van f40.000. Een ton bezuinigd op het oormerken van biggen! In haar vorige jaarverslag had de Re kenkamer voorstellen aan de hand ge daan ter bezuiniging van f225.000 'bij de provinciale landbouw-crisis-organisaties. Daarover merkt zij thans bet volgende op; „Deze voorstellen zijn niet tot uitvoe ring gekomen. Waarom niet, is aan de Rekenkamer niet duidelijk geworden. „Een zijdelingsch gevolg dezer voorstel len is vermoedelijk geweest het onderzoek naar de werkwijze bij het oormerken van varkens, waarbij bleek, dat een ge- heele categorie van personen, daarmede belast, kon worden gemist. Daaruit vloeit, naar de Kamer onderhands heeft vernomen, een bezuini ging voort van omstreeks f 100.000 per jaar." In een kantteekening geeft minister Deckers toe, dat op de crisisambtenaren, die een blikje in de biggenoortjes knijpen, 8en ton is bezuinigd; De Rekenkamer had dus „onderhands" goed vernomen Naschrift. (Met een gevoel van grooten wrevel hebban wij van dit offlicieele verslag der Rekenkamer kennis genomen. Onze lezers zullen het zeker ook doen. Met volle overtuiging van de absolute noodzakelijkheid hebben wij in ons blad dien steun aan den landbouw verdedigd. Maar hegrijpen dergelijke heerschappen als waarop de Rekenkamer doelt, nu niet, hoe ze koren brengen op den molen van hen, die dezen steun aan den landbouw bestrijden? In ernstige mate worden de belangen van den landbouw benadeeld, gTootendeels doormenschen, die zelf direct of indirect bij den landbouw zijn betrekken, maar die gapten, wat ze gap pen konden. Het is wel frappant 1 Welke mentaliteit 'bezielt tooh vele menschen, die met het geld van de ge meenschap moeten handelen? Voortdurend scherp onderzoek naar en «oo noodig krachtig ingrijpen in het doen en laten dor landbouwcrisis-organi saties blijkt wel zoor noodzakelijk. Het blijkt, dat deze instellingen veel te veel heer en meester zijn geweest over het geld, dat door het Nederlandsche volk als indirecte belasting moet worden opge bracht, Het is alleen maar jammer, dat in dit verslag geen namen zijn genoemd. De Zakkenspekkerij, die nu aan 't licht gekomen is, is wel héél ergerlijk. Red. Zeeuw.) Middelburg. Het snijden van den weg. Gisterenmiddag reed op den Sle- perssingel een handkar, 'komende van uit de richting Winterstraat. Van de andere zijde kwam een achilderswagen, voortge duwd door D. T. Achterop kwam een vrachtauto. De bestuurder, G. J. A., sneed hier den weg en raakte door deze ver keerde wijze van Tijden T., die daarbij verwondingen opliep. Tegen A. is proces verbaal opgemaakt. Nw. en St. Joosland. Inbraken. Voor de tweede maal werd deze week de gemeente opgeschrikt door een inbraak. Dinsdag j.l. werd ingebroken in den na middag bij den tuinder de J. Terwijl zijn vrouw afwezig was en de J. werkzaam heden verrichtte in zijn boomgaard, werd de achterdeur geforceerd. Vervolgens werd de linnenkast opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer f 25 ont vreemd. Vrijdagmorgen j.l. kwam de familie P. aan den Rijksweg tot de ontdekking dat ongenoode gasten hun woning met een bezoek hadden vereerd. Door verwijdering van een hor onder een raam werd de achterkamer bereikt, die evenwel op slot was. Vervolgens werd een ruit uit een deur gesneden en een kast onderzocht, doch er schijnt weinig ontvreemd te zijn. D© politie stelt naar beide inbraken een onderzoek in, doch van de dader (s) is nog niets hekend. 's Heerenhoek. Aanleg nieuwe weg. Déze week zijn de voorbereidings werkzaamheden begonnen voor het aan leggen van het nieuwe weggedeelte 's Hee renhoekLewedorp. Dé directiekeet en het materiaal is aan wezig. Voorloopig zijn nog slechts eeni- gen tewerkgesteld. Binnenkort zullen meerderen eenig9 maanden werk vinden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergen op Zoom, P. Smits, hulppred. te Eindhoven. Te Wijngaarden, M. Verkerk, cand. te Amsterdam. 'Aangenomen naar Ransdorp en Schel- lingwoude, S. S. M. Aertsen, cand. te Hillegersberg. Naar Geertruidenberg, W. F. ten Bruggenkate, cand. te Den Haag. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Borssele. J. D. Barth te Dordrecht. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De 14e zitting. Predikant-reserve-officier. Dr K. Dijk had bezwaar tegen de wijze waarop in het rapport gesproken wordt over de taak van den officier. De Overheid draagt het zwaard toch niet te vergeefs? Als de Overheid den dienst plicht zou invoeren ook voor theologen, wat moeten we dan doen met zulk een uitspraak. Ds J. D o u m a Een predikant, die reserve-officier is handelt toch niet in strijd met het Woord Gods. Spr. wees op het verschil van reserve-officier en elke andere bijfunctie, 'die een predikant be kleedt omdat in het eerste geval over de betrokkene beschikt wordt. Prof. 'Dr G. M. d e n H a r t o g h is van oordeel dat een predikant in oorlogstijd in eigen gemeente het hardst van noode is. Prof. Dr F. W. Grosheide wees er op, dat het onjuist is te zeggen, dat theo logen vrijstelling van militairen dienst hebben. Theol. studenten moeten van jaar tot jaar vrijstelling aanvragen, dat hén dan bij wijze van gunst verleend wordt. Het gaat om de vraag of de Overheid elk oogenblik beschikken kan over den predikant-reserve-officier alsmede over het feit, dat de 'Overheid het gevraagde ontslag niet verleenen zal. Dr v. Es beantwoordde hierna de ge maakte opmerkingen. Hij laat allerlei op merkingen over het bekleeden van andere functies door predikanten rusten. Spr. in terpreteert het woord principieel anders dan meerdere sprekers. Het predikambt vraagt den geheelen mensch. Metterdaad heeft de gemeente in oorlogstijd haar predikant het hardst noodig. Spr. wil dat element wel in het rapport opnemen. Dr v. Es wil over verandering van 'het woord principieel zich nog eens bezinnen, waar om de conclusie nog even aangehouden werd. Hierna worden verschillende voorstel len inzake art. 13 K.O., de kerkelijke exa mens en de Zending behandeld, Ds Douma rapporteert over hetgeen door de Deputaten der Zending is mee gedeeld omtrent den toekomstigen Zen- dingshoogleeraar. De Synode besluit aan de te benoemen doputaton voor de Zending op te dragen: a. te dezer zake dilligent te blijven; b. aan de volgende Synode over deze zaak rapport uit te brengen Zelfonderzoek. De commissie stelde de volgende con clusies voor: De Synode, j van oordeel dat in de prediking de ern stige vermaning tot bekeering en zelfon derzoek en geloof reeds uiteraard gebo den is door de verkondiging van Christus als den Eenigen door God gegeven Zalig maker der wereld; en dat de eisch tot haar opgesloten ligt in de belijdenis van de bediening der sleutelmacht in vraag en antwoord 84 van den H. Catechismus en oonstateerende, dat zij reeds van ouds af in onze Geref. Kerken geschiedde en ge schiedt; en dat op haar ook laatstelijk nog door d© Synode van Utrecht in 1905 in haar be kende verklaring '(art. 158) uitdrukkelijk aangedrongen is; acht het vanwege de ernst der zaak, hierbij' betrokken n.I. eeuwige behoudenis door Christus of eeuwig verderf hare roe ping nogmaals allen dienaren des Woords op het hart te binden in haar getrouw te zijn." Deze conclusies waren onderteekend door de hoogleeraren Greijdanus, Kuyper, Hepp, den Hartogh en de predikanten Meynen en Douma. Zonder discussie vereenigde de Synode zich met deze conclusie, waarover de voorzitter zijn blijdschap uitsprak. De verdere zifting. De praeses stelde aan de Synode voor Vrijdag 25 September den geheelen dag in comité-generaal te vergaderen en volgende week de zittingen weer te doen aanvangen op Dinsdag 29 September a.s. 's morgens om 11 uur, dan behoeven de afgevaardigden uit het Noorden niet reeds 's Maandags op reis te gaan. Spr. heeft hoop met het houden van een avondzit ting a.s. Dinsdagavond, Woensdag 30 September met de afhandeling van het agendum gereed te komen. De Synode vereenigde zich met dezen te volgen gang van zaken. Onze Synode-Verslaggever teekent bij zijn verslag aan; De praeses heeft de illusie dat de Sy node de laatste van de September-maand haar arbeid beëindigen kan. We hopen het met hem, maar wie 'het bedenkelijk gezicht zag dat Prof. Dr K. Schilder zette, toen de voorzitter hem vroeg of hij deze zienswijze niet met hem deelde (Prof. Schilder maakt deel uit van de commissie die de zaken van de 'N.S.B. en C.D.U. heeft te behandelen), voelt toch vrees in zich opkomen. Zijn we wél ingelicht dan zijn de rap porten over bovenbedoelde zaken van niet geringen omvang en moet ook het rap port dat op de zaak van Ds K. v. Dijk betrekking heeft van zeer grooten omvang zijn. Al deze zaken moet de Synode ge heel of althans eerst in comité-generaal behandelen. Wij' vreezen dat een geheime zitting van een 'geheelen dag oftewel 6V2 uur daartoe niet voldoende zal zijn. Ook zijn er nog tal van tuchtgevallen in be trekking tot de N.S.B., die de aandacht der Synode zullen vragen. Wij' zijn dan ook geneigd om te zeggen, dat de Synode op haar .vroegst Woens dagmiddag 30 September gereed zal zijn. Rijkslandbouwwinterschool Goes. Toegelaten werden tot de eerste klasse: J. Blok, Rilland; J. F. Dees, Groede; P. Dekker, Borsselen; H. J. Driedijk, Wolfaartsdijk; A. de Groene, Wemeldin- ge; J. P. van Hoeve, Axel; P. Hoogen- boom, Noordwelle; J. de Jonge, Kloetin- ge; H. A. Luijk, Kamperland; A. P. Ma ris, Heiningen; W. Priester, Kats; L. J. Rijk, Wolfaartsdijk; J. van der Slikke, Poortvliet; G. Verburg, Kamperland; H. Verschuur©, Wolfaartsdijk; J. Vogelaar, Krabbendijike, en J. J. Vogelaar, Kort- gene. Rijkskweekschool te Mid delburg. In December a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat de Rijks kweekschool voor Onderwijzers te Mid delburg werd gesticht. Een comité van Voorbereiding is in oprichting, dat ten doel heeft gedurende de Kerstvacantie een feestelijke viering te organiseeren. Opening van binnenvaar t- scholen. De binnenvaartscholen van het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Breskens, Terneuzen, Vlissingen zul len op 1 October voor den nieuwen cursus worden geopend. Oud-Vossemeer. Ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de open bare lagere school is door B. en W. de navolgende voordracht opgemaakt: 1. M. J. de Rijke, thans tijdelijk aan de school verbonden; 2. J. Buijsse, wachtgelder te Oosterland; 3. C. P. Fhernambucq, wachtgelder te Wolfaartsdijk. Ben n in gb r 0 e ks notaris inmoeilijkheden? Er heerscht in Benningbroek (gem. Sybecarspel) onge rustheid over de gang van zaken op het notariskantoor van den heer J.W.H.R. Gebleken is o.a., dat geld, hetwelk den notaris ter hand was gesteld voor de af lossing van een hypotheek, niet voor dit doel was gebruikt. De aflossing geschied de pas later. Uit een en ander valt af te leiden, dat de notaris in moeilijkheden verkeert. Kenmerkend is het ook, dat zoowel de procuratiehouder als de klerk van den heer R. per 1 October hun ontslag heb ben aangeboden. De burgemeester van Sybecarspel acht te zioh verplicht om den officier van jus titie te Alkmaar van de geruchten op de hoogte te brengen. Foto Klno Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes Telef. 44 - Groote Markt 7 slaagt U het BESTE bij VAN WESTE. Zie Etalage. TELEF. 362. GOES Telef. 376 M'BURG, Telef. 626 Voor RIMMELANDSTRAAT 9-11 is Uw Adres A. JOBSE, Nieuwstr. 42 Goes is Uw Adres voor Reparatiën, Stallen, Benzine, Olie en Banden. Voor alle Gouden en Zilveren werken, Klokken, Horloges, Speciale reparatie-inrichting is Uw adres Fa. CUJÉ Zn Middelburg L. Delft I 18 Tel. 396 Schri]f-,Tel- en Rekenmachines, Stalen Kantoormenbeien en Cyolostylwerk op elk gebied ST. PIETERSTRAAT 53-54 - TEL. 364 KORTE NOORDSTRAAT E 8 TELEFOON 505 voor het drukken van Regle menten, Jaarverslagen, Door schrijfboeken (ook Duitsch systeem), Briefpapier, Enve loppen, Reklamefolders in één of meer kleuren, aan Loskade - Middelburg - Tel. 740 Groote Markt 38 - Goes - Telef. 145 Billijk tarief. C. J. VAN LIERE. GOES - Telefoon 162 Fabrikante vanZeelands Hoendermeel en Zeelands Opfokvoer merk V. P. Z. Onze HERFSTCOLLECTIE is dusdanig gesorteerd, dat iedere dame keus kan maken. De veel gevraagde uitsluitend hier verkrijgbaar Kwaliteit en pasvorm onberispelijk Beleefd aanbevelend, Krabbendijke. Het bouwen van een lo kaal met bestuurskamer aan de school Julianastraat, werd opgedragen aan J. v. Strien, onder bouwkundige Th. v. Doorn. Prins Bernhard bij de Ned. Handels Mij. AMSTERD'AM. Naar wij vernemen heeft Prins Bernhard heden zijn werkzaam heden aanvaard bij het hoofdkantoor van de Ned. Handels Mij., welke werkzaam heden er op gericht zijn van de werkwijze van deze groote financieele instelling op de hoogte te komen, hetgeen te meer waarde heeft, in verband met de verbin dingen welke deze Mij. onderhoudt met de Overzeesche gewesten. Voorloopig is de Prins aan het redac- tioneele gedeelte werkzaam, maar de be doeling is dat Z.H. zioh ook van den gang van zaken van de andere afdeelingen op de hoogte zal stellen. Koninklijk bezoek aan Schiedam. SCHIEDAM. Heden is bij den burge meester van Schiedam bericht ontvangen dat H. M. de Koningin het voornemen hvéft, om ter gelegenheid van haar be zoek aan Wilton Feijenoord, bij de in- dienststelling van de kruiser Dé Ruijter, een kort bezoek te brengen aan Schie dam. De debacle bij de W8d. Lakenman's bank. ALKMAAR. Naar wij vernemen zijn bij de debacle van de N.V. Wed. Laken man's bank te Enkhuizen ongeveer 1200 orediteuren betrokken, die vorderingen hebben tot een bedrag van ongeveer f2 millioen. De voornaamste crediteuren zijn wel de Levensverzekerings Mij. Arnhem, de Eer ste Ned. Levensverzekering Mij., De Na tionale levensverzekering Mij. en de Hol- landsche Sociëteit voor levensverzekerin gen. Heffing op boter. DEN HAAG. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 28 Sept.'3 Oct. vastgesteld op 85 cent per kg. Inbreker aangehouden. NIJMEGEN. Als verdacht van het ple gen van inbraak in scholen te Lent (Eist) is door de recherche te Nijmegen aange houden J. M. N„ afkomstig uit Geleen. Een artikel van den burgemeester van Middelburg ter aanbeveling van de com missie van samenwerking voor bijzon dere nooden moet, omdat wij bet te laat ontvingen, tot morgen wachten. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 25 September 1930. Huisvredebreuk; L.A.L. 30 jaar, arbei der te Stoppeldijk. Ontslag van rechts vervolging met bevel tot plaatsing ïn een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. Overtreding Motor en Rijwielwet: J.B.G. 49 jaar koopman te IJzendijke. 14 dagen hechtenis voorwaardelijk en een geld boete van f 50 of 10 dagen hechtenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2