Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Ned. Eerv. Kerk, Beroepen te Middelharnis, J. van Rootselaar te Hagestein, te Zweeloo, dr J, R. J, Schut, cand. te Soesterberg. Aangenomen naar Engwierum, J. P. Honnef, cand. te Lage Vuursche. Bedankt voor Hierden, L. Blok te Brandwijk. Beroepingswerk. Door den Raad der Geref. Kerk te Huizum is be sloten over te gaan tot het beroepen van een tweeden predikant. De Kerk en bet sociale leven. D'e Kerkeraad der Geref. Kerk van Nijmegen beeft een commissie be noemd van drie leden, die tot taak bad een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van bet samengaan van een kerkelijk ambt met bet neutraal georgar- niseerd zijn. Deze commissie beeft den ReiTkeraad een rapport uitgebracht, dat deze met enkele wijzigingen beeft aan vaart. Het rapport concludeert: „De ambtsdragers moeten de Christe lijke organisaties bevorderen en daartoe waken tegen tweeslachtigheid. Naar bet oordeel van de commissie kunnen zich ten opzichte van de neutrale organisaties drie mogelijkheden voordoen: a. iemand kan zich noodzakelijk neu traal moeten organiseeren, daar er voor hem geen Christelijke organisatie bestaat; b. iemand kan de Christelijke organi satie beslist tegenstaan; c. iemand kan neutraal georganiseerd zijn, daar hij het juiste inzicht mist in het verkeerde biervan. Broeders, die in geval a verkeeren, be hoeven om bun neutraal georganiseerd zijn, niet uit bet ambt geweerd te wor den, boewei zij de plicht hebben pogingen in het werk te stellen om te komen tot een eigen Christelijke organisatie. Zij, die in geval b vehkeeren, mogen niet op een dubbeltal voor het ambt ge plaatst worden. Het is niet gewenscht, de onder c be doelde broeders op de voordacht voor het ambt te plaatsen. 'Waar gaan wij been? Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: In den moeilijken toestand, zooals wij dien verleden week hebben bekend ge steld, n.l. f 60.000 direct oplvorderbare schulden en f 65.000 noodig voor Indië en Holland, is deze week niet de minste ver betering gekomen, integendeel. Wij hel>- ben n.l. in totaal deze week f 5800 ont vangen en er was per dag f2600 noodig, dus f18.200 voor de geheele week. De achterstand is dus nog beduidend aange groeid inplaats van te zijn ingekrompen GENERALE SYNODE VAN DE GEREF. KERKEN. 13e zitting. Appèl nominaal wordt gehouden. Prof. Dr A. G. Honig beeft bericht gezonden, dat bij om leeftijdsredenen de vergaderin gen niet meer zal bijwonen. Prof. Dr K. Schilder beeft gemeld, dat bij vandaag niet aanwezig zal zijn. De praeses deelde mede, dat commissie I nog niet gereed is met bet formuleeren van een gemeenschappelijke conclusie in zake de bekende kwestie over bet voorstel Polman-v. d. Vegt en dat waar eenige hoogleeraren nog niet ter Synode kunnen zijn vandaag, deze zaak wordt aangehou den tot de zitting van Woensdag. Radio. Rapport van de Deputaten der Generale Synode van Middelburg voor de Radio-Kerkdienstuitzending komt aan de orde. Daarbij' wordt'gevoegd bet verzoek van den Kerkeraad van de Geref. Kerk van Bloemendaal inzake verhooging van de jaarlijksche bijdrage tot steun van de Radio-uitzending van zijn Kerk. De Synode besluit 1. den arbeid der deputaten onder dankzegging goed te keuren en ben te déchargeeren van bet financieel beheer; 2. vijf deputaten te benoemen en bun op te dragen a. er naar te staan, dat op een zoo groot mogelijk aantal Zondagen een zen der voor bet uitzenden van kerkdiensten van Geref. Kerken beschikbaar zij; b. de uitzending van kerkdiensten over eenkomstig de in bet rapport van depu taten aangegeven criteria te regelen; c. de voorbanden middelen te bebeeren en daaruit de onkosten te betalen en een jaarlijksche bijdrage ad f 500 aan de kerk van Bloemendaal uit te keeren; d. voorts al datgene te doen, wat de eer van God en de komst van Zijn konink rijk te dezen opzichte 'kan bevorderen, mede door de gebruikelijke morgenwijdin gen; e. voor gemeenschappelijke aangelegen heden samen te werken met de deputaten over radio-kerkdienstuitzending in Ned. Indië f. de kerken, die na de Synode van 1933 er niet toe overgingen een collecte te houden voor de radio-kerkdiensten als nog daar toe uit te noodigen; g. aan de volgende Generale Synode over de verrichte werkzaamheden en over de financiën rapport te doen. Kerkboek in Indië. De Classis Gorinchem brengt ter Generale 'Synode, dat zij uitspreekt de wenschelijkheid, dat op den duur op ons Zendingster- rein één „Kerkboek" worde gebruikt, waarin zijn opgenomen de 150 Psalmen benevens een keuze uit den bestaanden liederenbundel, met uitzondering van die liederen, die naar het éénparig oordeel der afzonderlijke vergadering van missio naire predikanten „niet geschikt zijn" of die „aanleiding kunnen geven tot misver standen."; dat rij met nadruk aanbeveelt, dat bij de uitvoering van dezen wensch ernstig rekening worde gehouden met het intus- schen verschenen psalmboek in de berij ming van Da K. van Dijk van Wonosobo. Tegelijk wordt in behandeling genomen de volgende mededeeling en verzoek van de Synode van de Kerken van Midden- Java ten Zuiden „De Javaansche Synode, vergaderd te Poerwokerto op 21 en 22 Juli 1936, heeft ontvangen de oopie van de 150 Psalmen en de 8 Gezangen van Ds K. van Dijk, die reeds in gebruik zijn in de Gemeenten van Midden-Java ten Zuiden. Nadat de Synode hierover gehandeld heeft met den auteur, heeft de auteur deze copie met het auteursrecht aange boden aan de Synode.' De Synode 'heeft die copie met blijd schap aanvaard en betuigt hierover dank aan Ds van Dijk. De copie zal, voor zoover noodig, onder zocht worden door de Deputaten, aan wie daartoe opdracht verleend wordt door de Synode, te zamen met Ds van Dijk. Ook zullen de 22 Gezangen, die Ds van Dijk gemaakt 'heeft en de Gezangen uit het liederenboek onderzocht worden en die geschikt geacht worden om in de samenkomst der Gemeenten gebruikt te worden, zullen bij het boek gevoegd wor den. Zij verzoekt, wat de uitgave van dat boek betreft, haar te willen steunen door haar daarvoor een subsidie te verleenen. Na discussie zal de commissie nog nader de redactie van de conclusie over wegen. Rapport van de Deputaten voor de Ge nerale Kas naar Art, 11 K.O. (hulpbe hoevende Kerken). Ds H. Meyering brengt rapport nit. Eveneens wordt het rapport besproken inzake de opbrengst der collecten, gehouden ter gelegenheid van de 100-jarige gedachtenis der Af scheiding van 1834. Deze collecte is in alle kerken gehouden. De totaal-som, met inbegrip van giften, bedroeg 111.679.78%^ gulden. Do Deputaten ontvangen den dank der Synode voor hun veelvuldigen arbeid. Besloten wordt deputaten te machtigen per circulaire voor de eerstvolgende drie jarige periode telken jare in de maand Maart een volle collecte van de kerken te vragen voor de Generale Kas van hulp behoevende kerken. De te noemen deputaten te machtigen met het verder beheer der gelden van de afscheidingscollecte, en onder verantwoor ding van de volgende 'Synode, tot het nemen van die maatregelen, welke hun daarbij noodig en dienstig voorkomen." Ingekomen is een schrijven van Br J. Voortaan te Zaandam vragende een ge- denksamenkomst in verband met het be staan van de Staten-Vertaling sedert 1637. Aan de Kerken zal een schrijven wor den gericht, waarin er op aangedrongen wordt dit feit te herdenken op de wijlze, die haar bet beste lijkt. Hedenmorgen om 9 uur werd de open bare vergadering weer voortgezet. Het zal zeer te bezien zijn of de Synode deze week met haar arbeid gereed zal komen. Tal van zaken wachten nog op af doening. A. J a n s e. De heer A. Janse, hoofd der Chr. school te Biggekerke, die mo menteel nog wordt verpleegd in Bethesda te Vlissingen, hoopt over een paar weken het ziekenhuis te kunnen verlaten. Hij zal dan eerst nog een paar maanden rust moeten nemen, alvorens zijn werk weer te hervatten. Bij zijn thuiskomst met schoten nit eigen geweer ont vangen. Tusschen Kaalheide en het kasteel Strijthagen ligt de 'boerenhofstede Deütgenbach, waar de landbouwer Heuts zijn bedrijf uitoefent. Heuts ging Zondag avond omstreeks 7 uur met zijn vrouw per auto van huis en keerde om 9 uur terug. Bij de woning gekomen, viel het hun direct op, dat er licht brandde op een der bovenkamers. Terwijl zij reeds aanstalten maakten met den auto de po litie te gaan waarschuwen, viel er een schot, nog een tweede en toen vluchtte een man uit de woning die, bij de auto gekomen, voor de derde maal vuurde, rakelings langs de echtgenoote van Heuts. Hij zette het vervolgens met het dubbel loops jachtgeweer op een loopen. Het bleek, dat de inbreker, behalve het geweer, ook, vijftien gulden aan geld en een verrekijker 'had meegenomen. In zijn haast had hij1 echter naast het geldkistje 25 gulden papiergeld laten liggen. Alles was op de kamers overhoop gehaald. Gis teren heeft men op een weiland te Chèvre- mont, op ongeveer 20 minuten gaans van de boerderij, in een drinkput voor 't vee het geweer, dat nog met een patroon ge laden was, teruggevonden. (Teleg!) Tusschen trein en perron. Toen Dinsdagavond een trein uit Apel doorn naar Amersfoort vertrok en zich reeds in beweging bevond, struikelde de 22-jarige stationsbediende H. Wieren. Hij geraakte tusschen den trein en het per- ton. 'Ongeveer vijftien meter werd hij meegesleurd door den trein. Hij verlooT zijn tegenwoordigheid van geest echter niet; hij slaagde er in een ketting te grij pen welke zich naast het perron bevindt en dient voor afsluiting van den overgang over de rails. Inmiddels hadden de pas sagiers aan de noodrem getrokken en de trein kwam tot stilstand. Tot groote ver wondering van een ieder was behoudens opgeloopen schrammen en schaafwonden, Wieren ongedeerd. Auto tegen een boom gere den, "Gisteravond reeds een personen auto, bestuurd door den heer D. uit Ede, met groote snelheid over den Edenschen weg. Uit de richting Ede naderde een autobus. De bestuurder van den personen auto heeft vermoedelijk gedacht de bin- nenfoocht te kunnen nemen, doch moest uitwijken, waardoor hij de macht over het stuur verloor en na drie hoornen aange reden te hebben tegen den vierden op reed. De rechterzijde van de auto werd geheel in elkaar gedrukt. D. kwam er met enkele lichte verwondingen af, doch zijn zwager, die naast hem zat, de heer S. uit Geldersch Veenendaal, had zeer ernstige wonden aan hoofd en handen. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De diefstallen bij W. J. Stokvis. Nieuwe arrestaties. Het politie-onderzoek in zake de diefstal len bij W. J. Stokvis' Kon. fabriek van metaalwerken 'heeft tot nieuwe arrestaties geleid. Thans is aan de afdeeling koper werken (zooals kranen e.d.) volle aan dacht geschonken. Het bleek, dat ook bier jarenlang diefstallen zijn gepleegd. De op deze afdeeling werkzame personen zijn gearresteerd. De politie is nu zoekende naar handelaren, die zich aan heling van koperen artikelen uit deze afdeeling schuldig maakten. In belangrijke mate 'hebben verschil lende bonafide installateurs en handela ren in sanitaire artikelen de gevolgen van de diefstallen bij Stokvis ondervonden. Hun debiet werd benadeeld door de lage prijzen, waartegen sommigen waschtafels enz. aan den man brachten. Voor f 10 werden geleverd en geplaatst waschtafels, die f40 waard waren. Een installateur, die een centrale verwarmingsinstallatie leverde, zag kans er een complete badka merinrichting bij ten geschenke te geven I 'Van 'n dak, gevallen. Gisteroch tend is op het werk van de in aanbouw zijnde electrisc'he centrale op de terreinen van de mijn „Julia" te Eijgelshoven de 18-jarige werkman Jacobs uit Eijgelsho ven van het 20 m. hooge dak der nieuwe centrale gevallen. De jongeman was on middellijk dood. Treinontsporing te Roo sendaal. Dinsdagvoormiddag zijn bij het spoorwegemplacement te 'Roosendaal bij bet rangeeren van een personentrein drie wagens uit de rails geloopen. Aan de wagons werd eenige materieele schade aangericht. De lijn naar Zeeland werd versperd, zoodat de treinenloop in die richting moest worden omgeleid. Het verkeer over den drukken spoor wegovergang nabij de Markt, in de on middellijke nabijheid waarvan de ontspo ring geschiedde, ondervond zeer veel ver traging, dit nog te meer, daar op dat oogenblik juist een groot aantal militai ren, die aan de manoeuvres deelnemen, moesten passeeren. 'Schandelijke wreedheid. Een wreede gewoonte wordt den laatsten tijd meermalen in de Vechtstreek gesig naleerd. Personen hangen op rivier of pl'as een hengel of een stok uit met daar aan een stuk touw. Onderaan zit een haak waaromheen een stuk brood is geslagen. Vooraf hebben zij: tijden lang eenden ge lokt met 'korstjes brood. Wanneer nu een der eenden in het lokaas h'apt, krijgt het dier de haak in de keel en is het redde loos verloren. He't beest wordt opgehaald, nog 'n tweetal dagen laat men het in het leven, want nog een tweetal moet op deze ergèlij'ke wijze gevangen worden. 'D'an heeft men een z.g. maal en de jonge beest jes worden geslacht. Het is te hopen, d'at de politie op een en ander gaat letten ten einde een einde te maken aan dergelijke schandelijke wreedheid. Kind verdronken. Een twee-jarig jongetje te Haarlem is giste ren in de Brouwersvaart geraakt en ver dronken. Een vriendje had het ongeval gezien doch eerst later aan zijn ouders verteld. De politie heeft drie uren gedregd, loch zonder resultaat. Later werd het lijkje door eenige burgers opgehaald. Auto reed in het Noor d- z e e-k anaal. Men herinnert zich wel licht, dat op 12 Aug. 1934 een auto in het Noordzeekanaal startte, doordat de pont te Velsen te vroeg wegvoer. De auto stond half Op de pont en half op den aan legsteiger. Toen de pont wegvoer gleed de auto van de pont in het water; daarbij verdronken twee inzittende dames. Uit de Staatsbegroioting 1937 voor het Verkeerë- fonds blijkt thans, dat in verband met dit ongeval door het Rijk een schadevergoe ding van f 7337,99 is betaald. „Sc haai van de maneu vels." Het „Dagbl. v. N.-Br." vertelt: 'n Groote Brahantsohe boerderij met drie vensters, elk van negen ruiten en één kleine ruit in het „Opkamerke". Ze ligt achter een dijk, die op den groeten ver keersweg uitkomt. In de verte aan den horizont, 'n uitgestrekt bosch van lange sparren. Daar nadert in draf een artille rie-colonne. Aan de andere zijde van den dijk wordt halt gehouden, de artilleristen stijgen af. Dan nadert van de tegenover gestelde zijlde een afdeeling wielrijders, die dienst moet doen als dekking van de drie stukken geschut, die in stelling wor den gebracht, en gericht op het sparren- bosch waarin de vijand zioh genesteld heeft. De stukken zullen ©ogenblikkelijk het vuur gaan openen, daarom zendt de Bat terijcommandant 'n ordonnans naar den eigenaar van de boerderij met de aanbe veling: „Ziet onmiddellijk al je ramen 1 open". I> beer riet den artillerist naderen. Hij is met z'r, vrouw in den stal bezig: „Boer", roept de Rotterdammer met 'n typisch Boi-juaoerdijksoh accent, „je mot je vensters open zetten!" „Me „watte openzetten?" „Je vensters!" De boer schijnt de waar schuwing nóg niet te begrijpen, want de ordonnans roept er achter: „Order van den Batterijcommandant". Hij stijgt af, gaat met het paard aan de hand het erf op, herhaalt voor den openstaanden stal z'n waarschuwing, maar de boer schudt koppig 't hoofd: „Me ramen openzetten?' Ik zij niet gek! Z' ebben zeker nog nie ge- nog aan me lei-peren gezeten? Ik hon me ramen toe!" „Weis nou niet aigewaais, man motte je ruiten kapot?" „Die motten in 't geheel nie kepot." „Ja, maar de kanonnen gaan schie ten!" „Laat ze schieten, daar moeien wij ons eigen nie mee. Ik eb in drie en negentig |o|ok bij d'infanterie van 't zesde gele gen. ik zü nie bang van 'n k'rnonl Ik durf er genog dicht bij te komen. Ze schieten ommers toch nie mee wezenlijke kogels!" „Ja, maar, de luchtdrukHij heeft het woerd nog niet uitgesproken of op geen vijf meter van de woning valt 'n donderende slag.'n vuurstraal spat uit den loop, 'n grijize wolk drijft over den stal, en.op het zelfde oogenblik klinkt 'n kletterend- gerinkel.... de ruiten uit twee vensters zijn aan stukken gespron gen en de boer die niet bang was, stormt den dijk op met beide armen in de hoogte: „Ophouenophouen mee schieten.me ruiten springen gelijk 'kepot.ophouen.Er veilt 'n tweede schot en het derde venster be geeft. De glasscherven vallen rinkelend de woning binnen: „Agge niet sebiet op houdt, gaai ik uaar d'n burgemeester Gullie meugt mee oe meneuvels 'n mensch z'nnen boel niet rinneweeren!" Er wordt eenvoudig niet naar hem ge luisterd, ze zien hem niet eens staan, 'n Derde en 'n vierde schot valt. Dan stor men de wielrijders met de bajonet op het geweer over den dijlk, attaqueeren in de richting van het sparrenbosoh. Eer de boer van z'n schrik en ergernis is bekomen, zijn de stukken weer aange spannen, de mannen stijlgen op en de bat terij! verdwijnt in de richting vanwaar ze is gekomen. „,'n Troep nieuwsgierigen die per fiets en te voet naderbij zijn gekomen, staat rond den schreeuwenden boer: „Da noem ik ongeperremeteerd) Da ze mekaar schieten, maar nie m'n ruiten! Dat wil de koningin nie, en ik laat het er nie bijl Daar mot perses opgemaakt worren! En ze zullen me de centen van de schaai te rugbetalen, al mot ik er voor op adejense bij de Koningin." Dan klinkt 'n stem: „Gij1 zijt vooruit ge waarschuwd geworren, Kees, ik zij1 d'r getuige van. Ge zit mee te stukken, en ge zul ze motten betalen.da kan ik jou verassereeren." Het doodelijk schot te Broek op Langend ij k. In verband met de tragische gebeurtenis te Broek op Langendijk, waarbij een jongeman om het leven is gekomen door een revolver schot van een brigadier van de rijksveld- wacht, die van zijn vuurwapen gebruik maakte toen hij des nachts door eenige van de kermis terugkeerende jongelui werd lastig gevallen, heeft de Amster- damsche recherche in den loop van den dag in de hoofdstad een der tot het ge- zeischap behoorende schippersknechts, de 28-jarige D. K. gearresteerd. Per fiets naar Rome. Fiet send heen en terug naar Rome, zeventig dagen in den vreemde ,,'t is eigenlijk net een droom nu 't voorbij is", vindt 'Goba Heijstee als we haar spreken in de ouderlijke woning, schrijft het Hndbl. Een kaart, waarop met vlaggetjes de route is uitgestippeld en waaromheen de thuis ontvangen prentbriefkaarten een welspre kende lijst vormen, is het middelpunt van de versiering. Coha, die nu 19 is, had het idee om naar Rome te fietsen al jaren geleden opgevat. Dit jaar was dan de verwezen lijking gekomen, waarbij' haar 17-jarige broer "Willy baar gezelschap zou houden. Ze maakten flinke dagtochten: de eerste dag naar Venlo, toen langs den Rijn, overnachtend in propere Duitsehe jeugd herbergen. Te Straatsburg kwamen zij op Fransch gebied. Eenmaal de Vogezen achter zich gelaten, sloeg hen de hitte van de Provence tegemoet. De tanden op elkaar: verder - 'Over Lyon gingen ze naar het Zuiden. Montélimar: de nougatstad, Avignon, het paleis der Pausen. Dan de 'Cóte d'Azure, Nice, en Cannes, "s Avonds laat komen ze in Monto Carlo, dat onvergelijkelijk mooi met zijn duizenden lichtjes tegen de berghelling van het schiereilandje licht gevleid. Dan Italië. Kort voor Pisa hebben ze eens vrijwel een heele dag niets anders gedaan dan een berg beklimmen, de fiets aan de hand, telkens van het schaduw plekje onder den eenen boom vluchtend naar het schaduwplekje onder den vol genden boom. Maar het leed was al weer vergeten toen ze in Pisa foto's van den toren konden maken, die heusch gevaar lijk scheef bleek te staan 'Op 11 Augustus hadden ze hun doel be reikt: Rome. De terugtocht werd op den vastgestel- den tijd aanvaard en met de regelmaat van een klok volbracht. In Parijs lieten zij de metro een paar dagen lang het werk van de fiets doen, 'Ze fietsten door België, kwam aan de Hollandsche grens, en daar, in het gezicht van de haven strandden zij bijna op het rijwielplaatje. Ze hadden geen geld om nieuwe plaatjes te koopen en moesten acht kilometer loo pen, tot ze in Hilvarenbeek kwamen, waar ze bij familie wachtten totdat een tele grafische postwissel van thuis kwam met het noodige geld. Zondag arriveerden ze te Hilversum. In totaal hebben ze ruim zesduizend kilome ter afgelegd en daarbij driemaal pech ge had als gevolg van een lekken band! Goba zou er geen bezwaar tegen hebben vol gend jaar weer zoo'n tocht te maken, maar haar 17-jarige broer vindt het met de zesduizend kilometer van dezen zomer voorloopig welletjes. DE NOOD IN HET TUINDERSBEDR1JF Een motie, In de gisteren gehouden vergadering van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuinders- bond is na redevoeringen en discussies de volgende conclusie aangenomen: De Katholieke Ned. Boeren- en Tuin- dersbond enz., acht de volgende maatre gelen noodzakelijk a. handhaving met hand en tand van hetgeen er van den eertijds zoo Moeien- den tuinbouwexport nog is overgebleven en daarnaast het doen van wilskrachtige doelbewuste en hardnekkige pogingen om den huidigen export van tuinbouwpro ducten weer uit te breiden, zoowel door middel van gunstige handels- en clea- ringsverdragen met de oude afzetgebie den, als door het opsporen van nieuwe afzetmogelijkheden elders; b. het maken van wettelijke regelingen, die ten doel en ook daadwerkelijk tot ef fect hebben, dat de z.g. „vaste lasten", die ook den tuinbouw dooddrukken, worden verminderd en verlicht, opdat de tuin bouwbedrijven in staat worden gesteld, zich met hun productiekosten zooveel mogelijk aan te passen aan het prijspeil bij verkoop der producten; c. bet doortastend aanvatten van het vraagstuk der distributie van tuinbouw producten in het binnenland, opdat de onnatuurlijke marge tusschen den prijs, dien de tuinder voor zijn product op de veiling krijgt en den prijs, dien de bin- nenlandsche consument betaalt, zoodanig wordt verkleind, dat het product goed- kooper wordt en daardoor in grootere hoeveelheden en bij breedere lagen der be volking afzet kan vinden. d. het aanbrengen van prijscorrigeeren- de regelingen bij den afzet, zoodat ook de tuinder evenals hiernaar t.a.v. den akkerbouw en de veehouderij wordt ge streefd voor zijn producten een billijke vergoeding ontvangt voor zijn productie kosten; e. het spoedig, althans spoediger dan in het verleden is geschied, en ook nu nog geschiedt, uitkeeren van de steun bedragen uit het Landbouwcrisisfonds, omdat de tuinders, waarvan verreweg de meesten geen reserves en zelfs vaak geen crediet meer hebben, deze bedragen voor het onderhoud van hun gezin en het voortzetten van hun bedrijf allerdrin gendst noodig hebben; f. het tewerkstellen op hun eigen be drijf van die tuinders, welke zonder hulp buiten den bedrijfssteun niet meer kun nen bestaan, en, blijven ze van deze 'hulp verstoken, hun bedrijf moeten opgeven en geheel op armenzorg zullen zijn aange wezen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 2857s 287 Ned. lob. Hdbk. 105 106 Philips 165V2 1647» Unilever 11672 117 Amsterd. Rubber 144% 147% Koninkl. Petroleum 301-2 30572 Deli Mij. 246 247 Ned. Scheepv. Unie 55 %b 5572 4 pet. Nederland 99"/,a 99"/i0 4 pet. Nederl. Indië 987e 9872 U. S. Steel 4372 43% Anaconda 24 24 U. tS. Leather 37,» 3% Bethlehem Steel 4l7s 4478 Adj. Ghic. Milwaukee 4"/,0 417io Cities Service 217io 278 Intern. Nickel 38 38 Shell Union 14 147,. Kennecott Copper 297s 297e Radio Corp. 678 67s Car Foundry 2972 30 Tidewater 117,0 li"/,. Midcont. Petrol 14 147s Gen. {Motors 41% 42% American Ehka 247a 247s United Corporation 4% 478 De beurs was wel 'hooger dan gisteren voor de boofdfondsen, doch minder ge animeerd. De politieke toestand is weer ongunstiger geworden. Het bijeenkomen der heeren te Genève geeft als gewoonlijk aanleiding tot allerlei ruzie en gekrakeel. Dit houdt de koopers afzijdig en geeft eerder aanleiding tot winstneming. Ten gevolge hiervan brokkelden de koersen na de opening, die vrij gunstig was, meerendeels iets af, hoewel zij toch boven die van gisteren bleven. In de Amerikaansche afdeeling was eenig aanbod voor Koper en Staalwaax- den; Sporen en Oliewaarden konden zioh goed handhaven. De beleggingsmarkt was goed prijshou dend en geld deed 1% pet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1936 | | pagina 3