ALS DE LIEFDE RIJPT ft Uit de Provincie Kerknieuws I genlijst tot do Christelijke Besturenbon den gewend teneinde na te gaan, hoe de wijzigingen in de steunregeling werken en aan de hand van de ingekomen antwoor den na te gaan, of de gewenschte com pensatie al dan niet is bereikt en er even tueel aanleiding is, om zich hierover na der tot de Regeering te wenden. Gehakt In blik voor ondersteunden. Gelijk bekend is, konden tot voor kor ten tijd wie ondersteunde of bij de werk- 'e.schaffing geplaatste werkloozen en armlastigen in aanmerking komen voor het ontvangen van door de regeering be schikbaar gesteld gehakt in blik tegen la gen prijs. Reeds in Juni van dit jaar, toen met het nieuwe gehakt een proef werd ge nomen en dit naar de voorschriften der regeering feitelijk alleen bestemd was voor de groep werkloozen, hebben B. en W. van Amsterdam er bij' de Regeering op aangedrongen, de armlastigen daar van niet uit te sluiten. Nu de proef is geslaagd en dezer dagen met de beschikbaarstelling van het ge hakt op ruimer schaal een aanvang is ge maakt, blijkt, dat de regeering ook thans nog dit gehakt, althans voorloopig, uit sluitend voor de werkloozen bestemd wil zien. Wijl vernemen dat B. en W. van de hoofdstad zich opnieuw tot de Regee ring hebben gewend, met het dringende verzoek, dezen maatregel ook op de arm lastigen toe te passen. Ministerieel bezoek aan eenlge kampen voor jonge werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft gisteren een inspectietocht gemaakt naar eenige kampen van jonge werkloozen op de Veluwe. Het eerste bezoek gold het kamp te Beekbergen. Vervolgens is gereden naar het kamp op den Kemperberg, gelegen op de terrei nen van de Hooge Veluwe, terwijl het laatste bezoek werd gebracht aan het kamp Het wijlde Veld nabij Ede. De Minister heeft zoowel het werk, dat de jongens verrichten, als de inrichting van de kampen in oogenschouw genomen. DE FRAUDE BIJ DEN BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Het Dagbl. v. Zeel. schrijft in gelijken geest als wij gisteren deden: Bij het geval van de fraude te Bors- sele, aldus het blad, wezen wij er reeds op, dat de autoriteiten door een teveel aan vertrouwen en een te groote lank moedigheid het kwaad in de hand wer ken en tenslotte de schuldigen veel erger dupeeren. In de Vlissingsche kwesties gaat ook de pers niet vrij uit. Men heeft ons aangevallen toen wij, eerlijk ons aan de feiten houdend, de corruptie bij Maat schappelijk Hulpbetoon en bij het Crisis comité blootlegden. Het gaat hier niet om leedvermaak of sensatie-zucht maar om een goedbedoelde poging een samenleving te redden, die haar ondergang tegemoet gaat, indien men het hederf in haar or ganen laat voortwoekeren. We hebben eerbied voor een reputatie, doch slechts zoolang die reputatie eerbiedwaardig is en geen dag langer. Het was te wenschen geweest, dat ook het bestuur van den Bijz. Vrijw. Landstorm in Zeeland dit eenige gezonde standpunt had ingenomen, niet alleen om het redelijke daarvan maar ook om den naam van dit instituut zelve, dat geen blaam op zich mag laten zitten. Van stevig ingrijpen hoorden wij tot he den evenwel niets, hoewel het bestuur toch wel eerder op de hoogte zal zijn ge weest dan wij. ja zelfs op een program voor een schietwedstrijd te Goes, dat wij Dinsdag ontvingen, staat de heer L. nog bij het eere-comité vermeld en dat on danks een waarschuwing van bevriende zijde daartegen. Misschien apreekt uit dit halfslachtige en slappe een soort schuld bewustzijn. Ook hier zou een man als L. waarschijnlijk niet zoo diep gevallen zijn, indien er voldoende controle en ook wat meer zelfrespect geweest was. Zij', die bij voorbeeld blanco kwitanties teekenden en aan L. gaven en zij' die daarvan wisten maar zwegen, zijn toch zeker medeschul dig aan de verkeerde gevolgen die daar uit voortspruiten. Bedoelde feiten zijn herhaaldelijk gebeurd, hoewel niet allen zich er gelukkig voor lieten vinden. Zoo F E U i L L ETON Uit het Engelsch. 96) o— Terwijl hij voorbij! de groene hagen aan de zijde van het steenen pad liep, bereikte plotseling een klagelijk geblaat zijn oor. Door een nauw poortje kwam een stoere, gemoedelijke landsman met gebruind en blozend gelaat en grijze ha ren aan de slapen. Hijl droeg twee jonge lammetjes', onder iedere arm een, hun kleine, zwarte kopjes keken van onder zijn armen droevig de wereld in, hun zachte, blanke lichaampjes waren zorg vuldig tegen zijn borst gedrukt, Paul stond stil en blikte de oude man met zijn last na, Onweerstaanbaar werd hij door dit tafereel herinnerd aan de Goede Herder, Die over rotsen en steen- hoopen, Zijn lammeren in de armen draagt naar de veilige stal. Toen opende de man een hek en ging op een groot open veld, vlak bij dorp. Paul sloeg hem gade, terwijl hij de kleine, witte wezentjes voorzichtig neerzette; hij zag ze naar hun moeder rennen met een luid geblaat, ditmaal van vreugde. Paul vervoigdo zijn weg, zijn hoofd vol waakte de Goesche afdeeling er voor, dat het gebeurde en daarom was zij. naar men ons meedeelde, niet favoritel Was men overal recht door zee gegaan: dit nieuwe schandaal zou Zeeland en den B.V.L. bespaard zijn gebleven. Zij, die nu het schuldig over L. uitspreken, mogen dit wel bedenkenI (Wij kunnen ons In hoofdzaak met dit betoog vereenigen. Ook onze ervaring is het, dat men het van sommige zijden ons zoo ongeveer als een misdaad aanrekent, indien men de waarheid niet meer, maar ook niets minder dan de waar heid publiceert en het kwaad kwaad durft noemen. Wij zullen daarvoor echter niet uit den weg gaan. Te veel en te lang is wellicht met den doofpot of met den „mantel der liefde" gewerkt. Het gaat hier niet om kleine dingen, maar hierom, dat Overheidsper sonen, ambtenaren, menschen, die een pu blieke functie bekleeden, zich hun hooge en verantwoordelijke roeping bewust zijn. Van vergoelijking mag naar onze stel lige overtuiging hier geen sprake zijn. Het gaat hier om de Overheid, om het Over heidsgezag, die hoog gehouden moeten worden. Dat men dit toch bedenke. De controle kan dan ook niet te streng zijn. We kunnen het alleen nog maar be treuren, dat Overheidspersonen, die zich wel niet aan fraude schuldig maken, maar die b.v., wat helaas een enkele keer voor komt, door hun particulieren levenswan del het ambt omlaag halen en hun pres tige te grabbel gooien, niet op korten termijn ontslagen kunnen worden. Ook dat geeft reden tot ergernis. Red. Z.) Het „Volksblad" schrijft nog over de malversaties te Vlissingen: Het gebeurde in Zuid-Limburg en de aan het licht gekomen onregelmatig heden in Zeeland wettigen de klemmen de vraag aan de regeering: „Hoe controleert gij de Bijzondere Vrij willige Landstorm en welke zekerheid kunt gij bieden, dat het financiëele beheer in de andere gewesten in orde is?" Thans is het wachten op het resultaat van het onderzoek, dat de Rekenkamer naar de financiëele bescheiden instelt. De maatregelen, die de justitie jegens den heer L. zal nemen, hangen af van dit onderzoek. Daar echter deze controle zeer ingewikkeld is de B.V.L. telt in Zee land tientallen af deelingen! zal er wel bijkans veertien dagen met het onder zoek gemoeid zijn. Men zal zich herinneren, dat vier col lectanten van het Crisiscomité te Vlis singen werden gearresteerd wegens ver schillende vergrijpen. Deze menschen had den geld uit collecte-bussen ontvreemd en zich aan andere oneerlijke handelingen schuldig gemaakt. Het is verre van ons om deze verduis teringen te vergoelijken, maar het moet ons toch van het hart, dat het wanbeheer van de verantwoordelijke lei ders, deze diefstallen wel zeer in de hand heeft gewerkt. De vier collectanten waren geruimen tijd werkloos. Het getuigt toch wel van een ergerlijke zorgeloosheid, om bij die menschen de collectebussen ruim vier welken in huis te laten, alvorens zijl wer den geledigd. Ook de omstandigheid, dat hun bij het ledigen van de bussen bij wijze van fooi een handje vol penningen in de zak werd gestopt, zal hun respect voor de accuratesse der verantwoordelijke personen stellig niet hebben bevorderd. Wij hoorden uit zeer betrouwbare bron de volgende voorbeelden: De collectanten vroegen een nieuw costuum en vonden, dat zij zich in de in voorraad zijnde pakjes niet konden ver- toonen. Zij kregen toen f 25 om een costuum te koopen. Hun werd 10.000 K.G. brandstof ver strekt. Een der collectanten werd overgeschre ven van „commensaal" tot „alleenwonen de", wat zijn steunbedrag ten goede kwam. Bovendien ontving hij f 90 uit het Crisis-Comité. Hoe weinig behoefte hij hieraan had, blijkt wel hieruit, dat hij voor dit geld... een kippenhok voor zijn zwager timmerde. Een klerk van Maatschappelijken Steun die door den wethouder voor salarisver- hooging werd voorgedragen, kreeg f200 van het Crisiscomité, toen B. en W. het voorstel van den heer L. afwezen. Het toezicht op het magazijn, waar zich gedachten. Een kind gevoelde zich toch veel meer aangetrokken tot zijn moeder dan tot zijn vader, peinsde hij. Zijn eigen zoon had ook geen behoefte aan hem. Maar eens zou toch die tijd komen, en dan Paul had de muur van ihet oude kerk hof bereikt. Hij leunde tegen de oude, verweerde steenen en zag er over heen in een groot grasveld, waar narcissen tus- schen oude grafzeiken groeiden. Zijn blik viel op de bemoste zerken en de bijna af gesleten opschriften. Hier lagen begra ven eerzame, deugdzame landlieden, wier namen nog een goeden klank in het dorp hadden. Eir waren zonderlinge opschrif ten bij, die Paul onwillekeurig deden glimlachen. Toch waren ze eens ernstige roepstemmen geweest voor hem, die ze bad gedicht, en voor hen, die 's dichters moeite met een paar bundels hooi had den beloond, En ondanks hun veelszins gebrekkige vorm, werd Paul toch getrof fen door de ongekunstelde vroomheid, die er uit sprak. Hij wilde zich echter niet bekennen, dat deze simpele gedichtjes zijn ziel had den geroerd. Hij had immers alle senti mentaliteit, afgelegd, En toch bleven ze in zijn gedachten, toen hij voortschreed over den eenzamen landweg. Bij een bocht zag hij vlak voor zich het rustige dorp liggen, en plotseling werd de goederen bevonden, die voor de ge- steunden waren bestemd, liet alles te wenschen over. Niet minder dan zeventien menschen, o.w. ook de bewuste vier col lectanten, hadden hier toegang. Aan hen werd ook de inventariseering toever trouwd...! Een schoenmaker was failliet gegaan. Zijn voorraad werd door het Crisiscomité opgekocht tegen den getaxeerden prijs. Wie schetst echter de verbazing van den schoenmaker, toen hij van den secre taris van het comité, den heer L., een paar schoenen ter reparatie kreeg, die hij eenigen tijd tevoren aan het Crisiscomité verkocht hadl Dit geval lekte uit en nu had de politie de brug gevonden om de „hoogere" schuldigen te bereiken. L. bekende schuld en werd in voor- loopige hechtenis gesteld. Het bleek dat hij verschillende goede ren uit den voorraad van het Crisis comité had verruild voor minderwaardige artikelen, die hij had opgekocht. Nu kwamen ook de overige schandaal tjes aan het licht. De directeur van Maat schappelijken Steun, de W., onderging het zelfde lot. Deze had zijn woonhuis in het Dienstgebouw en dit gedeeltelijk laten in richten op kosten van den Dienst. Daar toe zijn verschillende valsche stukken onderteekend. De N.V. Zeeuwsch Nieuwsblad verkeerde in financiëele moeilijkheden. Zij vroeg hulp aan bij het Crisiscomité en deze werd grif toegestaan. Ongeveer f3000 zijn in deze onderneming ver dwenen 1 De gemeente Vlissingen zal vermoede lijk óók nog een flinke veer moeten laten. Het onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat gesteunden, die van Crisiscomité-A goede ren ontvingen, dit soms aan comité-B moesten terugbetalen. Deze bedragen zijn geboekt voor rekening van Maatschappe lijk Hulpbetoon. De kans is niet uitgesloten, dat de ge meente deze som, die niet ver van de f 10.000 zal blijven, aan het Crisiscomité zal moeten terugbetalen. In de tweede helft van October zal deze zaak voor de rechtbank te Middelburg dienen. Prov. Griffie. Ged. Staten van Zeeland hebben aan den heer A. J. van Luij'k o'p eigen verzoek met ingang van 1 Jan. 1937 eervol 'Ont slag verleend als hoofdcommies ter Pro vinciale Griffie onder dankbetuiging voor de door hem 'bewezen diensten. De heer Van Luij'k, die 18 December 1870 te St. Annaland is geboren, kwam oip 1 April 1898 op de Prov. Griffie en doorliep daar verschillende rangen, tot dat hij met ingang van 1 Aug. 1923 hoofdcommies werd. Vooral voor de 'bootdiensten heeft de heer Van Luijk grooten arbeid verricht. Toen de heer H. J. G.. Hartman met in gang van 1 April 1919 griffier der Sta ten werd, nam de heer Van Luijlk zijh plaats in als secretaris van de Commis sie van Toezicht op de Prov. booten en toen aan de griffie een afzonderlijke af deeling votor deze takken van dienst werd ingesteld, kwam deze onder leiding van den heer Van Luijk. Sedert kort is deze afdeeling intuissohen weder opgeheven en zijn de bootdiensten naar de eerste af deeling 'overgebracht. De verdiensten van den heer Van Luijlk zijtn officieel erkend door zij:n benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ned. Bond van J. V. op Geref. grondslag. Afd. Zeeland. De jaarlij'ksche leidersvergadering van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Gron- slag zal Zaterdag 3 Oct. a.s. te Goes wor den 'gehouden. Als referent zal optreden de heer A. v. Rijn Dzn. van Rotterdam, penningmeester van den Bond, met het onderwerp: „Beginselstudie en feitenken nis". Middelburg. Een gouden feest. Heden is de Zandstraat in feestdosch. Een eerepoort en vlaggen geven aan deze straat een vroolijk aanzien. Het geldt hieT een gouden huwelijksfeest en wel van den heer J. J. Bos en zijn echtgenoote W. J. BosBehage, die voor 50 jaar in den echt verbonden zijn. 'Ook nu ontvangen wij' vele berich ten omtrent oprichting van buurtvereni gingen of aanvulling van de besturen van hij getroffen door een geluid, dat hem deed stilstaan. HOOFDSTUK 24. Het was het geluid van een krachtige zang. Het kwam uit de openstaande deur van een klein, rechthoekig gebouwtje, zonder eenige pretentie op schoonheid. Het was luid en flink, hier en daar zelfs schril, maar de harmonie was schoon en de stemmen waren zuiver van toon en welluidend. Paul bleef staan om te luisteren, want welke landman uit West-Riding kan goed gezang weerstaan: het lied, dat opklonk, was een lievelingslied van hem en plot seling vereenigde zijn heldere tenorstem zich met het zingen der lieden binnen do kleine kapel. Ik heb in donkren nacht mijn herder uit het oog verloren, Ik dwaalde rond, maar zie nu weer de heilzon gloren. Ik heb den Herder weer terug gevonden. Hij bracht mij thuis en heelde teeder mijne wonden. Het eenvoudig schouwspel op de heu vel, waar de oude herder zijn lammeren naar huis droeg, scheen zijn vervolg hier te hebben gevonden in het lied. Paul kwam een stap dichter naar de deur van bestaande buurtverenigingen. Het blijkt wel, dat men zich allerwegen klaar gaat maken voor de feestviering ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Wij willen met deze mededeeling vol staan, aangezien het ons niet mogelijk is, alle namen afzonderlijk te gaan noemen. Vlissingen. Van den dijk gereden. Dinsdagavond reed een motorwielrijder, komende langs den Boulevard uit de rich ting van de Wandelpier, vermoedelijk door onbekendheid met den toestand ter plaatse, van den dijk af het z.g.n. Ha ventje van Meijer in. Met een hersen schudding en een gebroken pols werd de man per ziekenauto naar „Bethesda" overgebracht. Gisteren was de toestand van den rijder, zekeren J. V., uit Den Haag,bevredigend. Goes. Voor de betrekking van ge meente-ontvanger hebben zich 46 solli citanten aangemeld. Op Woensdag 30 dezer wil men trachten een afdeeling van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland op te richten, teneinde de in de Bevelanden en de eilanden Schouwen en Th oden wo nende verspreide leden van den Bond te vereenigen in een nieuwe afdeeling en tevens om te trachten alle Pret. Chr. po^ litiemenschen onder eigen banier te or- ganiseeren. Velen hunner zijn nog ongeorganiseerd oif lid van een z.g. modernen of neutralen Bond. Wemeldinge. Maandag ontving de heer J. W. alhier de tijding dat zij'n 19-jarige zoon M., varende als schippersknecht te Drimmelen (N.B.) is verdronken. Ver moedelijk is hij Zondagavond door de duisternis te water geraakt. Het stoffe lijk overschot is naar hier vervoerd. 's-Gravenpolder. De gemeenteraad ver gaderde gisteravond. Afwezig wegens ziekte dhr Vermue. Van het B. A. is be richt ingekomen, dat het geen onkosten voor arme krankzinnigen meer voor zijn rekening kan nemen. De rekening van het B. A. over 1935 wordt goedgekeurd met een ontvangst van f4791.39 en een uitgaaf van f 5985.02, een nadeelig slot van f 1193.63. Besloten wordt nog met het bestuur over de nog te innen pacht te onderhandelen. Daarna 'komt aan de orde de begroo ting voor 1937 van dat zelfde middel tot een bedrag van f 6850.21, met een post onvoorzien van f297.78. Besloten wordt op voorstel van B. en W. den bouw- en tuingrond der gemeen te in het openbaar door den notaris te doen verpachten voor 5 jaar. De gemeen tebegroting over 1937 wordt aangeboden tot een bedrag van f28720.55, met een post onvoorzien van f 653.89. De rond vraag leverde niets bijzonders. Daarna sprak de voorzitter namens den raad de beste wenschen uit met de verloving van onze prinses. Schore. In de Dinsdag alhier gehouden algemeene vergadering van de afd. „Krui- ningen-Hansweert-Hchore" van het Groe ne Kruis, werd besloten tot verkoop van een gedeelte tuin van de woning van de wijkzuster te Hansweert. Kooper werd de heer A. H. de Booij, aldaar, voor de som van f 300, die den grond voor bouwgrond zal bezigen. Toegelaten als volontair ter gemeen te-secretarie alhier, de heer F. Vermeulen te Roosendaal, thans in gelijke functie te Ierseke. Arnemuiden. Dé Arnemuidsche Burger wacht heeft haar huishoudelijken wed strijd gehouden. Veteraan en B-klas snel vuur: 1. J. K. Crucq 57 in 35,5 sec., 2. L. van Belzen 55 in 35,5 sec., 3. P. Fi- lius 52 in 35 sec., 4. L. K. J. de Pree 50 in 37 sec., 5. P. Brasser Veteraan 49 in 29 sec., 6. J. de Jonge. G-klasse snelvuur: 1. M. Vader 55 in 35 sec., 2. J. Joosse 47 in 45 sec., 3. J. Co'rnelisse 46 in 49 sec., 4. J. K. Crucq Jr. 43 in 46 sec., 5. H. Crucq. Overige schutters in geen klasse inge deeld. Juistheidsvuur: 1. G. Vogel 47, 2. M. J. Lagendijk 46, 3. G. Versluys, 4. J. J. Crucq 45, 5. J. de Hamer 43, 6. J. J. Boone 42, 7. W. de Nooyer 38, 8. J. v. Belzen 34. Colijnsplaat. Op 3 Sept. j.l. is door een schooljongen een ballon gevonden, die den vörigen dag was opgelaten op het kricket- veld te Midoham in de omgeving van de kapel, en zag een oude man, die in het portaal stond en naar buiten blikte. „Wilt u niet binnen komen, mijnheer?" vroeg hij glimlachend, „en onze dienst bijwonen, inplaats van buiten te blijven staan? We hebben een heel goede predi kant, hij is uitnemend thuis in het Woord, onze oude Simon, en hij kan er uit preeken ook." Paul aarzelde een oogenblik, doch (kwam toch het stoepje op. De eenvoudige uitnoodiging trok hem aan. En tenslotte, waarom zou hij deze ook niet aannemen? Het volgend oogenblik was hij reeds het nauwe portaal doorgestapt in het kleine witgekalkte gebouwtje, en vond een plaats op de achterste bank. Toen hij opkeek en achterover tegen de muur leunde schrok hi) op. Hij zag daar in de opgeschilderde houten preekstoel de rechte, gezonde ge stalte van den ouden herder, die hij had ontmoet op de heuvelen. Toen de laatste klanken van het lied waren weggestorven, en de welgedane buitenlieden, de knapen en meisjes, en de slaperige kinderen zich hadden te- rechtgezet, sloeg de oude man zijn oogen op, blikte de kerk door en zag Paul reebt in het gelaat. De jonge man, blijkbaar een heer, op de achterste bank was de eenige aanwe zige, wiens levensgeschiedenis zijn dage- lijksch werk en familieleven niet ten volle Londen. Het was één van de vele ballon netjes die opgelaten waren bij een wed strijd van een ziekenhuis. De vinder heeft den ballon opgezonden aan hét adres dat op een label vermeld stond. Als bewijs van erkentelijkheid werd een hartelijk schrijven terug ontvangen, waarbij was ingesloten een postchéque van 5 shilling. De eigenaar van den ballon vermeldde nog, dat hij in den wedstrijd de eerste prijs bad gewonnen. Terneuzen. De politie maakte proces verbaal op tegen een steuntrekker, die meerdere van zijn gezinsinkomsten bij de geregelde opgave had verzwegen. Bruinisse. Woensdagavond werd een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Oranjevereeniging. Voorzitter was dhr F. D. van Vessem. 85 Personen gaven zioh reeds als lid op. Door deze leden werd bij acclamatie Burgemeester Hage als E'ere-voorzitter gekozen, welke deze functie volgaarne aannam. Als bostuUr werd het voorloopig col- mité benoemd. De contributie werd ge steld op f 0.50 per jaar per lid. Nde. Herv. Kerk. Beroepen te Doornspijk, J. H. Koster te Montfoort. Aangenomen naar Zeddam (toez.), W. A. F. van Dijk te Oudkarspel, Bedankt voor Groot-Ammers, P. de Looze te IJsselmuiden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Haarlemmermeer O.Z., G. G. Bos te Wester-Emden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland, W. G. Lamain te Rotterdam-Zuid. i 1 Prof. Dr A. M. Brouwer. Naar de „Ned." vernam, is Prof. Dr A. M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht, vrij ern stig ziek, zoodat hij voorloopig zijn col leges in den weldra aan te vangen cur sus niet kan geven. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. De 13e zitting. De voorzitter maakte melding van een ingekomen telegram van dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor de aangeboden gelukwenschen ter gelegen heid van Hoogstderzelver verloving. Het voorstel Polman-v. d. Vegt. De praeses deelde mede, dat commissie I niet is kunnen komen tot een gemeen schappelijk voorstel in betrekking tot de onderscheiden voorstellen. Er is thans een meerderheidsvoorstel als leidraad voor de 'besprekingen, luidende „De Synode gelet op 'het feit eenerzijds, dat er in onze Kerken op vattingen worden voorgedragen, welke van de tot nog toe gangbare leeringen af wijken, waarvan de voorstanders gelooven en verzekeren, dat zij geheel conform Schrift en belijdenis zijn; anderzijds, dat door menigeen in onze Kerken de vraag is gesteld, of deze voor gedragen opvattingen wel in overeenstem ming zijn met Schrift en belijdenis; van oordeel, ■dat zulk een onzekerheid niet mag worden bestendigd; besluit 1. tenminste zeven deputaten ad hoc te benoemen 2. dezen deputaten op te dragen: a. de bedoelde opvattingen, welke be trekking hebben op de onderwerpen (in alfabetische orde): algemeene genade, ge- nadeverbond, onsterfelijkheid der ziel, pluriformiteit der kerk, vereeniging van de heide naturen van Christus, zelfonder zoek, naar 'haar zakelijke beteekenis te onderzoeken en te toetsen aan Schrift en belijdenis; b. daarover op de volgende Synode rapport uit te brengen en haar daarin van advies te dienen." Een minderheidsvoorstel luidt „De Synode, overwegende, dat waarheden als de twee naturen van Christus en de onster felijkheid der ziel reeds in onze Belijde nisschriften beleden worden; en dat het niet gewenscht is, die door hekend waren aan den predikant En toen de oogen van den ouden schaap herder die van den jongen advocaat ont moetten, wat het, alsof ze beiden plots zich aan elkander verwant gevoelden, alsof er een warme toegenegenheid tus- schen hen heiden ontstond. De ziel van den ouden man voelde zich plots aange trokken tot den jongen onbekende. Het was een bekende geschiedenis, die de oude schaapherder voorlas. Hij had er dikwijls over gepreekt, maar altoos had hij er weer iets nieuws in gezien. De geschiedenis van den rijken jonge ling, die Simon las in zijn plat Noorde lijk dialect, maar met een klank in zijn stem, idie het verhaal aanschouwelijk maakte. „Menschen", zei de oude herder tee der, „hij kwam tot Jezus. Deze jonge wet geleerde met al zijn kennis en al zijn rijkdom, kwam en viel neder voor de voeten van Jezus, Dat moeten we niet vergeten. Het was een heerlijk hegin. Maar hij zou nimmer bedroefd wegge gaan zijn, indien hij niet tot Jezus was gekomen. De Heiland, waarom beminde Hijl juist dezen jongeling. Hij' zag op hem neder, toen hij daar geknield voor Hem lag, en Hijl zag wat in hem was. Hij zag waartoe deze jonge man in staat was, want het was te lezen op zijh gelaat. (Wordt vervolgd.) ze in handen van te geven, voor te neel nog niet bepaa en dat inzake oi meene en bijzonder de historie betreffei in 1920 en volgend wenscht mag heet* ééne of meer studie eing instelt; besluit op het voc Polman en Ds W. der in te gaan." Ds W. H. M e y commissie I mede, onderzoek" uit de gelicht. PTof. Dr S. Gr* er aan, dat het tha: in de commissie aai tegen 8 stemmen, minderheidsvoorstel spr. zich te blijven Prof. Dr Rid de men voor dit voor oordeel geveld won stukken en persone gronden. Spr. is van deputaten, ma* het voorstel Polma wil die deputaten zien gegeven. Prof. 'Dr K. Sc deze zaak heel wat debat in de zittin) September zoo onv* node thans wel di zijn. Men zoekt de paalden kant, terwf andere richting gev de het voortwoeker C.D.U. in de GeTef, den. Spr. zou eens een debat in de S houden, eer dit vo kwam. Spr. heeft deze zaak te haast Waar is in de ker onsterfelijkheid der naturen van Christ Ds N. Duurse eens het door hem Greijdanus. Spr. oo in strijd is met het Hierna beantwoc Prof. Dr V. H e p p kingen. Spr. wees heid zich duchtig kopstukken in het t gumenten zijn niet Spr. betwist dat het afwachten van de beste en de prol werkelijk nog 'bew' onrust is door vers gestelde vraagstukk er is zoowel op de de classicale verga mina. Het moet gaan oi wijking is van de hier absoluut niet De Synode moet de belijdenis-accoo: schap. Als we in 3 jaar ken kunnen zijn, we ons heenl Hierna werd gere Piof. dr G. Chr. harte met het meer Het constateert de i Prof. dr J. Rid ren, dat hij hem g< trouwen is. Maar meerderheidsoonclui hevig. Dr 'D ij k heeft trouwen, maar is b wantrouwen heeft gen die van huiten worden ingedragen Spr. veel verderfeli Prof. dr G. W. d oordeel, dat in het het essentieele van v. d. Vegt is onderg de hand van zijn ei dag aan Zondag in bedient, dat er wel Het meerderheii rust brengen. Dr T h ijl s stelt ring van het eea meerderheidsvoorst' „De Synode, gelet op het feit, opvattingen worden van de tot nog to afwijken, en dat eenerzijds lo'oven en verzekere farm Schrift en be terwijl anderzijd, onze Kerken de vrE voorgedragen opvatt stemming zfjn met van oordeel enz.' Hierna dupliceeri Als Dr Dijik een onze houding te bei het Barthianisme Spr's steun. Maar aan deze commissi Namens de cornn voorstel van Dr Th Hierna werd gest Het voorstel van Greydanus o.s.) wot tegen 8 stemmen. Een amendement ting, om het slot 1 voorstel 2a achter te lezen: „en zoowel deze nogtoe gangbare afwijken, te toetser lijdenis" wordt eveneens ver 11 st.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 2