Gratis. Van karakter gesproken! Buitenland. De burgeroorlog in Spanje. Italiaansche ontstemming over de houding van Nederland. Binnenland Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 50 e JAARGANG No. 302 Uitg.: N.V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emcrgo" ter exploitatie van liet blad „Do Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455 Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg B 16, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. ve Zeeuw Abonnementsprijs i2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middolburg, Goos en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent Advertontiün 30 cont per regel. Ingezonden medcdeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. ZIJ DIE ZICH THANS ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE NOG IN SEP TEMBER VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. In ihet laatste nummer van „Volk en Vaderland" schreef ir. Mussert een hoofdartikel over „Karakter wint". Daar in lezen wij o.m. deze zinsnede: „Hlet hoogste goed, dat de Beweging heeft, is haar karakter. Tegen haar ka rakter zullen alle hoon, alle leugens, alle verdachtmakingen, alle terreur het moe ten afleggen, want karakter wint." Hetzelfde nummer bevat onder een al- armeerenden titel „Terreur bij de Oran jefeesten tegen de N.S.B." het volgende bericht uit Den Haag: „De N.S.B.-ers mochten Zateidag 1.1. niet mede loopen in den stoet. Op het Nassauplein werd honderden- N.S.B.-ers verboden zich daarbij aan te sluiten. Op een gegeven moment vroegen de leden van de Oranjevereeniging „Maasdijk" toegang. Deze werd verleend. Achter de Princevlag voorbij de Vorstelijke perso nen marc-heerend, brachten de „Maasdijl- Ikers" opeensden fascisten-groet! Het waren namelijk een tachtigtal N. S;.B.-ers, die op de-ze wijze er ondanks de terreur toch in geslaagd zijn hun aan hankelijkheid aan Oranje te demo-nstree- renl" Getuigt zulk een truc nu van -het hooggeloof-d karakter der Beweging? Het Alcazar gevallen. Wil President Azana capituleeren? Terwijl de nationalistische troepen snel oprukten om de verdedigers van het Al cazar te bevrijden, hebben de regeerings- troepen het Alcazar bezet. De beslissende aanval werd door vierhonderd man on dernomen, nadat de nationalisten, die zich verschanst hadden in de eetzaal en de keukens, tot weerloosheid waren ge bracht. De minister-president. Largo Gabaile- ro, heeft zich naar Toledoi begeven om den regeeringstroepen geluk te wenschen. De radiozender van Cadiz deelt mede, dat de president van de republiek, Azana, besloten zou zijn zich over te geven aan de opstandelingen. Minister-president Largo Cahe-liero zou heftig hiertegen heb ben geprotesteerd. Hij' was van meening, dat de republiek nog over krachten en middelen genoeg he-schikte, om zich te verdedigen. Het radiostation Teneriffe -deelt mede, dat de leiders van de Madrilleensche ïe- geering naar Frankrijk gevlucht zouden zijh, terwijl in Barcelona een opstand zou zijn uitgebroken. Volgens draadlooze berichten uit Ma drid rekent men er o-p, dat de opstande lingen spoedig aan alle fronten een aan val op Madrid zullen doen. Naar verluidt verschenen Dinsdag 25 vliegtuigen van de rebellen boven Madrid om de bevol king te waarschuwen, dat een aanval spoedig zal komen. Het Ministerie van Oorlog heeft het volgende meegedeeld: Aan het Noordj- Oostelijk front hebben onze troepen op nieuw de voorposten der rebellen aange vallen. De artillerie vuurt ononderbro ken op hun stellingen. lederen dag deser- teeren steeds meer sol-daten uit het bele gerde Oviedo. Kolonel Sandino deelt mede, dat de Regeeringstroepen in -den sector van Huesca zijh opgerukt en het strategische punt Casa del Franco, dat dicht hij Hluesca ligt, hebben bezet. De regeerin-gsstrij'dkraohten hebben alle aanvallen der opstandelingen op Castillo, Monte riagon en den Quintol Cernes af geslagen. Bij het dorp Quincena heeft een hevig gevecht plaats gehad waarbij de opstan delingen werden verspreid. De Sovjet-Unie ontkent wapenen en vliegtuigen naar Spanje te heb ben gezonden. Het telegraafagentsöhap der Sov jet-Unie ontkent fotrmeel het bericht van een D kitsch blad volgens het welk Sovjet-vliegtuigen te B-arcelona zou den zijh afgeleverd en 70.000 geweren naar Madrid zouden zijn gezonden. ABESSYNIE TOEGELATEN TOT DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een nieuwe verrassing is uit Genève te melden. De commissie voor de geloofs brieven heeft 't denkbeeld om het advies van het Haagsche internationale ge rechtshof in te winnen over de geldig heid van de Abessynische geloofsbrieven, heelemaal laten varen en aan de Volken bondsvergadering voorgesteld, cm de Abessynische delegatie tot de zeventien de volkenbondsvergadering toe te laten, geheel op gelijken voet met alle andere delegaties. Dit werd met 39 tegen 4 stemmen en zes -onthoudingen aangenomen. De tegen stemmers waren Albanië, Ecuador, Oos tenrijk en Hongarije. Van stemming ont hielden zich Bulgarije, Panama, Portugal, S-i-am, Venezuela en Zwitserland. Boven dien gaven Afghanistan, Bolivia en Chili heelemaal geen antwoord, toen de naam van hun land werd afgeroepen. Deze beslissing is van groote beteeke- nis. Niet -alleen, dat Italië niet te Ge nève zal verschijnen, maar het zal ook wel niet meer bereid zijn aan de Locarno- oonferentie deel te nemen. Bovendien is -de mogelijkheid van Italië's uittreding uit den Bbnd weer actueel -ge-worden, terwijl men zich afvraagt welke houding Italië's bondgenooten, Oostenrijk, Hongarije en Albanië zullen aannemen. JAPANSCHE MATROZEN DOOR CHINEEZEN BESCHOTEN. Tokio zeer ontstemd. In de Hongkew-wijk te Shanghai heeft gisteravond een zeer ernstig incident plaats gehad, -dat de spanning tussc-hen China en Japan tot het uiterste dreigt op te voeren. 'Op genoemd tijdstip wandelden -drie matrozen van de Japansche oorlogs marine nabij het Japansche consulaat- generaal in -de internationale concessie. Plotseling werden zij -door een aantal C-hi- neezen beschoten. Eén van de Japanners werd ge-dood, terwijl de beide anderen ernstig gewond werden. In het ge-heel werden acht scho ten gelost. Eén Chinees kon worden ge grepen, -doch de anderen slaagden er in te ontkomen. In Tokio werd het incident door extra bladen bekend -gemaakt. In politieke krin gen aldaar vreest men, -dat de regeering -door deze kwestie genoodzaakt zal wor den, maatregelen te nemen, waarvan het ein-de voor beide landen nog niet te over zien zal zijn. Algemeen is men in de Japansche hoofdstad zeer opgewonden over het ge val en men is van meening, dat hier sprake is van een bewusten overval op Japansche landingstroepen. Het China-smaldeel van -de Japansche vloot ligt gereed, om bij verdere verscher ping van de situatie onmiddellijk in te grijpen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK NABIJ LOURDES. Veertien dooden en dertig gewonden. Gistermorgen is bij het station Ossun, op vier kilometer afstand van Lourdes gelegen, een ernstig spoorwegongeluk ge beurd. D'e sneltrein van Lourdes naar Avignon moest bij Ossun, naar men meent, snelheid verminderen, omdat de stroomtoevoer afnam. Op dat oogenblik werd hij achteiop gereden door een boe- meltrein, eveneens komende van Lourdes. De locomotief van den boemeltrein -deed den bagagewagen van den sneltrein ont sporen en boorde zich vervolgens in den wagon derde klasse, die voor den bagage wagen reed. De botsing kwam zeer ernstig aan en al spoedig hoorde men -de luide kreten van gewonde reizigers. Er was zeer spoe dig medische hulp aanwezig, zoo-dat men direct kon beginnen de gewonde reizigers uit de overblijfselen van den wagon te bevrijden en te verzorgen. Er bleken veer tien -dooden te zijn, terwijl -dertig gewon den naar de ziekenhuizen te Lourdes en Tarbes gebracht moesten worden. D'e express van Lourdes naar To-ulo-use was op tijd vertrokken, maar bevond zich even buiten Lourdes reeds 'in moeilijk heden, doordat in de motorafdeeling en den accu-wagen zich verschillende defec ten voordeden. D'e trein reed inmiddels voort, maar met vertraagde vaart. Een eind buiten Lourdes. juist bij een bocht werd -de trein ingehaald door een boemeltrein. Door de bocht van A de was het voor den machinist van den tweeden trein niet mogelijk, den eersten op te merken, zoo-dat zijn trein door het veilig staand signaal reed. De zware locomotief van den boemel trein liep -dientengevolge met een vaart van 60 K.M. op den sneltrein. De machinist van den trein, die den sneltrein aanreed, -heeft verklaard, dat hij reglementair gereden heeft en gezien heeft, dat het signaal op veilig stond. Onmiddellijk na het passeeren -daar van bemerkte hij den trein voor zich en poogde uit alle macht te remmen. Maar de afstand was te kort. GEDURFDE CRITIEK IN DUITSCHLAND. In een rede voor de deelnemers aan het congres van natuurhistorici en medici te Diesden heeft professor Ferdinand Sauerbruch, chirurg te Berlijn, hulde ge bracht aan de vroegere Duitsche univer siteit, zooals zij bestond vóór het natio- naal-socialistisch regiem. Vervolgens verklaarde Sauerbruch, dat het tijd werd eeü einde te maken aan de disputen, om eindelijk -de rust in de uni versiteit te herstellen, daar rust „de nood zakelijke voorwaarde is om wetenschap pelijk te kunnen blijven werken". De wetenschap moet trouw blijven aan baar eeuwig doel, dat is de waarheid te zoeken met oprechtheid". Deze redevoering van Sauerbruch, waar in openlijk critiek wordt uitgeoefend op den geest, welke momenteel in de natio naal- socialistische universiteit heersoht, is niet door -de nationaal-socialistische pers gepubliceerd. Prijsstijging in Frankrijk. De stijging van de prijzen in Frankrijk is niet te loochenen. In het begin zijn de loonen met 12' pet. verhoogd. Op het land blijkbaar nog eerder dan in de ste den is deze vermeerdering al goeddeels door een verhooging der kosten van le vensonderhoud achterhaald. Er is der regeering alles aan gelegen de ronde van de achter de prijzen aan hollende loonen en omgekeerd te breken. Dé stad Parijs ondergaat er den geduch- ten weerslag van: naar het heet, moeten 400 opcenten op de heffingen gelegd wor den, wat met een verdubbeling van -die lasten gelijk staat. Italiaansche krant in beslag genomen wegens anti-Duitsch artikel. De ,,'lllustrazione Italiana" publiceert in zijn laatste uitgave een belangrijk arti kel over „De gevaren van het Duitsche imperialisme". Het agentschap Stefani deelde later mede, dat dit nummer wegens bedoelde publicatie is in beslag genomen. De schrijver ziet in -de houding van Duitschland tegenover het Donaubekken en -den Balkan een duidelijke poging „Mit- tel-Europa" te herstellen. Het is van belang te vermelden, dat het artikel gepubliceerd werd op het oogenblik, -dat -Bal-dur vo-n Schirach en Hans Prank zich te -Rome bevinden. Korte Berichten. Reuter meldt uit Parij's: De Abes- synsche gezant te Parijs, Wo-lde Mariam, heeft zich naar de Italiaansche ambas sade begeven om zijn onderwerping aan Italië aan te bieden. De voormalige sociaal-democratische Zweedsche premier Hansson heeft de op dracht aanvaard om een kabinet te vor men. BEDREIGING MET EEN „HERZIE NING" DER TRADITIONEELE BETREKKINGEN. De correspondent van het Handelsblad meldt uit Rome Zo-oals te verwachten is, wijden de Ita liaansche bladen veel ruimte aan de ge beurtenissen te- Genève. De meening vat steeds meer post, -dat Engeland en Frank rijk wel bereid waren -de Abessynische delegatie -de poort te wijzen, -doch dat het -de kleine staten waren, die zich daartegen verzetten. Men gaat zelfs zoover dat men de benoeming van -den Nederland se h e n afgevaardigde, Mr Limburg, tot voorzitter van de permanente commissie in de plaats van den Griek Politis, ver klaart door te zeggen, dat Politis naar het gevoelen -der afgevaardigden van de kleine staten te veel sympathiseerde met de Fransch-Engelsche opvatting. In het „Journale d'Italia" schrijft V. -Gayda: Nederland is een -dier lan den tegenover welke Italië zijn traditioneels houding dringend moet -herzien. Gay-da zet uiteen hoe gedurende alle eeuwen tusschen Italië en Nederland uit stekende betrekkingen hebben bestaan, zoowel op het gebied der cultuur als op dat der politiek. Het conflict met Ethiopië, zoo- gaat -Gayda voort, heeft hier verandering in gebracht. 'De Nederlan-dsche regeering was gauw er bij om -de sancties tegen Italië toe -te passen en sloeg -de trom harer dagbladen om tegen Italië beleedigende woorden te uiten, om te wijzen op vermeende 'bedrei gingen, en om Italië te beschuldigen van een hebzuchtigen imperialistischen geest. Thans zien wij niet zonder belangstel ling -de weerstand, dien Den Haag biedt bij de onderhandelingen over 'het hervat ten der handelsbetrekkingen, een weer stand, die voorkomt uit onwil om te be grijpen, welke de onmiddellijke onvermij delijke gevolgen zijn van -den toestand, die ontstaan is -door het toepassen der sanc ties. Gayda vraagt zich -dan af hoe men deze houding van Nederland moet verklaren. De ware reden ziet Gayda in een vaag gevoel van haat tegenover het fascisme. De democratie wil ook in Nederland zich tegen Italië en 'het Italiaansche fas cisme verzetten. Gayda eindigt te zeggen, dat hij aan de officieele Nederlandsc-he regeering geen raad behoeft te geven. Ieder land schept zijn lot met zijn eigen verantwoordelijken wil. Het eenige doel van zijn artikel is het Italiaansche volik te wij-zen op -de noodzakelijkheid eener herziening van zijn houding ten opzichte van Nederland. DE KONINKLIJKE FAMILIE BIJ DE MANOEUVRES. Hartelijke belangstelling te Utrecht en Tilburg. Ruim 9 uur vertrok gisteravond de Koninklijke Familie uit Utrecht. H. M. de Koningin kwam per auto van Het Loo, terwijl het Prinselijk paar zich eveneens per auto van Sperwershof te 'b Graveland, naar Utrecht -had begeven Reeds vóór acht uur had zich te Utrecht langs -den weg een zeer talrijk publiek verzameld, dat op verschillende plaatsen, vele rijen dik stond. Op het Sta tionsplein en op -het perron was het zwart van de menschen. Het eerst kwam H. M. de Koningin aan, die vriendelijk dankte voor -de luide toejuichingen. Eenigen tijd later versche nen -de Prinses en de Prins en toen werd de geestdrift zoo groot, dat het publiek de afzettingen verbrak, waarbij de massa zoo zeer in beweging kwam, -dat bloembakken op het bordes van het station werden o-m- vergelo-open. Het -hartelijk gejuich ging over in een: Ian-g zullen ze leven, dat later op het per ron no-g eens herhaald werd. Een aardig intermezzo speelde zich af voor de deuren van de tweede klas- wacht kamer, die opengaan op het terras aan het Stationsplein D'aar -had men de deuren gesloten om een toeloop van publiek te voorkomen en een der leden van het sta- tionsper-so-neel had daarbij postgevat. De menigte dron-g echter zoo aan, -dat de deur dreigde te bezwijken en toen de Prins dit lachend 'had aangezien zeide hij: „Och, doe -die deur nu maar open." De beambte vol-deed aan dit verzoek en onmiddellijk reageerde 't publiek op deze vriendelijkheid met een jubelend „Wil helmus" en den roep- „Leve de Prins" klonk tot uit -de achterste rijen luid op. Even kwam de Prins voo-r de geopende deur en zwaaide joviaal de Utrechtenaren toe. Op het perron was tengevolge van de maatregelen van den chef aanvankelijk heel wat minder belangstelling, maar -heel wat doorgaande reizigers- hadden er toch een trein vo-o-r laten loopen en zij waren getuige van gemoedelijke begroetingen van H. M. zoowel als van de Prinses en den Prins. H. M. wuifde vriendelijk de juichende belangstellenden toe en Prins Bernhard -hing met een sportieve nonchalance over het open coupéraam, waar hij vriendelijk lachte tegen -de wachtenden. De Koninklijke trein vertrok o-m 10.13 naar Tilburg, waarbij nogmaals luid ge juich opklonk. Het was gisteren in -den loop van den avond bekend geworden, dat H. M. de Koningin met den trein uit Utrecht om 20.10 uur Tilburg zou passeeren, op weg naar de manoeuvres. Op genoemd tijdstip hadden zich vrij veel belangstellenden bij het station verzameld, doch er werden slechts weinig personen tot de perrons toegelaten. Toen de trein het station bin nenreed, zag het weinig talrijke publiek vo-o-r een der ramen van het koninklijke rijtuig Prinses Juliana en Prins Bern hard. Onmiddellijk ging een hoera'tje op. D'e men-schen, die zich op het tweede per ron bevonden, verbraken de afzetting en liepen door tot vlak voor -de ramen waar achter zich Prinses Juliana en Prins Bernhard bevonden, die vriendelijk het geestdriftige publiek toewuifden. Het Wil helmus en nog eenige andere vaderland- sche liederen werden aangeheven. Na een minuut of zeven vertrok -de trein naar Riel, waar de Koninklijke Fa^ milie op het statio-nsemplacement aldaai in het Koninklijk rijtuig zou overnach ten. Hedenochtend om zes uur vertrok de trein uit Riel, om via Tilburg naar Et- ten te vertrekken, waar de auto's gereed stonden, waarmede -de Koninklijke Fa milie de manoeuvres zullen volgen. Om twaalf uur zal het hoo-ge gezelschap de terugreis aanvaarden. Binnenland. Het Koninklijk bezüek aan de leger- manoeuvres. Onvriendelijke stemming tegen Neder land in Italië. Stand van groenten en fruit. Buitenland. De Abessynen tot de Volkenbondsverga- dering toegelaten. Italië ontstemd. Het Alcazar door de regeeringstroepen bezet. Groote treinramp te Lourdes. ■Ernstig anti-Japansoh- incident te Shanghai. Minister Colijn bij de manoeuvres. D'e Minister-President dr H. Golijn, die de manoeuvres in Westelijk Noord-Bra bant bijwoont en met zijn echtgenoote en schoondochter in Hotel Anneville te Ul- ven-ho-ut verblijft houdt, vierde daar gis teren den verjaardag van zijn echtge noote. In verhand daarmee bood de Mi nister gisteravond aan eenige hooge mili taire autoriteiten een diner aan. VERLOVING PRINSES JULIANA. De bloemen en geschenken. Het aantal bloemstukken dat ter genheid van de verloving van H. K. H. Piinse-s Juliana is aangeboden, bedraagt ruim 350. Het aantal geschenken meer dan 100. Van 8 tot en met 21 September j.l., dus een tijdvak van 14 dagen na de verloving, zijn aan het adres van het Koninklijk Huis 4.194 telegrafische gelukwenschen ontvangen. Een dier telegrammen bevatte niet min der dan 8000 woorden. Het was afkom stig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondelpark allen hun handteekening op het aanvraagformulier plaatsten. Als men in aanmerking neemt, dat ze ker 60 procent dier telegrammen, doordat zij in morse werden ontvangen of op luxe- formulieren moesten worden overge bracht, een dubbele bewerking moesten ondergaan, kan men zich voorstellen, dat het Haagsche telegraafkantoor een hij- zonder drukke periode achter de rug heeft. BERNHARD, GEEN BENNO! Een kameraad moet verteld hebben, dat men Prins Bernhard in de wandeling Benno noemde en zelfs de Haagsche briefschrijver van „D'e Tijd" verzekert, dat de Prins in Den Haag al niet meer anders wordt genoemd. Die benaming geldt dan zeker buiten den familiekring van den Prins en buiten het Koninklijk Paleis, zegt de „Msb." Want van welingelichte zijde is ons verzekerd, dat -de Prins en de Prinses iets nieuws vernamen, toen zij hoo-rden van -de naam „Benno" en dat deze naam nooit door vrienden, omgeving en fa milie gebezigd wordt. Het is misschien mogelijk, dat een of ander den naam wel eens een enkelen keer gebruikt of gehoord heeft. Maar het is onjuist, zoo heeft men ons met nadruk en met -de bedoeling het bekend te maken gezegd, dat de Prins met die verhaspeling van zijn naam ver trouwd is en men liet merken, dat de Ko ninklijke Familie het op prijs stelt te vo-orko-men, dat die verhaspeling ingang vin-den zal buiten -haar kring. De Prins heet Bernhard en zoo wordt yh genoemd. We zijn het er mee eens zegt de „Tijd". Op een kleinigheid na. Geen Bernhard, maar Bernard. Wijlen Prins Hendrik noemden wij ook niet Prins Heinrich. Als er nu maar weer geen Nederlan der uit Duitschland wordt gezet. Men kan kan nooit weten in dezen tijd! PRINS BERNHARD. Naar gemeld wordt, zal Prins Bern hard eerlang eenigen tijd de werkzaam heden van een bankinstelling te Amster dam, waarschijnlijk de Nederl. Handel maatschappij, gaan volgen. VERSCH BROOD BIJ ONTBIJT IN HOTELS. Proeftijd wordt met een jaar verlengd. Naar het Hdbl meldt mag aangenomen worden, dat binnenkort -het besluit af komt, waarbij' de proefneming met het verstrekken van versch brood aan. hotels met meer dan twintig 'kamers reeds des morgens om acht uur, met één jaar ver lengd wordt. De proefneming zou op. 1 October a.s. eindigen. 'Officieel 'heeft -het bestuur van Horeoaf van de verlenging nog geen be richt ontvangen, maar officieus is Teeds bekend, dat tot -deze verlenging beslo ten is. De wijzigingen in de Steunregeling. Een enquête door het C. N. V. Het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V. heeft zich met een circulaire en een vra-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 1