Gritiek der Rekenkamer op landhouw-crisisorganen. EERSTE BLAD YS^ligema) VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. S33 dag Nationaal-socialistische woorden en daden. Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Binnenland RITSEMA STOFZUIGERFABRIEK. Belangrijkste Nieuws Ui tg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emorgo" tor exploitatie van het blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, wcokabonnomcnton voor Middolburg, Goos en Vlissingon f0.20. Losso nummers 5 cont AdvertontiOn 30 cont per regol. iDgc&ondon mcdcdcelingon 00 cont per regel. Kloino Advcrtcntiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De n'ationaal-oocialisten in Duitschland schenen, toen zij nog in de oppositie wa ren, verwoede tegenstandera van „cumu latie". Zij bedreven er een demagogisch spel mede. Maar is er nu in 't Hitler-Duitsahiand geen cumulatie? Zij is er wèl. Stellig in meerdere mate dan in Nederland, meent „Patrimonium". Zoo ia bijvoorbeeld de heer Goering Rijksminister (salaris 32.000 Mark), Rijfcsdagpresident (14.400 Mark), gene raal der vliegers, rijksjachtmeester, rijks- boschbeheerder etc. Ook de laatstgenoem de betrekkingen worden gehonoreerd. Zijn totaal 'honorarium gaat dan ook zeer ver uit boven het uiit de publieke kas genoten inkomen van welken hoogen Ne- derlandschen functionaris ook. Wij zieggen niet» dat de heer Goering dan'k zij die hooge inkomsten, spoedig rijk wordt. Wij weten niet, hoe groot zijn positie-uitgaven wel z.gu De Neclerlaud- sche demagogen „vergeten' wel, om daar mede rekening te houden, maar wij mo gen nooit in een dergelijke fout vervallen. Toch moet er gewezen worden op do tegenstelling tussohen de houding der na- tionaal-socialisten in Duitschland voor en na hun komst aan de regeering. In 1931 dienden de nationaal-socialis- ten in den Rijksdag een voorstel in, lui dende: het inkomen van een minister m)ag niet meer bedragen dan 12.000 mark. Dat was reine demagogie. Hoewel de financieele positie van het Rijk er niet beter op geworden is, denkt men er nu niet aan, om de salarissen van Goering e.a. tot 12.000 Mark te verlagen. Men laat zelfs cumulaties toe, die in het vroegere Duitschland niet bestonden. Voor hetgeen men in de oppositie ver dedigt, moet men óók staan, wanneer men aan de regeering is. Dat eischt de e e r - 1 ij k <h e i d. Wij wijzen op bet gebeurde in Duitsch land, omdat het tevens een waarschu wing inhoudt tegen velerlei demagogie hier te lande. De opmarsch der opstandelin gen bij Toledo door inundaties vertraagd. Terwijl de eerste berichten uit Madrid spraken van een volledige bezetting van 't Alcazar, kwamen later berichten binnen, Waaruit viel op te maken, d'at weliswaar de voornaamste deelen van het Alcazar in handen der regeeringstroepen waren gevallen, maar dat toch een 'deel der be zetting het verzet nog volhield. Thans seint Reuter uit Londen: Vol gens de l'aatste 'berichten uit Spanje zijn de regeeringstroepen th'ans meester van het Alcazar, doch een klein aantal recht- schen zou zich verdedigen in de kelders. On'der 'de huidige omstandigheden kan de Overgave nog slechts een kwestie van enkele dagen zijn. Uit Madrid wordt gemeld: De rooden hebben gisteren de sluizen van de stuiw in de Alberco, die in den Ta'ag uitmondt, geopend. D'e tien mil'lioen kub. meter wa ter moeten het d'al 'bij Talavera hebben overstroomd, waar de nationalisten de kampementen «n talrijke opslagplaatsen van oorlogsmateriaal hebben. Het resul taat van een en ander is nog niet bekend, doch de marxisten hopen, d'at zij zich op deze wijze van hun tegenstanders hebben ontdaan. Indien dit werkelijkheid 'blijkt te zijn, zal het een handicap voor den nationalistisohen opmlarsch naar Toledo beteekenen. Uit Talavera wordt gemeld: De op marsch der nationalisten is, naar nader wordt bericht, voor korten tijd onderbro ken, daar men eerst een solide basis voor de ophanden zijnde operaties vestigen wil. Niettegenstaande deze vertraging is men van oordeel, dat de inneming van Toledo niet lang meer op zich zal laten wachten. Azana afgetreden? Het D. N. B. meldt uit Parijs: Sevilla bericht, d'at de President van de Spaan- sche republiek, Azana, zijn ambt zou heb ben neergelegd. Hij zou voorloopig ver vangen zijn door Martinez Barrio. Generaal Franco heeft meegedeeld, dat de regeeringstroepen aan het front van toledo een aanval wilden beginnen; zij evenwel afgeslagen, waarbij zij b dooden verloren. D'e radio-club heeft «egedeeld, dat de 'belegerden in het Al- cailar hun tegenstand voortzetten. De radio heeft medegedeeld, dat een eskader van de regeering Sinds 48 uur van de Middellandsche Zee is verdwenen en zdoh waarschijnlijk naar de Noordkust van Spanje heeft begeven om te trachten de blokkade van Bilbao en Santander te niet te doen. STAAT VAN BELEG IN SHANGHAI. Kort nadat 1500 man Japansche troe pen de stadswijken Hongkew en Tsjapei bezet hadden in verband met den aan slag op drie Japansche matrozen, heb ben de GMneesche autoriteiten den staat van beleg over de géheele stad Shanghai afgekondigd. iDe toestand wordt met bet uur meer gespannen. De toegangen tot de internationale con- oessie worden door Japansche militaire posten met kanonnen, mitrailleurs en pantserauto's bewaakt. Treedt Italië uit den Volkenbond? De Italiaansche pers besteedt slechts heel weinig aandacht aan de toelating der Abessijnen en onthoudt zich van alle commentaar. T.a.v. het gerucht in het 'buitenland, dat Italië reeds gisteren den Volkenbond zou verlaten, verklaren wèl ingelichte •kringen, dat Italië tot nu toe geen enkel besluit 'dienaangaande genomen heeft. De overtuiging groeit te Genève steeds meer, dat Italië naar aanleiding van het Abessijnsche incident niet uit den Vol kenbond zal treden. Wel zal tot nader order Italië den Volkenbond met nog grooter reserve be schouwen dan tot nu toe. DE TREINRAMP BIJ LOURDES. Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk nabij Lourdes is tot 15 gestegen. Donderdagmiddag werden 8 reizigers als zeer zwaar gewond opgegeven; 15 reizi gers als minder zwaar gewond; 35 bekwa men lichte kwetsuren. D'e machinist van den personentrein, die op den sneltrein inreed en een tele foniste van het station Lourdes zijn we gens nalatigheid gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het spoorwegongeluk ten deele te wijten is aan een telefoniste van het station Lourdes, 'die per abuis aan den stations chef liet weten, dat de boemeltrein kon vertrekken. Nazi-rechtspraak. In 40 maanden aldus het Volksblad, werden ruim 225.000 mannen en vrouwen voor hun politieke of religiueze over tuiging tot tezamen ongeveer 600.000 jaar tuchthuis of gevangenisstraf veroor deeld. Meer dan 125.000 Duitschers heb ben door dezelfde oorzaken hun vader land verlaten. Tot einde Mei hebben nationaal-socia listische rechtbanken 115 mannen en vrouwen voor politieke vergrijpen ter dood veroordeeld. Zes dezer veroor ieel- den stierven voor de terechtstelling in hun cel. Het aantal politieke arrestanten in gevangennissen en concentratiekampen bedroeg einde Mei rond 205.000. Tsjecho-Slowakije protesteert te Berlijn. De Tsjecho-Slowaaksche zaakgelastigde heeft gisteren aan den Duitschen staats secretaris Dieckhoff een protestnota over handigd tegen de uitlatingen van Goeb- bels en Rosenburg op het partij-congres te Neurenberg, welke gericht waren te gen Tsjecho-Slowakije. In het bijzonder werd protest aangetee- kend tegen de bewering dat militaire vliegvelden zouden zijn aangelegd tegen de Duitsche grens en dat Sowjet-Russi- sche officieren in Tsjecho-Slowakije aan valsplannen tegen Duitschland zouden voorbereiden. Verder zou de nota zich keeren tegen de reeds sedert maanden in Duitschland gevoerde perscampagne betreffende deze geruchten. De Negus dankbaar. De Negus heeft de pers een boodschap overhandigd, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn dankbaarheid jegens de assem blee, welke Abessinië recht heeft doen wedervaren. In naam van het volk van Abessinië, dat „in ellende is gedompeld" spreekt hij zijn erkentelijkheid uit tegenover den Vol kenbond. Korte Berichten. Men meld't uit Philadelphia den aanbouw van een vliegtuig, dat tevens te gebruiken is als auto. De snelheid in de lucht van het toestel bedraagt 100 mijlen, die te land 30 mijlen. De „vliegende" auto zou 2000 dollar kosten. De beide rechtsche Fransohe kanier- leden Bouisson en Bataille hebben be sloten een anti-revolutionaire beweging op touw te zetten, welke tegen het Fran- sche volksfront is gericht. In alle provin cies zal propaganda worden gemaakt om binnen afzienbaren tijd een krachtige be weging te organiseeren. Koningin Elisabeth van Grieken land, wier huwelijk met koning George EC van Griekenland in 1935 is ontbonden, zou ernstig ziek liggen op haar landgoed in Roemenië. Na dagen lang bet stilzwegen te hebben bewaard, 'heeft de Belgische mi nisterpresident van Zeeland verklaard, dat het niet zijn bedoeling is, een nieuwe partij te stichten. HET KONINKLIJKE BEZOEK AAN DE MANOEUVRES. Het Koninklijke bezoek aan de ma noeuvres heeft extra zware diensten voor marechaussee en militaire politie mee gebracht, zoodat vele politiemannen in twee- en driemaal 24 uur niet uit de kleeren zijn geweest. In den nacht van Woensdag op Don derdag moesten bovendien door geheel West-Brabant extra patrouillediensten worden verricht, aangezien aan de auto riteiten ter oore was gekomen, dat anti- militairistische elementen het voornemen hadden den weg welke de Koningin zou gaan met anti-mdlitairistische leuzen te beschilderen. Bij de patrouille-diensten is daarvan echter niet gebleken. Alleen tus- schen Etten en Roosendaal bleken op eeD paar 'hoornen anti-militairistische pam fletten te zijn bevestigd. Deze zijn aan stonds verwijderd. Overigens heeft zich geen enkel inci dent voorgedaan. Teleurstelling, te Zundert. Zoo ergens, dan is de bevolking van Zundert Donderdagmorgen ernstig te leurgesteld. toen de Koningin zich door tijdgebrek genoodzaakt zag de aangege ven route te bekorten, zoodat zij van de Moeren rechtstreeks naar Roosendaal te rugkeerde. Officieel had de burgemeester kennis gekregen dat de vorstelijke personen Zun dert zouden passeeren. Huis aan huis werd gevlagd. De ouden van dagen hadden een plaats op het plein voor het raadhuis gekregen, terwijl ook de schoolkinderen met vlaggen langs den weg standen opgesteld. Te 12 uur 'kwam echter het teleurstel lende bericht, d'at de Koningin niet in Zundert zou komen. De terugreis naar Het Leo. Zooals gisteren reeds is gemeld zijn de Koningin, de Prinses en de Prins aan de verschillende Stations, waar hun trein moest stoppen, hartelijk toegejuicht. De Koningin, de Prinses en de Prins beantwoordden lachend en wuivend de enthousiaste begroeting op de diverse perrons. Te Arnhem kwam de trein om ruim half drie aan. Hoewel Slechts weinigen met de komst van de vorstelijke familie bekend waren, waren er toch tegen het uur van aankomst eenige honderden be langstellenden op het perron aanwezig. Een hartelijk gejuich begroette het Prinselijk paar, dat lachend en wuivend de toejuichingen beantwoordde. De Ko ningin vertoefde in het derde salonrijtuig waarvan de gordijnen gesloten bleven. Met den sneltrein van 15.05 uur is-de Koninklijke familie te Zutfen aangeko men. De Koningin vertoonde zich ook hier niet. Prinses Juliana en haar ver loofde groetten opgewekt het publiek op het station, dat het Wilhelmus en Lang zullen zij leven zong. Nadat de rijtuigen afgekoppeld waren, werd een extra trein geformeerd naar Apeldoorn, die na onge veer zeven minuten vertrok. Om half vier kwam deze trein te Apel doorn aan. Bij het station stond een auto gereed, die het hooge gezelschap naar het paleis op Het Loo bracht. De locomotief voerde den Koninklijken standaard. D'aar de tijd van aankomst slechts aan weinigen bekend was, was er niet veel pulbliek bij het station aanwezig. Voor het paleis zong het publiek hum een couplet van het Wilhelmus toe. Op bet bordes van het paleis staande hoor de 'de Koninklijke Familie dit aan. DE LEGEROEFENINGEN. Een dagorder van den commandant Veldleger. De leider van de legeroefening, luitenant generaal jhr W. Röell, commandant van het Veldleger, heeft gisteren uit het hoofd kwartier Princenhage de volgende dag order doen verspreiden. Bij1 het einde der legeroefeningen be tuig ik allen daarbij ingedeelden troepen en anderen daaraan medegewerkt heb benden militairen, mijne bijzondere te vredenheid voor de toewijding en opge wektheid, biji de van hen gevergde dien sten en vermoeienissen betoond. Ik gedenk met weemoed den kameraad, Voor alle Tapij ten hebben wij een STOFZUIGER Mogen wij U eens inlichtingen geven welk mo del voor Uw Tapijt het geschiktst is7 Eenige fabriek van alle modellen FiliaalMiddelburg, Heerengr. M 26a, Tel. 202 (Adv.) bij de uitoefening van zijh dienst geval len, en zijn gezin, en ik spreek mijin besten wensch uit voor het herstel van hen, die ongeval of ziekte beliepen. De hooge eer, welke H.M. de Koningin ons 'heeft willen bewijzen, de legeroefe ning in tegenwoordigheid van H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard von Lippe-Biesterfeld, gedeeltelijk bij te wonen en te bezichtigen, zal het ge- heele Veldleger een aansporing te meer zijh, op den weg van trouw aan het Huis van Oranje, plichtsbetrachting en dienst ijver voort te blijven gaan. Leve de Koningin. Leve het Huis van Oranje. De verbinding van Bergen op Zoom Antwerpen. Door den aanleg van een plm. 150m ontbrekend weggedeelte van Ossendreoht naar de Belgische grens (douane Gabel- jouw) zou een verbinding van Bergen op Zoom met Antwerpen kunnen warden verkregen, welke 7 km. korter is dan die over Putte. Op een verzoek aan het Gemeentebestuur van Ossendrecht om dit wegdek tot stand te brengen ontving de K.N.A.C. bericht, dat Gedeputeerde Staten hebben verzocht een raming op te stellen van de kosten der te maken weg- aansluiting en vervolgens te bevorderen, dat een besluit tot stand kome, waarbij de kosten in de begrooting der gemeente worden gebracht. Na ontvangst der be- grootingswijziging zullen Gedeputeerden overleggen of, gelet op de noodlijdend- heid der gemeente, goedkeuring der uit gave mogelijk is. Amsterdam vraagt woningwet- voorschotten. De minister van Sociale Zaken, Mr M. Slingenberg heeft zich naar aanleiding van de tot Zijne Excellentie door het da- gelijksch gemeentebestuur der hoofdstad gerichte vertoogen over het intrekken van de huurbijslagen, waarin tevens werd uiteengezet, dat het aantal goedkoope ar beiderswoningen te Amsterdam zeer ge ring is, tot het volgende bereid verklaard: Indien Amsterdam bij de regeering plannen indient voor het doen verrijzen van een duizendtal arbeiderswoningen van een selfsupportingshuurprijs van f4,50 per week of daaromtrent, en daar voor op grond van de Woningwet voor schotten aanvraagt, zal hij het doen ver strekken van die voorschotten bevorde ren. Nauwelijks had de minister deze toe zegging gedaan of de Woningdienst zette zich tot het ontwerpen van een dergelijk plan. Het is al gereed en aan het departe ment van „Sociale Zaken" gezonden. 20.000 vaten haring naar Rusland. Het stoomschip Oussouri komt a.s. Za- terdag te Rotterdam en zal Maandag 28 en Dinsdag 29 September 14.000 vaten haring inladen, met bestemming naar Rusland. De resteerende 6000 vaten zul len worden verscheept met een boot welke vermoedelijk 3 October a.s. te Rotterdam zal aankomen. REGEERING EN LIJKVERBRANDING. We lezfa. in de „Residentiebode": „In een algemeene vergadeiing van de vereeniging voor facultatieve lijkverbran ding deelde de voorzitter, dr. van Roojen een en an Ier mee over het internationale lijkverbrandings congres te Praag, dat hij had bijgewoond. Zoo vertelde hij dat men op het con gres van onze wetgeving (straffelooze overtreding reeds duizenden malen gedu rende tal van jaren van onze Begrafenis- Wet) niets begreep. Inderdaad, daar is reden voor. Maar op onze beurt begrijpen wij' er niets van, dat dr. Van Roojen heeft kun nen meedeelen dat hij dit congres namens de Regeering heeft bijgewoond. „Welke minister heeft hem daartoe ge machtigd? Toch niet de minister-presi dent of de minister van Binnenlandsche Zaken of de minister van Justitie. Maar wie dan?" Wij begrijpen niet dat de Nederlandsche Regeering er behoefte aan heeft gevoeld, zich op 't internationale lijkverbrandings congres te doen vertegenwoordigen, en we zullen het niet gelooven voordat we dit van Regeeringswege hebben zien of hooren bevestigen. Binnenland. Geldverkwisting en nog wat bij sommige landbouwcrisisorganisaties. Het Koninklijk bezoek aan de manoeu vres. Doorgedraaide groente wordt ingeblikt. Buitenland. De opmarsch deer opstandelingen in Spanje vertraagd. Italië en de Volkenbond. De dreigende toestand in het verre Oosten. Laat een der Kamerleden vragen of inderdaad het ergernis gevende feit zich heeft voorgedaan dat onze Regeering te Praag was vertegenwoordigd." ER VIELEN DUIZENDEN TE BEZUINIGEN. Het jaarverslag der Algem, Rekenka mer maakt melding van haar bevindingen bij de controle voor wat betreft de agra rische crisisinsteliingen. Het „Handels blad" ontleent er het volgende aan met eenigen commentaar. Allereerst wordt medegedeeld, dat door het omzetten van den Crisisaccountants dienst van „Departementalen dienst" tot „stichting" aan het crisis-personeel „o n - gerijmde uitkeeringen zijn ge- da an tot een gezamenlijk be drag van f33.800 waarin de 'Re kenkamer (toen het eenmaal gebeurd was en terugvordering niet mogelijk was) betreurende heeft berust." Verder is de Rekenkamer gestuit op „vaak noodeloos hooge rijwiel- veTgoed in gen", tot f200 f300 p. jaar (voor f 50 heeft men een prima fiets) Daarom ïs die vergoeding voor de Zuivel- centrale teruggebracht tot maximaal f50 per jaar en voor andere crisis-instellingen soms nog tot een lager maximum. Bespa ring.... vijftienduizend gulden per j a a rI Koffie, thee en sigaren... Aan de gewoonte, die bij verschillende crisis-organisaties bestond, n.l. verstrek king van koffie, thee en sigaren, zoowel aan bestuursleden als aan ambtelijk per soneel, is een einde gekomen. Dat hier door vrij' gTOOte 'bedragen worden be spaard, blijke uit een tweetal voorbeelden: één provinciale organisatie gaf voor dit doel in één maand f 325 uit (dus vierdui zend gulden per jaar). Bij één der „centrales" kostte 't schen ken van koffie en thee voor het personeel met inbegrip van loon voor het keuken meisje, uitgaven voor gas, servies, enz. f 1600 a f 1800 per jaar. „Geheime" uitgaven van de Varkenscenfrale. Vorig jaar had de 'Rekenkamer be zwaar gemaakt tegen het geheim houden van z.g. „propaganda-uitgaven" der Var kenscentrale. Er is een onderzoek inge steld, over welks resultaat niets wordt medegedeeld '('behalvegebrekkige administratie en het ontbreken van be wijsstukken"!) 'Maar wèl wordt medege deeld, dat toen het onderzoek begon, het „propagandafonds" terstond werd opgeheven door de CentraleEr was toen reeds f36.742 goed geld in verdwenen! De Rekenkamer had de aandacht van den minister gevestigd op de hooge „be- stuursuitgaven" van één der crisiscentra les. Daarna werd alléén al op vacatie gelden, reisvergoedingen e.d. tiendui zend gulden bespaard 'benevens eenige duizenden op het personeel in den bui tendienst! Bij een andere crisiscentrale bereikte de Rekenkamer een 'besparing van elf duizend gulden op de vergoedingen voor d'e bestuursleden. In een ander geval bewerkstelligd© de Rekenkamer de samenstelling van twee controle-organen, beperking van auto-ge bruik en bezuiniging op reis- en verblijf kosten. Totale besparing f20.000. Onwettige beschikking over gelden door Varkenscentrale. Onder dit hoofd vertelt het verslag o.a. het volgende „Een gewestelijke varkensorganisatie keerde uit de opbrengst van oormerken en vergunningen tot huisslacbting sommen tot een gezamenlijk bedrag van f 10.000 uit aan drie vereenigingen van landbou wers „uit hoofde van de medewerking, verleend bij de uitvoering van crisis maatregelen" en bovendien f 5000 aan een boeren- en tuindersbond „ter vorming van een fonds voor bevordering van den var kenshandel".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1